Groote Viaamsche Kermis, Zondagen 2 8:9, Maandagen 3 810 Oogst. GOD STERFT NIETreditraarfligliEifl. Kampstrijfltn met den liften Bal. Een roode Koornbloem. Van rond de wijde wereld. 2' UlTGAAtf Zaterdag 25 Juli 1 Inschrij vingsprijs rgang ii Aankundi- gingsprijs Licht en kleur en klank. 't Een en 't ander. Voor den ouden dag MMet einde van eenen blas- phemeerder. hoe wr ed i Uit ha Een M'rins werd kloos terling. 't Is Prins Karei zu Gowenstein- Wertheim-Rosemberg, die op 4 Augustus, in het Dominikanenkloosterte Venlooföollandsch- Limburg) de plechtige kloosterbeloften zal af- Re kerk van het MM.MMert, 'Abonnementspi voor gansch Be' franco te huis, 2.. tfoor de vreemde aaden, 5,00. bakken en -ieven hoeven vracntvrij toegezonden te worden. Alle ar tikels moeten den dinsdagavond en het menws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de 8chenrmand ge worpen. Alle P ostbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der «artjtingbrieljeazijr en laste van den •«stommeling. Men gelieve, by veran dering van woonst, het juist terecht wij aan te zenden. Dkukker Uitgever J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST. Vonnissen1 fr. kleinen regei. tuflschen de nienws- tij dingen 20 cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 8* blz. 10 cen tiemen den regel.— Annoncen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertonti&n zich uitsluitend te wen- op ons BO RREL, ItritênuUi 9,AêUL De geabonneerde hebben 't recht maai per jaar eene r innonce van 5 regel „te plaatsen, die vier maal achtereenvafc gens zal verschijnen i Buchtbaarsaamnc in te zenden veer Weensdag 6O0 STERFT SMET Wie van tien 3'mis eet, die sterft er van In 't begin waren ze met tien. Tien tijgers met de keizerskroon van Rome op hun hoofd. Ze zwoeren allen zelfs den naam van kristen weg te vagen. Sero. de eerste, stoot, uitzinnig van wanhoop, een dolk in zijn eigen keel. En al de andere volgen, Mtonii- tiaan en Traiaan en MMurk AureliaS en MMecius, ze sterven allemaal een ijsetijke dood, doorstokeo, vergiftigd, verwurgd of verbannen. MHokletiaan sterft zin neloos en MmUleriUH kankert weg in razende wanhoop. .Muliaan de Apostaat ligt overwonnen op het slagveld. De Gali- lëer heeft overwonnen MMendrik tie it' moet vluchten voor zijn eigen zoon, hij komt om in akelige ellende, in een vreemde stad. Een gevierde schurk, de eerlooze Voltaire, een uitbraaksel der hel, schreefÜOg SO ji!;U\ eil 'I Is uit en gedaan met de Kerk. En 20 jaar daarna, dag op dag, ligt Voltaire te kreveeren in zijn eigen uitwerpsels. De bloeddorstige beulen der vêr- vloekte Republiek vinden, allen, den dood dien ze verdiend hebben. Ro bespierre, Ran Ion, MM ar al, Eouquier, ('ollot. M*kilippe- Egutité, ze sterven op 't schavot gelijk hun slachtoffers of, ze sterven dén dood van sommige dieren. Sapoleon M hield den Paus vijf jaar lang gevangen, en dwong hem te Fontainebleau de kerkelijke staten af te staan. Twee jaar daarna, de wapens waren al uit de handen van zijn soldaten gevallen, in dezelfde stad, in 't zelfde paleis, moest hij nu, den afstand van zijn staten teekenen, en ze verbannen hem naar een barre rots, waar hij sterft, onbekend, verlaten, vergeten... Eouis-M'hilippe zocht zijn troon te versterken door aan te spannen met al de zonen der Revolutie* van 1789 doch de Revolutie van 1848 smijt hem van den troon,en hij sterft in ballingschap. Ifapoieon de MMM', de vriend van Cavour, de medeplichtige van Viktor Emmanuel, de Tudas van den H. Vader Pius den IX*, stort blinde lings zijn land en zijn eer in den afgrond doorden oorlog tegen Duitschland. Zijn legers worden platgeslagen en kort daarna sterft hij in Engeland, zonder Sakramenten, met den vloek van dui zenden moeders, weduwen en weesjes. Rambetta. die uitgeroepen bad Het kterikalism, rial is de vijand, wordt omvergeschoten door een schepsel, zoo losbandig als hij, dat hij bedrogen had. Alexander de MM', de ver drukker van 't geloof der Polen, ziet eiken oogenblik zijn leven in 't drei- gendste gevaar. En eindelijk, als God lankmoedigheid ten einde was, treft hem de bom der nihilisten. En hier in ons land, wat blijft er over van de I hii MM antbeeek's en de Erère's en de Mtara's en heel hun kliek, die 'I lijk van 'l kle- j rikalism in den doodenpul i gingen werpen Er werd een put gemaakt, ja I voor hunne lijken, nu nog een klompje stof... En morgen, als ze niet we der keeren lol tie kerk, mor gen is 't de beurt van dien hoop ellen- digen, met of zonder kroon, die door hun wraakroepende wetten tegen kerk i en klooster en priester en kloosterling en onderwijs, de vervolging inspannen tegen ons geloof. MMet is schrikkelijk te vallen in de handen van den levenden Rod! 1 r Waarover, waarom 't Is waarlijk ongehoord dat wij sinds zoovele jaren de slachtoffers blijven van die schreeuwende onrechtvaardig heid in zake van onderwijs. Het onderwijs, zoo zegt de grondwet is vrij in België Alle Belgen zijn gelyk voor de wet I En waarom moeten de katholieken op eonen voet van ongelijkheid blijven Zij betalen, gelijk al de andere burgers, hun- j ne belastingen waarom hebben zy geen recht j op een deel der toelagen aan het onderwijs be- i stemd Indien zij in hunne scholen een onderwijs gaven in tegenstrijdigheid met de wet, wij zou den de eersten zijn om te zeggen dat hunne klachten ongegrond zijn. Maar 't onderwys dat zij geven is volkomen in overeenstemming met art. 17 der grondwet 1 EÏn bijgevolg vermits zij gelijk zijn voor de lasten,^ zij ook gelijk wezen voor de voor deden. Is dat rechtvaardigheid, ja of neen Waarom moeten de katholieken tweemaal betalen, eens voor een onderwijs dat hunne nnigste overtuigingen gedurig kwetst en dan nog eens voor het christen onderwijs, dat ze geheel en al zelf moeten bekostigen Is dat rechtvaardigheid Gelijk voor de lastenwillen wij ook gelijkheid voor de toelagen. WIJ vragen rechtvaardigheid voor 't vrije onderwijs. i Wat geluk dat wij aan onze geliefde kin— j deren toch nog een CHRISTEN onderwijs kun- I nen doen geven 1 De goede GOD beware ons vaderland van die wreede vervolging tegen God, kerk en christene scholen, gelijk in Frankrijk Nu straalt de zon met warmen gloed, Mot grellen gloed, aha Hoe stroomt haar licht op 't heelal neêr, Op broze twijgjes, wen ze lacht Op blommekes in Icntepracht, Op vogels, kleon en teer 1 Ik hoor 't geklater van de beek, 't Gezang der beek, ohé Die kronklend, slingrend henonvliet Ik zie het spitsig, hoog gewas Zich spieglen in den guldenplas, Omzoomd van blondig riet De koekoek schalt, in 't jeugdig groen, In 't fleurig groen, oho 1 Waar hij zijn lieve eikes lei Het muschke tjilpt, de leewerk speelt, De merel fluit, het sijsje kweelt Sa I houpsa we zijn vrij Hier, aan den voet van 't wijde bosch, Van 't eindloos bosch, ihi I In vlamen rood en geel gekleurd, Is rusten zacht, is droomen zoet 1 Hier büjf ik graag Hier is het goed, Daar rein genot er geurt Pbtbus Vak Nüffbl. Gevaren van lootten darmen.Uit I Hannover wordt gemeld dat m de voorstad Stücken, de arbeider Ernst Wessling en zyne familie aan lood vergiftiging zwaar ziek zyn. De vrouw en een zoon zijn reeds gestorven. De looden darm is er de oorzaak van. Wientmoot'tif/e polemielfe. In penne- twist met den XX1"0 Siècle, daagt de roode Peuple onzen konfrater uit, met hem in zijn redactieburee! te komen... vechten I Dat socialism, he 111 De bliknemtrein. De nieuwe snel trein tusscheu Brussel en Antwerpen zal offi cieel ingehuldigd worden op maandag aanstaan de 27 Juli, door M. Helleputte, minister van spoorwegen. Mn het Aartsbisdom. De jaarlybsche vereeniging hunner Iloogvyeerdigheden de Bis schoppen van Belgie zal plaats hebben op 23 en 24 Juli, in het Aartsbisschoppelijk paleis van Mechelen, onder het voorzitterschap van Zijne Eminencie den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. Dood van admiraal Mlodjeslvensky Admiraal Rodjenstvensky is maandag nacht te Neuheim (Rusland) besweken aan eene hart ziekte, veroorzaakt door eene wonde, bekomen in den zeeslag van de Tsuchima, waar het rus- sisch smaldeel door de oorlogschepen van ad miraal Togo vernield werd. Men weet dat ad miraal Rodjeslvensky, die opperbevelhebber was van bet russisch smaldeel, gevangen geno men, terwijl hij erg gekwetst, poogde te ont snappen aan hoord van een torpedoboot, na zijn admiraalschip, dat bijna gansch vernield was, verlaten te hooben. dan drie Wal sv kunde. Niet Geen enkel land deed zooveel voor den oudeD dag van den werkman als België. In 1896 waren er slechts 39.000 leden bij de Lijfrentkas aangesloten dank aan de talrijke verbeteringen der wet in 1900 gestemd, dank aan de onvermoeibare propaganda der ware volksvrienden, is dit getal nu gestegen van 39.000 tot 858.000 1 Verleden jaar stortten de leden, bijna allen werklieden, meer dan 13 millioen franken. De bekonaene renten beloopen nu reeds tot 100 millioen. Aan al die leden heeft het Staatsbestuur reeds meer dan 23 millioen toelagen geschon ken. Men heeft 't pensioen van 65 fr. aan de ou derlingen willen in 'c belachelijk trekken over eenige jaren... Nu zou men 't niet meer durven, want sedert 1900 zijn er reeds meer dan millioen franken aan oüze arme huisgezinnen toegekend dit jaar zijn er 167.684 personen die het pensioen van 65 fr. ontvangen. Wij mogen fier zyn op zulke volkswetten. In Frankrijk belooft men sedert jaren eene pensioenwet aan de werklieden, die tot hiertoe nog niets kregen, 't Gouvernement aldaar moet eerst en vooral zyne snoode vervolging tegen den godsdienst volbracht hebben, dan zal men misschien tijd vinden om aan den afgesloofden werkman te denken WAT? Hoe dat het er tegenwoordig in Frankrijk naar toe gaat 1 Als 'men hoort hoe de jeugd daar opgroeit, beeft men voor de toekomst. Is het te vérwonderen De scholen worden bestuurd door MEESTERS ZONDER GELOOF, die natuurlijk de kinderen naar hun handje vormen, Ik kom daar juist een artikel te lezen over de zelfmoorden onder de kinderen» dat is af schuwelijk Overdrijft ge niet Iu 't geheel nietluister goed, hier zijn de officieele cijfers in 1835 telde men 19 zelf moorden van kinders onder de 16 jaar in 1874 waren er 25 in 1896 reeds 78 en in 1900 be reikte men er 120. Dat bewijst klaar dat men met den «gods dienst» uit het onderwijs en de opvoeding te verbannen de misdaden onder de jeugd VERMEERDERT. Zulks kan men niet loochenen. Doch 't is noch niet alles onder de jonge lieden van 16 tot 20 jaar is het nog veel erger in 1836 telde men 128 zelfmoorden in 1875 waren er 168, in 1896 klom dit cijfer tot 529 en in 1900 be reikte men er 7 81 Een land dat zulke hartverscheurende besta* tigingen moet doen is op den weg van 't VER VAL. Alles wat ge mij daar zegt, verwondert mij nietneem het gedacht van GOD en zyne wetten weg uit het hart van den mensch en HIJ IS TOT ALLES BEKWAAM, 't Zijn maar de menschen die wetens en willens de waar heids loochenen, die zulke bevestigingen zullen durven in twyfel trekken. Zondag 12 Juli. Te FrameriesLa Bouverie wordt overwonnen door Frameries met 7 spelen tegen 5. Tweede latte: Braine overwint met 7 spelen, Braine 6 spelen. Beslissing: Braine wordt overwonnen door Frameries met 7 spelen tegen 2. Te Braine-le-Comte, eerste lutte: Cuesmes overwint schouwburgbesturen van Parys zijn voor de met7 spelen, Geeraardsbergen 6. Tweede latte: Soignies boetstraffelijke rechtbank gedaagd, om in deu overwint met 7 spelen, Geeraardsbergen 2. Beslissing Vb mlor TrprfArtniniïi>n muf nnalrf Hf AVArwinninrr von Hon Anr. Klüf» ..nA. voorgaanden Winter vertooningen met naakte vrouwen gegeven te hebben, waarmede zij veel geld wormen. En zeggen dat er liberale bladen zyn, welke openlijk die laagheden aan Parijs benijden I Ouders verwijdert de liberale schriften uit uw huis 1 Zooniet, wee u en uwe kinderen 1 Ter nagedachten!* van Leo XIII. Maandag werd in de St-Pieterskerk, te Rome, ter gelegenheid van den verjaardag der dood van Leo XIII, een plechtige dienst gecele breerd. Z. H. Pius X, omringd van talryke kardinaals en bisschoppen, thans te Rome aan wezig, alsook het diplomatiek korps bij den H. Stoel, woonden de zielmis bij. De Paus heeft de laatste gebeden gelezen. Vooraleer de basi liek te verlaten heeft de H. Vader eenige oogen- blikken gebeden aan het graf vau Leo XIII. Gelukkige winner. Het groot lot van 150,000 frank der trekking van Gent, fs ge wonnen door een inwoner jvan Antwerpen. Oe man is gehuwd en vader van acht kinderen; hij was reeds tamelijk welstellend. «p 't werknianshrood. Reeds hadden we de bekentenis van Vandervelde, openbaar in de Kamer afgelegd, dat de socialistische politiek leeft ten koste van het werkmans brood. Thans is die bekentenis met een feit gestaafd door detf rooden Peuple zelf. Arm, arm werkvolk, dat u laat vastketenen door 't socialism, opent toch uwe oogen 1 middel tegen boofdpiju en hoesten. Citroensap iu een kopje heete koffie, is een uitstekend middel tegen hoofdpijn. Sap vau braambeziën, met suiker gekookt, helpt uit muntend en verzachtend by boesten. Zwart bessensap met suiker en water, vóór het naar bed gaan gebruikt, doet eveneens het hoesten bedaren. Bravo 1 Uit ganscher herte juichen wij ODze afgeveerdigden toe, die in de Kamer en in de provinciale raden zonder vrees de ware katholieke houding aangenomen hebben. God zij dank, de zoogezegde onpartydigheid en onzydigheid die wij nu en dan aan eenige bestuurmannen hebben moeten verwijten, be gint op den achtergrond geschoven te worden, tot groot voordeel onzer partij en tot meerdere voldoening der kiezers. Meer dan eens hebben wy ten andere bewezen dat die onzydigheid eene reusachtige fopperij is, die onze vyanden alleen ten nutta strekt, en voor uitslag gehad heeft de katholieke ministeriën met alle slag van vrijmetselaars op te proppen Zoo spreekt Het Nieuws van den dag en uit voller hert juichen wy die woorden toe. Bene ramp in de duivenwereld. Men schat op meer dan 60.000, voor gansch het land, het getal duiven die zondag zijn verloren geraakt. De bijzonderste plaatsen, waar op ge speeld werd waren Dax, Creil en Pont-Saint- Maxence. De duiven hebben onderwege ver scheidene onweders te doorstaan gehad en moes ten in 't Noorden van Frankrijk en Belgie,tegen een hevigen noorderwind opvliegen. Indien men de overwinning van den dag blijft voor SoigDies met 10 spelen tegen Ceusmes 6. Te Nijoel, eerste lutte Jemappes overwint gemak kelijk met 7 spelen, Nijvel 1 spel. Tweede lutte Nijvcl overwint met 7 spelen 28 vijftienen, Schaerbeek 13 vijftienen. Beslissing: Jemappes behaalt 10spelen 56 vijftienen, Nijvol 7 spelen 45 vijftienen. Te SLQillis, kampstrijd tusschen soldaten, het 5e wordt overwonnen door het 6e met 8 spelen tegen 1. Tweede het 1® wordt overwonnen door het 5® met 8 spelen tegen 4. Beslissing het 6® overwint opnieuw het 5® met 10 spelen tegen 5. Te Laekeneerste lutte Rebecq overwint met 7 spe len 37 vijftienden tegen Etterbeek 4 spelen 28 vijftie nen. Tweede lutte Etterbeek overwint met 7 spelen 36 vijftienen, Ormeignies 5 spelen 31 vijftienen. Beslis sing Etterbeek behaalt deze maal de overwinning met 8 spelen 42 tegen Rebecq 4 spelen 27 vijftienen. Zondag; 19 Juli. Te Aalst, Houtmarkt, het spel wordt geopend door Wasmuel en Rebecq. Van de eerste spelen ziet men dat Wasmuel te zwak is om aan Rebecq te weerstaan die overwint met 7 spelen 31 vijftienen tegen 3 spelen 20 vijftienen. Tweede lutte: Ormeignies overwint ge makkelijk met 7 spelen 30 vijftienen tegen Ecaussines 1 spel 17 vijftienen. Beslissing Redelijk schoone kamp waarin Ormeignies de overwinning behaalt met 8 spelen 38 vijftienen tegen 3 spelen 28 vijftienen. Jünior. iu kun weekblad vau 12 Juli kuuuon de roode socio's het maar niet verkroppen, dat iemand, aan 16 tot 17 franken, dividend-actiën der Brusselsche-Tramwegen aangekocht, en ze 12 a 13 jaar later aan fr. 1300 verkocht had. Is het echt, 't is eene schromelijke winst, een waar geluk. Wel bekome het hem,'k heb er geen centiem minder mede en de roode schry velaars, ongetwijfeld, evenmin. Nu de wijze, waarop zy dit geval uiteen - doen, heeft slechts voor doel de nietsbezitten- den daardoor te verbitteren. Is zulks een menschlievend werk Volstrekt niet, en er is voor die mannen beter werk te verrichten; wy zullen hun eenen raad geven, 't is toch voor 't welzyn van den werkman. Zy de socio's vragen aan hunne leden de mogelijke spaarpenningen die ze kunnen verzamelen bij hen uit te zetten tegen 4 per honderd 's jaars. He wel, dat zij wat minder tijd besteedden aan hunne overdreven politiek, wat minder tijd besteedden om 't volk te willen wys maken dat het huwelijk, het getrouwe reine liefdevolle familieleven eene versletene, eene onzinnige zaak is, dat zij in het hart van den werker die door «ijn lot reeds ongelukkig genoeg is de gemiddelde weerde van'elk dier duiven op dat f te' hart d™,werjkCT- ik. 30 fr. schat, komt men tot een totaal verlies eQ uitblaasden tegenover vau 1,800,000 fr. voor de belgische duivenmel- hunne patroons waardoor het leven van den kers. I werkman voorzeker niet gelukkiger gemaakt wordt en dat zij wat meer tijd besteedden in bet opzoeken naar dividend-aktiëa zooals hierboveu aangehaald is en zulke dividend- aktiëa kochten met de spaargelden hunner ledên, dan zouden zy, zoo doende, hunne in tresten op eene voorbeeldige wyze behartigen, en zouden zij voor-hunne leden zulke winsten ook kunnen verwezenlijken. Doen zij zulks, vrienden leden der socio's De ondervinding zegt, neen voorzeker, neen. Zij besteden liever hunnen tijd aan het op zoeken van historiekens en vertelsel kens, die u misnoegdheid en verbittering, maar geen voor deel bijbrengen. Met volle recht, vrienden leden der socio's, moogt gij aan uwe leiders vragen Gij, leiders, die zulke winstgevende zaken kent, weet eu beschrijft, waarom maakt gij voor ons ook zulke goede zaken niet Zijn zulke zaken in 's menscbens leven eene uitzondering, een buitengewoon en gelukkig verrassend voorval, waarom wilt gy er ons door verbitteren en onzen kop op hol brengen Zijn zulke gevallen de gewone gang der dividend-aktiën, waarom genieten wij van onze spaarpenoingen maar 4 t. h. en waar gaat het overige naartoe En als zulke gevallen de gewone gang der dividend-aktiën zijn en gij houdt er u niet mede bezig, dan zijt gy nog dommer als dom, en val- scher als de valschste volksvrienden. Eq dan durven die flierefluiters schryven: Komt werklieden, komt by ons socialisten, wij zijn uwe vrienden. Ja't zijn mij de kleppers van volksvriendenJ Casimir. Menschen, menschen, dat is daar wat ge weest, de verledene week, te MjOUVtie* in Frankrijk. Hot was het sluiten der feesten van den vijftigsten verjaardag der verschynin- gen. Om 6 ure 's avonds deed de aartsbisschop van Viterbe, daartoe gemachtigd door Z. H. den Paus, eene solemneele mis. En volk, volk dat er was men schat het getal bedevaarders, die 's avonds aan de lichtprocessie deelnamen, op meer dan 70,000. Dat moet men zien en hooren om daar een gedacht van te hebben. 70,000 personen, met eene brandende keers in de hand, die processiegewijze den Mariaberg opklimmen, waarvan de weg een M uitmaakt, die bonkelt en fonkelt in den half donkere. Eq uit die 70,000 monden, in eene verwarring en mengeling van stemmen, maar in eene vurige eenheid van godsvruchten gevoel, galmt gedu rig, als een klokgedommel, nu hier eu daar de lofzang: Ave. I re MM ar ia En in de verte herhaalt ds weergalm van berg tot berg Ave, Ave Maria I En in 't binnenste der rots klinkt tot in de ingewan den der aarde Ave, Ave Mana I En door de wolken heen, galmt tot voor Maria's troon Ave, Ave Maria I O I geone pen kan beschrij ven, welke betooging van geloof en godsvrucht er te Lourdes plaats gehad heeft eu hoe de Middelares tusschen God en de menschen, ver eerd geweest heeft gedurende deze faatste Croix wordt gemeld Talrijke en geloofwaar dige personen zyn de getuigen geweest van dit wezenlijk roerend feit Te Saint James-sur-Sarthe, op den Heilig ikramentsdag, had een smid, zekere August Railland, 55 jaar oud, er genoegen iu geschept in grove bewoordingen, de toebereidselen te laken der processie. Vervolgens klom hij op het tabernakel van eenen altaar welke men bezig was met optimme ren, rechtover eenen kalvarieberg en daar riep hij tot het Christusbeeld Indien gy geen lui aard waart, zoudt gij mij hier af gooien. Op hetzelfde oogenblik viel de blasphemeer- der neder van eene hoogte van 4 meters en bekwam zulke erge verwondingen, dat hij drie dagen later, na een vreeselyken doodstrijd, be zweek. Dat einde van den smid Railland, die eenige, jaren geleden van eene hoogte van 16 meters was gevallen zonder zich eenigszins te bezeeren heeft in het land groote ontroering verwekt. Die prins heeft verstaan dat alles op de we reld maar ijdelheid en klatergoud is, en dat de eenige groote zaak,die wij kost wat kost moeton bekomen, is van onze ziele te redden. te Brussel, die men aan 't bouwen is, zal de grootste kerk zijn van België. Zjj zal eene leng te hebben van 110 meters en zal meer dan tien millioen frank kosten. Het is koning Leopold die het gedacht heeft opgevat deze kerk te boawen.

De Volksstem | 1908 | | pagina 1