Zondag 9 en Maandag 10 Oogst m I KAARTEN0? TAFEL [1 ZIJ* DE TWEE LAATSTE DAGE* DER VLAAMSCUE KERMIS IT KAATSSPEL. Zaterdag 8 Augustus 1908 Inschrij vingsprijs Aankondi- gingsprijs Wij verzoeken iedereen de gelegenheid te baat te nemen om een AANGENAME DAG door te brengen, met weinig verleer. De ingangprijs blijft steeds gesteld op de kleine som van 20 centiemen en alles zal verkocht worden aan zeer matige prijzen. Allen dus naar de VLAAMSCHE KERMIS KAN AALST. HET COUITEIT. de et van Avondbede. 't Een en 't ander. Een welpassende opmerking 'lover het onderwijs. II Mft Abonnementspry s or gausch België franco t« huis, 2.60. «oor de vreemde aaden, 6,00. Zakken en b neven hoeven vracntvrij toegezonden te «orden. Alle ar tikels moeten den dinsdagavond en het nieuws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden in de scheurmand ge worpen. Alle postoureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der kwijtingbrieQes rijn «n laste van den lestemmeling. Men gelieve, bij veran dering van woonst, het juist terecht wij sen te zenden. Drukker Uitgever NUFFEL-DE GENDT, Kerkitraat, 9> AELST J. VAN B Vonnissen 1 fr. den kleinen regel. Aankondigingen tuBuchen de nieuws tijdingen 20 cen tiemen per regel. - Aankondigingen op de 8* blz.10 cen tiemen den regel.— Annoncen op de 4* biadz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle advertentièn zich uitsluitend te wen den op ons BU BBEL, leri/trad, f, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht t*n maal per jaar eene tnnonce van 5 regel ie plaatsen, die vier maal achtereenvol gens zal verschijnen Ba chtbaamakiag in te zenden veer Woensdag. ingen. 'hande olli g. aan- ,Sa d u keus >als ■len. rken, keus van lsook Deed de schoone aanhang der vijf Ezels n vau Aalst ooit wel iets voor het. werkvolk Neen I Te hunnen pleziere daarom deelen wij de prachtige redevoering mede, welke Mgr Mercier te Antwerpen uitsprak op 't Rerum Novarum- leest De grootsche betooging, waarvan ik thans getuige ben, vervult mijne ziel met vreugde, met fierheid en met betrouwen in de toekomst van ons duurbaar Antwerpen. Ja, ik voel my gelukkig en ik dank u uitter herte, omdat gij mij de gelegenheid geschonken hebt om my onder u te bevinden en u te kunne» zeggen, aan allen en, als 't mogelijk ware, aan ieder in 't byzonder, dat ik u diep genegen ben en dat gij altijd op mij, ten volle moogt steunen. Myn hert klopt van vaderlijke fierheid, bij het zien dier menigte getrouwe zonen, hier ver- ;aderd om den arbeid te verheerlijken en om iunnen wil te bevestigen, in oenzelfde gevoel van geloof en eendrachtige samenwerking hun ne belangen te bevorderen. Eere aan u, Werklieden, die in het zweet uws aanschyns het brood verdient voor uwe ouders of voor uwe vrouw en kinderen I De arbeid verheft en veredelt. Alwie werkt, 'tis gelijk op welke wijze, beantwoordt aan uen roep der natuur, zoo wel als aan de wet van God. Wie niet werk, gaat noodzakelijk ten gronde, vroeg of laat, hy en zijne familie. Eere dus aan u, beste Vrienden, die de hei lige wet van den arbeid zoo goed verstaat en ze tot uw heil en tot het heil van uwe familie en van uw vaderland weet toe te passen 1 Eere bijzonder en lof aan u, omdat gij chrislene werklieden zyt gebleven In den godsdienst is immers de hoop en de troost van den mensch gelegen. Vermits gij katholieke werklieden zijt, z^t gij ten volle overtuigd, dat uw arbeid geen verloren moeite is, maar dat uwe zweetdrup pel hierboven geteld en u aangerekend worden Eken dag werkt gij om eenen schat, zelfs al denkt gij daar niet aanhoudend op, te verga- i deien, eenen schat, die met geenen aardschen j rybdom kan vergeleken worden. Vat zijn de werklieden te beklagen, die al- leeiiyk hier beneden hun geluk zoeken te vin den! Hun leven gaat voorbij in te vechten tegen het noodlot, dat hen langs alle kanten omklemthunne ziel is vervuld met haat en wrok de aardsche toekomst biedt hun geene uitkomsten, later hebben zy niets te ver- wachten. Gy, christene Werklieden, moogt tellen op de Voorzienigheid, in dit leven en later. Doch, gij moogt en moet ook tellen op u zeiven, op uwe eigene voorzienigheid; en gij weet er op te tellen, en daarom ook loof en prijs ik u. Gy steunt op uw eigefi, met u te verzekeren u zeiven en uw huisgezin tegen ziektentegen werkloosheidtegen ouderdom en gy weet in die onderlinge verzekering een gevoel van wederkeerige liefde te mengen, dat uwe werken verchristelykt. Mijne tegenwoordigheid onder u, goede Vrien- iden, hier, vandaag, moet u niet alleen mijne .Jvaderlijke toegenegenheid betuigen, maar ook tilwog' de goedkeuringwelke uw aartsbisschop ver leent aan uwe pogingen tot zelfverheffing. De katholieke Kerk is een liefdevolle Moeder voor ijal hare kinderen, ook voor de minste en de nederigste, ja, wel het meest voor de minste Zy bedriegen u, die u komen zeggen, dat de "Katholieke Kerk de werklieden niet aantrekt. I zy het niet die, alle eeuwen door, in de bres kuind om de ongelukkigen en de armen te hei toen, te verdedigen, bij te staan Is zij het niet, lie gesproken üeeft door de stem van d m groo- en Paus Leo XIII in de encycliek RERUM SO VARUM, die onvergankelyke keure van ffdèn menschelyken arbeid, waar gy heden zoo <4X' plechtig het herdenken van viert? En zijn op- I volger, onze beminde Vader, Paus Pius X, jspreekt niet anders. De eene zoowel als de andere zegt tot den werkman gij zijt geen ziel loos werktuig, gij hebt rechtals menschtot een menschenwaardig bestaan. Zeker, gy hebt groote plichtenevenals ieder- ien, plichten van mtnscheiijke en christene broe- (Urlijkheid, plichten van rechtvaardigheid ten op- t zichte der maatschappij en ten opzichte van den evenmevsch. Doch, even als iedereen ook, volgens de leer der Kerk, hebt gy het recht tot een zeker stoffe lijk welzijndat aan eiken mensch noodig is om de deugd behoorlijk te. kunnen oefenen. Dat recht bebbf.n de Pausdto in 't aanschijn der wereld verkondigd 't recht voor eenen goedeneer lijken en matigen merkman om van zijnen arbeid te kun nen leven en zijne plichten te vervullen 't recht, dat er met urne gezondheid, urnen ouderdom sou rekening gehou den morden't recht tot bijzondere bescherming vanwege het openbaar gezag t recht u te vereenigen om uwe vak belangen te verdedigen. Ik dank en prys u, christene werklieden, die u zoo ievorig aangesloten hebt bij onderlinge bijstanden en vakveréenigingen Hulde aan de leden der besturen uwer maatschappijen aan die kloeke mannen vol offervaardigheid, welke na eenen dag zwaren arbeid, nog tijd vinden om te werken aan zedelijke en stoffelijke ver heffing hunner medebroeders 1 En hier zij het mij toegelaten epn bijzonder woord van hulde en dank te richr.en tot den achtbaren voorzitter van het Rerum Novarumcomiteit den heer Backx, niet alleen voor al te welwillende woor den, welke hij mij daarjuist heeft toegestuurd, niet alleen voor het inrichten en het welgeluk- ken van dit feest, maar omdat hy, spyts zijn vijf en zeventigjarigen ouderdom, al zijne steeds jeugdige krachten veil heeft voor den vooruit gang en den bloei uwer werken 1 Gaat voort, op den weg dien gij zyt ingesla gen gaat voort, blyft Christenen, mannen van één stuk, die niet blozen om hun geloof, die hunne vlag durven opheffen; gaat voort ook met uwe belangen te verdedigen, niet uit haat en wrok, niet met geweld en oproer, maar door voorzichtige en geoorloofde middelen. Gij zult het voorbeeld geven aan uwe makkers; gy zult onderdanige zonen zijn, brave echtgenooten, goede huisvaders; gij zult de matigheid oefenen, meer dan anderen uwe zeden moeten zuiver zijn. Dat alles vereischt uw edele naam van en draagt bij tot uw geluk. En om voort te gaan zoo televen en om tevens uwe stoffelijke belangen te kunnen ver dedigen, hebt gij een machtig middel in de hand de Chrislene Vakvereenigingen. Alle werklieden zouden er moeten deel van maken. Wat macht zou het zyn, zoo de katholieke mannen van elk vak of eiken stial tot eene schaar vereenigd waren, om hunne oeroepsbe- langen te behertigen en desnoods te verdedigenl Wat christene macht, waardoor gij niet meer alleen zoudt staan, wanneer men uwe katholieke overtuiging in werkhuizen en fabrieken aanvalt? Er zal een tijd komen, dat elke merkman zal ingelijfd zijn in eene vakvereenigingLaat niet toedat onze vijan. dende vljauden van de maatschappelijke ordealleen den oogst vergaren. Tracht dus, Heeren, de christene werklieden te vereenigen, nu het nog tyd is 'tis de plicht der besturen van Vrede's en andere volksmaatschappijen, hunne leden aan te zetten tot aansluiting bij den christenen vakbond van hun beroep; 't is ook de plicht derge nen, die met patronaten gelast zyn, de jonge werklieden niet te laten ontsnappen, maar ze op tijd in de vakvereeDiging in te lijven. Anders zijn al hunne zorgeD, maar al te dikwyls, wel dra volkomen verydeld 1 Eindelijk, om vooruit te gaan op den u weg, zij het my toegelaten eenen laatsten weDSch uit te drukken. Wie gij ook zyt, welken arbeid gij ook verricht, welke maatschappij gij ook bestiert, werkt allen samen, tot verdediging van den godsdienst, tot bevordering van uwen zedelyken en stoffelijken toestand. De ondervinding leert het dagelyks door eensgezindheid groeien kleine zaken en de grootste vallen uiteen door tweedracht Allen zijt gij broeders, leden van het broederschap der ar beiders en der Christenen Allen zyt gij solda ten, die stryden voor eene en dezelfde overwin ning 1 Bekampt dus nooit malkanderom geene redenonder geen voorwendsel. Integendeel, gy moet altijd elkander trachten te verstaan het strijdperk moet gij onder u verdeelen en hand in hand werken om God te verheerlijken en uw algemeen welzyn te bevorderen. Een nieuw tijdperk van economischen voor uitgang is in 't verschiet voor Antwerpen. Aan u, geliefde werklieden te toonen dat met den stoffelijken voorspoed, ook de zedelijke en godsdienstige vooruitgang kan gepaard gaan. Aan u het bewijs te leveren, dat in de borst van den Antwerpschen werkman een zelfde edelmoedig hert klopt voor het Katholiek ge loof, voor het Vaderland en voor den bloei der christene Familie 1 Ginds in 't meer wiegt zacht de zonne, 't Bloemken sluimert langs den vliet, Zelfs geen spelemeiend windje Zingt in 't moegespeelde riet. Mocht ge 't zien een engel daalde Eerst bij vogel, bloem en vliet Dan bij de engelkens der aarde, Stil gesust door moeders lied. En, er stijgt een laatste geuren Uit het slaimrend bloemken op En de zangre golfjes kussen Van het gras den pereldrop En, er stijgt uit 't zwijgend Ioover, Stil een bede, een klacht zoo zoet, Die nu zwelt in lichte akkoorden, Wegsterft dan in stillen groet. In het hulje, daar beneden, Bij het weifiend lampgesmoor, Bidt een kind, eenvoudige engel, Zacht het Onze Vader voor. Met de geuren van de bloemen, Met 't gesus van zilvren Vliet, 's Vogels klacht en 's kindjes bede, Vlucht Gods engel in 't verschiet. K. Alfons Ahys. Geldigheidsduur der reiskaarten met hoIt-Oogit. O. L. Vr. Hemelvaart komt dit jaar op eenen Zaterdag. Daardoor volgen er dus twee wettige feestdagen achter elkander. Daar al onze reiskaarten geldig zijn voor twee werkdagen, zijn de kaarten, Vrijdag mor gend, 14 Augustus genomen, geldig tot Maan dag avond, 17 Augustus. De kaart genomen den 15 Augustus (eenen feestdag), is geldig tot Dinsdag avond, 18 Augustus. Verkeer tusschen Brussel en ylutwer- pen. Men heeft uitgerekend dat er jaarlijks 3 miljoen reizigers, heen en terug de reis doen tusschen deze twee steden per bloktrein. Nieuwe nlkkeimunt. Het beheer van geldwezen zal binnen enkele dagen de' levering in aanbesteding leggen van 6,600 kilogr. nikkel en 19,500 kilogr. koper voor het slaan van nikkelmunt. Deze metalen moeten voor 1 Ja nuari aanstaande geleverd worden. Godsdienstig; ouderwijs. Ziehier wat de Fransche schrijver,Viktor Hugo, erover zegt Ik wil rechtzinniglijk, ik zeg meer, ik wil vuriglijk het godsdienstig onderwijs, maar het godsdienstig; onderwijs der Berk. Verre vau dit onderwijs te willen afschaffen, méén ik bet heden noodzakelijker dan ooit. Hoe grooter de mensch wonlt, hoe meer hij moet gelooven. Men zou vóór de rechtbank de ouders moe ten brengen, die hunne kinders naar de scholen zenden, op welker deuren geschreven staat hier onderwyst men den godsdienst niet. n Viktor Hugo was nochtans verre van katho liek te zijn. Dat zullen de geuzenbladen aan hunne lezers niet vertellen Toelage aan de Leuvensche hooge- school. De Provincieraad van Antwerpen h- eft Donderdag namiddag, na eene lange be spreking, rechter- tegen linkerzyde, eene j aar lij ksche toelage gestemd van 20,000 fr. voor de Hoogeschool van Leuven. Ja, eindelijk, na 94 jaar wachtens, beginnen onze hoofdman nen te begrijpen dat ons volk katholieke poli tiek wil. ▼erbetcrlngswcrken aan de Leic. De heer minister van openbare werken heeft Dinsdag in de Kamer verklaard dat het bepaald ontwerp der verbeteriogswerken uit te voeren aan de Leie tusschen Vy ve-Sint-Elooi en Astene om de overstroomingen te beletten, ter studie ligt, de werken moeten zooveel mogelyk stroomafwaarts beginnen de verbeteringswèr ken stroomopwaarts zullen vervolgens ter studie worden. Uitdaging ln de luchtvaart. Er wordt uit New-York aan de Daily Mail gemeld dat Farman aan de gebroeders Wright eene uitda ging gezonden heeft om de langste, vlugste en aeste luchtvaart, voor de som van 50,000 tr Men verwacht dat de gebroeders Wright zullen aanvaarden. De prijs van eenen Van Dyck. De heer Widener, van Philadelfia, heeft, voor de som van 2,500,000 fr., de vermaarde scbildery aangekocht van Van Dyck, welke deel uitmaakt van de verzameling Cattanco Dame wier sleep wordt gedragen door eenen neger, n Men ziet dat onzö kunstenaars zeer hoog ge schat worden in de vreemde landen. Belgium for ever Leve België I Stek»'» van bijen en muggen. Men geneest bij- en muggensteken door in te wrijven met eene versch doorgesneden peer. De pijn houdt daardoor bijna onmiddeüjk op. Voor- In de Kamerzitting van 31 Juli laatst heeft Pie Daens het volgende gezegd Ik' ben uit de katholieke partij gegaan, omdat ik de slavernij van M. Verhaegen moede was. eerst Pie Daens bekent dat hij een af gevallen katholiek en scheurmaker is. Dat wisten wij al lang door zijne rede voeringen en geschriften, die opgesteld zijn juist als deze van al de anti-katho lieken. Daar Pie meent dat hij nu de handen boven water heeft, bekent hij het maar ronduit, Wat nu de reden betreft, waarom hij de partij zijner voorvaderen heeft verlaten, en waarom hij nu gansch het tegenovergestelde verdedigt, van hetgeen hij vroeger voorstond, durven wij zonder bewimpe len zeggen, dat het niet de slavernij is van M. Verhaegen, maar wel de sla vernij der eerzucht en van het geld. De hooveerdigheid is de eerste van de zeven hoofdzonden. Het is de hoo- veerdigheid, die den val der engelen heeft veroorzaakt en ook den val van Pie. Verblind door de eerzucht had hij, toen hij overtuigd was op een dwaal spoor te zijn, den moed en de deugd niet terug te keeren en hem te onder werpen, zooals anderen deden, aan het wettig gezag van Z. H. de Paus. Zelfs de smeekende stem van zijnen broeder, den stervenden priester Daens, vermocht niets èn was alleen bekwaam om zijn hart nog meer te versteenen. Doch benevens de eerzucht speelt de geldkwestie ook hare rol. Vier duizend franken alle jaren komen zeemzoete binnen. Hij moet er niet veel voor doen wat meetingen geven, rede voeringen uitspreken, komedie spelen en zand in de oogen van 't volk smijten. Wij zullen niet spreken van de ande re geldelijke ondersteuningen wij we ten alreeds stellig dat, zoolang priescer Daens wederspannig was aan zijne overheid en de katholieken bestreed, hij maandelijks verscheidene honderden franken kreeg van een rijken liberaal van Brussel, en dat hij telkenmale deze som aan Pie overhandigde. Gij ziet, wij spelen kaarten op tafel. Het is flauwe zeever, te zeggen dat gij afgevallen zijt omdat gij de slavernij van M. Verhae gen moede waart neen, Pie, de ware reden is dat gij slaaf zijt van de eerzucht en van 't géld. Snuf-snuf. Kampstrijden op Zondag 9 Augustus. Te St-Oilles-Brusselhet 1® Jagers te peerd (Charle roi), het 12® Linie (Luik), het 6® Linie (Antwerpen) en Carabiniers (Brussel). Te Etterbeek het zuid van Brussel, Elsenö (Delalieu), Elsene (Meunier) en de Zavel Brussel. Te Lessen Braine, Geeraardsbergen en Nijvel. Uitslagen der Prijskampen. Te St-Gillis-BrusselMilitaire prijskamp. De jagers te voet overwinnen het 2® met 8 spelen 43 vijftienen tegen 4 spelen 31 vijftienn. 2® Lutte het 2® verslaat het 8® met 8 spelen 43 vijftienen tegen 6 spelen 45 vijf tienen. Beslissing het 2* wordt opnieuw door de jagers overwonnen met 8 spelen 53 vijftienen tegen 10 spelen 57 vijftienen. Te Schaarbeek Herdersem overwint gemakkelijk Cureghem met 7 spelen 36 vijftienen tegen 4 spelen 25 vijftienen. 2® Lutte Elsene met 7 spelen 38 vijftie nen overwint Cureghem 5 spelen 35 vijftienen. Beslis sing Herdersem overwint met 10 spelen 58 vijftienen Elsene 5 spelen 33 vijftienen. Herdersem behaalt hier dus het kampioenschap. Te Braine 1® lutte Nijvel 8 spelen 46 vijftienen Schaarbeek 7 spelen 42 vijftienen. 2® Lutte Schaar beek 8 spelen tegen Braine 5. Beslissing Schaarbeek wordt opnieuw overwonnen door Nijvel met 8 spelen tegen 5. Te Gosselies Boignie$/7 spelen Fayt 2. 2® Lutte Fayt 7 spelen Etterbeek 4. Beslissing Soignies over wint na een zeer schoonen kamp met 8 spelen tegen Fayt 7. Te Temappes 1® lutte Quaregnon 1 spel Jemappe* 7. 2® Lutte Ceutmes 2 spelen 15 vijftienen Quaregnon 7 spelen 35 vijftienen. Beslissing Jemappes overwint zonder moeite Quaregnon met 8 spelen 35 vijftienen tegen 3 spelen 22 vijftienen. Melding aan Lelubre en Gilbert. Te Brussel 1® lutte Etterbeek 7 spelen Macadam 4 spelen. 2® Lutte Na eene schoone {verdediging ver liest Aalst met 5 spelen tegen 7 aan Nijvel. Beslissing Nijvel overwint met 8 spelen 46 vijftienen Elsene 7 spe len 43 vijftienen. Junior. L L17/ K li It U RS van teut en zteans, al ten Zoiulafi en MMaan- 'lu;/ naar de l laam- Hftie Kermis Een onderwyzer schryft aan 't Fondsenblad van Gent: Uw blad keurt met veel reden den school dwang af. Verplichtend onderwijs en onzijdig onderwijs, dat is het stokkepeerdje van onze tegenstrevers. Wy, katholieken, zyn voor de vryheid, en langs dien weg tracht ons vaderlandsch ministerie het weldoende onder wijs te doen dringen tot in de verste hoeken van ons land, opdat geen enkel Belg meer onge leerd zij. Wio de werking van ons ministerie wil nagaan, ziet dat nieuwe scholen oprijzen te allen kan te dat het onderwijzend personeel vermeer dert in getaldat het schoolgaan verbetert. Maar het schoolgaan moet nog verbeteren. Maar hoe zal men dat bekomen 1° Dat men de wet op den kinderarbeid goed Zeer groot immers is het getal kinderen werkzaam in de steenbakkerijen, in de fabrie ken, enz. De inspecteurs vau den arbeid mogen niet tevreden zyn met het werkboekje na te zien. Zij moeten onderzoeken of het werkboekje dat men hun vertoont, wel zeker dat is van het kind dat men hun voorstelt. Het bedrog is immers gemakkelijk het is genoeg een te jong kind, te voorzien vaneen werkboekje van een ander kind, 't zij broeder of zuster, vriend of gebuur. Dus, een goed toezicht over de werkboekjes. 2e Men zou ook met veel voordeel, een zeke re wedijver kunnen verwekken tusschen de oüderwyzers. Nu is 't al gelijk 1 Of men werker is of niet, de opklimming is dezelfde: in het schoolmees tersambt alleen kan men zich niet verheffen door werken. In Holland is een stelsel van diploma on- derwyzer, hoofd der school, bestuurder in ons land is er niets, niets 1 Men heeft vijfjaren dienst, en dan is het een strijd om ergens aan een plaats van hoofdonder wijzer te geraken, en in dien strijd ziet men noch naar ouderdom, noch Daar werkzaamheid of geleerdheid deze zal lukken die het meest doortrapt is, of het meest vrienden telt. Ouderdom of geleerdheid, werken of lui zyn doen weinig of niets in de weegschaal. Men verhelpe dien toestand, en men zal een grooten dienst bewyzen aan ons volk. De onderwijzer kan veel bijdragen om de school te doen by wonen, maar daar alle werk en moeite hem toch tot niets dient, laten de meesten de zaken hunnen gang gaan.

De Volksstem | 1908 | | pagina 1