Joseph Haydn KAATSSPEL NIEUWS UIT DE STREEK G-roen nieuws. EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN Frankrijk gaat maar immer voort, met den H. Godsdienst te bevechten. De libe ralen en socialisten zoeken er alle middelen uit, om het geloof uit de herten der menschen te rukken en om het volk van de kerk te verwij deren. Men maakt hetde priesters byoa onmo gelijk de [goddelijke diensten te doen, en men wil er nu de klokke van Godes tempel doen dieDen om de begrafenissen zonder |kruis of priester op te luisteren. Hoe schandalig I Holland. Hoe zal de moeilijkheid ein digen met Venezuela-land iuAmeiika? dat is de vraag welke de Hollanders nu stellen. Vcreenigde Staten. Troos- Penlé. Ia dit land is de vrede nog niet hersteld. Diiitsckland. Zeppelin is weeral aan 't werk, voor het maken van eenen nieu wen bestuurbaren luchtbalhet volk staat hem ter zyde en de hulpgelden komen hem toe van alle kanten. Kijke menschen wilt gij de burgerij helpen, betaalt dan zooveel mogelijk comp- tant. Oordeo-em. bebben gemeu dat Gijsegem. Geeraardsbergen. - Terwyide Buererenhout. Zat{*dag avor-d? om hebben zij voor 67,000'frank onjfutald. De geuzeo van Brussel hadden zelfs eenestraat gedoopt met den Daam van den fameuzen sche- pene, zij heette Emiel Van de Puttestraat. s Nachts heeft men op het opschrift der straat een papier geplakt met dees woorden Scher- rewegstraatllj Die naam is toch niet gestolen/ Krijgsoefen in genin het op schrilt van de poststukken voor troepen die deelnemen aan de groote oefeningen van de ruiterij moet, van 3 tot en met 10 September, geene plaats van bestemming staan. In het adres geeft men enkel op het nr van bet regi ment, het bataljon en de compagnie (of het nr IfüJ6 hStl?TAhet eskadron, de kolom enz.), et de duidelijk geschreven melding Bestuur der krygsoeleningen of 2° afdeelingruitery Eiken dAg neemt het Hoofd van den post- ïenst van het leger de noodige maatregelen doen tok P°s*s*ukken °P de legerplaatsen te W'f mounter i Een nietdeug van de ergste soort, Georges Duchemin ge naamd, heeft te Parijs zyne moeder vermoord, omdat zy weigerde hem geld te geven om er mede te brassen. Dat stekel ver ken is aangehouden; hij heeft volledige bekentenissen gedaan. Wij hooren somtijds de ouders klagen, dat het zoo moeilyk is om den dag van vandaag goede kinderen op te kweeken. Wij gelooven dat de kinderen dezelfde zijü, 't is te zeggen dat zy opgroeien met goede en slechte hoeda nigheden; doch zyn de ouders dezelfde? Rukken zy het onkruid uit de ziel hunner kinderen geven zy het goed voorbeeld van christelijke gevoelens, en voornamelijk, zenden zij hunne Kinderen naar katholieke scholen O de opvoe- ïng van een kind, welke kunst en welke ge wichtige zaak 1 Ouders, wilt gy later 7ele tranen storten, zuchten en verdriet hebben over het gedrag uwer kinderen, zendt ze dan maar naar slechte scholen! Een miUioen Europeanen wjn verleden jaar naar Amerika getrokken. ees jaar is het getal uitwijkelingen veel min der door de krisis, die in Amerika heerscht. B&Cllckcn Ir OSDe hop in het alge meen staat goed. Het zwart is er nog niet in te zien. De ajuin staat schoon en belooft eene goede opbrengst. Gcd dank 1 ttCee XOHCH van eene Portu- geesche familie, verblijvende te Luzerne, en Arzevedo genaamd, van Lissabon, wilden een bad nemen in het meer, dicht bij de stad gele gen. Al met eens verdween een hunner aan de oppervlakte der oevers. Zijn broeder wilde hem hulp bieden, doch beiden verdronken. Hunne lyken zyn teruggevonden. Arme gebroeders I Ei! rijf personen ver dronken te Kates, Mevr. Carret, 35 jaar, van Parijs, haar zoontje, 9 jaar en haar dochtertje, 14 jaar Mevr. Camesin, 25 jaar, van Parys en de heer Deguine, van Kales, zijn Zondag namiddag, om 4 1/2 ure, op het strand, Waar zy aan het baden waren, door een hevigen golfslag in zee geworpen en verdronken. Ach welke treurige pleziertocht. Past op 1 'Miree treinongelukken. Zaterdag ontspoorde de pleziertrein nabij de statie van Loover, in Frankrijk. De machinist werd gedood en de stoker erg gekwetst. Denzelfden dag ontplofte de locomotief vau eenen pleziertreir, komende van Parijs. Ook de machinist werd gedood en de stoker en de treinwachter erg gekwetst. De reizigers der 12 rijtuigen kwamen er met den schrik van af Schrikkelijke plezierreizen zyn 't !I Hookerszijl voorzichtig. Dinsdag voormiddag is in de Blaasstraat te Brussel een droevig ongeluk gebeurd. Eene zekere jufvrouw H. heeft een magazijn aldaar. Haar oude vader van 78 jaar woont bij haar.' De ouderling laat op nen geheelen dag zijn pypken niet koud worden, zoodanig houdt hij aan het smoren. Nu, de sukkelaar heeft ergens in het magazijn een stekje laten vallen, dat niet gansch uitgedoofd was. in eoneu oogenblik was gansch het magazyn in gloed. Niemand kon er nabij bomen. Ongelukkiglijk Me oude vader is in de vlammen omgekomen. De pompiers heb» ben zyn verkoold lyk gevonden achter de deur van den uitgang. De schade der verbrande koop waren beloopt 10,000 fr. Welk droef en wreed geval 1 i*er soon lijke dienstplicht of elk voor zijn lot, dat wil ons volk niet. Noch 't werkvolk in 't algemeen, noch de kleine bur gerij, noch de landbouwersstand, noch de bur gerij, noch de hoogere stand begeert dat. Ja, de overgroote meerderheid der natie is er tegen. Duizenden kleine burgers en werklieden loven en danken de katholieke partij voor den schoonen maandelykschen trok van 25 tot 35 fr., die hunne zonen bij 't leger genieten. Neen, die menschen willen den persoonlijken dienst plicht niet. Het vrijwilligersleger, ziedaar aller ideaal. STAATKUNDIG OVERZICHT. De Keizerlijke en Koninklijke bezoeken vol gen elkaar op. Koning Edward VII, na zijn be zoek aan Willem II. van Duitschland, is naar Oostenrijk getrokken by Keizer Frans Jozef.De dagen vlieden heên in de grootste vriendschaps 30' vervolg. XII. De Miapeltneealer. Het was alsof er een bliksemstraal uit den helderen hemel nederschoot en een kortstondig geluk vernietigde. Haydn hield Carolina's hand vast zijne ge stalte was fier opgericht, zyne gelaatsuitdruk king kalm Maar de oude man daar achter de half openstaande kamerdeur bcelder en rilde van angstige spanning. IJlings trad hij nader. Joseph, wat doet gy vroeg hij met ge smoorde stem. Ik huw myne Lina. Keiler ademde verlicht. Maar uwe aanstelling Wel, daar zie ik van af I lachte Haydn. Wanneer de hemel slechts ééne ster en des menschen hart slechts eene hoop hadden, wa ren geen van beiden schoon. Edel hart I jubelde de pruikenmaker, thans heb iku nog duizendmaal zoo lief als eerst! Beste vriend, gely'kgy ziet, heeft het niet moeten zijn, hernam Haydn, zich tot Ditters ■wendendeen hem tot dank de hand toereiken de. Breng den graal myn eerbienigen groet over en zeg hem dat ik een bruidje heb. die my belet zijn kapelmeester te worden. Ditters klemde de lippen opeen en zi;ne bewijzen, en intaschen komen de staatkundige zaken ten berde. De vorsten zian met vreugde de verauderingen in Turkye, en trachten met dit land in vredelievende betrekkingen te blij ven. Intusscheu geven do groote mogendheden olkander zooveel bewyzen mogelijk van ver trouwen en van hoop op vrede. Zooveel te be ter, en laat ons hopen, dat die vrede niet zal gestoord worden. Twee oorlogschepen zijn er reeds naartoe, maar President Castro heeft nog niet toegege ven; integendeel,harder dan ooit wil hy Holland dwingen aan zyne eischen te voldoen. O I wat zijn wij toch rustig in ons kleine Bei- genland in zoeteD vrede, en in voorspoed! 1*01*11 (Amerika) Uit Lima wordt gemeld dat den 12 Oogst een aanslag is gepleegd tegen den president, rond 3 ure 's namiddags, op het oogenblik dat hij zich naarhet parlement begaf. Een kerel, die met een lang scherp mes ge wapend was, sprong naar den president toe; deze verdedigde zich moedig en weerde de ste ken af. Het volk en de policie, welke in de nabijheid waren, kwamen toegeioopeD. De aanvaller, ze kere Pirola, ziende dat hy ging gevat worden, wierp zyn mes wegen zette he: op een loopen. De president, die gelukkig ongedeerd bleef, vervolgde zynon weg onder de luidruchtige toe juichingen van het volk. Turkije. Het volk gaat voort met zy ne verkleefdheid te betoonen aan den Sultan. Men zegt dat Tewfik Bey, de vali van Brous se, eerste secretaris benoemd is van den Sultan en dat er nog andere veranderingen zullen plaats hebben onder het personeel der Keizer lijke kanselarij. De Sultan heeft een dekreet uitgevaardigd waarbij hy aan zijn volk bekend maakt, dat hy bevolen heeft herinneringsmedaljon te slaan, om het feit te gedenken van de Grondwet. Die medaljen zullen aan eenen geringen prijs verkocht worden te Konstaütinopel en in de proviociën. De Sultan schijnt dus wel rechtzinnig te zijn. tensvol is de neiging van het Amerikaansch volk om zich te bekeeren tot ons geloof. Iu de laatste maanden zijn de bekeeringen byzonder talrijk. Meer dan veertig Anglikaansche predi kanten hebben het protestantismus afgezworen om tot de H. Kerk te komen. A riebelach lig. Stien was naar de markt gegaan, kocht een splinternieuwe broek en trok ze maar seffens aan. Ongelukkig lijk, in zijne overgroote blijdschap, was hy te lang blyven haperen, had wat te diep in 't glas gekeken en geraakte moeilyk thuis. Onderweg moest hij wat rusten... hy lag daar onder nen boom met zyn beenen dweers over de straat... ei viel in slaap... Een bedelaar met versleten kleeren kwam langs daar voorbij... zag Stien's Dieuwe broek... werd jaloersch... en niet langer kunnende weerstaan, trok zachtjes Stien's nieuwe broek uit en deed hem de zijne aan... oud en versleten... meermalen gescheurd. Stien had niets gewaar geworden, hij sliep en ronkte voort... Doch zie, daar komt een wagen met twee peerdën bespannen de straat ingeredeD, de peerdenknecht ziet dien mensch liggen dweers over den weg en roept Hela, manpas op of ik rijd u de beenen af I en Stien dcor het gerucht ontwekt, recht zich half op... verbaasd bij het zien van die versleten broekpijpen... legt zich weêrom neer en roept den knecht tegen Rijd maar op, 't zijn toch de mijne met\II Geen dag gaat voorbij of de liberalen en de socialisten werpen de katholieke besturen naar het hoofd Leugenaars, geldverkwisters, men- schentoppersWelnu, dat de rooden met hunne vrienden, de blauwe, eens naar Brussel gaan, daar zal men hun eens een woordeken vertellen over den winkel der radica-socialen van Schaarbeek. Ze kunnen ook eens de uitga ven van 't radikosocialistenbestuur der pro vincie Henegouwen raadplegen. Daar zullen ze inderdaad geen cent vinden voor do kerkgo bouwen te helpen recht houden, maar honderd duizenden franken voor prullen. Ook voor het geen de behendigheid van 't bestuur nagaat, oogen flikkerden toornig. Ik moet u onbewimpeld zeggen, viel hij misnoegd uit, dat het eene moeilijke taak is om uw vriend te zijn. En toch I laat ons eens bedaard overleggen. Graaf Morzin verlangt dat gij ongehuwd zyt dat gy toch dat gij niet zoudt mogen huwen, daarvan heeft hij geen woord gezegd. Bravo I bravo I riep de oude Keiler in de handen klappende. Is dat echter wel eerlyk gedacht merkte Haydn angstig aan. Wat praat gy toch van eerlijkheid bruisch- te Ditters op. De graaf zorgt niet voor uwe vrouw, en zoolang hij dit niet doet, heeft hij geen recht u het trouwen te verbieden. Morzin is een dweeper, een zonderling, die als een zi geuner met zijne eigene geliefde —de muziek— in het land heen en weer trekten daarom wil hij, dat wie in zijn dienst is, ongehuwd zij, op dat zijne musici door geeue andere banden ge boeid zouden zyn dan door de liefde tot de kunst 1 Joseph, vleide zyne verloofde, ga van daag nog naar den graaf 1 Vraagt hy u of gy gehuwd zijt, dan zegt gy neen aan uwe ver loofde zal hij niet denken. Haydn stond besluiteloos. De oogen en waDgen vau het meisje gloeiden. Gy aarzelt tusschen de liefde voor my en die voor uw brood,hernam Lina ernstig. Schijnt u het laatste het grootste geluk, zoo vergeet mij 1 Neen, ik aarzel niet Ik weiger Recht zoo, beste Joseph, prees het meisje, verbind uw leven met het myne, het zal u niet berouwen 1 Brood bieden u ook nog anderen dan de graaf Morzin. Lichtzin oize jeugd I berisp to Ditters. Gy I spreekt als meldde zich alle dagen oen graaf of zullen zy kunnen bestatigen dat, in Henegouwen de provinciale lasten per hoofd juist het dubbel zijn der lasten van Oost-Vlaanderen. Bravo radiko-socialen Op do vergadering te Brussel der Vrye Volkspartij waren omtrent een veertigtal afge vaardigden tegenwoordig. Het order van den dag was middelen bera men om de oneenigheden te doen eindigen, die sedert een jaar in het grome kamp heerschrn en veroorzaakt waren zoowel door de Planck- artisteD, als door de Daens -isten. Er is besloten 1" Van de spons te wrijven op al de veeten van vroeger, in andere woorden te et m jen te vergeten. 2® Van eenen hoofdman te kiezen in ieler arrondissement. 3. Van eenen algemeenen raad te benoemen, die on wederroepelij k alle geschillen zal beslis sen. 4° De federatie moet den kandidaat voor de kieziog aanduiden. Volgens de omstandigheden zal men het kartel aangaan of niet. O ter dit punt moet er later nog gesproken worden. Een komiteit van 9 man werd gevormd, om een volkscongres in te richten, dat te Aalst zal plaats hebben. Dc katholieke werkers honden zich voor verwittigd. De Dnenspartlj hangt ons volk alle klodden en Toefen op. Zij bederft zijn verbeelding, zijn geest en zijn hert. i Wie den eerenaam wil dragen van katholiek werker, gedenke dat! Alle uitstel verdient de strengste afkeuring. Men stelle propagandist tegen propagandist, werk tegen werk, schrift tegen schrift, gazet tegen gazet. Ook, waarom bekleeden de katholieke werkers niet de eerste plaats in dat alles? Waarom altijd het voorplan gelaten aan de volksbedriegers, en volksverlei ders, en volksfoppers Onze katholieke hoofd mannen moeten meer spreken, meer schryveD, meer werkenl De Volksstem. 0 over twee jaar een meisje van rond de twintig jaar, Elisa Impens ge naamd, spoorloos verdwenen was. Het parket ha.i, niet tegenstaande neerstige opzoekingen, de zaak moeten laten varen. Over eenige weken nochtans werd het onderzoek hernomen. Het bleek dat het meisje opgelicht en vermoord was, en dat men haar lijk begraven had in een veld van eene naburige gemeente. Toen moe der Iinpecs dit vernam, heelt zij haar te bed gelegd en over eenige dagen is zij, na eenen hevigen döodstrijd, van verdriet gestorven. Wij lezen op haar dood-santje Zware beproevin gen en groote angsten zijn op haar nederge- stort en hebben haar moederhert verscheurd en ineengedrukt. Kinderen, als de booztn u willen verleiden, luistert niet naar hunne vlei ende woordeD.en begeeft u niet op den weg des verderls. Gevloekt zij de booze, die dit meis je heelt medegeloktl Mochte hij welhaast in de handen van het gerecht vallen. pluimgedierte, te Moorsel, is in stukken gere den door een koopwarentrein. Het ongeluk gebeurde aan een onbewaakte doorgang, op de wijk Audegem Hoek, op on geveer 1100 meters der statie Gysegem. Het paard met gerij werden gansch in stukken ge reden, en Pieters bekwam eene groote wonde aan het hoofd. De gekwetste, na de eerste zor gen ontvangen te hebben van den geneesheer Verbeke, wierd vervolgens naar het gasthuis van Dendermondo overgebracht. Zijne wonden zyn gelukkiglyk niet doodelijk. De botsing ver oorzaakte de ontriggeling van een geladen wagen, en de dienst der treinen moest tot 's avonds 11 ure op eukel spoor gedaan worden. o echtgenoote van Lieffwringen, 73 jaar oud, wonende iu de Audenaardestraat, aan het eten was, schoot haar een stuk vleesch in de keel. De arme ouderlinge kon niet meer ademen, en eenige oogenblikken later stierf zij aan verstikking. Ach Heere VeSsidUe. Parke^ Audenaarde 1 "is Maand.tg in de gemeente geweest, om een onderzoek te doen over eene poging tot brandstichting. Deze werd gepleegd in den Dacht van Zondag tot Maandag op het hof van M. Baele, landbouwer en veekoopman ten wijk Opstal. Welteren - n ^onst^.at Verhaeven, dienstknecht, die zinneloos zijnde, sedert verscheidene dagen met een ge laden geweer rondliep, is Zondag morgend aan den arm der oude Schelde door den policieagent Dierens aangehouden. Hij werd zijn geweer af genomen, doch niet zonder moeite. O O 8 ure, ontstond twist in de herberg van Jozef Gossé, Winkelstraat. Een der ruziemakers liep naar huis om zyn jachtge weer te halen en ging zijn tegenstrever, zekeren Rossaert, afwachten voor de herberg. Rond IOuré werd de herbergdeur geopend, en de woestaard loste een schot. Hy trol zijnen vijand niet, doch wel Jozef Aels, 58 jaar, vader van 7 kinderen, die niets in den twist te zien had. De ongelukkige werd schrikkelyk gekwetst aan buik en beenen. Wat beestigheid 1... Nieuvveuhove. - Grootwasds vreugde een baron aan, om HayJn in zyn dienst te ne men. Verloofden zijn oivorstandig en onprak tisch; als zij door Lun zmten roes bevangen zijn, moeten anderen voor hen zorgen. Haydn, trek uwe beste kleeren aan, ve gaan naar den graaf Morzin Ik heb mijn beste en slechtste pak aan 1 Dan moet ook dit goed genoeg zijn. Voor waarts dus; jufvrouw Lha, ik breng u Joseph binnen korten tyd weer behouden te huis.' Zwijgend stapten beicen naast elkander door de levendige straten voirtHaydn ernstig en nadenkend, Ditters wegemoed en vergenoegd glimlachende. Zy gingei een paleis binnen, dat vroeger betere dagen nocht gekend hebben overal bespeurt men verbleekten luister, ver vallen heerlijkheid. Een bediende voerde hen in eene half duistere voorkamer en verzocht hen daar te wachten. Mensch, fluisterde Ditters en nam een dreigend voorkomen aan, ik waarschuw u dat gij geen domheid begaat. De graaf zal u vragen of gy gehuwd zijt. Wat ;ult gij antwoorden Nog niet; maar ik joop... De vleugeldeuren opetden zich Ditters had nog slechts den tijd zijn vriend een beteekenis- voilen stomp in de zijde te geven, en daarna met Haydn onder diepe buigingen in de ont vangstkamer te treden, De graaf, oen ryzig msn, met een voornaam uiterlyk, ontving de bezoekers met dien nauw merkbaren hoofdknik, waarmeè aanzienlyke heereu de ongemeen ger.nge mate hunner ach ting en wellevendheid, jegens menschen van minderen rang zoo meesterlijk plegen uit te drukken. Eene kleine gouden snuifdoos tus schen de lange aristocratiiche vingers houdende vestigde hy de halfgeslotm oogen scherp op de beide .ougehocen, brachtzyn met welriekend «ater bevocht eden batisten zakdoek aan den neus, ging naar een zetel, waarin hy achteloos plaats nam, speelde een tijd lang met een af schuwelijk leelyk mopshondje, dat met moeite naar hem toe waggelde, en sloeg eindelijk als herinnerde hij zich eensklaps dat daar aan de deur een paar bezoekers stonden, de halfgeslo ten oogen op. Aha, mijnheer Haydn, niet waar De aangesprokene boog. Goed I Ter zake Gij zyt my aanbevolen als een bekwaam musicus. Ik bemin de muziek ik... ik enfin, ik heb voor myne muziekka pel een maestro noodig. Acht gy u tot het ver vullen van zulk eene gewichtige betrekkin? in staat Wel Ditters bemerkte nauwelyks Haydn's angstig voorkomen, of hij haastte zich in diens plaats te antwoorden Joseph Haydn bestuurt elk orkest, ook de groote opera. Ik beveel slechts talenten aan van den eersten rang I Uitmuntendl laat ons dan de zaak regelenl Hy kruiste de beenen over elkander en legde den wysvinger der rechterhand tegen den duim der linker. Gy bekomt tweehonderd gulden eereloon 's jaars, eet met myne bedienden,moet den winter met mij in Weenen, en den zomer op mijne landgoederen in Bohemen doorbren gen, bij de leste woorden rekte zich de ge stalte des graven uit, zult myne kapel met uwe compositiën en de beste voortbrengselen van den nieuweren tyd bekend maken, elk oo genblik, hetzij by dag of bij nacht, te mijner beschikking wezen. Begrepen Ik zal my bey veren de my opgelegde ver plichting, zooveel in myn vermogen ligt, na te komen. Goed, zeer goed 1 Gy begint my te beval len, parbleu I Uwe kleeding is wel wat armoe dig, versleten, dat zult gy natuurlyk verande- TTflVPOT»m Eene melkkoe van Livinus n Volckaert is door den buurt- tram omvergereden en zoo eig gekwetst dat men ze heeft moeten afmaken. Esschene. T Wi-i kebben onlangs aan den geleerden schoolvos, 1 ylschieter-alweter gevraagd hoeveel kinderen die te leeren gaan voor hun eerste jaar, geen enkel woord kunnen lezen. Is het zeven of acht? vroegen wij. Nochtans die sukkelaarkens zyn allen aan de zorgen van den verzworen landme ter toevertrouwd. 't Is toch wonder, zeggen de menschen; zoolang onze kinderen bij de zus ters gaan, kunnen ze hunne zaken; maar als zij eene week by den geleerden vos zitten, hebben ze alles vergeten. Dat is geen wonder,menschen die man is op zyne plaats niet 't is aan de Hoogescbool der Marollen dat hij moest les ge ven die vent is immers veel te geleerd om boerenjongens te onderrichten. Want hoort eens welke machtige toeren hij uitzet. '1 «gelijkertijd als hy zijn ambt waarneemt op zoo schitterende wyze,houdt hy zich bezig met: Landmetery en schatting. (Het deze doet hy toch gratis voor niet.) danslessen voor de boerendeernen uitlegging van den By bel van 1477, ontvangsten en uitdeelingen van 't armbureel, handel in alle soorten van blauw artikels, savooien en kabuizen, op stelling van geuzeDgazetten, wekelyksche uitgave van eene lofrede over zijn blinkenden persoon, allerhande zotte p stities.bestuur vau tooneelkriDgeu en vogelpik, bewakiug van de pastoors van 't kanton en razige pas- toorsvreterij, Geweldige geuzenpolitiek en politieke verklikkerij, oefeningen mn nflik/ilng dee kleinnte bot er mc hotel- ken», en eindelijk bestuur van proefvelden voor de Hopteelt. Ziet het tydschriftDe Hopboer van Juni 1908. Daar lezen wij dat de vent voor goed te werk gaat met beir n. Mink I niet waar I Nn moet de hop boven,want de schoolvos zit er met beir achter. Zou het daarom zyn dat hij zoo verdraaide snuiten trekt? Maar toch, gij verstaat hein 1 wat veelge- kleurde vos wij hier zien exerceeren. Gelukki ge kinderen die toevertrouwd zijn aan de vader- lyke zorgen (aï I aI) van dien generalen smeerder Mijnheer de schoolopziener, wy eischen voor dien geleerden vos de eerste nota, en een gaai ken dat verguld is. Dat goud kan hy nog aflik ken. ren Ik pleeg de bloem van den adel bij mij te ontvangen. Apropos! gij zyt ongehuwd, niet Haydn werd vuurrood. Ja, ik Den nog niet gehuwd. Gelukkig Anders had ik u niet in miin dienst genomen. Hij klingelde met eene zilveren bel. De kamerdienaar verscheen. Jan, mijn nieuwe kapelmeester I berich te Morzin, op Havdu wyzende. Van morgen af dekt gy voor hem aan de bediendentafel Mijne kapel is voor van avond bijeengeroepen. Ik verwacht iets uitstekends. Zoo sprekende stond hy op, boog slechts voor Ditters met het hoofd, —want Haydn was thans slechts ziju bediende,en verdween in het aangrenzende vertrek. In den gang bleef Haydn met een wanhopig voorkomen staan. Wat is het vroeg Ditters. Hoe kunt ge dit nog vragen De graaf verwacht van avond iets uitstekends en ik ken nog niet eens de kapel I Joseph, gy hebt gelijk I Ditters vatte den kamerdienaar bij den schouder. Luister, sprak hij barsch, de graaf heeft voor heden avond een concert bevolen. Gij moet terstond de muzi kanten voor eene repetitie hier bijeen laten roepen. De bediende bruischte toornig op. Dat zal ik doen Gy hebt my niets te bevelen I Goed, vlegel 1 Zoo meld den graal dat er van daag geen concert plaats heeft. Ditters grofheid boezemde den bediende ont zag in. Mijnheer Haydn zal de kapel over twee uren in de muziekzaal bjjeen vinde" if hy bits ten antwoord. Wordt Vv tgexet. Prijskamp op Zondag S3 Oogst op het EsplunadcpUIn te .Aalst. De liefhebbers, die eene scboone Iutte willen bijwonen, zullen naar het Esplanadoplein komen, waar Aalst (Spaens) met medewerking van den hooi De Deer, Her- dersem (Móens) en Cureghem (Van Bellingen) met Bal lon ln het strijdperk zullen treden. Uitslag der Prijskampen. Te St-G ill it-bij-Brussel Soldatenkamp. 1® Lutte het 1* jagers te peerd woAlt overwonnen door de kara- binlers met 7 spelen 39 Vijftienen,legen 3 spelen 19 vijf tienen. 2" Luttehet 12" linie overwint met 7 spelen 40vijftienen hetö", 6spelen 32 vijftienen. Beslissing: het 12° linie behaal. 5 spelen 36 vijftienen tegen de karabiniers 10 spelen 52 vijftienen. Te Jemappes 1Lutte Cambron overwint met 7 spelen 29 vijftienen, Etturbeek 2 spelen 17 vijftienen. 2* Lutte Schaarbeek overwint met 7 spelen 32 vijftie nen, Jemappes (De Jonge) 2 spelen 21 vijftienen. Be^ slissing Cambron overwint met 8 spelen 36 vijftienen tegen Schaarbeek 3 spelen 24 vijftienen. Le Ecaussmes 1® Lutte «Temappes overwint met 7 spelen 31 vijftienen tegenSoignies 2 spelen 17 vijftie nen. 2« Lutte Geeraardsbergen overwint met 7 spelen 32 vijftienen, tegen Soignies 6 spelen 29 vijftienen. Be slissing Geeraardsbergen behaalt de 2 eerste spelen, maar't is gedaan, daar Jemappes er 10 achter elkaar behaalt. Ie Lessen 1® Lutte Braine wordt overwonnen met 6 spelen 39 vijftienen tegen Ceusmes 7 spelen 38 vijf tienen. 2® Lutte Braine werdt overwonnen met 3 spe len 27 vijftienen door Geerairdsbergen 7 spelen 35 vijf tienen. Beslissing: Zeer sihoone kamp, waarin Gee raardsbergen de overwinning behaalt met 8 spelen 37 vijftienen, tegen 4 spelen 28 vijftienen aan Cuesmes Eene melding aan Paquay en Boyon. T e Leuze: 1® Lutte: Chipelle k Oye verslaat met 7 spelen 35 vijftienen Crmeignies 5 spelen 33 vijf tienen. 2® Lutte Rebaix cverwint Gayes met 7 spelen 35 vijftienen tegen 3 spelei 25 vijftienen. Beslissing Overwinning van Rebaix tegen Chapelle met 8 spelen 38 vijftienen tegen 5 spelen36 vijftienen. Te Rebaix 1® Lutte: Heidersem overwint met 1 spe len Chapelle ii Oye 4 spelei, 2® Lutte Chapelle h Oye overwint Rebaix met 7 sielen tegen 3. Beslissing Herdersem overwint na eete schoone lutte met 8 spelen Chapelle a Oye 5. Junior. in deze gemeente, toen er deze week de blijde tijding kwam, dat het kerkbestuur door hoogere overheid bemachtigd is, om over te gaan tot de openbare aanbesteding der opbouwingswerkon van de parochie kerk, die over driejaren ten grootsten deele de prooi der vlammen werd. Driejaren lang heb ben herder en parochianen gesmacht naar dit gelukkig oogenblik. Want veel moeite hebben zij zich moeten geven om de zaken zoo verre te krijgen. Eene kerk bouwen in eene arme parochie is ten huidige dage een reuzenwerk, een werk voor welks uitvoering een ge woon karakter terugschrikken zal. Het valt lastig de toereikende geldmiddelen te verzamelen, en allerhande pleegvormen na te komen, welke de wet voor zulke werken vereischt. Daarbij moest en moet nog de Eerw. Herder dagelijks de gewijde vaten uit de kerk naar de pastotij overbrengen, en de geloovigen moesten des zondags gelijk nu nog in groot getal buiten de kerk staan, bij gebrek aan plaats. Gedurende den winter hebben de brave christenen veel geleden van regen en koude. Geen wonder, dat zij thans verheugd de oogen in de blijde toekomst werpen, met de hoop dat God den onvermoeibaren iever van den herder, de zelfopoffering der parochianen en de milde medehulp van begoede weldoeners zal bekronen met den gezegeD- denen gewenschten uitslag. De Volksstem l.iedt in deze blijde omstandigheid zijne hertelijke gelukwen- schen aan den Eerw. Heer Prstoor en de Parochianen van Nieuwenhove, en wil hare lezers dit gelukkig nieuws mededeelen. A ctóho Wij lezen in den Asschenaar van 16"1"" dezer Gansch de deftige bevolking van Assche is sinds lang verontwaardigd over de handelwijze van de liberale eerste broeken. De feiten van bijna eiken dag, komen nieuwe aan leiding geven tot die verontwaardiging. M Er was gezegd, dat de kinderen der leden van den liberalen bond, verleden Zondag gingen mani festeeren. En inderdaad, in den namiddag, zag men door de straten trekken, twee vlaggen, op dewelke men las )i Vrije Liberale dochters van Assche, 1938. Jonge Wacht van den Liberalen bond. En daarachter gingen een honderdtal kinderen van den Schipper, van 2 tot 12 jaar oud. Deze droegen een papieren blauw vaantje in de hand, en op den arm, het opschrift: A bas la calotte. Ze zongen het lied De rooden moeten den ketel in, a bas la calotte enz. Slechts vier meerderjarigen waren in den stoet te bespeuren Flok, Keu de voddeman, Boenk en Pot, De stoet moest voor de villa van den generaal Maurice defdeeren doch als Mamaken, Papaken en 'tMenneken dat schoone volksken zagen aankomen verdoken zij zich algauw achter de gordijn, en nie mand liet zich zien. Na den stoei, gingen 't Menneken, Boeboe en Tuurken, de chocolade schenken en suikerbollen uit- deelen bij Jefken Tisaert, aan de deelnemers. ft Men zegt dat 't Menneken er eene diepdoorgron- de 1 1) redevoering uitsprak, over onnoozele kinderen dag. n Inwoners van Assche 1 n Rechtuit gesproken 1 Wat is uw gedacht over dit schandig tooneel Vindt gij het niet walgelijk, dat men kinderen, die met moeite alleen kunnen gaan, doet dienen, tot zulke lage werken Ouders, die zulks toelaat aan uwe kinderen, denkt ge niet dat ge, als het te laat is, het uitwerksel zult ondervinden der schoone lessen, die gij nu aan uwe kinderen geeft En gij Menneken en andere leiders en ophitsers, die de verantwoordelijkheid draagt van al wat er ge beurt, hebt gij niet moeten blozen van schaamte, bij dit schandspel Zegt eens, kan er een deftig man uwe handel wijze goedkeuren Waarom dierft ge u achter dat volksken niet toonen Uwe plaats was nochtans in den stoet Wij zullen liever uwe handelwijze overlaten aan het oordeel der bevolkidg van Assche. Ze zal u, met misprijzen en verachting, den rug keeren. JAN. NOTA. Wij raden al de brave mrntthen aan, deten a> Itiel eens goed le overlezen nel te overwegen en zorg- vuldig te bewaren 't Schijnt dat de schermafdeeling der Xaverianen wonderen verricht heeft te Hal Voor de eerste maal dat ze naar eenen Prijskamp gaat heeft zé 4 prijzen behaald —een 1«" een 2®" en twee 3d®... Bravo man nen... en hulde aan hunnen wakkeren Meester den Heer Remy De Vrieze. Gaat voort op den ingeslagen weg en nog meer lauweren staan u te wachten. Cbkval WRRr r

De Volksstem | 1908 | | pagina 2