Joseph Haydn V« on acinic Usiotta.'NIEUWS UIT DE STREEK EENE VRAAG VAN 'T GROOTSTE BELANG. TEN JUBEL Op 13 September a. s. EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN Hoe de fameuze Daens DE WAARHEID SPREEKT IN DE KAMERS Okegi em. Geeraerdsbergeu Denderwindeke. IVicuvveuhove. ï?non\iraïï?er Briefwisselingen. zyu niet ver te betrouwen. M^q racet het poed kenten, want nog al dikwijls loopen èr tusschen die niet zeer katholiek en zijn. Te Mtuysledei waar de brave kinders naartoe gestuurd worden, is Zondag avond een schrikkelijke doodslag gepleegd. Rond 9 ure kwamen de gebroeders De Clercq uit eene herberg, toen zonder twist of twee dracht, zekere Wullaert op Alfons De Clercq toesprong en hem met een mes den slagader afsneed. Altyd die messen; het is eene schande. De Clercq bezweek eenige oogenblikken nadien en Wullaert is aangehouden. Twee familiën in smert en droefheicT... Ken man teerd het hoofd afgereden te Laken. Maandag namiddag was op de werken van het Koninklijk Park, de grondwerker Edward Hauwaert, 40 jaar, aan den arbeid. Eensklaps werd hy door eene manceuvreë- rende lobomotief verrast en het hoofd letterlijk afgereden. Gansch de trein reed over 't ver morzeld lichaam, vooraleer de machinist kon stoppen. De blotdige overblijfsels wérden in een laken bijeengeraapt en naar het doodenhuis gevoerd. Het slachtoffer is van Maldegem en was op logement te Laken. Ken brutale Zeienaar deed van zich spreken te Brussel. Maandag morgen ontstond twist op den Waterlooschen steenweg tusschen twee werklieden, Frans Stoefs en Emiel Van de Zande. Eensklaps slaakte Stoefs eenen noodkreet en viel bloedend ten gronde. Van de Zande had zijn tegenstrever een verraderlijken messteek toegebracht in den buik. De dader werd aangehouden en in het gevang opgesloten. Kareon, een hemelEr zal eerstdaags op de markten te Parijs, kemel- vleesch te koop zyn. Een groot voedingshuis heeft inderdaad met twee Algeriaansche Moza- bitsche vleeschhouwers onderhandeld voor de levering van een tamelyk belangryk lot van dat vleesch, dat in de eerste dagen van den Winter in de Fransche hoofdstad zal verkocht worden. Deze aanzienlijke gebeurtenis zal voorzeker vele ingesluimerde eetlusten opwekken. Het vleesch van den koning der woestyn is, naar het schijnt, ongemeen lekker. Het gelijkt aan ossenvleesch, doch is korter en minder gebonden. M)e kerkrereoiging duurt al tyd voort in Frankrijk. Maandag namiddag, te 2 ure 40, hebben de Broeders der Christelijke Scholen Montpellier verlaten. Ze waren verge zeld van een duizendtal personen, die hen tot aan de statie begeleidden, waar te hunner eer eene manifestatie van sympathie plaats had. zal er te Antwerpen eene grootsche betooging plaats hebben, ter gelegenheid van den 25c ver jaardag van het afsterven van Hendrik Cons cience. Antwerpen is fier op zijnen beroemden volksschrijver en heeft eene straat en een plein barer stad met den naam van Conscience gedoopt. 'I Kaal verre tegenwoor dig Eene afschuwelijke misdaad, die ons de moord der kleine Joanna Van Calck herin nert, is gebeurd te Moorslede, Zaterdag namid dag op den persoon van Augusta Van Aelst, oud 7 1/2 jaren. Zy is gevonden in een sparren bosch, badend in baar bloed. Gansch de streek is verontweerdigd. Mocht de schurk weihaast gekend zyn. Veertien per nonen bevonden zich te Chaillevette op een bootje, wanneer het vaartuig eensklaps omkantelde en allen te water geraakten. Drie der toeristen zijn ver dronken. STAATKUNDIG OVERZICHT. Ituiiachland. Het woord van den keizer was deze week een woord van vrede. He Enropeesche vrede loopt peen gevaar, zegde hij; di vrede instop vasten gronden zal niet gjpstoord worden. Een eerste waarborg van den vrede ligt in het geweten der Europeesche vorsten en staats- lieden, alleen verantwoordelijk voor God over het leven en den voorspoed der volkeren, aan hunne leiding toevertrouwd; vervolgens in den wecsch en den wil der volkeren zeiven, van zich nuttig te makeD door de ontwikkeling van 1 vooruitgang en beschaving en door enkel in vreedzame worstelkampen hunne kracht te meten. Eindelijk is de vrede verzekerd door onze krijgsmacht te land eu ter zee, door het Huitsche volk onder de wapens. Trotsch over de onvergelijkbare tucht en over de oprechtheid van zyn leger is Duitscb- jand besloten, zonder iemand te bedreigen, dit leger op de hoogte te houden, zoeals onze be langen vereiscben, met de hulpe Gods en de bescherming van den Duitschen Adelaar. Werkt dus voort in vrede en plukt de vruch ten uwer naarstigheid. Dat God uwen arbeid zegene. Het Dnitsche Rijksland, EIzaa-Lotha- ringen, leve I Driemaal hoch I Kngeland. De EDgelsche gazetten meesmuilen op de woorden van Keizer Willem, zij zijn jaloersch iet of wat, omdat Duitschland zop van zijns maat^t da# sp,«ken. AllaDtis moeilijk iedereen te vuldt&n. Holland heeft nog de zaak met Vene zuela niet klaar gespoDnen. Marokko* Wie zal nu de eind overwinning behalen en officieel als Sultan erkend worden De strijd duurt voort en is voordeelig nu voor de eene dan voor de andere zijde. JPerzië. Ongelukkig land, waar de burgeroorlog woedt. Een telegram uit Tabriz zegt dat de revulu- tionairen alle straten barrikadeerden en aan den Shab een ultimatum zonden, ei schend bin nen de vi f dagen de vorming van een ministe rie van hervormingsgezioden, de verbanning der reaclionairen, de kieziDg van gouverneurs toevertrouwd aan politieke clubs en de onmid dellijke bijeenroeping der Nationale Verga dering. Een telegram uit Teheran beschrijft den toestand in die stad als uiterst kritiek. De bazars zyn gesloten. Het gezag vau deD Sbab bestaat nog enkel bij naam, maar de minister van oorlog is oppermachtig. Het gouvernement antwoordt niet op de mededeelingen van de vreemde gezantschap pen, die alle langs de Russische ambassade moeten doorgaan. Een gevecht in regel heeft plaats gehad te Tabriz tusschen de troepen van den Shah en de oproerlingen. Meer dan 1C00 is het getal der gesneuvelden. Wee, wee, die oorlog 1 Ziceden beeft een verdrag gesloten met Rusland,elkander wederzijdsche hulp ver zekerende in geval vau moeilijkheden. KHWK0iKE,r& CMtTMG. Donderdag laatst vertrok uit Antwerpen een stoomboot voor den Congo met verschillige Missionnarissen, mannen van 't leger, staatsbedienden en nog veel andere passagiers... Stien was er ook bii. Vruchteloos had men getracht hem te overhalen om in België te blijven. Hij wilde absoluut eens den Congo zien.Zijne vrouw was mee gekomen naar Antwerpen om het afscheid bij te wonen... zij was zeer bedroefd en weende bitter... Stien integendeel bleef opgeruimd en blijgemoed en scheen zelfs op de ontroe ring van zijne echtgenoote weinig acht te geven... Het uur van vertrekken was gekomen, de boot stak van kant de wijde Schelde in... geestdrift en aandoe ning stegen ten toppe... Stien scheen weinig bewogen. Zijne vrouw snikte en snokte... en weenende riep: Maar, lieve man, zeg toch nog een zoet woordeken... en Stien met al de krachten van zijn kloeke stem, riep luide tegen Siroop 32" vervolg. Toen wij u vandaag voor het eerst ragen haatten wij n wy meenden dat men een on- bruikbaren gunsteling, dien men voor een koopje krijgen kon, aan ons, oude, verdien stelijke mannen, tot bestierder had opgedron gen dat deed ons pijn en gy zult zulks best begrijpen. Maar zoodra wij bespeurden dat gij een man zyt, die in het rijk der tonen heer en meester is, kregen wij u dadelijk lief. Een stumper hadden wij veracht, u echter vereeren wij. Vergeef ons daarom den kleinen oproer, Geen dag giDg sinds verscheidene weken voorbij, of honderden, ja dui zenden menschen uit alle oorden van Europa en zelfs uit andere werelddee- len verdrongen zich te Lourdes, in Frankrijk, om er aan Gods Moeder de hulde hunner liefde en dankbaarheid te bieden op de plaats, waar Zij vóór eene halve eeuw herhaaldelijk verschenen is aan het eenvoudig dochtertje der arme werklieden Soubirous. Menige wondere gebeurtenis heeft dat samenstroomen der geloovigen ge heiligd en als een zegel van hooger ge drukt op het vijftigjarig jubel. Ook in ons Vlaanderen hebben wij een heiligdom aan O.-L.-V. van Lour des toegewijd, heiligdom, waar hon derden trouwe harten steun en kracht i zochten en ook vonden, heiligdom, j waar thans ook een voortdurende toe- vloed van katholieken uit alle steden en dorpen van ons vaderland, het jubel viert der wonderbare verschijningen op Massabielle. Het betaamde, dat dit jubel op bui tengewone wijze werd betoond in ons christen Vlaanderen, en onze geeste lijke overheid biedt ons daar aanstaan den Zondag eene welkome gelegenheid toe aan. Allen moeten we van deze gelegen heid gebruik maken. De hoofdplaats niet medegerend, verzekeren de steden en dorpen onzer provincie ons een le ger van 25,000 bedevaarders. Wezen wij allen in de ons aange wezen rangen, vrienden! Ten jubel op! Alwie in Vlaanderen den naam van christen wil waardig zijn, moet Zondag te Sint-Amandsberg op post wezen, om naar het heiligdom van Slootendries zijne trouw aan Jezus'Moeder te gaan betoonen Ingelegde peterselie. Oin ook des winters peterselie te hebben, kin men de? zomers de versche planten drogeü, of ook pl&nten in potten en deze op vorstvrije plaatsen neerzetten om verder te groeien. Min der is het bekend, dat peterselie ook ingezou ten voor wintergebruik geschikt is. De versche peterselie wordt dan in den herfst met de stelen in een pot gelegd, met gekookt en koud gewor den zoutwater (pekel) overgoten en voorts nog veel pekel erbij gevoegd. Hierop legt men een schoonen steen, die natuurlijk niet drijven mag, maar vast moet liggeu op ingemaakte peterselie. Erwten. Om erwten, enz. gaar te koken, wordt ge woonlijk een weinig soda gebruikt, waardoor de spys echter een flauweD, ODaangenamen smaak verkrijgt. In plaats daarvan gebruike men daarom liever een weinig suiker. Peul vruchten met suiker gekookt en daarna behoor- lyk met zout gekruid, worden goed gaar en smaken lekker. Over 14 dagen was het te Aalst retret ge weest voor de priesters. Dezer getal bedroeg in 't geheel 116, de hee- ren van Aalst eu omstreken medegerekend. Nu, die retret eindigde den Vrydag, 21 Augustus, en dien zelfden dag sprak de fameuze Peer Daens, in de Kamers de volgende waar achtige zinsnede uitZie, al naar Brussel komende, heden, ik zag meer dan 150 Waal- sche priesters uit de retrette van Aalst ko- mende, en die met hunne reispakken van Noord naar Zuid moesten loopen.... Hoe waarachtig en nauwkeurig is 't getal meer dan 150 als 't slechts 116 bedraagt Hoe waarachtig ook is de verdere aanhaling die met hunne reispakken vau Noord naar Zuid moesten loopen 111 Immers een merke- lyk getal dier heeren trekken hoegenaamd niet naar de Zuidstatie te Brussel, wanneer zij van Aalst huiswaarts keeren... Zoo ja, staat de albeprater Peer Daens in de Kamer te babbelen en te razen, over hon derden en honderden zaken, waar hij meestal weinig of niets van kent of weet. Waarheid of onwaarheid, dat kan hem weinig schelen, 't Eenige wat hy bedoelt is het onwe tende volk aan zynen riem gebonden te houden en zoo zyn zetel van volksvertegenwoordiger te bewaren. Als 't deze hem maar lukt, dan wil hij Vaderland en Godsdienst zien te niete gaa Ei 1 hoe diep de hooveerdij iemand brengen kan I... Snuf-snuf. dien wij ons jegeDs u veroorloofd hebben gi zult ons van nu af trouw aan uwe zijde vinden Ik dank u en allen van ganscher harte. Maar veroorloof mij eene vraag I Ik begrijp den graaf niet. Aha 1 dat geloof ik wel 1 Wij spelen de meeste koncerten voor hem alleen. Hij is geen alledaagsche kunstliefhebber, hy is kunstken ner en wil, als hij geniet, alleen en ongestoord genieten. EeDe geheime deur in het behangsel voert uit zyne vertrekken in de muziekzaal. Uit deze te voorscbyn tredende en den donker- Bteu hoek opzoekende, hoort hij ons spd aan en is gelukkig by heeft ook geen ander geluk l Ik zou niet geerne met hem ruilen. Haydn antwoordde niet. Hij dacht slechts aan zijn eigen geluk van kapelmeester te zijn. De graaf ware in alle opzichten een voor treffelijk man, ging de spraakzame oude voort, als hy slechts niet zoo 'wreed was o musici het trouwen te verbieden, Wy 1 menschen, hebben daar vrede meê, maar gij. mijnheer de kapelmeester, een frissche, joDge man, moet zulk een verbod, om zoo te zeggen verschrikkelijk vinden. Haydn was blijde dat de duisternis zijn blo zen verborg. Met verstandig overleg en goeden wil gaat alles, antwoordde Haydn dubbelzinnig en nam, aan zijne woning gekomen, afscheid van den oude. In zyne kamer vond by op de tafel eene bloem in een glas water. Hy verstond den groet en glimlachte. Met een dankbaar hart verrichtte hy zijn avondgebed en kroop huiverend onder bet dekbed, maar geruimen tijd kon hy den slaap niet vatten. En toen hy ten laatste in sliep, stond hy in den droom aan den dirigeer- lessenaar en aan zijne voeten zaten duizenden, die verrukt naar de tonen zijner muze luister den. De vijanden werken als razenden en bezetenen voor de kiezerslijsten tegen woordig. Geen een stemmeken dat, van verre of bij, hun kan voordeelig wezen, wordt vergeten of verwaar loosd. Dat is eene daadzaak, een feit, door elk en ieder gekend. Welnu, wat doet ons katholiek Mtid den-KomHeit voor de kiezers lijsten van het Arrondissement Aalst Niets bevestigen, noch loochenen wij enkel stellen wij de vraag Wat wordt er gedaan Weet het Midden-Comiteif of er op iedere gemeente een Katholiek kies- comiteit bestaat of niet Weet het Midden-Comiteit of op elke gemeente dat gemeentelijk kies- comiteit waarlijk werkt Wij stellen die vragen om den wille van 't algemeen welzijn. De Volksstem. Welle Verleden week niet veel nieuws, maar veel wind. Bijzon derlijk in de wijk Broeek. Een groot getal boomen zijn dooreen uitgeslagen. Een is er terecht gekomen in het huis van Petrus Bert, Het dak is plat geslagen, doch er is alleen stof felijke schade. Let|e Woensdag nacht is brand uitge- -borsten in de tweewoonst, bewoond door J. De Jonge en Jozef Van Hauwermeiren. Deze laatste is een schrijnwerker. De beide woningen zyn tot den grond toe afgebrand, en al het alem, kleederen, huisraad vau de beide bewoners is in den brand gebleven. De schade wordt op 4000 fr, gerekend,doch is door verze kering gedekt. Onbekende dieven hebben XIII. De beslissende stap. Sinds den gedenkweerdigen avond der eerste optreding van Haydn als kapelmeester, verlie pen voor hem vele gelukkige weken. Zijne kapel was zijn trots eD ziin leven, en was hy in den grzelligen huiselijken kring van den kapper, dan werd hij steeds hartelyk bejegend en met voorkomendheid behandeld. Wel had hij liever zijn middagmaal by Keller gebruikt dan aan de tafel der bedienden des graven, maar hij moest zich naar den wil van Morzin schikken en schikte er zich ook naar, hoewel met een zwaar hart. Des te grooter was dan ook het genoegen, dat hij smaakte, als hij de avon den, waarop er geen concert was, in den kring der lieve menschen kon doorbrengen. Doch ook dit zou weldra anders worden. Op zekeren dag ontbood graai Morzin den kapelmeester by zich. Hij ontving Haydn met die voorname neêrbuigende vriendelijkheid, welke aanzienlijke personen dikwijls jegens hunne ondergeschikten betoonen, en die, zooal niet krenkend, evenwel ook niet aanmoedigend is. Mijn weerde Haydn, ik zou u geerne wil len bewijzen hoezeer ik uwe verdiensten op prys stel, dus viDg de graaf aan. Haydn boog dankbaar, en dacht dat de graaf hem wellicht verlof ging geven om te trouwen. Ter zake vervolgde de graaf, ik ontken niet, dat uw eereloon niet schitterend is maar opdat gij zien zoudt dat ik den levendigen wensch koester u een blijk van myne onder scheiding te geven, heb ik bevolen u in mijn paleis een verblijf in te richten, hetwelk, naar ik durf vertrouwen, wel naar uw genoegen zal zyn. Gy zult het nog heden betrekken en my morgen vertellen, hoe gij onder myn dak gesla pen hebt. Welnu I wat zegt gy er van Haydn was by deze woorden doodsbleek ge worden. Ik moet u voor deze gunst bedanken, bracht hy met moeite uit. En waarom ik eer de bescheidenheid, welke niets vordert, maar niet die, welke wei gert weldaden aan te nemen, Mijnheer H tydn, ik wil dat gij nog heden in mijn paleis uw in trek neemt. Ja, ik wil het, verstaat gij Mynheer de graaf, ik verzoek u beleefd... Mijnheer, ik begrijp u niet viel Morzin hem misnoegd in de rede. Myne bedienden heb ben reeds last gekregen uwe goederen herwaarts over te brengen. Ook dit nog bedacht Haydn met ontstelte nis. Zouden een dozijn bedienden alleen daarom in myne kamer komen om een spioet, dat i rie v egen kraakt, en in een toegeknoopte oek al myn linnengoed weg te dragen. Ik in de berberg Den Congo 1 al de kiekens en de konynen gestolen. Cfif fskffrkfV) De groote mouterij der OUllfgem. heerta Van Oudenhove, ge broeders, die over eenige maanden, door brand werd in asch gelegd, wordt herbouwd. Maandag is de 19jarige loodgieter, A. De Cocker van meters hoogte, tusschen de gebinten van het gebouw gevallen en stervend opgenomen. De genaamde Gustaaf Van Weyenbergh, die onlangs by verstek tot verscheidene jaren gevang veroordeeld werd, is Zaterdag morgend dood gevonden in zyn schuur. Maandag morgen, een weinig voor den middag, stond August De Pessemier, landbouwer, wonende Sarlardingen, met paard en kar aan het huis van Frans Schaillée, mandenmaker, Audenaardschestraat, waar hij geld moest ontvangen; de twee kinde ren van Schaillée zaten op de kar. Een straat jongen, die voor by giDg, sloeg meteen zweepje op het paard en het beest ging op hol. Het werd een paar honderd meters verder tegenge houden door eenen man, die eenige meters verre medegesleept werd en eene wonde aan den arm bekwam. De twee kinders, die op de kar neerzaten, zyn er met eenige kwetsuren aan de beenen vau afgekomen. Op de markt werd er Zondag morgend duchtig gevochten tusschen twee fruitkooplie- den. Hunne echtgeDooten mengden zich ook in het gevecht en sloegen met hunne kloefen. In de worsteling werd eene boerin, die een kort met 150 eieren droeg, omgeworpenal de eieren werden verbrijzeld. De politie stelde een einde aan het wilde tooneel. Zondag had eene wielryderskoers plaats. De rijder Stewart, van Cruyshautem, viel van zijn rijwielen bekwam eene groote wonde aan het been, waaruit hij veel bloed verloor. Zijn rywiel was gansch verbryzeld. Hij sprong op een anderen velo ea zette zijne reis voort. De rijder Van de Walle viel insgelijks en kwetste zich ook tot bloedens toe. Niet verre van het aankomstpunt waren drie wielryders kort bijeen. Zy geraakten in malkaars wiel en vielen alle drie. Zy hadden kwetsuren aan hoofd en beenen. tember, om 4 ure namiddag, openbare oefenin gen van den katholieken turnklub van Ninove op onze scboone grooce Marktplaats. Die tur ners zijn zeer straf, want tot Hal en bijna overal hebben ze verschillige eerste prijzen behaald. Dus Zondag namiddag naar Denderwindeke, alwaar de 2® Kermis-Zondag gevierd wordt. van 14 Oogst meldden wij de openbare aanbesteding van de herstel- Jings- en vergrootingswerken aan de parochiale kerk, die zal plaats hebben in het gemeentehuis op Woensdag 30 September. Ninove ^et besuur van spoorwegen komt uitspraak te doen in den weJstryd voor het versieren onzer statiën en spoorhallen by middel van bloemen en planten. De eerste prys is toegekend aan den heer De Smedt, statieoverste van Ninove. Eene beloo ning en een diploma zal hem overhandigd worden. liAAPhri^li Eigenaardige Jubilee. i^uuem isii. Te Loochrisli> waar E H Directeur Van der Schueren pastoor is, wordt er, op|8Sept. een zeldzaam Jubelfeest gevierd: De pelgrim Pieter Ost, van Dendermonde, viert zijnen Jubilee van 700 maaiden bééweg van Loochristi te hebben gedaan, tegen zilt en I kwade wonden. Hy zal in de .Hoogmis aanwe zig zyn. Nadien zal hem een gulden eeremetaal tot gedenkenis worden geschonken. De man is tachtig jaar geworden van in de korte maand. Wetteren. Vrijdag nacht zijn dieven m den stal gedrongen van den werkman Casimir Van Mol, wyk Grans- j velde, en hebben daar twee groote konynen gestolen ter waarde van 7 fr. De agent De Smet betrapte Vrijdag avond eene vrouw die bezig was aardappelen te stelen op den akker van den landbouwer Leopold Van der Schueren, wijk Overbeke. Zij vluchtte, doch is gekend en zal te verantwoorden hebben. Op Kwatrecht betrapte de veldwachter nogmaals een velddief op heeterdaad van diefte van beeten. Proces-ver baal is opgemaakt. De wetteraarkens hebben andermaal de streek erg geteisterd. Ditmaalj is er zelfs een doodelijk geval van hunne giftige steken vast- gesteld. Eene vrouw der gemeente is dezer dagen gestorven aan bloedvergiftiging, ver- I oorzaakt door steken van Wetteraarkens. Reeds lang is gesproken over het dempen van den drassigen poel van de afgeleide Schelde, waar die insekten nestelen. Het is te hopen dat het er nu eindelyk zal van komen. Baron Lodewijk de Bethune, van Aalst en Albrecht Van Hecke, hoogleeraar, van Sdtegem, komen aan Mijnheer Helleputte, Minister van Spoorwegen, den volgenden briefte sturen Aalst, 1 September 1908. Hooggeachte Heer Minister, Wij hebben de eer uwe aandacht te vestigen op de klachten die door de inwoners der stad Ninove en om streken gedaan worden, aangaande de ongunstige aan sluitingen met Herzele, Sottegem en verders de stad Audenaarde, en wij zijn zoo vrij eonen oproep tot uwe welwillendheid te doen ten einde dien toestand te wil len doen verbeteren. Er bestaan tusschen Ninove en Audenaarde talrijke on belangrijke betrokkingen, des te meer dat Ninove deel maakt van het rechterlijk arrondissement Audenaarde; welnu de reizigers uit Ninove kunnen slechts om 9,41 in Audenaarde toekomen na 55 minuten in Denderleeuw te hebben verlorpn. Zou het niet moge^ lyk zijn,Geachte Heer Minister, uit Ninove eenen trein to hebben in rechtstreeksche aansluiting met trein 2808 naar Audenaarde, of nog zou hot bestuur de sneltrein 2810 in Denderleeuw niet kunneD doen stilstaan, ten einde deze trein in aansluiting te stellen met trein 2661 welke om 9 u. 5 Ninove verlaat. Wanneer men zich nu uit Audenaarde, Sottegem, Herzele naar Ninove begeven wil, is de toestand nog slechter. De trein 2805 om 6,51 uit Audenaarde, komt in Denderleeuw om 8,12 toe, terwijl de trein 2658 naar Ninove uit Denderleeuw om 8 u. 6 vertrekt; de reizigers voor Ninove zijn dus verplicht tot 10 u. 15 in Dender leeuw te blijven wachten. Die toestand is zeer nadeelig niet alleen voor de landbouwers der omstreken Sottegem en Herzele die zich met hunnen produkten naar de markt van Ninove begeven en er slechts toekomen na eene reis van 3 uren en als wanneer de markt bijna geëindigd is, maar ook nog voor de stad Ninove vermits vele buitenlieden van de markt afgehouden worden. Wij denken er dus te mogen op aandringen opdat UEd. de trein 2805 in aansluiting zou willen stellen met trein 2658. Aanvaard, Hooggeachte Heer Minister, de verzeke ring onzer gevoelens van eerbied en achting. (get.) Baron Lodewijk de Bethune, Albrecht Van Hecke. Baron Lodewijk de Bethnne van Aalst en Albrecht Van Hecke, Hoogleeraar, van Sottegem, komen aan M. Helleputte, Minister van Spoorwegen, den volgen den brief te sturen. Aalst, den 1 September 1908. Hooggeachte Heer Minister, Wij zijn de tolk der bevolking en werklieden der gemeenten van de lijn Aalst, Barst. Herzele, Sottegem en Ronsse, die eenen nieifwen trein tasschen Aalst en Ronsse verlangen te bekomen. Die trein zou om 18,60 u. uit Aalst vertrekken en na stilstand in de aanpalende statiën om 19,30 u. in Sottegem en om 20,28 u. in Ronsse toekomen. Die trein zon toelaten 1° aan de reizigers en werk lieden voor de statiën tusschen Aalst en Sottegem, ge bruik te maken van de tremen n™ 3056 en 8u53 die oih 18,18 en 18,14 uit Brussei-Noord vertrekken en tot Aalst om 18,36 u. en 18,42 u. aankomen. 1° aan de rei zigers en werklieden van de statiën tusschen Sottegem en Ronsse gebruik te maken a) van den trein 2816 die om 18, 28 u. uit Brussel-Noord vertrekt en om 19,18 u. tot Sottegem aankomt, b) van den trein 1904 die ora 18,45 u. uit Gent-Zuid vertrekken in Sottegem aankomt om 19,32 u. Aanvaard, Hooggeachte Heer Minister, de verzeke ring onzer gevoelens van eerbied en achting. (get.) Baron Lod. de Bethune, Albrecht Van Hecke. schaam my niet over mijne armoede, maar ik geef ze ook niet aan beschimping prys. Mijnheer de graaf, ik onderwerp my aan uw wil, sprak hij vast en met nadruk maar ik zal enkel datgene, en wel zelf hier heenbren gen, waaraan ik dringend behoefte heb. De graaf haalde de schouders op. Gelijk gij verkiest I Maar dit zeg ik u, ieder ander ware dankbaarder geweest dan gy, mynheer Haydn. Vaarwel I To. in m\ al zij] zakdc 'oornig en vol grimmigheid stormde Haydn naar huis. Hy slingerde zijn hoed in een hoek der kamer, viel in Keller's armstoel neder en kermde Ik ga naar Amerika, daar plaagt men de menschen stellig niet met domme weldaden 1 De oude kapper zag Haydn met groote oogen aan. Joseph, vroeg hij, terwijl hy het voorhoofd des jonkmans betastte, zyt gy ziek of krank zinnig geworden Ik denk het te worden, riep Haydn, van zyn stoel opspringende. Ik woon, en wel op hoog bevel, van heden af in het paleis van den graaf Morzin 1 Duizend donders 1 dat gaat niet l viel Keiler uit. Datzelfde heb ik ook gemeend, hernam Haydn op kiagenden toon, maar de graaf heeft my gezegd dat het gaan moest, hij wilde het zoo, en dus zal het ook wel zoo zyn moeten. Ik heb hierin ook nog een woordje meê te spreken, liet Caroline zich hooren. Zal dan het eenige, waarin wij ons allen verheugden, ons ontnomen worden Wat vangen wy voortaan 's avonds aan, als wy onzen Mynheer Haydn met meer in ons midden hebben Dan zal het juist zyn alsof men ons den laat stee r t het hart geroofd heeft. j cu .eu avond kan Joseph toch immers nog altijd by ons doorbrengen, merkte de kap per aan. En daarby moet gy in aanmerking nemen, dat hy by den graaf vorstelijk woont, terwyl hy by ons slechts in eene armoedige kamer sliep. Met de vorstelyke woning was het echter zoo bijzonder goed met gesteld. Haydn had eene kamer, die aan den tuinkant gelegen en zoo eenvoudig gemeubleerd was, dat het hem weken lang met in den geest opkwam, er ook maar een enkelen keer fier op te zyn. Hy sliep in eene bediendenkamer hy was kapelmeester en bediende I Haydn was in zyne nieuwe positie even wei nig op zyn gemak als iemand die een frak moet diagen, welke aan alle kanten te nauw en te kort is. Maar ny was zyn plicht en zyn harts tocht voor de muziek, dien hy thans meer dan vroeger bevredigen kon, indachtig, en was te vreden en gelukkig. De uitvoeringen der kapel werden voortreffelijker graaf Morzin toonde iich hoogst tevreden, ja, eens drukte hij zelfs Haydn's hand, en fluisterde met eene weemoe dige trilling in zyne stem Myn weerde Haydn, onder uwe leiding heeft myne kapel reuzenvorderingen gemaakt. Ik wenschte dat ik u naar verdienste kon be toonen, maar ik kan niet 1 Onmogelijk 1 Kerstmis was voorby. Haydn had reeds voor een aanzienlyk gezelschap in de muziekzaal van den graat Morzin een schitterend koncert bestuurd, en daarvoor grooten lof ingeoost. De oude kapper begon by Haydn op het slui ten van het huwelyk met Carolina aau te drin gen, maar den jouaman scüeen het met noodig daarmee zooveel haast te maken. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2