Joseph Haydn MEER DAN 125 MILLIOEN NIEUWS UIT DE STREEK EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN Goed nieuws. Foor onze landbouwers Zomerg;em. ;rZe;kere D- K,-',reed het do katholieken van Engeland, di,e eeuwen lang gezucht hebben onder, de protestan'tache dwin gelandij. doch die stillekens aan in hunne rechten hersteld worden, zooals men tiet de olie komt altyd boven en MPc wijnoogst is begounen hrankrijk. Men zegt dat in het algemeen jaar goed zal ziyn. Maar, maar... Onze jonge wachten van gansch het land, ten min9te hunne vertegen woordigers ten getale van meer dan 1200, hebben Woensdag middag in gehoor ontvangen geweest door Z. H. de Paus, die hun vaandel heeft gewijd en hen krachtige woorden heeft toegesproken. LeveD onze jonge strijders I ifii'ïj pai'hloeven zijn Zondag avond te Zele afgebrand. De dteien waren op de weide, doch gansch de oogst en 't materiaal is vernield. Alles is verzekerd. €siroole spoorweg weehen zijn op handen. Eerstdaags zal de hand geslagen worden aan groote verbeteringswerken der spoorwegen in Brabant en in Oost-Vlaanderen. Voor deze werken is door den Staat eene som van 2 miljoen beschikbaar gesteld. Het zijn bijzonderlijk de liinen Brussel-Zuid Gent-Sint- Pioters en Gent-Kortrijk welke zullen verbeterd worden. Vivan ons werkend katholiek Ministerie 1 Geen wonder dat do geloofSVijan lten er razend dul op zyn en alles in 't werk leggen om het in den haat van 't volk te bren gen. l)at hatelyk doel der geloofsvijanden staat bekend. Daarom is 't, dat die fameuze soort zoo vurig verlangt dat ons katholiek Ministerie het Elk óp voor zijn lot en 't Verplich tend onderwijn zou voorstellen, 't Volk en de burgery in 't algemeoD willen hoegenaamd niet hooren van een van die twee dWttttg- slelsels. Zelfs staat het vast, wie een dier gehate stelsels invoert, vliegt voor laDgen tijd, misschieo voor altyd, van het bestuur af... Op passen, oppassen, dat heet de boodschap. J9rins A Ibert en prinses Elisabeth zy a Maandag morgend, rond 8 ure, per auto mobiel naar Namen vertrokken, alwaar zij de krijgsverrichtingen van het Belgisch leger 'zul len bijwonen. Mil ene schrihhelijhe botsing had plaats in de Zuid-statie te Brussel, Maan dag middag, rond half een, waren een aantal reizigers gezeten in den trein welke te 12 ure 27 Daar Chimay vertrekken moest. De lokomotief moest nog aangespannen worden deze kwam snel aangereden en botste, men weet niet hoe zulks kwam, met een schrikkelijk geweld op den wachtenden trein. De reizigers werden door elkaar geslingerd eene groote paniek ontstond. 7 personen werden erg gekwetst weggedragen twee damen werden naar eene apotheek over gebracht, vier reizigers werden naar hunne woonst gevoerd en een werkman moest met eene draagberrie naar het hospitaal gedragen worden. Eene der twee damen, die gekwetst is, zat op den trein'ty deus de ramp te Contich en is nu het neusbeen gebroken. ËMe heer Coppictersde so cialistische senatoor voor Luiken ol dernemer te Gent, heelt zich voor den vacantietyd gevestigd te Oostende, Statiestraat, 3. De hter Dufrane, socialistische senatoor voor Bergen, heeft het oud kasteel gekocht van La Bargette te Roisin. De baron Selys-Longchamps, ook socialisti sche senatoor, bewoont bet prachtig kasteel van Halloy. Socialist zijn en kasteelen er op nahouden, dat kan zyn Ha, ha, ha 1 Op het Strand to Westende is een vrouwenhoed opgemerkt die niet minder dan 65 centiemeters doorsnede had. Een echt oor logschip I Staatsminister Éteernaert dead een ergen val. Tijdens eene wandeling te Ragaz, Zwitserland, waar Staatsminister Beer- naert verblijft,is hy met den voet in eenen haak van het kroketspel blijven haperen en gevalleD. Hij werd den voorarm gebroken. Daar M.Beemaert zijn 80» jaar bereikt heeft, zijn de beste zorgen der geneesheereu noodig. Zyn toestand is zeer voldoende. Tengevolge van dat jammerlyk ongeval, zal M. Beernaert de vergadering van internationaal recht, te Florencië, met kunnen by wonen. Eene driedubbele ramp wordt ons gemeld. Te Prosecco, nabij Triest in Italië, woontLJozef Luksa, met zijne vrouw en drie kinderen, 4, 3 en 2 jaar. Lnksa is werk zaam op het kasteel van Miramares. Zaterdag was vrouwLuksa aan het wasschen op den koer; haar jongste kind speelde in hare nabijheid. Terwyl de moeder voor eenige stonden in huis gegaan was, om naar de stoot te zien, viel de kleine in eene kuip water. Op het hulpgeroep kwamen werklieden toegesneld, die het kind uit het water trokken, doch het was reeds dood. Haydn had er eigenlijk nooit aan gedacht een van Keller's dochters te huwen, ja, hij zou zulke gedachte in zyne positie als zondig be schouwd hebben maar nadat vader Keiler zelf tot hem gezegd had Haydn, gij moet eene mijner dochters huwen 1 voelde hij zich meer aangetrokken door de zachtzinnige Anna, hoe wel de levendiger Lina hem ook niet onver schillig was. Begon hij echter tegenover vader Keller van Anna's voortreffelijke hoedanighe den te spreken, dan fronste gene de wenkbrou- wen, schudde afkeurend met het hoofd en sprak Al wat gij van Anna zegt is waar maar mijne Lina is toch beter daarom neemt gy ook haar en niet Anna 1 En daarmeê uit I De moeder, die bewusteloos gevallen was, bij het vernetoen van het schrikkelijk ongeluk, slaakte uitbundige vreugdekreten, zeggende dat haar kindje niet dood was zij was zinneloos. Luksa werd per telefoon verwittigd hy kwam en toen hij het lijkje van zijn kindje zag, rukte hij zich de haren uit het hoofd en liep do straat op, Hij keerde 's avonds terug, overdekt met wonden. Hy was insgelijks zinneloos... Een fortuintje van 1600 frank ten minste, dat mag voorwaar geen kleine zaak heeten voor een werkmanszeon. Welnu, honderden jongelingen uit den werkmansstand schaffen zich jaarlyks zulk fortuintje aan door als plaatsvervanger naar het leger op te trek ken. En zoo iets zou men afschaffen Neen, nooit I dat zal niet I Oe orerneming ran Con go is geste nul door den Senaat, verleden Woensdag. kijgeroegde akte wordt aangenomen met 63 stemmen tegen 24 en 11 onthoudingen. Het oeeraentingaonltrerp wordt ge stemd met 63 stemmen tegen 24 en 11 onthou dingen. Me koloniale wet wordt aangenomen met 63 sremmen tegen 22 en 10 onthoudingen. M. Schollaert verklaart den zittyd gesloten De rechterzijde roept Leve de Koning De linkerzijde Leve België M. Dufrane, socialistische senator voor Bergen-Zoningen, roept Leve de Republiek Het is dus beslist. België is sedert gisteren eene koloniale mogendheid geworden. De naasting van Congo is zeker de gewichtigste gebeurtenis van onze geschiedenis sedert 1830, gewichtig vooral in hare gevolgen, want het valt niette ontkennen, dat naast de voordeelen, die er voor België bij wijs beheer kunnen en zullen uit voortspruiten, er tevens zware ver plichtingen aan verbonden zijn. Maar het lijdt geen twijfel of België kan die vervullen. Het verleden der koloniale geschie denis in 't algemeen bevat lessen genoeg, om ons den weg te wijzen, dien wy moeten volgen. Met tact en krachtdadigheid dient er gehan deld eu het hoofddoel van de heele koloniale onderneming moet zijn de inlandsche bevol king geleidelyk te ontwikkelen en tot de be schaviDg te brengen het overige wordt daarna eens zoo licht. Den almachtigen God, den Opperheer aller tijden en volkeren, zy dank over 't groot gezag, 't schitterend aanzien, dat Hy in de oogen der gansche beschaafde wereld, laat te beurt vallen aan het kleine Belgeniand Dank en glorie zy Hom 1 De aandrang van den ouden Keiler werd zoo sterk, dat Haydn eindelyk zijne inwilliging tot het vaststellen van den huweiybsdag gaf. Keiler zelf belastte zich met al de beschikkingen voor de voltrekking van het huwelyk, en wanneer het daarby hier en daar niet zoo gewillig ging als ly wel wenschte, stampte hij ongeduldig me den voet en riep wrevelig uit - - En het moet toch gaan 1 aydn kwam des namiddags regelmatig bij J de f 3in liefgeworden familie. Anna bleef zich stet .8 geiyk zij behandelde Haydn even vrien- deli i en voorkomend, doch bleet stiller en af- getrukkener dan vroeger. Lina daarentegen toonde al hare deugden en gebreken in de bon&te mengeling. Zy was boos wanneer Haydn een minuut later kwam dau zy verwacht had en was hy eenmaal gekomen, dan kon zy lan ger dau een kwarter mokkende en stuursch naast hem zitten, zonder hem een enkel woord Itoe te spreken of eenig antwoord te geven zy gaf hem soms de zoetste namen om hem een oogenblik later met een bitter woord diep te kreüken kortom, zy verviel aanhoudend van het eene uiterste in het andere. Haydn beefde niet zeiden terug voor zyne bruid, en toch vond hij hoe langer hoe meer behagen in het verblin dende kleurenspel van haar karakter. Dikwyls stelde hij zich zei ven in eenzame stonden de vraag, of hij Lina genoeg beminde om met haar gelyk te worden maar hy kon voor deze vraag noch een volledig ja, noch een volledig neen vinden. Zyn vriend Ditters had een klaar- deren blik in zyn gemoed geworpen dan hy vermoedde gene erkende maar al te duide- lyk, dat Haydn onmogeiyk uit vrye keuze Lina tot zyne bruid kon uitverkoren hebben, maar dat hier andere invloeden in het spel moesten zijn. Hy bleef niet in gebreke zijn vriend ernstig daarover te onderhouden, waaraan deze kortaf een einde maakte met de bemerking Vader Keiier wil, dat ik Lina huwe. Hy heeft aanspraak op myne dankbaarheid, en uit dankDaarheid en niet uit liefde neem ik Lina tot vrouw. Ik hoop aan hare zydo een gerust leven teleidenjgelukkigkan my geene vrouw op aarde maken, alleen de muziek maakt my gelukkig I Hebt gy by deze woorden ook aau Anna gedacht vroeg Diners met viy mende scherpte. Haydn talmde met het antwoord. Zyne gloeiende wangen getuigden van innerlijke ont roering. V riend I ieder ander hadde ik deze vraag kwalyk genomen, uit uwen moud is zy my eeue weidaad. Zie, wanneer diep in het woud eene roos bloeit, zoodat alleen de zonnestraal, die Baron Lodewijk de Béthune, plaatsvervan gend volksvertegenwoordiger van het Arron dissement Aalst, komt aan M. Helleputte, Minister van SpoorwegeD, der> volgenden brief to sturen. Aalst, Over/tamme, 8 September 1908. Hooggeachte Heer Minister, Ik heb 'Ie eer Ued. mijn schrijveu te herinne ren van 20 Mei 11. ten voordeele der inwoners van Aalst Mylbtke en Moorsel-Rijger,die eenen stilstand begeeren te bekomen. Die nieuwe stilstand zal zeer nuttig zija voor de landbouwers, die zich dagelyks met bunne voortbrengselen naar de markten van Aalst be geven. maar ook nog voor de talrijke werklie den die op de groote travaux werkzaam zijn en heden verplicht zijn, soms eene gansche uur te gaan, vooraleer hunnen trein te kunnen nemen, hetwelk bij onweder of bij winterdag bijzonder lastig is. Ik bep overtuigd dat de nieuwe halt het ver voer werkelijk zal vermeerderen en ook voor den Staat eene bron van ontvangstee zal wezen. Aanvaard, Hooggeachte Heer Minister, de uitdrukking mijner gevoelens van hoogachting, (get.) Baron Lod. de Béthune. Meer dan 125 millioen frank betaal de ons katholiek landsbestuur reeds voor de ouderdomspensioenen. Meer dan 125 millioen in den zak van kleine menschen gestort. Hoe schoon, hoe lofweerdig voor ons katholiek Ministerie 1 De liberalen zijn ook twintig jaren aan 't hoofd van 't land gebleven. Hoeveel deden zij wel in den zak der geringe menschen terecht komen Hoeveel Geen enkel centiemken ofte eene groote O- door het dichte loover dringt, haar aanschouwt, dan is het een vergrijp, de bloem te plukken, om ze op ue borsc te steken, zich een oogenblik in hare bescheiden pracht te verlustigen om haar daarna in uwe handen te zien verwelken. De mensch wordt gelukkig door idealen, niet door menschen. Lina zal voor mij eene trouw bezorgde levensgezellin zijn, die de prozaïsche scherpe kanten van het leven voor mij verzach ten zalzoekt echter myne ziel naar voedsel, dan kan ik my niet met het geschapene verza digen Dan zoek ik God en de melodie. Het was in den vroegen morgend, en over de stad Weenen lag nog diepe rust. In de huiska pel der Barmhartige Broeders stond een bruids paar voor ueri pi lester. Keiler, Anna en Ou ters waren de eenige getuigen. Haydn had op de vraag des priesters ja ge antwoord, maar zyne stem beefde hchtelyk. Was het de ontroering van het oogenblik, ol was het een voorgevoel van de toekomst XIV. Haydn was gehuwd, maar zyn huwelijk was een van de eigenaardigste, die men zich ver beelden kan. Haydn at en woonde by Morzin, die overigens zeits niet vermoeden mocht, dat zijn kapelmeester gehuwd was, daar hy htm anders ontwyfelbaar terstond zou ontslagen hebben. Hy moesc dan ook zijn huwelyk staat als eeue misdaad voor. hem verbolgen houden. Daarby kwam nog, dat Haydn zyne stille een zame kamer in Morziu's paleis, gtstadig meer lief krijgende, menigmaal dagen lang over par tituren zat en ten eenenmale vergat, dat hy eene vrouw had. aio met scygend ongeduld op hem wachtte. Herinnerde hy het zich eindelyk en ylde hij bijkans buiten adem de trappen van Ernt' Maandag avond, rond 7 ure, ont- r stond er brand in de herberg De reisduifbewoond door Viktor Smael, aan den Watermolen. Eenige voorbijgangers be merkten het eerst de vlammen en gaven bet noodsein. Do pompiers snelden ter plaatse,doch zij moesten zich bepalen met het vrijwaren der naburige gebouwen, die evenwel erg beschadigd zijn. De herberg is gansch vernield eene partij vlas van De Breucker, welke op den zolder lag, is mede vernield. Geeraardsbergen. de wagen van A. Biiutein, auto velodrome Américain, de vesting afgereden. Rechtover de kerk gekomen, kantelde hij om en werd ganseb in stukken geslagen./ Dffll(lprwil)(lpl(P Onze ingezetene ifcuuei wiuupkp. 0mer Leprieux over eenige weken op de rechtbank van Oude- naerde, veroordeeld tot 4 jaar gevang om, zoo het scheen, deel genomen te hebben aan eene vechtparty, komt verleden Vrijdag te Gent op het hof van beroep als onplichtig vrij gepleteu te worden door M. den Advokaat De Baets van Gent. rVlIlOVP Zondag nacht is op de Brus- selscbebaan een automobiel op eene kar gebotst, die aau de deur van Victoor Arys stond. De automobiel sleepte de kar een eind mede en duwde haar vervolgens met zulk geweld tusschen de deur en het venster van een buurman, dat beide verbrijzel-! werden en de pilasters uit hunnen haak zyn. Dat deel van het huis zal moeten hersteld worden. Nederbrakel. r Zoada& avond heb ben dronken kerels erg gevochten in de Kruisstraat en op de Marollen. Een jongeling kreeg een gevaarlijken messteek in de zijdf. De dader is onbekend. I ede. Dinsdag heeft een gevecht plaats u gehad in de Boschstraat, tusschen Achiel D'llaeseleer en Hippoliet Van Rechem. D'Haeseleer heeft eeue klacht ingediend. DenzelfJen avond, rond 10 ure, werd er hevig gevochten op de wijk Vogelenzang, tus schen Petrus Daelman en zijn broeder Benoit, tegen Frans cn Domien Rombaut en Adolf Van Wesemael. Daelman heeft zooveel slagen gehad dat hij bedlegerig is en door den geneesheer moest verzorgd worden. Zonder de hulp van Jozef De Winne ware Daelman nog erger toege- takkeld geworden. Wan7p|p Woensdag namiddag, rond iwau^cio. Damiddagf rond 5 ,/2 ure) geleidde Jozvt De Kerpel met zijnen vader 5 koeieD. Gekomen naby de statie aan de bar- reel te Coersc-tmp liep er eene koe op de spoor baan, op het oogenblik dat de sneltrein van Brussel naar Geut om 5,35 ure aanstoomde. De Kerpel deed het mogelyke om de koe van de spoorbaan te jagen doch het was te laat. De koe werd getroffen en een einde ver medege- sltept. Men heeft ze onmiddeiijk moeten afma ken De trein onderging daardoor eene groote vertraging. Een onderzoek is geopend. Nieuweohove. Verleden Zondag waren de parochianen van Nieuwenhove blyde aangedaan door de verrassende ,en heerlijke tentoonstelling van gewijd kerkgerief geschonken door het werk der arme kerken. Het was aangenaam om te zien hoe talryke geloovigen met vlugge schreden naar de oude kerk trokken om met starende oogen de verscheidene voortreffelijke voorwer pen te bewonderen. Allen prezen den edelmoe- digen iever der godvruchtige en milde damen en jufvrouwen die zóo veel vlijt en moeite wij den aan het uitmuntend werk dat strekt tot verheffing van den heiligen eeredienst in den tempel des Heeien. Het was blykbaar, dat er onder de toeschouwers eene levendige stemming heerschte, die menigeen aanspoorde om deel te nemen aan de vereeuiging welke de E.H. Pas toor in zyne parochie gesticht heeft. Deze in richting telt reeds 145 leden en wint nog gesta dig aan. Dank aau de maandeiijksche verga deringen, die druk bygewoond worden, zal de nieuwe vergadering veel bijdragen om de veel vuldige Communie en de aanbidding van het H. Sacrament te bevorderen. Dit werk zal te vens een deelmatig middel wezen, om de arme kerk die door de brandramp zoo geweldig be proefd werd, met eenige onmisbare kerkgewa den te verrijken. A nnpltPPPP WiJ vernemen het over- iippeiipi i e. Üjdeü vau M SchoJ,aert> De bemiddelde weldoener van Appelterre waar hij Maandag zal geuitvaard en begraven worden de woning zijner vrouw op, dan ontving hem deze met tranen en verwijten, die gestadig in bitterheid toenamen, zoodat het Haydn steeds moeilyker werd, de gekrenkte vrouw tot beda ren te brengen en te verzoenen. Was het Zon dagnamiddag, dan konden zy niet met elkander naai buiten gaan, want zij nepen gevaar den gestrengeu graaf te ontmoeten. Dat alles was meer dau toereikend om den zonnescüyn van het geluk des jongen paars te verduisteren. Maar dit was nog niet genoeg I Hoe kiesch ook de oude Keiier zijn schoonzoon tegemoet kwam en hem elke uitgave voor het huishouden be spaarde hoe nauwgezet ook Haydn zells eiken verdienden penning thuis braent en iu Lina's handen neèrkgde het gebrachte was toch al tijd in hare oogen te weinig. Lina was er slechts op bedacut om al vast tegen den tyd, dat zij met Haydn eene eigene woning zou betrekken, het een en ander daarvoor aan te koopen en ging hier by alles beüalve spaarzaam te werk. Zy zelve was nu niet meer de eenvoudige kap persdochter, maar de vrouw van een kapel meester, die een beter kleed moest dragen dan voorheen. Evenals waterdruppels op een gloei- eBde plaat, verdampte Haydn's gering inkomen in Lina's verkwistende handen, en weldra was het zoo ver gekomen, dat hy telkens aDgstig zuchtte eer hy deu drempel van Keller's wo ning overschreed want hij moest steeds vree zen om geld aangesproken te worden en had toch zoo zelden een gulden in den zak I Dan volgden lichte verwyien dat hy zoo weinig verdiende, en er volstrekt geen slag van had van uit zyne talenten voordeel te trekken hy zou viytiger compoüeeren, en zyne compositi- ëu duurder verkoopen ook moest hy een fat soenlij kei tractemont van den graal vorderen j want twee honderd gulden waren eigenlyk toch maar eene almoes, waarover Morzin zich Hoevele liberalen lezen catho- lieke gazetten Cecile of bijna geene. Hoeveel katholieken lezen geuzeDbiaden Honderden duizenden i I'as est ab hoste docer Men mag achter den vijand soms iets leeren... Het zij zoo. e» Dmsdag per velo langs den Brugschen vaart. Eensklaps viel bij over eenen reep, gespannen over de velobaan, en beteerde zich erg. De kantonnier heeft proces verbaal tegen den schipper opgemaakt. Cyr. De Keyser reed Dinsdag huiswaarts. Nabij zyne woning brak zijn rijwiel. Hy viel, brak zich den schouder en kwetste zich aan het aangezicht. Dr Lampaert hóeft hem verzorgd, Esschene. Pij'schieter de goddeloo- ze vreemdeling van Brusse- ghem en Esschene wordt razig-zot, Die dweep zieke pastoorsfretter, betaald door de gemeente om de kinderen te onderwyzen, is een kiesdraver van de brusselsche framassons. Nu trekt de onverantwoordelijke geus teD stryde met een nieuw wapen met een «dwaalspoor» Dat is wreed, hein? Degoddelooze vreemdeling isontriggeld temidden van zijne monsterach tige ezelaryen» (deze zijn woorden van hem) wij dienen hem hier nog wat peper op als hij kan niezen is hij verlost. Welnu 1. Goddelooze vreemdeling van Brusseghëm, waar bestaat er nog een slimme schoolvos zoo— ils gij VVie kan dat nog by zyn ambt vyf-en twintig ander stielen uitoefenen 2. Hooggeleerde vreemdeling, hoeveel kinde ren in uwe klas kunnen geen woord lezen Van die welke te leeren gaan het derde deel van uwe klas, zijn er zeven of acht. Moeten wy dat getal dan vermenigvuldigen met 3 Dat zou in de twintig maken Man lief, dat zou een flink gaaiken zijn Eerste nota en een ver guld muilezelken. 3. Kinkelachtige vreemdeling, moest men u daarom, over twee jaren ontlasten van eene af- deeling Mijnheer Pilatusklieksken kon niet leeren lezen,., de kinderen waren te talrijk, nietwaar 4. Doorslimme vreemdeling,wat doet gij met uwe petitie voor het verplicht onderwys Vreest gij niet van kommandant te worden van de dompers SSC h Zand In d'oncen. Mijuheer Ringoot is gedekoreerd met het kruis vau 1» klas, wy wenschen hem proficiat... Misschien wil hij geenen proficiat ontvan gen van nen Japper dat moet hij weten. De liberale harmonie heeft hem eene luisterryke serenade gebracht... en M. Ringoot heeft eeneu grooten discours gedaau... en daarin heeft hij gesproken van de Ware Asschenaars M. Ringoot, zou een domper mogen weten wat gij daardoor verstaat Zoudt gij zoo goed willen zijn ons dat eens klaar uit te leggen? Wij verwachten uw antwoord. Sus. schamen moest. Haydn deed wat hij kon hy komponeerde, doch niemand gaf hem geld voor de aangeboden partituur hy werkte op verschillende koren in kerken mede en ontving telkens zyn bedongen halven guldenhij trok eindelyk de stoute schoenen aan en maakte by den graaf een zeer bescheiden maar ook zeer duidelyke toespel ling op verhooging van zyn tractement. Dat be kwam hem evenwel slechtwant Morzin werd daarover zoo toornig, dat hy den armen Haydn rondweg een on beschaamd,aanmatigend mensch noemde. Dit deed den fyngevoeligen musicus meer wee dan ai het andere. Ten einde raad en zynen moed voelende bezwyken, zocht hij Ditters op eu klaagde dezen zyn Jijden maar zyn vriend was zeer karig met troostrede nen eu was van meening, dat elke ezel zyn pak moet dragen, en Haydn was by het sluiten van zijn huwelyk byna een ezel geweest. Zoo bleet den bilter geplaagde nog slechts een plekje, waar hy rust vond, en dat was de schemeracn— tige hoek in de St.-Stefanuskerk, waar hy voor O. L. Vrouw vau Smarten zijn hart uitstortte en gesterkt werd. Op die wyze verliep de winter. De graaf stelde aan zijne kapel met den dag grootere eischen. Concerten en bals .wisselden elkander onafgebroken af. Haydn vond dikwijls geen tyd om zijn maal aan de bediendentafel te gebruiken, en nog minder om zijne vrouw te bezoekeu, wier gemoedgesteltenis steeds on aangenamer weid. Gelukkig dat eindelijk de sneeuw op de da ken en buiten op de velden smolt en de lente jubelend hare intrede hield En evenals zy de natuur met groen en bloemen verheugde, gaf zy ook aau menig menschenhart weder een vrooiyken polsslag en nieuwen levenslust. Wordt voortgeut. ID De dwaalleer iwicht Voor 't ware licht Het blijft toch waar: De beste drank voor allen Is witte wijn voorwaar, Die uit de zilvren bronnen Zoo lustig vliet en klaar. 33* vervolg. KHMKHKLAC HTU. Stien had de 't huigwacht zijne moeder en hare meid waren de fa milie gaan bezoeken naar d'hoofdstad vo ir 'nen dag of twee. 's Avonds had Stien weinig vaak en dacht bij zich zelve dat hij beter een pintje zou gaan pakken, dan met de kiekens te gaan slapen. Wie alleen thuis is, zoo dacht hij, moet de deur langs binnen sluiten en Stien, vooraleer door te gaan, stak langs biDnen den sleutel op de deur, stapte buiten, en trok de deur toe. All right 1 zei Stien, zich de handen wrijvend, nu ga ik mij eens zwierig amuseeren op Schaarbeek, bij de vrienden. Zoo gezeid, zoo gedaau pintjes gepakt, pijpjes gerookt en sigaren, gekaart, gebold en op den bak geschoten metKobenen ander kamaraden. Het werd elf uren, en Stien dacht aan den aftocht. Koben, sprak Stien, tot zijnen makker, wilt ge mij plezier doen Zio 'k ben alleen thuis vau den nacht, en g'en weet somtijds niet wat er n'en mensch kan overkomen, wilt ge met mij gaan slapen en thuiswachten, 'k zal u trakteeren met een goei slaapmuts Zeker, beste Stien, antwoordde Koben, kom wij trekken op, want 't ls tijd van er in te stappen. Stien en Koben gingen huiswaarts al lachend en kwinkslagend en stonden welhaast voor de deur van Stien don thuiswachter. Sakker Koben jongen 'k had vergeten dat ik alleen thuis was, en nu kunnen we niet binnen de sleutel steekt langs den anderen kantwant die thuis wacht moet de deur van binnen sluiten. Ja maar 't is nu de sleutel die thuiswacht I zei Koben met 'nen sehatterlach. 't Is niets, dacht Stien, wij zullen toch wol binnen geraken, zoo waar als ik alleen thuis ben 1 en Stieu draaide rond de gebuurte, al schoerende langswaar hij zijn citadel best zou innemen. Overal hooge muren en gesloten deuren niets te doen. Nood zoekt troost, en het viel Stien te binnen dat er in de ge buurte trouwe en bescheidene vrienden wonen, die wel een handje zouden toesteken en alles stil zwijgen. Dan ook dappor aangebeld Ling 1... liug ling ling ling 1... ling 1... Wie is daar Ikke 1... Wio, ikke?... Wel Ikke, 'k heb de thuiswacht, g'üoort 't zeker wel Sa, sa, Slien I zijt ge ziek Is er iemand niet wel God zij gedankt! zei Stien, maar 'k ben alleen thuis en daarmee kan ik niet binuen 'k moest immers de deur langs binnen sluiten en zoo steekt de sleutel er op. Blijft met Koben bij ons logeerent Ge zijt bedankt, 'ten kan niet zijn, wij zullen liever langs hier over den mum- gaan. Slien en Koben klefferden langs den vriendenhof over den inuuf* geraakten langs de achterdeur in huis en zegevierend draaide hij het slot der voordeur open zeggende Zie, Koben, gij die nen bol zijt, kunt ge mij zeggen waarom ik nu de deur nu zoo gemakkelijk open krijg?... 't Is omdat ik niet meer alleen thuis ben, aangezien gij hier nu bij mij in huis zijt Het koolzaad of de slooeen. liet koolzaad is eene olieachtige plant, die waarlijk de aandacht der landbouwers verdient, want de win- terslooren geven eene schoone opbrengst en dringen diep in den ondergrond, waar zij de voedendo elementen benuttigen, die voor de andere planten verloren waren. Het koolzaad vraagt een lichten kleiachtigen, ge zonden en diepen bodem, waarvan de ondergrond door dringbaar is. Het is nochtans algemeen bekend dat vele landbouwers bij de teelt dezer plant niet gelukken( omdat zij de eenvoudigste regels der bemestingsleer niet naleven. Ondanks ai onze pogingen zijn wij er m g niet ingelukt aan de landbouwers te doen verstaan, dat de opbrengst merkelijk kan verhoogen, en de hoeda nigheid van het zaad veel kan verbeteren, door eene doelmatige bemesting. Deze grondbeginsels zijn ook toepasselijk op de teelt van het koolzaad, en wij steunen er zooveel te meer op, omdat ineu sedert oeuigen tjjd aan de teelt dezer nij- verheidsplant, in België eene tamehjke uitbreiding heeft gegeven. Onderzoeken wil dus in 't kort hoe de landbouwer dient te werk te gaan. Eene middelmatige opbrengst van 2500 kgr. zaden, 5000 kgr. stroo en 1200 kgr. peuleu ontneemt aan den grond 180 kgr. stikstof, 59 kgr. fosfoorzuur en 160 kgr. potasch. Deze cijfers bewijzen dat hot koolzaad belangrijke hoeveolhudeu voedende stoften aan den voorraad van den grond ontneemt. Eene oordeelkundige bemesting is dus noodzakelijk, en de landbouwer mag niet nalaten hiervan rekening te houden bij den kweek der planten die op de slooren volgen. Men zal dus gemiddeld, vóór het planten toedienen 20,000 tot 2E0i 0 kgr. stalmest, 150 tot 200 kgr. super fosfaat en 150 kgr. cbloorpotasch, al deze meststoffen moeten in September-October, diep ondergeploegd worden. Daarua zal men op de sneden 100 kgr. zwavel zuren ammoniak uitstrooien en met de egge inwerken. Wij raden het gebruik van zwavelzuren ammoniak aan 1" omdat het koolzaad eene groote hoeveelheid stikstof noodig hoeft gedurende den ganschen groei lijd tot aan het rijp Worden 2° omdat de zwavelzure ammoniak, teroorzake zijnen trapsgevijze toenemende nitrificatie, gemakkelijker eu regelmatiger in deze be hoefte kan voorzien, dau welk ander verdicht stikstof- mest 3° omdat de zwavelzure ammoniak toelaat op korten tijd kloeke planten te bekomen die beter aan koude en vorst kunnen weerstaan 4° omdat er hier geen verlies van stikstof door uitiooging te vreezen is, zooals bij het gebruik van sodanitraat6° omdat men in den zwavelzuren ammoniak de eenheid stikstof veel beterkoop kan verkrijgen dan in het sodanitraat. In de Lente, eu iu alle geval nooit te laat,zal men nog löOkgr, zwavelzuren ammoniak aanwenden. Dat de landbouwers onzen raad volgen, want deze bemestingswijze laat toe hooge en winstgevende op brengsten te bekomen. J. Aidit. De veelkleurige zeepbel van het gelnk springt. De mermen, die op de Nieuwstraat- kermis van hunnen jan gemaakt hebben, zijn fel ge straft geweest deze week. Wij hadden het voorzien en 't is eene les voor die menschen die 'zich door lawijd of holklinkende woorden laten misleiden. 1" Dolf, na 6 weken in de kostschool van St-Gillis ge logeerd te hebben, is nog voor 15 dagen bak gestraft, met uitstel van 3 jaar. 2» De Chouf heeft twee straffen eens eene maand kot en 50 fr. boet, dan nog eens 15 dagen kot en 26 fr- boet. 3» De grijzen heeft maar 8 dagen. Dat zijn nog al HARDE CASTANJEN, die ze voor anderen uit het vuur hebben gehaald, niet waar? Zijn het geene snullen en sukkelaars, die, om plezier te doen aan eenige heethoofden en slimme vossen, die achter de gordijn blijven, alzoo vrijwillig in 't vuur springen en zich bloot stellen aan zulke groote straffen. Wie zal er in hunne plaats gaan zitten Maar, daar mogen die sukkelaars niet op peinzen ze mogen ook niet overdenken, dat zij de GESCHEURDE POTTEN BETALEN. Daarom wordt er comtdie gespeeld en lawij t ge maakt om bij die snullen de stem der rede te verdooven. Men haalt ze af per voiture II o huichelarij II met mu ziek en met veel, veel iawijt... en men schreeuwt u: ge zijt vrij, enz enz., ja na 6 weken gezeten te hebben en om later (misschien) nog te zitten. Jongens, jongens, 't is eene les... laat u niet meer verleiden. Wij wenschen n geen kot noch straf... en daarom zeggen wij u: weest vreedzaam, weest bedaard weest deftige burgers, leeft lijk ge opgebracht zijt en' Iaat u niet misleiden. GE WEET HET WEL: Indien ge nog niet meerder gestraft zijt, is het'niet te danken aan de zeeverij uwer advokaten, maar wel aan de zoo gezegde miskenning van eens gekwetste hoovccrdij. Trekt er nut uit en herbegint niet meer. Knak.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2