N en bloedige tranen 2 Op den trein naar Brussel. EEN SNUIFJE PEPER 't ten en 't ander. Een woordje gezondheidsleer. KAATSSPEL Van rond de wijde wereld. Aankondi gingsprijs Inschrij vingsprijs St M 715. 2'UITGA At Zaterdag 19 September 1908 (V- Van een Kuaapke. VOOR DE BLAUWEENROODE HELHONDEN I Een zoon, die God niet vreest, zal stout en bout durven opstaan tegen zijne I ouders. Christene men- schen, gedenkt dat bij de keus eener school voor uwe kinderen. 1 Drukker Uitgever x J. VAN NUFFEL--DE GENDT, Kerkstraat, 9, AELST r? i Vele ouders klagen en storten tranen over het slecht gedrag hunner kin deren. Zij begrijpen niet hoe, niettegen staande al hunne zorgen, al hunne op offeringen, hunne zonen en dochters zoo ondeugend en boon kunnen zijn. Denkt eens, zoo zullen zij zeg gen, wel io, ja IS jaren lang- heb ik al gedaan wat eenigszins mogelijk was om aan mijn kind een degelijk on derwijs te laten geven. De meesters hadden mij beloofd van mijnen zoon een eerlijk man, een deftig burger te maken. En ziet,als de tijd daar is om de vruchten mijner opofferingen te pluk ken, vind ik dat men van mijn kind niets gemaakt heeft dan eene ver' rotte plant zonder blaren zonder bloemen of vruch ten! en de verblinde ouders voegen erbij Hoe is dat toch mogelijk Wel! dat is niet alleen mogelijk maar dat moest er van ko men als men zijne kinderen toever trouwt, en zulks jaren lang, aan man nen en ook al aan vrouwen,die nooit in de school 't woord of XM EE zullen met eerbied uitspreken, aan meesters en meesteressen, die van geen godsdienst meer spreken aan de opko mende jeugd, tenzij om er den spot mede te drijven. Welke jeugd kan zulk een onzijdig of goddeloos onderwijs voortbrengen, tenzij eene min of meer geleerde, maar ook altijd min of meer ondeugende Wat de ouders eerst en vooral moe ten zoeken in het kiezen eener school is de EKMJWMGE toekomst hunner kinderen. De heilige Pastoor van Ars had zulks begrepen en daarom zag hij veel meer in het kiezen van het personeel der twee scholen welke hij stichtte, naar de zede lijke begaafdheden dan naar de wetenschappelijke kennissen. Zoekt eerst het rijk Gods en zijne recht vaardigheid, zegt Jezus, en het overi ge zal u toegeworpen worden Ouders, het tijdstip is daar voor vele onder u om eene school te kiezen voor uwe kleinen. Stuurt ze toch naar geene onzijdige scholen, waar men misschien den geest der kinderen met veel kennissen zal overladen, maar terzelfdertijd kunne ziel zal dooden In uwe familie, bij uwe kennissen, overal waar gij iets te zeggen hebt, zorgt dat men de kinderen toever- trouwe aan scholen MET GOM* en aan meesters en meesteressen die gelooven dat uwe kinderen eene ziel hebben en geene dieren zijn Eeve de godsdienstige school Ecve onze christene on derwijzers zij nog al ruw afgescheept, tot meerder pro fijt van M. Vanden Putte en Cie. Zelfs had het liberaal schepencollegie van Schaarbeek aan eenen boulevard den naam ge geven van dien kerel, die zyne oneerlijke han delwijze bekend heeft. Natuurlijk zitten de schaarbeeksche li beralen leelijk in het nauwe, want Vanden Putte is een vrijmetselaar, die in innige vriendschap leefde met gei*ten en socialis ten, en door hen hertelijk ondersteund werd. Die knoeieryen zijn de eenigste niet. Lappa. ten schermen en dweérsch zijn, en dikwijls bij gebrek aan klaarziende begrijpvermogens, en tegen hunne weldoeners en beste vrienden. Rick. Wel zeker. Hadde iedereen mede gewerkt aan een vrijwilligersleger, er hadden ongetwijfeld meer vrijwilligers gekomen in eenigejarenals er na lotelingen moeten binnen gaan voor hun lot. Doch er is meer. De mogendheden houden congressen op con gressen, ten einde eene oplossing te vinden om hun leger te kunnen verminderen. En gewoon lijk neemt men een voorbeeld aan de machtigen en grooten, en ons klein landeken zou juist in rechte lyn den togenovergestelden weg willen inslaan. In andere woorden een klein deel van ons volk zou dezen ikeg willen volgen Is dat ernstig zijn?... Nelen. Dat zou op staatkundig en poli tiek gebied niet wijselijk handelen zijn, dunkt me. Maar Rick, zouden de naburige landen ons soms geen groot leger opdringen Rick. Dat weet ik niet, doch ware het zoo hetgeen ik niet denk dat men dan kaar ten op tafel spele; en dan nog roepen wy neennooit I Nelen. Zouden de groote mogendheden ons klein landeken misschien willen navolgen 't Is te zeggen klein leger en meerdere nij verheid grooteren handel meer ontwik kelden landbouw en hoogere kunst \yant 't is toch onbetwistbaar, dat die vier punten de grootheid en welvaart van eeD volk uitmaken Rick. Wij zonden er toch niet bij verliezen Nelen.... Wij zyn er, Nelen en 'k moet mij haasten om in de Midi mijne trein niet te man- keeren. Tot eene naaste reis Nelen. Dat het wel ga. Rick. Goede reis, Rick, en tot ziens 1 Caeimib. In de laatste dagen hebben wy het schan daal van Schaarbeek beleefd, waaruit blijkt dat de Bchepene Vanden Putte, met de medeplichtigheid van andere liberale heer schappen, oneerlyke winsten opgedaan heeft tot grooter nadeel der belastingbetalers. Die man speelde in de prachtpolitiek, en ter wijl hy in Schaarbeek grootscbe plannen deed uitvoeren, bleef het geld aan zyne,, vingers plakken. Toen de katholieke minderheid, die van al dat konkelfoes achterdocht gekregen had, uit leggingen vroeg en zelfs klachten indiende,werd Nelen. Gy zyt zoo haastig, Rick. Rick. Ja, Nelen. 'k Zou gaarne den trein hebben van 5,28. Nelen. Er is geen haast bij, Rick. Ik moet er ook mede vertrekken, 't Is slechts 5,18. Rick. Kom, Nelen, wij zullen ons alleen zetteD, dan kannen wy onze gazet lezen zonder stoornis. Nelen. 't Soldatenspel staat aan 't orde van den dag, Rick. Rick. Ze beginnen wederom te vitten van allemansoldaalNelen. Nelen. Is het niet wel, Rick Dat zal leven en vertier bijbrengen. Rick. Alles goed en wel, Nelen, maar men mag toch alles niet slachtofferen en menschon en fortuinen. Er is reeds genoeg van noode om handel, landbouw en nijverheid vooruit te steken en uit te breiden. Nelen. Maar is het niet loffelijk zijn land te dienen, Rick Rick. Zeker, Nelen, is het loffelyk. Doch zijn land dienen bestaat meer als in een leger van allemansoldaat, waarvan do noodwendig heid volgens de groote dagbladen waarin bevoegde mannen schrijven niet bewe zen is en die ons tot over de ooren in lasten zou steken. Nelen. Gij wilt zeggen dat men zijn land kan dienen op meer als eene manier Rick. Zeker, Nelen. Men kan het tegen woordige leger behouden en gelijkertijd alle middelen in 't werk stellen om onze nationale bedrijvigheid te bevoordeeligen zonder nieuwe lasten te heffen. Nelen. En anderen zijn van gedacht dat men alles, alles zou moeten slachtofferen om een leger te been te brengen van allemansoldaat. I)at vin ik ook overdreven, want het geld dat men zou besteden aan zoo een leger kan men toch niet meer besteden aan handel, nijverheid landbouw en kunsten, 't Zijn toch wel deze vier punten wier vooruitgang de grootheid en rijkdom, en welvaart van een land uitmaken, Rick. Wij zyn 't accoord, Nelen. En had men van den beginne af, in plaats van het vrijwilligers leger tegen te wer ken, er in medegewerkt, het niet belachelijk gemaakt, iedereen zou misschien voldaan zijn, want de vrijheid maakt toch ook deel uil van 's men SC hens bestaan, <->och door vryheid op militair gebied mag men niet verstaan ge brek aan vaderlandsliefde. .Nelen. Och Rick, men vindt altyd Don Guichotten, die tegen weer en wind moe- Vrijwilligers met premie. Naar het schynt, zijn er geene vrijwilligers met premie of remplaganten genoeg om al de lotelingen, die in het lotgevallen zyn, en die gestort heb ben, eenen man te bezorgen. Naar men zegt zou het getal mannen, dat men te kort komt, ongeveer het derde zijn van het noodige getal. In het Staatsblad van Donderdag is dan ook een koninklijk besluit verschenen, volgens het welk op 15 Oktober op het stadhuis te Brussel eene loting zal plaats hebben om degenen aan te duiden welke eenen man zullen hebben. De anderen zullen tijd hebben tot Nieuwjaar om zelf voor oenen man te zorgen indien zij geen plaatsvervanger vindon, zullen zjj zeiven moeten opgaan. Daaruit blijkt nog eens hoe weinig lust de Belgen gevoelen voor het soldatenleven. Eene erge krisis heerscht, men kan 1600 frank verdienen inkorten tij 1, en toch vindt men geene mannon genoeg die zich aanbieden. Nochtans, zegt men, dat het bij het leger niet slecht is. Ter bestrijding van den kanker. De Belgische Bond tot bestryding van den kanker heeft een zeer merkwaardig vlugschrift uitge geven, dat aan alle belanghebbende personen is uitgedeeld, en waarin de voorschriften tot be strijding der wreede kwaal bondig en klaar zyn uiteengezet. De schrijver, professor Laurent, dringt in zijn werk aan op de noodzakelijkheid de volks massa op de hoogte te stellen der voorbehoed middelen te nemen tot wering van deze kwaal, die bijna zooveel slachtoffers maakt als de tuberculosis. Inderdaad, in elke der vier groote steden treft men omstreeks 3000 kankerlyders aan. Bevolking van China. In het Homelsch ryk heeft men de bevolking geteld, ditmaal op ernstige manier. Doch voorzeker is die optel ling nog gebrekkig in menig opzicht, want China telt nog vele zwervende volksstammen. Men is gekomen tot een totaal van 428 mil joen 214 duizend inwoners. Daar moet nog al iets van doen zijn om zulke massa te voeden en te kleeden I De oeaters.De Hoogere Gezondheidsraad heeft aan den Minister van Landbouw een ver slag gezonden over de kwestie der oesters. De besluitselen van dat verslag zullen aan al de Belgische geneesheeren gezonden worden. Het verslag zet de geneesheeren aan hunne kalanten te waarschuwen tegen het verbruik van oesters, vooral van vreemde oesters. Het zyn deze laatste die byna al de gevallen van vergiftiging hebben veroorzaakt, welke laatst opschudding hebben gemaakt. Onbepaald verlof, De milicianen van de klassen van 1904 en 1905 van bet 13* en het 14" linieregiment van de karabiniers, de grenadiers, en drie regimenten van dc jagers te voet, ten getale van 2,400 man, zyn Vrydag in onbepaald verlof gezonden. Oe spoorwegramp van Kontich. Er wordt gezegd dat het parket twee hooge ambtenaars van het spoorwegbestuur in be tichting komt te stellen als verantwoordelijk voor de spoorwegramp van Kcntich. Koninklijk huwelijk. Er wordt uit Portugaal gemeld dat de hertog van Oporto, in November aanstaande, naar Londen zal gaan om aan het Engelsch Kof de troonbeklimming van Koning Manuel te melden. Men denkt ech ter dat het echte doel der reis van den hertog is eeDe bruid te zóeken voor den jongen KoDing. In Portugaal meent men dat men best zou zyn met eene Engclsche prinses. Het weer it* Schotland en Ierland. Sedert een zestal dagen vallen zware stort regens in Schotland en Ierlaud. De schade aan de veldvruchten is onbereken baar. De rivieren loopen buiten hunne oevers en de wegen zijn in de laaggelegen streken on bruikbaar. rijne houtwol is een goed materiaal voor kanarievogels om er een nestje van te bouwen. Als bekleedsel kan koit gesneden linnen zwachtel gebruikt worden. tie harten omhoog t En vooral gezorgd voor de eensgezindheid, vrienden van West- VlaaDderen, Brabant, Antwerpen, Namen en Luxemburg. Onze party is onoverwinnelijk, mits wij allen geschaard blijven rond het katho liek vaandel. Dat alleen kan ons lief vaderland vrijwaren tegen burgeroorlog, godsdienstver volging socialismus I Terwijl men in Frankrijk aan het plukken is der wijnbeziön, is men in ons laud volop aan iet werk om de pataatjes uit te doen. O, de pataatjes I die fijne en aangename kost, die op de tafel komt van rijk en arm, van koning en bedelaar. Die smakelijke knollen, wit als sneeuw en openvallend als bloem, worden alle dagen opgediend en nooit steken zy tegen. Zij ïebben ook dit groot voordeel, dat zij niet rot ten gelyk appelen of peren en dat zy gansch iet jaar dóór kunnen bewaard worden. Onze koerier komt gansch bezweet toe uit MjOnden. M. de opsteller, roept hij, 't is eene schande. Wat is er, wat is er koerier spreek. O, M. die stekelverkens, die drome darissen, die fanatiekers, die, die... Maar verklaar u toch, koerier en maak mij metal het nieuws bekend van het fÜacra- mentscongresopdat ik het in de gazet zette. O, mijabeer, ge weet, de duivel ligt met jongskens ia Engeland, en de prote stanten zijn ook door hem uitgebroeid. Nu, die mannen van zijnen kalieber hebben als echte protestanten, geprotesteerd en hard gewerkt opdat toch het H. Sacrament in de processie niet zoude gedragen worden. Zy schreven aan den Kening, die hen wandelen zond; zij schre ven aan hooggeplaatste mannen, en eindelyk lieten zij aan den minister weten dat,indien het H. Sacrament in de processie aanwezig was, er erge wanorders en onlusten xouden plaats gehad heoben. In het belang der orde heeft de minister den aartsbisschop van Westminster beleefd verzocht, de processie te doen zonder Ome* Lieven Heer. De katholieken waren ver bitterd en teleurgesteld over de onverdraag zaamheid der arglistige protestanten. De processie heeft dan toch uit geweest, koerier? Ja zeker, Mijnheer, duizenden en duizenden sersonen naman er deel aan; de gezant van den Paus was als kardinaal gekleed gansch in het rood en de andere bisschoppen en geestelijken waren in hun gewoon gewaad, 't Was schoon, 't was indrukwekkend, doch .onze zegepraal is niet volledig, 't Zal bomen met de gratie Gods. Ja zeker, koerier, laat ons maar moed hebben; daaraan zien wy nogmaals dat de godsdienst haters overal dezelfde zyn. Mn een omnibusZondag omge kanteld zijnde in de wijk Chelsea, te Parijs,zijn 13 personen gekwetst, waaronder 5 erg. MMe veiligheidsdienst beeft vier personen en eene vrouw aangehouden die valsche munt hebben uitgegeven, in het lle ar rondissement te Parijs, en ook te Melun, Eene huiszoeking gedaan ten huize der vrouw, heeft geleid tot de ontdekking van een gansch werk huis van valschmunterij. De vrouw heeft ge weigerd eenige inlichtingen te geven over haren burgerstand. Te Parijsin de Passage van Ménil- montant, is het 2-jarig kind eener Russische familie, die ijet brood wint met klakken te maken,overleden door eene druif in zyn mondje te steken welke hem deed stikken. Ons leven hangt aan een zyden draadje. Mn het Pitiégasth nis van Parijs was zekere Barloi, een zieke, die sedert eenige dagen kenteekens van xinneloosheid gaf, en die reeds eenmaal het hospitaal was ont vlucht. Zondag nacht sprong de zieke eensklaps op den ziekendiener, die Barloi wilde beletten te vluchten, en bracht hem verscheidene mes steken toe. Daarna klom de zinnelooze over den muur en viel op de straatsteenen. Men vond hom daar liggen, gansch het lichaam door mes steken doorkorven. Men droeg hem naar het hospitaal terug, waar hij 's morgends overleed. De toestand van den oppasser is zeer bedenke lijk. MMe postoverheden van Phila delphia hebben eene helsche machine ontdekt gezonden aan den heer Fort, gouverneur van New-Jersey. De machine was samengesteld uit een klein ijzeren beursje gevuld met eene ontploffiagstof en de kogels zaten in een gewoon omhulsel Het is ten gevolge van het niet voldoende' frankeeren dat de aandacht der overheden van de post werd gaande gemaakt. Het pak verdacht vindend, openden zij het met veel voorzorg, den heer Fort aldus van eenen zekeren dood reddend. Een verschrikkelijk on geluk heeft te Kapelle-ten-Bosch Zondag namiddag plaats gehad. Het was kermis en ront de verschillige tenten krioelde eene over- groote menigte. Op zeker oogenblik stoven de kinderen uiteen. Eene automobiel was in ra zende vlucht aangeteufd en had eenen knaaö omgeworpen en letterlijk het hoofd afgesneden Abonnementsprijs voor gsnsch België franco te tinis, 2.60. oor de vreemde «nden, 6,00. bakken entever hoeven vncntvri) toegezonden te worden. Alle ar- Ukela moeten den dinsdagavond en het nieuws den woensdagavond op onze bnreelen toe gekomen zijn. Ongeteekende oneven worden in ie scheurmand ge- «".rpen. All» jgtbareelen ont vangen inachnjvm- <en, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten der kwijtingbrieijeszijr en laste van den lestemmeling. Men gelieve, bij veran- termg van woonst, net mist terochtwii ton te tendea Vonnissen1 fr. den kleinen regel. Aankondigingen tnsschen de nieuws tijdingen 2C cen tiemen per regel. Aankondiging n op de 3" blz. IC cen tiemen den regel.— Annoncen op de 4* iladz. worden bere- .endvolgens plaats- olm te. Voor alle •dvertentiën zich utslnitend te wen- to op ons BU- IKKL, ItrUtrssi, Aalst. De geabonneerde nebben 't recht aal per jaar eene inonce van l regel plaatsen, die vier aal achtereenvel- ons salversebijneo Buebtbaarwaking a te zenden veer Weensdag '*JAJ tsr»n - 1 iwtl r: WO !i» Lang reeds kwijnde 't blonde knaapke, 't Zag zoo bleek en leed zoozeer. Telkens in zijn koortsge slapen Droomde 't van Ons Lieven Heer. Moeder, moeder, mag ik sterven Vroeg het lieflijk, zeker keer; Gaarne zoude ik engel worden a In den Hemel bij den Heer. a 0 'k zon joelen ginder boven - Met het ziDgend englenheer, a Rozen plukken, wit en geurig In de tninen van den Heer. a Vóór de gulden hemelpoorte a Zoude ik hupplen weg en weer,., a Zweven op mijn zilver vleugels- - Zooals de englen rond den Heer I - Plotslings uit den hooge daalde Bij 't verrokte kuaapke neer, Wenkend zacht, een sneeuwwitte engel, Hemelbode van den Heer. 't Knaapke neeg het krullend hoofdje Naar zijn moeder, lachend teer... Henen vloog het reine zielke Met den engel naar den Heer. Jan Ci.aessenb. tegen Fayt. Fayt 7 spelen 34 vijftienen Braine 6 spelen 37 vijftienen. Beslissing Geeraardsbergen 8 spelen 38 vijftienen Fayt 4 spelen 29 vijf ienen. Te Braine.Frameries 4 Spelen 27 vijftienen Geeraards- bergen 7 spelen 39 vijftienen. 2" lutte Frameries spelen 34 vijftienen tegen 7 spelen 37 vijftienen aan Soignies. BeslissingGeeraardsbergen 3 spelen 29 vijf tienen Soignies 8 spelen 37 vijftienen. Junior. Zorg voor uwe oogen. (Slot.) Met goed gevolg zetten tegenwoordig de oogmeesters de oogen recht, dooh de uitslagen zijn de beste wan neer de bewerking geschiedt in den jeugdigen ouder dom, Bevrijd de kinderen van de zonnestralen door het bezorgen van lichte hoeden met breeden rand. Roode cogen geneest men met ze te baden, verschei dene malen daags, met een afkooksel van kaaskens- kruid. In geval van verzwering, ontsteking of iets dergelijks, wend meD zich zonder uitstel tot den oog meester. Zelf meesteren of zich wenden tot eenen ge wonen geneesheer is niet voorzichtig. Wij steunen er op van tonder uitstel u tot eenen oogmeester te wen den. Hoe dikwijls in het ooglijder» gesticht, hebben wij niet getuige geweest van droeve voorvallen. Mijn vriend, zegde de doktoor, hoe spijtig dat gij zoo lang gewacht hebt. Haddet gij drij dagen vroeger gekomen, ik kon u nog helpen... nu is het te laat... Sommige oogziekten zijn zeer betrappelijk, onder deze behoort de korelziekte (granuleuse) ook nog onder, het volk soldatenziekte genoemd. Zij randt den oogscheel aan, die langs bianou bekleed wordt met kleine puistjes die den vorm hebben van korreltjes. Jaren en jaren duurt soms deze ziekte en kan zelfs blindheid veroorzaken, daar het oog zelf aangetast wordt indien men die kwaal met te keer gaat. De per sonen door de korrelziekte aangetast, moeten bijzon dere handdoeken gebruiken, die alleen voor hen mogen dienen om de voortzetting te vermijdefr. Nog een woord over het dragen van brillen. AI wie eene gazet of eenen boek eenen buiten gewonen alstand vau zich moet houden om te kunnen lezen, moet ge bruik maken van brillen, alsook deze die den boek ef de gazet tegen hunnen neus moeten houden om te zien. De eene zijn verrezichtigen en de andere bijzlchtigen en alle twee hebben glazen van doen om de stralen der oog meer bijeen to zamelen ofwel om ze meer open te spreiden. Doch doe niet zooals vele lieden van brillen te koopen van rondleurders. De oogmeester moet u eerst onderzoeken en uw nummer u doen konnen. Dan enkel zult gij den gepasten 1 ril bezitten, anders stelt gij uin gevaar uwe kostelijke oogen te bederven. Beste Vrienden, volgt deze raadgevingen, zij zijn u gegeven door eenen vriend, die uw welzijn van herte betracht. KampMrljdcn op Zondag 30 September. Te Braine Quaregnon, Soignies en Braine. Te Lessen: Geeraardsbergen (Hylebos) en Geeraards bergen (Boyen). To Schaarbeek Etterbeek en Schaarbeek. Uitslagen der Prijskampen. Te St-Gillis. Kleine beslissing. Het 2" lanciers speelt tegen het 12* linie, welke overwonnen wordt met 7 spelen 29 vijftienen tegen 1 spel 16 vijftienen. Groote beslissing. Het 11* linie en de karabiniers leveren eene schooue kamp. De karabiniers behalen 13 spelen 72 .vijftienen, het ll'linie 8 spelen 61 vijftienen. Te Aalst. 1* lutte: Hofstade 0 spelen en 11 vijftienen, tegen Etterbeek 7 spelen 28 vijftienen. 2'lutte Gee raardsbergen 4 spelen tegen Hofstade 7 spelen. Beslis, sing Etterbeek behaalt 4 spelen tegen Hofstade 10. To Jemappes. 1° lutte Jemappes 7 spelen 33 vijftie nen Frameries 5 spelen 35 vijftienen. 2* lutte Cambron 4 spelen 25 vijftienen Frameries 6 spelen 31 vijftienen. Beslissing Jemappes 5 spelen Frameries 4. Te Ath. 1° lutte Ormeignies 7 spelen 33 vijftienen Gages 2 spelen 18 vijftienen. 2* lutte Herdersem 7 spe len 38 vijftienen Braine 4 spelen 34 vijftienen. Beslis sing Herdersem behaalt de 1* prijs in deze kampstrijd met 8 spelen 37 vijftienen tegen Ormeignies 3 spelen 26 vijftienen. Te Fayt-lez-Manage. Geeraardsbergen overwint met 7 spelen 38 vijftienen tegen 4 spelen 30 viiftienen aan Nijvel. 2° lutte Braine verliest na 0 spelen 40 gelijk Geloofd zij God Voor 't ruim geuot Van zulke goede spijzen, Ons hert en mond, Zal Hem, op eiken levenstond En ieder eetmaal, prijzen.

De Volksstem | 1908 | | pagina 1