Joseph Hay,dn NIEUWS UIT DE STREEK nietde vuige framassons- loge werkt als razend om de kiezerslijsten naar hun verlangen te krijgen. EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN Goed nieuws. Katholieken, vergeet het j coht«eIloot6n Vinden**, Geeraerdsbergen. k~ Blijvende post. Mensehen leest Onze kleinhandel. KAATSSPEL beslissing van den prijskamp Het drama van Bergen. Eenige wielrijders hadden evenwel het nummer kunnen opnemen. Zoo zullen de doodrijders voorzeker niet aan de gerechtelijke vervolgin gen ontsnappen. Om eenig genoegen te sua- ken van den Zondag, hadden de jonge leerlin gen der regimentschool van het 8" Jinieregiment te Mariemburg eenen kampstrijd ingericht voor football. Een der spelers, de korporaal tleyndrickx, 19 jaar oud, greep den bol en liep er mede vooruit wanneer hij eensklaps struikelde en in hezwyming ten gronde bleef liggen. Hij was de borst ingestooten met het hart tegen een heuveltje gevallen. Hy bezweek vóór de aankomst van eenen geneesheer. Vijttien personen zyn te St-Truiden erg ziek geworden na het eten van pecrtim- lölGCHCh. Te Antwerpen heeft men Dinsdag avond eene schrikkelijke misdaad ontdekt. Eene vrouw is aldaar vermoord en daarna in het water gesmeten daar gebeurt toch een wat in die groote steden. Het aan staande H. Sacraments kongres zal te naaste jaar plaats hebben te Keulen. Gister Vrydag 18 September, 50e verjaardag der priesterwij ding van Z. H. Pius X, heeft de Paus eene plechtige mis opgedragen. Verscheidene bede vaarten waren ter dier gelegenheid te Rome aangekomen. Leve Pius, Paus en Koningl In den omtrek van Pontarlier, in het Zuid- Oosten van Frankrijk, heeft het gesneeuwd en dat op het einde van den zomer wat zal het dan den komenden winter doen Kongresder Kleine Slur- gerijriet 59 Kongres der Kleine Burgery werd Zondag gehouden te Vervifers. Na de gewone pleegvormen der ontvangst en verwelkoming, werden verscheidene afdeelingen gevormd, die gelast werden met het bespreken der volgende vraagstukken 1* Vermindering der gerechtskosten 2e Invloed der Zondagrust op den klein handel 3* De Duitsche maatschappij met beperkte verantwoordelijkheid 4® Verkoop met premiën door den fabrikant 5® Maatregelen tegen verachterde betaling 6C De voorafneming der douanen 8® De Zondagrust ten opzichte der bedienden. Een groot getal afgevaardigden woonden het Kongres bij. STAATKUNDIG OVERZICHT. Frankrijk. De freldelyke toe- stand van dat land gaat slecht. De belastingen brengen niet genoeg op en de uitgaven worden grooter. Frankrijk meende rijk te worden met het kloostergoed aan te slaan, en de ver koop ervan heeft niemendalle opgebracht, tenzij do onkosten. Dit land gaat gedurig achteruit. De .vervolging leidt tot armoede, en wee een volk dat niet luisteren wil naar de stem Gods! Holland heeft zyne zaak met Venezu ela nog niet klaar gekregen, 't Is nu een over en weer geschryf om ze effen te krygen. 't ls best cok; anders loopt het weeral uit op een oorlog en bloedvergieten. Ach die oorlog, die groote legers, die soldaten, hoe schrikkelijk, een leger zou maar moeten dienen om de inwendige orde te handhaven. SSuUiChland. De keizer heeft met de grootste aandacht de groote manceuvers gevolgd en heelt er zijn volk geprezsn. Hy deed een bezoek in de twee provinciën aan Frankrijk ontnomen in 1870, overal werd hij geestdriftig ontvangen. Intusschen is hy maar immer op zoek om zijn land sterk te maken door handel, nyverbeid en goed bestuur. I'cr zië% Uit Tabris wordt in dato 11 September gemeld Dezen morgend heeft een hevig gevecht plaats gehad tmschen de revolution nalren en de onlangs aangekomen ruiters vau Mo-Kou. Deze randden met G kanonnen de sterkte van Sattar Khan aan. Toch moesten zy, nadat er verster king was gekomen voor de revolutionnairen, wijken. De verliezen zijn groot van weers kanten. De Times verneemt later Het gevecht te Tabris is eene erge nederlaag geweest voor de troepen van den Shah. Sattar Khan is nu, denkelijk voor lang, de onbetwist bare meester van gëheel de streek. Blijft nu te zien welke indruk die nederlaag zal maken te Teheran en in de overige streken van Perzië. Hoe lang zal die toestand nog duren. Engeland en Rusland dreigen wel van tusschen te komen maar intusschen gaat men maar altyd voort met bloedvergieten. Mar oh. M. Tougui heeft zijne in trede gedaan in deze stad. Daar heeft hij Abd El Aziz als den waren,den eenigen, den echten sultan uitgeroepen. Hij heelt dadelyk aan dezen laatsten ge schreven om hem te laten weten dat hij onver wyld naar Marrakesch moet komen. Hy bedreigt Abd El Aziz, indien by niet voldoet aan zijn verzoek, eenen anderen cherif te zullen uitroepen. Uit TangierB wordt gemeld dat de Fransch- man Casanova, die een revolverschot loste op eene inlandschen verkenner, gevat en opgeslo ten is geworden. 2 inlanders,die onlaDgs ter dood veroordeeld werden door den krijgsraad, waren in beroep gegaan tegen dat vonnis. Hun beroep is van de hand gewezen. De ijzerenweg van Ber Rechid is voltooid, 't Is dus gedaan met deu ouden Sultan; hij heeft het spel verloren. Turkije gaat maar immer vooruit op de baan der vrijheid; er komen nog altijd nieuwe toegevingen. Zoo zal alles nog in regel komen, eene onweersvolk nochtans hangt maar voort durend over dat land en dat is Bulgarië, dat in geene goede vriendschapsbetrekking ermede staat. De twee landen kijken vies naar malkan der en zoeken kleine plagerijen uit, die slecht zouden kunnen eindigpn. Kriebelachtig. stien was na brave werkman en trok naar Gent om voor de eerste maal deel te nemen aan eene werkmans retret. Om 5 ure 's morgens moet gij opstaan, zoo wierd er van den eersten avond afgelezen; daar bij voor dezen die wat geleerd war» n en fransch verstonden was in groote letters op eene deur geschreven Lever a 5 heitres. Geheel den «lag mediteeren en bidden, geestelijke lezing en paternoster, sermoenen en conferentie, mis en of en kruisweg, dat ging Stien wonder wel, hij deed dat geerne en vond er smaak in en was gelukkig. 't Speet hem dat het gedaan was en dat hy weg moest... de Overste van het Huis kwam hem tegen en vroeg Ehwel, mijn vriend, zijt gij kontent van uwe retret... en hebt gij van niets te klagen gehad Ik ben zeer kontent. Mijnheer, antwoordde Stien, maar over een dingen moet ik toch mijn beklag doen En waarover, myn vriend? 'k Meende, zei Stien, dat wij alle morgenden om 5 ure eene brok lever gingen krijgen, het stond in groote letters op de deur gesChrevpn... en 'k en heb van geheel de retret geene lever gezien 11! 34® vervolg. Nauwelijks openden zich aan de boomen de eerste bloesemknokken en ontsproten de bloe men in de ontwakende weilanden, ot Morzin riep op zekeren morgeod zijne kapel byeen en deelde den leden mede, dat zij zich gereed moesten houden over eene week van Weenen naar zijn landgoed in Bohemen te vertrekken Het geiaat des graven schitterde bij dezo aan kondiging hij zelf verlangde toch zoo smach tend naar de stille eenzaamheid buiten op het land, hij, de aanzienlijke edelman, met zijn gewond hart, zijn verborgen leed, dat niemand vermoedde en niemand kende. Haydn's afscheid van zijne echtgenoot,e was koel er ontbrak de stil lijdende lielde, er ont brak de vrede. Lina vond slechts weinig woor den, die Haydn's hart goed dedenheersch- zucht, heb- en ijverzucht spraken schril uit hare woorden. Haydn verbleekte, doch zweeg. Alles had hy tot dusverre geduldig verdragen, maar dat hem Lina het pad der toekomst met de doornen der ijverzucht bestrooide, hem, wiens ziel rein en vlekkeloos was als pas ge vallen sneeuw, dat drong als een dolksteek in zyn hart. Het is een opmerkelijk verschijnsel in het leven van zoovele groote mannen, dat zij, rijk aan geest, bedelaars naar het hart waren, en dat zy, die voor anderen grootsche dingen voortbrachten, voor zichzelven, in hun tehuis, het schoonste goed, den vrede niet vinden konden. Ook Haydn telde onder die beklager) sweer- digen. Zyne vrouw trachtte naar het bezit van Jiet stoffelijke, zyn genius maakt hem los van Baron Lodewyk de Bethune, plaatsvervan gend volksvertegenwoordiger van het Arron dissement Aalst, komt van dc Heer Helleputte, Minister van landbouw, den volgenden brief te ontvangen Brussel, 12 September 1908. Geachte Heer Baron Ik heb de e^r u te laten weten dat ik het Bestuur van Spoorwegen verzocht heb aan de gemeente Lede het kosteloos vervoer te ver- leenen van 130 wagons steengroeven *uit Soignies tot verbetering van landbouwwegen. De statie dezer gemeente zal dus in 't kort de noodige inlichtingen ontvangen. Aanvaard, Geachte Heer Baron, de verzeke ring mijner hoogachttng, (^et.)J. Helleputte. Den heer Baron Lod. de Bethune, te Aalst. Over eenige dagen had een 14jarige knaap een uurwerk gestolen bij M. Victor Paul, ju weelier. Het kereltje is thans aangehouden. -ujn Zoüdag avond, tusschen 10 en 11 ure kwam Jozef Trog, huiswaarts naar het dorp aan den Bonten Os werd hy opeens vastgegrepen door onbekende personen die hem een vreeselijken slag toebrachten bij middel van eene flesch of eene pint. Hy stortte ten gronde toen sprongen zijne aanval! rs op hem toe en sloegen hem deerlijk. Hy verloor veel bloed uit eene gapende wonde aan het hoofd. Hij was over gansch het lichaam zwart eu blauw geslageD. Toen vluchten de schurken weg en hun slachtoffer werd door voorbijgangers naar zyne woning gedragen. De policie doet een onderzoek en schijnt het spoor der daders gevonden te hebben. De aardappeldieven laten hier geen enke len akker gerust. Zij gaan zelfs bij klaren dage uit om aardappels te stelen, en de eigenaars doen hunne aardappelen uit die door het be sproeien nog half groen staan, om ze niet kwijt te geraken, Bij Hippoliet Vy ver man, Rozenstraat, wer den meer dan 100 struiken aardappels wegge haald. Ten nadeele van Viktoor Van Achter, wo nende in de Rozenstraat, zijn er een 300 strui ken aardappelen uitgetrokken. Bij August Lammens, op den Heipias, wer den ook eene groote hoeveelheid aardappels ge stolen. De dieven zijn gekend. Eeoe klacht is ingediend. Ook by Frans Kuppens op het dorp zijn een honderdtal struiken aardappelen uitgetrokken. Zondag nacht zijn er ten nadeele van Frans PieD, wijk Overimpe, ongeveer vier honderd kilos ajuin gestolen die te velde stond, huis, van de Kaai, liep zondag namiddag met zijnen reep langsheen deD Dender, toen het speeltuig in de rivier viel. De kleine bukte zich over de ijzeren leuning, verloor het evenwicht eu stuikte ook in 't water. De zoon van Isidoor Denderlicckx, uit de Geatschestraat, die niet goed kan zwammen, sprong d n kleinen dren keling achterna en bon hem grijpeD. De brug draaier snelde toe met den reddiugshaak en kon beiden behouden op het droge halen. MnorhpLp Over de gemeente brak lfIUtJIUCKC.erzaterdaj? avf)nd een kort^ Het Staatsblad van Woensdag deelt het vol gende bericht mee Van af I November 1908, is het verboden postliggeude stukken te verzenden, waarvan de bestemmeling enkel aangewezen is door letters, cyfers, voornamen of overeengekomen merken. Na 1 November postliggend verzonden stukken, waarop de naam, de firma of de hoe danigheid van den bestemmeling niet ataat, worden teruggegeven aan den afzender, zoo deze gekend is zoo niet, worden zy als onbe stelbaar ter zyde gelegd. Het blijft verboden zich stukken te laten toezenden onder een verzonnen of onechten naam. Bestemmelingen van postliggende stukken moeten hunne identiteit bewyzen, wanneer de van dienst zijnde beambten hen niet kennen. Menige pen werd reeds versleten om in de dagbladen den toestand van den kleinhaodel uit een te zetten of door welkdanig middel hem trachten op te beuren. Maar wat men er ook over zegge, de bijzonderste hinderpaal te over schrijden, blijft deze der betaling. Zouden de ryke menscben kunt en gelooven dat zij, voornamelijk of toch velen onder beD, de Hdêttfti zyn van den trcurigen toestand waarin onze kleinhandel thans verkeert. In sommige stielen bestaat nog altijd het slecht gebruik der jaarrekening, 'tis te zeggen der opene rekening van Januari tot einde December. Eu gij denkt nu, achtbare lezer, dat die jaar rekening toch ten laatste voldaan is voor het einde der nieuwjaarmaand. Hoegenaamd niet. Er zijn ryke lieden, en de ryksten, die tot heden, September nog bet jaar 1907 niet vol daan hebben, en anderen, er nog vorige jaren bij. in dal niet wraakroependzoo den kleinhandelaar in gedurige geldverlegenheid te houden, als men weet dat dit slag van ryke menschen, in Brussel of andere groote steden hunne aankoopen bomptaut betalen, terwyl zij hier de leveraars moedwillig naar zyn geld doen wachten; hy moet nochtans zyne groot leraars op 90 of soms op 30 dogen betalen. Kleinhandelaars, begrypt toch dat gij evenals den nederigen werkman of den grootny veraar u moe\. eereenigen, ;dat gij enkel de mis- biuiken uit uw midden zult verjagen door de vereenigiug, elke stiel afzonderlijk gegroepeerd. Begint met alle trimenter», maar niet alle jaren uwe rekening te zenden, uwe klanten zullen zich daaraan gewennen, gy ook moet immers op kort termyn betalen. Eischt men daarvoor eene korting, geeft ze met blijdschap, want eene enkel protest van eenen wissel bedraagt soms veelmeer. Vraagt een kooper zijne rekening, geeft ze zoo gauw mogelyk, en zegt niet wij zullen het wel krygen, want later moet gy soms met roode kaken naar uw geld vragen Ontmaakt u vooral van grootleveraars, welke ook in het klein verkoopen zij zijn uwe ergste mededingers, gij maakt hen ryk en zy bewerken uwen ondt rgang, zij ontvangen komp- taut, verkoopen aan uwe eigene kalanten en dikwijls aan den prijs waaraan gij moet in- koopen. Zondag; 97 September aanstaande, om 9 nren namiddag, zal te BAERDEGEM (Hoogstraat) de groote plaats hebben TUSSCHEN DE 3 LAATST AANBLIJVENDE PASTIJEN Baerdegem (greote partij) Remi JoosteDS, (geleenden man Louis Van Ransbeek, Moorsel). Baerdegem (kitine party) Petrus Dooms, (geleenden man Arthur Van Garsse, Appels). Denderbelle, Willems, (geleenden man Buyl, Herdersem). Het zal dien dag te Baerdegem aan geen volk ontbreken. Plaatsgeld 0,10 fr. per lutte. bet aardsche. Scherper tegenstelling is niet denkbaar en het is niet Haydn's minste ver dienste dat zyn genius hem in die zware be proeving getrouw bleef en zich niet aan de moedeloosheid overgaf. Den ouden Keiler viel het afscheid het zwaarste hy had zijn Joseph zoo innig en har telijk lief, dat het leven hem zonder Haydn eenzaam en doodsch toescheen. Het was wer kelijk roerend te hooren, hoe diep hij deze scheiding betreurde, en reeds naar den naherfst verlangde, die den zoo noode gemiste weder aan zijne zyde terugvoeren zou. jongen, sprak bij aangedaan, ik kom bin nenbort naar u toe 1 Geen druppel wijn smaakt mij meer, als ik u niet spoedig terugzien kan. De lieve God neme u alzoo in Zijne heilige hoede en als Hij myn gebed verhoort, laat Hij het reeds in Augusti sneeuwen, opdat uw graaf weder uit zijn Boheemsch rattennest met u naar Weenen terugkeere 1 De reis naar Morzin's slot Luk avee, dat bij Eger te midden van eenzame dennebosschen lag, maakte de graaf in zijne plompe koets, met zijn mopshond en zijno reukfleschje naast zich zyne kapel, Haydn aan het hoofd, legde den afstand langs de stoffige heirbaan te voet af als een echt muziekantenvolk violen en fluiten onder den arm, bagage en groote instru menten op eene vrachtkar, die hen langzaam achterop reed. Kwamen zij 's avonds in een stadje of zelfs in een morsig Boheemsch dorp, dan haalden zy fluks viool en bas voor den dag, en speelden voor de verwonderd toeluisterende bewoners hunne beste melodieën en menigen dans op, en oogstten daarmee groeten by val en ook wel eenig kopergeld, waarvan Haydn even wel nooit zijn deel nam, hoe hartelijk hij ook kon lachen, wanneer men hem met onmisken bare erkentelijkheid een geldstuk voor het ge schonken genot in de hand duwde, Hy dacht Antoon Sacco, dader van het vreeselijk drama van Bergen en die wist nagezet te zijn door de policie, werd onthoofd gevonden op het grondgebied van Jemappes. Alles toont aan dat hij zich op de riggels van de spoorbaan had ge legd by 't aanstoomen van een trein en der wijze was onthoofd geworden,.. Gevloekt zij 't liberalism en 't socialism, die de mensch, de vreeze Gods ontnemen 1... lYfïnnvP Zondag namiddag ontstond er brand in de herberg van De Vriendt Souffrian, op deü steenweg van Den- derhautem. Een dertigtal pompiers die in den Volkskring Hand in Hand aan een feestmaal zaten, snelden aanstonds met het bluschmate- rieel ter plaatse van den brand. Dank aan hun moedig werken kon de herbergplaats voor ver nieling gevrywaard worden de schuur met vier eu half dagwand oogst, is de prooi der vlammen geworden. Ruim 7,000 planten tabak zijn bedorven rond de 75 kiekens zijn levend verbrand. Daar er slechts gedeeltelijke verze kering bestaat, is het voor de echtgenooten De Vriendt eene echte ramp. De policie hield een kerel aan, die zich had doen opmerken door zyn groot verteer dat hij maakte. Het bleek spoedig dat de aange houdene eene aanzienlijke som geld gestolen niet aan geld of aan spijs en drank, ja, hy dacht ternauwernood terug aan Weenen en zyne vrouw hij zag slechts de frissche groene akkers, het geboomte met zyn uitspruitend teer gebladerte en de lachende bloemen in de gra zige weiden en jubelde uit volle borst met het vogelenheir in bosch en veld. De leden zijner kapel waren deels Weeners, menschen vol lustigen humor en zorgeloosheid, deels Bohe mers, die overgelukkig waren de vaderlandsche lucht in te ademen want naar hunne meenicg lag het paradijs in Bohemen. Op die wijze verliep een geheele week. Wel regende het menigmaal, zoodat de kleeren dro pen en do versleten laarzen der voetreizigers op den weg bijkans in het weeke slijk bleven ste ken maar dit schaadde niet aan hun opge- ruimden zin eerst toen op den achtsten dag beneden in het dal zich het slot tusschen de dennenbosschen aan het oog der lustige mufl- kanteD vertoonde, werden zij weder ernstig, ja by na verdrietig. Want wie kon in zulk eene akelige eenzaamheid vroolijk zyn De graaf ontving zijne kapel met een ver stoord, ijskoud voorkomen. Hun morsig uiter lijk, na zulk eene lange voetreis, krenkte zijn fijn gevoel dat de arme menschen door hitte, regen en slyk acht dagen lang te voet hadden moeten reizen, vond de graaf de natuurlijkste zaak van de wereld. Met morgen te beginnen is het dagelijks concert, verstaat ge sprak hy bevelend tot Haydn. Het uur zal myn hoefmeester u telkens opgeven. Haydn vermoedde niet wat in deze woorden opgesloten lag hij en zijne muzikanten zouden het ondervinden. Met de toenemende droef geestigheid van den graaf, die met den dag somberder, afgetrokkener en zwaarmoediger werd, nam ook zyne grilligheid een ziekelyken vorm aan. Geen enkel uur van deu dag eu zelfs Vecplipnp ^aar zÜn vele mensfihDn buiten Easchene, die zich af vragen wat voor een rijpe kerel die vreemde ling van Brusseghem is, die wij hier wekelijks bekampen. Wtlnu, dat is de hulponderwijzer van Esschene, Pylschieter genoemd. Die ver zworen kerel is leider van de pastoorsfretters- politiek. Hij wordt door de gemeente betaald om de kinderen te onderrichten daarom geeft hij liberale meetingen. Die tweedracht-zaaier kwam hier aan om de plaats van hulponder wijzer af te smeeken. Hy werd aan de deur der pastorij gesmeten, omdat hy een gevaarlijke geus was. Hij drong aan; hij schreeuwde bit tere tranen... En het katholiek bestuur nam hem aan uit compassie. Hij trad in 't muziek.... Daar begon hy oogenblikkelijk zijn geuzenwerk... Hij werkte geweldig om die jongelingen, die bem omring den, te vergeuzen en de leeringen op te geven van het LAAGSTE liberalismus. Hy moest zich haasten om te vluchten... en hij werd pastoors- fretter.. Hij draaide dan zijn eigen in eenen vetten Marollenkaas en zijn fortuin was ge maakt. Sinds is bij de vetbetaalde kiesdraver geworden van de framassonskliek... Die godde- looze smeerder, betaald om de kinders te on derrichten, heeft zijn eigen ten dienste gesteld van Satan en werkt aanhoudend om de men schen te verwijderen van de Kerk, om ze hun geloof te doen afvallen, om de priesters hatelijk te maken en om den vloek van God over deze plaats te trekken. Een plaag van razige god deloosheid zweept dien rypen kerel op tegen Kerk en Godsdienst. Dat is de man die bier het geuzengebroed wil aankweeken. Hy beweert wetten te stellen in de kerk, op het gemeentehuis, aan de priesters. Zoo een vent, zoo een politiek 1... niet waar, PEE? 't Gaat goed bij de soort, die van geen catechismus meer wil weten 1 A ccpLa Op den trein. xmsMAie. Peer Jan ,k geloofdatwij nog eenige dagen schoon weer zullen hebben. Jan. Peer, dat zou de Boerkens deugd doen, dan konden ze hunne patatten op tyd uitkrijgen... Peer. 't Schijnt dat er zooveel rotte in zijn... en toch zijn ze goeden koop. Jan. Zoo veel te beter voor diegenen, die ze moeten koopen, maar zooveel te slechter voor de Boerkens, die er te veel hebben. Peer. Da's weeral water op den molen van Daens... nu kan hij weeral de Boerkens ophitsen, omdat de patatten niet gelden en het weeral op den rug leggen van 't gouvernement. Jan.Ja, Peer,'t gouvernement kan niets goeds meer doen tegenwoordig. Geeft het, by voorbeeld, den werkman werk, doet het gou vernement daarom groote werken uitvoeren, dan is 't: «'t gouvernement verkwist 't geld vau de belangstingbetalers Heeft de werkman geen werk, doer, het GEENE WERKEN uitvoeren, dan is 't: 't gouvernement laat den werkman niet leven. Peer. Ja, Jan... en wat moet men dan doen Jan. 't Is lastig, 't is lastig om iedereen content te stellen. Peer Ja maar, volk zou veel,veel conten- ter zijn, wierd b^t niet gedurig opgehitst. iVog nooit sedert 1830 hebben wij een ministerie of doch geweldig on weder los. Het bliksemde en donderde onophoudend en de hagel viel knette rend neer. Verscheidene boomen werden door den bliksem aan splinters geslagen bij Ferdi nand Dieleman, op het Vaardeken, zijn twee varkens van 90 kilos doodgebliksemd. iv<prlprhr»lf pi Zelden was er te Ne- lieUflUIdKCI. derbrakel zooveel volk byeen als zondag, ter gelegenheid der inhuldi ging van het vaandel der Katholieke Jonge Wachten. Om 101/2 ure werd tydens de mis het prachtlgvaandel gewijd. De E.H. Pastoor hield I)eter. landsbestuurders, gehad, lijk op onze r dagen, t Katholiek ministerie heeft sedert eene gloedvolle aanspraak voor de Jonge Wachten. Na de plechtigheid werd het vaandel naar de woning van den heer burgemeester gedragen en er om 3 ure uitgehaald doop eenen stoet van veertig maatschappijen met honderden leden, welke de verschillige muziekkorpsen volgden met wapperende vlaggen. De feestelijkheden werden gesloten door een puik koncert, gegeven door de koninklyke fan faren van Zottegem. De muzikanten werden aangevallen door het liberaal janhagel der gemeente. Het muziek van Zottegem moest van den kiosk vluchten, en verscheidene personen werden van uit de her bergen op steenen en pintglazen ODthaald. Anderen waren met groote messen gewapend. Een Ronsenaar kreeg eenen messteek in den rug een andere werd letterlyk den wys vinger afgesneden en nog anderen bekwamen veel slagen met stokken of werden gewond door stee nen en pinten, welke de liberalen in de duister nis achter hen wierpen. De katholiekeu werden achtervolgd tot in de statie, waar al de ruiten uitgeslagen worden. Dat is de liberale verdraagzaamheid en vrij heidsgeest 1 Enfin, de liberalen hebben weer eens de beest uitgehangen 't vat geeft uit wat het in heeft. Ei 1 de mannen, die God niet vreezen, wat schelmerijen doen zy toch I... niet van den nacht kon de kapel er zeker van zijü, dat Morzin hare diensten niet vorderde. Dit gaf weldra aanleiding tot gemor onder de leden, en eenigen hunner gingen in hunne ver- ontweerdiging reeds zoover, dat zij verklaarden liever als reizende muzikanten door de wereld te willen trekken en 's nachts rustig op een bos stroo te slapen,dan langer de slaaf van den graaf te zyn. Haydn bracht hen tot bedaren zoolang het ging maar welhaast gelukte dit toch niet meer. De geheele kapel dreigde by nacht en ontyd weg te loopen. Haydn verzocht, smeekte met opgeheven handen dat plan te laten varen tevergeefs. Laat ons nog eene poging doen 1 Morgen trekken wij gezamenlijk naar het woud, gaan er diep, zeer diep in, en blijven daar tot de graaf opstaat; is het echter tien uur 's avonds, dan gaat ieder naar zyn bed en verlaat het nietden overigen tijd moeten wij ter beschik king van den graaf zyn onzen plicht mogen wij niet vergeten 1 Allen waren met het voorstel ingenomen en den volgenden morgend iu alle vroegte trok ken zij met hunne instrumenten naar het woud. Op een heerlijk open plekje, waar de dennen over donzig mos hunne takken uitbreidden, en aan hun voet in de schaduw de aarbezie schit terde, zetteden zy zich neêr. Rondom hen heerschte plechtige doodsche stilte. Haydn gat een teeken, de intrumenten wer den gestemd, en indrukwekkend en wonderbaar klonken de melodieën door het statige woud. Zoo musiceerden zy een uur lang in stygende begeestering, waarna Haydn eindelijk tot den terugkeer vermaande. Reeds stonden de muzi kanten van het mos op, toen graaf Morzin zich eensklaps vertoonde, op Haydn toetrad, de hand op zyn schouder legde en met bewogen stem sprak Beste kapelmeester, deze lieve opmerk- 24 jaren al gedaan wat mogelijk was om iedereen te voldoen, t Land is in weeldelijk het nog nooit geweest is. Jan. Hewel I Peer, dat is waar. Maar men is nooit content. Peer. Och JaD, ik herhaal het nog eens, 't volk zou zooveel contenter en gelukkiger zijn wierd het niet gedurig opgehitst. Jan. Zoo is 't. Hier schreeuwt er 'nen Daens, ginder huilt er 'nen socialist en de libe ralen beginnen er zich ook mee te moeien. Peer. Hèwel ja... en 'nen onnoozelen sukkelaar, moet voor die mannen in 't vuur springen, terwijl zij achter de gordyn zitten te lachen. Jan. G'hebt er 't schoonste voorbeeld van gehad, met de Nieuwstraat-kermis... Zouden die mannen, die daar zoo hunnen duivel ge draaid hebben, wel weten WAAROM ze dat gedaan hebben? Peer. Dat beb ik mij ook al dikwyls afge vraagd wat er hun te koit was gedaan om alzoo van hunnen jan te maken. Jan. Och Peer jongen, waren die mannen Diet opgestookt, ze zouden die beestigheden niet gedaan hebben. Peer. Ze zullen MIJ toch niet ophitsenik ben voor den vrede en voor de rust. Jan. En mij nog minder, ik blyf wat ik ben, ik blijf wat myne ouders waren deftige burger, goede kristenen en katholiek effen af. Afgeluisterd. Sus, wy hebben tot hiertoe nog geen ant woord ontvangen van M. Ringoot. De Volksstem. zaamheid had ik vau u niet verwachtl Ik dank ui Haydn wist niet wat hem overkwam. Hy tastte onwillekeurig naar zyn voorhoofd, als wilde hy zich rekenschap geven hoe Morzin, aaneen aardmannetje gelijk, plotseling uit het mos opdook hij wist niet dat de arme graaf, wiens gemoed voortdurend kranker werd, som wijlen in het vroege morgenuur de eenzaamheid van het woud opzocht, om daar genezing voor zijne zwaarmoedigheid te zoeken. En toch verzoek ik u, ging Morzin na eene pauze voort geen van allen het woud meer te betreden. Het is myn leste toevluchtsoord I Weken en maanden verliepen, als had de anders zoo snelle tyd lood aan zijne voeten, met pijnigende traagheid. Zeer zeldzaam ge beurde het, dat een gast voor een nacht zyn intrek binnen de muren vau het slot nam. Eentonig als het getik van den slinger van eene torenklok was het leven in het dal. De zomer verdween en de herfst trok in het land de graaf werd steeds afgetrokkener en menschenschu- wer. De weigering van zyne kapel om ook elk uur van den nacht aan zyne luim te voldoen, ergerde en krenkte hem zoodanig, dat hy slechts zelden meer concerten vorderde, en geschiedde dit, dan werd er telkens de voorwaarde bijge voegd als het den heeren musici gelegen komt 1 De tijdingen, welke Haydn uit Weenen ont ving, waren bijna evenzoo eenvormig als zijn leven in den vreemde. Verlangen, ongeduld, ontevredenheid met haar lotdit was de on veranderlijke drieklank, die uit de woorden der jonge vrouw klaagde. Haydn snakte naar den eersten kouden herfstnevel ofwel de eerste sneeuwbui. Weenen met zijn kunstgenot was meer dan ooit het deel zijner wenschen, en hoe weinig plaats ook zyne vrouw in zyne ziel in nam overmeesterde hem toch een toenemend! verlangen naar zijn huis. WorèU voortgezet.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2