Joseph Haydn NIEUWS UIT DE STREEK KAATSSPEL EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN Vraag en antwoord. Voor onze dierbare vrienden fruitliefhebbers. Priesterlijke benoemingen. Scheldewindeke. fie moet toph ran 't kalf gcïteo hebben om te durven schrijven en voor te hou den dat er geen God bestaat. Er waren daar alzoo een dozyn van die slimmeriken aan tafel by den geus Voltaire, met hoogdravende woorden en holklinkende zinnen loochenden zij het bestaan van God. Voltaire bad tot hier toe altyd geluisterd opeeos daar slaat de horloge die aan den muur bing, en Voltaire wees met zynen viDger naar dat uurwerk en zegde het volgend rymbe Hoe meer ik er op peis, hoe min ik kan verstaan Hat zonder eenen maker, dat uurwerk heeft kunnen [gaan. Zij zaten daar alle twaalf met hunnen mond vol tanden, zij konden aan Voltaire niet ant woorden. Ja, de wereld is een zeer kunstig hor- logewerk, dat zonder verslijten al eeuwen draait en nooit is de zon eenen halven minuut ton achteren in haren natuurlyken loop. Dit kunstgewrocht getuigt van een verstandigen Maker, van den onsterfelijken God. Mn hel stadje MMikai-Mtra rif (Rumenië), had kapitein Ethanu, officier van het Rumeensche leger, een aanbe volen brief over de post besteld, doch de be ambten weigerden hem dien terug te geven, zich verschuilend achter de reglementen dor post. De officier, hierover woedend, ging naar zyn kantonnement en keerde naar de post terug waar hy aankwam aan het hoofd zyner kom- pagnie om zich van het postbureel op Je klaren. De twee beambten werden aangehouden en alles werd in de post omgewend, tot wanneer de brief eindelyk gevonden was. Van hunnen kant braken de soldaten den koffer-fort open en verdeelden eene som van 500 fr. van welke z\j zich meester maakten als oorlogsbuit. De kapiteiD, die zich nog altyd aan hun hoofd bevond, verklaarde de stad in staat van beleg en deed alle gemeenschap afsnijden. Ten slotte kon de meier met de medehulp van eenen postbeambte, ds telegrafische ge meenschap herstellen met Bucharest, en hulp vragen. De minister van oorlog die hierover sterk verwonderd was, vroeg per depeche eenen hoogeren officier die onmiddellyk ter plaats kwam en onder wiens bevelen, kapitein Esbanu, door zyne eigene soldaten aangehouden dade lijk, onder goed gevolg, naar de hoofdstad werd overgebracht, waar h^j voor den krygsraad zal verdaagd worden. Eene moord is Maandag morgend te Mortier, by Daalhem, gepleegd. Ter gelegenheid der kermis, waren de bals en de koffiehuizen der stad geheel den nacht opengebleven. Fen daglooner, wonende op bet gehucht Nécha, de heer Nicolaas Barbet, 28 jaar oud, kwam huiswaarts, doch zyne vrouw noorde hem andermaal uitgaan. Hij was een karabyn komen halen. Vrouw Barbet boorde het gerucht van een twist. Haar man had, naar het scbynt, een geschil met twee odbekenden. Daarna werd alles wederom stil. Haar man vond zy badend in zijn bloed langs den weg liggen. Hij was het hoofd verbrijzeld door steenslagen. Twee overgroote keien lagen naast hem Het lyk is naar het doodenhuis overgebracht. Het onderzoek heeft bewezen dat Barbet, rond 2 ure 's morgends twist had gekragen met degenaamden L..., van Martier en F..., van Bligny. De reattach lifj e ma ga- zijnen vaQ de Vllie &t-l»enl» n te Parys zyn door eenen brand in assche gelegd. De schade beloopt dry millioen franken. Het telefoon-hotel aldaar is ook de prooi der vlam men geworden. In gansch de stad is de tele foondienst opgeschorst, daar het middenpunt, de toren van Babel, niet meer bestaat. Een man ging dezer dagen door de stad Londen, het gelaat gedekt met een ijzeren masker en voor zich uitduwend een kinderrytuigjo. Ondervraagd over zyne zonderlinge doen- wyze, antwoordde de man dat hij met een rijken Amerikaan voor 500,000 fr. een wedding had aangegaan in die houding, 't is te zeggen met een ijzeren masker en een kinderrytuig, een uitstapje te doen rond de wereld. Ik vertrok, zeide hij, zonder éenen centiem, doch ik draag eene verzameling photographies mede, welke ik onderwege zal verkoopen. Onderwege moet ik eene vrouw opzoeken welke ik bij mijnen terugkeer moet huwen.Ook moet ik van den meier van elke stad, waar ik doorreis, een onderteekend stuk hebbeü, be wijzende dat ik daar geweest ben. De man met het yzeren masker en het kin derrytuig moet 24 landen bezoeken. „fl« is over enkele dagen naar Trsfalgar- Sqaare vertrokken en hoopt binnen 10 jaar terug te zijn. Daarvoor moet men Amerikaan zyn om zulke weddingen te doen. Te Den Haag beeft men de tyding ontvangen dat in Hollandsch-Indië, op het eiland Bali, de poederfabrlek van Karan- gasem ontploft is. 5 Europeesche soldaten werden gedood, als ook 8 Iodiërs; 6 Europeesche en 7 Indische sol daten werden gekwetst. 35a vervolg. Het loof aan de boomen verkleurde en begon af te vallen, de akkers waren door de ploeg omgewoeld, en krassende raven zochten in de ver8ch getrokken voren naar voedsel. Grauwe nevelen verkortten de dagen. De graaf was op een zonnigen herfstdag in de vroegte den straatweg, die van het slot door het woud voerde, opgewandeld. Rondom heerschte diepe stilte slechts bywylen hoorde men een specht gretig op eene boomschors timmeren, een gier met zwaren vleugelslag door de lucht stryken of een eekhoorntje tegen een stam opklauteren. Deze rust in de afster vende natuur deed het kranke gemoed van den graaf zoo goed, dat hy zich onder een reus- achtigen pijnboom in het vochtige mos neêr- zette en zich in zyne gedachte verdiepte. Het geluid van krakende wielen en een log- gon paardenstap wekte hem uit zyne droome- ryeu. Eene oude bouwvallige koets kwam lang zaam aanrollen; eene vrouw met een door den frisschen morgendwind gerood aangezicht en een goedhartig uitziende man met grys haar, za en er in en zagen met blijkbare nieuwsgie rig aeid naar buiten. Koetsier, is dat het slot van den graaf Morzin Ja, Uwe Genade. Waar Joseph Haydn kapelmeester is Dat weet ik niet 1 Morzin keek wantrouwend op. De wagen was in zyne onmiddellyke nabijheid gekomen, Mie Haters Miominikanen van Rome hebben in <le oude handschriften van hun klooster eenen brief gevonden van den ketter Luther aan zyno moeder. De arme vrouw, ongerust over de zaligheid van haren afvalligen zoon, schreef hem Mijn zoon, be drieg uwe moeder Diet. Zeg mij kunt gij in den protestaotschen godsdienst zalig worden Eu ik, om zalig te zyn, moet ik den katholieken godsdienst verlaten V Luther antwoordde haar Ik zeg het u zonder omwegen, blyf katholiek. Ik wil myue moeder noch bedriegen, noch verraden. Protestanten mediteert daarop. Eene reeks \spoorwegon- geluhhen gebeurde deze week. Een remdraaier, Arthur Cornet, 32 jaar oud, van Namen, is van eenen lijdenden trein ge vallen en met afgesneden beenen opgenomen. Zyn toestand is wanbopig. De statiewerkman Pieter Matréal, 35 jaar oud, van Diegem, is in de statie van Schaarbeek tusschen twee waggons gepletterd geworden. De arme man werd stervend naar het gasthuis gebracht. Twee koopwarentreins kwamen Maaüdag nacht in de statie van Remicourt in botsing. Een der treinen werd byna geheel vernield. De stoffelijke schade is zeer aanzienlyk. Toen de trein van Parys Zaterdag avond, om 7 u. 15 m. voor by den overweg stoomde naby Widehem, in Fransch Vlaanderen, wilde het 8jarig dochtertje van den barreelwachter Blon- del, hare geit beletten onder den trein te loopen. Zy viel op de spoorbaan, kon niet intyds wegspringen en werd, yselyk vermorzeld, in de tegenwoordigheid haars vaders En dit alles van deze week. Die treins met hunne ronde|*oeten hebben al iets verpletterd!,.. 'I Verzwaren tier knjgs- iasfen ontmoet alom de hevigste afkeuring. De framassonsche bende zit reeds te knarsetan den. Hare strikken en netten waren zoo flink en fijntjes gespannen. Ze meenden het katholieke werkerskorps slimmekens hunne plannen van nieuwe legerlasten op de schouders te laden, en nu voelen zy zich reeds misrekend, God dank Van alle zyden des lands weerklinkt de kreet, forsch en aanhoudend Wcff mei alle nieuwe hrijgHlaHlen Leve het vrijwilligersleger 1 Schande op de framasson sche kluchtspelers en tweegezichters 1... Hulde aan de katholieke hoofdmannen, die de loensche plannen der valsche en vuige logie hebben we ten te ontdekken. Eene vreeselijke ramp gebeurde aan boord van een Fransch oorlog schip. 13 dooden, 2 gekwetsten, ach 1.., Dinsdag ontplofte, te Toulon, een kanon aan boord van het Fransch schoolschip Latouche- Tréville Zoodra het nieuwB van de ramp in de stad gekend was, stormde de menigte naar de prefectuur van het zeewezen en naar het gasthuis Saint-Mandrier. De scheepskapitein Darriens, bevelhebber van de kanonnierschool, vroeg dat men in gemeld gasthuis eene gansche zaal zou beschikbaar stellen voor de dooden en de gekwetsten. Men zag wat later de Latou- che-Tréviile met de vlag halftop, naar het gasthuis varen. Elf lyken werden naar het gasthuis gebracht alsook twee gekwetsten twee manschappen ziin verdwenen... Hoe droevig 1... STAATKUNDIG OVERZICHT. EranhrijkSpanje-Mtaro/i De zaak van den Marok wordt eind dijk klaar. De oude Sultan heeft zijnen troon afge staan en wordt vervangen door Moulen Hafid, deze is reeds erkend door het grootste deel der inwoners. De mogendheden zullen er ook vrede mede hebben. In dien zin zonden Frankryk en Spanje een bericht naar Engeland en Duitsch- land, die geneigd zijn zulas te aanveerden. De Fransche soldaten verlaten er reeds de streek. De ministers van oorlog, van koloniën -en van buitenlaadsche zaken hebben bevel gegeven dat 3000 soldaten, die te Casa-Blanca ia bezet ting zyD, dadelyk moeten inschepen en naar Frankryk terugkeeren. Rond einde October, zullen 3000 andere manschappen insgelyks Casa-Blanca verlaten. Die maatregelen zyn het gevolg der beslissin gen welke genomen zijn in den laatsten Fran- schen ministerraad. Er zullen voorloopig 8000 Fransche troepen te Casa-Blanca blijven. Generaal d'Aumade zal moeten blyven tot aan het vertrek der laatste expeditie-troepen Er wordt ook gemeld dat de veldartillerie naar Frankryk zal gezonden worden, alleen de houwitser-mortiers en de mitraljeuzen zullen Diet ingescheept worden, omdat zulks de beste schiettuigen zyn in geval van eenen onver- wachten aanval. M*erziës De burgeroorlog woedt maar immer voort. Engeland en Rusland zon den klachten aan den shah of koning van dat land, deze evenwel houdt vol en wil kost wat kost den volle dag meester blyven. Intusschen lydt het volk en gaan de verwoestingen voort. zyn scherp oog rustte een oogenblik onderzoe kend cp de reizigers, die hem vriendelyk groetten; doch zonder dien groet te beantwoor den, stond de graaf op en verdween in het woud. Intusschen was de kapel in de muziekzaal van het slot byeen. De graaf had voor dien avond het laatste concert gelast, hetgeen allen met blydschap vervuld bad; want ieder smacht te naar verlossing uit de eenzaamheid. Haydn had, van den hem hier overschieten - den vryen tijd gebruik makende, zyne eerste symphonie gecomponeerd. Dit was Let grootere werk, waaraan de anders zoo bescheiden man eenige waarde waagde te hechten. Menigmaal had hy in het stille nachtelyke uur de partituur op zijn spinet gespeeld, ot haar nog eens door gestudeerd, hier en daar eene noot, eene maat veranderende. Eindelyk scheen hem het werk voltooid toe. Heden hield hy repetitie, des avonds zou de symphonie het slot van het concert vormen. l3e muzikanten speelden met zulk eene bezie ling en fijnheid van gevoel, dat Haydn's ziel jubelde. Daar kwam een bediende hem storen met de boodschap Er zyn vreemdelingen gekomen, die mijn heer den kapelmeester terstond wenschen te spreken. Haydn liet driftig den dirigeerstok zinken de muziek zweeg. Wil de keizer my spreken Neen I Zeg dan aan die menschen, wie zy ook zyn mogen, dat zy moeten wachten tot Lk tyd voor hen heb; en laat my nu verder met rust I De bediende ging pruttelend heen. Haydn zette de repetitie voort, en het was reeds over "Turkije is op de baan der vrijheid; nu wordt er gewerkt om de barbaarsche samén- leving gansch af te schaffen en te vervaDgen door de christene levenswijze. De slavernij en de dwang zouden gansch verdwynen. Hopen wy dat de vrede langdurig weze, ja, dat hij nooit meer gestoord worde. UuilHvhlandUc keizer heeft van uit zyn jachikasieel te Huberusstock het volgend telegram gezonden aan prins Schoe- naich-Carolatb, voorzitter van de 13* konfe- rencie der interparlemeotaristf n Ik druk mijne allerrechtzinnigste hedan- kingen uit aan de yertegenwoordigers der par lementen van al de beschaafde landen, die thans te Berlyo vereenigd zy'ö, voor de groeten en sympathie-betuigingen welke zij my lieten geworden en ik hoop, dat die ver gadering, samengesteld uit de uitstekendste mannen der geheele wereld, veel genoegen zal beleven aan het verblijf in mijn residencie- hoofdstad. Ik hoop dat de heeren wetgevers van alle landen, te Berlyn vereeüigd, al hunne krachten zullen aanwenden tot het in stand houden van wereldvrede, welke mij zoo nauw aan het hart ligt, omdat ik overtuigd ben dat alleen in vredestijd een land zich kan ontwikkelen en zich baden in voorspoed. Ma riebeiacktig. Stien had nog ai veel mossels gtëcen en waarschijnlijk eene slechte by... Hij kreeg steekten en krampen ën geweldige buikpijD... O geen twyfel, zoo dacht hij, ik ben vergiftigd... en haastig liep hij by den apotheker en vroeg Mynheer, ik ben vergiftigd van mossels te eten en lyd zoo hevige pijnen, kunt ge mij niets geven om dat allemale te doen uitkomen?... Wel zeker, mijn vriend, zei do apotheker... en hoeveel kost dat Mynheer Twee frank... en Stien zuchtend... twee frank is nog al veel, Mynheer, hebt gy daar geen occasieke dat al De keer gediend heeft Over eenigen tyd schreven de katholieke bladen veel over de scholen, en vroegen met reden eene herziening der schoolwet. Thans spreekt men enkel nog over de nieuwe legerwet en de schoolkwestie wordt doodgezwegen. Hebben de katholieken misschien vrede met den huldigen toestand Moeten de katholieke ouders in vele steden hunno kinderen blyven sturen naar liberale scholen, waar soms 95 op 100 leerlingen geen catechismus leeren Moet het personeel der vrije en aangenomene scholen, dat reeds 25 jaar naar gelykheid en rechtvaardigheid wacht, nog een kwart eeuws blyven wachten Het heeft reeds lang genoeg geduurd de schoolkwestie dient eerst en vooral opgelost Ondertusschen moeten de katholieke gemeentebe sturen hun aangenomen onderwijs heel en gansch op denzelfden voet behandelen als hun onderwijs. Dat is plicht. Kampstrijden op Zondag 27 September. Hq Jemappes. Jemappes, Cambron, Horna. Te Soignies. Etterbeek, Nijvel, Soignies. Te Ecaussines. Geeraardsbergen, Braine, Ecaussines. Uitslagen der Prijskampen. Te Braine. Beslissing tusschen Soignies en Quareg- non voor het kampioenschap van Henegouwen. Soig nies behaalt de overwinning met 13 spelen 74 vijftienen, Quaregnon 7 spelen 54 vijftienen. Te Nijvel. 1* lutte Nijvel 4 spelen 27 vijftienen. Soignies 7 spelen 35 vijftienen. 2° lutte Geeraardsber- gen 1 spel 18 vijftienen, Nijvel 7 spelen 30 vijftienen, Beslissing Soignies behaalt de overwinning met 7 spe len S4 vijftienen tegen Nijvel 6 spelen 37 vijftienen. Te Erbaut. 1® lutte. Lens overwint met 7 spelen 36 vijftienen, Cambron 4 spelen 28 vijftienen. 2* lutte Cambron overwint met 7 spelen 37 vijftienen Erbaut 5 spelen 29 vijftienen. Beslissing Lens overwint met 8 spelen 41 vijftienen Cambron 6 spelen 38 vijftienen. Te Oijsegem. Strijd tusschen Gijsegem en Brussel. Na 12 spelen en 40 gelijk keert de uitman van Gijsegem de bal kwaad en verzekert zoo de overwinning aan Brussel. Te Schaarbeek. Schaarbeek tegen Lens. Schaarbeek behaalt 1, 2, 3, 4, 6,8, 9, 10, 11, 12, 14, 15 en 16 spel dus 13 spelen 59 vijftienen, Lens het 5, 7 en 13 spel zijnde 3 spelen 35 vijftienen. Te La Bouverie. Een aamp tusschen Quaregnon en Frameries, waarin deze laatste geklopt worden met 7 spelen 49 vijftienen tegen 12 spelen 61 vijftienen. Te Lessen. 1® lutte Herdersem wordt overwonnen met 6 spelen door Cuesme? 7. 2® lutte Geeraardsber- gen wordt overwonnen met 4 spelen 27 vijftienen door Jemappes 7 spelen 36 vijftienen. Beslissing Jemappes overwint met 7 spelen 28 vijftienen Cuesmes 2 spelen 16 vijftienen. Te Doornik. 1® lutte Chapelle a Oye 0 spel 9 vijftie nen, Rebaix 7 spelen 28 vyftienen. 2® lutte Ormeignies bekomt 7 spelen tegen Chapelle 5. BeslissingZeer schoonekamp waarin Ormeignies de overwinning be haalt met 8 spelen 46 vijftienen tegen Rebaix 7 spelen 46 vijftienen. Junior. twaalven, eer hy den maatstok uit de hand legde. De bediende had Haydn's antwoord zoo hate- lyk mogelijk aan de vreemden overgebracht. Mynheer de kapelmeester is over het algemeen een trotsche mijnheer, voegde hy er minachtend bij en wat is hy eigenlyk Een muzikant, gelijk er by ons in Bohemen hon derden langs den weg loopen Het aangezicht van de jonge vrouw kleurde zich hoogrood. Trotsch is myn Joseph nietviel zy on bedachtzaam uit. De bediende zette groote oogen op. O verschooning 1 sprak hy in den aan be dienden van voornamen huize eigen deemoedig onbeschaamden toon. Mijnheer Haydn schynt by mejufvrouw of mevrouw in een wit blaadje te staan. Uw dienaar. Uit de herberg komende, waar de vreemde lingen hun intrek genomen hadden, stootte de bediende op den naar huis terugkeerenden graaf. Heb ik u niet op straffe van wegzending uit myn dienst verboden des voormiddags eene herberg te betreden beet deze den bediende toornig toe. De laatste maakte eene diepe buiging. Genadige heer, myue maag beeft vandaag slechts water genoten. Ik heb een afkeer van wynen bier. Er zyn vreemdelingen gekomen, die naar mynheer den kapelmeester gevraagd hebben, en dit heeft my voor een oogenblik de 7erwenschte herberg doen betreden. Een bejaarde man en eene jonge vrouw? vroeg Morzin. Juist. En wat willen zy Ik weet het niet. Het is opmeikelyk dat Bemesting der fruitbommen. Wij beweren geenszins iets nieuws te zeggen,wanneer wij herinneren dat de eerste regel van elke bebouwing is: aan de planten het voedsel te geven dat zij véreischen en bijgevolg aan den grond terug te geven wat de plauten eruit opgenomen hebben. Dit jaar hebben veel boomen eenen overvloedigen oogst gegeven en niemand zal durven beweren dat zij daardoor niet uit den grond eene groote hoeveelheid voedsel hebben getrokken. Men zal das aan die boomen meer mest toedienen. Men zal eene niet al te diepe greppel maken boven de vezel wortels die het verst van den stam liggen. In deze greppels kan men heir gieten of mestaarde of zeer goed half verteerd stalmest ingraven. Het is gedurende de winterrust dat men aan de plan ten het noodige moet geven om hunnen groei en vrucht baarheid te onderhouden. Al de organische meststoffen bloed, beir, mestaardecompost stalmest, geven goede uitslagen. Men vergete niet dat eene overmaat van stikstof houdende vetten meer schadelijk dan nut tig kan zijn. Wat de wijngaarden betreft, die ons alle jaren over vloed geven, deze vragen vooral phoshatm en potasch- zouien. Na eenen goeden oogst zal men hun de eene of andere phosphoorzura stof toedienen, in fijn poeier, zooals superphosphaat, metaalslakken, overphosphoor- zure kalk; potasch door kaïniet, chloorpotasch on houtasch. Eén tot twee kilos der stoffen opgelost in beir of alleen in den grond ingewerkt zal voldoende zijn voor eenen wijngaard, waarvan de ranken 10 vierkante meters oppervlakte beslaan. Zijne Hoogw. heeft bénoemd Pastoor te Dickelvenne, den E. H. Van Herrewe- ghe A., die, op zijne aanvraag, zijn eervol ontslag be komt als Superior van het bisschoppelijk College van Audenaarde, in vervanging van den E. H. Potiau, die insgelijks zijn eervol ontslag bekomtte Ruiterskerk (Waasmunster), den E. H. Verdurmen, onderpastoor te Melle, in vervanging van den E. H. De Raedt, die zijn eervol ontslag bekomt Superior te Audenaarde, den E. H. Bessems, id. te Lokeren te Lokeren, den E. H. Orban, leeraar in 't College t^lendermonde Onderpastoor in Ste Coleta te Gent, den E. H Loof, surveillant in 't College van Audenaarde Leeraar in Sim-Lievensgesticht te Gent, de Eerw. Heeren Van Nieuwenhuyze, kandidaat in Wijsbegeerte en Germaansche Letteren, en De Paepe, surveillant in het Klein Seminarie te St-Nikolaas in 't College van Dendermonde, den E. H. Nicolas, priesier in het Seminarie Surveillantin het Klein Seminarie te Sint Nikolais den E. H. Van Haelst, priester der laatste wijding in 't College van Audenaarde, den E. H. Buysse, id. Rap^rnrlp de statie gebeurde er zondag avond een vreeselyk ongeluk. Het was rond 9 ure, en daar het in de gemeente kermis was, bevond er zich in de statie tene talryke menigte. Rond dit uur ko men er juist gelyk twee treinen binnen, een uit Antwerpen en een uit Dendermonde. De tele gramdrager Arthur Ost, 14 jaar, belette de rei zigers over de spoorlyn te gaan, toen bij zelf verrast werd door de lokomotief van den trein uit Dendermonde en onder de wielen rolde, Men boorde een vreeselijken kreet en dan het kraken van beenderen de arme knaap was den linkervoorarm en bet linkerbeen afgesne den. Ondanks de beste zorgen van den statie overste en van eenige leden van het Rood Kruis stierf de ongelukkige jongen eenige oogenblik- ken later. Het parket vaa Dendermonde is ter plaatse geweest. Wpffprpn Zaterdag middag kwam ClU31 CU# het schip Louise ;oebe- boorend aan de beer Roggeman, steenbakker te Heusden, te Wetteren aangevaren, geladen met steen. De brugdraaier De Raubaix be merkte dat het schip lek had bekomen en aan het zinken was hy verwittigde den schipper en bet aanwezig volk en bracht hét schip vlot. met bet aan de leuning der brug vast te hechten, Zaterdag namiddag kwam een paard in een driewielkar gespannen, uit de richting van Beustappel geloogen en botste zoo geweldig tegen den muur van het kasteel van den beer Maurits Liebbrecbt, dat al 't getuig verbryzeld werd. Het di9r gansch,vrij zijnde, liep vervol gens in den hof van den beer Liebbrecht, waar bet groote schade aanrichtte en waar mea het tusschen bet kreupelhout kon vatten. bouwer en eers.e schepene, wonende op de wijk Heet, die Woensdag zoo ongelukkig van zynen zoldertrap viel, is Vrydag om 6 ure aan de gevolgen overleden. Dit ongeluk wordt door elkeen ten zeerste betreurd, daar M. Verhoeven door al zyne medeburgers zeer geacht was. de vrouw zeer gemeenzaam van den kapel meester Uwer Genade spreekt. Mogelijk is het zyne zuster 1 Wie kan dat weten Graaf Morzin keek den bediende met een door horenden blik aan. Zwyg 1 snauwde hy hem gramstorig toe en ging naar het slot. Haydn had na afloop der repetitie zyn mid dagmaal gebruikt. Hy dacht enkel aan bet genot der symphonie, die in zijne ziel na galmde, maar niet meer aan de vreemdelingen, die naar hem gevraagd hadden, lioed, dat de bediende zyn weg kruiste, toen hy, uit bet slot tredende, eene wandeling wilde gaan maken. Zyt gy reeds by uwe vrienden geweest riep de bediende spottend en wees met den vinger naar de herberg. Die vrouw vergaat bykans van ongeduld om u te zien. Het is zeker uwe zuster of uwe nicht 1 De graaf stelt ook reeds veel belang in deze bloedverwantschap Haydn had don onbeschaamden rekel wel willen verworgen en toch vervulde hem eens klaps de toespeling op Morzin, den vrouwen- vyand, met een baDg voorgevoel. De gedachte, dat de vreemde zyne eigene vrouw zyn kon, schóót door zyn geest. Zonder verder op den bediende acht te geven, snelde hy naar de herberg, een oogenblik later viel Lina hem, onder een vloed van liefdevolle benamingen en bittere verwijten, om den hals. Haydn verwelkomde vrouw en schoonvader met groote hartelykheid. Dat is eerst trouwe liefde, sprak hy ge roerd, beiden de band schuddende, en zy zal u vergolden worden. Van avond heeft het laatste concert plaats, daarna vangt de terugreis naar myn geliefd Weenen aan. Wy maken den weg natuurlyk gemeenschappelyit en kunnen na an ge scheiding weer van harte gelukkig zyn! TÈPrlaP pp Zondag waren verscheidene wielrijder8 dezer gemeente naar Dendermonde geweest voor de velokoers Zöle-Audenaarde on terug. In het terugkeeren reden zy ook om het snelste. Gekomen te Schoonaerde, op het Zand, kwam eensklaps oen groote hond op de veiobaan gesprongen, De eerste rijder, Abbeele, kon zich niet meer inhouden en botste met groot geweld op den hond, en de twee volgende wielrijders stuikten vervolgens op den eerste. Abbeele bleef buiten kennis liggen, met eene groote wonde aan den rechterslaap hij bloedde ook uit neus en ooren cn zijn arm was gebroken. De twee andere ry- ders, Van Gaersbeeken Hertecant, bekwamen insgelijks verwondigen. De laatste heeft een arm gebroken en klaagt over inwendige pynen. I ftkprPlI Maandagnamiddag werd het achtjarig knaapje van Frans Van den Berge, uit de Zeiestraat, door eenen en bekenden veloryder in de Zelestraaat omver geworpen en erg aan den voet gekwetst. De on voorzichtige ryder maakte zich ras uit de voeten. I A/Jg Zondag nacht heeft er een bloedig geveeht plaats gehad tusschen de gebroeders Jozef en Serafien Verhoeven, land bouwers, wyk Speekaert. Zonder de tusschenkomst van hunne zuster Celine ware Serafien doodgestoken geworden met eene fransche vork. Eiwat beestigheden toch 1 Hoe schandig 1 -- Op de wijk Speekaert, ontstond Zondag avond twist tusschen De Bruyne en Theophiel Smekens. Deze laatste, in woede ontstoken, greep De Bruyne by de keel en wierp hem twee maal tegen den grond, daarna verbryzelde hy eenen stoel. Nog eens, schande I... Nog altyd geen nieuws van M. Ringoot Wij mogen niet weten wat hy verstaat door «Ware Asschenaars» De Jappers mogen dat niet weten... 't Is ge noeg dat verstandige Burgers dat verstaan, Toch in onze Jappersdomheid, durven wy denken, M. Ringoot, dat een ware Asschenaar een inwoner van Assche is, die daar gewon nen cn geboren ia. Al degenen dan, die eldera geboren *1 ju,rijn dus vreemdelin gen In Aaache. Mynheer Ringoot is 't alzoo dat gij 't ver staat Toe Mynheer, wees toch zoo braaf en zoo goed aan eenen dommen Japper eens te zeg gen of men het alzoo moet verstaan of niet. Zie Mijnheer, ge doet een werk van bermhertigheid met de domme Jappers te onderwijzen. Och Menheer ken tochverlicht ons Jappersverstand l Sus. De kermis van Assche is rustig afgeloopen. De blauwe Vodmannen hebben zich nogal koes gehouden... en.,, als die mannen stil zijn, dan is alles rustig... Z' hebben wel wat van hunne blauwe vod gezongen... maar niemand neemt daar nog aandacht op...men trekt de schouders op en men denkt Wat sukkelaars, die zich door mannen van achter de gordijn laten op maken. Lappa. Esschene. PU'^ieter, de goddeloo- ze schoolvos, betaald door de gemeente om de kinderen te onderrichten, en die in 't zweet zijns aanschyns op de kosten der gemeenr.e liberale meetingen geeft, Pyl- schieter wil eens te meer het volk oproeren en ophitsen tegen de Kerk. Het is hem niet genoeg de godsdienstige gevoelens van het volk in zyne meetingen te bezoedelen gestopt achter eene geuzen-moddervod, wil hy het volk tegen de priesters opjagen. Wel dan, vreemde en ijdele bluffer van Brusseghem, neem het volgende in acht Waarom zoo schandalig liegen om het volk op te roeren Vreemde kinkel, wy hebben u vroeger gesproken van UWE VRIJE Bosch- kanters, dat is het handvol mannen, waarmee gy aangespannen zyt. Wij hebben u gevraagd en wij vragen u nogmaals Waar zijn uwe persoonlyke giften aan de kerk gedaan Waar zyn de giften van uwe VRIJE Boschkanters Wanneer, aartsdomme vreemdeling, wanneer hebt gy den mond van de priesters van Esschene opengehouden Wa ren het de katholieken niet die uwen mond openhielden, als gy naar Esschene kwaamt Foei 1 Foei 1 goddelooze vreemdeling. Daarbij, gy hebt geene hoedanigheid om in den naam der Boschkanters te spreken. Veracht door al de deftige Boschkanters die u wegspuwen, moest gij u wachten die menschen te spannen in uw hellowaagsken en te verwarren met een handvol gespuls. Hebt gij dat verstaan, goddelooze en vreem de Marollenkaas Laat het braaf volk (Bosch kanters en anderen) gerust, en ga ruzie zoeken in de Marollen. Bravo I juichte de kapper. Gelukkig dat gy méégaat, Joseph My dunkt dat het myn gemoedelyk Weenen niet meer was, zoolang gij afwezig waart. Hebt gy ook vlytig gecomponeerd vroeg Lina 1 O ja, eene symphonie I Slechts ééne zuchtte zy teleurgesteld maar haastig liet zy er op volgen En hoeveei geld hebt gy er voor bekomen Niets I Joseph I pruilde de jonge vrouw, ik be grijp u niet, Gij denkt er in het geheel niet aan om iets te verdienen ik heb het recht u aan dezen plicht te herinneren 1 Haydn's gelaat betrok. Gy kunt deze herinneringen sparen I Ik doe wat ik kan. Verlangt men meer van my, dan ontwijdt men mijn talent. Daartoe leen ik mij niet I Het genie meet zyne scheppingen niet uit met de el gelijk een winkelier, noch weegt ze af met het gewicht. Bemoei u daar niet meê 1 Gij zyt goed en welmoenend, maar van zulke dingen hebt gij geen verstand Lina krulde minachiend de lippen en bleef verstoord zwygen. Keiler en Haydn verpraat ten eenige uren, toen riep de onverbiddelyke plicht hem van de zyde der zynen. Ik wil het concert bijwonen riep Lina wrevelig. De graaf duldt geen ongenoodigde gasten 1 Wordt uwe symphonie voorgedragen Ja. Goed Ik zal het concert bywonen ondanks uw graaf 1 Haydn wierp op zijne vrouw een bezorgden, op Keiler een smeekenden blik en ging heen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2