Joseph Haydn NIEUWSUIT DESTREEK ApothekersboncL GOED NIEUWS. EENS KUNSTENAARSLOOPBAAN PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN, STADSNIEUWS. Zondagrust. wrder loopen der honden, dacht de eerste, zekere Altoos Evrard, te doen te hebben met eene bende wilde zwyneü. Hy loste een schot in de richting van Fagneray, die eeoen kogel in den buik kreeg. De man werd stervend naar zyne woning overgebracht, waar hy, niettegenstaande de verkleefdste zorgen, Zondag avond bezweken is Hij was 73 jaar oud. Het parket van Neufcbatoau is ter plaats ge gaan om een ondeizoek in te stelten. Hoordaunslag. Terloofden van Aberdeen, in Schotland, ontvingen in het huis der bruid, eene kist, een bruidgp schenk aan het adres van den bruidegom. Bij het openen bleek het ©en© bom te zijn met geli- niet gevuld, die moest ontploffen by het afne men van het deksel; het moorddadig tuig ont plofte- echter niet, zoodat er daardoor eene vreeselyke misdaad vermeden werd. Eene klacht werd ingediend. De kist was verzonden van Birmingham. Twee gebroeders, dief men van den moorddadigen aanslag verdacht, wer den aangehouden, 't Gaat ver tegenwoordig I O ICee. de cholera breidt hem meer en meer uit in Rusland. In de laatste 24 uren, spreekt de cholerastatistiek van 263 nieuwe gevallen en 102 gevallen gevolgd door den dood. Het aantal dooden bedraagt 1846, Schrikkelijk ongeluk. Augustinus Troch, dienstknecht by den land bouwer Lootens, op den Gentwee, werd Maan dag avond door den laatsten stoomtram van Zomergem nab^j de brug van Mariakerke, ver rast en doodelijk gekwetst. Hij overleed kort daarna. Zijn lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. Het slachtoffer werd een tiental minuten te voren gezien geweest; hij was beschonken. De machinist van den stoomtram zag in den don keren eensklaps eeDen man langs de baan liggen. Hij deed al het mogelijke om te stoppen, doch was het te laat. Seffens snelde men ter hulp, doch de genees heer kon slechts den dood vaststellen. Vreesetijke moord. De vrouw van Jan Ritter, te Parijs, had haren man ver- lateD, omdat dezé zich onafgebroken bedronk. Zy was bij haren schoonzoon, Emiel Lob- ■tein gaan wonen. Zondag avond ontmoette Lobstein zijnen schoonvader, en vroeg hem een deel der kosten te betalen voor het pensioen zyner vrouw. Voor alle antwoord, haalde Ritter eenen revolver te voorsehyn en loste een schot op zynen schoon zoon, die dood neder viel. De plichtige is aangehouden de policie kon hem slechts met groote moeite beschermen tegen de volkswoede. Oei de pent die wreede ziekte woedt geweldig in ChiDa. Meer dan 500 perso nen zyn reeds aan de gevolgen dier besmette lijke ziekte bezweken. Een ourl rijmpje bidt: O Heere, wil toch ons land bevrijden Van pest, oorlog en diere tijden. tTan af October zyo 100 nieuwe wagons van 2® en 3® klas in dienst gesteld ge worden op de lycen Brussel-Luik en Brussel- üostende. De wagons van 3® klas tellen 90 en die van 2® klas 56 plaatsen. Oe reUHUehiige vrouwenhoeden schynen niet lang meer te zullen leven. Te Parys worden reeds voor het Winterseizoen hoeden van kleineren omvang gemaakt. Eene damii, «üe vlou toon gaaft aaivdflmodA. hfleft met de groote hoeden moeilijkheden, wanneer zy in haren automobiel stapt,en zij zal nu waar schijnlijk de kleine hoeden terug doen invoeren. Eene mijnramp ™i MaaDdag voor, in den put Blanchisserie, te Charleroi, by het beneden dalen van twee toezichtors werk lieden. Een steen die in het gat van den ophaalbak losgekomen was, viel achter de werklieden naar beneden. De genaamde Fenaux werd op het hoofd ge troffen en bleef op deD slag dood. De tweede werkman Leclercq werd erg gekwetst. De ge ondheidstoeslantt van don oud-minister van landbouw De BruyD, is maar om alzoo te lateDHy verblijft op dit oogenblik op het kasteel Ronsevaal te Erembodegem. Wij wenschen den achtbaren heer De Bruyn eene spoedige herstelling. Eene groolsche betooging wordt te Antwerpen bereid door de Handels kamer, ter eere van de overname van Congo. Er zal eene indrukwekkende ontvangst van koniDg Leopold, van prins Albert, prinses Elisabeth en de ministers plaats hebben, en een groot banket zal in den Dierentuin aangeboden worden. Vtcee getcetdige aard schokken hadden plaats op de hoogte van Acapuco in Mexiko. De stoomboot Radmes, varende van San Francisco naar Hamburg, werd gedurende eenige minuten over en weder geschommeld. Vier manschappen werden gedood en ver- scheidenen gekwetst. De verwoestingen in het binnenland worden niet vermeld. Een roerend drama heeft plaats gehad in het krankzinnigengesticht van Stephansfeld, bij Scratsburg. Een zieke, die schielijk door woedende krankzinnigheid was aangetast, klom langs den bliksemafleider naar het dak, van waar hy, naar de andere rieken en bewakers pannen en stee- nen begon te werpen. Hy kwetste verschillige personen en sloeg al de ruiten stuk. Niemand dorst den man naderou. Men vroeg dan eene brandspuit, doch eensklaps deed de zinnelooze een misstap en pbfte beneden. Hy werd op den slag gedood. l/e onderhandel slabakt nog altijd sedert dat die weekdieren de slechte repu tatie hebben van den typhus te veroorzaken. De handelaars en hotelhouders hebben zich tot het gouvernement gewend om hunne zakeu te verdedigen, doch het gouvernement kan toch niet wit zeggen als het zwart is. Men heeft de zaak doen onderzoeken door deskundigen en deze kunnen juist geen afdoende antwoord ge ven. Nu Zondag op de koersen van Bosch voorde wende men zich tot den koning om over die zaak te spreken, doch de koning is ook geenen oesterliefhebber, en men kwam daar ook niet te rechte. De tijd zal raad geven ondertus- schen prudeDtia, prudentia I Opgepast, menschen, sedert den eersten October zijn er veel veranderingen in den dienst der ijzeren wegen. Meer dan 300 zeerloopers zijn afgeschaft daar het badseizoen ten einde is. Integendeel zijn er 38 nieuwe treinen bijgekomen. Xieutre Ui nis! er ran ko- tooien. Zaterdag werden de wijzigingen in ons ministerie bepaald vastgesteld M. Schollaert, kabinetshoofd, had Woensdag een lang onderhoud met den Koning; by stelde M. Renkin, thans minister van rechtswezen, die de overname van Congo inde Kamer met zooveel beleid ondersteunde, voor al minister van Koloniën, of indien hy niet zoo aanvaard hebben, stelde M. Schollaert den minister Helleputte voor. Na dit onderhoud werd M. Renkin naar het Paleis ontboden. Hij aanvaardde de portefeuille vaü Koloniën. Thans zullen de departementen als volgt be stuurd worden M. Renkin, minister van koloniën. M. baron Descamps, minister van rechtswe zen. M. Schollaert blijft minister van binnenland- sche zaken, doch neemt de afdeeling Weten schappen en Letteren onder zijn beheer. M. Helleputte wordt minister van landbouw, waarbij de afdeeling van schoone kunsten ge voegd wordt. M. Hubert wordt minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. M. Cartónde Wiart wordt minister van nij verheid en arbeid. Ei de petrool De is nog niet begonnen en reeds hooren wij van verschei dene pctroolongelnkken. De zoon Colson van Puers, te huis komende vond zijne moeder dood ten gronde liggen afgrijselijk verbrand. De gebroken petroollamp lag aevens haar men denkt dat zij half ingeslapen nevens do tafel de lamp zal omgeworpen hebben. Te Laeken, in de Marie-Christinastraat, ge beurde Vrijdag nacht een pijnlijk ongeluk. Rond 11 ure was brand uitgeborsten op het eerste verdiep der huizing n. 109. Toen de ge- buren opdaagden, lag de bewoonster juffrouw Forceille, onderwijzeres, oud 48 jaar, gansch met vlammen omgeven. De ongelukkige werd oogenblik kei ijk met 3preiëu omwonden, en m een naburig nuis ge dragen, terwyl bijgekomen personen het vuur uitdobfdeD. Juffrouw Forceille zegde dat ze den ganschen dag door hevige scheelhoofdpijn werd gekweld; rond 4 ure 's namiddags was ze opgestaan en wilde terug te rusten gaan tegen 10 1/2 ure. Zij moet alsdan door eene bedwelming over vallen zyn op de nachtcommode gestort, waarop eene petroollamp brandde, en derwijze het vuur aan haar zelve medegedeeld hebben. Met de meeste voorzichtigheid werd de onderwijzeres naar het gasthuis gevoerd waar zij tegen den morgen overleed. Zaterdag morgend, rond 7 ure, wilde August De Moor, woonachtig Van Amstelstraat, te Brussel, de kachel heraansteken, welke reeds gebrand had. Hij gebruikte bier voor petrool, waardoor deze gezien de felle hitte der kachel, ontplofte. De vlam vloog in de petroolkan, welke aan stukken vloeg en in een oogwenk was De Moor eansch door vlammen omgeven. Zyn zoon Jules, die nog te bed was, kwam op vader hulpgeroep toegeloopen en doofde de vlammen uit bij middel eener sargie, doch de vader had reeds zulke erge brandwonden op het lichaam, armen en beenen bekomen, dat men metterhaast een geneesheer moest bijhalen, die hem de noodige verzorging toediende. if tarok. El Mokri, de minister van financiën van Abd El-Aziz, vergezeld door zij nen zoon en een zestal personen van zijn ge volg, komende van Madrid, is Maandag avond te 10 ure met den Zuid-Express te Parys aan gekomen. Uit dat, alles maakt men op, dat El Mokri voor zending heeft bij de Spaansche en Fransche regeeringen aan te dringen opdat zij bij Mouley- Hafid al hunnen invloed zouden doen gelden ten gunste van Abd-El-Aziz vooral met het oog op de toekenning van een aanzienlijk pensioen I M^orf agaat. In dit land heerscht het grootste misnoegen. Voortdurend komen er ourustwekkendo tij dingen toe uit het ongelukkige, onrustige Portugal. De spanning tusschen de oude, behouds gezinde partijen en de sociaal-demokraten en de republikeinen vermeerdert van dag tot dag. Men vreest een bloedbad veroorzaakt door eenen burgeroorlog, welke op elk oogenblik kan uitbreken. JEngetandDe liberale party gaat gedurig achteruit weerom verlies van eenen zetel. Hare handelwijze in zake van onder wijs en in zake vaa het verbod der H. Sacra mentsprocessie is er oorzaak van. t*erzië. Eindelijk komt er éenigen stilstand in den strijd van den shaz tegen zijn vnlk. De stad Tabriz blijft revenwel in vollen opstand en zal hem nog veel moeilijkheden veroorzaken. KrlcbHnctitlg;. Stien was neerstig aan 't werken in zijnen bof bezig met zijn tabak- planten af te doen... Al met ne keer komt zijne vrouw buitengesprongen en schreeuwend roept al dat ze roepen ban Stien. kom ne beer al gauw in huis. toe haast u 1 toe 1 En Stien verschietend wat is er wat is er «Wel, onze jongen heeft eece pen ingezwolgen. En stien verontweerdigd en kwaad... Moet gij my daarvoor roepen, voor eene pen 1 op de kas in de kamer staat er nog een geheel dooske I W<>flori-n Eenige dronken kerels VVClIt/IüU* hpf wphnrht Ten Baron Lod. de Béthune, plaatsvervangend volksvertegenwoordiger van het arrondissement Aalst, komt van wege M. Helleput, Minister van Landbouw den voldoenden brief te ont vangen. Brussel, den 15 September 1908. Geachte Heer Baron, Ik heb de eer U te laten weten dat ik het Bestuur van Spoorwegen verzocht heb inlichtin gen te geven opdat de gemeente Baardegem het vrijvervoer kunne bekomen van 500 tonnen steengroeven uit Spiermont en 200 tonnen bal last uit Lessen, tot verbetering van landbouw- wegeu. Aanvaard, Geachte Heer Baron, de verzeke ring mijner hoogachting. (get.)J. Helleputte. Den Heer Baron de Bétbune te Aalst. STAATKUNDIG OVERZICHT. Turkije en Hutgarie. Oorlogswolken hangen dreigend over beide lan den. Reeds lang smeult het vuur onder de assche van weerszijden gaan de kleine plage rijen en uitdagingen hunnen gang. Nu heeft de kwestie van eenen ijzeren weg de zaak verhaast en er dreigt wezenlijk gevaar. De groote mo gendheden geven ongelijk aan Bulgarie en zoo zal de zaak misschien nog vreedzaam kunnen afloopen. 36" vervolg. De koncertzaal was zoo schitterend verlicht als ooit te voren men zou geloofd hebben, dat de graaf een grcot gezelschap uitgenoodigd had en zijn rijkdom en luister wilde tentoon sprei den, dcch in de ruime, groote saai stond slechts één zetel al de overige stoelen waren wegge nomen. De kapel wachtte feestelijk gekleed en zwijgend op de komst van MorziD, die eindelijk na lang uitblijven iu de zaal verscheen. Ook hij had zyn statiekleeding aangetrokken en op zijDe horst fonkelden met diamanten bezette ordeteekenen. Met eene lichte buiging nam hij in den leuningstoel plaats, gaaf het teeken tot den aanvang van het concert en bedekte zyn gelaat met de hand. Haydn had al de stukken gekozen, waarvan zyn heer het meeste hield en hoe dikwjjls deze ook de hem sinds lang bekende melodieën ge hoord had, zoo schoon, zoo gevoelvol, waren de tonen nog nooit tot zyne ziel doorgedrongen. Nu kwam de beurt aan de symphonie. Haydn aio g een smeekende blik naar boven, tikte met dei maatstok krachtig op den lessenaar, en hel er en doorzichtig als een klaterende berg- Btri ma, die tusschen bloemen uit de hoogte voc'tabbelt, ruischten de tonen zingend, spe 3nd, klagend, schertsend door de zaal. Aorzin luisterde verrast toe. Onwillekeurig trol hy de band voor het aangezicht weg en bewonderend blikte het donkere oog van den graaf op zyn kapelmeester. Hoe voller de melodieön aanzwollen en hoe verlokkender zij in Morzin's gemoed droDgen, des te dichter naderde hy den kapelmeester, tot hy teu laat ste vlak naast deze stond, onbeweeglijk, als had eene geheime macht hem daar vast doen wortelen. Na bijna een half uur legde Haydn den maatstok op den lessenaar, trad eene schrede terug en boog diep voor een graaf. Deze zag hem lang in het gelaat, uitvorschend en vra> gend, en toch met eene uitdrukking van ge luk en weemoedigheid tegelijk. Verwonderlijk, overheerlijk, myn weerde Haydn 1 Zoo sprekende nam hij de partituur van den lessenaar, bladerde er in, sloeg het titelblad op en las Eerste symphonie, compositie van Joseph Haydn, kapelmeester van Zijne Genade den hooggeboren graaf Morzin. Zyne handen sidderden, hij moest het lijvige, zware deel weer op den lessenaar neêrleggen. Wonderschoon, prachtig I herhaalde hy, terwyl er een traan in zyn oog parelde. Haydn, het is onbescheiden, ik weet het maar ik bid u, laat my nog eens uwe symphonie hooren I Haydn voldeed met blijdschap aan dat ver - langen het waren voor allen genotvolle oogen- blikken, waarin zy die heerlijke tonen zwelg- den, het meeste wel voor die jonge, bloeiende vrouw, die zich met gloeiende wangen op de treden van den lessenaar had neergezet en met van trots schitterende oogen naar den man boven baar opzag. In den leuningstoel achterover liggende, had de graaf Morzin met gesloten oogen de sympho nie aangehoord. By de leste maten stond hy op, snelde op Haydn toe en zag hoe de jonge vrouw de handen zyns kapelmeesters hartstochtelijk kuste. De graaf bleef als versteend staan de uit drukking van zyn gelaat was hard, vijandig, 1 Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop vaD Gent heeft benoemd Dekanale opziener van het lager onderwijs, den eerw. heer De Backer, direkteur van het pensionaat te Zottegem. KflBfnurder van de Zusterkens s'm#n to Oant den eerw. hftöi j<st verniet, leeraar te Oudenaarde. Onderpastoor te St-Gillis-bij-Dendermonde, de eerw. heer Van de Perre, onderpastoor te Kieldrecht te Deftinge, den eerw. heer Cappaert, priester in het Seminarie.. Leeraar in St-Lievengesticht te Gent, den eerw. heer Bouqué, Kandidaat in Mathesis en physica, leeraar te Geeraardsbergen te Geeraardsbergen, den eerw. heer De Cock, kandidaat in landbouwwetenschappen te Ninove, de eerw. heeren Dumonlin, student te leuven en Van Weymersch, priester in het Seminariete Oudenaarde, den eerw. heer Den Haerynck, kandidaat in Wijsbegeerte en Klassieke Letteren te Ronse, den eerw. heer Goethals, diaken in het Seminarie; in St- Gregoriusgesticht te Ledeberg, den eerw. heer Vos- saert, diaken in het Seminarie. hebben het gehucht Ten Eede, ter gelegenheid der kermis, gansch in rep en roer gebracht. Zij liepen laDgs de straat met het geopend mes in de vuist, 's Avonds werden zij door den veldwachter Scheire be trapt, toen zy bezig waren het dekkleed van een peerdenmolen aan stukken to snijden. De baldadige rekels zullen rechterlijk vervolgd worden. Onbekende dieven hebben op het footbal- plein, op de wijk Jabeke, inde paviljoenen en uit de kassen 10 en 11 verscheidene kleeding- stukken gestolen. Vlipr/phï —Het dak der woning van M. Braeekman, op de wijk Dorp, is door brand vernield. De schade is zeer groot doch door verzekerine gedekt. IVieilWPnhoVP UITSLAG der aau- Llltuweuuuve. besteding van het heropbouwen en vergrooten der afgebrande monumentele kerk. Bestek 61991,14 frank. 1. Peynsaert en De Vos Aalst, 57141,96 fr 2. De Tandt Nederbrakel, 57502,66 fr 3. Le Quime Geeraardsbergen, 58985.95 fr. 4. Van der Franen Sottegem 58917, 45 fr. 5. Couck Denderleeuw. 62499,76 fr. 6. Verstraete Ruymbete 64156,78 fr. —Op Zondag 11 October, 1 viert, men aldaar met groote plechtigheid het derde eeuwfeest van O. L. Vr. van Loobosch en van de H.H. Relikwiën van Loochristi. die vroeger in het heiligdom van Loobosch bewaard werden en, geheel de mid deleeuwen door, grooten tonloop verwekten De bedevaart van Loobosch was, vóór de revolutie gansch het land door bekend. Vorsten en prinsen, bisschoppen en koningen kwamen aldaar bedevaarten Op onze dagen komen er nog dagelijks pelgrims van wijd en zyd, maar voornamelijk uit Brabant en Antwerpen, alsook van Aalst, Dendermonde en omstreken, de H.H. Relikwiën vereeren, tegen zilt en kwaden brand. Hoe dikwijls zien wij hier menschen ge holpen worden, die van alle doctoors verlaten zijn en die kwalen dragen die ongeneesbaar schijnen. Loobosch is daarenboven eene van de schoon ste wandelingen die men droomon kan. Gelegen op het uiteinde van de prachtige St. Baafsdreef, die tusschen kasteelen en bloemisterijen recht op het Heiligdom uitkomt, is bet een gekozen oord voor godsvrucht en ruste. De lange groene dreve met hare grastapijten, de weelderige boo men in vier rijen, met gulden loover van bet najaar bekroond, de warm zonnestralen die tusschen 't gebladerte henen dringen, en boven al de stille eenzaamheid rond het Heiligdom op bet kapelhof, dit alles wekt op tot gods vrucht en betrouwen. In den namiddag, ten 2 ure, gaat een plech tige processie van de dorpskerk naar Loobosch- kapel, langs prachtige bekroonde dreven. Rond 3 uren, lof in open lucht, aan het uiteinde der groote dreef. Lof en jubelcaotate worden gezon gen door meer dan 500 stemmen. Ook zal er geen volk ontbreken als het weder mede wil, eD, evenals in de middeleeuwen, zullen de dreven te smal zijn, op de begankenis van li October aanstaande. Erembodegem. js ^ontstaan ten huize van heer Van Pottelsberg, onder nemer, wonende op Ter Joden tegen de statie van Haeltert Het achtergebouw, dat 50 meters van de woning staat, is in brand ge komen. Een onderzoek is iDgesteld, want men deDkt dat er kwaadwilligheid in 't spel is. Hpr7plf De genaamde De Smet was 1BÜI Zaterdag ia de statie bezig een wagon kolen te lossen. Eensklaps werden de twee paarden, aan zynen wagen gespannen, schichtig en sloegen op hol. De Smet werd tegen den wagon geworpen en erg aan het hoofd gewond. Een statiewerkman, Pieter Pon- net, die de paarden wilde inhouden, werd om geworpen en vertrappeld. Bewusteloos en in bedenkclijken toestand, werd Poanet opgenomeD. Zijn toestand is on rustwekkend. De Smet is ook zeer erg gekwetst. gramstorig geworden. Uwe echtgenoote? bracht hij met bevende stem uit. Ja Langzaam keerde Morzin zich om en ver liet de zaal. Vyf minuten later werd Haydn door zijn gebieder iü diens schrijfkamer ont boden. Het hart van den amen musicus booste van gramschap en bezorgdheid had niet zyne onbezonnen vrouw den sluier van een geheim opgeheven, welks onthullhg hem noodlottig worden moest 1 Tegen den schoorsteenmaitel leunende, ont ving de graat zyn kapelmeester met een somber, ernstig voorkomen. Met de land een afwerend gebaar makende, sprak hy tem volgender wij ze toe Haydn, ik lees in uwï trekken, dat gij my vergiffenis wilt vragen voor het bedrog, waaraan gij u jegens my hebt schuldig ge maakt. Laat dat blijven s»reek my er niet meer van Hier hebt gy eero acte, waarbij u en al myne goede musici de 'ooruitbetaling van van een vierendeel jaars tractement wordt verzekerd. En hier een twede dat de stem van den graaf stokte het ontslag van mijne geheele karei beveelt. Haydi, ik ben een bede laar geworden, Alles zag il met droge oogen vallen en vergaan sinds jaen smolt my n rijk dom wegik bekommerde mjj daar niet om, zoolang ik nog geld voor nijrie kapel had maar nu, bij wendde zich met de oogen vol tranen af, nu is de leste zonnestraal uit myn treiirig aanzijn geweken. Heng hun allen mijn hartelijk, dankbaar vaarwel over en gy, Haydn, als uw geoius u tea weg tot de be roemdheid gebaand heeft «m de wereld u toe juicht, wil mij niet vergetm, die, nu arm, de afzondering opzoek, om dairin stil weg te kwynen, gelijk ik nimm3r -ergeten zal dat Zondag, 4 Oct., zal de dienstdoende apoth. van M. Meirsschaut, in de KorteZoutst, alleeD open blijven, te beginnen var 12 ure 's middags. Creemboter. Markt var Zaterdag 3 october 120 kil ter markt. Prijs 3,20 per kilo Compagnie Hollandla 14, Ber/emeer8ehe«traat, 14, Aalst, Crème Boter Extra 8,10 per kilo. bavidftfond* Aalst en Kinstreken. Boekerijen. In St.-CamilIusBchool, (OSBRÖEK.' Open alle Zondagen van 10 tot 11 ore voormiddag. In de Jongensschool, (MOORSEL BAAN,) Mijlbeek. Open alle Zonda gen van 10 tot II ure voormiddag Kerk ran St-MarlinuH. Maandag- aanstaande, 5 October, om 2 3/4 ure vergadering voor de Huismoeders der H. Familie. Maandag zal ook gevierd worden de Feestdag van den H. Franciscus van Assisiën. Om 8 u. 's morgens plechtige Mis. Om 5 ure 's avonds Solemneel Lof met Sermoen door den Eerw. Pater Raymond, Capucien van 't klooster van Isegem. Joseph Haydn mijn leste kapelmeester was. XV God znl verder helpen 1 De volslagen wanorde zyner geldelijke om standigheden haden graaf Morzin tot het ont slaan zyner kapel genoodzaakt. Hij zag die droevige ontknooping lang vooruit, hij wist dat zy ODvermydelyk was en by zag met toe nemende zwaarmoedigheid den dag naderen, waarop het wankelende gebouw van zyn tijde lijk geluk ineenstorten zou. Dit tydstip was nu aangebroken met droge oogen had de graaf zyn vermogen van lieverlede zien wegsmelten, tot de armoede hem ten laatste dwong het ideaal zyn levens, de muziek, prys te geven dat brak hem schier het hart. Haydn was nu weêr zonder betrekking, dus zonder brood. Deze gestadige wisseling van de luimen der fortuin moest des te ontzenuwender op zyn fijngevoelig gemoed werkeD, omdat hij zich zeiven volstrekt geen schuld aan dezen on afgebroken tegenspoed bewust was, want is het eenerzijds voor den man van eer een verheffend gevoel met een schuldeloos oog het ongeluk in het aaogezicht te zien, zoo is het anderzijds voor den rusteloos zwoegende eene pynlijke deemoediging, naast blufferige gelukskinderen met ledige hersenkassen honger en gebrek te moet» n lyden. Haydn was naar Weenen teruggekeerd. Zyne pogingen om eene voor hem passende betrek king te vinden, bleven des te ontvruchtbaarder, dewyl hy een Duitscher, een zoon van het land, en geen Italiaansche musicus was: te dien tyde werkelyk een groot beletsel om in die kringen, waarin slechts een Italiaansche maë- stro iets gold, toegang en waardeering te vinden. Kommervol bracht Haydn een treurigen Eandbowteersbond van het Arrondissement Aalst. Zondag toekomende, zijnde 7 October, ten toonstelling van hofgevogelte voor de leden der Sinte Apoloniagilde, Aalst-Schaarbeek, in het lokaal by Leon Van der Biest. De tentoonstel ling zal open zyn van af 10 ure eu open blyven tot 4 1/2 uro. De liefhebbers worden er toe verzocht. Zondag en Maandag verleden heeft de tentoonstelling van Bieënteelt plaats gehad in de zaal derRoombotermarkt, Keizerlijke Plaats. Wij zagen zelden een liefelijker versierde zaal als deze. De kenners spreken den grootsten lof over de tentoonstelling, waar, gelyk de E. H. Cobbaut, het zoowel zegde in zijne wandelvoor- dracht, uit korf en kas honig en was, het zoete en zure, te bewonderen en te proeven Hulde aan den ieverigen secretaris van den Laudbouwersbond, den E. H. Cobbaut, inrichter der tentoonstelling. Hulde aan zijne medewerkers, den heer August Luwaert van Smetlede, voorzitter, en den heer Karei Van Tittelboom van Aalst, lid der Sint Ambrosius- gilde 1 D «//;/on in bran*. Een tweedeklas rytuig van den trein uit Gent naar Brussel was Zaterdag middag in brand gekomen. In de statie alhier bemerkte men het vuur. De trein stopte er moesten eene reeks waggons afgehaakt worden om den wagen van tusschen de anderea te halen. De trein kwam met 45 minuten vertraging te Brussel aan. Turnprijskamp ran /tome Maandag 21 September om 4 uren vertrokken uit onze stad 8 kloeke felle turners, verschei dene eere- en bestuurleden van den turnclub Willen is Kunnen naar de eeuwige stad, om er te gaan deelnemen aan den internationalen wedstryd voor Turnsport. 19 verschillige landen namen er deel aan. De oefeningen hadden plaats op den koer van den Belvedere in de tegen woordigheid van Z. H. Paus Piua X. Maandag vertrokken kwamen onze turners 's Donderdags morgend in goede gezondheid in Rome aan. Vrijdag, Zaterdag en Zondag hebben de prijs kampen plaats gehad. Onze Aalstersche katho lieke werkersjongens mogen waarlyk fier zyn, in zooeenen prijskamp uit het strydperk te zyn getreden. 1Bta prijs gouden naedalle voor gezamen lijke oefeningen93 punten op 100. Persoonlijke prijskamp Camphyo, gouden ■ncdalie 1"* geklasseerd België De Mchutter, zilveren medalle 9® geklas seerd België. Bravo moedige jongens, gy hebt nog eens doen zien dat Willen Kunnen is als er eendracht en broederlykheid heerscht onder malkander. Onze katholieke Turners zijn Woensdag in Aalst teruggekeerd. Ooio feostu. (jülnkwommfaen nmadno wakkeren turnleider M. André De Waegeneer en den achtharen heer Polydoor Van Gbyseghem, voor zitter van den Turnclub Willen is Kunnen Begin van brand. Donderdag nacht rond 2 ure ontstond een begin van brand in de woning van jufvrouw Nastatia Colpaert, Fabriekplaats. Deze jufvr. hoorde gerucht aan de veDster harer woning. Zij stond op, kwam beneden, en zag dat de voorplaats in laaie vlam stond. De gordijnen, de stoor en de bemeubeling zijn de prooi der vlammen geworden. Er is kwaadwilligheid in 't spel. Er wegen zware vermoedens op een per soon. Men verwacht het parket, Zitting van den gemeenteraad. De openbare vergadering van den gemeente raad zal plaats hebben op Maandag 5 October aanstaande, om 11 uren voormiddag in de ge wone zittingzaal, ten Stadhuizo. DAGORDE 1® Gemeentebegrooting voor 1909. 2® Slachthuisrechten. Vernieuwing. 3® Belasting op de automatische muziektuigen. 4® Bureel van Weldadigheid. Verkooping van een huis in de Nieuwstraat. 5® Wegenis. Aanwervingen voor verbreeding van straten. Vernietiging van eenen voet wegel leidende van de Binnenstraat naar de Groenstraat. 6° Kerkhof. Afstand van grond. 7® Lager onderwijs. Aanneming van eene 5® klas in de school Drie Sleutelstraat. winter door. Evenals vroeger moest hy ook thans weêr voor eenige groschen gelyk een gewoon muzikant op verscheidene kerkkooren meêwerken; geene geldelijke belooniDg was hem echter te gering dan dat hy de gelegenheid niet zou aangegrepen hebben om met de ver diende penningen te huis de vlam van de huise lijke tweedracht uit te dooven, die met eiken nieuwen dag bedenkelijker opflikkerde. Caro lina had gemeend, dat het nagenoeg ondenk baar was, dat een genie, gelyk haar Joseph, onopgemerkt kon blyven; zij zag hem in hare verbeelding met eerbewyzingen en rydommen overladen en zich zelve op de vleugelen van zijn roem hoog omhoog geheven; zy had zonder bedenken den armen, ternauwernood opge- merkten Haydn de hand voor het altaar ge reikt, om na korten tyd de gevierde echtgenoot van een groot man te zyn schitterend en glansrijk had hare verbeeldingskracht zich dit beeld gemaald gelyk een kind zich reeds by voorbaat in de pracht van den te verwachten kerstboom verblydt, had zy zich verheugd in het vooruitzicht op de schatten, die een goed gunstig, neen, een rechtveerdig publiek haar van alle zijden in den schoot zou werpen, en nu Buiten vielen eentonig de dikke sneeuw vlokken onafgebroken uit de grauwe lucht; in de hulskamer zat Lina voor het raam en naaide voor geld; daarnaast, in een aangrenzend kamertje, stond Haydn, het van zorgen gloeien de voorhoofd styf tegen het kille vensterglas drukkende. Grauw en nevelachtig als de sche mering, die zich over de stad uitbreidde, ver toonde de toekomst zich voorde oogen zijns geestes.En nergens, nergens ontwaarde hy eene vriendelyke stem, die troost en hoop verkon digde? Wordi voorlqtset.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2