't Een en 't ander. ONDERWIJS. KAATSSPEL Van rond de wijde wereld. i.4* iaaiffimg i\ 716 UITGAAF Zaterdag 10 October 1908 Aankonrii gingsprijs Inschrij vingsprijs den beroemden Paus Bene dies us XIV. en niet minder dan vier folianten beslaande. Boeter Bcrnhelm, een lOOllSCh specialist, ia zijne studiën over de suggestie en hare mo derne behandelingen komt met re sultaten die met al de bepalingen strooken van den wijzen Paus der XVIII' eeuw. En geen enkele der ge nezingen, door docter Bernheim ver kregen met zijne wetenschappelijke toepassingen, zon door een kerkelijk onderzoek als mirakel zijn aanvaard. Nochtans schreef Benedictus XIV, reeds vóór omtrent 175 jaar, zijne merkwaardige beschouwingen. Aan de' verstandigst** der anticlerieale d»gbladlilo- Katholiekengedenkt de kiezerslijsten Mannen van moed, ziet ze na, op iedere gemeente, ja pluist ze uit, gij werkers De huiselijke barometer. Verplichtend en onzijdig 't Gaat er goed mee. MSe ouderdomspensioenen. behoeftige teerkmenschen Uitgever J. VAN NUFFELDE GENDT, Kerk.traat, 9, AELST Abonnemeotspi voor ganach Bel franco te hois, 2.1 i oor de vreemde inden, 6,00. Zakken en "iever hoeven vracntvri) toegezonden te worden. Alle ar tikels moeten den dinsdagavond en het nieuws den woensdagavond op onze bureelen toe gekomen zijn. Ongeteekende oneven worden in ie scheurmand ge worpen. Alit jatbureelen ont- rangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaai De onkosten dei kwij tingbrielj es zij v en laste van den Mistemmeling. Men gelieve, bij veran dering van woonst, het juist terechtwij ven te zenden. Als de vroolijke mirakelbespotters zich het honderdste deeltje konden toe eigenen der waarheidsliefde, waarvan de Kerk getuigt in mirakel-on derzoek, dan zouden zij, ten eerste eer biediger gewagen van feiten met alle denkbare voorzorgsmaatregels uitge pluisd ten tweede, zichzelf niet zoo vlot en dwaselijk laten misleiden» door vrijdenkers-wonderen Spiritisme, oc cultisme, waarzeggerij, 'helderziende damen, kaartlegsters, en dito anti-cie- ricaal charlatanisme. Ieder kent het geneeskundig bureel te Lourdes ingericht onder toezicht en bestel der ervarendste doctors. Zon der onderscheid van opi nie noodigt men daar elk vakman uit. En de onverklaarbaarste herstellingen blijven buiten de bovennatuurlijke be voorrechten geweerd, indien er de geringste twijfel heerscht omtrent de eeiie of andere bijgevoegde omstandig heid, welker inmenging het mirakuleus karakter der gebeurtenis zou kunnen schaden, plus X betoogde in denzelf den strengën zin, toen hij het woord richtte tot de deputatie van 't laatste Congres der katholieke heelmeesters, onder leiding van D' BoiSSarlC, hoofd der bestatigingscommissie, te Lourdes. De H. Vader sprak aldus Het woord mirakel moet niet lichtzinnig gebezigd worden. Wij zijn zelfs zeer terughoudend en zeer a gestreng om het alsvppperpriester aan te nemen in de processen van geluk- zalig- of heiligverklaring. Dezen morgen nog verwierpen wij vijf ge- vallen, die ons niet doorslaande ge- noeg bleken. Betreffende de aanhan- gige bepleiting der kwestie van Jeanne d'Arc, diende men eenige feiten in, maar ze schenen ons niet voldoende overtuigend. Dan, den heer Boissarie beziende, ging Pius X voort Neen, het woord mirakel mag niet gemakkelijk uitge- sproken worden. Uit menschelijk oogpunt is 't mogelijk door suggestie of heimelijke geesteswerking sommi- ge genezingen te verduidelijken, maar het onmiddellijke toegroeien en subiete heelen van een gekneusd of gebroken lidmaat, van een bare won- de, kan niet aan dergelijken invloed worden toegeschreven. Hooren wij hier de heldere stem niet van den geloofsbewaarder die ook de Rede beschut. Wij oordeelen het nuttig eenige der bijzonderste stelregels aan te halen, als leiddraad gevolgd in 't onderzoek der echtheid van veronderstelde mirakels. Ze staan geboekt in 't geleerdste ge- wrocht aan dat leerstuk toegewijd dnor Dit zijn de zeven noodzakelijke ver- eischten i" Dat de ziekten of kwalen van ergen aard zijn, gevaarlijk, ingewor- teld en weerbarstig aan alle gekende geneesmiddelen. 2' Dat de ziekte op geen keprpunt gekomen zij, dat soms op natuurlijke wijze haar ver- dwijnen zou uitleggen. 3" Dat men voor 't oogenblik der genezing geen recepten van artsen of apothekers verorberde, in iets dpn voordeeligen gang der ziekte kunnende begunsti- gen. 4' Dat het herstel subiet geschiede. 5" Dat de genezing heel en al compleet weze, wijl eene on- volledige den naam van mirakel onwaardig is. 6° Dat men geen voor- afgaandelijke crisis bestatige, die, een merkelijken ommekeer uitwer- kende, alleen de totale beterschap konde verwekken. 7' Dat de gezond- heid bestendig blijve en een weder- instorting niet plotselings plaats grijpe. Bij zulke uiterst behoedzame voor schriften, staat nog ten overvloede verplichtend aanbevolen, dat alle ze- nuwziekten, hysterie en daaraan verwante kwalen verworpen blijven en gewraakt, zondek verder onder- zoek, al verbaasden zoo'n slag her stellingen door hun schijnbaar won- I derlijke kenmérken (Paus Bene- f dictus XIV, in zijn Latijnsch werk over de Heiligverklaringen De servorum dei beatificatione et beatorum canoni- satione L. IV. (part. 1.) SOlcn, die zich zot praktezeeren om de Katholieke Kerk tegen haar wil en dank te redden, en hare misbruiken omtrent de lichtgeloovige mirakelhulde uit te rqeien, aan die gemoedige docto rale menschenvrienden wezen de hoo- gergedrukte wijsheidspreuken,of liever een uitvoeriger kennismaking met het bewuste pauselijke boek zelf,ten zeerste aanbevolen, Mogelijk bleef er hun dan een zalige herinnering in den onbestendigen geest. Wellicht zoude een overschotje, hoe karig ook, dier voorzichtigheidslessen hun onberekende schreden voorlichten op de druk bezochte RcrmlSbaail der vrijdeukcrs-siiperstl- I it'll zou hun slodderige onwetend heid in godsdienstzaken wat opklaren, ven de onbeperkte ontvankelijkheid voor "handtastelijke leugens en kerk-lasteren de verhaaltjes een ziertje veredelen... Misschien want Wat helpen kaars en bril, Als de uil niet zien en wil 't Is moeilijk alles te voorzien. Geen mensch is steeds alweter Maar toch bezit gij bij u in huis 'Nen besten barometer, Waar gij steeds negen keer op tien Het huislijk weer aau kunt voorzien. Uw vrouwken is de dageraad, Want als zij blij van zinnen Des morgens met een lach opstaat, Dan zal het goed beginnen, En 't zal den heelen dag dan zijn Schoon helder weer en zonneschijn. Maar kijkt zij bitter naast haar neus, Zoo pruim, als had zij wormen, Vrees dan voor d'aangebroken dag Voor regenvlaag en stormen. Doch schiet ze ineens een lonkend oog, Zie, dan verschijnt de regenboog. Is soms haar gang wat minder licht, Wat loom en meer bedwongen, En heeft ze van den heelen dag Geen enkel keer gezongen, Dan is 't wees er niet voor beducht Heel somber overtrokken lucht. De hemel kau toch altijd niet Zoo even helder wezen, Doch maak daarvoor toch geen verdriet, Want dat is gauw genezen. Opeens komt zij wat vlugger voor, Zoo breekt de lieve zon er door. Dit zij gezegd yoor uw geluk, Want hieruit zult gij leeren De vrouw als een familiestuk Bestendig te vereeren. Want niets betaamt er toch zoo zeer En 't heeft veel invloed op het weer. Een haantje licht zoo gauw verdraaid, Daarvoor valt niet te beven Daarbij 't is stil daar 't nooit en waait Hier op het aardsche leven. Was er nooit wolkje aan 't firmament Het heil der zon waar' niet gekend. Tegen deratten. De verschilüge ver giften om ratten te doodisn, brengen ook ge vaar mede voor do huisdieren. Ziehier een middel dstt voor huisdieren kinderen volkomen onschadelijk is en muizen zoowel als ral ten met zekerheid naar de andere wereld helpt. Men neemt kleine teerlingjes gewonespons welke men bij middel van naaigaren ineen bindt; men wentelt vervolgeus die stukjes spons in een soort van pap van gruyere-kaas, die gesmolten is en nog warm en men laat ze koud worden. Dan strooit men die lekkere beetjes in al de plaatsen in welke de ongenoodigde gasten ver- keeren. Ratten en muizen, door den reuk aangelokt, komen weldra toegeloopen en slikken gulzig die lokspys binnen. Eenige uren later zult gij de doode ratten en muizen overal vinden liggeó. Onder den invloed van de warmte der maag smelt de kaas de spons, doorweekt door het maagsap, zwelt uiteen, vervult geheel de maag dezer knaagdieren, dringt hunne longen in de borstkas en doet ze versmachten. Deze doode ratten-«n muizen leveren geen gevaar op voor de katten of honden die ze zou den opeten. In min dan acht dagen kan men, op die manier, zijn huis van die lastige knaagdieren ontdoen. De zaligverklaring; van Jeanne «Tire. Het dekreet der zaligverklaring van Jeanne d'Arc zal, zonder fout, in de maand April aan staande afgekondigd worden. De datum van den feestdag der zalige Fransche heldin zou vastgesteld worden op 8 Mei. Bijgevolg zou Jeanne d'Arc voor de eerste maal op de altaren aanroept wordeif, den 8 Mei 19.09. Het gebruik wil dat de feestdag van een hei lige of van een gelukzalige gecelebreerd wordt, 't zij op den herdenkdag van een luisterrijk mirakel door zijne voorspraak verkregen't zy op den verjaardavan zijne marteldood. Welnu men weet dat di marteling van Jeanrte d'Arc plaats had op dea 30 Mei. Z. H. Paus Pius X, met dien regel te buiten te gaan, en den feest dag van Jeanne d'Arc te vieren op den verjaar dag de inneming van Orleans, wil aan de plech tigheid terzelfder tyd een Fransch nationaal n en een godsdienstig karakter geven. Ontvausmtco op onze spoorwegen. Het spoorwegbeheer heeft thans de bruto ont vangsten vastgesteld gedurende de maand Juni laatst. Het zijn de ontvangsten van het vervoer der koopwaren, dieren, rijtuigen, waarden, rfiisgoed, reizigers, enz. Die bruto ontvangsten zyn 86,000 fr. hooger dan degene van Juni 1907. Het postwezen In Congo. De 1713 Belgen die in Congo verb'ijven, hebben 86,804 brieven, 59,420 postkaarten, 473 kaarten met betaald antwoord, 23,456 drukwerken, 876 handelspapieren en 101 postcolli ontvangen en verzonden. Dit maakt te zamen 171,250 postverzen dingen. Voorde kleine burgerij. In Holland is de beweging der kleine burgerij zeer leveadig en men gaat er meer dan in België eenen prak- tischen weg op. Zoo doen de winkeliers, de handelaars en de ambschtsmaos meer en meer gezamenlijke in- koopen van de grondstoffen die zij noodig heb ben voor hunnen handel of voor hun bedrijf. Het officiéél stedelyk verslag over den toe- staod der stad Utrecht stelt zulks vast voor wat deze stad betreft en dergelyk feit doet zich voor in reeds talrijke plaatsen. Vandaag 10 October is het de verjaardag van onzen kleinen prins Karei die nu 5 jaren oud is. Ter dier gelegenheid hebben de troepen der bezetting van Brussel zondagdienst. Mochte hij ook eens zoo beroemd en zoo volksgezind wezen gelijk Keizer Karei. Lljkenvcrbrandlng;. Over enkele maan den bracht de gemeenteraad van Gent, liberalen en socialisten stemden voor, de katho lieken onthielden zich, eenen wensch uit ten voordeele dor lij ken verbranding. De beweging ten voordeele der lijkenver branding is in 1875 voor goed begonnen en sedert dien zijn er in verschillige landen lyken- 0V6DS gestichtln Amerika 36; in Duitschland 15; in Zwitserland 4, in Engeland 13; in Frank- j ryk 4; in Italië 49, en enkele in andere landen Het getal verbrande lijken was verleden jaar in de Vereenigde Staten ruim 4000; in Duitsch land 2077; Argentijnsche Republiek 976; Zwit serland 721; Engeland 705J; Frankrijk 451; Italië 442 Denemarken 77 Zweden 70 Kanada 32. In verhouding met het getal afgestorvenen is het getal dergenen die vragen dat hunne stoffelijke overblijfselen door het vuur verteerd worden, zeer gering. In België bestaat er nog geen oven voor lykenverbranding en het is te voorzien dat er nog niet spoedig een zal komen De kosten van inrichting z(jn zeer groot de oven van Parijs heeft 659.274 fr. gekost en jaarlijks staat hy in de begrootiüg voor 50 tot 60 duizend franks, zoodat de kosten der ver branding van een lijk zeer hoog beloopen. Te Parys heeft men al gedaan wat mogelijk is om de lykenverbranding meer aanhangers te doen vinden, maar dat pakt niet. Waarom willen onze tegenstrevers het ver plichtend onderwys Waarom schreeuwen zij op alle tonen, dat deze wet moet gestemd wor-: den Is het uit liefde voor' het volk dat, volgens hun zeggen, de weldaden der verstandelijke ontwikke ling mist Bylange niet, zij bekreunen zich bitter weinig met het lot van het volk, doch zy zoeken in die wet eene gele genheid om hunne geuzenscholen te bevoor- deeligen en later de ouders te verplichten, tegen wil en dank, aan hunne kinderen eene opvoeding te doen geven, tegenstrijdig mot de overtuiging der ouders en met de grondbeginse len van den godsdienst. Zy zien in die wet een eersten stap om later het volk te gemak kelijker te ontchristencn. Doch de ouders willen van geenen school dwang meer. Zy hebben er genoeg van sedert zy de geuzen van 1879 tot 1884 aan het werk gezien hebben en zy willen hunne vrijheid en hun recht over hunne kinderen bewaren. Daarbij, eene wet is er slechts noodig tot beteu geling van een groot misbruik dat van jaar tot jaar toeneemt. Indien er van jaar tot jaar langs om meer ongeletterden te vinden waren, dan zoude men moeten bekennen dat zulke wet noo dig is doch het is gansch het tegenovergestelde. Eene statistiek heeft bewezen dat het getal ongeleerden van jaar tot jaar minder is,en als het zoo voort gaat. zal men binnen drij tot vier jaren geene twee ongeleerden op honderd meer vinden. En de geuskens van alle kleuren maken daarvoor zulk geschreeuw. Men ziet, hunne ezelsoorkens steken door hun schaaps- velleken andere inzichten bezielen hen, wan neer zij het verplichtend onderwys eischen. Een woord nu over het onzijdig onderwijs dat zij benevens het verplichtend onderwijs ook willen invoeren Ziehier wat de groote Paus Leo XIII daarover zegde Wanneer een kind van in zyoe prilste jeugd de weldaden en den invloed van den godsdienst niet geniet, zal het opgroeien zonder kennis van die groote waarheden die alléén bekwaam zyn in den mensch de liefde tot het goede te doen ont- n staan en hem te helpen om zijne driften te overwinnen. Zonder godsdienstig onderwys is alle geestontwikkeling eene mislukte teelt, daar elke andere regeltucht als eene hinder paal zal aanzien worden. Welke wijze en krachtige woorden I Indien een mensch de vreeze Gods niet bezit, indien hy niet van jongs af doordrongen is, dat zijne minste daden eens door God zullen geloond of gestraft worden, welke andere regelen kunnen hem krachtdadig; de eerlijkheid en de recht vaardigheid voorschrijven? De geest kan wel vernist zijn met uitgestrekte kennissen, doch het hert zal koud blijven voor alles wat goed en eerlyk is. Weg dus met het onzijdig onderwijs, dat het hert van het kind in dorheid zoude laten op groeien en het zoude berooven van den gloed dier weldoende zon, die alles opbeurt en ver warmt en die men godsdienst noemt. Weg ook met het verplichtend onderwys, dat stokpaardje der geuzen, dat door de toestand der zaken langs om min vereischt wordt en slechts zoude dienen om de geuzenscholen later te bevoordeeligeo. Leve de vrijheid der ouders 1 Weg met allen dwaDg en verplichting 1 Leve het vrij christelijk onderwijs 1 Verax. Vonnissen 1 fr. den kleinen regel. Aankondigingen tasscben de nieuws tijdingen 2G cen tiemen per regel. Aankondigingen op de 8* blz. 10 cen tiemen den regel. Annoncen op de 4* bladz. worden bere- kendvolgens plaats ruimte. Voor alle aavertentiön zich (uuluitend te wen- ,uu op ons BU SSEL- Z er is:-aai, 9, Aalst. De geabonneerde hebben 't recht ten taai per tour none nnonc** var: p.aai-sen, die aai aehtereeuW- v«n» lalversphljam- H jrhtbasj u te zonae* Weenadag. van Geeraardsbergen. Hylebos wordt opnieuw versla gen door Boyen met 13 spelen 63 vijftienen tegen 8 spe len 52 vijftienen. Te Manage. 1® lutte Frameries wordt overwonnen door Nijvel met 7 spelen 83 vijftienen tegen 6 spelen 34 vijftienen 2® lutte Fayt verliest met 3 spelen 23 vijftienen tegen Frameries 7 spelen 36 vijftienen. Be slissing Frameries overwint met 7 spelen 30 vijftienen tegen Nijvel 1 spel 13 vijftienen. Te Soignies. 1* lutteJemappee 7 spelen Braine 4. 2® lutte Soignies 1 spel Braine 7. Beslissing Jemappes 7 spelen Braine 4. Te Aalst, Esplanade. Aalst bekomt den hoed. Herder- sem enElsene openen den kamp,overwinning der eerste met 7 spelen 36 vijftienen tegen 5 spelen 30 vijftienen. 2® lutte Aalst overwint Elsene met 7 spelen 33 vijftie nen tegen 2 spelen 21 vijftienen. Beslissidg Onmogelijk te weerstaan aan Herdersem, waarvan Moens wonder wel speelt. Herdersem 8 spelen 41 vijftienen Aalst 3 spelen 21 vijftienen. Arth. Spaens heeft alleenlijk van Aalst wel gespeeld. Junior. 't Socialistenblad van Aelst heeft vier bladzyden, waar van de laatste voor de annon- een. De drie overige bladzy den hebben drie kolonnen. In het blad van 4 Oktober laatst ziet men op de eerste s bladzyde de drie kolonnen vol met een uittrek sel van Vooruit. De redaktie geeft dat af schry- vendeWij kmppen uit Vooruit. Wel, welde redaktie heeft het niet moeilyk Ze mag op 't gemak een sigaartje rooken 1 Wat zal het zyn, als zij in plaats van te knippen, artikels zal overnemen 1 Dan mag ze gansch de week slapen. Maar zeg eens, Alweter!... ik meende als Vooruit en de socialisten coöperatieven stichten, het is om den werkman het brood goed en op kleinen prijs te bestellen Hoe komt het dan, nu dat er zoovele socialistische coöperatie ven zyn, dat het brood nog altyd duur is, ja volgens uw zeggen, nog zal opslaan Komen dan de profijten aan den werkman niet? Gaan ze misschisn naar de appointementenkas van sommige politieke leiders Ah 1 het brood is duur Maar met die mannen gaat het toch goed. Prijskampen op Zondag 11 October. Te Quaregnon. Jemappes en Quaregnon. Te Frameries. Frameries, 8oignies en Hornu. Te Ath. Jemappes en Quaregnon. (Beroepen partij). Uitslag der Prijskampen. Te Gembloers. 1® lutte Jambes overwint met 7 spe len 37 vijftienen Elsene 6 spelen 30 vijftienen. 2* lutte Brussel wordt uverwonnen door Elsene (Sondant) met f 10 spelen tegen 6. Dus Elsone 1®, Brussel 2®, Jambes 3" en Elsene 4® prijs. Te Schaarbeek. Etterbeek overwint met 13 spelen Schaarbeek 7- Te Brussel. 1® lutteCureghem overwint met 8 spelen 41 vijftienen voor 7 spelen 39 vijftienen aan Brussel. De groote beslissing wierd gespeeld tusschen Aleesis en Brussel, Elsene behaalt de overwinning met 10 spe len 50 vijftienen tegen 5 spelen 38 vijftienen aan hunne tegenstrevers. Te Gages. 1® lutte Rebaix wordt overwonnen door Chapelle a Oye met 7 spelen tegen 5. 2* lutte Chapelle a Oye overwint opnieuw Ostiche met 7 spelen tegen 2. Te Lessen. Beroepen partij tusschen de twee partijen Wie zoude dat ooit durven hopen hebben dat een Aalstenaar, de held vau het gymna stiek feest in het Vatikaan, zoude geweest zyn? Er waren daar nochtans felle kampers, ja zelfs mannen van,beroep, gekomen uit alle landen, en zie, zy heb beo alleD moeten onderdoen voor M. Camphyn, dat flinke lid der turnmaatschap- p\j Willen is kunnen van St Jozelsparochie. Eere aan den moedigen jongen man 1 De turn- societeit Willen is Kunnen bekomt daaren boven nog twee andere onderscheidingen. On- dertusschen wappert op den stadstoren en aan de huizen de flzegevlag. Heil aan de turnmaat- schappij van 8t-Jozefsparochie. Te Arnetnuiden (Holland)heeft men de aanwezigheid van petrool vastgesteld in den grond. Men vermoedt dat in den bodem van Walcheren petrool bronnen te vinden zyn. Aan den Minister van Waterstraat is eene vraag ingediend om vergunning te bekomen tot het opzoeken van die petrooibronnen. Welke sohatten en rykdom zit er nog in den grond verborgen I 'tis dees jaar, voor de eerste maal, dat de in 1843 geooren, hunne aanvraag zuilen mogen doen om het pensioen van 65 fr. te trekken. Men weet'dai die personen, evenals deze in 1844 en 1845 geboren, enkel recht hebben op dat pensioen, indien zy, binnen een tydverioop van 3 jaar, eene som van ten minste 18 fr. in de Algeineeno Lijfrentkas gestort hebben. De aanvragen voor het pensioen moeten vóór den 1 Januari schriftelijk aan den burgemeester gedaan worden. De personen in 1843 geboren, en later, deze van 1844 en 1845, zullen er een getuigschrift moeten by voegen, bewijzende dat zy de 18 fr. gestoit hebben. Volgens een koninklijk besluit zullen zy daarvoor enkel aan den burgemeester het nummer van hun lyfrentboekje moeten opgeven, 't Is de burgemeester, die aan het be stuur der lyfrentkas het getuigschrift zal vragen en vervolgens aan de bevoegde Commissie. Men weet dat de ramp ran Con- ttch het leven kostte aan 42 menschen. De erfgenamen ran een dertigtal dier slachtoffers hebben hunne vergoeding reeds verkregen De arbeidersweduwen hebben, volgens het be drag der dagloonen van hun uverieden echtge noot, van 26 tot 28,000 fr. bekomen. Zy trekken bovendien nog den interest van 1500 frank voor elk kind dat zy hebben. Het kapitaal zal aan de kinderen uitbetaald worden, wanneer zij suilen meerderjarig zijn. Er waren 150 gekwetsten. Zij, wier vergoe ding nog niet bepaald werd, krygen voorschot ten, gewoonlija van 100 fr. JCenigen hebben reeds zes zulke voorsetlotton ontvangen. Tus schen de ergst gekwetsten waren de gebroeders Lmbrechts, van Nylen, Hunne ruggraat was

De Volksstem | 1908 | | pagina 1