Heden Zondag eerste opvoering van OUD HEIDELBERG Een woerdje pMMlste. Joseph Haydn Apothekersbond. OP DÉN TREIN. EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN Eene erfenis van 133 OPGELET. STADSNIEUWS. Zondag-rust. Turuclub van Sl.-Jlozcf. Terugkomst van ESome gebroken. Een hunner heeft het gasthuis kun nen verlaten de sukkelaar gaat met krukken de andere ligt nog te bed, maar zyn toestand boezemt geeue onrust meer in bij brengt zyn tijd door met kaartspelen. De wisselwachter Van Thuyn stelt hit goed. Rij trekt half dagloon, 62,50 fr. per maand. Hij heeft van talrijke edelmoedige lieden giften in natuur ontvangen en eeue som van 6,250 fr. Van Thuyn heeft eeDe koei in den stal bygezet. Daar de beschuldiging van onvrijwilligeu dood slag niet noodzabelyk de doorzending mee sleept, denkt men dat de man aan bet beheer der spoorwegen zal gèhrchL blijven,'t zij als kaaitjesafnemer, 'tzy als baanwachter. Die ramp heeft vele herten doen bloeden, doch de tijd met zijnen balsem geneest alle wonden. Gevaarlijke kweek. Toon kapitein oiffer van Congo terugkwam, gaf hij aan een zyner bloedverwanten, M. Siffer, ge meenteraadslid te Gent, een jonge luipaard ten geschenke. M. Siffer kweekte het op zijn buitenverblijf te Oostakker. In den beginne was bet dier tam, bet liep vrij rond, maar met het ouder worden werd het ook woester. Men moest bet dier vast leggen, dan opsluiten en eindelyk aan een koopman van Antwerpen verkoopen. Verscheidene bladen melden dat wij met de maand Mm eenen Iweelaligen reisgids gaan krygen. Eerste snee, zei de boer. Eene zekere Smet, schrijnwerker, afkomstig van Grembergen, heeft in 't Noorden van Frankrijk zijne vrouw uit liefde ket hoofd verbrijzeld bij middel van hamerslagen. Het fijn der historie is weeral het gevolg van vrije zedeleer.— iPnze mini sters zitten op nen weer dien zy moeilijk kunnen doorzagen. Dynsdag laatst hebben zij eenen pourparlé gehouden, die verscheidene uren geduurd heeft. De zaak is 't dees door de benoeming van eenen nieuwen minister van koloniën, ?yn 'er verscheidene veranderingen te doen in de ministeriën zelve. Hopen wij dat alles voor het beste zal geschikt worden. Ei, te New-York is een huis afgebrand en tien per sonen zyn in de dammen omgekomen. Er bestaat kwaadwilligheid, zegt men. Hoe laf I een brandstichter is slechter dan een moorde naar 1 De MZngetsche stoomer Kitty of Dundee, varende van Antwerpen naar Liverpool is in het Kanaal gezonken. De kapi tein, de 2® officier en de kwartiermeester, voa- den den dood in de golven. De bijzondere Gezant schappen, naar Rome ge zonden om den H. Vaaer geluk te wenschen ter gelegenheid van de 50® verjaiiug zyner priesterwijding, zullen aan hun hoofd hebben Graaf de Smet de Naeyer, staatsminister voor België; Prins Kaï el von Schwartzenburg voor Oostenrijk-Hongarië baron Klement von Schorlemer, kamerheer des keizers, voor Duitschland en Jonker van Le Pol, gehecht aan het Hol van H. M. Koningin Wilhelmina. voor Holland. Zondag nacht, om 11 uur, werd een alarm gegeven in de ZeveD Hofstedenstraat, te ÊJzendijke, Zeeuwsch-VJaanderen. De schuur van den landbouwer Bram-Van Houtte, op den hoek dier straat, stond ia licht- laaie vlam. Aan biusschen viel niet te denken, doordien het vuur reeds te groote uitbreiding had genomen. Gansch de oogst van deze groote polder hofstede werd vernield acht trekpaarden, twee veulens, een stier, drie runders en vier zeugen kwamen om in de vlammen. Er bestond slechts eene gedeeltelijke verze kering. Een onderzoek over de oorzaak dezer ramp is geopend. Or heer Voorzitter der turnclub «Willen is Kunnen a is Dynsdag avond om 9 ure toegeko men uit Rome. Het muziek was aan de statie en op den doortocht wapperden de vlaggen. Stien had ook zijnen drapeau uitgesteken. Als ik niet uit steek, had hij gezegd, dan steek ik uit dus om niet uit te steken zal ik uitsteken. Bah, zegde Fien, ik wil uitsteken, want ik zal niet uitsteken, 'k Geloof wel, zei Stien, gy, ge woont in een kelder III Een kindje van 2 jaren oud, wan- delde Zondag laatst met zijne moeder langs de Botermarkt te Gent. Mama had voor den klei ne eenige peren gekocht. Daar bolt er eene uit de hand van 't kind,dat er naartoe loopt om ze op te rapen. Ongelukkig de tram rijdt juist voorbij en doodt het arme schaapken. Het lykje werd in het policiebureel der Kammenstraat gedragen, alwaar de vader, die policieagent is, met onuitsprekelijke smert zijn eigen kind her kende. Men oordeele over de droefheid der ouders Een eigenaar der omstreken van Gett- tranerekere Benanti, had eenen zyner pachters op straat gezet. Deze laatste besioot zich te wreken. Gewapend met een geweer, drong hy in de woning van den eigenaar en kwetste diens vrouw levensgevaarlijk, terwijl hij op haar sprong en haar verschillige dolkste - ken toebracht. Middelerwijl kwam ook de man ter plaats. De pachter verliet dan zyn slachtoffer en 37® vervolg. Met een zwaren zucht wendde hij zich van he' raam af naar het inwendige der kamer by had niet bemerkt, dat zijne vrouw binnenge treden was en zich aan het geopend spinet gezet had. Vertrouwelijk legde bij zyne hand op haar hoofd, streek haar over het weelderig haar en kuste haar op het blanke voorhoofd. Laat ons den moed niet opgeven troostte hij op meewarenden toOD. Het zal en moet ook voor ons eenmaal Lente worden I Geloof gij aan uwe eigen troostwoorden gaf Lina hem twijfelend terug. Ik doe my zeiven geweld daartoe aan 1 De hoop heeft snelle vleugeleD, die zich dikwijls hoog, zeer hoog boven het aardsche leven ver heffen. Hier is teleurstelling voor het menschen- ha-t geen zonde. Maar wanneer de hoop zich nichooger waagt dan op een bescbeiden deel vai den overvloed wanneer het lieve dagelijk- scb j brood het ideaal is, dat de hoop der armen uitmaakt, dan is zij niet meer een dochter des henels, welker vredekus de nood minder drin- sprong op zijn ouden patroon. Gelukkiglijk kwamen op dat oogenblik do gaston aan. Hij hei laadde zijn geweer, doodde zijue vrouw en kon outsnappen. Van dichtbij achtervolgd, slaagde hij cr iu ziju geweer te laden en at te vureD, waarna hij wederom kon ontkomen over eenen naburigen berg Wat monsters loopen er 1och I'e UudapeHlh. O don loop der manifestatie voor algemeen stemrecht, die Zon dag namiddag heeft plaats gehad, hebben de socialisten geschoten op de policieagenten die in de Andrassystraat stonden en die do mani festenten hadden verspreid. Acht revolverscho ten zyn gelost geworden, waarvan een het paard doodde van eenen agent. Er zijn ook acht aanhoudingen gedaan. De rust is hersteld. Zij zyn overal dezelfde, de zachte roode lam- mekens UlllliOCn. Eenige maanden geleden stierf iu EDgelsch Indië een man van Duitschen oorsprong die eene fortuin nalaat van ongeveer 132 millioen frank. Onder de erfgenamen be vindt zich eene vrouw van ten armen dagloo- ner van MuDchen die, naar het scbijnt, het grootste deel bekomt der groote erfenis. M)e trijttbrouteer Limbin, van Jussy bij Metz, wilde een nieuwen wyu proeven die lag te gisten in een groot vat. Bedwelmd door het gas dat uit hot vat opsteeg, verloor hij evenwicht en viel voorover in de kuip. Wanneer men hem kon ter hulp komen, had hy opge houden te leven. Hij was bezweken aan ver stikking. A t de mensehen spreken van het heerlijk weder dat wij nu hebben. Waarlijk het is buitengewoon. Het is reeds meer dan 50 jaren geledeD dat October zulke warme en zulke hel- dergemsche dagen gegeven heeft. De oude majoor zegt dat het alzoo gansch de maand zal zijn. 'k Zou het willen zien, zei de blinde. STAATKUNDIG OVERZICHT. M^ranhrijti Paat maar immer voort op den weg, om het volk ongodsdienstig te maken, de priesters te vervolgen en het, vrij onderwijs te bevechten. Ongelukkig land, wijl de naburige mogendheden al wat mogelijk is inspannen om handel en nijverheid te doen bloeien om hunne macht te vergrooten en de opvoeding van de jonge geslachten te verbete ren, houdt Frankrijk zich bezig met zijn eigen volk't land uitte jagen, met het volk. op te leiden zonder godsdienst; daar ligt al de iever van de bestuurders. Wee dat volk 1 iioUand heoft zijne moeilijkheden met Venezuela ook nog niet klaar gekregen. Holland bereidt zich om dat land te dwingen desnoods. Hopen wy dat de moeilijkheden vre delievend opgelost worden. Itutgarië en Furkijë Gansch Europa volgt met angst de gebeurte nissen tusschen Bulgarië en Turbijë. Bulgarië, dat tot heden min of meer afhankelijk was van Turkijë, roept al met eens zijne onafhankelyk- heiduit. Indien Turkyë niet toestemt, is het de oorlog. Wat caat er nu gebeuren? Niemand weet het met juistheid. Bulgarië rekent op zyn leger, dat goed is ingericht, en neemt eene uitdagende houding aan. Neen, voor eenen oorlog zou het niet terugwijken. Oostenrijk maakt van de omstandigheden gebruik om ook twee provinciën van het Turksche ryk te nemen. Lukt dat alles, dan telt Turkije niet meer als groote mogendheid. Laat ons hopen, iu 't belang der bewoners van zuidelijk Europa dat het tot geen vechten komen zal.en dat Turkije eene mogelyke neder laag inziende, gewillig den duim zal leggen. En moest het zulks doen, dan zou dat groot land in Europa veel verminderen in sterkte, kracht en gezag,maar ziel dat ware geen onheil, want 1 Or er appelen. Het eten vau appelen, vooral onmiddellijk voor het naar bed gaan, ia een uit stekend middel om de gezondheid le bevorderen. Een appel brengt het bloed tot kalmte, doet den opgewon den geest bedarón, vergemakkelijkt de ademhaling en bevordert de werking van het hart. Na een gezonden slaap zal men met verhoogde levenskracht zijn dage- lijkschen arbeid kunnen beginnen, Elke gezonde maag kan rijpe appelen verdragen. Waar ze bij normaal gebruik het zuur en opgeblazen heid veroorzaken, is eene zenuwachtige ol' verzwakte maag de schuld, iu dergelijke gevallen neme men de volgende regelen in achtMen ete nooit onmachtig veel appelB, maar beginne met een halven of vierde- paart en sla er dan hiermede eon dag over. Men ete geen appels tusschen de verschillende maaltijden, maar er na en gebruike ze niet na moeilijk verteerbare, zure en vette spijzen. Vruchten eo bier kunnen in geen ge val samengaan; daarentegen behooren brood en vruch ten bij elkaar. Lieden die aanleg hebben voor diarrhee, moeten vooral voorzichtig zijn in het gebruik van appelen; voor hen zijn peren beter, die eene stoppende werking hebben. Kan men iu 'tgeheel geene rauwe appelen ver dragen, dan ete men althans appelmoes. Al heeft dat niet de waarde van een rauwen appel,de zwakste maag kan appelmoes en appelgelei verdragen. Bierdrinkers en sterke rookers zijn vijanden van appels eten. Kan men hen er toe krijgen, na eiken maaltijd 2 of 3 appelen te gebruiken, dan vermindert de begeerte naar alcooi. Zure appels vóór het naar bed gaan geëteu, nemen de schadelijke werking van het bier weg. Schillen, pitten en klokhuis van den appel zijn on verteerbaar. Zij geven nutteloozen ballast voor maag en darmkanaal. Pitten moet men bepaald nooit eten, omdat ze. als zè in den blinden darm komen, aanleiding kunnen geven tot gevaarlijke operaties. Nog enkele dagen scheiden ons van do groote trekking van de allerprachtigste tombola der Christene Textielbewerkers van België. De trekking heeft on wederroepelij k plaatste Gent. in 't lokaal Het Volk Oudburg 34* op Zondag 26ste October 1908. Die een der groote en kostelijke prijzen wil winnen, moet zich dus spoedig eenige loten aanschaffen. Zij kosten maar lO centiemen en worden ten huize opgestuurd in verwisseling van post zegels of postbons, die men moet zenden aan M. Albert Weymeersch, Secretaris der Tombo la, lokaal Het Volk Oudburg 3 D Gent. Vrienden koopt loten, koopt loten 1 1 Lippen. Wij ziju reeds halfweg Rick. Is er geen nieuws in de gazet Rick. Altijd zelLte te genwoordig, Lippen, die mili taristen.... Leppen. Zijn vieze tisten. Rick. Zij houden, in het leger, voorbeel- j dig de regeltucht, maar met hun klein getal zouden zij in ons land over do meerderheid wil len beschikken. Lippen.Da£ mag niet zyn. Om redelyk te wezen,moeten zij zich 3'an de wetten van het land gewennen gelijk de soldaat aan de bevelen zijner oversten. Rick. Gy zijt er. Bovendien zouden de voorstanders van het alleman soldaat de pre tentie schijnen te hebben, van, als er iemand ou ge*.af;,maai aioi uat ware geeu onnen, in de gazet zijne gedachten uiteenzet, en dit de groote Turk is toch altijd de oneer, I valt in hunnen smaak niet, van 1e verstaan te de schande, de etterbuil van Europa geweest, wiens verdwijning wel niet altijd luid op werd gevraagd, maar door allen stilzwijgend werd gewenscht. Krlcbelacbtlg. Stien was op reis en had nen brief geschreven naar huis om te lateu weten dat hy niet goed en was. Wel twee drij dagen had hij afgezien, nu kermende van kram pen, trekkingen en steebten gelyk iemand die vergiftigde mossels geëten heeft, of misschien ook te veel salade dan klagende van draaiin gen en ongemakken, van kriebeling aan het herteputje juist gelyk iemaud die op ne stom boot de zeeziekte krijgt, en zonder slecht te zijn, toch ook niet goed en is. God zy dank, dat was nu gedaan... en toch Stien en was niet gerust, neen hij was niet ge nezen, want en daar was hy geweldig mee bebommord zijn tong was niet zuiver, ze was belemmerd, belast en beladen, hij gevoelde het zelf zonder dat hij het zien moest. En hy trok by eenen apotheker en zei 't hem dat hy geheel en gansch niet wel en was en dat hij byzonder onrustig was ondanks zijne tong belast bleef... en hij stak zo uit... Och Heere Stien I riep de apotheker 't en is niets, 't Is jandorie nen timber ven vijf cents die er op hangt... Sakker zei Stien 't is waar... 'k heb hem vergeten op mijnen brief te plakken. uitschieten. Vrouw, om ons heen wordt het nacht, en diepe duisternissen hullen de schep ping in haren zwarten mantel. Doch op de nacht volgt de heldere dag. Zoo breekt ook voor ons het morgenrood van schoonere dagen aan vertrouw op God en laat hem zorgen I Carolina leunde het matte hoofd tenen Haydn's borst. Joseph, hebben niet duizenden gelijk gy gehoopt, op God gebouwd, gezwoegd, gewerkt en zijn toch ellendig ten gronde gegaan? Waar lijk, die u zoo vroom vertrouwen ziet, die moet uwe hoop deeleaof ophouden aan een recht- veerdigen God te gelooven maar, Joseph, als onze hoop eens te laat in vervulling ging Herinnert gy u niet onze yzig koude kamer, den schralen kost, den afgesleten rok, die u voor de boude niet beschermt onzen stij genden nood Hebt gy niet reeds voor maan den dat zelfde lied gezongen, uwe en mijne ziel met dergelijke voorspiegelingen gewiegd, en wat heeft zich tot dusverre van al uwe hoop verwezenlijkt ?^Zie 1 in den beginne ben ik te gen ons hard lot in opstand gekomen, ik heb te gen God gemord en u lederen dag, ieder uur met de bitterste verwijten gevolgd, ja, ik heb het uur verwenscht dat my aan u en uwe ar- geven dat ze naar eene sociale positie uitzien. Lippen. Weldoen zonder omzien is 't spel Rick. Rick. En bijzonderlijk als hetgene men schryft met onze bestaande wetten overeen komt. Lippen. Gij wilt zepgen Rick niet oppo- siet zyn tegen de wetten door onze oversten in Kamer en Senaat gestemd en bekrachtigd door onzen Leopold II. Rick. Juist Lippen. Met eendrachtigheid werken, elk in de maat zijner krachten werken voor het goede, gelyk de aanbeveling die van Rome komt, van onzen oppergeneraal den Paus. Lippen. Wel gesproken Rick. En gelyk er op ons geldstukken staat Eendracht maakt macht Dit is toch een wijze nationale spreuk Rick. Rick. Zeker, Lippen. Dat het toch niet beter verstaan eu wordt, Lippen 1 't Is toch voorzeker niet, op den akker der zwijgers of op dezeo die de pen in de hand te zwaar weegt dat deze wijze spreuk «Eendracht maakt macht» hare vruchten zal plukken. Lippen. Wel getappeerd, Rick. Wy zijn op onzen tijd bionen. Tot later Rick. Rick. Tot wederziens, Lippen.[j Casimir. Landbouwersbond van het I rrondissemenl Aalst. Zondag 4 October hield de Sinte Apolonia- gildo, gevestigd te Aalst-Schaarbeeb, haren tweeden prijskamp van Holgevogelte, ten voor- deole harer leden. Honderd zeven en dertig in schrijvingen waren toegekomen I Prachtig getal voorwaar, en vooral prachtige dieren 1 De leden halen eer van hunne zakeD. De tentoonstelling heelt veel volk te been gebracht 1 Hulde aan den inrichter, den Eerw. Heer Cobbaut I Hulde iiau zijne ievervolle medewerkers, M. Alfons De Keghel, Jan Van Mossevelde, Ruffin Staels en zooveel andere 1 Op Zondag 11 October is het geitenkeuring te Goefferdinge. op Zondag 18 October kieken- tentoonstelling te Dender wiodeke; 's namiddags wandel voordracht door den algemeenen secre taris der Vogelteeltmaatschappijen Van het Arrondissement Aalst. Zondag, 11 Oct., zal de dienstdoende apoth. van M. VanCaelenberg, in de Leopoldstr, alleen open blijven, te beginnen vat 12 ure 's middags. Creemboi erMarkt var Zaterdag 10 october 310 kil ter markt- Prijs 3.20 per kilo Compagnie Hoilandla 14, Ber/emeorschestraat, 14, Aalst, Crème Boter Extra 8,10 per kilo. ;,7 ,Ti,5i|T|% Oavldwfond» Aalfut en hm ömBlvekt-n. Boekerijen iu St.-Carmnusschuol, (OSBROEK. fl|- Open allo Zondagen van 10 tot 11 met u in stilte te hopen. Thans echter wankelt alles weêr in mij hoop, geloof en vertrouwen; heden liet ik mijn laatsteri gulden wisselen is ook deze op, dan zijn wij bedelaars! Die als onvolwassen kinderen uit vaders schotel eten voegde Haydn er zuchtende bij. Joseph I vleide de jooge vrouw, gij weet hoe goed vader is, hoe lief hy ons heeft, u nog meer dan mij beschouwt het niet als eene ver nedering als wij aan zijne tafel eten er zal ook nog wel een tijd komen, dat wy vader by ons een heerlijk maal kunnen opdisschen. God geve hetzuchtte Haydn. Dat ligt nog in het verschiethet tegenwoordige vindt ons echter aan het nijpendste gebrek ten prooi- doch God zal ons wel uitkomst geven 1 Zoo sprekende drukte hy zyne weenende vrouw een kus op het voorhoofd, nam hoed en mantel en ijlde naar buiten in den donkeren nacht. Dof brandden de olielantaarns op de hoeken der straten over de besneeuwde straten zweef- den odhoorbaar donkere gedaanten, die den mantel dicht om hare schouders geslagen had den. Haydn sloeg de richting in near de Leopold voorstad, naar het klooster der Barm- S iT 5 hartige Broeders, waarvan de prior voor hem moede geketend heefttoen ik echter uwe een deelnemende vriend geworden w i stille onderwerping, de tianen in uwe oogen gend maaktdan wordt zij eene foltering, zy, die ien hongerende eene heerlijke bete voorbe- hou It en deze, als hy er den mond voor opent, in nevel en rook doet opgaaD. Ik hoop niet op mei schen, wier woord, hoe meer het vliet, des te bitterder bedriegtik hoop Diet op eigen kra< iten, ik vertrouw op Hem, die in myne ziel e vonk van het genie legde, niet, opdat zy daar verflauwen en uitdooven zou, maar op- - kristene my tegenover stondt toen voelde dat haar licht gouden stralen m het rond ton j ik myne ontevredenheid wykon, en begon ik zag, toen gij voor al mijne klachten slechts ver troostende en opbeurende woorden hadt, toen ik zag hoe gy eiken zuur verdienden penning tehuis bracht en in myne hand legdet, hoe gij zoo vol vertrouwen baadt, als waart gy op het punt van verhoord te worden, en uw droog brood met dezelfde tevredenheid at als ware het de fijnste spys kortom, toen gy als man en Op de St.-Stephanuskerk bromden zes slagen door de dompige sneeuwlucht. Haydn haastte zich om noch aan de poort te komen eer deze, voor zie ken ten allen tyde open, voor bezoekers geslo- I ten word. I De broeder zag verbaasd op. Zoo laat nog, mijnheer Haydn Kan ik den pater prior nog heden spreken? Als het zyn moet 1 Er is anders een voor- I naam bezoeker in den refter. De broeder ging hem in den spaarzaam ver" ure voormiddag:. In do Jongensschool, (MOORSEL BAAN,) Mijlboek Open alle Zond a gw vu) 10 tot 11 ure voormiddag Onze IdBzer* welke wekelijks de gazet ontvangen van onze voort ver koepers worden vriendelyk verzocht regelmatig te betalen, om rodn dat ouze voortver koopers ook wekelijks in het bureel moeten komen betalen Kerk der 'Ekeresianen. Solemnele Octaaf ter eer<; van Seraphien sche Moeder Theresia. Orde der diensteu Donderdag 15 October, ten 6 uren de eerste Mis mtt uitstelling van het Allerheiligste, de Solemnele Mis ten 9 uren, 's namiddags, ten 5 uren het Lof met fransch Sermoen, ZoDdag 18 October, ten 6 ui en de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste, de Solem nele Mis ten 9 uren, 's namiddags, ten 5 uren het Lof met vlaamscb Sermoen. Prachtig was hunno reis raar het schoone Italië, aangenaam hun verblijf in de eeuwige stad, blijde hun ne terugkomst naar het vaderland, plechtig de ont vangst die Dinsdag avond aan de Bestuur en Eereleden van den Turnclub is te beurt gevallen Van 's morgends af wapperde de nationale vlag in de straten van St.-Jozefsparochie. De fanfaar der Patro nage met al de leden van den Turnclub mochten hunne weldoeners en vrienden ter statie afhalen. Ontelbare vrienden waren binnen en wilden de eersten bij het afstappen van den trein de duurbare reizigers verwei komen. Stoetsgewijze, muziek aan het hoofd, onder de wel- komgroeten, gelukwenschen en toejuichingen van eene immer groeiende menigte werden zij geleid tot aan het huis van den Eerw. Heer Pastoor Willema Deze, zienlijk ontroerd, in vaderlijke taal, bracht een welverdiende hulde vau dankbaarheid aan de grenze- looze milddadigheid van den verkleefden Voorzitter, en aan de bekwame leiding van den wijzen Bestuurder. Hij bood zijne beste gelukwenschen aan de dappere turners, sinds jaren reeds in België beroemd, maar nu door de schitterende zegepralen in den priiskamp van Rome, de wereld door bekend. Dan werd in naam van den Turnclub een prachtige bloemtuil aangeboden aan M. Pol. Van Ghyseghem Voorzitter, en M. André De Wageneer, Bestuurder, die beiden door moeilijkheden, zelfopofieringen, strijd en zegepraal, de kenspreuk hunner maatschappij weerdig verpersoonlijken en zoo krachtig verwezent. lijken Willen is Kunnen Een gulden bloemkorf werd geschonken aan de twee dappere turners Petrus Camphyn en Alfons De Schut ter, die in den wereldprijskamp de groote gouden zilveren medalie met zoo veel bijval hebben veroverd. M. Polydoor Van Ghyseghom sprak kort maar krach tig en wonderwel... meer dan men droomen kan ver klaarde hij in dien plechtigen oogenblik Wat ik voor onzen Turnclub heb gedaan in het verledene bon ik bereid te doen in het toekomende... Eendonder van toejuichingen begroette zijne woor den o meer zoggen moest hij niet... want meer doen dan hij gedaan heeft kan hij niet. M. André De Wageneer, met zijne gekende welspre kendheid in zuivere on vloeiende taal, aanveerdde de bloemen hem toegeworpen, doch enkel om ze weder uit te strooien over Voorzitter, Ondervoorzitter, Bestuur- en Beschermleden en Werkers van den Turnelub. Voor allen en voor ieder had hij eene gepaste hulde en stree- lichten gans 'oor, opende de deur van den ref ter en meldde den prior fluisterende het late bezoek. Veroorlooft Uwe Doorluchtigheid, dat een vriend voor een oogenblik ons onderhoud stoort? wendde de prior zich tot zijn gast. Deze knikte toestemmend en Haydn trad binnen. Aanvankelijk aarzelde hij in de tegen woordigheid van een vreemde zijn hart voor zijn vriend uit te stortten toen de monnik hem echter vertrouwelijk de hand op de schouder legde en zeide Joseph, op uw aangezicht staat diepe kommer te lezen spreek en laat mij dien met u dragen deelde Haydn hem ziin leed meê. J De voorname bezoeker was opgestaan en be zag de donkere heiligplaten aan de wanden daarby luisterde hij evenwel met klimmende aandacht naar de woorden van den klagende. En nu kent gij myne zorgen, besloot Haydn, en ik weet dat ik u ze niet tevergeefs geopenbaard heb. Stond ik alleen op de wereld zoo had ik moed en kracht genoeg om myne ellende ook alleen te dragen. Nu echter siddert mijne vrouw met my voor het groote raadsel des levens Wat zullen wij eten waarmede ons kleeden 1 Hadde ik schaaf of zaag ter hand genomen, en ware ik een eerzame meester go- wordep, ik had brood en vleesch erbij daar ik echter den genius, dien God mij gaf, getrouw 7 J gcblUUV volgde, zyn gebrek en ontbering de onafschei delijke gezellen mijns levens geworden. Mijne moeder zaliger had menigmaal waarschuwend gezegd Joseph, gy hebt als muzikant geen geluk 1 Zij heeft maar al te zeer de waarheid gesproken Joseph, antwoordde de monnik met vrien delijken ernst, gij hebt zooeven gezegd, dat gij en uwe echtgenoot e voor het groote raadse l lend woord die telkenmale door daverende toejuichin gen werden bevestigd en bekrachtigd ltond 10 ure vertrok de stoet onder het uitvoeren van blijde muziekstukken en immer door het volk toege juicht naar het lokaal der Patronage Daar werd nog een lekker glas gt»di\ nkeu,.. de reizigers door talrijke vrienden omringd en uilgenoodigd... de zegepralende turners toegejuicht. de kampioenen rondgedragen... de prijskamp van Rome met fierheid besproken... Briefwisseling. Waarde Heer Uitgever, In uw blad van 26 Septembei klaagt men over de verlichting der Groote Markt, zoodanig slecht, zegt men, dat men er tijdens de concerten de stedelijke overheden niet ziet Het is onwaar dat die hoeren altijd schitteren door hunne afwezigheid, want meer maals zag ik er eenigen van hen; anderen merkte ik nooit op. De schrijver van dit vogeipikske had zijne laDtaarn mogen aansteeken. Wat men echter kan bestatigen, dat is, dat onze stad eene neiging heeft om langs om meer achteruit te blij ven op 't intellectueel gebied vdaar waar het kunst en wetenschap betreft. Critiek genoeg, maar 't is me 't critiekske. Gaat men zoo voort, dan zal men hier binnen twintig jaren niets meer kennen dan pint, pijp, sigaar en domme grappen. Waarom duurt die toestand n Omdat zij, die door hunnen rang, hunne hoedanigheid en hunne middelen ten voile geschikt zijn om d'intel- lectueele beweging te ondersteunen, zulks niet doen. Wel is waar stemt men toelagen aan tooneelmaatschap- pijen, turnclubs, enz. Vereeren sommigen de tooneel- feesten met hunne tegenwoordigheid, maar zelden zag men iemand (tenzij altijd de twee of drie dezelfde) per soonlijk optreden om stadsgenooten aan te wakkeren en bij te staan op bovengemeld gebied. Wie maaien wil moet zaaien. De onderwijzing en de uitbreiding van kunsten en wetenschappen is de belangrijkste stap op den weg des vooruitgangs, voor 't welzijn van stad en land. De letterkunde zoowel als de toonkunst is eene der grootste factors der geestesontwikkeling. Een volk wordt wijs en groot wanneer het zijn geest ontwiakeld. Het Vlaamsche volk was steeds begaafd, verstandig en bezield met een kunstgevoel zonder weerga, Alom bekend om zijue macht, zijn moed, ver wekte het de bewondering door zijne rechtzinnigheid en zijne rechtvaardigheid. De Vlaming is kalm en zacht van karakter, moedig waar en wanneer, het nood doet. De vervlogen eeuwen bewezen 't ons. 1302. Vlaanderen ging gebukt onder 't fransche juk, het verdroeg de dwingelandij, zoolang deze uitstaanbaar was, maar toen 't uur der wrake sloeg, brak het zijne ketens. De fransche ridderbenden snelden toe, verlekkerd op Vlaanderens rijkdommen Noël... Montjoie St.-Denis huilden zij, onder den invloed van den wijn, maar de langgenoeg getergde Vlamingen sloegen hen den kop in met ne Goeden dag en Vlaanderen den Leu dat was hun zwanen zang. Duizende Sans culotten bleven in handen der brigands tijdens het fransche schrikbewind. De bloedhonden en godsdiensthaters wilden alles overwel digen, maar zonder over de lijken der vlaamsche boeren te trappen kwamen zij noch aan altaar noch aan haard. De prins van Oranje kende zijne onderdanen niet. Hij ook wilde hen in de boeien leggen, hen dwingen onrecht goed te keuren, den mond toesnoeren. Neen Netn 1 De leeuw sprong recht en brulde, dat zal niet duren was de kreetde stem des volks kon niet ge smoord, de leeuw verbrak zijne ketens en schudde lier zijne manen de blikken naar 't Noorden gericht. Dat waren do Vlamingen en dat zijn de Belgen. Flamingant Neen I Vlaming? Wel, tot in de ziel. De uitbreiding van handel en nijverheid, de beschaving en de voreischten des levens, de logiek, verplichten onB 't flamingantisme te verwijderen en meer taien te lee- ren en te kennen dan de moedertaal. De toekomst berust in d'handen der laagste klassen van de samenleving en die moeten wij tot ons roepen en ze geleiden of anders storten zij hun zeiven in den afgrond en ons erbij. Ons volk heelt een groote geest, gevoelhet kent, helaas zijne taal niet en 't snakt naar geestesontwikke ling. Het dwarrelt in een draaikolk, 't bestaan is voor hen een chaos en daar moeten het worden uitgeslingerd al kostte het nog zooveel tijd en rust. In de Volksstem van lö April en 11 Juli 1.1. las ik een gegrond schrijven aangaande de stadsboekerij. Het blijft zonder uitslag. Waarom Als de bestuurraad der boekerij onachtzaam blijft op redelijke opmerkin gen, algemeene verzoeken, waarom gebruikt de stede lijke overheid haren invloed niet, om de commissie van die instelling te doen begrijpen dat hoogst noodig is er gevolg aan t« geven, en de middelen ter harer be schikking te stellen. Ons volk leestI roept men. Maar wat leest het? Dagbladen, politieke volksromans, vertaalde draken. Geef het echter eene gezonde brok vlaamsche of fransche letterkunde in handen en gij zult bestatigen dat het er niets van begrijpt. En dit is niet alleen het geval by da werkende klas maar in alle standen. Dat volk dat gebrek lijdt aan schoonheidszin, kan men ontwikkelen door, deugdelijke lezing die zijn ge voel en hart zal opwekken en het eindelijk brengen op den weg van 't intellektueele. Het is eene grove dwaling te denken dat een werk man minder smaak heeft dan een burger, dan een rijke, een ongeschoolde minder dan een geleerde. Smaak en schoonheidszin is eene aangeboren hoedanigheid die niet kunstmatig kan worden verkregen, maar alieen door oefening en ontwikkeling verfijnd en van zich zelf meer zeker gemaakt kan worden. Gij, Stadsgenooten, begaafd met verstand, geestes- vormogen en bekwaamheid, op stoffelijk en zedefijk gebied er toe geschikt, roept het volk tot u, ruk het uit de duisternis, doet het smaken het goede en het schoone en dra zal voor dit volk licht oprijzen en een nieuw leven aanvangen. De taak zal lastig wezen, maar wat bewijst er, dat uit onze bevolking geen genie, geboren uit uw initiatief, zal optreden als beiooning van uw werk. Aanvaard, enz. stondt Wat zullen wij eten, waarmee ons kleeden Hebt gy, vriend, datgene vergeten, wat de eeuwige Wysheid ons hierop ten antwoord geeftVermaant ons de Heer met om ons leven niet bekommerd te zyn gelijk de hei denen Wanneer ik u op Gods barmhartige zorg wijs, dat moet ook ik zeil indachtig zim. dat men den evennaaste niet bemint als mén hem afscheept met vrome spreuken, maar als men zich tot het werktuig van Gods helpende hand maakt. Uwe Doorluchtigheid, ging hy, zich tot den terzijde staanden bezoeker wendende voort ik ben een arme monnik, die met den H.Baulus zeggen moet: Goud en zilver bezit ik niet I Ik voor my kan mijn vriend slechts in zooverre helpen, als ik anderen tot hulp kan trachten te bewegen. Ontsluit voor dezen man uw hart en uwe hand het ware niet het mmate bevoor recht voor het kunstlievende vorstenhuis Ester- hazy, een Joseph Haydn tot dienaar en be schermeling te hebben. De vorst keerde zich ras naar Haydn om. blik verried belangstelling, nieuwsgierig heid, bewondering en deelneming. Zy t gy Joseph Haydn I Ik meende dat gij reeds sinds lang iu eene vaste betrekkmg waart! Ik heb veel, zoor veel van u gehoord Ik dacht dat graaf Morziu zuik een kapelmeester mot zou ontslaan i De nood dwong hem daartoe. Aha I dus is hy werkelyk ten gronde Ln nu Sinds maanden ben ik buiten betrekking memand begeer; myne diensteu en myne talen ten mogelijk, voegde hy er met eene zweem van bitterheid by, is datgene wat tk mijne kunst noem ook neits anders dan verbeeldiag po minachting, die men my betoont, noopt mn byna zulks te gelooven. Worit roortgcut 3MH#

De Volksstem | 1908 | | pagina 2