Heden Zondag laatste opvoering van OUD HEIDELBERG Joseph Haydn NIEUWS UIT DE STREEK Apothekersbond. OP DEN TREIN. EENE KUNSTENAARSLOOPBAAN De laatste oproep. Geeraardsbergen. Trappisten Bier STADSNIEUWS. Zondagrust. M. Gues, seheepsvaandrig, 28 jaar oud, werd op den slag gedood Ds drie andere heeieu be kwamen erge wonden en verkeeren in stervens gevaar. t II aarbij kon»! het dat wij in ons land zulke warme dagen gehad hebben ge durende de maand October Wel, dat is zeer eenvoudig, zei Stien, dat komt door de overneming van den CoDgo III M0C kleine Jacobus Hardy van Sint- Pieters (by Bergen), oud G jaren, is door koeien in eene weide gedood. Zij vertrapten hem en doorkerfden zijn lichaam met hunne hoornen, 'loen men ter hulp kwam. had het manneken reeds den geest gegeven. Hoe erg Hoever staat het nu met het ritEjf/M (tvhit*H Wel, van week tot week brengt men verbete ringen aan dit toestel. Alles kan van den eer sten keer niet perfekt zyn. Wanneer den eersten ke^r de trein, met zijne opene waggons, van Brussel naar Mechelen reed, dan liep het volk voorop op de ijzeren baan voorden ry- dende trein, die dan slechts zoosnel vooruit- fiug gelyk eene huurkoets. Eu wie herinnert em niet die eerste velos met hun reusachtig wiel, waar er soms eenen hond was aange spannen gelijk aan tenen kruiwagen Moest het nu alzoo nog gaan, de hond zoude gauw zijnen steert kwyt zyn en de voorloopers van Jen trein zouden den lokomotief nog al rap op hunne hielen krygen. Nu de primus in het vliegen is een zekere Wright van Engeland hy heeft het al zoover gebracht, dat hij meer dan 50 kilometers ver kan vliegen; reeds heeft hij eenen brevet bekomen voor zyne uit vinding. Ja, men zal er komen, doch 't Blijft altijd waar, 't Vliegen levert ook gevaar. Hooge klemmers, Diepe zwemmers En dezen die gaan cp 't ijs, Zijn allemaal niet wijs. Eene nieuu-e groep u''wü- kehugen is verleden week aan boord van de stoomboot Zaanland van de Koninklyke Hollandsche Lloyd naar Brazilië vertrokken. Die uitwijkelingen zyn meest allen land bouwers. Men zegt dat Belgen ook lust gevoelen om mar Brazilië over te steken. Dat ze in dat geval goede voorzorgen nemen om niet te varen zooals degenen die in 1889 naar Amerika vertrokken. Verzint, verzint, Eer gij begint. Eerst gedaan en dan bedacht Heeft menig mensch in druk gebracht. Een lltnblenanr van Lissabon begaf zich Zaterdag naar den kelder van het ministerie van binnenlandsche zaken, waar de archieven bewaard worden der Kamers van Volksvertegenwoordigers. Hy bereidde zich om deze archieven te rangschikken, wanneer uit den eerste, welken hij opende, een serpent sprong, dat, wellicht woedend omdat het gestoord werd in zyne ïust, den ongelukkigeu ambtenaar in de onderlip beet. Het kruipdier was vergiftig, want een half uur later was zyn slachtoffer bezweken. Niettegenstaande de uitdrukkelijkste bevelen eu spyts het aandringen der bestuurders van net ministerie, Leeft geen enkel bediende het werk willen voltooien dat door de overledene was aangevangen on hei is by na zeker dat de aichieven zullen overgelaten blyven aan hun gevaarlyken bewaker. tiaar 'I nooit en icaait is het altyd stil. Soms in een huishouden kan er al eens te kwikkelen vallen en laat het ons toe bet te zeggen, geachte Lezeressen, het vrouwvolk houdt er nog al aan om het laatste woord te hebben. Si la parole est d'argent le silence est d'or, zegt de Franschman. Zwijgen is onverbeterlijk in zulke gevallen, want het een woord brengt het andere by en alzoo is het stms laguene. Socrates had eene Zeer booze vrouw; zy was aan 'i knokkelen van den morgen tot den avond. Op zekeren dag was Socrates echtgenoote zeer slecht gemutst en gansch den uag reeds had zij geharreward en "epreuteld. Socrates zweeg gelijk een visch. Dat beviel ziji.e vrouw niet, en het onweder rond den avond veranderde in tempeest. Altyd do zelfde stilzwijgendheid van den kant van •Socrates. Eindelyk schoot de vreuw in woede en om haar te wi eken, kletste zy eene gansche »iuik water over het hoofd van Socrates, die slechts deze woorden dan sprak Ik heb het wel gepeisd, dat achter zulk en storm het zou geregend hebben. Zij was overwonnen door de kalmte van haren man,... Eevend verbrand! Wel, fleere tcch, levende verbranden, het is zoo wreed. Zondag avond, rond 9 ure, kwam de zoon Vin- devogtl, wonende Loostraat, 28, Geut, thuis. Hij klopte aan de deur, daar zijne 66 jarige moeder, geboren Marie Merchie, reeds slapen was. De moeder stond op en kwam met eene randend petroollamp de trappen af. De zoon Vindevogel hoorde eensklaps hevig kermen en ag door den deurwaaier vlammen in den gang opflikkeren. Hy liep bij een gebuur binnen, klauterde Tver den afsluitingsmuur op den koer zijner woning en was verplicht eene ruit der keuken in te stampen, om binnen te geraken. Dichtby 38" vervolg. Haydn, ditmaal hebt gy iets gezegd, dat gij zelf niet voor waer h' udt, Gij kent even zoo goed uwe waarde, als helaas 1 Dog zeer weinig menschen die weten te schatten. Ik heb tot dusverre nog zeer weinige compositiën van u ten gehoore gekregen, maar deze verrieden den meester, wien slechts één ding ontbreekt. Haydn's blik rustte angstig vragend op het gelaat van den monnik. Zal de zon helder schijnen, dan mogen ;een wolkeu haar verduisteren, en zal de geest aar de hoogere gewesten opstijgen, dan mogen em geen zorgen aan de aarde boeien. U ont breekt de onbezorgde rust tot scheppen, zonder welke niets grootsch gewrocht kan worden. En is er dan niemand op de wijde wereld, die mij een stil prieel zou willen inruimeD, door welks groene takken en bladeren wel het lirfelyke zonlicht, maar niet de zorgen des le vens konden doordringen Zoo sprekende had Haydn onwillekeurig de handen gevouwen. Ester hazy glimlachte. Myn beste Haydn, zoudt gy verlangen dat ik om uwentwille den ouden, verdienste- Jyken bestierder van myne kapel ontsloeg Dat verhoede de hemelriep Haydn byna verschrikt uit. Gij ziet derhalve, myn weerde, besloot de f prins schouderophalend, hoe weinig ik in de 3.degenheid ben u van dienst te zyn. j Hy zag op zyn met brillanten bezet horloge. de voordeur t ig hij zijne moeder in lichtlaaie vlam staan. Zii géleek aan eene brandende toorst. De lamp was gevallen en had het vuur aan de kleederen der ongrlukkkige medege deeld. De zoon slaagde er woldra in, door de toe gesnelde geburen geholpen, do vlammen te dooven. Twee by geroepen dokters dienden haar de eersie zorgen toe. Het slachtoffer, dat vreeselyk verbrand was, werd naar het gasthuis overgebracht, waar zij Maandag morgend, overleden is. De Engelse/ie Earners zijn al geopend. Do volksvertegenwoordiger Tallot, broeder van den bertng van Norfolk, heeft aangekondigd dat hij in de Kamer de af schaffing zal vragen der onrechtvaardige wetten die tot biertoe aan miljoenen katholiek",n de vrije uitoefening van hunnen godsdienst verbie den. Hij zal vragen dat de katholieken dezelfde rechten genieten als de protestanten. Moest dit voorstel door?aan, dan zoude men de H. Sacra mentsprocessiën niet meer kunnen beletten. Elk zyn recht dan beeft de duivel nietg. STAATKUNDIG OVERZICHT. I>C KetM-nrtenlsNcn la eu rond Turktjë web ken iedere aandacht. Bulgarië roept zyne onafhankelijkheid uit- Het wil niet meer staan onder de heerschappij van Turbyë. Het volk is er over van vreugd. Oostenrijk voegt zich twee provinciëa bij. Turkyë protesteert op kalme,maar krachtdadige wijze, het beroept zich op vroeger geslotene overeenkoms'en, en doet eenen oproep tot de grooto mogendheden Rusland, Frankrijk, Engeland-, DuitschlaDd, Italië. Servië ziet dat alles met üijdig oog aan luidruchtige betoogingen hebben daar plaats tegen Oostenrijk en tegen Bulgarië. In ten woord: het zit scheef in het Balkaansch schier eiland. De groote mogendheden beleggen eene vre- descoDferencie, 't is te zeggen: de groote staats mannen gaan bijeenkomen om den toestand te bespreken. Iotusschcn gaan de gebeurtenissen hunnen gaDg. Zondag is Czaar Ferdinand I van Bulgarië in zijne hoofdstad Sofia plechtig ontvangen ge worden. Hij stapte uit den trein een drietal kilome ters van Sofia; by besteeg een schoon wit paard, en gevolgd door eene schitterende groep staf officieren deed hij zegevierend zijne intrede in de hoofdstad. Aan de Arendbrug was een zegeboog opge timmerd daar werd hy ontvangen door de stedelijke overheden, die hem welkom wensch- ten en hem brood en zout aanboden opeen gouden bord. Vrouwen en kinderen boden hem bloemen aan. Van daar begaf de Czaar zich naar de hoofd kerk van Sofia, alwaar hy ontvangen en ver welkomd werd door den metropoliet, omringd door de geestelijken der stad. Na er de kerbelyke diensten bijgewoond te hebben, begaf by zich Daar zyn paleis, waar de troepen van 't garnizoen voor hem defileerden. De geestdritt was onbeschrijflijk. De spanning welke tusschen de Oosteniijk- sche en de Servische regeericg ontstaan was, is veel min scherp afgeteekend dan enkele dagen geleden. De ontspanniDg,is byna zoo volledig dat men zeggen mag dat, voor het oogenblik, elk on middellijk gevaar voor eenen oorlog geweken is. I)e bevolking wordt kalmer en de Skoupcbtina beraadslaagt in volle kalmte. De Oostenrijksche minister, baron d'Aren- thal heeft ook eene verzoenende en vredelie vende houdiDg aangenomen. Hij heeft eenige vergoedingen aan Servië aangeboden; Servië acht ze tot nu toe onvol doende. maar het is toch altijd iéts en men hoopt dat Oostenryk nog meer toegevingen zal doen. KviebelachliffStien was nog maar pas thuis van eene reis naar Rome, toen zijne vrouw hem vroeg Maar Stien, is dat nu toch waar hetgeen ik al zoo dikwyls hooren zeggen heb, dat St-Pieterskerk van Rome zoo kolossaal groot is? Wel vrouw, dat is schrik kelijk, gij zult niet gelooven 't geen ik u ver- telle. Zie, om u een gedacht te geven de Cirk Henry die over eenige weken op de Esplanade stoDd met geheel zyn spel en plein en stallen, dat allemaal te zamen, is maar een tabakblaas tegenover de St-Pieterskerk. Als ge binnen komt langs weerskanten staan twee wakers aan ieder wijwatervat... om de menschen te redden die in het wijwatervat zouden vallen. De kleinste misdiener is twee meters lang... met eene lange ladder trekt hy naar de kandelaars om do keersen te ontsteken, hij klimt de ladder op tot aan de keersen, dan klautert by met sporen, gelijk den boomsnoeier, de kners op, en 't en is maar als hij aan de wiek komt dat hij zyDen laDgen stok opheft om licht aaD te ste ken. De koster klautert langs het klokzeel naar de godslamp en vaart met een bootjo naar te midd n waar de wiek moet ontstoken worden... al twee kosters zyn er in verdronken en niet meer weergevonden. Weet gy anders niet zei de vrouw. Ik en vertel niet meer, zei Stien, gij en gelooft my toch niet II! Lippen Alle dagen goed weder, Rick. Jft_| Rick. Het is uitnemend, W$É*ilÉi§B Lippen.'s Morgens nogal ge- smoord. De weide gelijkt aan eene prachtige groenen dam pende tapyt. Lippen. Van tapyten sprekende, 't scbyut dat men het allemansoldaat in do Kameis op 't tapyt zal brengen Rick. Ten zullen zeker toch onze vrien den niet zijn Lippen. ODgeiwyfeld zullen 't onze tegen strevers zijn. Rick. Uit politieke berekeningen, want zy hebben zich wel gewacht het voor te stellen, ten tijde dat zij aan 't bewind waren, wel we tende, dat het ministerie, die het zoude stem men, met eene eerstkomenne kamerkiezing zal wegwaaien gelijk een papierenhuis door eenen rukwind. Lippen. Zeker, Rick, en voor eeuwig en 3 dagen. Welhaast zou men gaan denken, dat er onder het kreupelhout van den grooten hof van Laeken iemand schuilt, die onzen Katholieken- Konitiklyken-Leeuw in eene hinderlaag zoekt te leiden. Rick Hoe versta ik dat Lippen Gy spreekt te diebterlyk. Lippen. Hewel luister, Rick. Dzn VOOR AVOND der VOORLAATSTE KAMERKIE ZING legde men den katholieken leeuw op de pijnbank door de kwestie der forten, met de LAATSTE KAMERKIEZING had meD te worstelen tegen de overname van den Congo. Nu wil men hem op den rooster leggen met de iegerkweriie. Daarna hebben wij... Rick. 'k Versta u Lippen. Dat men hem maar niet te veel en terge den Katholieken Leeuw want hij zou kuDnen brullen en zyne manen schudden en wel zoodanig dat door het geweld van 't brullen en van 'c schulden den Koninklijken slagader er sterk zou kunnen door lijden. Lippen. Daarna zegde ikhebben wij de verbinding der 2 groote statiën van Brussel, de Nord en de Midi, en de miljoenen voor de mont des arts. En moest dit alles gestemd wor den, dan zouden ongetwijfeld do lasten verhoo- gen, en dan zouden al de tegenpartijen... Rick Begrepen... er misbruik van ma- keD, en... Lippen ...In bunne handen wrijven... Rick. ...En zouden zy op de 4 hoeken van 't land uitbazuinen: de ka'holiekeD moeten nieuwe lasten leggen,toe Burgers betaal maar... Lippen. En ze moesten zij den Congo stemmen en... Rick. Et het alleman soldaat opdringen en... Lippen.En de Nord met de Midi ver eenigen en... Rick, En de miljoenen aan den mons des arts, verspillen. Lippen. Er byvoegende, de katholieken bestieren niet goed, zij verwaarloozen werkman en boer! Rick. En onbeschaamd schrijven dat al die werken konden gemist worden, wel we tende, dat zij er de katholieken het eerst en het meest in opgestookt hebbeD. met hot eonig inzicht ons katholiek ministerie op die wijze in d'oogen van 't volk... Lippen. Trachten hatelyk te maken... Rick. En om aan het roer te geraken en hunnen goddeloozen baat tegeD priester en kerk te kunnen botvieren gelyk het nu in Frankrijk gebeurt. Lippen. Doch alles wel overwogen, wy zijn misschien te veel pessimist... Rick.'t, Is mogelijk, en laat ons hopen dat het zoover niet komen zal en dat zy zullen slim tegen slim spelen, want er is onder Godsdienstig oogpunt eene schrikkelijke verantwoordelijk- beid. Lippen. Rick, wij zijn er met 20 minuten retard. Rick. Tot daar toe, en tot eene naaste reis. Casimir. Pater prior, "hebt gij nog een kwartier tijd voor mij De monnik boog. Haydn verstond den hem gegeven wenk, en wilde zich verwijderen. Wacht even, beste Haydü. Ik denk dat wij elkander nog wel fens spoedig terug zulkn zien. Ga getroost naar huis, zorg voor eene warme kamer en eene volle maag en componeer iets zeer schoons. Hier is een kleino spoorslag voor uw talent I Haydn bloosde en aarzelde de hem aange boden beurs aan te nemen. Uwe Doorluchtigheid, stamelde hy, ik kwam niet om te. Hij bracht het woord bedelen niet over de lippen. Gy schijnt my niet te begrypen. Gy com poneert en ik koop uwe compositie. Als ik dit vooruit wil doeD, is dat myne zaak, en gij hebt daar niets tegen in te brengen. Haydn nam het kiesch aangeboden geschenk aan de tranen in zijne oogen dankten den grootmoedigen gever welsprekender en inniger dan alle woorden dit zouden vermogen. Esterhazy zag den overgelukkigen Haydn met eeD welwillenden blik Da. Pater, sprak by, nadat beiden weèr alleen i waren, ik stond heden avond een oogenblik in j beraad ot ik het bezoeken van myn zieken f kamerdienaar niet tot morgen verschuiven zoul Vrienden, wij doen een laatsten oproep, ten einde U nog eenige loten aan te schaffen, van de prachtige tombola dérChrht do Textielbe werkers. De groote trekking heeft bepaald plaats, op Zondiig 256 dezer. Er zijn minstens voor 7000 ffr. pry zen te winnen. De uitslag der trekking zal in ons blad ver schijnen. De loten kosten slechts 10 centiemen, en worden ten huize besteld, in verwisseling van postbons of zegels die men moet opsturen aan m. Albert Weymeersch, lokaal Het Volk Oudburg, Gent. Hoopt loten Hoopt loten II kale talenten. Was ik een vorst, dus eindigde hij zijne rede, zoo zou ik Haydn mot gouden ketens aan mij boeien; ik had dan de zekerheid myn leven met reine vreugde te veraangena men en mijn naam onsterfelijk te maken. Esterhazy was opgestaan. Gij verstaat meesterlijk de kunst om een warm voorspreker voor uw vriend te zyn. Mijn kapelmeester is oud en gebrekkelijk indien hij sterft, zal geen andere zijn opvolger wezen dan uw vriend Haydn. En als gene nog lang leeft De prins haalde de schouders op. Wy, monniken, zijn praktische menschen, ging de prior lachend voort. Wordt een onzer overste van een klooster, dan stelt men, al is hy nog zoo jong en krachtig, hem iemand ter zyde, die in staat is zijne plaats te vervullen of hem te vervangen; waren wij musici en geen monniken, zou men dezen tweeden vice-kapel- meester kunnen noemen. De prins keerde het hoofd haastig naar den prior om. Zijn oog flikkerde bijkans toornig, maar terstond was het weêr vriendelijk. -r- Gy monniken zijt zonderlinge menschen, sprak hij. Uit uwen mond klinkt alles zoo eigenaardigmen kan niet boos op u worden. Doch nu goeden nacht I Verpleeg myn trouwen kamerdienaar goed en ik zal ook aan Haydn deDken 1 Hijgende want de ersch gevallen SDeeuw Ik zou er eene belangwekkende kennismaking j hinderde hem in het snelle loopen kwam door verloren hebben. Gij schynt met Haydn Haydn m zijne woDing aan. Zyne vrouw opende goed bekend; vertel my Dader omtrent hem, j hem de deur en reeds zweefde er een verwyt maar, en hy dreigde met den vinger over zyn lang uitblijven op hare lippen, doch draag het goed niet te dik op. by het zien van zijn verhit aangezicht zweeg zy. j De monnik prees in warme, eenvoudige be- In de stille huiskamer brandde op de tafel woordingen Joseph Haydn's vlekkeloos karak de olielampin vader Keller's armstoel lag ter, zyne deemoedigheid, zijne innige gods- i snorrend de gryze kater Anna, die sinds lang j vrucht en inzonderheid zyne uitstekende muzi - I sukkelde, was naar haar slaapkamer gegaan, f Okegi Prnp Woensdag hebben wy gebruik 1 makend van het schoon weder naar Erpe geweestlangs den binnenweg, dezraolens en de bloemkoolenvelden schoone hofsteden langs daar goed land, doch het loof zal maar half zijn dit jaar. Er komt ods volk tegen met eenen kerkboek in de hand. Er moet iets te doen zyn in de kerkmisschien eene begra ving neen, aan de kerk gekomen, vernemen wij dat het 's anderdaags Gedurige aanbidding is. Er heeft een triduum plaats gehad en ne witten pater heeft fel gepreekt. In de kerk ge gaan, Onzen Lieven Heere aanbeden,den kruis weg bewonderd en gezien dat er veel volk zat aan de zes biechtstoelen. Leve bet volk van ons christelijk Vlaandcrenl De menschen vao Erpe zien er braaf en eenvoudig uit. De luxe is zoo het schynt hier nog niet doorgedrongen, des te beter. Naar huis gekeerd langs de vyf huizen, welke scboone prachtige baan, be plant met stevige eikenboomen. De smoor be gint op tt komen. Het is half zes, in de verte komt nen tram uit Aalst aangereden met zyne twee gloeiende oogen,nog twintig miDUteD en we waren te huis. 'Om Maaodag avond zijn de woningen van Petrus Lanck- man, een blinde, en van Jan De Boeck, door een hevigen brand in asch gelegd. De Boeck, die 94 jaar oud is, was reeds te bed en werd door Rufia Koeck uit de brandende woning gehaald; nauwelijks waren zij buiten, of het dak stortte in. De oogst eu de meubelen zijn in de vlammen gebleven; hot vee kon gered wor den. Er bestaat verzekering. Ifiehlpi1! Zondag avond kwam een i. inwoüor vaü Moorsel, M. Oyriel De Wever, met zyn gespan van een naburig dorp gereden. Hij had eene nogal ronde som op zak. Aan het gehucht Hof te Put sprong plotseling een struiscbe kerel uit het struikge was, greep het peerd by den toom en eischte van den voerman de bcuis of het leven. M. De Wever floot op zijn hond, die het rytuig volgde. Het trouwe dier kwam aaegeloopen en sprong den bandiet naar do keel. Eene schrikkelyke worsteling ontstond tusscheu den baanstrooper en den hond. M. De Wever sprong van de kar en kwam tusschen. Dan voelde de kwaaddoe ner zich verloren en viuchtte in alleryl terug het bosch in men heeft hem niet meer gezien. Uit de bloedsporen, die men op de straatstee- nen gevonden heeft, kan men opmaken dat de aanvaller duchtig moet gebeten zyn door den hond. Monseus, sigarenmaker en winkelier, Pachter- straat, brak er Zaterdag, rond middernacht, brand uit. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de pompiers zich moesten bepalen de na burige huizen te vry waren. De woning is gansch afgebrand; byna al de meubelen, het sigaren- makersgerief en de winkelwaren zya de prooi der vlammen geworden. De schade is door ver zekering gedekt. StPrfo'PVfftl 4* Medard aieilgevai. J Colman, pastoor te Oostwinkel, is aldaar overleden den 12 October 11. in den ouderdom van 66 jaar. IVpflprhrfikpl Zondag werden nog- LïLUCIUldhCl. maals erge baldadigheden gepleegd. De liberale heethoofden hebben wederom getoond dat zij de partij van baldadigheden en oproer zijn. Die kerels liepen huilend en tierend door de straten. Onder voorwendsel dat een katholieke jongeling met eenen revolver loos op hen zou geschoten hebben, zijn zij in de herberg van Camiel Herregodts binnenge- sprongen en hebben er alles kort en klein geslagen. Twee kerels van 17 a 18 jaar onderscheiden zich voornamelijk. Met hunne messen in de hand wilden zij eiken katholiek te lijve. Hendrik De Hovre heeft van eenen gekenden straat- looper eenen messteek onder het linker schouderblad gekregen. Hij verloor het bloed bij stroomen. Zijn toestand was nog al erg. Dokter Van Noyen heeft de wonde toegenaaid. Hij is nu toch aan de beterhand. Den ganschen nacht hoorde men niets anders dan revolverschoten en gthuil, Men heeft ook nog in verscheidene katholieke bur gershuizen de ruiten uitgeworpen. Bij Fr. De Bubber hebben zij ook van hnnnen neus gemaakt. Zij hebben daar de bollen van den biljard genomen en er mede de ruiten uitgeslagen van de pastorij. De gekende liberaal heeft den E. H. Nuttinck grof beleedigd. der alcool, voor maag en zenuwleiders door vele doktoors aanbevolen. Eenig depot te Gent, Theresianenatraat, 6. Prys fr. 0,35 de flesch van 3/4 liter. Haydn liet den besneeuwden mantel van de schouders vallen, omarmde zijne vrouw en riep met ontroerde stem Lina, ons vertrouwen op God mag nimmer wankelen 1 Hij legde de beurs iu Lina's hand. Zich aan de zijde zyner vrouw neêrzettende, verhaalde hij de ademloos toeluisterende het voorgevallene in het klooster. Lina had, onder tranen lachende, toegeluis- teren. Wat was het, toeval of opzetzy had het koordje van de zyden beurs losgemaakt en twintig ducaten rolden op de tafel. Goed 1 riep zy, goud I en hare oogen fonkelden. Het is goud I sprak Haydn. Doch beter nog dan dit draagt die edele man in zyne borstl XVI. Zonneschijn. Een paar dagen later was het Zondag. Carolina had de vroegmis in de St-StHanus- kerk bijgewoond, terwijl Haydn van het eene kerkkoor naar het andere ging en op elk voor zeventien kneutzer het orgel bespeelde. Kon ik ten minste daarby nog bidden, zegde hij, als hy van deze diensten moede te huis kwam, tegen zyne vrouw; maar het is en blijft waar, misdienaars en koormuzikanten bidden het minste. Het was tien ure voormiddag, en Carolina zet.e juist weer na langen tijd het eerste stuk vleesch op het vuur, toen er hevig aan de huis bel getrokken werd. De jonge vrouw opende, niet met het vriendelijkste voorkomen van de wereld aan den ouden heer, die, dicht in zynen mantel gehuld, met den hoed op het hoofd bin nentrad. Ik dat dacht er aan die trappen nooit een einde kwam 1 hygda de oude heer. Zondag, 18 Oct., zal de dienstdoende apoth. van M. De Waele, in de Kerkstraat, alleen open blijyen, te beginnen var 12 ure 's middags. Crccmboter. Markt var Zaterdag 10 October 310 kil ter markt. Prijs 3 ,30 per kilo Coiupagule Hollandla ry( 14, Beivemeerschestraat, 14, Aalst, Crème Boter Extra 3,20 per kilo. s »avId«fond« Aal»t en Omstreken. Boekerijen. In St.-Camillusachool, (OSBROEK.' Open alle Zondagen van 10 tot 11 ure voormiddag. In de Jongensschool, (MOORSEL BAAN,) Mijlbeek. Open alle Zonda gen van 10 lot 11 nre voormiddag Eerti van Sint ttarliaas. Maandag aanstaande, 19 October, zal plaats hebben de prijsdeeling voor de Zondagscholen van Sint Martensparo- chie. Om 9 ure plechtige mis, waaron der eerie aanspraak.Na de mis uitreiking der prijzen. Parochie O. Ij. t rouw te AaUt Mijtbeke. Plechtige opdracht der kristene moeders. Orde der oefeningen Op Zondag 18d# Octo ber, oprningssermoen om 3 1/2 uren. Maandag en Dijnsdag, seimoen des namiddags om 2 1/2 uren. Den Dijnsdag zal men in den vóór- en na middag biecht hooren. Woensdag, om 6 uren 's morgens Algemeene Communie, 's namiddags om 2 1/2 uren solemneel lof, sermoen, plechtige opdracht en Te Deum, De sermoenen zullen gepredikt worden door den Eerw. Pater Van der Beeck, redemptorist. J.M.J.J. C. C. G. Z. J.C. tor. LEW A EL A AT in de Kerk der Arme Claren Coletienen. Zondag 25 October, ter gelegenheid der ge durig Aanbidding. Om 6 ure de eerste Mis met Uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 7 uro de tweede Mis. Om 3 ure het Lof met Te Deum. Prachtig Tarn- en Tooneelfeest ingericht door de Katholieke Turnkring «Steun geeft Moed op Zondag 8 November 1908, om 5 1/2 uren namiddag, in de Groote Zaal van den Katholieken Werkmanskring, Korte Zoutstraat. Prijzen der plaatsen Voorbehouden fr. 2,50, eerste rang fr. 2,00, tweede rang fr. 1,00. N. B. Kaarten op voorhand te bekomen ten lokale van den Katholieke Werkmanskring en ter herberg De Vlaamsche Turner Kerk straat. Koninklijke Maatschappij Land van Riem. Men meldt ons dat de prachtige vertooning op Zondag 18 October 1908, zal beginnen om 5 1/2 aren zeer stipt. Koud buffet. De damen worden beleefd verzocht de hoeden af te doen. Wij vernemen dat onze stadsgenoot Jozef Callebaut, zoon Emiel, poortier in de Staatsmiddelbare Jon gensschool, in den prijskamp van hout en mar- raerschildering, welke plaats gehad heeft ter Koninklijke Academie van Schoone Kunsten te Brussel, komt bekroond te worden met den 3® prijs. Beste geljikwenschen. Dief geknipt. In de statie werd er sedert eenigen tyd boter gestolen. De policiekommissaris der statie is er thans in gelukt den dader te knippen. In de wo ning van den plichtige vond men verscheidene kilos boter. Bokkenrijders. Het Comiteit heeft in vergadering van 8 Oc tober 11. besloten dat het feest der 42sta verja ring der stichting van de Maatscbappy zal gevierd worden den Maandag 26 October aanstaande. Om 10 ure plechtige zielmis voor de overle dene leden. En des avonds om 7 uren avond maal ten lokale van den Katholieken Kring, Groote Markt. Moedige daad. Eenige kinderen speelden Dinsdag namid dag, rond 4 ure, in den hof van Leon Daelman, Gentschestraat. De regenwaterput stond open en het 4jaiig kind van Daelman viel in de diepte. Op het hulpgeroep van de andere kin deren snelde Theophiel Remory toe hij liet zich in den put afdalen en redde het kind van eene gewisse dood. Wy wonen hier ook niet zoo hoog voor ons plezier, gaf Caroline bitsig ten antwoord overigens moeten arme menschen met alles tevreden zijn. Maar waarmeê kan ik mijnheer dienen Ik heb bezigheden in de keuken, met uw verlof Ik zou geerne mijnheer Haydn spreken I Mijn man is niet tehuis; die moet in alle kerken speler, opdat wij te eten hebben! De vreemdeling nam den hoed af. Vergeef ncy, mejufvrouw I Mag ik een oogenblik in de kamer van uw echtgenoot gaan? De jonge vrouw bloosde. Geen onberoepen oog had nog die diepe armoede aanschouwd, die in de kamer van haar man zoo duidelijk zicht baar was, en nu wilde een vreemdeling daar binnendringen I Zy voerde hem in de huis kamer. Wees zoo goed hier eenige oogenblikken nats te nemen I sprak zy schuchter en verle gen, en wilde vlug de openstaande deur van Haydn's kamer sluiten, toen de vreemdeling, die het oude spinet bemerkt had, de jonge vrouw beleefd terzyde schuivende, er binnen ging Ik dank u, m<jufvrouw. Hij wierp hoed en mantel op een stoel, sloeg een paar akkoorden aan op het oude, bijna klanklooze instrument, monsterde met een scherpen blik act armoedige ameublement, dat zelfs nieuw niet veel geld kon gekost hebben, en bladerde vervolgens in de in het rond lig gende papieren. Haydn's echtgenoote zag met toenemend ongeduld het rondsnuffelen van den vreemdeling aan, en opende reeds den mond om hare misnoegdheid krachtig te kennen te geven, toen gene met eene zekere neder bui gende welwillendheid zich tot haar keerde en sprak Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2