mk éÊÊÊk lHERDERLIJKE rrief 3t Een en 'f ander. Van rond de wijde wereld. KAATSSPEL 14' «taaiyaug i\ 7 19 2e l lKrAAt1 Zaterdag 31 October 19o8 Inschrij vingsprijs Aankondi- gingsprijs Overneming van Gongoland door Belgie. Zeer Beminde Broeders Zoolang de Vertegenwoordigers der Natie zich bezighielden met de gewichtige vragen aangaande het ontwerp van Congoland met België te vereenigen, hebben wy aan de stem van onze vaderlandsliefde het stilzwygen op gelegd. Voor den boozen kan men nooit goed doen. Eene waarheid. OF> REIS. Abonnementsprijs voor guasch België franco te hois, 2.60. oor de vreemde anden, 6,Go. bakken en "iever hoeven vracntvrij toegezonden te worden. Alle ar tikels moeten den .dinsdagavond en net nieuws den woensdagavond op onze bureeien toe gekomen zijn. Ongeteekende brieven worden m de scheurmand ge worpen. alk postbureelen ont vangen inschrijvin gen, op alle tijd stippen van het jaaj i)e onkosten dei kwij ting brielj es zij x ten laste van dei oestommelinK. Me gelieve, bij veran dering van woonst, het jtust terechtwij sen te zenden UaUKKEÜ UlTGKVER J. VAN NUFFEL—DE GENDT, Kerk.traat, 9, AE.LST al Vonnissen 1 tt. den kleinen regbh Aankondiging©» cusKchea de nieuws tijdingen 2G oen- tieicea per regel. Aankondigingen op de 3* blz. 10 cen tiemen den regel.— Annoncen op de biadz. worden bero- ie udvolgens plaat»- aim te. Voor alle Jvertentièa xicb uisluitend te wen- ian. op ons HU SSEL, lerltirMdi, I, i alst. De geabonneerde hebben 't recht ton vaal per jaar eene mnonce van 5 regel e plaatsen, die vier maal achtoreenvel» rear «alverschljnet - Hu - htbaamakiaf in te zenden veer Weeasdag. vanZ. Em. den Kardinaal-Aartsbisschop van IMeehelcn en van ZZ. Hoogw. de Bisschoppen van België; AAN DE GEESTELIJKEN EN GELOOVIGEN ter gelegenheid van de Thans hoeven wy niet meer te vreezen ver keerd begrepen te worden en mogen wij die behoedzaamheid daarlaten. Wy nemen uit ganscher harte deel in de vreugde van het Belgisch volk om het aanwer ven eener kolonie, welke de ekonomische ont wikkeling van het moederland machtig zal begunstigen eD de uitbreiding van het katholiek geloof krachtdadig zal bevorderen. Wij benedyden God, den almachtigen Gever van alle goed, omdat Hy zich gewoeidigt zyne gunsten met zoo milde hand voortdurend aan ons dierbaar vaderland to schenken. Wij betui gen onze bewondering en onze dankbaarheid jegens den edeimoedigen baanbreker, die als wanneer het denkbeeld van eene kolonie in Afrika voor min doordringende blikken dan de zyne met nevels omgeven was, en in min diep gaande geesten niets dan vrees en mistrouwen verw :kte, den edeimoedigen baanbreker, die zeggen wij, alleen of schier alleen helder inzag waar onze welbegrepen belangen gelegen wa ren, en die, met onverstoorbare wilskracht, datgene tot eene levende, bloeiende en vrucht bare stichting kon doen oprijzen wat meest allen voor eenen droom hielden. Zyne Majesteit Leopold II heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland. Heer, steun uwen dienaar met de kracht van uwen arm, help hem uit ganscher harte naar u te streven, en geweerdig u zijne gebeden te ver- hooren. Pratende, Dominehuic f amnio tuo dexter am calestis anxilii, ut te toto corde per- qurratet qua digne postulat, consequi mereatur. Aan de Begeering van gisteren en van heden, die zoo dapper, zoo bevoegd en zoo vast be raden hare grootsche, doch levens ook drukke taak wist te vervullen, betuigen wy als katho liekenen ais vaderlanders, onze erkentelijkheid. Evenals aan onzen Koning, aan ons voistelyk stamhuis, aan de wetgevende machten, zoo betuigen wij insgelyks hulde aan alwie, in Afrika of in Europa, de ondernemiug vau onzen Vorst te gemoet kwam. Dre voorstanders van het weik van CoDgoland, zij wezen dan zende lingen, soldaten, weldoeners, ny ver aars, elk in zynen werkkring, en allen bezield met een zelf de inzicht, hebben aan de kolonie de medehulp van nunne standvastige pogingen geschonken. Velen onder hen waren heiligen, vele helden; anderen, ja, by na allen onderscheidden zich door hunne onverschrokkenheid,wanneer vrees achtig beid, vooizicutigneid scheen. Het verhaal van hetgeen zy in Gongoland tot stand brach ten, deed er ons trotscher op worden dat wij Belgen zijn. Ons vaderland ontving van hen eene les van krachtdadigheid, welke, gewis, niet zal verloren gaan. Allen vooitaan moeten wy bewust zyn van de verantwoordelykheid welke wij opnemen, en ons wapenen met christenen moed om aan onzen plicht met te kort te komen. Eene kolonie aanleggen en vestigen biedt wel eens kans tot geideiyke winst, maar vooral geeft het aanleiding tot nieuwe verplichtingen. Wordt eene familie getroffen door ziekte of tegenspoed, dan moeten hare gezonde en wel bedeelde leden ter herte nemen de zwakken en behoefugen behulpzaam te wezen. Welnu, zoo bestaat er ook onder de volkeren eene wet van broederlykheid, en krachtens die wet, moeten zy die eemge dagreizen op de baan der bescha ving hebben afgelegd, terugkeeren tot de volke reu gezeten m de schaduwen der dood om hun een hulpreikende hand uit te stekeo, en toe te laten op hunne beurt deu weg van den christenen vooruitgang op te gaan. Het vestigen eener kolonie komt aldus in de schikking oer Voorzienigheid voor als een gezameniyk werk van liefde, welke eene ont wikkelde natie, op een bepaald oogenblik, ver schuldigd is aan achteruitgeblevene volkeren te bewyzen, en waai toe zij wegens hare hoogeie bescnaviug gehouden is. Uwe Bisschoppen zijn er van overtuigd, dat zy eene plicht van huu herderlijk ambt ver vullen, met u die wet van de onderlinge hulp vaardigheid der volkeren voor den geest te roepen. De geschiedenis leert ons, dat die wet bij het stichten en uitbaten van koloniëen meermaals werd over het hoofd gezien. Of treft men geene volkeren aan, die door winstbejag gedreven of door den trots hunner macht bedwelmd, de onwetendheid of de zwak heid van de bewoners dtr kolonie ën uitbuiten om hen uit te plunderen,tot slaven te maken, of ja I om uit hunne zedelijke ontaarding ongeoor loofde voordeelen te trekken? Hevig wordt de koloniebezetter bekoord, nu hij verre van ziju vaderland verwyderd leeft, weinig of niet be waakt wordt,soms door heimwee of door afmat ting of door den ommekeer in heel zynen levens stand gekweld is, hevig wordt hy bekoord om misbruik te maken van zijn in verstai delijk en zedelijk opzicht lager staande omgeving, en om die tot zijn eigenen dienst aan te wenden in plaats van zelf tot haren dienst te staan. Het volk dat eene kolonie opricht, heelt onbe twistbaar het recht zich een gewin toe te eigenen of na te streven, dat gelde tot recht matige belooning voor de ingespannen krachten en voor de eer.-te ondernemingen; maar het mag nimmer uit het oog verliezen, dat, tegenover den lageron volksstam met wien het in aanra king komt, het dezelfde verantwoordelykheid op zich neemt als de opvoeder jegens die hij wil opleiden: deze heeft te verantwoorden voor zyn voorbeeld, eerst en vooralvervolgens voor de rechtvaardigheid eindelyk, voor de lankmoedigheid, en, zoo noodig, voor de ver duldigheid. Op bet oogenblik dat aan ons vaderland de taak wordt opgedragen eene kolonie te bestu ren, vereischen onze waardigheid als shristenen en ODze eer als Belgen, dat wij afmeten hoe uitgestrekt, en beseffen hoe ernstig de nieuwe verplichtingen zyn, welke wy aangingen. Hetzy gy op den grond van het vaderland blij vet, hetzij gy ginds verre in de kolonie de belangen van onzen godsdienst gaat voorstaan, alsmede de eer van ons Bestuur en van ons leger, den goeden naam van onzen landbouw en onzen handel, -- alleo, Beminde Broeders, hebt gij mede te werken aan de grootsche taak van Belgisch Congoland te beschaven. Eene menigte zielen zijn daar te redden. Dat de Heer apostelen verwekke, die op dezen onmeetbaren akker het goede zaad van bet christelijk leven zullen uitstrooien! Mogen de kloosterlingen die zich toewijden aan het ver spreiden van het Evangelie in de kolonie, edel moedige zielen aanwerven, in België den gelde- lyken onderstand aantreffen welken zij noodig hebben, en in Congoland zelf, bij de beambten van het Bestuur en by al hunne daar gevestigde landgenooten, die overeenstemming in denk wijze en gevoelens, en zelfs de feitelijke mede werking ontmoeten, welke hunne pogingen eens zoo krachtig zullen maken. Welaan dan, nog en immer meer opofferin gen, Beminde Broeders I Nog meer priesters en kloosterlingen, nog meer milddadigheid, en eene verhevene opvatting van onze nieuwe verplichtingen! Wy verwachten dat van u, als een onmiddellijk en rechtstreeksch gevolg van 't besluit door den Koning en do wetgavende Kamers genomen, en die door de geschiedenis opgeboekt zaf blijven. Denkt er allen aan, bier en ginder, dut de heidensche en onbeschaafde inlanders op den Congoleeschen bodem uwe broeders zyn; herinnert u de geschiedenis van de beschaving in Europa, en weest overtuigd, dat de belangen dezer beschaving en de belan gen des Christendoms hand in hand zullen gaan in de toekomst, zooals het gebeurde in het verledene. Geve Cod dat België, ook ditmaal, toone op de hoogte te zyn van zyne taak 1 Indien het zyne zending verstaat, dan zal de zegen Gods nederdalen op de krachtontwikke ling, welke het koloniseeren van Congoland voor ons medebrengt. Gy zult bet ondervinden: zoekt gij vooreerst het ryk Gods en zijne ge rechtigheid, dan zal het overige u overvloedig toegeworden worden. Te dien einde schrijven wy vooi dat in al de parochiekerken van België, op den eerstea Zondag van November, zijnde Allerheiligen, na de Hoogmis, door de geestelykheid, de Litanie van Oaze Lieve Vrouw zal gebeden en het Te Detm gezongen worden. Deze herderlijke brief zal op den predikstoel voorgelezen worden in de kerken, openbare kapellen, kloostergemeenten en colleges, den Zondag 20 October. Gegeven den 23 October 1908. f Desidebatüs-Joseph, Kardinaal Mebcieb, Aaitbisscüup van Mtcüelen. Antonius, Bisschup vau Gent. Gustaaf- Joseph, bisscoop van Brugge. Cabolüs gustaaf, Bisschup van Doornik, j f Thomas Ludovicus, Bisschop van Namen. f Mabtinüs-Hubbbtus, Bisschop van Luik. Door ile trotsche kelkgewelven, Mengt de plechtige orgeltoon Zich bij 't blijde G4üdeamü8 Hemel lief, wat klinkt dat schoon 1 't Is het feest der zegepralen Dat du juichend wordt gevierd, Eu het hert van eiken Christen Met de reinste vreugden siert. Voor de helden die hier streden Ia «jen lang vervlogen tyd', En.hu eeuwig zegevieren Voor den overwonnen strijd. Liefde-, dank- en zegetODen Galmen nu uit ieders mond, 't Is al vrede, 'c is al vreugde, Dat de blijde dag verkondt. Doch... nauw is de gloriezonne Langs de westerkirn voorbij. Of de sombre klokketonen Wekken ons tot medely. Uit hun kille stalen monden Klaagt een toch zoo treurig lied: c Liefste vrienden dezer aarde, Ach I vergeet uw broed'ren niet, Die hier op den doodenakker U alreeds zijn voorgegaan I Hoort, hoe ze uit hun kille grafsteê Smeeken hen toch by te staan Ach wij lijden toch zoo bitter. Brengt ons toch uw medelij I Denkt, dat de aarde is onbestendig Heden ik, en morgen.... gy 1 De plaatsvervangers. Zeer waar schijnlijk zal het Ministerie van Oorlog plaats vervangers kunnen bezofgen aan al de lotelin- gen van dees jaar,die de 200 fr. gestort hebben. Binnen eemge dagen zal eene trekking plaats hebben om de volgorde der nieuwe plaatsver vangers aan te duiden; sedert 1 October hebben er zich ongeveer 300 aangeboden. Reraiu Navoruui. In dezen vermaar den wereld brief zegt Paus Leo XIII Wie ruimschoots door God met goederen bedeeld is, hetzy stoffelijke en uitwendige, hetzy geestelijke, die neeft dien overvloed voorzeker ontvangen tot eigen werkelyk wel zijn, maar ook om hem te gebruiken; hij moet zich gedragen als een uitdeeler van de gaven van Gods Voorzienigheid. Nog ttlóO spoorwcgbareelcu In Belgie. De regeering heelt besloten van, niet alleen geene overwegen meer te maken over de spoor banen, maar zelfs de bestaande af te schaffen. Het afschaffen der barreeien zal echter lang zaam geschieden. Jaarlijks zal te dien einde eene som van 400,000 fr. op de begrooting van buitengewone uitgaven gebracht worden, en in 1909 zullen reeds 45 barreelen door onderaard- öche wegen vervangen worden. De kerkvervolging. De leerlaars en de leerlingen vau het prachtig college der Broe ders van St-Omaars, hebben de stad verlaten en zyn naar België getrbkken. De bevolking uer streek is zeer opgewonden. Db burgemeester-volksvertegenwoordiger van Cbateauüum, M. Baudot, die voorwaar zyu naam niet heeft gestolen, heeft door zyn ge meenteraad doen stemmen dat van de arie kerken der stad er maar eene meer zou oauer- houieu worden. De andere zuilen wij laten invallen voegde de dweeper trby. De overname van Clongo. de officiëole akt van overdracht van het bestuur van Congo aan België zal op 15 November aanstaande in het Staatsblad afgekondigd worden. De Cougo- Vrystaat zal dus op 14 November ophouden te bestaan en eene Belgische kolome geworden zya. Vrijmaking der Mt-Gudulakerk. Men sch' ytt aan den Koning het gedacht toe rond St-Gudulakerk te Brussel meer ruimte te willen maken, om dat praalgebouw beter te doen uitkomen. l)at zou zoo wat 5 miljoen kosten. Vrydag om 3 ure hebben de ministers Schollaeit en Helieputte, de werkén bezocht vau den doorsteek der Parksteeg, in de richting van St-Gudula, aan welke men nu bezig is. Franache geestigheid. De Franschen spotten nog al gaarne met de kleine Belgen en zou hebben ze ook gespot toen België nik- kelmunt met gaatjes is beginnen slaan. Ze vroegen al lachend oi de Belgen, evenals de Negers uit Congo, ook hun geld aan een koordeken gingen rijgen om het rond den hals te dragen. Maar stillekens aan hebben ze ingezien dat het gaatje in de nikkels zeer nuttig was om het nikkelen geld vau het zilveren te onderschei den, en, ze gaan nu ook nikkels slaan met gaatjes I Dat bewyst toch dal ze willen... leeren. Een gord punt voor hen I Neualorlnie klrxlug turnhout HL che- leu. M. Qü baton Van Rjyncgam de Buztst, alleen voorgesteld zyu$3 voor den openstaan- j den zetel van het arrondissement Turnhcut- j Mechelen is Zaterdsg gekozen uitgeroepen. Niet zelden leest men in de nieuws, bladen, die den godsdienst bespotten en onze geestelijkheid trachten hatelijk te maken, dat de oude priesters zich niet met zoo vele zaken bemoeiden als onze tegenwoordige priesters en dat door deze verandering, zij, (onze tegen strevers) hunnen eerbied voor hen ver liezen. Achter die ongerijmdheid verschuilt men zich, doch als een boos mensch een hond wil slaan,vindt hij altijd eenen stok. Ten tijde als de priesters zich uit- sluitelijk, met de godsdienstige zaken bezighielden dan klonk het langs alle kanten in de zelfde pers Mc priesters zijn nietsdoe ner tt en andere benamingen van dien aard. Nu de maatschappij, op stoflelijk gebied, zich meer en meer ontwikkelt, hebben de priesters de noodzakelijk heid beseft, met dien vooruitgang mede te gaan, tot het volk te naderen, het eene behulpzame hand toe te steken en zoo, op breede schaal mede te werken, in alle slag van zaken, die van aard zijn, het volk te onderrichten, te ont wikkelen en op te beuren. Maar... nu klinkt het niet meer Me prie sters zijn nietsdoeners o I neen... nu luidt er eene andere klok... nu roept en schreeuwt men op alle tonen: De priesters zijn moeialen, zij bemoeien zich met politiek en met te vele zaken die den Godsdienst niet betreffen. Doch het volk, in wiens geest, zij den priester in valsche kleuren afge schilderd hebben, leert door dezejmeer- dere toenadering der priesters, zijne oprechtste vrienden kennen er; zulks doet de woede onzer vijanden ontvlam men en het vuur hunner lage driften van lastertaal en verdachtmaking meer en meer ontsteken. Altijd zullen de kinderen der duister nis, schuilhoeken vinden, waarachter zij zich verbergen zullen, wanneer zij hunne goddelooze en venijnige schich ten, naar de H. Kerk en hare dienaars africhten zullen. Aan ons, getrouwe zonen dezer H. Kerk, onverschillig tot welken rang der maatschappij wij ook behooren mo gen, die schuilhoeken te ontdekken, het venijn hunner schichten onschade lijk te maken, elkander er toe aan te moedigen en uit volle borst te roepen Gaat voort, dappere priesters, op den ingesiagen weg! Gaat voort, Eerwaarde Heeren, nadert u meer en meer tot het volk, het zal u op die wijze van dichter bij leeren kennen en zoo zult gij uwe lasteraars de klinkendste logei straffing geven en zult gij het hart der massa voorbereiden eu vruchtbaar maken om het zaad van het Evangelie er dieperen wortel doen te schieten, tot glorie en eer van God. Casimir. Prijskampen op Zondag 1 November. Te Frameries Quaregnon en Frameries. Uitslag der Prijskampen. Te Elsene Kleine beslissing Brussel (studenten) overwint met 10 spelen 53 vijftienen, Elsene 6 spelen 42 vijftienen. Groote beslissing: na 0 spelen gelijk overwint Brussel, Vorst. Te Brain l'alleud Na 6 spelen en 40 gelijk, behaalt Tubise de overwinning tegen Elsene. Tubize 7 spelen 43 vijftienen, Elsene 6 spelen 89 vijftienen. Tweede lutteBraine overwint met 13 spelen 66 vijftienen, Turbize 9 spelen 60 vijftienen. Te BrusselElsene overwint overwint met 10 spelen Molenbeek 6. Tweede lutte Elsene overwint met 10 spelen, Brussel (Noord) 0 spel. Te Ath Beroepen partij tusschen Jemappes en Quaregnon. Jemappes wint de 3 eerste spelen Quareg non de 2 volgende, de strijd wordt hardnekkig en Quaregnon bekomt bij de rust 7 spelen tegen 6 aan Jemappes. Bij de herneming van 't spel heeft Jemappes de vooruit, zij kunnen Quaregnon het onderspit doen delven met 13 spelen 71 vijftienen tegen 12 spelen 68 vijftienen aan Quaregnon. TManageEcaussines klopt met 7 spelen 31 vijf tienen Bellecaut 6 spelen 36 vijftienen, de laatste ver liezen 4 spelen van 4u. Tweede lutte Fayt is meester van Bellecaut met 7 spelen 32 vijftienen, tegen 3 spelen 21 vijftienen. Beslissing Ecaussines speelt zeer sterk en behaalt seffens 5 spelen tegen 1, Fayt doet eene verandering en haalt achtereenvolgens de 6 spelen die hun ontbreken voor de overwinning. Te QuaregnonBeroepen partij tusschen Frameries en Quaregnon (samenstelling 1909). Gang van 't spel 1 om 1, 3 om 1, 3 om 2, 5 om 3, 6 om 3, men komt aan de rast met 7 spelen aan Frameries en 4 aan Quareg non. Bij de herneming van 't spel houdt Frameries do voorrang en de kamp neemt einde met 13 spelen 67 vijftienen aan Frameries en 8 spelen 49 vijliienen aan Quaregnon. Te Nijvtl: Overwinning van Jemappes met 13 spelen 65 vijftienen, tegen Nijvel 8 «pelen 54 vijftienen. Te BrusselEtterbeek tegen Brussel. Schoone lutte. Brussel deed een serie van 9 spelen na de 4 eersto aan Etterbeek gelaten te hebben, men komt tot 11 «polen gelijk, de twee laatste zijn gewonnen door Brussel. Brussel 13 spelen 66 vijftienen, Etterbeek li spelen 70 vijftienen. Junior. De waarheid blyft de waarheid, zy moge behagen aan den vuilen goddeloozen aanhang ofte nietl Een Vlaamsch geuzenblad schynt ontsticht, omdat de geloovigen het kerkelyk huwelijk stollen boven den burgerlijken pleegvorm, die op 't gemeentebuis geschiedt. De geloovigen hebben daar nochtans groote reden voor. Want 't I» maar In de kerk dat zij wettig eu wezenlijk In den echt war den vcrcenlgd, terwyl op 't gemeentehuis enkel een soort overeenkomst geteekend wordt, die de jonggetrouwden, of beter, de verloofdon, in regel stelt met de burgelyke wet. Het moge hard klinken in de oorea van som migen, maar 't is de waarheid de lieden, door hun Doopsel behoorende tot de katholieke Kerk, zyn niet getrouwd, als bun verbintenis niet door de Kerk werd ingezegend met de burger lijke wet kunnen zy in regel zyn, maar vótir God en bun geweten zijn zy ongetrouwd. Ei 1 Eiwat vuil gedoen loopt er in de we reld van 't liberalism en 't socialism 1 Pouah I... Over eenige dagen deden wij, per ij zere» weg, de rei» van B»U8gel naar Gent, en wij hadden de jelegenhtid het volgende gesprok, tusschen twee landbouwers, te hooren Pier.— Dag Pol, wat geluk van u hier te ontmoete» Waar gaat gij naartoe Pol. Ah, vriend Pier... Ik ga naar huis. Pier. Hoe 1 En zoo vroeg Pol. Ja... ik ben naar Brussel geweest; ik beji dezen morgend met den trein van 4,10 uren vertrok ken, en zoodra mijne zaken afgehandeld waren, heb ik den eersten den besten trein genomen om weer te keeren. 't Komt er op aan van vroeg te been te zijn. Pier. Maar jongen, bij uwe aankomst moest geheel de hoofdstad nog te bed zyn Pol. 'tis te zeggen... de fruitmarchands zijn altijd op hunnen post. Pier. 'k Heb het wog 1 ge komt van de markt 1 Pol. Inderdaad... Ik beb dezen morgend eene tamelijke hoeveelhejd druiven verkocht, en dat a&» een schoenen prijs; maar ik moet er bijvoegen dat ze uitermate goed zijn. Pier. Parbleu, en ik heb er om zoo te zeggen geen. 'c Is mij onmogelijk iets te verkoopen; daarbij ze zijn zeer klein, en ze rijpen niet. Pol. Ik heb er dezen morgend verkocht aan 2 fr. en 2,25 fr. de kgr. Pier. 't Is te zeggen dat ge een schoon sommeken ontvangen hebt; ge maakt mij waarlijk jaloersch te meer dat ik nooit geluk bij de druivenkweek. Pol. Dat is zeker eu vast een beetje uwe schuld, vriend Pier; ge moogt met vergeten dat de wijngaard goed moet verzorgd worden. Na het inoogsten der vruchten zijn alle planten verzwakt. Dusvolgens is het hoogst noodzakelijk hunne kracht te herstellen door eene doelmatige bemesting. Ook verwaarloos ik nooit, te beginnen van October tot in de lente doch niet als het vriest mijne wij «gaarden om de veerti»* dagen of drie weken te begieten met eene oplossing per hectoliter water de volgende meststoffen inhou dende 40 grammen zwavelzuur ammoniak, 50 grammen superfosfaat, 25 grammen zwavelzure potasch. Deze oplossing is voldoende voor tien planten. Indien gij op die manier wilt te werk|gaan, ben ik verzekerd dat gij betere uitslagen zult bekomen. Pier. Dat is een goed gedacht, Pol; van de naaste week ga ik de proef ondernemen, en ik zal er voor zor gen u goed op de hoogte der zaak te houden, Pol. Wel bedankt Pier... Hola, ik ben er, ik moet afstappen jongen. Allons, tot wederziens, Pier, goede J. Ai dit. November vraagt de laatste blaren Den treurwilg af, En strooit ze in goud en zilvren scharen Op 't eenzaam graf. Gelyk de bladeren der boomen een voor een ten gronde vallen en nu ritselend langs de baan door den wind worden voortgezweept, zóó ook vielen de een na den andere onze familie leden, onze vrienden en kennissen, wier dor gebeente in den schoot der gewyde aarde nu rust. Na aan al de bewoners des hemels hulde gebracht, en hunne bescherming afgesmeekt te hebben, wendt onze Moeder de II. Kerk hare blikken tot hare lydende kinderen, die in den kerker des Vagevuur» door het vaar en andere pynen gezuiverd worden van alle zonden en sahulden, om te voldoen aan de - f

De Volksstem | 1908 | | pagina 1