Joseph Haydn NIEUWS UIT DE STREEK De politiek van PIER DAENS. SENS KUNSTENAARSLOOPBAAN Treffelijke menschen koopt nooit iets in winkels, waar zedenkwetsende arti kels te krijgen zijn. St-Gilles (DenJeririoude). - Monsterproces» De debatten zyn voor de rechtbank van Turijn, in Italië, begonnen van een monstei proces, waarhij niet minder dan 2.962 spoorwegbedienden betrokken zyn, die verleden jaar de algemene weiksta- king uitriepen en waarover zy thans te verant woorden hebben. Dit proces sal vyf maanden duren. Stien moest ook compareeren voor den juge-pé voor baldadigheden. Stien gij moet. niet loochenen, zei de rechter, er zijn 15 getui gen die het gezien hebberrs Wat is dat, zei Stien, ik kan u 15(X) getuigen brengen, die het niet gezien hebben 111! Het vleesvh i» in Amerika isrra op geslagen. In ons laud worden er nog geene beesten genoeg gekweekt. Gedurende den eer sten trimester van dit jaar zyn er in ons land meer dan 58,0C0 hoornbeesten,meest Holland- sche, binnengekomen. Holland is rijk aan hoornvee men vindt daar ook vette on prach tige weiden. He minister ran tandbouic komt strenge maatregelen te nemen tegen de razerny. Onder andere steunt hy veel op het muilbanden der eigenaars... pardon, der hon den, willen wij zeggen. Opgepast is gewonnen I Ach hoe schrikkelijk Zondag nacht werden de echtgenooten Kosen, landbouwers te Clarauge, Frankryk, op de grens van Luxemburg, wakk> r door het gekerm van hunne twee zoontjes, nauwelyks 2 jaar oud, welke ia de nevenkamer sliep^D. Zy gingen zien en vonden fide fjrOOlC ratten, welke aan het gelaat der arme kleinen aan het knagen wareD. Een der zoontjes was de Deus en een deel der keel weggevreten. Ondanks de beste zorgen van den geneesheer, is het kind bezweken. Het ander bind verkeert in zeer bedenkelijken totstand. iemands dood is iemands brood. Tengevolge van de Balkan-krisis ligt Turkije overhoop met Oostenrijk, en de Turken willen in Oosteuryk niemendalle meer koopen. Andere landen, namelijk degenen die rap genoeg zyn, zullen daar hun profijt by vinden. Ziehier wat Oostenrijk aan Turkije jaarlijks leverde Honderd duizend ton, 't is te zeggen, hon derd millioen kilcs broodsuiker Turksche mutsen papier voor dagbladen en schrijfpapier stekjes gemaakte mansbleederen. Voor wat de manskleederen betrefteen vol ledig winterkostuum wordt 30tot60 fr. betaald; voor de goedkoope kleeren is de iaatste snede niet vereischt en men kan kostumen verkoo- pen.die bier uit de mode zijn. Er is ook mogelijkheid een goeden afzet te vinden voor katoen-goederen, glasartikels, cols en manchetten en valsche juwcelen. Om in Turkije biunen te geraken, is het best dat de waren deü naam dragen van hun land van herkomst, opdat de Turken zouden zien dat ze niet uit Oostenrijk komen. He ffroolherloff v»u Luxemburg is stervend. De toestand van den groothertog van Luxemburg, die sedert eenigen tyd zieke- lyk was, en in het kasteel van Ilobenburg ver zorgd werd is zoo verslecht, dat by op dit oogenblik in stervensnood verkeert. Willem- Ali xauder werd geboren den 12 April 1852. Van Harijs naar Br asset. De nieuwe Eransche bestuurbare ballon Clement Bavard zal in 't kort een reisje ondernemen van de Fransche naar de Belgische hoofdstad. He gelukzalig verklaring ran Joanna d'Arc. De plech tigheid dtr gelukzaligverklariDg vaD Joanna d'Arc zal plaats hebben in Mei 1909, in dn St- Pietersbasiliek, te Rome. Z. H. de Paus heeft den wensch uitgedrukt al de bisschoppen van Frankryk, bij deze plechtigheid, rond hem ge schaard te zien. Het inzicht van den H. Vader is, in het Vatikaan eene vereeniging .van de fransche bisschoppen voor te zitten, en hun, te dier gelegenheid, eene aar spraak te houden. He president kiezing in de Vereenigde Staten. Zooals men weet hadden Dinsdag in de Vereenigde Staten de kiezingen plaats voor de benoeming van de kiezers die gelast zijn den opvolger van president Roosevelt te benoemen. De uitslagen van 239 kiesomschrijvingen van den staat New-York geven 76,929 stemmen aan M. Taft, die door president Roosevelt aanbe volen wordt, en 59,336 aan zijnen tegenstrever, M. Bryan. In de staten Massachuset, Maine en Connec ticut bekomt M. Taft meer stemmen dan M. Roosevelt er in 1904 bekwam. Men schat dat M. Tafi in den Connecticut met meer dan 20,000 stemmen zal gekozen zyn. Een tweede telegram luidt dat 650 kiesom schrijvingen van den s'aat New-York aan M. Taft 173,828 stemmen geven en 128 494 aan M. Bryan, tegen 171,397 aan M. Roosevelt en 110,234 aan M. Parker in 1904. Nooit werd er zoo talrijk aan eene kiezing in de Veereenigde Staten deelgenomen als ditmaal. In de kiesomschrijving van Chicago zal M. Taft 50,000 stemmen meer hebben dan zijn metst bevoordeelde tegenstrever. In den staat Massachusete zal M. Taft geko zen zijn met 100,000 stemmen. M. Taft gekozen. Bij het slui ten der kiesbureelen te New-York stroomde het publiek naar de burnelen van de dagbladen, waar de uitslagen by middel van groote transpa ranten afgekondigd werden. Diosdag avond kondigden bijzondere uitgaven van de New-Yorker dagbladen de kiezing van M. Taft af. Een geestdrifiig gejuich steeg op en duizenden menschen zengen het volksliedje Taft, Talt, Gross hill Taft 1 Men schat op 1 miljoen frank het beloop der weddingen die, in Amerika, op den uitslag der kieziugen aangegaan zyn. In den staat Oklahama ging de kiezing ge paard met erge onlusten. De policie moest her haaldelijk tusschenkomen ora de rust te her stellen. M. Talt is gekozen in de staten Illinois, Indiana, Wisconsin en in al de staten van Nienw-Engeland. Hy hoeft ook de bovenhand behaald in de staten Delaware en Maryland. Volgens de laatste berekeningen behaalt M.Taft 305 stemmen op 483 afgeveerdigdeo. Dus mag men hem beschouwen als gekozen president. M Sherman zal onderpresident zyn en M. Hughes, gouverneur van New-York. He Honing Leeft thans diie beslui ten geteebend, waardoor machtiging verleend wordt tot drie kooluiijuoctuianiagea in de Kempen. De eene komt te Eysden, en omvat 250 hektaren grond afgestaan door de gemeen- te aan do naauilooze koo'.mijnmaatschappy van Limburg Maas. De andere komt op Vucht, en beslaat 85 hektaren 73 aren; de dorde beslaat 400 hektaren In het koninklijk besluit komen tal van bepalingen voor, voor wat de gezonds- heidszorgen, en de noodige ruimte voor wegen woningea betreft. Famavolat, men zegt dat er in ons Vlaanderen ook koolmijnen moeten liggen. Hoe zijn de kolen daar in den grond gekomen Men legt dat uit op do volgende manier van over eeuwen en eeuwen zijn gansche wouden iu den groHd verzonken door eene omwenteling van den aardbol. Het is die stof die zoude aan leiding gegeven hebben, r a verharding en ont wikkeling, tot de steenkolen. Alzoo staat het beschreven in de boeken, doch 't is precies geen punt van ods geloof!! STAATKUNDIG OVERZICHT. De kwestio van den dag blijft do gebeurte nissen in het Oosten. Al de bladen van gansch de wereld ziju ermee bezig, en in al degroota landen van Europa is het een geharrewar, waaruit men moeilijk geraken zal. Al met eens her ft, Keizer Willem van Duitschland eenige verklaringen de wereld laten ingaan, die nog olie op 't vuur zyn. Hoo zal dat ein digen? lutusscben wringt het schrikkelijk tus- schen de landen in het Oosten. Montenegro wil kost wat kost vechten tegen Oostenrijk. MoLte- negro, een land met 3000,000 inwoners tegen Oosteuryk, dat er 48 millioen telt.. Men our- deele. Bulgnrlë tracht overeen te komen mei Tnrkijë; de regeering heeft beslist dat M. Niaptschew, minister van handel, nijverheid en landbouw, zich naar Konstantinopel zal begeven om met de Ottoinansche regeering de kwestio van de erkenning der onafhankelijkheid van Bulgarië te bespreken. M. Niaptschew is Zaterdag middag vertrok ken in gezelschap van M. Miltchew, hoofd van de protokool, die hem toegevoegd is als sekre- taris. Perzlë. De rust is nog verre van hersteld te zijn. De opstandolingen zijn meester in Tabriz en d< Shah is onmachtig. Rusland trekt zich eindelyk de zaak aan en stuurt er een leger naartoe van 5000 soldaten. Holland hrefc zijne moeilijkheden met Venezuela nog niet effen gekregen. Dat Arneri- kaansch land is en blijft koppig. De voorzitter wil zelfs niet onderhandelen. Japan en Cblna. Hier stormt het ook. De Ctiineezen willen Japan schade toebrengen in den koophandel, en zoo hebben er botsiügen plaats in de steden tusschen de bewoners, en de policie is bijwijlen niet van machte om het volk te stillen. Oo«tenrtjfc. Moede geworden'door de betoogiugen van het Servisch volk heeft zyD leger naar de grenzen gestuurd. De ontroering is groot in Servië. De regeering en de bladen zetten het volk aan tot kalmte. Kriebelachtig. Stientje was moeders jongste manneken en als kebbe van het huisge zin, haar zoete bedorven troetelkind. Op zekeren dag kwam Stientje in huis binnen al mankende en pikkelende... hy kermde en klaagde... hy zuchtte en schreeuwde droef en bitter. Wel Stientje, wat is er? zei moeder, waarom weent gij manneken? pd Stientje kroop op Moeder's schoot... en zuchtte nog <n kermde... oe... ghoe... myn been doet toch zoo zeer 1 Doe ne keer uw kousken uit, zei moeder, ik zal ne keer kyfeen. En Stientje voorzichtig stak de kous van het been en modder zachte trok ze af... en keek en tastte... wel manneken ik en zie ik niets aan uw been... en Stientje zelf ver wonderd... zuchtte... Ach 'ten is nu nog dat been niet I ik heb mij mispakt III! De onlangs openbaar gemaakte amb telijke statistiek in Frankrijk toont aan, dat sedert de invoering der scheidiugs- i wet van 1884 het aantal echtscheidin gen vreeselijk is toegenomen. In 1884 hadden 1879 echtscheidin gen plaats; in 1904, 20 jaar later, 14,692 echtscheidingen. Onzettende cijfers, die Frankrijks achteruitgang duidelijk verklaren I Ziedaar wat er komt van goddeloos onderwijs en geloofsvervolging in een land. 418 vervolg. Evenals de geheele rijke nalatenschap ging ook de geheele kapel aan Nikolaas, den broeder van den afgestorvene over. Deze was een bui tengewoon mensch en een volmaakt edelman. Met vochtige oogen aanvaardde bij de geërfde rykdommeD, met een van verrukking kloppend hart de uit kunstenaars samengestelde kapel. Zjjn eerste werk was, den ouden kapelmeester met behoud van zyn volle salaris al te danken, en Havdn in dieDS plaats te benoemen. Haydn, sprak hy met vriendschappelijke warmte, ik heb van al hetgeen myn broeder my nagelaten heeft, niets zoo gaarne en dank baar aanvaard als u. Geef my de hand en laat ons een verbond sluiten, hetwelk wij niet ver breken. En scheidt ons God, dan berusten wy er in Ik beschouw u zoo geheel en al als den myne, dat ik reeks bij voorbaat het denk beeld niet kan verdagen n in het bezit van c<-n ander te zien. Myn broeder motst, buigende voor deigenzinuigheid vaD zijn kapelmeester, de Italiaansche muziek liefhebben 1 n de Duit- sche verontzamen ik echter wil Haydn en Mozart voor alle andere als mijne meesters hooren. Nu weet ik zeer goed, dat de geest, die scheppen moet, al is hy nog zoo rijk begaafd, voor alles niet door het gewoel van het dage- lyksche leven gestoord mag worden, en uit dien hoofde heb ik zorg gedragen u eene stille wooing in te richten, waar gy naar hartelust I steeds verder componeeren kunt. Do prins had werkelyk Eiseustadt, waar hy zich veel en geerne op hield, een afzonderlijk staande huisje gekocht, dat door lindeboomen overschaduwd was en welks stille rust slechts door het gezang der vogelen onderbroken en gestoord werd. Daar heeft Haydn's genius rijke en schoone vruchten voortgebracht Prins Nicolaas was een virtuoos op de bary- ton-viool Haydu componeerde voor dit instru ment alleen honderd drie-en-zestig stukken, daarby vele divertissements, koncerto's, kwar tetter), twee-en tachtig in getal, en nog eene menigte sonates, liederen, canons en dergely- ken. Zyne vruchtbaarheid scheen met de jaren toe te nemen, en ieder nieuwe bijval dreef zijn onuitputteli kgenie tot het scheppen van nieuwe werken aan. Haydn beschouwde het als een I plicht, die de eer hem oplegde, al zijne compo- sitiën, wanneer niet bijzondere redenen, waar bij zyn wil niet in aanmerking kwam, het an- i ders eischten, het eerst door de kapel des vor sten te doen voordragen hy beschouwde zich geheel als het eigendom van den man, dio hem dagelijks blyken gaf van zyne welwillendheid, en zonder dat de bescheiden meester het ooit gewaagd had er om te verzoeken, het salaris door trapsgewijze verhooging op de voor dien tijd gewis aanzienlijke som van duizend gulden bracht. Op den 11 Januari 1763 vierde prins Nicolaas Esterhazy zijne echtverbintenis met Theresia gravin ErböJy, en Haydn luisterde dezen dag op met de eerste opvoering zyner opera Alcidus en Gulateo. Vijf jaren later volgde de opera Lo Speciale, in 1770 de opera Le Pescatrici. Deze werken, zoowel als talryke andere, ook kerke lyke compositiëo, verbreidden Haydn's roem Toen in September 1773 de De politiek van den kazakkeerder Pie Daens kan in twee woorden vervat worden Het volk opmaken en zand in de oogeu der lichtgeloovi- geu smyten door ydele beloften. Leest zyne gazetten, (of liever leest zc niet, want zij zijn zoo schijnheilig opgesteld, dat zij gemakkelijk eenvoudige menschen zouden mis leiden). Hij spreekt op de eene bladzijde van de goedheid Gods, van zielkesavond, van het eeuwig leven, odz, en op de andere bladzijde valt bij uit op de katholieken, op do oude be waarders, «die het volk verarmen;» hy beklaagt bitterlijk de hopboeren, de fabriekwerkers, de staatsbedienden en den werkman in het alge meen hij tracht misnoegdheid te zaaien onder alle klassen en eindigt dikwijls met de grove lengen De katholieken hebben niets voor het vo k gedaan. Licbtgeloovige menschen misleiden is niet moeilijk. Alle dagen maken de socialisten mis bruik van de drukpers om bet volk tegen de millioenairs en al wat goed is op te bitsen. Dit zelfde vuil werk wordt ook wekelijks gedaan door Pier Daens. Hoe meer hij het volk kan afkeerig maken van de Katholieke party, die hij vroeger verdedigde, hoe meer olie het in zijne lamp is, denkt hij. Doch is dit eerlijk Hij liegt en bij weet «lat bij liegt, wanneer hij zegt dat de katholieken niets voor 't volk ge daan hebben. Niet een Ministerie heeft ooit den werkman zoo krachtdadig bevoordeeligd dan ons tegenwoordig katholiek bestuur. IHet-r dan SO wetten zyn er gestemd ten voordeele van den werkman, en dan durft die huichelaar nog zeggen er is niets gedaan Als Pie Daens minister zal zijn van koloDieën en van het eiland Chipka, dan zullen ,3e ge braden kiekens in den mond van eenieder komen gevlogen. Oudertusscben Pier, speelt maar vcort uwe schijnheilige rol, spreek maar voort van Onzen Lieven Heer en van al de Heiligen, die dagelyks door uwe vrienden en geuzen belasterd en beleedigd worden. Maakt het volk maar op en zeg hem dat het niet genoeg wint, en moet opstand maken. Maakt hem misnoegd en ongelukkig door uwe valsche jnmmerklachten. Leg alles op den rug der katholieken en liegt, liegt maar op, er zal toch altyd iets van overblijven 1 1 1 By zonderlyk beloof veel boeren dat alhoewel beloof aan de hop- onze inlandsche hop in kwaliteit zoo goed niet is als de vreemde, zij toch soms duurder verkocht wordtbeloof een pensioen van eenen frank daags, beloof daghuren van honderd frank ter week enz. enz. Veel beloven en weiDig geven, doet de zotten in vrede leven I Ha Peer Daens Peer Daens I Gelukkiglyk, de oogen van vele werklieden en landbouwers zijn reeds opengegaan. Zy be ginnen den charlatan te kennen, die bergen gouds belooft doch nog niets heeft teweeg ge bracht en in de Kamer noch invloed, noch ge zag heeft, omdat by uitsluitend werkt voor hem zeiven en niet voor het volk. Veel geschreeuw en weinig wol; de wol scheert hij te zijnen profijte af, want als het volk zand in de oogen heeft, kan hij alleen de 4000 bal- lekens oprapen. Snufke Snuf... voor Haydn in keizeiin Maria Theresia in Esterhazy afstapte en des vorsten gastvryheid genoot,voerde Haydn oen nieuw kluchtspel Vlnfedelta delnsa op, over welke de keizerin hare hooge goedkeuring be tuigde. Nog in hetzelfde jaar schreef hy de marionetten-opera Philemon en Baucis, die een lievelingstuk der keizerin werd daa volgde nog het marionettenstuk de Hek&ensabbath. Hoe geeine Haydn zich ook naar den wensch van zijn heer voegde, en hoofdzabelyk opera's componeerde,lachte hem toch meer het lyrische toe. De operatekst, welks holle en ijdele woor denpraal hem menigmaal tot vertwijfeling voerde want voor het genie is het eene mar teling en eene vernedering, zich aan de gedach- tenloosheid dienstbaar te maken stoud hem tegtn. Daar, waar zyn geest rybe beelden kon tooveren, daar, waar hy zelf scheppend hande ling en gedachte in vaste vormen gieten kon, onafhankelijk van den jredachtengaug van an deren daar voelde Haydn's geest zich volko men vrij, en in de vryhnid gelukkig. Menigmaal, wanneer reeds lang in Eisen- stadt of in het slot Esterhazy alle lichten uit gedoofd waren en de torenklokken het midder nachtelijk uur verkondigd hadden, ja, als zelfs de roorgendschemeriDg door het raam van Haydn's schrijfvertrek drong, zat de meester nog vol begeestering te componeeren, de eene hand op het spinet, in de andere de pen, die met vliegende haast de melodieën op de noten balken neerschreef. Zoo verlii pen gelukkige maanden, vreugde volle jaren. Haydn leefde slechts voor zyne kunst, in haar vond hy volledige bekentenis zyns geestes. Eiken winter kwam by een paar maanden te Weenen bij zyue vrouw doorbren gen, die, zoolang haar familie let fda, daar bleef wonen. Het wederzien was by Carolina geheel overeenkomstig hare geaardheid, ste< ds onstuimig en hartstochtelijk, en nog geen uur daarna was het geld het hoofdonderwerp van al I Tprintlpn ^(J0 vernemen L* er j vu aibjer epn persoon razend- zot geworden. In zyne razerny heeft hy naar eenige overheden gebeten, doch zonder kwade gevolgen. Er is voor hem eene plaats gevraagd in de ziekenzaal te Geel. Wie hij is, is niet ge weten, doch zoo het schijnt, moet het dezelfde prrsoon zyn die verleden zondag in eene gazet jjeenen artikel geschreven heeft. De schrijftraut van gansch dien artikel geeft te kennen, dat hij reeds door die droeve kwaal was aangedaan, toen hij hem opstelde want daardoor eischte hij eene school voor kinderen op te kweeken vau aan hunne geboorte tot dat zy in de bewaarschool kunnen aangenomen worden, om reden, dat hij, waarschijnlijk, eenen vaderen eene moeder k"nt, die te lui zyn. om die kleine op te kwee- keD,ze zelfs het slecht voorbeeld geven, of geen verstand hebben om ze wel op te voeden. lipillJpflppil\M Vrijdag nacht is de ijciiuu let-uw. hofsede van j0_ zef Scheerlinck, op den Aalsterschen steenweg, door brand in asch gelegd. Gansch de oogst is de prooi der vlammen geworden, alsook al de meubelen en 254 zakken appelen. Al het geld dat in huis was is mede in den brand gebleven. De schade is aanzienlijk, doch door verzekering gedekt. OlzPo-Pin Maandag avond, tusschen n 7 en 8 ure, brak er brand uit in de woningen van de weduwe Baeyens en van Petrus Vanderspeeten, op het gehucht Muizenveld. Het vuur breidde zich zeer snel uit en weldra stonden de twee huiz* n in laaie vlam. De weduwe Baeyens kon slechts met moeite gered worden de arme vrouw was reeds vreeselijk verbrand aan het hoofd, het gelaat, den hals en de armen. Haar toestand boezemt onrust in. Beide woningen zijn ten gronde afgebrand. Bij de weduwe Bayens is alles de prooi der vlammeD geworden: al de meubelen, de oogst, een vet varken, twee geiten en al het geld By Vanderl peeten kon men de beesten redden, doch de oogst,, de meubelen en het geld zijn in den brand gebleven. Men denkt algemeen dat er kwaadwilligheid in het spel is, daar het reeds de derde brand in korten tijd is. Iedermaal brak het vuur op het zelfde uur uit en telkens bij mistig weer eiken keer ontstond de brand langs den achterkant der woningen, en nu begon het in de twee hui zen te gelijk te branden. rvinove Een persoon uit de Savooi- straat kwam zaterdag dronken thuis cn kreeg twist met zyne vrouw. Hij begon haar te slaan en te stampen en greep haar bij de keel. Ziende dat zij niet uit de baDden kon gerakeD, nam de vrouw een SDy lend voor werp, dat onder haar bereik lag, en sloeg er de dronkaard mede op het hoofd, zoodat het bloed uit de wonde gutste. Twee policieagenten stel den een einde aau het gevecht, en een genees heer kwam den gekwetste verzorgen. Aaihoe droevig in een huishouden ftprl»Pl*P Maaudag om 10 1/2 ure is er brand uitgeborsten in het magazijn der koordenfabriek van heer S. Van den Berghe, burgemeester van Berlaer. Eene groote hoeveelheid gesponnen garens en koor den zijn door het vuur vernield of onbruikbaar gemaakt. Het afgebrand magazijn stond op om trent vier meters afstaud van een ander, dat aan de fabriek zelve is gebouwd. Eene nog grootere hoeveelh* id garens en koorden zijn daarin ver borgen. Tot tweemaal toe ook begon dit gebouw te branden. Dank echter aan den iever van het werkvolk der fabriek, gelukte men er telkens in het vernielend element te stuiten. Het mag een geluk genoemd worden, dat ver dere onheilen konden vermeden worden had men den brand niet meester gebleven, ongeveer 130 werklieden zouden door het afbranden der fabriek een jaarlang van hun dagelijksch werk beroofd zijn geweest. Niettemin is de schade reeds vry aanzienlijk. Gelukkiglyk is ze door verzekering gedekt. Men kent de oorzaak van den brand niet. Op den wyk den Heikant zijn Vrij- c dag middag vijf stallingen, toebehoo- rende aan den herbergier A. Blanckaert en in huur by verschillende vlasbewerkers, door een geweldigen brand in asch gelegd. Eene groote partij vlas, een zwingelmolen en een deel werk- gereedschappen zijn de prooi der vlammen ge worden. De schade bedraagt ruim 2000 fr. hare gesprekken. Klaagde zy aanvankelijk, dat de gezouden sommen niet toereikend waren, of schoon Haydn altijd de helft en meer van het verdiende zond, weldra ging zij driest eene schrede verder. Zij maakte op den naam van haren man schulden, wel wetende dat Haydn die gewis betalen zou. Hij deed dat ook. Geen bitter woord kwam daarby over zijne lippen hij vergenoegde zich zijne vrouw te verzoeken toch eenigermaterekeDingte willen houden met zijne inkomsten. Daarop werd hem gewoonlyk ouder eenen honende lach toegevoegd Ver koop uwe compositiëo, in plaats van toe te staan, dat ze als gemeen eigendom van de eene hand in de andere overgaan, en wij hebben beiden geld genoeg. Het is een feit, dat Haydn er nooit zyn werk van gemaakt, heeft uit zyne composition kapi taal te slaan. Dezen idealistischen, onpractischen man stond nu eene vrouw ter zyde, die, in plaats van spaarzaam te zijn en van hetgeen haar echt genoot haar toelegde over te houden, eene waarlyk verkwistende levenswijze voerde. Ter- wyl Haydn zich in den vreemde met schralen bost vergenoegde, ja dtkwyls, om voor zyn oud dagmaal den arbeid niet te moet n onderbreken zich met een glas wyn of een kop koffie tevre den stel Je, smulde zijne vrouw aan een ryk bezette tafel met vroolyke gasten,die den duur- sten wyn op de gezondheid van den veraf wo- neoden meester dronken. Men versta ons wel. Er kleeft op de kleine en geheel onbeduidende vrouw van den grooten man niet de geringste zed -lijke smet; zy was slecnts een ydel,oudoor- dacht, hartstochtelijk kind tot op haren hoogeu ouderdom zy was kwaadaardig, genouitk, maar geen oogenblik slecht. Laat ons niet vragen tot welke hoogte Haydn zonder deze vrouw, zonder deze schaduw op "R pv»i 4- Be verkoopers die UC1 lOll Li. hegeeren schoone Boslkaarten voor Kerstmis en IVieuicjaar te verkoopen, ge lieven zoo gauw mogelijk ten onze bureele te komen om hunnen keus te doen. Die de eerste komt, heeft de meeste keus. Heftige kaarten. Kmr00te tcinsl. Vrouw Van Bever, ongehuwd, rond de 50 jaar oud, ging Zaterdag namiddag aan deu on be waakten barreel, in de Diikstraat, over de spoorlijn. OngelukbiKlqk had z.j niet gezien dat er een reizigerstrein aaagostoomd kwam de arme vrouw werd door den lokomotief verrast en omgeworpen, en eansch den trein reed haar over het lichaam. Eenige spoorwegwerklieden vonden, Da den doortocht vau den trein, het vreeselijk verminkt lijk van hot ongelukkig slachtoffer. ll'imilIP Dinsdag avond hebben kwaaddoeners, eenen kwaden toer willen spelen aan wielrijders en vo itgan- gers. Ter plaatse genaamd Uullaert steen weg pendermonde naar St Nicolaas, hadden de schurken ean zwaar touw gespannen dwars overdo straat. Een wielry ler.dio van Elversele kwam, was bet eerste slachtoffer dier laffe daad. De dikke mist immers belette do koord te' onderscheiden. Gelukkiglyk reed bedoelde persoon langzaam, anders kon raea eenen nood- lottigen afloop te betreuren gehad hebben. Op dezelfde plaats heeft men naar voorbij gangers met steenen geworpen. De politie wierd terstond verwittigd die een onderzoek instelde.... Wat laffe schurkerij LM,Ö»CUUUUIU wonen de echtgenooten Wauters; de man is werkman aan de statie en is tevens barbier. Woensdag avond, terwyl da man aan 't werk was, kwamen tweo kerels aan de deur kloppen, die de vrouw op slot had gedaan. Toen zij vroeg wie er klopte, werd er geantwoord dat zij kwamen om zich te laten schtrea. Daarop opende de vrouw zonder ach tertocht de deur. Twee kerels, met het gelaat en de handen zwart gemaakt, sprongen op haar toe, en duwden haar terug de kamer in. Een der bandieten trok een groot mes uit zyuen zak, en hield het boven het hoofd der vrouw, haar vragende waar zy het geld gebor gen had. Zij antwoordde dat haar man de sleu tels had medegenomen. Terwijl de eene bandiet nog altijd het mes op de vrouw gericht hield, tastte de audere hare zakken af en ontnam haar de sleutels van de meubelen. Hy zocht overal rond en vond in eene kas eene som van 255 fr. die hy mede nam. Daarna kwam hy terug en bond de vrouw stevig vast, waaroa de beide schelmen vee- trokken. Toen de man te huis kwam vau zyn werk, vond hij alzoo zijne vrouw, meer dood dan levend van schrik. De gendarmerie werd verwittigd tot hiertoe zyn de schelmen nog niet gekend. zijn geest, zich verheven zou Lebben zy was voor dien edelenman, wiens ziel de liefje slechts in hare meest verhevene beteetenis vervulde, een centenaarsgewicht aan de vleugelen van zijn genie. In Weenen gold het reeds in gezaghebbende muzibal kringen, zoowel als inzonderheid van den adel, die destijds met voorliefde de muziek beoefende, voor eene eer,de werken van Haydn op te voeren. Met elke nieuwe compositie nam de bewondering toe voor den meester, dien allen lief hadden en slechts weinig kenden. De volgende episode uit Haydn's leven moge daarvan ten bewyze strekken. Prins Esterhazy had het was nu reeds midden in den winter en Kerstmis ophanden. aan zijne kapel voor eenige maanden vacantie gegeven. Haydn had uit Weenen zulke vleiende bruvan en uitnoodigingen ontvangen, dat hy tegen zyne gewoonte reeds van den eersten dag zijner vrijheid gebruik maakte om naar de hem zoo dierbare stad af te reizen. De tocht dien de moester in eene oude logge kales maakte, duurde by den verren afstand en da hooge sneeuw zoo lang, dat Haynn gevaar liep zyn goeden luim te verliezen. Auders van een nauwgezette, byna angstvallige netheid in zijne kleeding, placnt hy op reis daar niet zooveel acht op te geven, en daar deze langer duurde dan berekend was, kwam hy in tamelyk verwaarloosden staat in Weenen aan. Iu een afgedragen, kalen rok, in een ouden, versieten pelsjas, en met ongekam den pruik zat hy in een wagen, toen by, het was ongeveer acht uren des avonds, door de spaarzaam verlichte straten der hoofdstad reed. De vermoeide paarden vervolgdeu met hangen de koppen laugzaam hun weg door de Kartnner- joort en de Kartnerstraat. Daar klonk uit een ;raleiyk paleis muziek door de stüie straat. Wordt voortgezet, ecehp Toekomenden Zondag zal er te Assche 1 sst/llc geen volt ontbreken. AL de katholieke Fanfaren en Zangmaatschappijen van het Canton heb ben hunne bijtrede doen kennen, voor de inhuldiging van den nieuwen Minister, M Leon De Lantsheere.Dat strekt hun tot eer en bewijst dat de katholieken van 't Canton Assche, wanneer het hunne partij aangaat, toch allen aan eene koord trekken en nog bezield zijn met diezelfde katholieke gevolens van vroeger. De betooging van toekomenden Zondag zal dan prachtig zijnen zal vooral de katholieken van 't Can ton eene aanmoediging wezen om eensgezind en kloek- m edig te strijden tegen alles wat BLAUW is in het Canton. Wel is waar, waren de blauwen vroeger niet gekend in 't Canton. Doch niettemin bestonden ze en werkten ze heimelijk en in 't duister, de katholieken tegen... Nu is de BLAUWE vod geheven en heeft de straten van Assche doorwandeld. De grrroote Janson is er PETER van geweest... en een mislukt Notnrisken heeft ze in zijne dolle moede en onverkoelden haat, aan de heimelijke, zoet gezoutene, fijn geslepene liberalen van vroeger OPGEDRONGEN. Do blauwe vod wordt nu gedragen en verdedigd door de zoo gunstig ge kende BENDE VAN CHOUF EN Ci!. Nieuwe BLAUWE ZEDEN en GEUZENSTREKEN zijn in Assche gebracht. De priesters morden er bespot en be ledigd, de godsdienst vervolgd en bestreden, eene godde- looze gazet, waarin men Ood en Kerk misaoht en af breekt, wordt er VERSPREID, en alom hoort men den 1 a bas Ia calotte en het weg met dat papenras Katholieken van Assche en van 't Canton, toont toe- homenden Zondig dat ge van die walgelijke GEUZEN STREKEN niet wilt. Daarom komt talrijk op om tenen uwer geleiders te huldigen. Komt talrijk op om onzen NIEUWEN MI NISTER M. LEON DE LANTSHEERK te vieren, die een echte WARE ASSCHENAAR Is, want alhoewel hij te Bruesel is geboren, is Hij toch Assche en heel 't Canton met hert en ZIEL verkleefd. Komt talrijk naar Assche en 't zal ook eene aanmoediging zijn voor AL onze katholieke hoofdmannen, voor onze Volksvertegen woordigers, voor onze Provinciale raadsleden,voor onze katholi-ke Burgemeesters, in eeD woord voor al onze katholieke strijders. Weest opgeruimd en blij, en roept dien dag met volle borst Leve Onze Nieuwe Minister Leve de Katholieken VIVE LA CALOTTE Lappa.

De Volksstem | 1908 | | pagina 2