Postkaarten voor Kerstdag en Nieuwjaar NIEUWS UIT DE STREEK m Apothekersbond. VOORDRACHT ONZE WEEZEN. Eerw. Pater Rutten STADSNIEUWS. Tengevolge van de koude Mn een der voornaamste hotels van Munchen is een vreeselijk drama gebeurd. Verleden nacht, juist op klok slag van 12 ure, is te Makegem een koopwaren- trein ontriggeld. Daaraan is het nogmaals te zien, zegt Stien dat de malheuren niet en slapen III. MMoor ganse ft hel land Aan de Hoveniers. Velsicque-Ruddershove. Geeraardsbergen. 7 Bli d£ we_ J\ieuwe;xhove. h~7Verl?dei1 M^audag Zondagrust. Ouderdomspensioenen zi,j durfden uitwerken in de kiezing trgen Graaf Smet de Naeyer Oppassen ja, dat zal by moeten. Ook de katholieke Associatie van Gent boude den toe stand goed in't oog, wil zij niet lijden dat de naam van Verhaegen een byzoDder aardig ffect olte uitwerksel bebbe op hare lyst in de kieziug. Neen, de bevolking van Geut-Eekloo is niet gewoon met zich deu zot te laten houden. De liberalen hebben dat meer dan eens on dervonden en anderen ook !n k Volksstem. eu den geweldigen wind zijn een honderdtal Astrakaansche visschers in de Kaspische Zee verdwenen. Alle opzoekingen zijn vruchteloos. Arme visscherkens l! den pakelbool Canter, die op de Mbsissipi in Amerika vaart, is eene ont ploffing ontstaau op 80 my'len van New-Orleans. Het schynt dat de ontploffiog te wijten is aan den slechten toestand van den ketel. Vijftien Sersonen zyn verdwenen. Men denkt dat zy oor de ontploffing gedood eu over boord ge worpen zyn. Twee reizigers kondigden den bestuurder Tan het huis aan dat zij volstrekt zonder inko men waren. Men was tengevolge van het yselijk gerucht dat zij maakten .genoodzaakt de hulp dor politie in te roepen. Wanneer de agenten zich aanboden hadden de twee reizigers zich gebarrikadeerd in eene badkabien en de sommaties om te openen, be antwoordden zij met vuurschoten. Een der agententen werd zwaar gekwetst alsdan antwoordden zyne makkers met vuur schoten en stampten ten slotte de deur iu. Men vond alsdan de twee booswichten in hun bloed ten gronde liggen. Een hunner, K'oeger genaamd, was dood. Een andere, zekere Dittmar, was doodelijk ge kwetst. Beiden waren specialisten aftroggelaars in de hotels. is een kreet opgestegen, eunen kreet vau ver wondering en veroetweerdiging. Weihoe, reeds zyn de Katholieken omtreut 25 jaren aan het bestuur en de schreeuwende onrechtvaardig heid blijft bestaan ten opzichte der katholieke scholen, die verstoken bly ven van de voordeelen die de officiëele scholen genieten. Wij hebben het grootste getal leerlingen, ons onderwijs is ten minste zóó degelyk als dit der officiëelen en het geld door iedereen, ja zelfs meest door ka tholieken in de staatskas gestort, is verzekerd aan officiëele onderwyzers en scholen, ten na- dsele van onze katholieke leeraars en onderwijs gestichten. Wij vragen gelijkheid gelykheid in de toelagen, gelykheid iu de jaarwedden, gelykheid in de pensioenen. Wij vragen geene voordeelen, wy eiacaen slechts ons recht. Te lang reeds heeft men dien toestand verdragen. Hopen wij dat ons staatsbestuur in bet koit voldoening zal schenken aan onze bilJijke eischen. STAATKUNDIG OVERZICHT. Dnltsehland. De kalmte keert terug onder bet volk. Men herinnert zich dat de keizer zoowat onvoorzichtige woorden had geuit, en zoo eenen waren storm verwekte in zyn machtig land, terwyl hij zich den spot van vele groote staatsmannen op den hals haalde. Die indruk heeft hij getracht te verbeteren, door zyne latere handelwijze en is daar ten volle in gelukt. Keizer Willem is een man die geern redevoeringen uitspreekt en... dan moet ieder woord zorgvuldig gewikt en gewogou worden. Intusschon gaat Duitschland nu genoodzaakt zijn voor vijf honderd milloenen marken lavt> n te leggen dat is voor meer dan zes honderd mil- lioen franken. Die lasten zyu reeds iu bespre king eu ontmoeten veel tegenkanting. Eu hoe is het nu met den bestuurbaren lucbf- bal van Zeppelin Ha. die is hermaakt en drijft du en dan van de eene stad naar de andere. De kroonprins, dat is de zoon van den keizer, heeft reeds eene reis medegemaakt. De be stuurbare luchtballen dat is de zaak de toe komst, alle landen houden er zich mee bezig en bet tijdstip is niet verre verwyderd, dat zij volledig in de lucht zullen zweven. Engeland is erg bekommerd met zijne macht op zee en met het vorgrooten zijner vloot. Turkije, Nervlë, enz. De moeilijkheden zyn hier nog niet opgelost. Tu'kijë is nog met ten volle t'akkoord met Bulgarië, de ouderhan- delingen worden voortgezet. Servië gei ft niets 1 toeaau Oostenrijk, maar tracht de kalmte in j het land te doen heerschen. Het volk blijft ge weldig opgewonden tegen Oustenryk ea wil geene aankoopen of handelsbetrekkingen met Oostenrijkers meer. Portugal. De republikauen of voorstan ders der Republiek wilden eene volksbetooging houden tegen het koningdom, maar het volk, woedend daarover, heeft de betooging uiteen geslagen en de betoogers op de vlucht gedreven. Perzlë De Shah of Koning wil geen'e grondwet geven, maar de opstand wint alle dagen bij, en Rusland en Engeland gaan hem dwingen zijn woord te houden. Ongelukkig land waar de regeeringloosheid a heerscht. Frankrijk. De vorsten van Zweden ko- men hun wederbezoek brengen aan Frankrijk en zullen overal op prachtige wijze ontvangen worden. Frankrijk, waar de bestuurders alles wat mogelyk is inspannen om den godsdienst uit de herren vau act volk te rukkeu, waar de godsdienstplechtigheden verboden worden, de kloosterzusters op straat gezet, kerken gesloten en de kinderen opgebracht hui ten alle geloof... Ach] wat zal de toekomst zijn UÊiMEBEL\CHTM€}. Het was op een bitter kouden winteravond... de gemeente raad was byeen geroepen om over belangrijke zaken te beslissen... geen enkel raadslid was thuis gebleven... ze zaten daar dicht bijeenge kropen rond de groote kachel die geweldig braadde en gloeide... 't en was oprecht niet uit t-i houden... De burgemeester kermde de eer ste en kloeg ik en kan het niet meer afzien... mijn beenen smelten af... is er toch niemand die de hitte breken kan De raadsledeu schokschouderend bezagen elkander... niemand wist een middel... en de stove brandde immer voort en gloeide meer en meer... eindelijk men besliste den champetter te roepen... de cham petter kwam,maar kon ook de warmte niet ver minderen... Het was zoo heet geworden, dat een hond, die nog eenige meters verder lag, bet ook niet meer houden kon en achteruitkroop tot in den hoek van de zaal... Stien had het ge zien... en gaosch verrukt riep uit: Burgemee ster ik heb het govonden I en al de raadsleden tegelijk... ehwel wat gedaan?.., achteruitschui ven, zei Stien 1111 dan iD Aalst zijn de eischen van den algemeenon Weezenbond beter nagevolgd het uitstedelicg- steteel is hier om zoo te zevgen in voege niet meer, overgroote kosten heelt het Bestuur te zamen met de stedelyke overheid zich getroost tot vergrooting onzer beide Weeshuizen, daar van getuige het groot getal, weeztn die in onze gestichten opgevoed worden. J. Van Opdeubosch zegt. dat ik verklaar, dat zijne artikels de waarheid bevatten Ik verklaar dat gij de. waarheid verdraait, met aan uwe lezers wijs te maken dat onze weesjoogens slechts tusscbon drie stielen te kiezeu hebben. Neen, vyf ambachten worden er bij de we sjoa- gens uitgeoefend schrijnwerker, schoenmaker, kleermaker, bakker en smid, deze stiel n worden onze weesjongens door bekwame vak mannen. aangeleerd. Z 'ker doet het zich voor dat er zyn die bij het verlaten van het gesticht hun bestaan zoeken to verzekeren met een ander vak aan te nemen, dit valt zelfs meer voor dan by do weesjongens en het ware te betreuren moest onkuude er altyd de oorzaak van zyu. Op 25 October laatst houdt gij staan dat onze weesjongens op 18jarigen le ftjjd d- we reld in moot n dat is onwaar oordeeltO ze weesjongens loeren bun ambacht en krijgen alle werkdagen eene volle uur avondles tot aan den dag der loting; bet is voorgevallen, en wij laten zulks toe, dat indien een onzer weesjongens een slecht nummer trekt, hij in het geslicht bly ft tot in October, tjjd zijner inlijving. En weet gij, J. Van Opdeubosch, wat ik ook nog verklaar Dat gij een slechten dienst bewijst aan onze weesjongens die met de aanstaande loting het gesticht moeten verlaten. Juist op het oogen- blik dat wij bij onzo burgerij gaan aandragen tot het bekomeu eener plaats in huune weik buizen, beweert gij dat zij niet bekwaam zijn op eigen kracht iets te oud irnemen. Ik bow er dat de jongens, die het gesticht gaan verlaten, wel bekwaam zijn en dat geen enkele haas moet bevreesd zijn hen aan te ne men bij gebrek aan vakkennis. Om te eindigen voeg ik er nog by dat do toe komst eu het geluk der weeskinderen my nog nauw ter herte liggen, ea ik, zooveel 't iu mijne macht is, de belangen en het welzya onver weezen zal weten te verdedigen, geleid en ge sterkt door de leuze van den Algemeenon Wee zenbond De Wees voor de Wees Albert MERTENS. bij bet «lichten vno den VOLKSKRING VAN ST-JOZEF •p Zondag IS November 191)8. Het volgende schrijven heeft M. Albert Mer- tens verleden week por aanbevolen brief naar de Volksgazet gezonden, welke zich de moeite niet gedaan heeft dien in te lasschen. Wy zullen onze Lezers die handelwijze zelf laten beoordeelen en den brief laten volgen Mijnheer, Daar ik persoon lyk betrokken ben in een artikel verschenen in uw weekblad De Volks gazet O van 15 November laatst, onder titel Onze Weezen szoo ineen ik ook het recht te hebben in zelfde blad eenige terechtwijzingen te doen. J. Van Opdenbosch, die bovengemeld artikel onderteebent, moet wel slecht ingelicht zijn, of wel, en dit ware slechter voor hem, verdraait bij de waarheid op onbetamelijke wijze. Hij zegt, dat ik verklaar dat zyne artikels de waar heid bevatten, dat dn wezen eene reis hebben mogen maken naar Brugge, slechts eene; hoe gemeen 1 Oordeelt geachte lezers Onze weezen hebben Antwerpen bezocht, Oostende, Brugge, Kortryk, Gent, Rouse, Brussel en nog meer andere be langrijke streken. Ik verklaar dat zijne artikels waarheid be vatten Weet gij, J. Vau Opdenbosch, wat ik verklaar Dat gij bij mijne vrienden en oud weesmak- kers den twyfel hebt doen outstaan of ik wel, als oud wees, in het bi-stuur der Godshuizen mijne plichten kweet. Gelukkiglijk dat flinke en overmo'-ibare kampers voor de rechten der weezen U zijn voorafgegaan. Iets meer dan een jaar is het geleden dat in eene openbare vooi- dracht den lof van het bestuur der Burgerlyke Godshuizen gesproken wierd. Nergens meer Dank aan bet verstandig gebruik dor schei- kuudige meststoffen vermeerdert gedurig de opbrengst bij den kweek der gewone planten. Ie ons land heeft de groontonteelt eene groote uitbreiding genomen, want sedert eenigi* jaren heeft zij in de volkrijke gemeenten rond de groote steden om zoo to spreken totaal do go- wone plantetikweek vervangen. M vn begint te begrypen dat men op die wijze ie opbrengsten merkelijk kan verboogen. Maar ongelukkiglijk zijn er nog te veel boveuiers, die niet geuo -g- z.aam op do hoogte zyn voor het oordeelkun lig aanwenden der scheikundige meststoff ju. Vau den anderen kant zoeken vele tuiniers bun be drijf uit te breiden in plaats vau alles in 't werk te stellen om de maximum-opbrengst te beko men zij vergeten daarèoboven dat zij daardoor zelf aanleiding geven tot hot verhoogen der pacht. Een stuk grond wel verzorgd en goed bemest, kan het dubbel opbrengen van een ander perceel van dezolf le grootte, dat verwaar loosd is by gebrek aan volk of kapitaal. Ea nochtans de opbr ugst verdubbelen kan nii mand schade berokkenen, terwyl men op die manier groot profijt, doet op de pachtsom, het werk eu het zaad. Talrijke proeven ondernomen door den heer Sannen, hovenier te Aarschot, bewijzen, dat bet aanwenden eener volledige en oordeelkun dige beau stiug, altoos de hoogste opbrengsten g-vft, en de grootste zuivere winst achterlaat. Men mag zich immers niet iub lelden dat de hoven of broeibakken hooge pbrengsten kun nen geven zonder bemesting, hunne uitputting gebeurt voel sneller dan de andere akkers omdat de vruchten elkander spoediger opvolgen. Ziehier eenige dier uitslagen Vroege worteljes. Hot is dus niet te verwonderen dat eene meerdere uitgave aan meststoffen eeaen intrest van honderd per honderd geeft. Wy moget; dusvolgens zeggen dat men door het gelijktijdig toedienen van superfosfaat, zwavelzuren ammoniak en potasch, de opbreng sten kan verdubbelen. Wij zijn van meeniDg dat deze voorbeelden voldoende zyn om onze hoveniers te overtuigen, dat zij er alle belang bij hebben een regelmatig eu oordeelkundig gebruik te maken van schei kundige meststoff iu, en dat zy niet hoeven te wachten hunne broeibakken en broeikassen ernstig te bereiden, op de wijze zooals wfj hier- voren zegden, voor de teelt hunner vroegste groenten. j, Aidit. (Vervolg) Daar zijn twee soorten van maatschappelijke werken de eerste die als de grondslag zyn van al de andere, het zyn de parochiale werkeD en onder die komt voorzeker op de eerste plaats de Werkmanskring, die een parochiaal werk bij uitmuntendheid mag genoemd worden. Nochtans in eenen Werkmanskring vindt men leden die deel maken van andere werken welke niet mogen begrensd worden met de grenzen "ener parochie, zooals do vakvereni gingen eu ziekefondsen, aie grooteudeeis hunne sterkte moeten zoeken in het getal leden en diensvolgeDS best uitgebreid worden over eene gansche stad en soms over eene geheele streek. Neen zulke werken mogen niet begrensd wor den bij de palen eener parochie, maar nog eens waa-- vindt men van zulke maatscbappyen de beste en getrouwste leden in den Werkmans- kring daar kennen wij onze werklieden, weten op wie wij mogen rekenen, zijn ingelicht over hunne belangen en behoeften en bekwaamheid, daar is het dat wy verbroederen en samen een krachtige propaganda kunnen maken voor vakvereenigingen en maatschappijen van on- ■derlingen bijstand. Vrienden ik mag u toch niet verlaten zonder een woordeken te zeggen van de vakvereni gingen... want moest ia spreken zonder te mo gen iets zeggen van de vakvereenigingen, ik en zou iu acht dagen niet slapen... - Ik zal er mij nochtans niet veel over uitbrei- den, dikwijls reeds is bier in Aalst daar over gehandeld door my zelf eu meermalen ook door mijne getrouwe medewerkers Ik wil u enkel vragen, is het nog mogelijk dat een werkman buiten de vakvereeniging blyve. Neen, dat mag niet zyrdat moet ophouden, dat er nog ecu enkel lid gevonden worde in eenen Werkmans- kring, die niet in eene vereeniging is aangesp ten, dat moet volstrekt ophouden. Ik ben nog niet oud en toch ik ben al moe van het te zeg gen... de Paus zegt het u, de Bisschoppen zeg- j gen het u, al de mannen die met uwen toestand j bekend en bekommerd zyn, de verstandige t werklieden zeggen het u. Vrienden, ia Gods name, vereenigt u, in de j vereeniging ligt uwe sterkte, is uwe toekomst. 1 Wanneer al dezen die u beminnen zoo spre- ken, dan hebt gij het recht niet meer niet te luisteren... o men mag too weinig verwachten van eenen werkman die geen fierheid genoeg heeft om zich te vereenigen. Maar jongen toch, hoe is 't mogelijk Wanneer gy in eenen winkel eene klak of eenen frak koopt, gij houdt er aan uw woord te zeggen over die klak of die, frak, gij sluit een contrakt, gij koopt en zy levert,en wanneer die klak of frak u niet aanstaat gij zegt het, en gy hebt gelyk. Maar daar is een ander contrakt waarvan veel meer afhangt, waarvan alles afhangt, ja van de voorwaarden uwer arbeidovereenkomst hangt geheel uwe toekomst af... de twee derden van uw leven besteedt gij aan het uitvoeren van dat kontrakt en bij het uitvoeren van zulk kontrakt, waarvan alles afhaugt, zoudt gy niets mogen zeggen 't ware onredelyk 1 Het is noodig het te zeggen, de vereeniging is niet enkel eene noodzakelijke b-scherming voor den werk man,maar ook een krachtige hulp voor den katholieken patroon tegen dp ïtnmer stygODde concurrentie van andere handelaars. De toekomst onzer ny verheid hangt grooton- deels af van de bekwaamheid der werklieden, die dau allen mogen aanspraak maken op goe- loon den omdat zy goed werk leveren. Liefdadigheid en aalmoezen zijn goed voor ongelukkigen, voor wtezen en gebrekkelyke, ouderlingen, voor slachtoffers vau ongelukken die niet kunnen voorzien en niet kunnen belet worden... Liefdadigheid zal er altijd noodig zyn, maar liefdadigheid deugt niet voor gezonde en kloeke werklieden, die mogen niet leven van aalmoe zen, maar moeten de fierheid hebben te leven van de voortbrengst hunner handen, en daarom is het noodig dat wij bekwame werklieden vor men... ik herhaal het zoo dikwijls on ik doe het met opzet... wij behoeven bekwame werkers... gij moogt vereenigd zyn zooveel gy wilt, dat is iets dat de patroons niet kunnen... hooger loo- nen geven aan werklieden die min bekwaam zyn de socialisten kunuen dat ook niet te weeg brengen en daarom zeggen wy het u zoo luide eu zoo dringend Ontwikken u door do vakvereenigingen en het beroepsonderwijs. Wy ook,priesters, wij moeten nog veel leeren en gedurig in boeken bezig zyn... de geleerd heid is niets als het bewusizyu onzer onwetend heid... hoe meer wij leoren, hoe meer wy over tuigd zyn dat wy niets weten... duizende nieuwe Maandag nacht is in de sakristij der kerk dezer g 'meento een heiligscheudende diefstal ge pleegd. Do diefte mooi begaan zyn rond 2 ure, want de juffers Crombaz die nabij de kerk wonen, hebben rond dit uur gerucht gehoord. Om in de sakristij te geraken mo sten do dieven drie deuren openbreken. Van de buitendeur werd het houten bekleedsel afgerukt, zoodat men het spriogslot naar binnen kon duwen do tweede deur werd opengebeukt en uit de derde werd het bovetipaneel gezaagd. Een der inbrekers is dan door de opening gekropen eD heeft bet slot afgebroken. In de sakristij hebben de schurken de twee brandkassen, die boven elkaar in deu muur gemetst zijn, open- gepraamd. Twee ktdken, eene ciborie, eene remostranse, het vaatje van de H. Olio, de wierookvaten, eene kroop en eene ketting van het O. L. Vrouwbeeld werden uit de bovenste brandkas gestolen. De HH. Hosties werden op eene tafel uitgegoten. Verder werd nog gesto len de groote relikwiekas, eene Godslamp en eene som van rondde 100 fr., toebehoorende aau verschillige genootschappen. De gemaakte buit heeft eene tatole weerde van rond de 3000 fr. Gelukkig worden de groote remostrans en de kostbaarste kelk in de pastory bewaard, zoodat ze aan de roofzucht der dieven ontsnapt zijn. De gewone kelken stonden in de kerk, doch daar zijn de heiligschenders niet geweest. Op het kerkhof heeft men het koperen voetstuk van een kelk terug gevonden; in de haag lag het wit overkleed, gansch b svuild. De vermoedelijke daders zyn twee welge- kleede kerels, oen groote van rond de 40 jaar en een kleinere van rond de 3i jaar. l\lDOVP In de fabriek van M. Vialon, waar het verleden week gebrand heelt, zijn al de werklieden reeds terug aan den arbeid. O duwe De Roeve, herbergierster, op de markt, brak er vrijdag nacht brand nit. De pompiers waren spoedig ter plaats en konden het vuur, na eene halve uur werken, blusschen. Verscheidene schoone meubels zyn de prooi der vlammen geworden. Er is verzekering. lli>ërlmLu Zaterdag namiddag, rond ,IW' 3 uren, zijn in de St Pieter- straa% twee huizen, die in opbouw waron, en toehoorende aan de weduwe Schoonjans, ge- deeltelyk ingestort. Drie werklieden werden erg gekwetst. De zoon van de weduwe Scboon- jans, een jongeling van 19 jaar, werd erg ge wond aan 't hoofd, Joris Vandenbossche aan de hand en aan het hoofd, en Victor Vanden bossche klaagt van inwendige pynen. Dit on geluk moet toegeschreven worden aan den aan houdenden regen die den mortel, die bevrozen geweest is, gansch week heeft gemaakt. hi boen de parochianen van Nieuwenhove een treffend bewijs gegeven van hun zalig aandenken aan hunne diepbe- treurde overledene medebroeders. Dien dag werd er van wege de contrerie een plechtige lijkdienst gedaan voor het afgestorven lidPieter Someis. Deze brave man was van iedereen geacht en bemind, en daaróm wilden al de leden des genootschaps de uitvaart bijwonen. On danks de gestadige regen, waren meer dan honderd parochianen door lastige en vuile wegen naar de kerk gekomen, om voor deze oveiledene te bidden. Zulks is een luidsprekend bewys, dat de coulrerie vau Siute Auua zich meer en meer uitbreidt iu de paroctue van Nieuwenhove en ten voile beantwooidt aan de verwachting van den E. H. Pastoor. Wetleren. 7 Tusschen Zaterdag en Zondags s nachts 22 dezer rond twaalf ure braker een gtweldigen brand uit by Leon Eeckhaut schoenmakerij Hoog straat een huishouden met negen kinderen palende de eeue zyde aan oe compagnie Delhaue en deu anderen kant 't leermagazyu van All. Vt eckman gansch net tweede verdiep was in eenige oogenblikken als in een vuurpoel herschapen. De alarmklok klepte, de pompiers met de speeten deden hun best,doch, was ontoereikend om het vuur te bemeesteren; men seinde om de spuit van de buskruitlabnek die in volle galop kwam aangereden, dan met veieenigdo krachten het vernielende element aangetast die in hevigheid voortwoedde, aangehitst door den hevigen wind; aan water ontbrak het met, want rechtover het brandend gebouw is de school der zusters van Barmhartigheid. L»e eer waarde Zusters,zeventien iu getal werkten als slavinnen, aan ieder net voorbeeld gevende om water te pompen, te halen, enz. Om drie ure scheen het vuur in hevigheid te verminderen, doch op eens werd het huis van Alfons Veeckman aangetast, welKs gevaar spoedig werd bemeesterd; om 4 ure was iedereen gerust. Elk spreekt met eerbied over al die bun hebben beyverd byzonderlyk over die moedige Zusters die zich zoo gansch den nacht hebben geofferd. Zondag avond waren zy het voorwerp aller gesprekkeu zelfs in liberale herbergen aan de statie werd er met lof over heD gesproken Eere aan wie ze toekomt 1 en toch zal het Diet beletten de geuzengazetten op die eenvoudige zielen te donderen niet waar geuskens Zondag, 29 Nov., zal do dienstdoende apoth. van M. Meirsschaut, in de K.Zoutstraat, alleen open blijven, te beginnen vat 12 ure 's middags. trcemooier. Markt vat Zateruag 28 November 120 kil, ter markt. Prys 3,10 per kilo Cuuipagnie Hollandla 14, Bar^emeerschestraat, 14, Aalgt, Crème Boter Eitra 3,10 per kilo. OavldafonO» Aalst ea De werklieden of oud werklieden geboren in 1843 of vroeger, die vermeenen recht te hebben tot het ouderdomspensioen worden verwittigd, dat hunne aanvragen zullen aan vaard worden ten stadhuize, bureel der Werk beurs, alle werkdagen vau 9 tot 11 ure 's mor- gends, te rekenen van heden tot 31 December aanstaande. Dewerklieden geboren in 1843 moeten zich voorzien van een renteboek)e of rentebrevet. Mkot*in/i$iJKe Uarmonic Tlljlbeek. Aaujenaam Avondfeest, op Zoudng 29 November, te gevea door den Tooaeoikrmg Deugd baart Vreugd. Men zal opvoeren Ouscüuld zegepraalt hartroerend drama in 4 bedryven en Nen artist in nesten a Kluchtspel. dingen komen voor waaraan men nooit had gedacht... men zou op den duur de pijp aan Marteu geven van boeken te lezen. Ldieu wy nog gedurig moeten by leeren meent gy, dat gij mets by te leereu hebt I vrienden, gy bedriegt u en moet nog zooveel leeren, wiltgy fijae, rappe en flinke werkhe len zyu... daarom weeris de vak vereeniging... Ik heb te veel eerbied voor u om u te paaien mot ijdeie woorden en belolteu, ik spreek u rechtzinnig uwe toekomst hangt af van u zeiven, uwe toekomst hangt al van de vereeni ging en het beroepsonderwys. Wy moeten mannen hebben, niet die enkel met pry zen en btjojningea moeten bijeenge houden worden, maar mannen die deuken en stemmen en werken naar hunne overtuiging die hun doen eu iateu niet regelen naar het doen eu laten van auderen, maar durven voor hun gedacht opkomen, een legen duizend mannen wier geweten altyd gericnt is naar net goede even als de naald naar het Noorden, hoe hevig de storm ook woede 1... Mannen die fier zyn te leven van de voortbrengst hunner han den, van hunne eigene stortingen in vak vereenigingen en ziekenfondsen, mannen die dragen wat zy hebben betaald en eten wat zij heboen verdiend. O Vrienden, overweegt ernstig dezen avoud nog of gy doet wat ik u vraag... Feesten gelijk deze mogen geeue vombygaaude feesten zyn maar moeten het uitgaugspuut, het b.-gin zyj van eeue nieuwe, van eene sterkere eu levens- voller werking. Komtdikwyis samen... en doet al wat ge kunt om uwe verdwaalde broed rs te overtuigen eu naar den goeden weg weer te brengen... allo dagen des avonds onderzoekt een oogeablik uw geweten eu vraagt u af of gy binst den dag alles hebt gedaan wat gy voor het geluk van anderen doen kunt. Onlangs nog stond ik van bewondering ge slegen vuor de pracntige huotaker* van Milauen eu wat my net meesi Hof, net was uat ik be merkte dat boven op het aak tot aan net hoog ste tuppuut alles zoo wol eu zoo fijn was afge werkt als van binnen in den donkersteu hoek, de versiersels der veralgclegeue zy beunen waren al zoo kuustig alge «verat als Uie van tioogenkoor en noogaltaar... en ik dacüt aan die werklieden, aau die Kunstenaars, die werk ten voor God en daarom wilden dat alles even goed bezorgd werd... zy martelaars en belyders die door hun meesterwerk Gods kerk nebben /^redeld... en ik vond daarin net oeeld van den Werkmanskring. Wy allen zyu werklieden, geroepen tot het opuenten van een meesterwerk namelyk het verspreiden vau Gods ryk onder onze broeders, eemgen van ons werken aan het hoogaltaar in den hoogkoor, eemgen aan de zy beukeu of ia verborgene noeken,waar niemand ze bemerkt... doch allen dezen die door iedereen bewonderd zijn en zy door niemand gezien, allen werken, aan hetzelfde meesterwerk, nat reen» noog ver heven is, maar immer nog üooger ruocut siygeu. Mocnt weldra deze pracntigo zaal door net toenemen uwer leden te klein worden... zoodat de Eerw. Pastoor, die reeds zoove.d ne<.fc opgc- ricut en gebouwd, nog zou moeten dezo Zaai at b'eken en vei lengen. Myn laatste woord werkt en zorgt naar het goddulyk voorbeeld van Guristus, deu oudsten onzer broeders, dun eersten en ouSterleiyken Werkman... Cünstus die is, die was eu die zai biyven I... Een parel aan de kroon van ons Ministerie ware het invoeren van 't alleman-aoldaat, zegde M.Ver- haegen, verleden Dinsdag in do Kamer. Well hoe is 't mogelijk zoo in dwaling te verkeeren I Het ALLEMAN-SOLDAAT is in den haat van at de buitenlieden eft'enaan op, werkvolk, landbouwers en burgers. Nu't is gekend, ingezien het verregaande bederf der groote steden.is de overgroote massa dezer kiezers tegen de katholieke partij, zoodat onze sterkte voorze ker komt van den buiten. Laat dan ons Ministerie de buitenbevolking tegen zich keeren door 't invoeren van ELK OP VOOR ZIJN LOT of door 'l ALLEMAN SOLDAAT, dan heeft onze katholieke regeering gedaan, gedaan voor goed. Wat zonderlinge, eigenaardige parel aan de kroon Ja, waarlijk de framassonsloge lacht in hare vuist, tegenwoordig. Met oprecht spijt zien wij dat de zoo schoone christe- ne volksbeweging zich aan het zelfsmoorden is. Na M. Verhaegen, verklaarden zich ook de heeren Huyshouwers en Levis voor het alleman-soldaat. Daardoor bewijzen die heeren dat ze de INNIGE EN WARE VERLANGENS van 't volk niet kennen,zoomin als Daens en de socialistenbazen. Ja, evenais die groe ne en roode ongeluksvogels, laten zij zich leiden door het gehuil van eenige straatschreeuwers... Spijtig voor dechristene volksbeweging in Belgie...Oprechtspijtig.. De Volksstem. VAN DEN (Elk perceel .heeft eene oppervlakte van 1 are). Zwavelzure Zwavelzure ammoniak. Superfosfaat, potasch. Opbrengst. I 322 kgr. H. 4 6 2 661 kgr. Aardbeziën. L - - 81,9 kgr- II- 1 3 3 163,8 kgr. VSBHB Omstreken, Boekerijen. Sl.-Camilluaschool, (OSBRUEK.' ■- .a«1ia««~r Open alia Zondagen van 10 tot II ore voormiddag. in de Jongenasehool, (MOOR3EL BAAN,) Mijlbeek. Open alle Zonda gen van ld tot 11 are voormiddag Zondag laatst, ter gelegenheid vau het Smte- Ceciliafoost, voerde onze Koninklijke Harmonie onder do leiding van den heer K. Leusaenj, ter groote feest zaal van het Stadhuis, twee prachtige doch tevens uiterst moeilijke stukken uit. Het eerste Richilde openingstak van Pares, ia eeue nieuwigheid. Bijzonder ingewikkeld, vergt de uitvoering ervan van wegens deu Bestuurder, alsook van wegens de muzikanten, veel muziekkonnis en grondige studie. Het tweede, Sylvia van Deiibes, is evenmin gemakkelijk om aan te vatten. Beide stukken zijn opperbest van stapel geioupen en door bet talrijk pabliek dat zich in de saai bevond op herhaalde toejuichingen onthaald. Voortgaan op den weg is de leus; zoodoende worden de pluimen, vroeger wel eens verloren, terug herwon nen, met nog nieuwe erbij. Een oude liefhebber. WerliOeu» Vragen der werklieden I Vuurstoker machinist, lVunrsmid, 1 Voerman, Daglooners. Eeznfuetr Hitte et ii Ai,entte et Op Zondag 6 December 19o8 zal de Eaufaar-aideeliug Willen is Kunnen baar St.-CeciaUafeest vieren. Na de Mis van II uren zullen, iu het lokaal der Meu- leschettesiraat, de volgende stukken, onder het bestuur van den heer Richard D'Huens, uitgevoerd worden 1) üpeningstuk Le Domino Notr Auber. 2) Fantazie Les Noces de Jeannelte V' Massó., Het geacht publiek wordt uilgenoodigd de uitvoering dezer slakken bij te wonen. Oiszeu nieuwen heiligen. Na vier weken lang zijne gal uitgespuwd te hebben togen de katholieke opvoedsters der weezen, geel't M. Van Opdenbosch zien plotseling uit als een onaf hankelijke bescüei mor der kinderen 111 Sedert vijtuen jaren, schrijft hij, is hij met net lot dier armen be kommerd 1 Zoo dau, omsteekt spoedig twee keerskens voor den nieuwen patroon 1 Maar, eilaas I in plaats van verbeteringen le zoeken, en die aau te spreken welke verbeteringen zouden kunuen brengen, vuedl hij mis bruiken aan die niet en bestaan, lastert hij deze welke alles voor de kinderen opofferen en kwetst hen in huu ne teederste gevoelens. O duivels werk I Jlougellogen vau hint Jozef. Zondag 6 December, om 4 1/2 ure namiddag, zal in de groote zaal van den Katholieken Volkskring Sint Jozef een Bond geslicht worden der oud-leerlingen vau Sint-Jozefsjongensschooi. Elk zegge het voort; zoo zal 't iedereen weten. Ongeluk. Dinsdag middag is Jan Wauters, werkman in de groote marbrerie Auglo-Belge, op den Tragel en wonende Pieter Couckstraat, van eenen wagen gestuikt die men aan het lossen was hij werd erg gekwetst naar het gasthuis overgebracht. i_ -a

De Volksstem | 1908 | | pagina 2