Prachtige Cadeaux voor de Eersie Communie ten Bureele dezer Eed nieuw liberaal wteUlai BOETELING Ohaurp te Aalst NIEUWS UITDE STREEK Brievenbus. ID IE KA A TSSJPEL Prembodegem. 0nze liberalen Sehendelbeke. Cherskamp. II ij rt'lH'nif'li dat de slachtoffer» der oïerstiooming van ons land zullen ter hulp gekomen worden. Er is reeds aan de kamer eene som gevraagd van een half miljoen. Toe maar Trmnscke gen- ZCtl! gaat maar voort met uwe kerkvervol ging; de kruik gaat zoolaDg te water tot dat zij breekt. Na de kloosterlingen verjaagden de klooster goederen gestolen te hebben, na de geestelijk heid te hebben gebroodroofd, door de weder rechtelijke afschaffing der jaarwedden, aan de priesters verschuldigd, na de berken, seminaries bisdommen en p&storyen te hebben aangesla gen, bleef er voor de Fransche Republiek nog eene laatste schanddaad te verrichten, namelijk de «ielherders te beletten hunne plichten te vervullen en aan hunne onderhoorigen de god delijke leerling te onderwijlen. Die schanddaad is nu ook gepleegd Je Fransche bisschoppen die aan de ouders de plichten herinnerden, welke deze, ia zake van onderwijs, jegens hunne kinderen te vervullen hebben, zullen door het gerecht met boeten en schadevergoedingen gestraft worden, en de priesters, die de onderrichtingen] hunner gees telijke overheid toepassen, zullen hetzelfde lot ondergaan. Z. Em. kardinaal Lu5on, aartsbisschop Reims, is door de burgerlijke rechtbank dier stad veroordeeld om aan twee officieele School meesterbonden eene zoogezegde schadevergoe ding van 500 frank te betalen, omdat hy dsn herderlijken brief der Fransche bisschoppen heeft mede onderteekend, waarin de ouders gewaarschuwd werden tegen de gevaren van de zoogezegde onzijdige si hol en, tegen het onderwys van schoolmeesters zonder geloof, en tegen het gebruik van schoolboeken, waarin de godsdienst op hatelyke wijze wordt aange vallen. Dat gaat ver, als dc bisschoppen nu geene vaste bulle meer mogen ifan hunne geloovigen zenden 't gaat over zyn hout Indien den lak» op onze werklieden in Frankrijk gestemd wordt, zal ons katholiek bestuur zorgen dat de zoogenaamde Framchmans hier in België hunnen boterham wel kunnen verdienen, ofwel in de naburige landen by voorbeeld in Duitsck- land. Reeds trekken er vele Belgische werk lieden daar naartoe en zij winnen er zooveel geld als in Fraokryk. jSHa Wanneer moeten JB* de soldaatjevan 1910 binnen gaan De minister van oorlog is daarover onder- m T vraagd geweest on hij heeft T WF I geantwoord dat hy nog den dag f J^j^^^niet kan bepalen. Van zoohaast wy het weten zullen wij het aan onze beminde lezers overbrieven. In de Wereenigde-Slalen heeft eene sneeuwlawien, waarvan het gerucht tot achttien kilometers van de plaats waar zy plaats had gehoord werd, het dorp Mace (Idaho) weggevaagd tn al de inwoners, een honderdtal personen, en vijftig werklieden van den Nort- thern-Pacificspoorweg bedolven.Wanneer het nieuws der ramp in de stad Wallace, gelegen op zeven of acht kilometers van Mace, gekend was, werden de klokken van al de kerken ge luid, om de inwoners te wekken. Deze spoed den zich ter hulp van de slachtoffers. Wanneer zy ter plaats kwamen vonden zij de vallei, op eene ler.gte van ongeveer twee kilometers, on der eene sneeuwmassa, rotsklompen en ont wortelde boomen tien meters hoog bedolven Het wa^ Zaterdag, rond middernacht, dat de ramp plaats hadal do inwoners waren in diepen slaap gedompeld. Sinds eenige dagen had een warme wind, in de streek Chinook genaamd, over het Rotsgebergte gewaaid en de sneeuw, die de toppen bedekte, doen smelten. Zaterdag was er regen op den wind gevolgd. De inwoners van Mace, die nochtans op hun ne hoede hadden.moeten zijn door de herin nering aan eoüe ramp die vroeger de naburige stad Burke vernield had, vertrouwden op het bosch, en dachten dat het- wel alle sneeuwaf- schuivingzou tegengehouden hebben. Zy be taalden deze roekeloosheid methuo leven. De sneeuwmassa kwam aan den boord der vallei na een val van drie honderd meters en met onbeschryfelyk geweld. Niets kon aan de vernieling ontkomen. De huizen, de spoorweg wagons waarin vyftig werklieden kampeerden werden letterlijk verpletterd. 'Tc naaste treek komt de zaak van Nederhasselt voor het Assisenhof te Gent. Dat is nog een koppelken VtlH tieec» Te Chateldon in Frankrijk leven de echgenooten Faye. De man is 103 jaar en de vrouw 101 jaar, zy zijn al 71 jaren ge trouwd en ze zyn alle twee nog zoo flinks en fel, dat er hen niemendalle let om zelve al hun huiswerk te doen. Alle twee zulkcn hoogen ouderdom bereikeD, waarlyk dat zyn merschen dio malkander verstaan. 'tXijn oreral de zelfde! De gemeenteraad van Gent heeft reeds verschei dere zittingen besteed aan de bespreking der stadsbegrooting en hy krygt er maar niet mee gedaan. De liberalen vallen hevig het schepen- collegie aan, dat, zooals men weet, thans samengesteld is uit katholieken en socialisten, doch waarin twee plaatsen opengelaten worden voor de liberalen, die ze echter weigeren, om dat zy alles of niets willen hebben. In elke zitting hebben er geweldige woordenwisselingen plaats. Dat was Maandag avond weer het geval, en daar op zeker oogonblik het publiek de liberalen uit jouwde, trokken doze er uit. Zij keerden echter terug, fnadat de burgemeester de zaal had doen ontruimen. In de zitting van Maandag zyn twee ver klaringen gedaan, welke verdienen aangestipt te worden. De liberaal, M. Lamberty, verklaar de dat het liberaal schepencollegie verleden jaar enkelen alleen zijn ontslag gegevon heeft, omdat de meerderheid van den raad eene toe lage gestamd had voor de schoolscep der katholieken, en dat de liberalen noch rccht- tsrecks noch onrechtstreeks eene katholieke school willen ondersteunen zij willen het geld der belastingbetalers alleen besteden aan on- zydige scholen, waarvan de katholieke ouders niet willen weten voor hunne kinderen. 'Do schepene van fiaafceies bestatigde van zijnen kant, dat de stad Gent nu in groote financieele moeilij'.heden verkeert en vele open bare werken niet kan uivoeren, omdat de liberalen eene ledige kas achtergelaten hebben; zij hebben al het geld verkwist en zyn er clan van onder getrokken. I'oor 'I slol van ons nieuws meldt men ons dat de zaak der misdaad van Nederhas selt voor het Assisenhof van Oost-VIaanderen giDg opgeroepen worden Maandag aanstaande, zooals wyhooger melden. Zooals men weet had het parket van Gent tot nu toe geweigerd Sidonie Geerts, vrouw Camus, aan een geneeskundig ondersoek te on derwerpen. Welnu, Woensdag morgen, op verzoek vau MMrs Florent Dauwe en Leo De Cooman, ver dedigers van Sidonio Geerts. heeft de heer Iweins, voorzitter vau het Assisenhof, die de zaak moest voorzitten, drie geneesheeren aange duid om dea geestestoestand der beschuldigde te onderzoeken. Deze geneesheeren zyn de heer wetsgeneesheer Ducbateau, M. Do Boeck, van Brussel, door de verdediging aangeduid, en M. Glorieux, specialist van zenuwziekten, ook te Brussel verbly vend. De zaak is uitgesteld tot den aanstaanden zittijd der maand April. JKriebeiachliff. stien, een brave Koster, van den buiten, was orgelukkiglyk ge trouwd met eene gierige vrouw, waarde or hy veel moest afzien. Wilde hij over iets kunnen beschikken, hij moest zijn plan trekken en buiten haar wete maken iet3 van kant te leggen. Dan nog moest hij wel opletten waar hy het stak, want kwam de vrouw erop, zo was er mee weg. Eindelijk Stien had het gevonden; hij kroop met zijn spaarpotje op den torera van de kerk, en daar, nog boven de klokgateij, in een verborgen hoeske stak het zorgvuldig weg; hy deed de deur dicht too en schreef er op in groote letters Hier wonen uilen Daarmee, daeht hij zou niemaDd die deur opendoen. Maar het moest lu weilukken Koben de klokkenluider zou geeme een uileDjong gehad hebben en zocht geheel den toren af o« toch een te vinden... Ge kunt oordeelen hoe blyde bij was, wanneer hij op die deure zag staan «Hier wonen uilen. Seffens trok hij biunen, en zocht en herzocht en legde de hand op Stien's nestje dat hij roofde I Haastig kwam hij den toren af en schreef op dezelfde deur Hier heb ben uilen gewoond I 's Anderdaags wilde Stien in zijn spaar pot j nog iets bydragen, maar helaas! welke teleur stelling! alles was geroofd. Spijtig en moedeloos kwam Stien weerom en vast besioton schreef op de deur Hier zullen nooit meer uilen wonen De speciale tiein naar Londerzeel, ingericht op Zondag; toekomende zal vertrekken uit Aalst Noord, om 8 ure 06 's avonds, en in alle tusichen statiën stil houden. (Aankomst te Opwijck om 8,32, te Londerieel om 8,56 ure.) Het locatie-bureel is open in het lokaal KLEIN GENT Nieuwstraat Aalst, tot Zondag middag. Daarna zal het overgebracht worden naar den Katholieken Werkmanskring Zon nestraat. Het moot wel zijn dat de Aalstersche libera len geweldig in de palotten zitten, daar zij de behoefte gevoelen een nieuw liberaal weekblad, in Aalst en omstreken te verspreiden. Inderdaad c|e laatste kiezingen hebben be wezen dat de liberale gedachten en strekkingen, langs om minder bijval vinden, in onza katho lieke stad en in gansch ons arrondissement. Het schijnt dat de fakkel der liberale Volks gazet, ver is opgebrand en dat het licht dat hij nog verspreidt, al niet veel grooter is, dan dit van een keersjpn *ai nen cent. Wij hebben ons de moeite getroost, nog maals de liberale Volksgazet in handen te nemen. Ach welke armzalige rimram. In plaats van bewysvoeringfcn en woderleggingen op ons schrijven, waardoor wij twee weken achtereen volgens beweten hebben dat zij in hare artikels liegt gelijk nen tandentrekker, vinden wij een flauw gezeever over kwezels, pastoors en con- greganisten. Ia dit flauw artikel spreekt zij van eenen priester eener Waalsche gemeente. Zulke vertelselkeDs gelijken wel aan die van c Duizend in eenen nacht. Men kan er alzoo uitvinden en vertellen tot morgen vroeg. Deze manier van den godsdienst aan te val len, (alhoewel de Volksgazet acht dagen te voren beweerde tegea den godsdienst niet te zyn daar dit eene persoonlijke kwestie is) is eigen aan al do liberale gazetten, die by gemis aan levensbloed, gedwongen zyn hunne kolom men met zulken fliuwen kul te vullen. Men heeft gauw eene halve kolom volgeklad, wan neer men mag historieken# uitvinden van eenen pastoor uit 't Walenland, van eenen missionaris uit Noord-Amerika, van eene kloosterzuster der parochie X. Is het om aan dien flauwon kost een weinig meer kracht tegeveD, dat de ni«uwe liberale gazet is moeten verschijnen Althans zeker is het dat de papenvreters van Aalst, «ooit zullen welgekomen zyn by 't volk, indien zy den gods dienst aanvallen en dezelfs bedienaars belaste ren en Het nieuw gazetteken is koek van den zelfden deeg. Wy zullen er op terug komen. Ter oorzake van plaatsgebrek moeten wij nu eindigen Geebaabdsbbbgen. Het artikel als ant woord op Eene vraag is verschoven als Hoofdartikel tqt te naaste week. 8® Vervolg. Mynheer, hernam de ouderling, zich aan moedigende door zijne liefde voor zijne meesters wil alleenlyk den tyd laten van uwe tegenwoor digheid aan te koDdigen. Moedwillige 1 morde de graaf met een gebaar van bedreigingen, denk aan wien gij spreekt. Ik spreek aan den graaf van Aquaviva antwoordde Joseph, met eene zekere trotsch- hsid 't is daarom dat uwe heerlijkheid moet weten dat in do afwezigheid van mynen edelen en weerdigen heer de graaf Wilhem van Vlads- loo, den eenigsten persoon die hier het recht heeft van te gebieden, het is mijne zeer edele en voortreffelyke juffer Aloïsa. Gestoord over een diergelyke wederstand en de woorden waarmede hy vergezeld was, gaf Aquaviva aan zyne knechten het bevel ran de dienaars van Aloïsa, die hem den doorgang af sneden, te verdryven. Hy drong met drift in huis. Joseph, alsdan de gevolgen vret'zende van hetgeen hy gedaan had, ging voor hem en zoo haaatig als het hem zyne jaren toelieten, klom hy tot de kamer der jonge gravin die hy van de koras> van d*n vraaf ging kennis geven, als ook van hetgeen er kwam te gebeuren. Het is dus Zondag aanstaande, 6 dezer, om 3 uren namiddag, dat te Aalst, in den Katholie ken Werkmanskring, de eerste opvoering der Passiespelen zal plaats hebben. Onze korres- pondent verzekert ons, dat zij allerprachtij zullen wezen. Duizénden kaarten zyn reeds verkocht voor de acht opvoeringen. Nochtans kunnen wij, uit vaste bron, het valsch gerucht logenstraffen als zouden geene kaarten meer te bekomen zijn Wy mogen onze lezers verzekeren, dat er voor elke opvoering en voor alle plaatsen nog kaar ten te bekomen zijn. Doch dat men zich haaste, want dagelijksch verminderen de overblijvende kaarten. Aloïsa vreesde maar al te zeer dit bezoek. Eer zij den t\jd gehad had om rich te bereiden, deed een dienaar de deur open, en hij kondigde zijne excellentie den graal van Aquaviva aan, Aloïsa hem ziende verschijnen stond op, maar inwendiglyk aan God een ootmoedig gebed doende, xettede zy zich gerust neder, aan den graaf eenen leunstoel toonende. Deze laatste gevoelde nog heviglijk den smaad dien hy meen de aangedaan geweest te zyn door den moedigen tegenstand van Joseph. Zoohaast hij op den leunstoel die hem aangewezen wierd gezeten was, met een teeken van zijn hoofd den ouden huisbestierder toonendeIk ben waarlijk verwonderd, myne nicht, zeide hy, over de moedwilligheid uwer lieden I en eer ik u spreek van de zaken van welke ik met u moet hande len, zou ik wel willen dat gy uwen buisbestier der henen zend. Is hetgeen gij my moet zeggen zoo ge wichtig, mijnheer de graaf, ik zal voor eenen oogenblik dezen getrouwen dienaar van ons verwijderen. Daarna zich tot den ouderling keerende Laat ons alleen, voegde de jonge gravin er by, laat ons alleen, goede Joseph, mynheer de graaf verzoekt mij in het geheim te spreken. Dit is niet hetgeen ik begeer, mevrouw antwoordde de graaf, Joseph ziende de deur naderen om uit te gaan de moedwilligheid van ;en ouderling is te verre gedreven geweest, Oe Toestand. In vroegore verslagen hebben wij reeds doen op merken dat onze maatschappijen min prijskampen en grootere zouden moeten geven. Dit gedacht vooruitge- zet zijnde dacht men dat dit het eenig middel was om het volk te bevredigen en menschelijk te maken. Dit jaar hebben wij bijzonderlijk gezien dat de groote massa van de toeschouwers zich achter de banken stel de en zoo onze maatschappijen gansch ontmoedigde, kost wat kost moest er daar een einde aan gesteld wor den. Men zou zich alle opofferingen getroosten en zelfs zoodanig dat de Royal Pelote Club een prijskamp uit schreef tusschen 6 partijen voor 675 fr prijzen, waar van de eerste 250 fr. was. Dit Bestuur rekende zoo ze ker met alle gemak de grootste partijen zou kunnen in Aalst krijgen, maar daar kwam niets van. Er waren ar die geen antwoord zonden, andere, waarvoor de prijzen niet hoog genoeg waren. Wat zou men daar van zeggen als men dus hoort zeggen van sommige ijzerbijters dat onze maatschappijen met hunne centen Diet anders doen dan smullen. Dat die menschen over een toestand spreken die zij niet kennen en veel beter zouden thuis blijven ea daar hun ijzer zagen. Wat is de oorzaak daarvan zult gij me vragen. Ten 1* dat Aalst geene partij heeft van eerste categorie en dus kunnen wij in wederkeering geóne partij leveren voor de prijskampen in de Walen; ten t" dat die partijen van 1* categorie te veel prijskampen hebben die zeer goed betaald zijn en daar zij geene onkosten hebben nemen zij liever deze mede dan naar Vlaanderen te komen. De toestand is nu eenmaal zoo en wij zullen nog een viertal jaren geduld moeten hebben om hier gemakkelijk de groote partijen te kunnen krijgen, wij Ballen mogen wachten tot als er nog eenige maatschappijen in bankroet zijn in 't wa lenland en het volk ginder hunne goesting heeft van het kaatsspel, want te veel is toch altijd te veel. Wij kunnen nochtans verzekeren dat de Jtoyal Pelote Club dees jaar ten minste drij gr >ote lutten zullen geven om met zoo groot mogelijk luister het zilveren jubelfeest van Arth. Spaens te vieren waaron der eene groote latte op Kermis woensdag. De Hout markt zal ons ook iets bezorgen dat puik is ea dus zullen de Aalstenaars het zich ten volle een plicht aan reken onie maatschappijen te ondersteunen en hun taak wat gemakkilijker te maken tot groot voordeel van ons geliefd kaatsspel. Jüniob. opdat gij hem aog in uw huis zoudt mogen be houden. Hoe, antwoordde de jonge dochter met eene groote verwondering ik weet niet wat uwe excellentie in deze droeve omstandigheden in het huis myas vaders is komen doen maar nooit zal ik gedoogen Joseph myn huis te doen verlaten, noch mij van zyne diensten berooven. Gy weet niet, mevrouw waarom ik hier gekomen ben, hernam Aquaviva met een ver achtend spytmaar gy weet zekerlyk wel dat ik uw oom ben en dat gy myne nicht zyt. Uw vader, voor eene misdaad waarover ik u niet moet spreken, bevind zich onder het gewicht eener ontzagelyke verdachtheid... Welnu, mijnheer, riep Aloïsa treuriglyk uit, eenige tranen afdroogeude Welnu, myne nicht, ik kom, uit achting voor u, u myn kasteel voor woonplaats aan bieden, In afwachting van het einde van dit proces, vermits het paleis van den graaf van Vladsloo geen behoorlijk verblyf meer kan aan bieden voor de kleindochter van den prins van Braine-Lallaing. Uwe excellentie, antwoordde de jonge dochter met weerdigheid, vergeet, dat de graaf van Vladsloo, onnoozel of plichtig, myn vader is, en indien God wil dat hij zyne eeretitels verliest, hij nooit degeiaea van vader kan ver liezen, welke de hemel hem gegeven heeft. Nu dan, weet, mijnheer de graaf, dat indien dit OUDERS die eenen Eersten Communiekant hebben, stelt niet langer uit, komt zoo gauw mogelyk onze magazijnen IN DE KERKSTRAAT, 0 bezoeken Grooten keus van Kerkboeken, meer dar. 1000 verschillige models prachtige Paternosters in zilver, nickel, patiné, enz. Cadeaux in alle pry zen. Komt zien en u overtuigen l Htf>rrlar«om Wat maS dat zÜn dat neiueiBlIIl. de beioofdo achoolreke- ning nog Diet verschenen is 0 Rekening die zal bewyzen dat de Koutersehool ofte officieele meisjesschool min zal kosten aan de gemeen tekas, dan de aangenomen katholiekeschool van 't klooster, die door de Gemeenteraad is afgeschaft, en beroofd van alle toelage van wege de gemeente. Biina elkeen is nieuwsgierig om die beloofde rekening te zien... want zy zal .vaarschynelyk toch maar het derde van de vroegere uitgave beloopen... aangezien ruim de twee derde der leerlingen de vrye katholieke school van het klooster blyven by wonen, en deze school nu ge*n centiem meer kost aan de gemeentekas 't Heeft de katholieken van Ilerdersem ook zeer weinig verwonderd, dat 't gemeentebe stuur, met 't eindigen van den duur van het kontrakt, geweigerd heeft de heraanneming der kloosterschool te vernieuwen I Immers de schoolgebouwen van 't klooster, waren reeds sedert ruim drie jaar, door eenige groene pro feten veroordeeld, om er tegen einde van het jaar 1909, werkmanswoningen van te maken Dus hebbeD die groene profeten er aan ge houden hunne voorzeggingen te zien verwezen lijken.., doch nu staan zy aardig te kijken, dat er in die zelfde kloosterschool nog steeds het goed goddienstig onderwijs aan meer dan de twee derde van de schoolkinderen blyft voort- gegeven worden, tot groot spyt van die het benijd II ea tot groote vreugde van alle deftige menschen. Ook zijn er die op een alarmkleppended toon roepen 't is wraakroepend een onderwijzeres die eenige jaren dienst beeft, te willen beroo ven van hare plaats. Maar een klooster die ongeveer vyftig jaren lang 't onderwys in .han den heeften onder alle opzichten goed van hunne taak hebben gekweten, deze nu het onderwijs onttrekken, en hun berooven vaD alle toelagen van wege de gemeen to, wat is dat? Zulks is het niet wraakroepend ?J... meenen eens te moe ten jubelen omdat sedert het laatate Cecelia- feest hun muziek eens kunnen piepen heeft. Sedert eenigen tyd leefden zy in grootere ongeruptbeid dan de dompers in plezier. Een aantal muzikanten,en niet de minste ervarenen. hadden zich van het slavenjub vry gemaakt en de liberale fanfaren verlaten, 't Was nu de kwestie de overbly vers nog wat aan een te haken om er toch nog iets van te kunnen maken. En de zweep werd er overgelegd en iong en oud moest op de been en na 3 a 4 maanden zweeten en zwoegen hebben ze hunne eerste proef durven geven. Maar 't schijnt dat zy toch nog me» een kleintje kon*eut zyn. De liberalen noemen dat nu een misloopene meer in Erembodegem maar durven «ij reebt uit zegcen hoeveel spelende leden zij sedert het Ceciliafeest verleren hebben en waarom zy op vastenavond met hun muziek niet naar het dorp gekomen zyn gelyk voorgaande jaren? Wij hebben laatst hooren zeggen dat het zeker binnenkort venditie zal zijn van kostumen op den Biusselschen steenweg te Erembodegem. dag in de gemeente geweest om een onderzoek te doen over eeae erge «aak. Een löjarig meisje is plotselings zoo erg ziek geworden dat men wanhoopt haar te redden. Op aanklacht van den peneesheer die haar verzorgt, heeft het parket een onderzoek geopend tegen een per soon bij wie het meisje vroeger in dienst was. Hümmp Bij den landbouwer Verha- vert, in de Meerstraat, brak er brand uit in het achterhuis. Dank aan de hulp der geburen kon het vunr geene groote uitbrei ding aemen; niettemin zijn een deel der meube len vernield, en is eene party graan bedorven Alles is verzekert. Verbavert bekwam by het redden van het een en het an der brandwonden aan bet gelaat. Bunqtie Centrale Gantaize, Naaml. Maat.HuringBrandkoffers 10 fr/sj. Zie annonce Orkctprvpplp Zaterdag werd uit uosier^eeie. efine gracht langsheen de groote baan het lyk opgehaald van Pieter.De Backer, veldwachter der gemeente, 71 jaar oud tellende 31 jaar dienst. De ongelukkige moet Vrydag nacht door de duisternis mieleid in de gracht gesukkeld zyn. paleis eeDen oogenblik ophoudt van voor my een behoorlyk verblijf te zyn, het eenigste waar ik my weerdiglijk kan begeven, de gevangenis van den graaf van Vladsloo zal zyn. - Dit zijn voortreffelyke gevoelens, myne nicht, hernam de graaf spotsgewyze, maar de wil van zyne excellentie den hertog van Alba is dat gy onder myn opzicht en jjvoogdy zult zyn. zoo lang het proces van den graaf van Vladsloo zal duren, en ik ben gekomen om u te bidden van er aan te gehoorzamen. - Zoolang mijn vader zal leven zal de her tog van Alba geen recht hebben mij uit het huis myDS vaders te rukken, en het bevel dat gy mij brengt, mynheer de graaf, kan maar het uitwerksel eener verrassing zyn. - Eene verrassing, mevrouw I... antwoord de de graaf met gramschap bied geen tegen stand, ik ben machtig, en stemt gy nu niet toe in ^mij te volgen, gij zult de gevolgen uwer weigering moeten ondergaan. God zal my beschermen, mynheer. Ik weet welke uwe inzichten zijn het is maar al te lang dat gy u zo*dt willen meester maken van mijn erfgoed eu van de rijkdommen mijner familie. Gy zoudt n* willen voordeel trekken uit myn ongeluk en uit dit van mynen vader maar weet op uwe beurt, dat wanneer de noodzakelykheid het vereischt. ik mijne klach ten tot den voet van den troon zal weten te broDgen; en uwe hebzucht zoo als vervolgingen HnfctaHp De echtgenoote DeGraeve, IlULMduu* Tfln het gebucht Eeckhout; die vrydag namiddag naar Aelst ging om hare pacht te betalen, werd op den Tragel ter plaatse gezegd Het Rood Huis aangevallen door twee personen die per velo waren. De vrouw werd ten gronde geworpen, afgeranseld en be roofd van haar geld, eene som van rond de 100 fr. De bandieten reden vervolgens in volle vaart weg. Het parket van Dendermonde is ter plaatse geveest. planting plaats op fcpt graf van Frans Rombout en Frans De Looze, beiden 21 jaar oud, die in den nacht van 16 Januari te Schellebelle dood geschoten werden, toen zy aan het wildstroo- pen waren met den lichtbak. Tot hiertoe is er nog geen licht in de zaak gekomen. Eene menigte van 2100 personen minst ge- Domen, woonde de kruisplanting by, welke plaats had op het grondgebied van Schellebelle Niettegenstaande het slecht weder, waren al de gemeenten uit heel den omtrek goed vertegen woordigd. Er werden drie redevoeringen uitge sproken, die eindigden met een beroep op het volk om het gerecht te willen helpen om den dader of de daders te ontdekken. Vader Rom bout wilde een woord van dank zeggeD, doch hij brak in snikken los, en de woorden bleven hem in de keel steke». Een der aanwezigen bedankte dan het volk in naam van de families der slachtoffers, waarna de menigte langzaam den doodenakker verliet. Baesrode Zaterdag namiddag kwam een leurder met zyn gespan over de spoorlyn gereden aan den barreel. De kar werd verrast door eenen trein en gansch verbrijzeld. De voerman kwam er gelukkig on gedeerd van af. De leurder beweert dat de barreelen openstonden. Sottegem. - Hf p^ket van AUde- O naerde is in de gemeente geweest om een onderzoek te doen over eene moordpoging. Een kerel heeft twee revolver schoten gelost op den genaamden De Roeck, die aan het hoofd gekwetst is. De dader is aan gehouden en in de gevangenis van Audenaerde opgesloten. Lebbeke Z°nda8 had alhier eene gemeen tekiezing plaats in vervanging van twee afgestorven raadsleden.Er waren drie lijsten MM.Du Bois en Van Nieu- wenhove, katholieken MM. Dt Nayer en Lombaert, liberalen M. Singelée, afgescheiden katholiek. Ziehier de uitslag M. Du Bois, 1586 stemmen gekozen; M. Van Nieuwenhove, 1571 stemmen, gekozen, M. De Nayer behaal de 740 stemmen en M. Lombaert 599 M. Singelé kreeg 38 stemmen, 't Is eene schoone legepraal voor de katholieken; hij is te danken aan de goeds tucht welke te Lebbeke in de partij heerscht, en aan den gestadigen vooruit gang" van de sociale werken. In 1903 behaalde de meest bevoordeeligde katholieke kandidaat 1237 stemmen de liberalen 898 stemmen. De aanwinst voor de katholieken is dus belangryk, ten nadeele van de liberalen. Landbouwers T-rrf" g oe Hen raad. Indien gij dees jaab, eenen goeden opbrengst van aardappelen wilt hebben, begeeft u naar de Landbouwstatie Michel De Buck, Ouden Den- dermondschen steenweg, Aalst, alwaar gy de vermaarde aardappelplantsoenen «Riessenbolle» zult vinden. Zyne buitengewone opbrengst wordt geschat op 50,000 kilogr. per hectare zyne fijne smaak die hem den voorkeur geeft voor den handel, maken van deze plant de winstgevendste welke ooit een landbouwer in het volle veld heeft geteeld. Gij zult er ook vinden De Dubbele Alexandra haver nieuwe reusachtige soort mqt groote ronde trossen Volgens de officieele uitslagen der Schotsche proefvelden is hare gemiddelde opbrengst van 5900 kilogr. per hectare. De Noordsche Reuzenklaver of Koningin der Vlaamsche klavers. De opbrengst mag op 10,000 kil per hectare geraamd voor de eerste sneê 8000 kil. voor de tweede en 5®00 kil. voor de derde. Met de Noordsche Reuzenklaver te zaaien deet men eene zuivere winst van 50 per honderd tegen alle andere soorten. Gewaarborgde Ouderwetsche Guano «Perou» den oudsten gekenden guano, sedert meer dan eene halve eeuw met veel succes in de Vlaan deren gebruikt. Landbouwersdoet esne proef 1 Al de bestellingen gesehieden per briefwisse ling, franco geleverd. Adeirem. Sedert eenigen tijd worden O hier door eene joDge bende deugnieten van 10 tot 15 jaren oud, allerlei diefstallen, baldadigheden, straatachenderyen, aanrandingen, ens.'gepleegd. Verscheidene pro cessen zyn ten hunnen laste reeds opgemaakt 3n het wordt hoog tyd dat zy schadeloos ge maakt worden. voor de koninklijke majesteit beschuldigen. De graaf hoorde met eene overgroote gram schap deze woorden die hem zoo volmaaktelijk zijne iazichten en zynen aard te kennen gaven het gelukte hem nochtans zich te bedwingen, en zijne woede onder eenen toon van spotterny verbergende Gij neemt het wel hoog, myne nicht, zeide hij, en gij schynt wel weinig acht te nemen op het maagschap dat ons verbindt. Gy schynt te vreezen van by my niet wel be handeld te worden. Schoon ik mijne rechten als uwen voogd en naasten bloedverwant kan doen gelden, wil ik u nogtans verzekeren dat wy voor u al den eerbied zullen hebben die aan uwen rang en aan uwen titel van nicht toekomt. Wy weten, mevrouw, wat wy «yn en wat gy zijtbygevolg weten wy ook, wat wy ons zei ven verschuldigd zijn, en wat aan u toekomt. Zy dan ten iryDe opzichte edelmoedig ge noeg om my in het huis myns vaders te laten, en om uwen invloed by den hertog van Alba te gebruiken opdat hy mij toelate hier te blyven. Is het noodig, ik zal u nog kunDen biddeD en smeeken van my deze gunst toe te staan. Hoe zou ik, hernam Aquaviva op eenen spottenden toon, hoa zou ik kunnen toestaan hutgeen my zou berooven van de tegenwoor digheid eener nicht die mij zoo lief is Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1910 | | pagina 2