De Groot e Slag t STERFGEVAL t J. VAN NUFFEL-DE GENDT HET ST00MM4CHIEN. Vaa rond de wijde wereld 1.6 flft&itgajug iV» 796 2 LI JU,AAI' Zaterdag 16 April 1910 BELANGRIJK BERICHT AANKONDIGINGEN r Een en t ander Vlaamsche belangen. Hond de Brusselsche Tentoonstelling. De socialisten en de godsdienst. (get.) Ed. Taminion. ne volgenden plakbrief wordt Alle brieven on mededeelingen, voor het blad bestemd, moeten door de schryutra onderteekend *ijn. Van de ongeteekende brieven wordt geen rekening gehouden. ABONNEMENTSPRIJS *,50 per Jaar Men kan zich inschrijven op alle postbureeleu alle tijdstippen van het iaar DRUKKER-UITGii VER Voor alle aankondigingen zich uitsluitend te wenden naar het BUREEL Kerkstraat, 9, Aalst Maandag avond is, te Brussel god vruchtig overleden Mevrouw de baro nes Maria, Louisa, Augustina, Eleonora Greindl, echtgenoote van onzen be minden en geachten Staatsminister Woeste. Zij werd geboren te Brugge, den 8 September 1841. De overledene was de dochter van generaal baron Greindl. minister van oorlog in 1856. De gezondheidstoestand van Mevr. Woeste liet sinds eenigen tijd te wen- schen, dsch niets deed vermoeden, dat hare ziekte zulk eene plotselinge en noodlottige ontknooping zoude gehad hebben Zij is zonder lijden, zachtjes inden Meer ontslapen, in de tegen woordigheid van hare familieleden en van den E. H. Halleux, pastoor van St-Bonifaciuskerk, die haar in hare laatste oogenblikken bijstond. De Volksstem innig verkleefd aan de familie Woeste, biedt met den grootsten eerbied, aan den verdienst- rijken Staatsminister en zijne acht bare familie, de uitdrukking harer gevoelens van oprechte chriitene deelneming. R. I. P. Men zegt Dat ons bestaar te niet zal gaan 't En zal I Dat 't geasgebroed zal boven slaan 't En zal 1 Dat nogmaals 't volk van Belgenland Zal zochten in han slavenband\ 't En zal, 't en zal, 't en zal Slechts nog vijf weken scheiden ons van den dag der Wetgevende Kiezin gen. Hoopvol zien de katholieken dien dag te gemoet.Nimmer heeft onze par tij in voordeeliger omstandigheden eenen strijd aangegaan. Overal in hare rangen heerscht er volkomene eenheid, daar integendeel de tegenpartijen ver deeld zijn en zich moeten vernederen hebben tot schandelijke overeenkom sten,die tegen de borst stuiten van on telbare gematigde kiezers. Verre van zetels te verliezen zijn de katholieken om zoo te zeggen zeker er bij te win nen, onder andere te Brussel en te Kortrijk. Om een bewijs te geven hoe welwillend het volk voor de katholieke partij gestemd is, zij het genoeg eenen oogslag te werpen op den uitslag der kiezingeu, die in het Walenland, ja... in het Walenland zelfs, komen plaats te hebben... Beminde lezers,het begint goed en 't is een goed voorteeken voor den 22 Mei aanstaande. Te Monceau sur Sambre was het kiezingter vollediging van den gemeen teraad. De katholieken bekomen er eene schitterende zegepraal op de blauwe en roode geuzen. Te Houdeng Aimeries, was het kiezing voor den Werk- en Nijverheidsraad. In deze streek van mijnwerkers, alwaar de so cialisten altijd den baas gespeeld heb ben, komen die roode haantjes ferm geklopt te worden en het zijn nogmaals katholieken, die er den zegepraal be halen. En kan dat missen dat het volk eenen walg heeft van geuzen en vrijmetse laars Waarliik men zonde moeten stekeblind zijn, of in het diepste van de ziel bedorven zijn om met zulke booze menschen samen te spannen. Daarvoor heeft het Belgisch volk veel te veel gezond verstand. Ha I ha I geuzen gij durft roepen in vozle Kamer Weg met de kloo sters, doch het volk verstaat zulk ge roep. Dit was ook de kreet van dezen, die over honderd jaren zich met azwart goed» verrijkten. Het was ook de kreet van Duez uit Frankrijk, en van alle zijne vrienden, de vrijmetse laars, die hun rijk gestolen hebben met de kloostervereflening, doch het volk beantwoordt dien kreet met 't geroep Weg met de dieven I Liever Turksch dan Paapsch huilt gij nog in de Kamer, doch ons christen volk roept u toe Liever Paapsch dan Geus Ha, geuzen, gij snakt naar de terug komst derhatelijke schoolwet van 1879; gij verlangt vurig de schotelenkwesten waar gij met duizende en duizeude fran ken opstreekt, doch het volk herinnert zich nog te goed dien ongelukkigen tijd, waarop er met stroomen tranen ge stort zijn, waarop men onze priesters en kloosterlingen vervolgde; waarop men de kerkhoven schond en zelfs de dooden niet eerbiedigde waarop men belastingen legde tot zelfs op het arm pijpken tabak van den werkman. Nu dat België aan het hoofdgeklom- men is van al de landen der wereld, dat handel en nijverheid bloeien, dat er pensioen en gelden gegeven worden aan werkmannen, landbouwers, solda ten, enz., zoude men waarlijk moeten uitzinnig zijn om dwingelanden en godsdiensthaters wederom aan 't roer te helpen. Neen .daarvoor heeft ons volk le veel gezond verstand en zij roepen 't En kan niet zijn, H enzal niet zijn, t Ware water doen in onzen wijn. En daarom is 't, dat wij met vertrouwen iu de toekomst mogen blikken en dat de katholieken om zoo te zeggen ver zekerd ziin aan het hoofd te blijven van het landsbestuur. Mochten zij nog lange jaren het ka tholieke België beheerschen 1 Veel hebben zij reeds gedaan voor 't volk, doch nog veel zullen zij met Gods hulpe verrichten tot ons aller welzijn 1 Vonnissen den kleinen régel fi Aankondigingen fusscben de nieuwstijdingen Aankondigingen op de 3* bladzijde Annnncen op de 4* bladzijde vnleen. o. fr. 1,00 0,20 - I 0,15 volgens nccoord Gedachte duivel waar hij staat Hij grolt van dolle woede En schijnt te zeggen Kameraad Weest gij maar op uw hoede 1 Zijn buik en borst is van metaal Van koper zijn zijn oogen, En als bij spreekt dan komt zijn taal In damp u toegevlogen. Sa Moest hij nu eens springen gaan, Of uit zijn hok zieh rukken, Hij zou de stad ia splinters slaan, De wereld vloog aan stukken I Stil, beestje 1 Koes en zij maar wijs Ik zal de toom u leggen En trots uw grollen en gekrijsch Doen zult gij wat ik zegge Erembodegem, A. Vahdbmaele. Ziehier hoe het in 't nieuwe land gaat met den militairen troepNiemand gedwongen, noch soldaat, noch garde civiek M Ge gaat by den troep gelijk of W WJ I ge zoudt gaan by den boer. yf De drie eerste maanden krygt 16 dollars per maand dan verhoogt gy zeer 35 dollars per maand en na een half jaar goeden dienst kunt gy geraken tot 75 dollars per maand, (1 dollar is 5 fr.) Daarop kan er getrouwd worden, nietwaar, dat is meer dan 12 franks daags en daarby nog gekleed en goeden kost. Maar toch zyn er weinig soldaten die ge trouwd zyn, omdat ze te veel van 't eeu naar t ander moeten, want 't luie kazerneleven is er niet gekend. Op de oorlogschepen hebben ze nog meer van 20 tot 125 dollars. De burgerwichten zyn alzoo gerekend dat er geen verlet van tyd is, want dat is 't by zonder ste in Amerikawerken, altyd maar werken. Daarom exerceert de burgerwacht 's avonds in den zomer.En ze worden ook betaald: een halven dollar per avond en wie er niet is moet een 1/2 dollar boete betalen. Ge moet maar geen garde worden. Alle jaren gaan ze ook voor eene week oaar 't kamp en dan krygen ze een dollar daags en natuuriyk voedsel en slaping. De officieren worden door de siinpelen ge kozen voor drie jaarzyt ge goed, ge kunt herkozen wordenzyt gy barsch ze zetten u aan de deur. Gelyk hier te lande, bestaat de burgerwacht maar in de steden van meer dan 10,000 tielen. Er wordt in geen enkele school soldaat ge speeld of geleerd. Maar de Amerikanen zorgen r zei ven voor dat ze kunnen schieten gelyk in Trans?aal, waar elke burger een kryger is. De veloplalea aan een frank. Er wer den klachten gedaan over de moeilykheden by de aflevering van veloplattn voor werklieden. De zaak is nochtans zeer eenvoudig. Die geen honderd frank wint per maand en geen vijf frank persoonlyko belasting betaalt nog zyne oudrrs heeft en er by inwoont heeft recht op eene plaat van eenen frank en met die plaat mag by altyd en oreral ryden, den Zondag op koersen,en zelfs buiten België.als hy in regel is met de douanen. De «erren van Laeken. Wie kent de serren van Laeken niet Ze zijn Europa door bekend. Maar ze kosten veel van onderhoud byna 1000 fr. per dag in het geheel 300,000 fr. per jaar. Dat trekt nog al door niet waar? Maar men verstaat gemakkelyk dat het1" moeilijk is voor ODzen koning, de serren, door Leopold II zoo wel iDgericht, te laten vervallen. legwr. Voortaan zullen de mili- ciaDen zooveel mogelyk ingelyfd worden by regimenteD, garnizoen houdend in de nabyheid hunner woonplaats. Zoo zuilen in de provincie Limburg meer dan 35 t. h. der miliciaoen waarschijnlijk ingelyfd worden by bet lle linie, dat te Hasselt in gamijoen ligt. r Werklieden leent! In plaats van de katholieke voikswetten voor fa^adewetten uit te geven, zouden wy veel beter doen die wetteD toe te passen, Socialist Van bbr Velde. voor bet volk. Ja, wy moeten het bekennen, de katholieken hebben reeds veel gedaan Socialist Destbék. -o- Ik begryp dat een werkman katholiek is, maar niet dat hij liberaal weze I De liberalen zyn de grootste vyanden van het volk. Socialist Anseele. -o- Arme beklagenswaardige sukkelaars van socialisten WanDeer opent ge de oogen Wanneer begrypt ge dat de grootste brood dieven zich in uw midden, in uwe zoogezegde volkshuizen bevinden En gy, o socalisme, tot wat ellendig karika tuur zijt ge vervallen in de handen der socia listen. Amand SIMOENS, Oud-opsteller van Vooruit. Konlag Albert van België, is een man die 't herte op de rechte plaats draagt. Hy heeft 25,000 franken aan het ministerie van koloniën geschonken om de zusters zendelingen in den Congo, toe te laten van tyd tot tyd naar 't Vaderland weer te keeren, om hier nieuwe krachten te komen putten en met nieuwen iever ginder hun werk voort te zetten. Tot hiertoe wanneer zy vertrokken, waren zy dikwijls ge noodzaakt tot ter dood toe ginder hua leven te slyten en zonder ooit bnnnen geboortegrond weder te betreden. De koniDg heeft verstaan dat de beschavings werken met de godsdienstige leering en op voeding moeten hand in band en hert aan hert samengaan Belgische Bedevaart naar L Vronw van Lourdea, van den 3B tot 11" Mei, onder voorzitterschap van den Z. E. Generaal-vikaris Lemaïtre, apostolische Pronontaris, in vervan ging van Z. D. H. Mgr. Walra-ens, bisschop van Doornik. Sermoenen door den E. P. Hubert, van het Karmelietenklooster van Brus sel. Zich te wenden aan den E. H. Parot, be stuurder te La Louvière. De bloenvaralerlng der stallëo Ter gelegenheid der Brusselsche Tentoonstelling schryft de Touring Club van België eenen pryskamp uit voor de schoonste bloemenver siering der spoorwegstatiën, gedurende het tegenwoordige zomerseizoen, waar by premiën van 106, 50 en 20 fr. te winnen zyn, door de oversten der statiën, halten en stopplaatsen. De pryzen zyn te winnen voor al de lynen, welke op Brussel uitloopen, te beginnen van Doornyk, Gent, Dendermonde, Antwerpen eDz. De minister van spoorwegen heeft met ge- noegen den wedstryd goedgekeurd eu de Tou- riDg Club bedaokt voor zyn initiatief. ■el aehaudaal der vereffening In Frankrijk. Een dozyn personen, door den gewezen likwidator Duez bestolen, werden maandag door M. Berthelot, rechterlyke kom- mis8aris, ondervraagd. Tusscken de belang wekkendste dezer getuigen bevonden zich Mad. Prémst, 64 jaar oud, woneDdeinde rue Crépin, te Parys. Duez, zegde zy, was myn rechterlyke voogd daar ik ziekelyk beu en niets van de zeken ken, had ik hem myne fortuin toever trouwd, ongeveer 80,000 frank titels 't was rond September 1904 Hy heeft my nooit reke ning gegeven, alhoewel hy wist dat ik niets anders had om televen. De ongelukkige vrouw verkeerde,iuderdaad, in de diepste ellende. M. Daianton, 67j*ar oud, een gebrekke- Jijke, die door de ziekte op het bed gekluisterd is, in zyn huisje van de rue de la Mairie, te Alfortville, heeft aan M. Berthelot laten weten dat hy 8 ',000 fi^pk van zyne moeder geërfd had. en dat Duez door de rechtbank als likwi dator aangesteld was, om de nalatenschap te vereffenen, daar er moeilykheden met de fami lie ontstaan waren. Niemand heefteen centiem van de 80,000 fr. terug gezien. M. Nolet, bouwmeester, te Ivry, maakte deel van eene maatscbappy voor de ontginning eener zandgroef. Er ontstonden moeilykheden voor de verdeeling van het inkas der maat schappij, eene som van 65,000 fr. Duez werd gelast met de vereffening, doch niemand trok eene roode duit 1 Mad. Gregoire, avenue des Ternes, te Parys, is voor hare moeder komen getuigen, die 100,000 fr. geërfd had. Deze som werd aan Duez toevertrouw'd en nooit heeft Mad. Gregoire iets van deze som teruggezien. M. de onderzoeksrechter Albanel heeft dins dag morgend, in de tegenwoordigheid van de betichten en hunne advokaten, verscheideue gezegelde pakken aangeslagen dokumenten geopend, ten einde gebeurlyk, aan Duez en Gautier zekere inlichtingen te vragen. Het dossier, in zyn geheel is woensdag aan het parket overhandigd. Het onderzoek is by gevolg gesloten. - De Ftaa. Maandag borrelde er nog altyd lava met groot geweld uit de kraters van den vulkaan. De lavastroom van Fusora is gestuit. De lavastroomen van den Sonaberg en van de Bottarivlakte winnen nog altyd doch stilaan -veld. Het Vlaamsche volk bemint hertstochtelij k zyne taal Ons Vlaandren heeft eene eigen taal, God gaf elk land de zyne Eu laat ze rijk zyD laat ze kaal, Ze is vlaamsch en ze is de myne Alle ware Vlamingen doen eenen oproep tot de katholieke volksvertegenwoordigers, op dat zy allen hunnen plicht zouden doen, wan neer het wetsvoorstel Segers-Frank, zal ten berde komen. Dit wetsvoorstel is, volgens den Biïn Public zelf maar de logische uitbreiding der wet van 1890. Op bet oogenblik, dat gansch het land in bewondering staat voor de onvermoeibare werkzaamheid van M. Woeste en dat zelfs zijne tegenstrevers hem lof toezwaaten, zien wy groene Pie den achtbaren Staatsminister be lasteren en beladen. In zyn laatste nummer doet hij M. Woeste doorgaan als eenen vijand der Vlaamsche taal. Op de vergadering van Lier, waarvan Pie Daens spreekt, verre van het Vlaamsch te be- stryden, heeft M. Woeste uitgeroepen, dat de beide landstalen, (het Vlaamsch en het Franscb), dezelfde bbchtbn moetbn hebben. Hoe is het toch mogelyk, alzoo altye do waarheid te verdraaien 1 Arme Daensisten; wat moet ge toch kwakkbls binnenslikken Het Solboschplein, waar de tentoonstelling is ingericht, is eigenlijk niet zoo verre van het centrum van Brussel gelegen als sommige lieden, vooral in de provincie, zich inbeelden. Dank aan den wel ingerichten tramwaydienst, zal het mogelyk zyn b. v. van aan de Beurs, de Noord- of Zuid statie, op een 20 tal minuten den ingang der World's fair te bereiken. Zeggen wij nog dat de tenFoonstelling van Solbosch veel uitgestrekter is dan deze van Luik in 1905. Inderdaad, te Luik besloeg de World's fair slechts 55 hectaren, terwyl by zich te Brussel over 85 hectaren uitbreidt, zonder er de ten toonstellingen van het Jubelj aarpark 'en de koloniale tentoonstelling van Tervueren by te rekenen. Binnen de tentoonstelling zal een kleine stoomtram de bezoekers vervoeren. De stad der dwergen zal ook in de omheining der tentoonstelling te zien zyn, zoo er nog plaats te vinden is, zooniet zullen de impres- sario's van deze aantrekkelykheid een terrein buiten de World's fair opzoeken. Deze dwergen die Parys en Londen bezochten bewonen de zoogenaamde Ting Tonwn, anders gezegd de stad Dwergen. Zy zyn ten getalle van 200 en men zal voor hen huizen, paleizen, schouwburgen, circussen oprichten. Onder hen treft men kunstenmakers, tooneelspelers, schil ders, dansers, clowns, enz., aan. Ziehier eene gezegde van den ouden school vos Demblon, dat publiek door hem uit gekraamd wierd, maar niet te vinden is in het verslag der Kamers, 't Is de moeite weerd dat eens na t« lezen. UITDAGING Ik ondergeteekende, bestuurder der Katho lieke werking van Brussel, bevestig 1* Dat M. Demblon, in de Kamerzitting van Donderdag 24 Februari 1910, den heer minister Descamrs onderbrekende uitriep Gy geeft veel geld uit voor uwe kerken, maar wij zullen diezelfde kerken in meetingzalen ver anderen, eens dat wy meester zyn. 2. Dat deze onderbreking terstond geboekt werd door de bedienden van 't verslag der Ka merzittingen, maar dat er ook aanstonds zou den pogingen gedaan werden, opdat deze woorden, hoewel niemand de echtheid ervan betwistte, toch niet zouden gedrukt worden. 3 Dat de weglatiDg van die woorden, uit 't verslag slechts toegestaan is geweest aa da raadplegingen toestemming van den heer Coo- remac, voorzitter der Kamer I Is er iemand, die bewyzen kan dat die feiten hierboven aangehaald leugenachtig zyn, zoo betaal ik hem terstond de som me van tien dui zend fraDken. ■Bestuurder der Katholieke Werking» Myne welbeminde lezers en lezeressen, ik groet u allen en elk in 't bijzonder. Ik kome daar juist te huis ran een wandelingsken in het open veld. De kouter leeft van 't volk, dat neerstig bezig is aan het planten der pataatjes. Te vroeg planten is ook niet goed, want 't is al meer dan eeDS gebeurd dat zij dan 's morgens stonden te kyken met nen vervrozen zwarten neus, gelyk het gepasseerde jaar wederom het geval was en dat is nen grooten achteruit. Alles op tyd en stond, zei Stien, en hij kwam naar buis in de kleine uurkens. Hoe aange naam is het in Gods wyde schepping. Het schoonste tapijt dat ik ooit gezien heb is wel het malsch tapy t van eene weide. Ik heb er waariyk mijn beziens in gehid hoe schoon dit groen tapjjt doorzaaid is met hagelblanke madeliefjes. Al droomende en medi- teerende ben ik naar huis gekomen en nu zit ik op mijnen laboratorium te schrijven. Myne oogen vallen daar juist op eene ware gebeur tenis, die ik ter overweging geel aan al de hui»- vaders en huismoeders der gausche wereld EeD jongeling, onlangs tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld, aanhoorde de uit spraak van 't vonnis met eene kalme gelaten- heid en sprak dan Ik vergeef aan de rechters; hun vonnis is «rechtvaardig. Ik vergeef aan de gendarmen; ze deden hun plicht met my aan te houden. Maar er is hier een man aanwezig aan wien ik geene vergiffenis schenk. Die man is myn «vader. Hij heeft mij zonder Godstienst ofige- voed'1 is zijne schuld dat ik voor het gerecht verscheen. Ziedaar de vruchten van het onderwijs zon— der God, dat de liberalen hier ook in België willen invoeren. Huisvaders, denkt er a&nl overal in Franaujk aaogepiakt Er is verloren tusschen de Kamer van afge vaardigden en het paieis van justicie EEN MILLIARD (het soogezegd milliard der kloon- ters) op 28 October 1900 beloofd door Waldeck- Rousseau, voorzitter van den ministerraad. En van het milliard, 1000 millieen begryp goed dat men ons beloofd had, zyn slechts9 mil- lioen in de Staatskas terecht gekomen. De rost is verloren gegaan tusschen de vingeren van de zoogezegde volksvrienden, die hnn eigen kas hebben gevuld, alvorens te denken aau da kas der werkmanspensioenen 1 Overal in Frankryk zyn er onlusten en woelingen. Het volk is woedend omdat het door de Fransche vrijmetselaars, die aan de kas zitten,zoo schandelijk wordt by dan neus geleid Minister Briand is uitgeschnifeid en uitgejouwd Zelfs werden er revolverschoten gelost. Men ziet het, Boontje komt om syn Loontje en de kruik gaat zoolang te water tot als zy breekt 't Zal daar ne keer ne geweldige krak geven in dat Frankryk.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1