BUITENLAND. BINNENLAND. De wraak eens verraders 'T EEN~ENÏ ANDER AMERIKAANSCHE RAAD. DISPENSATIE ENGELAND AMERIKA ITALIË RUSLAND HOLLAND. FRANKRIJK. DU ITSCH LAN D OOSTEN RIJK. TURKEYE. MAROKKO De Belgische Visschersvloot. OOST-VLAANDEREN Krachtens de bijzondere macht, verleend door 7. H. den Paus, op de vraag van Z. E. de kardinaal van Mechelen is het toegelaten in de hotels en spijshuizen te Brussel en vonrf/eborchten tijdens de Tentoonstelling vleest-li te gebruiken alle dagen. Vrijdagen, kwatertemperdtgen en vigiliedagen inbe grepen. Snelbericht of Telegram. Wat ongemak is het niet voor vele menschen verre van sta tién, postbureelen of telegraaf kantoren te rijn Iedereen weet hei. en daarom komen er van alle kanten dringende vragen in het Ministerie toe, opdat men postbureelen plaatse, daar waar er in den om trek geene zijn. Meestendeels vindt men die vragen gewettigd, en doet om oroote kosten om voldoening te geven. Zouden wij aan den Heer Mipister niet mogen vragen, waarom bewoners van afgelegene gemeenten, wijken of huizen, verplicht worden te betalen voor het tehuisbestellen van snelbericbten of iets dergelijks. Zij veroorzaken immers geene onkosten voor hureelen, postmeesters, kler ken, enz., en zij betalen evengoed hunne be lasting als «leze wier bede wordt verhoord, en die voldoening bekomen. Voor onze douaniers. Eerstdaags zal eenen nieuwe» graad doua niers bijgemaakt worden Het loon dezer agenten zou gebracht worden 18<X) tot 2000 fr. I)e geuzen zullen maar steeds voortgaan met to zeggen dat de minister niets voor zijn personeel doet. Onzijdig Moresnet. De in woners van onzijdig Moresnet hebben aan de Belgische Kamer een verzoekschrift gezon den om hunne inlijving bij België te vragen. De Chineezen in België. Weldra zullen wij opnieuw het bezoek krijgen van eene hineesche zending. Dit maal zal het eene zending zijn voor doel hebbende onze legerinrichting te bestudeeren De zending zal uit een twintigtal personen bestaan, met Tsaï-Tao broeder van den regent en gewezen gezant te Weenen aan het hoofd. Ook Li-King-Mei, zoon van den be- ruchten Li-Hung-Tcliang maakt deel van de zending. Zij zullen in België officieel ontvangen worden en onze bijzonderste krijgsinrichtin- gen bezoeken. De Belgen en de lijkplech- tigheden van Edward VII. Daar men voorziet dat talrijke Belgen het Kanaal zullen oversteken om de lijkplechtig- heden van konjng Edward bij te wonen, is het bost mogelijk dat Dinsdag aanstaande eene bijzondere postboot in dienst gesteld wordt. Een leugenaar. Le Suir ver klaarde dezer dagen De Landsheere, minister van justicio ondervraagd te hebben over de kwestie der reiszakken van baronesVaughan. De minister heeft in de kamers gezegd dat hij nopens deze kwestie door geen enkel dagblad ondervraagd werd De mijnramp van Whitehaven Alle hoop nog oen der ongelukkige mijn werkers levend aan te treffen is moeten opgegeven worden. Men beeft thans besloten do mijn te sluiten. De mijnwerkers van Yorkshire zijn ter plaats gekomen met hunne laatste verbeterde reddingstoestellen doch zij kunnen ze niet ge- bruikon ten gevolgo dor ondragelijke hitteen verstikkende lucht. De redders doen wonderen van dapperheid om hunne gezellen te redden, doch alles blijft vruchteloos. Talrijke redders moesten zelfs in bewuste- loozen toestand boven gebracht worden. An deren werden met verbrande klecdcren opge haald. VRIJ NA AR HET I RAN'S»;» DOOR Diomède Grootjans INLEIDING. 't Was in 1." II. toen Keizer Karei de on- geloovige en gevloekte stad Algiers bele gerde. Talrijk en vol vuur waren zijne troepen liet kruim van den adel die hem volgde, brandde van ongeduld om zich met de aan hangers van den Profeet af te meten. Onder de doorluchtigste hoeren van zijn leger bemerkte men den graaf van Beaujeu, Belg van geboorte, en den graaf van Sonnac, geboren onder den sehoonen Castiliaanschen hemel. Beide uit doorlucntige en oude familien ge sproten. hadden zij van jongs af elkander op het slcgveld gekend, en de onverbreekbare vriendschap welke hen vereenigde, was geze geld geweest door hun eigen bloed al strij dende vergoten voor hunnen God en hunnen Koning. Zij hadden elkander gezworen liever te sterven dan het geloof hunner voorvaderen te verloochenen. De Graaf van Sonnac had twee zonen dei van den krijgstocht op Algiers deel maakten, Whitehaven lijkt eene doode stad. De win kels zijn gesloten en alle inwoners hebben dooden te betreuren. Koning Joris hoeft gevraagd dat men hem voortdurend op de hoogte zou houden van de werkzaamheden der redders. Een zonderling toeval wordt thans herin nerd Nauwelijks wasEduard VI gekist of eene vreeselijke mijnramp kostte in Nor thumberland het leven aan meer dan drie honderd mijnwerkers. Pas was thans Edward VII gekist of eene gelijke ramp dompelt Whitehaven in rouw. Vierdubbele moord Uit Saida (Engelscb-Indië) wordt gemeld dat een plantersgezin bestaande uit vier per sonen vermoord werd gevonden in hunne hut. De slachtoffers waren bij middel van ge weerschoten en dolksteken afgemaakt. Dief stal schijnt de drijfveer der misdaad geweest te zijn. Twee inboorlingen op wie zware ver moedens wegen zijn aangehouden. Eene eerherstelling Twee en vijftig jaar geleden, werden te Menagh (Ierland) de gebroeders Mac-Cor- mack ter dood veroordeeld en opgehangen onder betichting zekeren John Ellis ver moord te hebben. De jongelingen hadden steeds hunne onschuld staande gehouden, doch er waren erge bewijzen legen hen, het geen de veroordeeling ten gevolge had. Nu onlangs bekende zekere zekere Gleason, een 80jarige ouderling, opzijn sterfbed, de moor denaar te zijn. Gleason gaf zulke juiste aanduidingen over de misdaad, dat er geen twijfel mogelijk was. In tegenwoordigheid van 20,000 personen, werden de onsehuldig ter dood veroordeel den gisteren plechtig in hunne eer hersteld. Eene indrukwekkende Requiemmis werd gezongen tot lafenis der ziel der ongelukkige broeders. Een stoomer gozonken Een telegram uit Saint Louis meldt dat de stoomer Cutty Saltillo op de Mississipi gezonken is. Dertien personen zonken mede in de diepte. Zeven anderen hadden in een schuitje plaats genomen dat nabij Glenpark tegen de rotsen verbrijzeld werd. Ook deze ongelukkigen verdronken. De Maffia Deze geheime vereeniging van Sieiliaan- sche bandieten heeft nogmaals het bewijs gegeven dat zij overal hare ontrouwe leden weet te treffen. De genaamden Marchesano en Russo, die in het gevang van Palermo opgesloten waren en eenige geheimen verklapt hadden, werden tijdens de gewone wandeling door dolkste ken gedood. De moordenaars zijn niet ontdekt' De zaak Kamarowsky De advokaat Carmelutti heeft zijne plei dooi voor de burgerlijke partij voortgezet. Hij vroeg eene voorbeeldige straf voor al de betichten. Men voorziet dat do zaak hoogstens nog een drietal zitdagen zal innemen. De sneeuw in Sardaigne Een telegram uit Cagliari meldt dat ge heel het eiland Sardaigne met sneeuw be dekt is. Alle verkeer is onderbroken. De hitte Eene buitengewone warmte heerscht thans te Sint Petersburg. In de schaduw teekende men gisteren 24 graden aan en in de zon 42,5. Oniioodig te zeggen «lat de bijgeloovige personen zulks weeral aan do komeet van Halley toeschrijven. Trein ontriggeld Tusschen de statiën van Libat en Balads- hiry is een koopwarentrein ontriggeld. Een spoorwegwerkman werd gedood en vijf an deren erg gekwetst. 37 waggons werden vernield of zwaar be- schadigd. en welke de koning, om zijne getrouwheid te beloonen, bijzonderlijk aan zijnen dienst had gehecht. In de schaduwe van zijne vaderlijke be- zorgdheid opgegroeid, hadden hunne eerste deugden zich naar list toonbeeld der voorva derlijke ridderschap gevormd, en nochtans kon hij eenen lnwendigen angst niet verdrij ven. als liadde hij het voorgevoelen dat zij eens de schande en het verdriet van zijnen ouden dag zouden zijn. Dikwijls had hij God gesmeekt ze tot hem terug le nemen, indien zij ooit aan de eer moesten falen. Zij hadden bijna den niannelijken ouder dom bereikt en reeds bezaten zij in hooge mate de schitterende deugden der helden. Odo voegde bij dezelve de goe«lheid, de zachtmoedigheid en de cdelmoedigheio hij wist er den glans van te verbergen onder den sluier der hristelijke ootmoedigheid, ander kostelijke gave alle deze begarfdheden ver- toonde zich helder als de blauwe hemel, zui ver als het heldere water der heek. Hij kwam de glorie niet te genmet geloo- pen, en bevredigde zich met zijne eigene grootheid. Zijn week genn»ed verzette zich met kracht tegen al wat tegenstrijdig scheen met zijnen plicht, en indien iets in hem zijnen niannelijken moed t«> boven ging, dan was hel zijn levendig geloof en zijne onfaalbare trouw. Robrecht was verre van het gedrag zijns br«»eders na te volgen. De natuur had hem begaafd met alle die hoedanigheden welke den genius uitmaken. Met eenen diepen geest, bezat hij bet uitgebreid verstand, in De troonopvolgster. Prinses Juliana verkeert thans in uitmun tenden gezondheidstoestand. Zij werd dezer dagen aan de koejiokinëntiiig onderworpen en was niet eens onpasselijk. Tempeest. Een buitengewoon hevig tempeest, verge zeld van hevige slagregens en hagelvlagen heeft geheel de streek Gironde verwoest. Al de veldvruchten schijnen reddeloos verloren. De rivieren zwellen op onrustbarende wijze. Uit alle havens komen de slechste berich ten toe. Overal is de schade zeer aanzienlijk. To Rochefort zijn de sloepen der markt weggespoeld. Nabij La Roebelle werden zes vischsloepen door de woeste golven op het strand gewor pen en verbrijzeld. De bemanning kon slechts na heldhaftige pogingen gered worden. Ook uit Brest en Lorient meldt men liet verlies van verscheidene vischsloepen. Het getal slachtoffers is nog niet gekend. M. Loubetoverreden. M. Loubet gewezen voorzitter der Fran- sche republiek., is gisteren morgend te Parijs door eenen automobiel omvergeworpen ge worpen. M. Loubet werd licht aan de hand ge kwetst. De slachtoffers der lucht vaart. Vrijdag namiddag waren Paulhan, Cha vez en Legagneux te Lyon (Frankrijk) opge stegen om voor de prijzen der vliegweek te kampen. Rond 7 ure 's avonds wilde Hauvette Mi- chelen ook opstijgen. Hij nam echter slecht zijne zwenkingen, vloog eerst tegen eene telefoonkabien en vervolgens tegen eenen paal. De paal viel op het hoofd van Hauvette Michelin en verpletterde hem den schedel. De ongelukkige vlieger werd in allerijl naar liet gasthuis gebracht en bezweek er eenige uren later zonder liet bewustzijn terug gekregen te hebben. Hervé in het gevang. Le gekende anarchist Hervé, onlangs door het assisenhof der Seine veroordeeld tot 4 jaar gevang wegens een artikel verschenen in La Guerre Socialeen waarin hij den lof maakte van Liaceuf, den moordenaar van den polieieagent Deray, had zich in verbreking voorzien. Het Verbrekingshof heeft zijne middelen van de hand gewezen en Hervé zal dus zijne vier jaar mogen uitdoen. Onlusten te Kales. Vrijdag avond hadden te Kales erge woe lingen plaats ten gevolge der kiezing van M. Dervèze. Een werkman werd door eenen dolksteek getroffen en Je vensgevaarlijk gewond. Talrijke ruiten werden uitgeworpen; Ver scheidene aanhoudingen zijn gedaan. Dood van Bièvre. Bièvre, de man die eenige jaren geleden veroordeeld werd wegens het vermoorden zijner vijf kinderen, is op de galeien van Fransch Guyana overleden. Bièvre beweerde steeds onschuldig te zijn en onlangs nog had hij de herziening van zijn proces gevraagd. M. Roosevelt te Berlijn. Vrijdag morgend bezocht M. Roosevelt de gasthuizen en de krankzinnigengesiichten van Buck. De eerste burgemeester van Ber lijn leidde M. Roosevelt in alle plaatsen ron. 's Namiddags had in het Amerikaansch ge zantschap eai feestmaal. Ontploffing aan boord van een Duitsche torpedo. Tijdens de nachtoefeningen uan den tor pedo S. 33 vöór schillig, is eene bom ont ploft. Twee matrozen en drie stokers werden op den slag gedood. Twee anderen werden erg gekwetst. De oorzaak der ramp werd niet opgege ven. staat om de grootste ontwerpen te vormen, eenen vasten wil welken niets kon tegen houden. Hij had eene vurige ziel, ook was hij tier als een Gastiliaan. Maar zijne lierheid ver anderde langzamerhand in eenen trotschen afkeer zijn onhandelbare hoogmoed plaat ste alles beneden zich. De minste tegenspoed kwelde hem, en in het sombere vuur van zijnen blik stonden de slecht ingehoudene spijt, haat en wraak te lezen. De nijd verteerde zijn door onverzaadbare heerscbzucht verscheurd hart, en zijn afgun stig oog kon zelfs den glans van «Jen troon niet verdragen. Het was eenft van die vurige, driftige, grammoedige inborsten, vatbaar voor de grootste deugden, maar ook voor de groot ste schelmstukken, wanneer zij in de weder waardigheden des levens niet gestadig door eenen beschermgeest geleid worden. Ondertusschen, bij het zien van den hard- nekkigen wederstaml der ongeloovigen, wa ren de wapens der christenen bot geworden, en de mismoed begon zich van hunne harten meester te maken doch nieuwe en betere plannen wenlen ontworpen en bet gansche leger, welks moad eropgebeurd was. zwoer de stad des blasphemers in assche te leggen. Vergeefsche pogingen Nuttelooze opofferingen Algiers wou niet vallen. Al de berekeningen waren bijna zou gauw verijdeld als opgevat de cliristenen waren teruggeslagen geworden na hevige verliezen te hebben ondergaan het getal edellieden was door zijne heldhaftige poging merkelijk verminderd of zij waren gevallen in de strik- Een orkaan. In «le omstreken van Karlsbad weaden meer dan 10,000 hoornen door een vreeselijk orkaan omvargeworpen of afgebroken. Een berg ingestort. Een groote berg, is te Sl Anton nabij Scheibbs aan te schuiven gegaan en in de vallei van Reiffbach terecht gekomen. De rivier in haren loop gestuit, heeft thass een meer gevormd, van een 1000 meters diepte. Het huis van eenen houtakker is ge heel in het water verdwenen. De Kreta-kwestie In verscheidene Tnrksche steden hebben protestatio-meetings plaats gehad tegen de eedallegging der Kretenzers. Eene dagorde werd met overgroote menigte gestemd, waarbij gevraagd wordt de Turksche rech ten gewapenderhand te verdedigen, bijaldien er langs diplomatischen weg niets te krijgen zou zijn. Moorenstreken De Maghzen heeft Ben Djellouw, alge- meene opziener der douanen, afgesteld om dat bij in te goede betrekkingen leefde met de Europeanen. Hamed El Mokri is als zijn plaatsvervan ger aangeduid. Tusschen Mequinez en Rabat zijn verschei dene postboden aangerand geworden. Eene mehallah is naar de streek gezonden om de daders op te sporen. De visschersvloot der haven van Oostende bestaat thans uit 1,048 booten, stoomsloepen en andere. In het jaar 1909 werden 19 booten der Oostendsche haven van de tabel der vloot geschrabt, 11 ten gevolge van aanvaringen of lekken en 8 van afbraak. Daarentegen be kwamen 19 sloepen het getuigschrift van nationaliteit, 11 zeilsloepen, 8 met zeilen en motoren, 2 met stoom. Het getal visschers- booten is bijgevolg onveranderd gebleven. In 1909 werden op de scheepstimmerwer ven van Oostende 12 zeilsloepen en 1 zeil- sloep met motor gebouwd. Nog talrijke au- dere sloepen zijn in ophouw. Ziehier de statistiek der visschersvloten van do andere kusthavens Blankenberghe 63 sloepen van 5 tot 24 ton 6 kleine sloepen voor de vischvangst in belgiseh water. Heyst 66 zeilsloepen, van 5 tot 17 ton. Nieuwpoort 42 zeilsloepen waarvan 2 voor de haringvangst, de eene van 90 ton, de andere van 16 ton. Zee-Brugge 5 zeilsloepen, van 5 tot 10 ton. Coxy de 8 kleine zeilsloepen, van 4 tot 9 ton. Oostduinkerke 15 zeilsloepen, van 4 tol 8 ton. Een Anu?rikaansch blad geeft aan zijee lezers den volgenden raad Vooreerst aan de patroons Spreekt nooit kwaad van uwe mede- pingers. Doet nooit liet werk dat door uwe be dienden kan gedaan worden zóó zult gij geen tijd verliezen. Gaat nooit ver te voet om eenige centen te sparen de tijd welken gij verliest, kost veel meer. Indien gij iemand helpt, tracht er nooit misuoegd uit te zien. Werkt nooij onafgebroken zelfs de machicnen hebben rust noodig. Denkt niet dat uwe kliënteel gemaakt is, maar zoekt steeds nieuVe kliënten, door het aanbieden uwer waren, het zenden van brieven, reklamen, aanbiedingen enz. Wacht niet tot de faktuur tot u toe komt. Niet altijd lacht zij u tegen en eerder ken door het verraad gespannen. Gansch het leger stond verstomd want klaarhlijkend voor iedereen was de tegen woordigheid eens verraders in de bijzondere omgeving des keizers, doch niemand durfde op wien ook dezer die zware beschuldiging vestigen Op den avond van dien voor de belege raars zoo rampspoedigen dag, terwijl gansch liet leger in rouw en verslagenheid ged«jm- peld lag, doortrok de graaf van Beaujeu, gansch alleen, het kamp, ten prooi aan eene hevige onrust een schrikkelijke twijfel was in zijn binnenste geslopen, en vervolgde hem overal als een afgrijselijke spook. Op zekeren nacht dat hij Algiers van dichtbij naderde, en den zwakken kant zij ner verdedigingswerken poogde te ontdek ken, had hij eensklaps bemerkt hoe twee personen uit de stad kwamen, en als twee schaduwen liet kamp binnenslopen. Aanstonds was hij hunne stappen gevolgd, vrcezende dat zij met misdadige plannen op den persoon van den Keizer bezield waren. Tot zijne groote verwondering waren zij sluiksgewijze in de tent gedrongen van Ro brecht slechts langen tijd nadien verlieten zij dezelve om id Algiers terug te keeren, zich van dezelfde voorzorgen omringende. Wat was er tusschen hen gebeurd Beaujeu was op het punt geweest ze aan te houden maar mocht hij wel de getrouw heid in twijfel trekken van den zoon zijns ouden en rechtzinnigen vriend den graaf van Sonnac Maar nu dat hij één voor één al zijne wa penmakkers in hatelijke hinderlage had zieu gaat zij tot de werkzame» dan tot hen die haar in ledigheid afwachten. Aan de bedienden i Maakt geen verdriet omdat uw patroon wat bitsig is ino«*st hij nalatig zijn, dan kondet gij niets hij hem leere». Denkt nooit te veel over uwe eigen kennissen uw loon wordt berekend volgens de wet van vraag en aanbod. Droomt niet terwijl gij werkt gij kunt onmogelijk goed werk verriehten als de geest elders bezig is. Laat u nooit door tegenslagen ontmoe digen het zijn de besto leermeesters. Toont nooit dat gij uwe zaken beter kont dan de kliënt. Verzendt nooit koopwaren in slordige omslagen. Vergeet nooit dat de gelegenheid om iets aan te leeren welke gij in uwe plaats hebt, ook hare waarde heeft zoo gij er geen gebruik van maakt, zult gij nooit ondervin dingrijk zijn. Draagt nooit uwen patroon haat toe, hij heeft zijne gebreken zooals gij de uwe hebt. Verbeeldt u nooit dat gij te veel kenas hebt voor de plaats welke gij bekleedt. Indien andere bedienden bevorderd wor den, denkt nimmer dat het is omdat zij beter gezien worden denkt dat het is omdat zt» het verdienen. STAD AALST. ZONDAGRUST. Zondag 8 Mei zal de dienstdoende apoth. van M.Van Caelenbergh, Leopoldstaaat, alleen openblijven, te begin nen van 12 ure des middags. Compagnie Hollandia, 15, Bergemeer- scliestraat. 14, Aalst, Crème Boter Extra 3,50 per kilo. Davidsfonds Aalst en Omstreken. Boekerijen. In St-Camillusschool, (Os- broeck). Open alle Zondagen van 10 tot 1 ure voor middag. In de Jongensschool, (Moorselbaan),Mijl- beek. Open alle Zondagen van 10 tot 11 ure voormiddag. Zomerseizoen. Schoonste kleerstoffen voorDamen, laatste mode, van af 1,50 fr. de meter. Mousselienen, zijden, enz. Voeringen in alle prijzen, J. DELAFORTRIE, Molen straat, Aalst. Nog deze week. Door reden van vergrooting is het magazijn der Original Victoria en Phoenix naaimachienen van de Molendries14naar de Molendries77, overgebracht. Gemak van betaling. Groote korting op comptant, naalden, spoelen, toebehoorten en reparatie aller stelsels. Gent. Werkstaking. De dockers, gebe zigd aan het lossen der steamers van de lijn Manchester-Gent, die, naar wij reeds meld den, niet tevreden waren met de wijziging van het werk en der betaling, door de bazen vanaf den 15 Mei aanstaande, in te voeren, zijn dan toch in staking gegaan. Men zou de dockers vervangen door de bo- manning der booten van dezelfde reederij. Tot hiertoe is alles kalm. Knaap verdronkenWoensdag, rond den middag, speeld de 10-jarige René Para- sies, op den trekweg, langs de Prediklieeren- lei, nieuwe brug, Sint-Michiels, met eenige kameraden. Plotseling verloor hij liet even wicht en viel in het water. Toen de toege snelde personen den knaap een tiental minu ten later ophaalden, had hij opgehouden te leven. Zijn lijk werd naar zijn ouders huis, Nieuwe Wandeling, 15, overgebracht. Scheldewindeke. Parket. Het parket van Gent, is hier voor de tweede maal een onderzoek komen doen nopens het veronger lukken van den Eerw. Heer Pastoor Sterck, in de statie. Ninove. AanhoudingHet onderzoek, gedaan door het parket te Oultre, over de drievoudige moordpoging, gepleegd in den nacht van 23 Januari laatstleden, op Albert vallen, is hij bijna verzekerd dat er tusschen de ongeloovigen en Robrecht een helsch ver drag bestond, schandelijke koop waarin deze èn zijne eer èn zijne ziel verkocht had. Niet tegenstaande dien verpletterenden schijn van waarheid, wil hij. alvorens den verrader aan te klagen, zijnen argwaan nog versterken, en terzelfdertijd siddert hij van vrees dezen in eene droevige zekerheid te zien overgaan. Schrikkelijk groot zal de wonde zijn door die afgrijselijke openbaring toegebracht in het hart van den graaf van Sonnac, de eer en de getrouwigheid zelve maar de zekerheid van het leger en zijne plicht zullen er hem eene dringende noodzakelijkheid van maken. Hij zal niet aarzelen. Oh kon hij maar de onschuld vinden, daar waar hij slechts het schelmstuk zal aantreffen. Van welk gewicht ware zijn hart ontlast geweest Maar die begoocheling moest welhaast verdwijnen Eensklaps ziet hij twee mannen de tent van Robrecnt verlaten en steelsgewijze naar de stad toesluipen hij erkent in hen de onge loovigen welke hij stap voor stap, vóór de nederlaag der christenen, in het kamp had gevolgd. Hij springt op hen toe, houdt ze aan, ont wapent hen, levert ze in handen der op zijn geroep toegeloopene krijgslieden, en doel ze onmiddelijk naar den Keizer brengen daarna treedt hij de tent van R«)brecht binnen. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1910 | | pagina 2