Het overlijden van koning Edward VII Holle woorden Een woord Aan DE VOLKSSTEM 'T EEN EN 'T ANDER Het Staatsblad Zestiende jaargang n 800 I. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 20 Mei 1910 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postkureelen en len kureelc dezes Kerksiraat, 9, Aalst. I Telefoon 114. Bestuur en Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen K E 11 K S T II A A T 9 A A L S T Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Alle meededeelingen te zpnden en n l.et i Gevraagde en aangekoden plaatsen, lel I' klad/., por kleine regel 0.20 fr. bestuur derVolksstem - J. Van Nuffel-De Gendt I 3° r 0,30 fr. Kerkstraat, 9 Aalst. huren, te koopen. over le nemen enz.. o„ - 1,00 Ir. en 2,00 fr. 10 centiemen voor 2 groot» regels. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 TOT ONZE Lezers Nu - De Volksstem de eerste maal als dagblad verschijnt zal het mogelijk niet van onpas komen aan onze geachte Lezers te laten weten wat we voorne mens zijn te doen nu en in de toekomst. Overbodig is het voorzeker te doen uitschijnen liet lastige werk en de zware verantwoordelijkheid die wegen op de schouders van diegenen welke de taak zulker gewichtige onderneming hebben opgenomen. Doch weze het nogmaals duidelijk gezegd Van do goede pers, brengende met haar de goede lezing en de gezonde gedachten, hangt grootendeels de ze delijkheid van een volk af. De volles- zedelijkheid is de stevigste waarborg voor de bl'jren'U' stedelijke volkswel vaart en het ware volksgeluk. Voll&voclcaart exi Volksgelukdat is en zal zijn het doel van gansch ons streven, daaraan willen wij medear- beiden in de mate van onze krachten en al goeddoende onze grootste inner lijke voldoening zoeken. Wij zijn een strijdend katholiek blad en als eenvoudige werkers aan do stof felijke, verstandelijke en godsdienstige opbeuring van ons duurbaar Vlaam- sche volk, huigen wij met eerbied en ontroering hét hoofd onder de plooien van het katholieke vaandel, ons geluk kig gevoelende te mogen en te kunnen arbeiden in de katholieke gelederen. Wij houden er aan te verklaren dat wij met. openhartigheid, waarheid en liefde de belangen van ons Vlaamsche volk zullen ter harte nemen en ze weten te verdedigen. Eerlijk duurt het langst; eerlijkheid ook past iederen strijder en ieder or gaan van eene edele zaak. Liefde tot, de waarheid is plicht van ieder menschals verdedigers van Hem, die ons zelf eens leerde dat Hij is de Weg, de Waarheid en het Leven, zullen wij het als eene heilige verplich ting aanschouwen, onze Lezers steeds te dienen in den geest der Kristelijke Waarheid. Heeft de mensch groote kunststuk ken voortgebracht door zijn heerlijk vernuft, liet is dank aan de liefde, die hem bezielde, dat hij er de zielverhef fende indrukken heeft weten in te stor ten. Wat wij zullen bijbrengen tot het bevorderen van het algemeen Volks welzijn, we weten het, dat is begrensd, maar de liefde die wij ons volk toedra gen is onbegrensd. Daarom durven wij verzekeren dat onze Lezers ons steeds zullen vinden aan de zijde van hen die waarachtig en icelgenteend de echte volksbelangen zullen dienen1. Openhartig, waarheids- en volksge zind zullen de drij kenteekens zijn van onze gansche werking. Wij hebben derhalve dan ook een vast betrouwen in het welgèlukken van ons blad, om dat wij overtuigd zijn en dat wij zeer goed weten hij ondervinding, dat hot volk liefde steeds beloon t met weder liefde. Maar het volk wil verzekerd zijn van die liefde en die vriendschap. Welnu, deze hartelijke gevoelens voor het volk zullen wij welen te too- nen en het vertrouwen onzer Lezers ten volle weten te verdienen. Hel anker is opgetrokkende koor- en zijn losgelaten, thans drijven wij ,p den Oceaan des levens met de voor lij de stevig gericht op het doel dat wij ons hebben voorgenomen te bereiken. Wij steunen op dc hulp van al diege nen die het hunne willen en kunnen bijdragen tot de verdediging onzer ge dachten. Wij van onzen kant, zullen immer ten dienste staan van onze Le zers en zullen gelukkig zijn hen te kun nen helpen. Mochten sommigen onzer Lezers dus het eene of het andere te genkomen, en denken zij dat wij hen .'oorthelpen kunnen, dat zij zich vrij en vrank lol ons wenden. Steeds zullen zij met vriendelijkheid worden ontvangen en is het ons mogelijk ze bij te staan, dan zullen wij- als Kristene Vlamingen eere doen aan het gegeven woord. Geachte Lezers, steunt uit al uwe macht onze edele pogingen en moge de zege van den Heer mild op ons jeugdig werk riederkomen. Het is de moeite teeerd eens na te giuin, icat at flauicc bewijsvoeringen dc geuzen moeten gebruikenom de kiezers op ie kitsen tegen het katholiek bestuur. Daar zij geene enkele ernstige beschuldiging, noch (,cirich tige grief tegen het haf koliek gouvernement kunnen inbrengen, moeten zij hunnen toe vlucht nemen tot armzaligen rimram. Luis tert naar de volgende holle icoo/'dcn van de CA HILL ONeen liberaal blad van Oostende KIEZERS Gaat gij voortdurend u door de hleri- kalen laten vernederen en het land falen zinken tot den rang van het diep gevallen katholiek Spanje Zal uw ras zoo diep vervallen dat het zclff niet meer in staat zal zijn eene en- hele beweging van grootheid en van weer- i digheid uit tc voeren r> Zult gij de onrechtveerdigheden nog langer gedongen Zult gij nog langer de valsche vólksgc- n zindheid der Manhalen toelaten Zult gij u nog langer inschikkelijk maken voor hunne verkwistingen Al deze die gcene onrechtvcerdighcden y gcene fopperij, geene verkwisting nochvcr- y> laging willen, stemmen voor de liberalen Oef Hl achter zul ken kicakzalverspraat, zoude er irel mogen eene aire muziek volgen. En zeggen clat dit alles is wat zij weten in te brengen tegen het katholiek bestuur Ha, ha, ha.... HET VERVAL VAN BEL GIË.... Wel arme sukkelaars noch nooit is België zoo hoog geklommen dan nu Het staat oj) den eersten rang van al de landen der wereld en dit dank aan een katholiek bestuur. VERLAGING Toen het katholiek Bel gië onder den kiel lag van zeven vrijmetse laars-ministers, die hier de schreeuwendste onrechtvcerdighcden pleegden, en scholen oorlog on (wist en tweedracht zaaiden, was dat misschien de verheffing van Bel genland? GELD VERK WISTING l Pensioenen aan dc ouderlingen schenken, nuttige icer- ken uitvoeren, de boeren ter hulp komen, voor gezonde werkmansbuizen zorgen enz. enz., is dit gcldverkwisting Hoe durven de geuzen spreken van gcldverkwisting, zij die door hunnen schooloorlog al dc kassen hadden geledigd en dan nog toen zij hunne matten moesten oprollen, eene schuld lieten van verscheidene millioenen. O NR E CH TI 'EER DIG HE D ENHoe durven de geuzen daarvan spreken. Om slechts een voorbeeld aan tc halen, hoe par tijdig en on recht veer dig de geuzen waren in het toekennen der plaatsen. In al de ge rechtshoven van België werden al de plaat sen aan dc geuzen gegeven, bij zooverre dat er in de omschrijving van Gent 80 liberale gerechtsdienaars waren tegen een half do zijn katholieken. Op het oogenblik is er in het gerechtshof van Gent, bijna evenwicht, 't is te zeggen zooveel katholieken, doch voor de gerechts hoven van Brussel en Luik, en dit na 20 jaren bestuur hebben de liberalen nog altijd het grootste getal der plaatsen. O die onrechtveerdige klerikalen I Wel geushens, die met sulhen ffautccn praat kicspropayanda moet maken, wat zjt gij te beklagen Ach de arme dutsen. En is dat alles wat zij dc katholieken weten ten lasten te leg- gen 't Is een zeer flauw beestje bij lid verschijnen van haar eerste nummer als dagblad. Welkom, welkom, dierbaar blad, Welkom in elk dorp en stad, Welkom klinkt het "t aller wegen Welgemeend, u, Volksstem, tegen. Elkeen kent uw godsdienstzin, Uwe vaderlandsche min Bn uw strijd voor taal en zeden Onvermoe id, door u gestreden. Wars van allen dwang en druk Steeg uw stem en laakte elk juk Dat ons rechten Köfldc schennen En ons vrijheid ooit. miskennen. Daarom is een grooter veld Aan uw' werking voorgesteld Daarom klinkt nu t'allcr wegen Ons gejuich u groetend tegen. Ga, dus. Volksstem, strijd en werk. Voor het heil van Staat en Kerk En dat Godes milde zegen Overvloedig op u regen. Klinke steeds o dierhre stem, Overal met kracht en klem. Klink voor 't ware, klink voor 't goede Spijts 't gebrul van 's vijands woede. Welkom, welkom, Vlaamsche tolk. Gij de stemme van ons volk Voor't Vlaamsche volk,uw strijden streven Aan 't Vlaamsch' volk uw nieuwe leven... F. In de magistratuur. Zijn be noemd Prokureur des Konings te Leuven, M. Verbruggen, onderzoeksrechter Rechter te Leuven, M. Simons, substituut te Leuven Substituut, M. Gollard. advokaat te Leu ven Ondervoorzitter bij de Rechtbank van Oudenaarde, M. Van Lierde, rechter Rechter te Oudenaarde, M. Merchie. advo kaat aldaar. □ie Koningin te Oostende H. M. de Koningin der Belgen zal zich op het einde der week met hare kinderen te Oostende gaan vestigen. Na do kiezingen zal Koning Albert baar gaan vervoegen. Voor de spoorwe-gwerkiie- den» Minister Helleputto heeft besloten dat geheel zijn personeel in 1910, ter gel genhoid der Tentoonstelling drie bijgevoe^ de verlofdagen zal genietenZij zullen er dus 18 hebben in plaats van 15. Onze handel Voor de vier eerste maanden van het jaar werden er voor 1.317.829,000 fr. koopwaren ingevoerd tegen 1,165.318.000 fr. in hetzelfde tijdstip 1909. De uitvoer bedroeg 897.278.000 fr. tegen 802.523.000 fr. in denzelfden tijd ver leden jaar. 't Is een goed teeken voor het loopend jaar. De bezoeken in de tentoon stelling. Op tweeden Sinxendag hebben meer dan honderd duizend personen de ten toonstelling bezocht. Het weder. Sedert lange jaren bobben wij zulken lieetcn Sinxen niet meer gehad. Dit buitengewoon goed weder beeft vele feestelijkheden begunstigd, die met die dagen gegeven werden. Het fruit. U it sommige streken van ons land krijgen wij slecht nieuws over den fruitteelt.De laatste onweders hebben groote schade aangericht. In Vlaanderen vallen al de steenvruchten nu ten gronde. Zij hadden te veel geleden door do koude van verlodene week. Blijde verwachting. In hel Spaansch hof vofSvachl men eene gelukkige gebeurtenis in den loop der toekomend) maand. Zooals men weet hoeft do 21-jarige koning van Spanje reeds twee kinderen. Rouwbeklag. M Woeste, onze geachte volksvertegenwoordiger, heeft ter gelegenheid van liet afsterven zijner geliefde echtgenooto zoo velo bewijzen van deelne ming ontvangen, dat hij zich in de volstrekte onmogelijkheid bevindt allen te bedanken. M. Woeste verzoekt dos die personen hem te willen verontschuldigen en de verzekering van zijnen rechtzinnigsten dank te aanvaar (km. Wijlen Z. NI. Koning Edward VII. De laatste groet Ondanks den stortregen stonden Woens dag morgend, toen het licht werd, reeds tal rijke personen voor de poort van Westmin ster Hall, om toegang te krijgen in do lijk- zaal. Dezen hadden er een groot deel van den nacht gestaan. Nauwelijks begonnen de trams te rijden of daar kwamen langs alle kanten gansche drommen nieuwsgierigen af. die hunnen overleden vorst eene laatste maal kwamen groeten. De aankomenden plaatsten zich stilzwij gend in lange rijen en toen om 6 ure de poor ten van Westminster Hall geopend werden, stonden er minstens 10,000 personen. De aanblik der groote zaal w as gedurende den nacht recht indrukwekkend. Geen ander licht drong er binnen dan dat van de was kaarsen en hier en daar weerkaatste zich liet licht in de gepolijste horstlijven der bewa kers. Toen de groote klok om 6 ure begon te luiden werd het publiek binnengelaten. Man nen en vrouwen van allen ouderdom en van allen stand traden eerbiedig vooruil. Sony* werd een traan weggedrukt. Het defileeren gaat zoo spoedig mogelijk Vooruit en om 8 ure 's morgends waren reeds 100,000 bezoekers geweest eij dan stonden er nog minstens zooveel hunne beurt af te wachten. Onder deze menigte bevonden -zich vele personen uit Londen, maar ook de provinciesteden waren goed vertegenwoor digd. Men zag zelfs talrijke vreemdelingen waaronder vele Fransclien. Woensdag namiddag was de rij personen welke hunne beurt afwachtten, meer dan zeven mijlen lang. Men had zes uren noodig om deze lange rij nieuwsgierigen te voldoen. Nog Kronen. Verscheidene honderde kronen zijn van alle kanten toegekomen. Alfons XIII hoeft eene kroon gezonden in roze lauwTiers en orchideeën met een rood zijden lint en hel opschrift Alfonso R. II. Do kroon van don Kpaanschen gezant is zesvoet lioog. Het Buckingham Palace heeft eene kroon gezonden, geheel in orchideeën van zulke groote omvatting,dal zij in de lijk- kamer niet kon binnen gebracht worden. Geheel don dag door houden rijtuigen en automobielen stil voor de Westminster Hall en brengen bloemen en kronen aan. In de statiën staan er ook gansche rijen groote doozen welke kronen bevatten. Men iieeft berekend dat er te Wind >r nog meer dan 2000 kronen moeten uitgepakt worden. De vreemde vorsten en ge zanten. De hertog van Aoste' is in de Vic« riaslalie te Londen aangekomen. Hij werd er ontvan gen door den hertog van Gonnaught en door prins Christian. Woensdag avond kwamen onophoudend bijzondere treinen niet vreemde gezanten aan. De prins-gemaal van Holland, prins Ka- rel van Zweden, de groot hertog van Meek leniburg, koning Albert van België, prins Rupreelil van Beieren, koning Manuel van Portugaal, prins Maximiliaan en de erfprins van Serbie kwamen achtereenvolgens aan. Koning Joris V, de hertog van Cornwall, de hertog van Gonnaught, de prins van Teek en prins Christian ontvingen dc vreemde vorsten. Het Duitschc keizerlijke jacht Hohenzol- lern, hebbende den Duitschen keizer aan boord is le Slierness aangekomen. Keizer Willem heeft gevraagd geene sal- voschoten te lossen. Hij is slechts Donderdag morgend aan land gegaan. Dc plechtigheid van Vrijdag. Benevens de vertegenwoordigers van het werkdadig leger en de marinetroepen zullen acht koloniale regimenten in den lijkdienst vertegenwoordigd zijn. Voor do haag van aan Westminster tot aan Paddington, zullen 34,020 man, waar van 1120 ruiters gebezigd worden. Do krijgsmu/ieken zullen enkel do treur- marolien van Beethoven en chopin spelen. Do lijkdienst in de kapel van Windsor zal om 1 ure 30 beginnen. De aartsbisschop van Canterbury en de andere geestelijken zullen per automobiel van Westminster naar Wind sor gebracht worden om aldaar het vervolg der lijk plechtigheden te doen. Zij zullen oenen hijzonderen weg vojgen, door bijzondere eigendommen der oude stad. daar liet ver keer voor voetgangers en rijtuigen in do nieuwe stad zal verboden zijn. Dc artillerie in het llvdo Park geplaatst, zal alle minuten salvoschoten lossen tijdens hel overbrengen van liet lijk. Ook do batterijen van Windsor zullen sal- voschoUyi lossen tijdens den doortocht van de statie naar de koninklijke Sl Joriskapel. Te Windsor. Dag en nacht wordt er gewerkt om de Sl Joriskapel in orde te brengen. Al do zotcis worden mot purperen floersen overtrokken. De vldhr zal met grijze stof belegd worden en do treden welke naar het koor leiden met zwarte stof. Eene afdoeling grenadiers der wacht van Londen is te Windsor aangekomen oin do laatste toebereidselen te nemen voor het over brengen van het lijk. De hotelhouders van Windsor maken gou den zaken. Alle kamers der hotels zijn prop vol. Do betooging van eerbied en rouw was zoo roerend, dat talrijke personen tranen in de oogen kregen toen zij die menigte diep in getogen, somber voor zich zagen blikken. Nooit vergeet men zulk tooneel. liet is inder daad nog al zeldzaam dal een gansch volk zijnen overleden vorst rechtzinnig betreurt en beweent. De stoet van Vrijdag. De policie van Londen heeft aan de be volking laten welen dat de stoet rond 9 1/2 ure Westminster zal \erlaten. Allo zij straten uitgevende op de straten welke de dtoet moet doortrekken zullen van af 7 12

De Volksstem | 1910 | | pagina 1