De wraak eens verraders BUITENLAND. BINNENLAND. Uit onze kolonie NOG DE KOMEET YANHALLEY Schrikkelijke dynamietontplofllng. KI ESKRON IJ K DU ITSCH LAN D OOSTENRIJK. TURKEYE. HOLLAND. SPANJE. BULGARIË RUSLAND FRANKRIJK. OOST-VLAANDEREN De kiespropaganda. Hoopvol /ion onzo vrienden den 22 Mei te genioel. Overal werken zij onvermoeid om het volk te overtuigen dat hun geluk en hun welzijn op hel s|M'l slaat en dat hot eene onvergeef lijke fout zoude zijn ons katholiek land, dat boven alle de andere landen schittert, in de handen der geuzen over te leveren. Bijna in alle de steden van ons land, heeft men in de drinkhuizen pakjes speelkaarten uitgedeeld. Elke kaart behelst een opschrift «lat door zijnen snedjgen inhoud, elkeen treft. Wij zullen hier oenige dezer opschriften aan onze beminde lezers mcdedeelen. o Komen de geuzen aan 't bewind, Kik moet naar «Ie kazerno. Daarom blijf 'k katholiek gezind. Mijn vrijheid zie 'k te geerne, Geuzen victorio Miserie jandorie o De groote liberale artisten Kruipen voor de socialisten. Liberalen, daensis.*en, socialisten 't Zijn al vieze listen. Stemt ge voor «le blauwen 't Zal u vast berouwen. Moesten de geuzen winnen Ge zouik wat zien beginnen. In ile blauw en onzijdige school Speelt do duivel de eerste viool. Beste Kiezer, weet het wel, Uw geluk staat op liet spel. Do liberalen mogen liet weten De Katholieken zijn niet versleten. Du liberalen trokken nooit den merkman aan. Wat hebben zo ooit voor hem gedaan Geef 't katholiek uw stern Kn den geus een requiem. Werkvolk, wie verbeterde uw lot? Denkt daar aan, en stemt niet zot. Katholieken schenken vree Geuzen brengen oorlog' mee. Wilt go twist en veel rumoer Breng de geuzen aan het roer. Bij middel van zware lasten Zullen de geuzen uw zakken ontlasten. Wilt ge veel betalen Stemt voor de liberalen Laat 't bestuur gelijk bet «as Houdt de geuzen van do kas. o De vader die zijn kind bcwint Houdt de geuzen van 't bemind. We blijven rij Kn winnen in Mei liet springt iu liet oog dat zulke speel kaarten een uitmuntend propagandamiddel uitmaken. I/ocli «ïTt is maar een klein staal- ken van hetgeen door onze vrienden op touw is gezet. Met (luizende omzendbrieven en drukwerken zijn overal verspreid. Ook moeten wij eene bijzondere hulde VRIJ NAAR HET FRANSi;il DOOR Diomède Grootjans 1" vervolg. - Zoon van Sonnac, zegde hij tot dezen, uwe get rouwigheid komt mij verdacht voor ik wil gaarne geloovon dat een dwaalspoor mij geleid heeft, en dat ik u verscliooning zal schuldig zjju maar in afwachting zult gij hier niet uitgaan. Ik licb bevel gegeven u uit het oog niet te verliezen. Beaujou vertrok en Robrecht bleef alleen, mui A'crstomdheid geslagen, even zoo verplet- terd als vernietigd. Weinigen tijd later waren do oversten, de edellieden en een deel des legers vergaderd om ile grieven to hooren ten laste van Ro brecht i n. men moet het zeggen, om zyno'on- scliuld toe te juichen want de achting en eerbied, w elke de graaf van Sonnac door zijne riddereer verworven had, straalden op zijne zonen terug, en men had moeite te geloo\en dat de van zulk een rechtschapen ridder aan eedbreuk kon pliclitig zyn. Mnarzyu ver raad was klaarblijkend de overtuigingsstuk- ken, gevonden of> de otigeloovigen door flfc.ni- jeu aangehouden, waren talrijk en deden hot laffe en het eerlooze In al zijne omstandiphe- deu uitschijnen. De Keizer was op zijnen troon gezeten, ach ter welken zich de Grooten van Duitschlamh bevonden. D'cht bu hem, bleek, maar zichtbaar gela- hrengen aan onze katholieke bladen, die deze dagen van strijd, eene buitengewone over tuigingskracht bezaten. Het weokbladjc -Lc Sifllct» opgesteld door knappe Brusselscho jonge strijders, hekelt op eene meesterlijke wijze het laakbaar ge drag der liberalen. Dit uitmuntend blad, dat overal zoo gretig gelezen wordt, stelt iu volle licht de laagheid en kwaadaardigheid der likerali n, die. gedreven door hunnen gods diensthaat. met rcvolutionnairen modespan- nen, om de kroon, die nu op liet hoofd van België prijkt, af te rukken en ze in de mod der te vertreden. Al dit lofweerdig streven zal niet vruchte loos zijn en het volk. overtuigd door alle deze gegronde beweegredens, zal het oor niet leenen aan den laster en aan het gezwets der tegenstrevers. Daarom zien wij met vertrouwen den dag van Zondag te gemoet. Ons volk met zijn gezond versland en vast beraden wil, zal stemmen voor mannen, die in plaats van twist en tweedracht, den vrede en den welstand in bet land gebracht hebben. Moordenaar aangehouden Twoo gendarmen van Ternaswar hebben in despijszaal der statie van Ostrau-Odorfurth, oenen werkman, zekeren Jozef Tespor aan gehouden, die sedert April 1!)0K opgezocht werd wegens eene moorderij waarin 1) perso nen omgebracht werden. De ellendeling had zich in gendarm verkleed om zijne euveldaad to plegen en was sinds aan allo opzoekingen kunnen ontsnappen. Moedig Prinsje Do 12 jarige prins Nicolaas von Oldenburg deed op de vijvers van liet kasteel Hauzgul- Habenstoinfold een roeitochtje met zijne moei, de hertogin Maria van Mecklemburg- Scliwerin, toen bet bootje omkantelde. Een goed zwemmer zijnde, gelakte de prins er in zijne moei veilig op den oever to brengen. Een misslonnaris vermoord in Oost-Afrika I)e Deutsche Kolonialzeitung geeft thans bijzonderheden over de moord op den zende ling Loupias gepleegd in Duitscli-Oost- Afrika. Pater Loupias, in Zuid-Frankrijk geboren, was sinds lang in Afrika werkzaam. Hij was laatst overste van do zending der Witte Pa ters te Rouasa. Het opperhoofd Loukarra, wien de moord te wijten is, heeft reeds af to rekenen gehad mot al do omliggendo volksstammen. Gedu rig s li ij op rooftocht met zijne Wahoutous. Het is tengevolge van eenen nieuwen strooptocht, toen pater Loupias hij hem ging om to trachten hem tot teruggave van het gestolen vee te overhalen, dat de zendeling verraderlijk wierd vermoord. De briefwisselaar der Deutsche Kolonial- zeitung is van oordeel, dat voor de rust in Duitsch Oost Afrika, liet volstrekt noodig is Louharra te vatton en weerloos te maken. De Oostenrijksche vloot. Iu de afdeeling der nieuwe belastingen a roog het socialistisch raadslid of het waar was det er nienwo kredieten zouden gevraagd worden voorliet bouwen van nieuwe oorlog schepen. De minister van geldwezen en de minister van oorlog A'erklaarden niets van eonc vloot- venneerdering te weten. Nog de eed der Kretenzers. Het Turksch officieel blad deelt mede dat een nieuwe memorandum aan de vreemde gezanten gezonden is over den eed van ge- ten en altijd even waardig, stond do graaf van Sonnac. I)e Keizer leed bij liet zien van zijne stomme on pijnigende smarten, en. in aanzien zijner lange éh rechtschapene diensten, wilde hij aan zijnen zoon nog eene zekere kans van behoud laten, met den graaf van Bcaujeu aan te stel len om de kommissie a oor te zitten welke hem moest oordeelen immers Beaujeu's alvernio- gende invloed kon hom redden. De graaf van Sonnac dankte den keizer door oenen oogopslag waar te gelijkertijd erkente nis en onuitsprekelijke droefheid zich Aer- tooiulen zich alsdan tot Bcaujeu wendende - Gij ziet. zegde hij. de uitgestrektheid van mijn ongeluk Het lot mijns zoons is in uavo handenVanhoor slechts den raad aa eiken u« plicht u ingeeft, ik smeek er u om in name onzer oude vriendschap welke nooit ge logen heeft. Vermeerder mijn lyde» niet door eene zwakheid uwer onwaardig. De zoon van Sonnac ver schijntZy n hoogmoedige gang schijnt te zeggen ik ben liier, en zijn trotsche en uitdagende blik acs- tigt zich langzaam op Bcaujeu en zijne rech ters, en schijnt den moedigste te tarten. Verleid door de oogverblindende voorstel len van den arglistigen bcy, had bij laffelijk do berekeningen zijner oversten doen kennen; niets kon hem wederhouden noch de marte lingen der christenen welke iu hunne duistere gevangenissen zaten te zuchten, noch do ver- wytingen zijner glorierijke Voorouders welke hem hadden toegeroepen zich niet te ontoaren. De tyrannieko hoogmoed had vóër zijne oogen den glans eener vorstenkroon tentoon gesteld en, hem in zijne ijzeren klauAven hou. dende, had liij hem gezegd Verraad En hy was verrader goAVorden. jxn gemompel van bewondering verheft jicff'in de zaal bij het zien van dien afstamm e* trouwheid door do inAvoners van Kreta aan den koning A*an Griekenland gedaan. De opstand der Albaneesen Mahniüud Gliofhet, algemoene gouA'ornour, is to Prichtina aangekomen. Een duizendtal inwoners zijn hem te gemoet gegaan en heb ben hunne trouw aan het Keizerrijk betuigd. Mahmoud Gliofhet zal over MilroviUa naar Perizvoik terugkeeren. Nog de zaak Kuyper. M. Troelstra, de gekende socialistische afgevaardigde heeft eene ondervraging aan gekondigd over de handelingen van den ge wezen kabinetsoAerste M. Kuyper. De rech terzijde zal zich tegen de ondervraging ver zetten. De pretendent te Madrid. Verscheidene bladen melden dat do pre tendent dun Jaime te Madrid zou aangekomen zijn. De algemeene toestand. Koning Ferdinand van Bulgarië zou tij dens eene bijeenkomst met den Oostonrijk- schen gezant baron Giskra verklaard hebben dat do toestand do Bnlgaarsche regeering thans zeer netelig is. ten gevolge der geduri ge verwikkelingen in liet Balkaneescli schier eiland. De onrustige houding dor Albancozon in Turkye, de eeil der Kretenzers, do houding der Turken tegenover de Serviërs, dat alles maakt de Bulgaren het leven schier onnioge- lijk. Baren Gisli zegde nog, dat de Bulgaren niets kunnen doen en den loop dor gebeurte nissen moeten afwachten. Schrikkelijke brand. In do wijk van Mawa, to St.Petersburg. is brand ontstaan. Hot vuur liep zoo snel voort dat twintig buizen vernield Avorden.500 personen zijn zonder dak. Bij de spoorwegwerklieden. M. Millerand, minister, is Donderdag bij de spoorwegwerklieden gegaan en heeft hen beloofd hunnen toestand eerlang te kunnen verbeteren. De werklieden hebben dan ook beloofd a oorloopig te zullen Avachten om in werksta king te gaan, doch in geval zij te lang zou den moeten wachten, zij onvermijdelijk de slaking zouden uitroepen. Schrikkelijk drama. Te Trélaze, nabij Augers, heeft eene atouav, wanhopig over de dood van haren man, haar twaalfjarig zoontje gedood en daarna gepoogd zicli te zelfmoorden. Motocycllst gedood De chauffeur Pierro Gueriïeri dio van Antilles kwam. reed op de Kngelsche wan deling te Nizza tegen cenen hinderpaal. Hij vloog ten gronde en werd den schedel ver pletterd. Guerrieri bezweek kort nadien. De Japaansche zending te Saumur. De Japaansche militaire gezanten hebben Donderdag de rui ter ij school van Saumur Im- zoclit. Na eenigc oefeningen werd den Japanners een ontbijt aangeboden. 's Namiddags bezochten zij do paarden stallen. Gasontploffing te Parijs Bij eeneu bandelaar der St-Antoniusstraat bad Donderdag avond eene hevige gasont ploffing plaats. 5 personen werden erg ge- kwetst. De stoffelijke schade is zeer aanzien lijk. ling van zoovele belden welke met hun bloed den grond der ongeloovigen besproeid heb ben de trotscldieid welke hy ten toon spreidt, is niet anders meer dan die edele en erfelijke fierheid zijner familie do woorden onschuld en eerherstelling doen zich reed..; van alle kan ten hooren. Zelfs diegenen, gekomen om 1. >m te veroor- deelen, vergeten en vergeven. Robrecht be merkt zulks, en de graaf van Be.' ujeu bezien de, stuurt, hij dezen eenen grimlach vol bittere spotternij toe. Maar de graaf, onbuigbaar in lijnen plicht, en aangedaan door ocno edele verontwaardi ging, staat op, en zich tot de menigte wen dende, roept hij uit met eene krachtige stem Wat hoor ik Neen.... hy is schuldig. Kn zich vervolgens tot do edellieden wen dende Wat beteekent die kleingeestige ontroe ring, die ellendige zwakheid WatZiet gij dit leger niet, vroeger nog zoo A'ol vuur, heden overwonnen, verzwakt, ontmoedigd Ken ongeloovige, welken liet nu voortaan on mogelijk is in zyne versterkingen nog aan te tasten, spreidt ongestraft zijnen honende? hoogmoed ten toon hij spot met de gedane opofferingen en de door de lafheid eens kriste nen Ijdel gemaakte pogingen. Wy gingen de ketenen onzer broeders ver brijzelen en hun zoow el als aan ons, het leven terug schenken hij integendeel versterkte hunne ijzers, en maakte ze nog zwaarder en wreeder... Gy hebt het recht niet, mynheoren, hem vergiffenis te schenken... Het bloed on zer vrienden, onzer wapenmakers, slachtof fers van zynen meineed, roept om wTaak. En op dit oogenblik, mynheoren, is de wraak de gerechtigheid. Wachten wy dus niet om dezelve uit te oefenen. Uit alle streken komen thans berichten toe over de waarnemingen welke Woensdag n icht konden gedaan werden. Die berichten luiden eensgezind dat liet weder te slecht was oin iets te zien. Do talrijke personen die ver kozen hadden den nacht in de opene lucht door te brengen om bet natuurverschijnsel te bew onderen zullen hot zicli niet weinig be klaagd hebben niet naar bed te zijn gegaan. Di Oostenrijk en bijzonderlijk in den om trek van Weenen bleven er duizenden per sonen in het veld om de komeet te zien. Te Barcelona sprak men niet eons over de dyna- mietaanslagen welke plaats gehad hebben. De komeet had alle hoofden op hol gebracht. Te New-IJork bleven de sterrekundigen geheel den nacht op hunnen post om niets van het natuurwonder te verliezen, doch zij zagen niets komen. 200 doeden en gekwetsten Eene schrikkelijko ramp heeft La Havana in beroering gebracht. Do kazerne der Landelijko wacht A'an Pinar-del-Rio door eene ontploffing geheel vernield en twee honderd soldaten en burgers die zich in den omtrek bevonden gedood en gekwetst. De soldaten waren bezig den voorraad dy namiet te vernieuAven toen de ontploffing plaats had. Men denkt dat een hunner een kistje beeft laten vallen. De paniek in de streek was groot, daar groote steenbrokken ver wcggcslingord wer den Men doorzoekt de puinen om de gekwet sten te redden. Op 26 Mei zullen met de Albcrtoille naar Kongo vertrekken MM. Hansen, luitenant der openbare macht; Sunon, onderluitenant der openbare macht Haentjens, Persoons en Foglietta, militaire agenten Leeters, hoofdkrijgsrekenplichtige; Feremans en Erusson, eerste onderofficieren Baptisto en Janssens, onderofficieren-wapen makers Jorissen en Heyse, distriktoversten; Rusdorf, Sallin, Sterroz, Rouffart, Bonna- reus en Vogels, hoofdbedienden RidremonP De Keersmaeckor, Dulhorque, Paternotte, Cornet, Delirc, bedienden Iliro, onderdi- striktoverste Schleis, Miliaan en Dufour, werkopzichters Barthélemy, apotheker Verstraete, scheepskapitein Gilot, Dujar- din, Raquet, Van Tulden, Hurianij en Hao- nen, metsers Sclielstraete, Billen, Kets, Van Mierlo en Versluys, schrijnwerkers Van Bots en Raes, telograafplaatsers. Blondiau en Delporte,hulpst©erlegraafplaat- Jespers en Beulens, stokers-machinisten Simquay, draaier Noël, Jonckheer, Pliilo- ctes, ketelmakers- monteerders Descoville, onderluitenant Sacré gerechtsdienaar- Bclizée, bestuurlijke agent; Decerf, De Gock, Grégoiro, Landuyt en Van den Bosch, vee- kweekersMorel do Westgaver, klerk Vandergeten en Wera, landmeters van het kadaster De Pauw, Genicot, Lampe, Les sens, Moularl, Uyttenhove, Van Gayseele en Paulaiu, bedienden Vaeck L., werkhuis- overste Vaeck G.. ajusteerder- munteerder; De Munter, machinist Christiaens, schrijn werker; Smet en Van Pouclie, aardewerker? Scholier, baanlegger Monseur, bestuurlijke agent Hubert lioofklerk Capelle, Gaenst en Thielman klerken. Op 30 Mei zal uit Antwerpen eene nieuwe afdeeling policieagenten vertrekken, welke zich naar Katanga begeven. Het goedgunstig gamompel dat eerst Ro brecht bij zijn binnentreden begroette, veran derde bij deze woorden in eene gesmoorde verontwaardiging, welke zicli openbaarde door deze van mond tot mond herhaalde woor den hij beeft de schandvlekking verdiend terwijl Robrecht op den graaf van Beaujeu eenen somberen en vreeslijken oogslag wierp, den oogslag eens gekwetsten panthers, welke zijnen onbhischbaron baat en raak te kennen gaf. Het vonnis werd alsdan geveld Robrecht van Sonnac, plichtig bevonden aan hoogver raad, Averd veroordeeld tot de. ontadeling. Hij werd aanstonds beroofd van zij no wa pens, welke inon ouder zijne oogen in tweeën brak, hem onwaardig verklarende zo in liet A-ervolg nog te dragen en Robrecht, hij de trotsche en fiere Robrecht, dronk zonder een Avoord te uiten tot den laatsten druppel uit de kelk der Aernederingen. Maar van zyu hart maakte zicli eene schrikkelijke woede meester welke even als het onweder, moest uitbersten en zijne verwoestingen aanrichten. Op dit oogenblik trad de graaf van Sonnac doodsbleek en niet tragen stap tot zynen zoon en met bevende stem sprak hy - Voor my blyft er niets meer over dan u te vervloeken gij die u niet schaamdot uwen Gpd to verraden en den sclioonen naam dien uwe vaders u zon der vlek nagelaten hebben, met modder te overladen, ontvang de vennalodljding eens grijsaards welke uav schelmstuk gaat ten grave doen dalen.... Mpchto de Hemel u onder zijnen bliksem verpletteren, of liever op uw hoofd zijne rechtvaardige wraak tot liet einde too volvoeren... Tot grooter straffe hoorde Robrecht, door de woorden zijns vaders reeds verslagen, tegen rich den banvloek der Kerk uitsproken, en de verworpeling zijns vader3 werd ook ëe ver worpeling van God. Deze reizen over Kaapstad. Dej afdeeling zal bestaan uit negentien adjunkt-policiekominissarissen en 10 policie agenten. Nit Sakonia (Katanga AA-ordt gemeld dat de eerste Belgische lokomotief aldaar op 5 April is aangekomen. Men denkt dat de spoorbaan in September aanstaande tot aan Elisabethslad zal liggen. Do algemeene gouverneur. M. Puclis heeft ten OA-erstaan met het Vlaamsch Gezel schap van Boma voor 1 Juli eene groote vlaamsche kennis ingericht, waarvan de op? brengst moet dienen om in Kongo liet Averk der werkmanswoningen te steunen. Het gouvernement heeft beloofd hel feest onder zijne bescherming'te nomen. Koning Albert heeft zijnen steun toege zegd aan het Kongres voor verbetering van het koloniaal materieel dat van I I tot 18 Oogst te Brussel moet gehouden worden. Aalst. Burgerwacht. Zondag toeko mende, 22 Mei, zal de Luitenant-Generaal Baron Grcindl,Opperbevelhebber der Burger- Avaclit voorde tAvcc Vlaanderen, de Burger wacht van Aalstin oogenschouAV nemen. Vergaderingplaats Graanmarkt, om 7 1/2 uren. Diefstal. Zekere Kaniiol V..., leeg- looper, heeft Donderdag ten nadeele van Koleta Meert een paar gouden oorringen gestolen. De dief wordt opgezocht. ROOKT gebrcA'eteerden tabak De Ster het is de beste. Vraagt staal aan R. Van Bicsen, AALST. Goed nieuws. De werklieden onzer statie hebben bericht ontvangen, dat al de genen die in 1906 geene loonsvermeerdering gehad hebben, hem nu zullen krijgen. Di overtreding genomen.Do Aalslerscbe aardewerkers die aan de averken van Brussel, zeehaven gebezigd worden en geAA'oonlijk met den internationalen trein 3055 van 6 ure 8 s' avonds afkwamen, ondanks zulks hun ver boden was, werden Donderdag avond in de Jtatie van Aalst door eenen kontroleerder in overtreding genomen. Vlierzele. Kleergocd gestolen. Don derdag nacht zijn dieven in den winkel ge drongen van M. Maertens en hebben er voor 5 tot 600 fr. kleergoed gestolen. De gendarmen hebben een onderzoek ge opend. Lokeren. Doodelijk ongeluk. Don derdag avond, rond 7 uren, is aan de vaart- werken der Durme een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De werkman August Van ZAAraluAv, 30 jaar oud, jongman, wonende Bergendries, die op een vlot aan het plaatsen van styitbiokken werkte, kreeg door liet breken der leidkoord den drijver ongeveer honderd kilo we gende op het hoofd. De werkman zakte bewusteloos en kadond in zijn bloed ten gronde. Men bracht hem onmiddelijk bij den geneesheer Damborelle, die zijnen toestand zeer gevaarlijk oordeelde eu hoiiigonmiddelijk naar bet gasthuis deed overbrengen. De ongelukkige is den schedel gebroken. Zele. Ongeluk. Donderdag namiddag is de brouwersgast Isidoor Herman, in don kelder der brouAverij De Smet gevallen en den arm gebroken. Hij is naar hot gasthuis OA-ergobraclit. De Congo Tabaco gebrevo- teerd is de fijnste rooktabak vraagt staal aan R. VAN BIESEN, AALST. Die schrikkelijke uitspraak A an den kerke- lijken ban, welke eertijds do machtigste ko ningen in hunne paleizen afzonderde, verlaten zelfs door hunne dweepzuchtigste dienaren, legde in dit tijdstip nog een merk van afschrik op degenen die er door getroffen waren. Men aanstaarde Robrecht met eene vrees vol afkeer zijne Acrkleefdste vrienden durf den hom niet meer naderen uit A-rees van zyno klcederen aan te raken, alsof de kleederen eens gebanvloektcn hun hoofd met vcrmalodij- dingen zouden kunnen beladen hebben. Zij verwijderden er zich A*an gelijk men zich wegmaakt van cenen melaatschoen Ro brecht stond alleen mot zijne wanhoop en zij no wraak. Op den avond van dien dag bevond zicli do oudste zoon van Sonnac in zyne tent, waar men hem hoorde briescheu als een gewonde leeuw... Zijn sombere en woeste blik schoot bliksemstralen. Odo, die alléén A-oor hem eene hevige en onvergankelijke vriendschap had bewaard, stond er een weinig van verwijderd, de tranen in de oogen en liet hart vol bittere smart. Hy naderde zijnen ongelukkigeu broeder en trachtte hem to troosten. Voor alle antwoord, vatte Robrecht, de han4 don van Odo in de zijne, en drukte dezelve met eene hartroerendo innigheid. De erkentenis Aerhelderde eeD oogenblik zijn aangezicht maar hy verviel weldra in zy oen somberen on zwaarmoedigen staat, en mompelde met een holle stem Beaujeu, Beaujeu, gij hebt het gewild.... Wee u wee uw nakomelingschap Odo had zich op een toeken zyns broeders verwijderd. Toen hij terugkwam, was Robrecht ver dwenen 1... Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1910 | | pagina 2