Schrikkelijke misdaad te DEERLIJK Een 3-jarig meisje schandelijk vermoord. Voor en na den Veldslag BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER Onze medewerker ter plaats. (Zie 3e bladzijde). Eenige uitslagen Wa t zij uitvinden Zestiende Jaargang n' 800 6. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 26 IWei 1910 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank, j Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. AANKONDIGINGEN j Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9 AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Alle meededeelingen te zenden aan het Gevraagde en aangeboden plaatsen, te I 4° bladz. por kleine regel 0,20 fr. bestuur der - Volksstem J. Van Nuffel-De Genrit I 3e 30 fr Kerkstraat, 9 Aalst. buren, te knopen, over te nemen enz., U. 1,00 fr. en 2,00 fr! 40 centiemen voor 2 groote regels. I Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 De laatste dagen van verleden week werden gekenmerkt door een onge- hoorden aanval van de tegenstrevers op de Katholieke Regeering. De libe rale en socialistische dagbladen zon gen in koor Nog eenige dagen en Ninive zal vergaan ze bedoelden na tuurlijk de Katholieke meerderheid. Men had - Le Pcuple «La Chro- nique - Vooruit - en De Werker moeten liooren men zou ten langen laatste zelve hunne onwaarheden als klinkende munt gaan aannemen heb ben, zoo zeker scheen het hun. Een an der Brusselsch liberaal blad vooral on derscheidde zich. La Dernière Ileure - schreef Zaterdag 2lst0 Mei, dus daags vóór de Kiezing - De liberalen hebben de alle) groot ste hans 7 zetels in het land te winnen, de hlerihalen zullen millioenen en mil- lioencn moeten uitgeven en duizenden stemmen moeten afkoopen om aan deze verplettering te ontsnappenWij zullen eencn zetel winnen te Brussel en wij hunnen er éénen veroveren te Turn houtte Roessclare, te Leuven, te Nij- vcl, le Mechelen en te Oostende. En dan zijn wij nog zeer toegevend, zeer weiuig-cischend, want de vrienden uit Antwerpen en Aarlen protesteeren mei kracht,omdat wij ei- hunne aiTondissc- mentcn niet bijnoemen, want op die beide plaatsen ook zijn onze vrienden zeker van de overwinning. Dat maakt 1>US EENE WINST NIET VAN 7 MAAR VAN 9 zetels Twee zetels volstaan om het mi nis terne in het zand te doen bijten, de katholieke meerderheid verkeert in doodstrijd, zij ligt op sterven In de hersens onzer tegenstrevers scheen hot dus onmogelijk voor de ka tholieken nog langer aan het roer te blijven gelukkiglijk voor het welzijn van het land heeft het Belgische volk er anders over geoordeeld. Thans doen de liberalen hun uiter ste best om uit hunne ontgoochelingen op te komen. De Chronique bekent terloops dat zij wreed is teleurgesteld, maar - La Dernière Heure - die hare lezers als snullen meent te mogen aan zien, verwijt de katholieken dat het gevaarlijk is al te vroeg - victorie te kraaien. -Vis er ooit iemand dien raad noodig had, dan is liet, zooals gij hier boven kunt zien, zeker ön vast dit blad zelve. Maar wachten wij nog cenige dagen, dan zullen wij ons weldra kun nen overtuigen dat volgens dit groot blad, niet wij maar zij, reden hebben om te juichen en te jubelen. Doch ik herhaal het, eerst eenige dagen ge duld, het heeft vóór de kiezing te veel en te hard geroepen, nu moet het nog zoeken om de zaken 'nen draai te kun nen geven en dan vliegen de liberalen opnieuw vooruit naar de... overwin ning op papier. We meenen wel te doen met de le- zors zelve aan te zetten uit deze ge beurtenissen oen gevolg te trekken, De liberalen hebben als oude en on verbeterlijke gewoonte altijd te roepen en te schreeuwen dat zij volstrekt ze- kor zijn van de overwinning. Zij bewe ren dit zoo stout, zoo vermetel, en zoo dikwerf, dat eenvoudige menschen zich daardr soms laten meeslepen. De o. n meestendeels met de strooming van het volk mee. Do lo zers zullen dan best doen in het ver volg de liberalen niet meer te gelooven. Reeds 26 jaar lang hebben zij onzen val voorzegd, in 1912 zullen zij, als het zijn kan met nog meer klank als nu, onze -neerlaag voorspellen, maar dan zullen de katholieken antwoorden, niet alleen met hen zooals dit jaar in het gansche land stemmen te doen bij- winnen, wat van eigen zeer goed is, doch met hen tevens op vele plaatsen nieuwe zetels te veroveren. Belang) ijke beschouwingen BRUSSEL In 19ÖG behaalden de katho lieken 109.590 en de onafhankelijken 11.280 stemmen. In 1910 behalen zij er gezamenlijk 129.152 voor de katholieken alleen dus cene zuivere aanwinst van 8282 stemmen. De Katholieken hebben hunne stellingen behouden in Brussel en voorsteden de vermeerdering komt hun echter vooral toe "van de buitenkantons. De Katholieken zijn dus hunnen vooruitgang niet verschuldigd aan liet feit der wereldten toonstelling te Brussel, maar wel aan den vooruitgang der katholieke gedachten op den buiten. De vooruitgang der liberalen is onbedui dend in verhouding der aanwinsten van over 4 jaar. De 8' kandidaat,Mr De Cock, behaalt 12.009 voorkeurstemmen en springt Mr Griek van Asscho over liet hoofd. De socialisten hebben er veel bijgewonnen, Bel trand behaalde 11154 voorkeurstemmen. M. Colfs behaalt 13980 voorkeurstemmen, de kiesdeeler is 13720. M. Golfs is dus ge kozen met zijne voorkeurstemmen alleen. Dit bewijst dat hij liet vertrouwen blijft genieten van liet kiezerskorps en dat liet zijne houding in militaire zaken goedkeurt. M. De Goster, burgemeester van Assche, is geslachtofferd geweest aan liet Verhond met de Onafhankelijken en verdwijnt uit de Kamers, zooals ook M. llcllinckx, Burge meester van Koekelberg. Zonder het Verhond met.de O'nafha nklij- ken zouden de Katholieken eveneens hun 9"" zetel behouden hebben. Het is nochtans te hopen dat de Onafhankelijken steeds nau wer zullen aansluiten en versmelten met do Katholieke partij die hun de reddingsplank heeft toegeworpen. ANTWERPEN Onze vrienden hebben hier 7610 stemmen bijgewonnen, ondanks de ontijdige moeilijkheden die zich op 't laatste oogenblik voordedenDe libera al Augusteyns bekend om zijne Vlaamsehgezinde en repu- hlikeinsche gedachten, bekwam 9000 voor keurstemmen. Eenige alleenheerschers der liberale partij hadden getracht hem over boord te werpen. Men ziet dat liet kiezers korps hen niet gevolgd heeft. De tijden zijn door, in alle partijen, dat de zoogezegde meesters alles naar hunne goesting moch ten knoeien. Dit feil bewijst verders ook dat de liberale partij de vruchten reeds draagt van hare aanhouderij met de socialisten De liberale partij, verre van een dam te zijn, tegen do republikeinsehe en omwentelingsge- dachten is er zelfdiep door aangetast De afgescheurde kristene democratie. Deze is verleden Zondag ganscli op het veld gebleven. In 1906 behaalde zij te Brus sel nog 8631 thans nog 5510. Te Mechelen nu 872. Te Turnhout heeft ze niet meer gestreden. Te Namen is haar getal onbedui dend. Te Brugge 2726. Te Kortrijk haalt Planckaert enkel 3048 stemmen en le Thielt-Roesselaere nog 1048.Die partij heeft dus gedaan op politiek gebied. Zou hare plaats niet terug in de katholieke rangen zijn? Dank confrater Be - gazet van Antwerpen* wenscht ons in zijn nummer van 25c Mei geluk om onze verschijning als dag blad en ons op den voorgrond treden voor de katholieke partij in het Land van Aalst. Wij danken onzen confrater om zijne gulle wenschen, en verzekeren hem hier nogmaals dal wij steeds op de bres zullen zijn voor de katholieke zaak. voor onze taal en voor ons Vaderland. Beheer van posterijen. BERICHT. Bijzondere postzegels, - lief dadig- 11eidsssegels genaamd, worden op lJuni e. k. uitgegeven ten voordeele van den Belgischen nationalen Bond ter bestrijding der tering, lol liet oprichten vail sanatoria's voor onvermogende vrouwen en kinderen in de verschillende provinciën des Rijks. Die zegels, van cene naannvaarde van 1. 2. 5. en 10 centiemen worden enkel tijdens den duur der Tentoonstelling te Brussel ver kocht en wol onderscheidenlijk tegen 2, 4, 10 en 15 centiemen. Na 30" Juni 1911 zijn zij niet moer geldig. Bedoelde postzegels zijn zonder waarde in internationalen dienst zij kunnen dus niet gebezigd worden voor het frankceren van zendingen naar het buitenland. Een potje troost. De blauwe en roodo geuzen moeten hunne gaaien paaien en troosten. Vóór de kiezing, den heer ver- koopendo vooraleer hij gescholen was, be weerden zij hij hoog en laag dat het katho liek minis!erio ging vallen. Nu zeggen zij uitgesteld is niet kwijt gescholden liet is voor binnen twee jaar. Beloven is gemakke lijk, doch woorden zijn geen oorden. Hot spreekwoord zegt immers Veel beloven en weinig geven, doet de zotten in vrede leven. Mond- en klauwzeer. ln de Argontijnsche provincie Gorreintes heerscht op ernstige wijze mond- en klauwzeer. De regeering heeft er een professor heengezon den om verslag uit te brengen en uit te ma ken of de provincie moet afgezonderd worden Kiesbedrog In een Antwerpsch kiesbureel heeft een liberale kandidaat die geluige was, een tiental kiesbulletijns welke aan do katholieken gunstig waren willen wegmoffelen. De kiesbulletijns waren reeds in een dag blad verborgen toen de voorzitter het bedrog ontdekte. De liberale kandidaat zegde natuurlijk dat die kiesbulletijns - toevallig in zijne han den geraakt waren Een slechte soldaat, die zijn plan niet kan trekken.... Uit Londen terug. De koningen van Noorwegen en Denemarken terugkeeren- de van Londen, zijn Dinsdag door België gereisd. Hij moest er zijn. Een Ameri kaan, M. W. J. Chelmers, die zich te Garis- had bevond, moest kost wat kost Donderdag aanstaande te New-York zijn. Daarom was het noodig dat hij Zondag met den paketboot Mauritania uit Queenstown kon vertrekken. De man sliep er niet op en deed in de statie van Garishad ccnen hijzonderen trein gereed maken waarmede hij naar Oostende reisde. Daar huurde hij een snelvarenden stoomcr kwam to Dover aan land en deed onmiddelijk eenen nieuwen trein gereed maken waarmede hij in volle vaart over Rading, Cardiff, Fis- gnard en Rosslare naar Queensto wn reed. Tien minuten voor hot vertrek van de Mauri tania was onze man aan boord. Hij zal toch weten wat het reisje hem gekost heeft. Het getal volksvertegen woordigers. Op 31 Mei 1831 waren er 102 volksvertegenwoordigers in 1839. bij de wijziging onzer grenzen, 95 in 1847, 108 in 1859, 116 in 1866, 124 in 1878, 132 in 1882, 138 in 1892, 152 en in 1902, 166. Voor 1912 zal het getal volksvertegen woordigers ongetwijfeld op 188 gebracht worden. Do nieuwe volksvertegenwoordigers zullen waarschijnlijk alsvolgt, verdeeld worden Antwerpen 4, Brabant 6, Wesl-Vlaande- ren 3. Oost-Vlaanderen 2, Henegouwen 3, Luik 2. Limburg 1 en Luxemburg 1. Namen krijgt geouo nieuwe volksvertegenwoordi gers. Hel arrondissement Brussel alleen zou zijn gelal vertegenwoordigers van 21 op 26 zien gebraehl worden. De liberale bladen zijn opzoek waarbij liet koml dal zij-Zondag met de kiezing zulke vreeselijke blauwe scheen opliepen. Al wat maar eenigzins schijn van moge lijkheid heeftdisschen zij aan hunne lezers op. Zoo heeft La Gazetteliberaal blad van Brussel, gemeld dat do minister van spoor wegen eene schrikkelijke drukking uitge oefend heeft op zijn werkvolk en hen op geheimzinnige wijze bij zich doen komen heb ben. La Gazette - hoeft van wege een hoogen ambtenaar van het ministerie van spoorwegen een gepeperd antwoord gekre gen dat geheel zijne bewering in liet water doet vallen. Meent gij, vriend lezer, dat liet liberaal blad daarmede in nesten zit l Bij lange niet, hel blad schrijft onkel dat het mogelijk is dal zijn briefwisselaar zich vergist heeft Missen is mcnschelijk. De nieuwe stemmen. Zondag waren talrijke nieuwe stemmen uit' te brengen. Ziehier welk aandeel de katholieken van die stemmen gehad hebben. Geldige stemmen in 1910 1.271.612 Geldige stommen in f906 1.170.304 Vermeerdering Katholieke stemmen 1910 Katholieke stemmen in 1906 101 308. 689.458 655.469 Vermeerdering 33.989 of cene vermeerdering van 33.55 per hon derd. Do katholieken hebben dus ruim hun deel, rekening gehouden van de talrijke tegenstre vers] >art ij en. ZWITSERLAND Zonderlinge straf Daar de spoorwegmaatschappij van Birsig ile abonnementsprijs met 40 pen honderd ver hoogd had, hebben al de geabonneerde werk lieden besloten de lijn le boycot toeren. Nie mand wilde nog op die lijn reizen. De overheden kwamen tusschcn cn thans hoeft de spoorwegmaatschappij heslo'enden tarief der abonnementen te herzien. Woelingen in eenen schouwburg. 4n den Corso-sehouwburg te Zurich wil den Franscho Studenten cene groep Lorrein- sclic zangeressen dwingen Fransche liederen te zingen. Eene hotsing ontstond en de poli- cie moest tusschenkonien. Verscheidene be- toogers werden gekwetst. Talrijke aanhou dingen werden gedaan. SPANJE. De Koningsmoordenaars. Een genaamde Ramires, in Brazilië aan gehouden. heeft békend deel genomen le hebben aan den aanslag op Koning Carlos en den erfprins in Februari 1908 en den naam lijst opgegeven van 11 18 personen die in liet komplot betrokken waren. Hel gouvernement zal slechts handelend optreden nadat al de samenzweerders gevat of gekend zijn. Zestien gekende politiekers zijn ook onder de samenzw eerders. Op 1 verschillige plaatsen waren groepjes van 20 muiters in hinderlaag gesleld om den aanslag te voltrekken, zouden de leden der koninklijke familie onder het vuur der an dere groopon gevallen zijn. OOSTENRIJK. De zaak Hofrichter. Het proces van den ollicier-gifniengcr is voorden krijgsraad van Weenen opgeroepen. Na do gewone pleegvormen werd aan Hof- richter gevraagd of hij iets aan te merken had tegen de samenstelling. Hij antwoordde ontkennend en verklaarde niets meer to voe gen lo bobben hij hetgeen hij roods gezegd had. Kapitein lvuntz heeft dun lezing gegeven van het rékwisitorium en van zijne besluiI- selon. Dezo besloegen 120 bladzijden. De uitspraak zal waarschijnlijk Woensdag of Donderdag plaats hebben. TURKYE. De Kretakwestie In do laatste nota door De Porto aan do vreemde gezanten gezonden, bedankt Tur- keye de gezanten voor de belangstelling waarvan zij bewijzen gegeven hebben, door zicli met de kretakwestie te bemoeien. Turk eye vraagt ook aan de vreemdo mogendheden om gozamentlijk do middelen op lo zoeken om den liuidigcn staat van zaken te wijzigen. De oproer der Albaneezen De overheden van Ipek hebben zich aan do regeeringstroepen onderworpen. De laatste legerbenden der muiters ver schuilen zich in den omtrek van Diakova. RUSLAND Archieven verbrand Hot paleis dor Staatsarchieven is Dinsdag morgend door eenen vreesdij ken brand ver nield geworden. Al de archieven zijn ver brand. Men vermoedt kwaadwilligheid. ENGELAND De toestand in Ierland Nieuwe betoogingen, bobben te Cork plaats gehad. De politic wilde do betoogers uiteen drijven docli hotsingen hadden plaats en tal rijke politieagenten en burgers werden ge kwetst. Een dertigtal moesten in do gast huizen opgenomen worden. De stallen van Koning Edward Koning Edward heeft bij testament zijne stallen en fokkerijen van koerspaardon aan koning Joris bezet. Deze zal de paarden op denzclfden voet onderhouden als zijn vader zulks deed. Het vertrek van Keizer Willem Eene overgrootc menigte verdrong zich aan do Victoriastatie te Londen toen keizer Willem moest vertrekken. Do Duitsclio keizer werd tot aan den trein geleid door koning Joris, den hertog van Connaght, den hertog Gornwallis en prins Albert. Do twee vorsten omhelsden elkander, waarna de keizer in den Irein stapte in ge zelschap van lord Roberts en graaf von Met- ternich. Een brusselaar bestolen Jacques Dewille, de persoon die te Londen aangehouden werd voor diefte van een paar oorslingers ter waarde van 50.000 fr. ten nadeele van een Brusselsch juwelier, is voor de middenreclitbank van Londen verzonden om gevonnist te worden. PORTUGAAL. Een tweegevecht. Ten yovolge van een incident, ontslaan wegens eenen groet, tussrhen den minister Van Zoowezen en Markies Gonveia pair van liet koninkrijk, zal de minister zijne gotuigcu aan Markies Gonveia zenden.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1