De Wereldvrede. BUITENLAND. Nog iets over de Kiezing van Zondag 'T EEN EN 'T ANDER Liberale overeenkomst Zestiende jaargang n' 800 7. Vrijdag 27 Nlei 1910 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 0 AALST Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te Alle meededeelingen te zenden aan het bestuur der - Volksstem - J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. Iluren' tekoopen, over to nemen enz., I 40 centiemen voor 2 groote regels. In do heete koorts van den ver woeden kiesstrijd, in de bekommer nissen van kot bang gevaar, waarin bet land zou hebben kunnen verkeeren, hadden de vereenigde tegenstrevers ons land moeten veroveren, zijn de ge dachten van velen onzer lezers onge twijfeld afgetrokken geworden van cene gebeurtenis die anders de moeite waard was om ze, 0111 zoo te zeggen tot in hare kleinste bijzonderheden op te volgen. Ik wil daarom even terug komen op de luisterrijke teraardebe stelling van Edward VII van Enge land. Hetgene die droeve plechtigheid heerlijk en grootsch maakte, het was niet die lange stoet van koningen en koninginnen, prinsen en prinsessen het waren ook niet die duizenden prachtvolle kronen uit alle streken van de wereld toegekomen, ook niet die ontelbare optooisels van straten en openbare gehouwen, de heerlijkheid bestond vooral in den algemecnen rouw van het Engelsche volk, niet. dien rouw die uitschijnt in de kleederen of in de gelaatsuitdrukkingen maar den rouw in het hart zelve van het Engel sche volk. Edward de VII was bemind van zijn volk, die liefde had hij weten le verdienen en hij wist er zich waar dig van te maken. Toen Edward VII nog Prins van Wallis was, moet hij volgens de be weringen van sommigen die de zaak goed schijnen te weten, zijn invloed hebben gebruikt om een einde te stel len aan dien treurigen, bloedigon maar heldhaftigen Boerenkrijg, waardoor het Engelsche volk danig hatelijk was geworden in vele landen, hijzonder in Zuid- en Xoord Nederland tengevolge van de nauwe stamverwanting die het Vlaamsche en het, Hollandsche volk hebben met de Boeren van Transvaal.. Edward herstelt geheel don vrede en gedurende zijne negenjarige regee ring is deze niet meer gestoord ge worden. Toch waren er vele kritieke, hachelijke oogenblikken opgerezen. Het geharrewar in den Balkan, de strijd tot het behouden van den invloed in Marokko, tusschen de Duitschers, de Franschen en de Spanjaarden, do afzondering waarin over eenige jaren Engeland meende te zijn gestoken, de voordurende moeilijkheden die tusr schen de Engelsche en do Duitschc pers opkwamen de vriendschapsbon den die Engeland sloot met Japan, Frankrijk en Rusland en die wantrou wig soms bitter werden besproken in de Duitsche bladen, al die zaken heb ben den vrede niet kunnen storen, dank voor een groot deel aan Koning Edward de VII. Daarom is Engeland, daarom is ganseh do beschaafde wereld dank en eerbied verschuldigd aan den overle den monark, die groot zal zijn in de geschiedenis, niet door den glans zijner schitterende wapenfeiten en bloedige oorlogen, maar door den roem van den alles- overtreffenden vrede dien hij be waard en door den naijver dien hij zijn volk heeft aangevuurd. Hij zal leven in de nagedachtenis van zijn volk en de wereldgeschiedenis zal hem boeken onder den naam van Edward den Vredestichter. Nu hij daar uitgestrekt lag in den doodenwagen, heeft hij misschien meer nog als in zijn leven, bijgedragen tot het behoud van den vrede, Immers tusschen die groote rij van vorsten en vorstinnen heeft men moest van al den machtigenDuitschenKoizer, 4° bladz. per kleine regel 3» 0,20 fr. 0,30 fr. 2° - 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 door een talrijk en schitterend gevolg vergezeld, opgemerkt. Het is wel niet een absoluut, een volstrekt bewijs maar niettemin is het te loochenen dat het oen goed voorteeken is, hetweU veel kan bijdragen tot verbeteren van de vriendschapsbetrekkingen tusschen do groote Europeesche Machten. Vóór zijn vertrek heeft de Keizer lang de hand gedrukt van den Engel- schenkoning en hem hartelijk omhelsd Het langdurig verblijf en de bijzon dere gesprekken van den Duitschen Keizer hebben de levendige aandacht getrokken van de drukpers van heel de wereld. In alle gazetten wordt die be angwekkende gebeurtenis in 't lang en in 't breed besproken en onderzocht. Zien wij niet dus in dien hand druk, in die omarming en in die toespraken eene eenvoudige forma liteit, maar hopen wij dat het de zegel moge zijn die den akt van vriend schap en vrede zal hestempelen en be krachtigen, en die sedert zoovele jaren reeds tot geluk en voorspoed dient, niet alleen van de volkeren in het al gemeen, maar van ieder volk in het bijzonder. Hel was das bepaald beslist al de kleri kale vestingen moesten vallen. Turnhout, de hoofdplaats van het oude Katholiek Ken penland, ging naar den vijand over Ant werpen ging de liberale gelederen verster ken. sedert dat Delvaux, de koningsgezinde, den zoen der verbroederingtian Augusteyns, den koningshater, gegeven had Mechclen, de aartsbisschoppelijke stad. kon aan den druk der vooruitstrevende liberalen niet lan ger weerstaan idem voor Leuven, Nijvel, Thielt-Rousselare, Brugge, Namen en Di- nant. De blauwe en roode blufters gingen alles omver slaan en het feest van Hoog weerdig zou gedagteekend blijven door bet aankomen van een nieuw ministerie, van bet ministerie der verlossing. Overal, in 't arrondissement Brussel, kon digden hunne propagandisten aan dat er over liet aanwinnen van eenen liberalen zetel geen twijfel mogelijk was. Stout gesproken is half gewonnen. En wat hebben wij gezien... Ontzaggelijke eldsommen zijn door hen verleerd gewor den zij hebben niets, niets bekomen, tenzij een zetel dien zij aan een Duitschen Jood verschuldigd zijn. Ziedaar den uitslag van hun streven Nu hebben zij weer een ander liedje uitge vonden. De keus van Zondag is de drukking niet der openbare denkwijze de E. V. is ver- valscht het meervoudig stemrecht is eene schreeuwende onrechtvaardigheid. 't Komt er nog al aardig voor.Welke man die een greintje van gezond verstand bezit, zou durven beweren dat een bestuur dat sedert zes en twintig jaren 's lands zaken in banden heeft, bet vertrouwen van België niet bezit Lieve Heer, M. Janson, riep die jammerklacht reeds uit op den 10 Juni 1881... De man heeft het schoonste gedeelte van zijn leven doorgebracht met dezelfde voorzeggingen over den aanstaanden val der katholieken uit te kramen hij heeft ten min ste twaalfmaal den wagen van de zedelijke iktorie beklommen... en toch bleven de li beralen van het bewind verwijderd De kieswetten waren dood versleten, riepen zij bet mecrderheidsstelsel was wraakroe pend onrechtveerdig de liberalen moesten de evenredige vertegenwoordiging hebben men gaf ze hun nu roepen zij uit dat deze hervorming niet deugt Wij weten wel hóe zij de kieswetten verstaan De boste zal deze zijn die de Katholieken eenvoudig van de kiezerslijsten zal wegcijferen Zij roepen nu op het algemeen stemrecht, wij kunnen deze stemming niet aannemen omdat wij niet kunnen aannemen dat een ieder juist op dezelfde wijze bevoegd is om over de zaken van het land uitspraak te doen, maar, aangenomen dat het a. s. moest aan komen, wie zou er het meest, aan verliezen Wij niet; maar alsdan is'eene zaak zeker, dat is dat er dun geene liberalen meer zouden bestaan. Dit doet ons denken aan een zieke die er op kermt om cone spijs of oen drank te bekomen die hem den dood moeten ver oorzaken Over al dit geschreeuw moeten wij ons weinig bekreunen. Laat ons volop betrouwen hebben in liet katholiek bestuur en werken wij moedig om nieuwe zegepralen te behalen. Er is iets waarop wij de aandacht onzer vrienden moeten inroepen. Meestal begint onze kieswerking te laatwij zorgen niet ge noeg op tijd om onze gelederen te hervormen om onze propaganda op vasten voet te stel len, om voor de geldmiddelen te zorgen, om onzo drukpers te verspreiden, om overal sociale werken in te richten, om onze jonk heid, die altijd gereed is om ons te helpen, in machtige Jonge Wachten te vereenigen dit alles moet rijpelijk overwogen worden. Dit vraagt tijd en werk. Zeker is de werking der laatste weken overtreflelijk maar ons slre ven moet bestendig zijn. Wij hebben overal toekomende jaar gemcentekiezingcn, die zijn van groot bolaug.Indien wij het wel meenen, indien wij allen wat moeite willen getroosten dan zal de maand Oktober van It'll nog voor ons heldere triomfdagen aanbrengen. XXX. De katholieken hebben zich niets te ver wijlen. Zij moeten niet beschaamd zijn over hunne plakbrieven. Waarom vragen de 1 ralon dan dal al do affiehen afgetrokken worden t Zijn zij beschaamd in de hunne Een gelukkig gedacht van den koning Koning Albert, die goed op de. hoogte Is der visschorsbclangon, heeft de gedachte opgevat in Kongo vissclierijen op te richten ten einde in de krisis der vis- sellers le verhelpen. Na zijn verblijf in de Kalangastreokliad hij het gedacht opgeval de Visscherijen van Iiatavga te stichten. Hij heeft nu met het werk der Ibis en bijzonderlijk met bevelheb ber Bullinck deze zaak onderzocht en van nu af is de stichting eene besloteno zaak. Ket bezoek van den lord- mayor. Ondanks den nationalen rouw in Engeland, zal de lord-mayor van Londen, toch België bezoeken. Hij zal op 10 Juli aanstaande, te Antwerpen aankomen en ver schcidene dagen in België verblijven. Opgepast La Gazette schrijft dat na de kiezingen liet dringend ndodig is dat de liberale partij en het land eens de hoofdmannen der liberale partij liooren. De Alliance Liberale zal een manifest versprei den, dat heel Belgie overhoop zal zetten. De komeet van IIalley zou zulks ook ge daan hebben, maar.... er is niets geko men. In den Kolonialen Raad. M. Edward Rolin is lid van den Kolonialen Raad benoemd in vervanging van M. Wille- maers, overleden. M. Rolin is de zoon van M. Rolin-Jacque- myns, gewozen minister van Binnenlandscho zaken. Hij is sekretaris van het Internatio naal Rechts Instituut en werd reeds als Bel gisch gezant naar de Internationale Vredes- conferencic van den Haag gezonden. De Koning der Bulgaren is Dinsdag avond met den Oostende-Weenerex- press van 6 ure 88 naar zijn land terugge keerd. Koning Albert leidde hem naar de statie. Koning Ferdinand zal in den loop van den Zomer nogmaals de tentoonstelling ko men bezoeken. n de krijgsschool. Hot staats blad kondigt een koninklijk besluit af, waar hij de inrichting dezer school gewijzigd en in verhand met de laatste legerverheloringon gebracht wordt. Waarom beschaamd zijn? La Gazette, vraagt dat de kiesaffichen zouden van de muren van Brussel getrokken worden, omdat do vreemdelingen niet zouden zien hoe het vuil linnen der politiekers ge- wasschen wordt- De liberalen loopen hoog op met hunne bluftërij dat er geene overeenkomst meer heerscht onderdo katholieken. De blauwkous, zij zijn nog veel blau wer gevonden sedert hunne mislukte over winning van verleden Zondag zouden echter héter doen eens in hunnen eigen win kei te zien. Zij zouden, zonder door oenen blauwen bril te moeten zien, gemakkelijk bemerken dal kot er hij hen juist ook al niet eendracht en overeenkomst is wat de klok slaat. Zoo heeft men te Oostende M. Serruys, de tweede kandidaat, die liet moede is altijd achter M. Buvl op den lijst te staan, en zin nens is de pijp aan Maarten te geven, omdat Buyl altijd belooft dal de liberalen eenen zetel zullen winnen en er nooit iels van te recht komt. Buyl zou in hot vervolg kunnen zien dal hij zijn plan trekt en zelf de kosten draagt van zijne propaganda. Van den anderen kant schijntereenekwikkelingtezijntusschen Buyl en Serrys omdat er eeno overeenkomst bestond, dat indien Oostende meer liberale stemmen gaf dan Veurne-Diksmuide, Buyl zijnen zetel zou afstaan aan Serruys. Of Buyl daar nu zal van willen weten is cene andere kwestie. Te Brussel zit hot ook al schoof. Cocq, kan didaat der liberale vereoniging is gekozon in de plaats van Cricq van den Liberalen Bond. Van den anderen kant is Louis Huysmans, ook van den Bond, zeer ziek en zou genood zaakt zijn. zijn ontslag le geven. Hij zou dus vervangen worden door Paul-Emiel Janson, ook al van do Liberale Associatie. Deze laat ste zou dus 5 gekozenen hebben op de 7, in plaats van drie. Er zullen daar ook nog wel wat pluimen afvliegen, want liet zal niet lang duren voor aleer het balop zal zijn. De liberalen zouden dus veel heter doen eerst in hunne inrichting eens rond te zien, vooraleer op de katholieken te roepen. HOLLAND. De zaak Kuyper. De kamer heeft met 49 stemmen tegen 81 (rechterzijde en M. Thomson liberaal, tegen linkerzijde) het voorstel van M. Troelstra, strekkende om een onderzoek to openen over de handelwijze van M. Kuyper toen hij minister was, verworpen. FRANKRIJK. In de Fakulteit der medecijnen te Parijs. Woensdag waren bijzondere policiemaat- regclen genomen om de orde te handhaven. Talrijke policieagcnten en vijf afdeelingen Republikeinscho wachten bevonden zich op den oerekoer der Fakulteit, onder liet hevel van M. Lépine. Enkel de regelmatig inge schrevene kandidaten mochten binnenko men. Daar de examens openbaar moeten plaats hebben, werden een twintigtal studenten in do openbaro omheining toegelaten. Er hadden geene incidenten plaats. In het Elyseum Woensdag namiddag om 8 ure ontving president Fallières in het Elyseum liet bezoek van Koning Manuel van Portugal. De twee staatshoofden onderhielden zich gedurende 25 minuten. Kort daarna bracht president Fallk ros aan Koning Manuel zijn bezoek terug. Nadat president Fallières in hot Elyseum teruggekeerd was,ontving hij er den erfprins vanTurkye met wien hij zich eenkwaart uurs onderhield. Ook aan dezen bracht de voorzitter der Franscho Republiek zijn bezoek terug. De muiterijen in het leger. ^Erge incidenten hebben plaat:, gehad in het kamp van Maseilon. hij Nimos. ten ge volge van hot overbrengen van liet 210" re giment voetvolk naar dat kamp. De soldaten waren reeds misnoegd omdat zij hunne kazerne moesten verlaten, en toen zij in hot overstroomde kamp kwamen on vast stelden dat er géene slaping genoeg was, bliezen zij 's nachts appel en bijna allen ont vluchtten het kamp en begaven zich naar Nimes, hunne geweren en ransels in hot bosc-h achterlatende. Do soldaten worden door do troepen naar liet kamp teruggebracht. Generaals Andry en Gallieni hebben eon onderzoek ingesteld. De zaak Duez De onderzoeksrechter heeft Woensdag morgend twee bedienden van Duez, Moreau en Breton ondorhoord. Deze hekenden dat zij reiskosten ontvingen voor reizen welke zij niet gedaan hadden. Twee werklieden gedood In do schaliegroeven van Fumay werden twee werklieden door een steenblok, dien bij eene ontploffing weggeslingerd werd, ge- trollen. Beiden hieven op den slag dood. Torpedoboot beschadigd. De onderzeese he hoot Eclair is nabij het schiereiland Giens ton gevolge van het bre ken der as in eenen noodlottigen toestand ge raakt. De torpedo Hercale kon er in geluk ken do Eclair le redden. Vischsloep vergaan. I'e vischsloep 1372, van Bray Dune, is op den vuurboot Snotc gehotst en gezonken. De patroon, oen matroos en de kajuitjongen ver dronken. Een matroos kon door do visch sloep 1402 gered worden. DU ITSCH LAN D Keizer Willem en M. Pichon. De vreemde drukpers maakt veel gerucht over hel onderhoud dat Keizer Willem II, te Londen had mot M. Pichon, de Fransche go- zant. Er wordt zelfs gezegd dat er daar spraak was van hel stichten eoner Europee- sclio confederatie. Dat ontwerp werd zelfs niet aangeraakt. ENGELAND De rouw Uit Londen ontvangen wij een bericht meldende dat naar liet verlangen van Ko ning Joris en de Koninginnen Marv en Alexandra de volle rouw maar zal duren tot 17 Juni en do halve rouw tot 30 Juni, zulks om de al te groote handelsverliezen tijdens het zomerseizoen te voorkomen. Koningin Alexandra Koningin Alexandra heeft uit alle streken van Engeland talrijke verzoekschriften ont vangen, waarin men haar verzocht te molden dat het nieuws, als zou zij voor immer Enge land verlaten en zich in Denemarken terug trekken, ongegrond is. Koningin Alexandra heeft zeven-en-veertig jaar in Engeland door gebracht. Gedurende die lange jaren heeft zij van hel Engclsch volk zoovele bewijzen van genegenheid en liefde ontvangen, dat zij altijd Engeland als haar vaderland mag aan zien De katholieken en de echtscheiding De Engelsche rofhler O. Connor heeft aan den minister van jüsticie gevraagd hem to vervangen in een echtscheidingsproces. om dat hij katholiek is en de echtscheidingen door den katholieken godsdienst niet erkend worden. TURKYE. Op Kreta. Hot gouvernement van Kreta heeft boslo ten al do ambtenaars die geweigerd hebben den eed van getrouwheid aan den koning van Griekenland af lo leggen, onmiddelijk af lo stellen. De Kretenzers worden waarlijk al le on- voorzichtig. RUSLAND De toestand in Finland. Ho afgevaardigden der rechterzijde bobben een protest gericht tegen ilc vroemdo tus- schenkomst in de Finiandsclie kwestie. Zij vragen in liet manifest dat de Russisch- Finacho zaken door Rusland zolf zouden hcridderd worden.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1