Schrikkelijke zeeramp Voorgedaan is nageleerd De aanslag van Madrid 'T EEN EN 'T ANDER De anarchist TABORELLI in het Nauw van Kales tiet Staatsblad Na den slagp Waarom het kartel h 27 slachtoffers. Zestiende jaargang n' 800 8. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 28 Mei 1910 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand A frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie: Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9 AALST. Groote aankondigingen en cliëhés volgons accoord. Alle mcededeelingen te zenden aan liet bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendi Kerkstraat, 9 Aalst. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopcn, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2^ groote regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr. 3e r r 0,30 fr. 2° r 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Nu de ordelievende burgers weer voor 2 jaren gerust kunnen zijn in het goed bestuur van ons land, mogen zij echter niet denken dat wij met de ar men gekruist mogen zitten. Wij moe ten de bewegingen van de tegenstre vers goed gadeslaan en onze verdedi ging krachtiger en doelmatiger maken dan hunnen aanval. De socialisten en liberalen zijn het eens om hunne troe pen aan te zetten van stonde al aan den strijd voor te bereiden van 1912. De socialisten gaan met dit doel reeds een congres bijeenroepen tegen 1(S Juni aanstaande. Daar in die familiebijeen komsten gaan zij hunne krachten me ten, nieuwe wapens smeden en de har monische werking tusschen al hunne aangesloten groepen regelen. Wij mogen ook niet wachten de meeste katholieke bladen hebben het reeds vermeld, maar het mag niet bij ■woorden blijven. Het moet noodzake lijk gebeuren, dat alle vooruitziende werkers oogcnblikkelijk het plan opma ken en zich onverpoosd aan het werk zetten. Oeene lamlendigheid, geene aarzeling' in onze rangen, maar met kloeken moed, met vertrouwen in ons zelve en in onze zaak, de toekomst in gezien, vergeten wij niet dat de over winning niet ten deele valt aan hen die niet dapper hebben gestreden en niet tijdig zijn begonnen Doch om met goeden uitslag' don strijd aan te vangen en in den uitval te gelukken moeten wij eendrachtig zijn. Volgen wij het voorbeold ons ge geven door de tegenstrevers. Niettegenstaande de talrijke, tot in den grond verschillende strekkingen, gaan de liberalen eensgezind los op hun aller vijand, het clericalisme Er zijn kwesties waar de katholieken op verdeeld zijn, natuurlijk Er zijn in onze partij verschillende strekkingen maar dat zijn vraagpunten van onder geschikt bolang. Boven al die punten staat hoogboven ons, het ideaal aller katholieken, die betrachting van geheel hun streven, namentlijk het behartigen van het al gemeen welzijn en het behoud van onzen godsdienst. En hoe verscheiden en afwijkend die verschillende punten in schijn ook mogen wezen, in den grond zelve kunnen zij goed worden overeengebracht of ten minste worden verzoend. Die overeenkomst dan moet hij elke gelegenheid worden gezocht en tevens onder de katholieke vrienden bewerkstelligd worden. Zetten wij ons dus onmiddelijk aan 't werk Liever vandaag als morgen ledereen kan zich bezighouden op het een of ander gebied. Overal bijna bestaan er kringen die voor doel heb ben de kristcne gedachten te doen ken nen, te ontwikkelen en te doen zege pralen... Doch hoe machtig, hoe vruchtafwer- pend ecne gezamentlijke w erking ook zijn moge, hoe noodzakelijk en onmis baar zij. in werkelijkheid ook is, de persoonlijke werking gaal hoven alles. Hebben de feiten van verleden week het niet klaarblijkend getuigd Arron dissementen waar dp volksvertegen woordigers persoonlij k tot hunne kiezers zijn gegaan, hebben het ver trouwen van het kiezerskorps behouden en vermeerderd. Dit was hot geval zoowel bij katholieken als hij liberalen en socialisten, 't Is voornaamlijk door de persoontij he werking der socialisti sche kandidaten en do indicidueële me dehulp van hunne partijgenootcn, ik druk hier vooral op de uiterlijke wer king, deze waarmede zij op tijd en stond kunnen mee pralen of blagee- ron hijzonder als er kiezing op han den is, liet is daardoor hijzonder, dat het zoo uiterst moeilijk valt hen uit hunne bezette stellingen te verdrijven. Dat de katholieken, dien naam waar dig, zich onverholen aan het werk stellen. Daarom, bevriende Lezers, laat u niet overrompelen in treinen, in fabrie ken, in herbergen, in bijeenkomsten, toont dat gij ook iemand zijt, dat ge man zijt, en dat ge ten minste zooveel als wie ook, het recht en den plicht hebt uwe princiepen en uwe overtui- ing te verdedigen. Leest, katholieke dag- en weekbla den en prijst ze aan in uwe omgeving, komt uit voor uw gedacht als het er op aankomt, en op minder tijd dan ge denkt, zult go verwonderd staan over den invloed dien gij zult hebben teweeg ebracht. Daarom ieder dadelijk aan het werk, want de tijd vliedt snel. Kortelings komen wij op deze zaak terug, want zij js al te belangrijk. Dat onze lezers zich hierover eens bedenken -vV- Diplomatisch korps. Graaf d'Aarschot-Schoonhoven, raadsheer bij liet Belgisch gezantschap te Parijs is van zijn, ambt ontheven M. Max van Yperzelc de Slrihou, raadsheer hij het Belgisch gezant schap te Berlijn, is te Parijs benoemd, M. P Pöltzer, gezantschapssecretaris te Stockholm is vorplaatst naar Berlijn; M. Gh. Papemans do Morchoven, gezantschapssecretaris van 2" klas te Lissabon wordt gezantschapssekre- taris van 1'- klas M. baron Leon van Caloen, wordt gezantschapsgeataclieerde be noemd. Burgemeesters. M. Verstrae- ten wordt burgemeester benoemd te Sinaai. Staatsspoorwegen. Het ont slag van M. De Witte, statieoverste van 1' klas wordt aangenomen. Hij mag zijne rech ten op pensioen doen gelden. Nieuwe uitvinding. Na het rookloos poeder heeft een Engelschman, Martin Hale, van Londen, nu ook een poeder uitgevonden, dat hij de losbranding geene vlam vertoont. Daardoor zou het onmogelijk worden hij ecnen veldslag de juiste positie der kanonnen te weel te komen. Deze uitvinding zal wellicht wederom ge daan zijn ter wille van den lieven wereld vrede. Onze munt.Lit het verslag van M. Gh. Logrelle, algemeen kommissaris der munt aan liet ministerie van geldwezen ge zonden kunnen wij oenige nuttige cijfers opnemen. Sinds 1832 werden 937 miljoen Belgische geldstukken geslagen, hebbende eene waarde van ongeveer 1208 miljoen frank. De verdeeling wordt gedaan als volgt Gouden geld 598.042.745 Zilveren geld 575.459.201 Nikkel geld 24.295.136 Koperen geld 9.388.988. De hersmelting deed voor eene waarde van 74.118.140 fr. geldstukken uit den om loop trekken, te weten Gouden geld 14.010.025 Zilvergeld 44.425.059 Nikkelgeld 11.132.117 Kopergeld 3.914.945. Er zijn.dus thans nog voor een bedrag van 1.133.058.927 frank Belgische muntstukken in- omloop. Men moot echter in aanmerking nemen dat een groot deel van «Ie geldstukken welke binnengehouden worden of niet meer gang baar zijn, niet terugkeerden. Zoo hijvoorbeeld do oude nikelmunt met den leeuw Meer dan 30 per honderd der stukken zijn in den munt niet terug aan boden geworden. Onze vorsten op reis. Koning Albert en koningin Elisabeth zullen Zonda. avond om 10 ure Brussel verlaten, en Maandag morgend. om 0 uren, te Potsdam aankomen. Het gevolg der vorsten zal bestaan uit graaf Jan de Merode, grootmaarschalk van het hof luitenant-generaal Jungbluth. over ste van liet krijgshuis luitenant-kolonel baron de Moor, aide de camp baron de Woelmont, grootmeester van het huis der koningin en gravin d'Oultremont, eeredame. In het Koninklijk Paleis. Koning Albert ontving Donderdag morgend M. Schollaort, minister van binnenlandsehe zaken en had met hem een langdurig onder houd. Daarna kreeg Z. M. het bezoek van graaf Bonin Longare.Italiaanschcn gezant,die hem, in naam van Koning Victor Emmanuel, de keten van de orde der Annoncialen kwam aanbieden. Dan was 'l de beurt van M.Luis Gara-rchtu belli, gezant van Urugay, die don Koninj zijne geloofsbrieven bracht. Keizer Willem te Brussel. Men verzekert dat de Keizer van Duitsch- land dezen Zomer do tentoonstelling van Brussel zal komen bezoeken. Prins Albert zou er hem te Berlijn zelf om verzoeken, 't Ware nog eene gelegen beid te meer om hel volk naar Brussel te doen stroomen. Hersteld. M. Liebaort, die ecnig dagen geleden door eenen automobiel omver geworpen werd,is thans zoo goed als hersteld en kan reeds uitgaan. Een katholiek, danig verheugd over den uitslag van den strijd,stuurt ons het volgende dicht, dat we graag opnemen in - De Volks stem - Gegroeto katholieke vlag, Gegroet, o vrijheids onderpand Ge komt gansch weerdig uit den slag, Begroet door gansch het. land. Verwoed en met vereende kracht, Met 't blinkend zweerd in de hand Viel men u aan, doch trots hun' macht Blijft gij steeds onvermand. Hoera nu zijn onz' kinderen vrij Van geuzenschool en scliand, Hun' schoone ziel 1 «waren zij Voor God en Vaderland. Hoera nu zijn onz' zonen blij, Ilcn wacht geen slavenband, Hun forsche kracht bewaren zij Voor God en Vaderland. Daarom met dankbaar hertgeklop Stijgt nu van alle kant Het dankgebed tot Hem nu op, Die waakt op Belgenland. F. Vooruit wil kost wat kost het kartel slui ten tusschen alle antikatholieko partijen en zulks voor alle kiezingen. Hel is volgens hem het eenige middel om de katholieken buiten te krijgen. Nu de cijfers der kiezing van Brussel, zijn voor de katholieke lijst 129.152 stemmen. Voor de tegenstrevers 105.238 stemmen. Dc katholieken en de kartellisten zouden dus hetzelfde getal zetels behalen als nu. Te Antwerpen behaalden de katholieken 82.878stemmen.De oppositiepartijen 82.203. Hier ook zouden de katholieken hunne zetels bewaard hebben en de socialisten en liberalen 0 dus nogmaals hel statu quo Het kartel zou dus enkel eenige stemmen aan de liberalen en socialisten kunnen doen verliezen. Waarom kan T oor uit dus beweren dat het kartel liet eenige middel is om de katho lieken aan do deur te zetten Het antwoord is gemakkelijk te geven Omdat Dampens in de laatsto kiccing, i: 1908, niet veel over had om buiten te blijven, en Vooruit vreest dat hij ondanks zijn ge waardeerde werking in de kiezing van 1912 toch door liet kiezerskorps zou van kant laten worden Nog eene ontdekking. In een koffer,, toebchoorende aan den anarchist Joso Carregia Taborelli, heeft men talrijke anarchistische schriften gevonden. Deze zullen onderzocht worden om te weten of Taborelli geene medeplichtigen gehad heeft. Een vreeselijk besluit. Taborelli was mismaakt hij had eene ergo afwijking der ruggraat. Daardoor had hij eenen hevigen haat tegen het menschdom opgevat en was besloten zich van het leven te berooven docli zooveel mcnschcnlevons mogelijk met het zijne te vernietigen. In een schrijfboek dat ook op zijne kamer aangeslagen weid, legde hij uit op welke wijze hij zijn vreeselijk voornemen wilde ten uitvoer brengen. Hij zou hij eene galavertooning in den schouwburg vier bommen aan zijn lichaam vastmaken zich naar den schouwburg he geven en er zich van do bovenste galerijen naar heneden werpen om zoo do bommen te doen ontploffen. De uitwerking zou verschrikkelijk geweest zijn. Het gebouw zou geheel vernield ge weest zijn en goen enkel toeschouwer zou liet levend ontkomen zijn. Een onderzeeër door een paketboot aangevaren. Het pabetboot Pos dc Calais van Kales naar Dover stoomemle heeft Donderdag na middag op nauwelijks eene mijl van de kust, den onderzeeër Pluviósc aangevaren. Dczo zonk onmiddelijk en wierd niet meer teruggezien. Er waren 27 personen aan boord. De botsing. Dc paketboot had nauwelijks Kales ver laten, toen een hevige schok gevoeld werd, do Dool stopte. Dc kapitein da«;ht dal het schip eene boei geraakt had, doch plotselings verscheen aan den achterkant van den stoomordo Vap van eenen onderzeeër. Nie mand aan boord ziende, liet dc kapitein van de Pas de Calais eene hooi af om te ©aan zien wat er gaande was. De bootslieden konden niet binnen er kloj ten op de wanden van den onderzeer. Zij kregen geen antwoord. Schielijk begon de onderzeeër te zinken en toen zag men slechts dat het de Pluwusc was De I'as de Calais is onmiddelijk naar Kales teruggekeerd, Oefeningen De Pluviósc en hut zusterschip i'en lose deden samen oefeningen voor Kale 3. Zij waren pas een half uur U- yoi rn uit Kales vertrokken. Toon de Pluviósc eene luikeling gemaakt had en terug naar boven wilde botste hij tegen de schroef van de Pas de Calais. De Pluviósc moet oen grooten lek hekomen hebben. De officieele berichten Het Fransch ministerie van zeewezen heeft ie volgende berichten medegedeeld Vooreerst meldde men dat er verondersteld werd,dat de Pluviósc door den paketboot Pas Ie Calais aangevaren en gezonken was. Een later telegram berichtte dat do Pas dc Calais hot gerucht bevestigd had en dat er van do Pluviöse niets meer te bespeuren was. De reddingswerken waren aangevangen doch liet was door de sterkt' strooming onrno- clijk de Pluviósc te naderen. Verscheidene slepers en reddingsbooten waren ter plaats gezonden doch hunne hulp kon niet baten. Uit Duinkerke werd bericht ontvangen, dat van daar 'eene sterke zuigmachien on verscheidene duikers vertrokken waren be- vens de tnrpedos Durandal en Escopclte. Het laatste bericht van het ministerie luidde, dat de juiste lijst der bemanning nog niel gekend was. Men weet slechts dat kapi tein Tallot zich aan boord bevond. De hulp. Al de beschikbare sloepbooten en materi alen zijn naar do plaats der aanvaring gezon- lon om te trachten den onderzeeër op te halen. Dc minister wordt ter plaats ver wacht. Hoe het ongeluk gebeurde. Het was 2 ure toen de'Pas dc Calais onder hel hevel van kapitein Salomon de haven van Kales verliet. Het schip vaarde zou snel mogelijk, toen plotseling eene soort wrak in het vaarwater verscheen. Onmiddelijk werd terugstoomen bevolen, docli door de snelle vaart ging zulks zoo ge makkelijk niet en eene botsing bad plaats. De Pas dc Calais had avarij bekomen aan den achtersleven en het roer was verwron gen. Inderhaast word eene reddingsboot afge laten om ter plaats te blijven en dc Pas dc Calais stoomde naar Kalos terug om hulp te halen. I)e passagiers van do Pas de Calais zijn dan met de Empress naar Dover vertrokken. Geene hoop meer Donderdag avond om 7 1/2 ure. zijn do sleepbooten van Kales en de Ventóse naar de haven teruggekeerd. Er is geene hoop meer de ongelukkige opvarenden van do Pluviósc te redden. De verslagenheid is algemeen. Het is on-/ mogelijk de Pluviósc te hereiken. De onderzeeër ligt op oene diepte van 17 meters. Men vreest dat alle hulp te laat zal komen. De ontroering te Kales. Bijna al de leden der bemanning wonen te Kales. De drie bevelhebbers der ondor- zceschc static bevinden zich ook aan boord. Deontroering te Kales is onbeschrijflijk. Heel de kust is vol nieuwsgierigen die angstig do reddingswerken volgen Dc vrouwen der zeelieden wconen. Hol schouwspel is aandoenlijk. Het verhaal van eenen ooggetuige. Een persoon die zich aan boord van dc Pas dc Calais bevond, verhaalt do ramp als volgt Wij hadden juist Kales verlaten en de paketboot stoomde recht naar de Engelschc kust. Het was een prachtig weder. Do zoo was zeer kalm en al dc reizigers bevonden zich op dek. toen plotselings oen lievige schok plaats had. De personen die zich in do eetzaal van het schip bevonden kwamen inderhaast ho ven. Niemand kon uitleggen wat er gebeurd was. - Eensklaps steeg eene spitse massa uil de. zee oj) en na eenige oogonblikkon verdween het voorwerp terug onder water, - Niemand vermoedde wat er gaande was. - Dc officieren alleen begrepen onmidde lijk dat bel voorwerp dal uit de zee was opgestegen en terug verdwenen, een onder- Z'-cr was.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1