Voorgevel der Wereldtentoonstelling van Brussel ly De Wereldtentoonstelling 'T EEN EN 'T ANDER Het gedacht van M. Beernaert De schrikkelijke Zeeramp in het Nauw van Kales Telefoon 1 14. Brusselsche Briefwisseling Zestiende jaargang n' 800 9. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag en Maandag 29-30 Mei 1910 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Bestuur en Redaktie 2 Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Kerkstraat, 0, AALST. Inschrijving in allo postbureelen en ten bureelo dezes best; r Kerkstraat, 9, Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9 Grooto aankondigingen en clichés volgons accoord. AALST. ilksstem J. Van Nuffel-De Gendft Kerkstraat, 9 Aalst. Gevraagde cn aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 grooto regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr. 3e 0,30 fr. 2° 1,00 fr. èn 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Wanneer een land in staat is, we reldtentoonstellingen in te richten dan 'blijkt daaruit dat er in dat volk een groote hoeveelheid is van economische, j stoffelijke welvaart en het zeker be staan van een hoogen graad niet al- leen van verstandelijke maar ook van jzedelijke ontwikkeling. Het zijn slechts landen die loven in weelde, die haden in grooten voorspoed, die zich dien - luxe of als ge wilt dat - reklaam - voor inheemschcn handel en inlandsehe nijverheid kunnen ver schaffen. Thans valt de eer zulkcr in richting de stad Brussel ten deel. Het is in den echten zin eene wereldten toonstelling immers verscheidene lan den nemen er aan deel. Wij vernoe men onder andere Duitschland, Frankrijk, Engeland, Spanje, Holland, Canada, China, Brazilië... Roosevelt betreurde het onlangs nog dat de Vereenigde Staten er niet olliciëel hebben aan deelgenomen. Daar ziet. men de ontplooiing van de groote vredeliovendo machten der na tiën, het is geene schouwing van mach tige legertroepen, maar de ontluiking van den economischen, stoffelijkcn rijkdom dor landenHet is een veld van verbroedering tusschen de volke ren, die daar gezamontlijk in een geest van hoogcr opvatting de schatten van hun vaderland komen vertoonen. Dat wij alzoo sproken over de ten toonstelling van Brussel, het is niet om ervoor reklaam te maken, maar wel omdat wij het welgelukken zulker onderneming aanschouwen als een welgelukken eener nationale onderne ming, waartoe ieder waar vaderlander zijn doeltje moet bijdragen. Wij zetten onze achtbare lezers aan die zinnens zijn de tentoonstelling te bezoeken, niet enkel te gaan uit nieuws gierigheid of uitsluitend uit begeerte naar uitspanning, maar ook,en vooral zelfs, om voldoening te geven aan hun- nt; gewettigde zucht naar meer en beter weten en de begeerte naar hoogere kennis en meerzijdige ontwikkeling. Dat is het onoverschatbare nut eener tentoonstelling voor dezen, die er hun voordeel weten uit te trekken. Ambachtslieden en landbouwers zullon er de volmaaksto hedendaagsche werktuigen cn de nieuwste werkwijzen aantreffen. Nijveraars, handelaars en nering doeners kunnen de verschillende pro- dukten van verscheidene werelddeelen van nabij onderzoeken onderwij zers en leeraars vinden er onuitputbare bronnen om de moderne leerwijzen, in de onderscheidene gewesten, te be schouwen en er zich aldus een alge meen gedacht van te geven Sociale werkers zien er de maat schappelijke instellingen uitgestald die er niet enkel in ons land bestaan maar ook elders in den vreemde. Wij zijn overtuigd,dat er in een goed bezoek aan de tentoonstelling voor velen onzer lezers en lezeressen eene bron is te vinden van hoogere bescha ving, een begin van meer wetenschap pelijk leven en een spoorslag naar meerdere ontwikkeling. Daar wij katholieken niets meer verlangen dan ons volk eene grootere beschaving te geven,daarom zetten wij onze geachte Lezers en Lezeressen aan die dit jaar een bezoek aan de tentoon stelling zouden brengen er zooveel mo- gelijkjnuten voordeel uit te trekken. Onlangs schonken wij onze lezers kosteloos oen nauwkeurig plan der tentoonstelling, thans geven wij een zicht op den ingang derzelve. We zullen later do gelegenheid heb ben eens te zanten eene wandeling te maken in de tentoonstelling en terloops de merkwaardigste zaken aanwijzen. De Beiaard van Sottegem wcnscLt in zijn nummer van 29°" Mei De Volksstem geluk en welkom om zijne ver schijning als dagblad. Het blad voegt er bij dat bet hoopt dat wij krachtig zullen mede werken tot bet behoud der eendracht in de katholieke partij. Dc Volksstem durft verzekeren, dat sclieur- verwekkingof twistznaiïng. nooit in zijne be doeling lagen of zullen liggen. IJdele hoop. Liberalen en socia listen weten niet meer tot welken duivel bunnen toevlucht nemen,omdat liet katholiek minislerje niet omvergeworpen ligt. Zij stellen nu hunne hoop op twee ge kozenen dor katholieke lijst, van wie zij den ken dat zij zich van de katholieken zullen afscheuren cn zóó helpen het ministerie te vloeren. IJdele hoop rood-blauwe geuzen Denkt gij misschien dat de twee gekozenen waarop gij u beroept van uw kaliher zijn,en maar zoo veel eergevoel bezitten als gij zelf. Betrouwt er u niet op nooit zullen de onafhankelijke gekozenen u helpen om de zaken der anti klerikalen te doen bloeien. Eene Chineesche zending Veertien Chineesche officieren, met prins Tsaï Tao, broeder van den prins-regent Tchoun aan het hoofd, zijn Vrijdag te Brussel aangekomen. Deze zending doet thans eene omreis in Europa om do krijgsstclsels van de verschillige landen te bestudeeren. Van hier trekken zij naar Berlijn. Onze bevolking.—Op31 Decem ber 1909 bedroeg de bevolking van België T.451.903 inwoners, zijnde 3.749,049 van het vrouwelijk en 3.702.854 van het manne lijk geslacht. Er zijn dus 16.195 vrouwsper sonen meer in België dan manspersonen. De meest bevolkte stad is Antwerpen, met 317.171 inwoners; de minst bevolkste ge- pieente blijft Zoetenaai, met 23 inwoners. Deze gemeente heeft in evenredigheid meest inwoners gewonnen, want hare bevolking is in 1909 mot 1/22 aangegroeid. De bevolking der provinciën is Brabant 1.477,229 Henegouwen 1.234.118 Oost- Vlaanderen 1.118.235 Antwerpen 973,455; Luik 899,537 West-Vlaanderen 876,014 Namen 365,420; Limburg 273.632; Luxem burg, 233,963. De militielichting van 1911.— De jongelingen geboren in 't jaar 1891 en dus deel moeten maken van de lichting van 1911 zullen zich reeds in do maand Juni aan staande moeten laten inschrijven. Vroeger gebeurde zulks maar met December. De komeet van Halley. Uit vcrsclieidene plaatsen meldt men dal de Komeet van Halley gezien is of ten minste dat men meent zegezien te hebben. Do oorzaak van bot onzokere is, dat de ster maar zoo groot en zoo klaar is als eene an dere en dal er van baron staart, zelfs met goede verrekijkers, schier niets te zien is. De vermeerdering van het getal volksvertegenwoordi gers Volgens do wet inag er niet meer dan één volksvertegenwoordiger per -10.000 inwoners zijn. Deze wel blijft echter stom voor hetgeen betreft tot hoever de evenredige verdeeling der volksvertegenwoordigers kan gaan. Er mofjen nieuwe volksvertegenwoordi gers gemaakt worden, doch zulks is niet noodzakelijk volgens do wet. De achtbare staatsminister heeft aan een opsteller van Le Patriate verklaard - Wat voor mij klaarblijkcnd uit do kie zing van verleden Zondag af te leiden is en ik zeg zulks buiten partijgeest is, dat ons kiesstelsel moet gewijziyd- worden. Hkt VIERKANT Hk'VEN DEN LUST IS EENE HINDERNIS. Men moei dat vierkant weglaten cn den kiezer volle recht geven te kiezen waar hij wil. Het huidig kiesstelsel werd ondanks mijn verzet ingevoerd steeds bob ik het aanzien als een hinderpaal vtor do zuivere toepassing der evenredige vertegenwoor diging.'En meer en meer, in alle partijen, denk ik, is men onder dal opzicht van mijn gedacht. - De verwezentlijking dezer twee hervor mingen afschaffen van het vierkant boven don lijsten vrijheid van panacheeren zou moer politiek leven aan het land geven en ons dichter bij de waarheid der stemming bren gen. Dan zou de kiezer zijnen lijst zelf op maken, naar eigen keus Het zou geen VKRKENIGINGSKOMITKIT, SLECHTS ITT LENIGE PERSONEN BESTAANDE, MEER ZIJN, I»AT ZIJNEN WIL AAN HET KIEZERSKORPS ZOU OPDRINGEN. M. Promès, onderzoeksrechter te Brussel, die ile wetgevende kiezing van Zondag geheel gerekend heeft, zegt dat het vierkant hoven den lijst een aanslag is op do vrijheid van den kiezer. Het vierkant hoven den lijst dwingt den kiezer te stemmen vooreenen lijst welke hem door eene politieke verocniging opgedron gen wordt. Men laat hem ter nauwornood het recht te protesteeren tegen de volgorde der kandidaten. Men zegt hom Hier is een lijst. 'I Is te nemen of le laten - Vooraleer le stemmen moot de kiezer eene politieke belijdenis aHeggen, hetgeen toch niet verhindert, dat hij in eenen lijst na men vindt, wier gedacht geenszins met het zijne overeenkomt. De groote macht aan de politieke veroeni- gingen gelaten leidt naar de monsterachtige kartels. Om de verbrokkeling der partijen te vermijden hebben wij bet - quorum dat bestaat voor de gemcentekiezingen. In werkelijkheid zijn onze wotgevende kiezingon slechts kiezingen van den tweeden graad, daar de kiezers gedwongen zijn de keus van een groepje te bevestigen. En indien er geene oppositie was. zou den do kandidaten van dat groejye zonder strijd gekozen zijn. De huidige kieswet moedigt die hatelijk heid aan. Zij maakt do onverschilligheid der menigte stelselmatig. De zedelijke invloed van eenen lijst wordt zelfs verzwakt,door de willekeurige weglating van personen, die veel bijval aan eene lijst zouden kunnen ver zekeren. Zoodoende wordt de vrijheid van het kiezerskorps nog meer besnoeid, (Nadere bijzonderheden.) Eene vrouw aan boord Er wordt gemold dal eene vrouw door Bij zondere toelating zich aan boord van de Plu vióse bevond op het oogenblik der ramp. De minister ter plaats. Vrijdag morgend rond 3 1 2 ure zijn de ministèren de onderstaatssekrotaris ter plaats gokomen. Zij scheepten zich in op dc slecp- Js>ot van do Handclskamer, welke juist on dier stoom lag. De Pluviêse verdwenen. Toen de duikers afdaalden om te trachten de Plucit'ise lo bereiken was de onderzeeër verdwenen. Later vond mon hem terug eenigo meiers verder. De lievige strooniing had den boot verplaatst. De hulp. Men kan slechts anderhalf uur por zes uren werken, ten gevolge der slrooming.. Van alle kanten worden hulpbooten ter plaats gezonden. Uit Cherbourg, Duinkerko, Kales. Lorient enz., zijn sleepbooten, kranen, vlottende dokken enz., aangekomen. Een duiker is er na groote moeilijkheden Ln gelukt, eene kolen aan den onderzeeër Vast tc maken, doch do kelen is door de Strdoming afgeslagen en do Plumose is wcèr eenigo meters weggedreven. Alle hoop is veMohen. M. de Minister van zeewezen, heeft per soonlijk hel onderzoek gedaan en het ver slag aan zijne kollegas gezonden. Uit liet onderzoek blijkt dat do Pluvióse zijne oefeningen geëindigd had en terug naar boven kwam om de haven van Kalës binnen Le varen, toen do Pas dc Calais op den achtersteven hotste, Indien de Pluvióse nog een tiental minu ten hoven water verscheen, moet zulks toe geschreven worden aan liet feit, dat dc be velhebber onmiddolijk na do botsing zal bevo len hebben naar do oppervlakte van hol water le stijgen. Daar het water echter met geweld binnendrong, zonk de Pluvióse weldra en de bemanning verdronk. De Pluvióse zou reeds eene avarij gehad hebben Bevoegde personen vinden bet zeer zondor- ling, dat do bevelhebber van den onderzeeër in het vaarwater van de Pas de Ca /ais is komen liggen, daar hij nochtans goed de ver-» trekuren kende. Wat meer is, dank aan zij nen periscope, moest hij op de Pluvióse ver wittigd zijn dal de Pas dc Calais in aantocht was. Men kan dus niet gissen waarom do bevel hebber zich niet verwijderde, waaruit men opmaakt, dat het schip reeds eene avarij be komen had cu er iets aan de machienerij haperde waardoor hot do Phrvióse niet weg kon. Bij de beproefde familiën. Dc oude moeder van don bevelh' bber Cal- lol is wanhopig van droefheid. Zijne jonge vrouw, die ziek ligt te Parijs, weel nog niets van het vréeseiijk ongeluk. Niemand durft hot op zich nemen dc arme vrouw op de hoogte te brengen. Al do familiën der opvarenden hebben reeds geidelijken steun ontvangen. 27 Mei. Het bezoek dat onze Koningen orizo Ko ningin aan Keizer Wilhelm zullen afleggen, zal door plechtige feesten opgeluisterd wor den. Volgens de oude gewoonte van het Bor- Hjnscho Hof zal er eene grooto wapenschou wing plaats grijpen.Die militaire betoogingen zijn altijd plechtig en indrukwekkend. Er is voorzeker in gansch de wereld geen leger dat in zake van tucht cn krijgsopvoeding het Duilsch leger overtreft. Ik heb zoo eens een ••revue" bijgewoond en ik mag u verzekeren dat ik nooit schooner schouwspel onder de - oogen gehad hel). Ilot was ter gelegenheid van liet bezoek van prins Alexander,de afge storven erfgenaam van den troon der Neder landen. Die prins van Oranje was zeker de minzaamste der Hollanders niet. Hij was nog il baarsch van voorkomen en er kwamen hem soms op de lippen zekere antwoorden, lie men nog al streng beoordeelde. Nu do Keizer bad eerst voor hem zijn voetvolk doen voorbijgaan... Do prins bleef koud, zelfs on verschillig. Do beurt der artillerie kwam aan Alexander gewaardigde zich niet een woord van tevredenheid te geven... De grenadiers van Augusta, do Uhlanen, de Huzaren des doods volgden in volle pracht... De keizer vroeg plotselings aan zijn koninklijken be zoeker - Maar hoe vindt uwe Hoogheid mijne mannen i Zijn ze niet van ontzaggelij ke gestalte Zeker, zeker, luidde het antwoord, maar in Holland hebben wij over stroomingen die twee meters hoogte berei ken. Wij mogen met fierheid bestatigen dat zulke handelwijze die van onzen Koning niet is. Zijne Majesteit Albert I laat overal den gunstigsten indruk. De vreemde dagbladen zijn hot daarover eens. Het is waarachtig in geborenheid. Zij die zijnen doorluchtigen grootvader gekend hebben, zullon u spreken over de kieschheid die Leopold I kenmerkt. Ik heb nog onder de oogen Engelsche couran ten die met den grootsten lof spraken over zijn oom, toen Leopold II een jaar na zijne inhuldiging Engeland bezocht. Nooit zag mon tc Londen een edeler feestmaal dan dit. dat hem aangeboden werd door den Littorary Fund, een genootschap waaraan'de meest- befaamde schrijvers van Engeland aangeslo ten zijn. Hij werd daal* verwelkomd door do twee doorluchtigste staatsmannen van hol Engelsche rijk, door Gladstone, den - great old man - en t door Lord Beaconslield (Dis- raëli). Koning Albrecht bezit zooals zijn voorganger, de zekerheid in het spreken, wat men de akademiscke nota noemen mag. Men weet immers hoe zijne opvoeding door zijne uit muntende moeder verzorgd werd. Ik geloof niet dat er elders eene prinses bestaat die meer geacht en bemind wordt dan do gravin van Vlaanderen. De jaren hebben haar schoon en edel gezicht geëerbiedigd. En daarbij is zij alom beroemd over hare mild dadigheid. Moge de reis onzer, jonge vorston gelukkig voorhij drijven Na den uittocht naar Berlijn en Parijs, zullen wij hier ook liet bezoek van prins Hen drik der Nederlanden ontvangen. .Tanmier is het dat koningin Wilhelmina haren man niet zal vergezellen. Het is reeds zes-en-twintig jaren geleden dat wij hier de Nederlandscho vorsten niet meer gezien hebben, Watgeosl- Irift heerschto cr nidt to Brussel hij het bezoek van koning Willem en van koningin Enniia die toen in den vollen luister barer schoonheid was Hot was in den vollen zin des woords een verbroederingsfeest. Zij die oj) do Groote Markt waren, op hot genblik dat de Hollandsche vorst zich aan het balkon van liet stadhuis vertoonde om de oude vlag der Chasteleers tc begroeten, waren allen zeer aangedaan. Mogen wij nog zulke heldere dagen beleven Dit bezoek had plaats weinige dagen voor do wetgevende kiezing en er werd om zoo te zeggen een wapenstilstand tusschen de partijen gesloten. Zal zulks ook gebeuren rond dc Wereldten toonstelling die nu zoovele vreemdelingen te Brussel aanbrengt t Het ware te wensclien. Na dezen hovigen strijd hebben wij allen zoo wat rust en vrede noodig. Ik durf nochtans aan do vreedzame gevoelens onzer tegenstre vers niet gelooven. Zij zijn geweldig over hunne nederlaag verbitterd, des te meer dat er spraak is van de schandige kiezing van Nijvel te vernietigen. Het mag toch niet gezegd worden dat oen francfortschc jood een zetel des parlemcnts door de macht van zijnen geldbeugel mag aan- koopen. Dit is in België nooit gebeurd. Het schijnt dal onze vrienden van Nijvel reeds stichtende feiten bezitten die doen denken aan de verkiezing van Ferdinand Bissohofs- hein. een F ranse hen jood, die eens afgevaar- digc van Nico benoemd werd en die zich do deur der kamer voor den neus zag sluiten. Men heeft mij ook verteld dat baron Snoy oogenblik kelijk na de veroeniging der Kamer zijn ontslag zou geven ten voordeele van M. De Lalieux. plaatsvervanger.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1