Onze Vorsten te Berlijn Vrijmetselarij en Sint-Vincentiusgenootschap 'T EEN EN 'T ANDER Vreeselijk ongeluk te Vracene Het doodelijk ongeluk te Ninove Zestiende jaargang n' 800 —II. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag I Juni 1910 DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Bestuur en Redaktie: JESX-J-A.33 Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. rr n I Kerkstraat9, AALST. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Telefoon 114. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te Alle mededeelingen te zenden aan het ■bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. huren' tekooPcn> ovor te nemen enz., I 40 centiemen voor 2 groote regels. 4° bladz. per kleine regel 3° 0,20 fr. 0,30 fr. 2° 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen por regel fr. 2,00 Een nieuws dat ongetwijfeld groote ruchtbaarheid zal maken en laat er ons vrijmoedig bijvoegen, ter wille van de goede zaak een grooten ophef moet maken, is hel verbod dat men aan de officieren van hot Belgische leger heeft gegeven, doel te maken van hot genoot schap van SintVincontius. En de reden van dit verbod zullen onze lezers mot alle recht en rede vragen. Wel doodeenvoudig, het bezoeken of het deelmaken van een Sint-Vincentiusge nootschap brengt de tucht van het leger in gevaar Iedereen weet dat de loge vele aan hangers vindt onder de hooge krijgs- overheden. We gaan daarom de 2 inrichtingen heel eenvoudig hespreken en het verschil doen uitkomen tusschen de Vrijmetselarij en het .Genootschap van St-Vincentius. Onze lezers kunnen er daarna zelf over oordeolen. De Vrijmetselarij. Wat is de Vrijmetselarij Eene ge heime sekte waar men in den donkere de gevaarlijkste wapens smeedt tegen de Kerk, den Godsdienst en het Ivo ningdom. De leuze dor Vrijmetselaars isLaat ons door alle mogelijke mid delen en overal waar het maar eenigs- zins zijn kan, den Godsdienst trachten te vernietigen... Nochtans is het de Godsdienst die hot land de beste sol daten levert. Hij alleen predikt met ontzag, daar hij bekrachtiging schenkt aan zijne geboden, hij predikt de ge hoorzaamheid, de onderdanigheid, de tucht, het wettig bestaan en liet wettig gezag der overheid. De. officieren van de Engelscho Indien hoewel de meesten ook lid zijn eener loge ver klaren eenparig dat de kristenen de beste soldaten zijn. En tegen een Bel gisch missionaris zei eens een dezer generaals Pater, maakt van uwe jon gens, goede kristenen, dan zijn wij ook zeker goede sold (den te hebben... Daarentegen is het een gekend feit, dat in den oorlog van 1870, tusschen Frankrijk en Duitschland, er Fransche soldaten waren, deelmakende eener loge, die weigerden Duitsehe soldaten onschadelijk te maken wanneer deze vrijmetselaar waren. Zij ploegden alzoo liever een snood verraad jegens hun eigen vaderland om de loge te dienen. Sint -Vincentiusgenootschap. Sint-Vincentiusgenootschap is eene instelling van uitsluitend menschlie- venden aard. De leden ervan gaan de arme familiën vinden, de schamele hutten bezoeken, zij stellen belang in die noodlijdende huisgezinnen, zij sporen die monschen aan en wijzen hun den weg om een deftig bestaan te lijden en moed en kracht te heb ben in de beproevingen. Zal een officier tekort komen aan zijne eer, aan zijnen plicht, aan één enkel zijner burgerdeugden, wanneer hij eens per week vergadert, de ver slagen hoort der te-huis-afgelegde be zoeken; bestaat er gevaar voor 't leger, omdat een officier met zijn prachtig kostuum het hoold eens gaat steken onder de daken van de arme menschen; omdathij arme huizekens binnentreedt, armzalige zolderkamorkens beklimt om daar met eigen oogen de ellende van hen die in nood verkeeren, te leo- re-n kennen, die ellende meè te voelen en ze naar waarde te leeren schatten Hij zal aldaar do armoe lezen in de aangezichten der lieve kleinen, de droefheid aanschouwen in do oogen eener lijdende moeder, die handjes van onnoozele schaapkens durven vatten en ze voelen tintelen van dunkbaarheid en liefde. Is het niet heter voor hen, dan aan houdend of veelvuldig te verkeeren in wereldscho gezelschappen, waar vele officieren ten rechte of ten onrechte om bekend staan Is het niet boter voor hen en tot het beter begrijpen van hun plichtbesef, dan altijd te vertoeven bij de zelfde mannen en alzoo te vergroeien in eene eenzijdigheid van gedachten en in eene eonvlaklrige levensbeschouwing Wij vragen dan Is het niet noodig de deuren der logekrochten te sluiten voor onze officieren, waar zij niets op doen dan godsdiensthaat en godsdienst vervolging en waar zij te gemakkelijk vergeten dat onze bravo kristeno jonge lingen niet met hardvochtigheid maar met liefde moeten behandeld worden En nochtans, volgens het schrijven van zekere katholieke bladen en vol gens do verslagen van sommige katho lieke vereenigingen blijkt dat er ruim 1500officieren hij de loge zijn aange sloten Do loge die zich niet enkel met schijn of met woord, doch werkdadig én voortdurend, én hardnekkig, ja, heviger dan welke instelling ook, met politiek en voornamelijk met anti godsdienstige politiek bemoeit. IIoo komt het, dat de officieren daarvan mogen deelmaken Integendeel, wij herhalen het, het zóu aan sommige officieren wonderwel te pas komen, het zou hun hart en geest verheffen en veredelen, wanneer ze van tijd tot tijd eens in aanraking, in voeling konden komen met de lij dende massa, met de nederigsten der ongelukkigen. Het doet aan nie mand kwaad, noch onder zielkundig, noch onder mensehlievend oogpunt, te zien hoe het gaat en staat met men schen van eene lagere klas. Het doet goed aan velen, gewoon aan weelde en genot, het lijden to kennen dat er heerscht en kan heerschen bij andere menschen, het doet vooral goed aan hen die anderen moeten bevelen, en het heeft al menigeen bekeerd, te ge voelen hoe 'n warme liefde, welk een geest van dankbaarheid, van- toegene genheid, van opoffering, van naasten liefde er zoo dikwerf schuilt onder een versleten katoenen jaksken of onder een gelapte Hoeren vest. Wij hebben de reden van dien maat regel willen kennen en wij bekennen het rondborstig Wij hebben zo ge zocht en niet gevonden. Het is een misbruik ingevoerd tijdens de liberale overheersching. Mag het gezegd worden dat zulk misbruik moot voortduren onder een katholiek bestuur Wij denken dat het tijd wordt aan dien stand van zaken voranderin te brengen. Polder en Kempen hit bijzonder weekblad van het arrondissement Antwerpen Iioeft Do Volksstem in zijn nummer van Zondag 1.1. in vleiende bewoor dingen gelukgewenscht. Wc danken Polder en Kempen voor zijne schoone wensclien en verhopen ook dat ze mogen bewaarheid worden. Dat zij de katholieken be danken.Het is dank aan de evenre dige vertegenwoordiging, door de katholie ken ingevoerd, dat de liberalen nog cenige volksvertegenwoordigers in de Kamer heb ben. De laatste kiezingen hebben bewezen, dat indien bet stelsel van vroeger was gebleven, de liberalen weinig of niets zouden to brokkelen gehad hebben. Dal zij braaf zijn en de katholieken bedanken dat zij nog in leven zijn. Voorzongen bij onweders. Dat men bij onweders de ramen en de deuren sluit, is volstrekt nutteloos dit kan alleen goed zijn om de slagregens af te weren meer gevaar brengt een rookend vuur aan wanneer eene dikke kolom rook zich boven de' schouw verheft, is bet mogelijk dat de bliksem langs daar binnengeleid worde men doet dus verstandig bij zeer lievig onweder bet vuur uit te dooven, geeft het vuur niet veel rook dan is die voorzorg onnuttig. Men vermfjde in een groot onweder de al te groote menigte der personen, omdat daar, door de uitwasemingen der personen,de lucht, meer leidskracht heeft voor den bliksem dan elders. Do onveiligste plaats in een buis is in de nabijheid der schouw. De bliksem valt liefst op metalen voorwerpen, daarom is het niet gevaarlijk ijl een ijzeren bed^e slapen, daar de bliksem langs liet ijzer zoude glijden, zonder den slaper te treffen. De veiligste plaats is te midden in de kamer, vergenoeg van de schouw en ook van de muren verwijderd. Wanneer men in liet veld is doet men best zich plat ten gronde te leggen nooit mag men onder hoornen sehuilcn, daar de boom als bliksem geleider dient. Beheer van Staatsspoor wegen Examen van teehenaar-expedi- tiomutir.In Juli eerstkomende wordt een vergelijkend examen afgenomen voor het begeven van 33 plaatsen van teekenaar-expe- ditionnair bij wegen en werken. Voor nadere inlichtingen zie do plakbrie ven in postbureelen en statiën. Ket halssnoer der Annon ciaten.De orde der Annonciaten on langs door Koning Victor Emmanuel van Italic aaff Koning Albert geschonken, is eene orde dat enkel aan de staatshoofden geschon ken wordt. Andere personen kunnen or slechts in geheel buitengewone omstandig lieden mede vereerd worden. Koning Leopold was de ouderdomsdeken der orde, daar hij ze reeds op 14 -luli 1855 ontving thans is de Koning Joris van Grie kenland, ridder der Annonciaten,sinds 1801, ouderdomsdeken. Twintig halssnoeren der Annonciaten wor den aan Italianen voorbehouden, maar voor bet oogenblik zijn er- slechts acht titularissen. Onze soldaten In dezen tijd dei- tentoonstelling, wanneer er een overvloed van vreemdelingen ons land nezoeken,moeten onze troepen steeds hun grof soldatenpak aantrekken. De ruwe stof is in de laatste jaren zoo mo gelijk nog ruwer gemaakt en zulks maakt eencn slechten indruk op do vreemde bezoe kers. Egh Duitsch schoolschip te Antwerpen Het nieuw Duitsch schoolschip, Prinzess Eitkl F ried rich, zal rond 15 Juni aanstaande te Antwerpen aan komen en er eenigo dagen liet anker uitwer pen. Een groot feest zal in den Dierentuin plaats hebben. Eene wijziging Tot hiertoe ver trokken de Kongoboolen steeds s' Donderdags uil Antwerpen. Voortaan zullen zij s' Zater dags vertrekken. De aankomsten te Antwer pen zullen ook twee dagen verschoven worden. In plaats van s' Zondags zullen zij thans s' Dinsdags aankomen. De Leopoldville welke binnen oenige dagen te Antwerpen verwacht wordt, zal deze nieuwe dienstregelingen inhuldigen. De kiezing van Nijvel Mr Berlrand, de socialistische volksvertegen woordiger van Nijvel, schrijft in Le Pcuple. De liberalen hebben dus nii-ts gewonnen buiten liet arrondissement Nijvel. Daar was et nog dank aan bijzondere omstandigheden waarvan wij liever maar niet zullen spreken.»» En waarom niet Mr Berlrand Zoudt gij het misschien reeds betreuren dat er to Nijvel een kartel tusschen socios on liberalen gesloten werd, of is er iets gebeurd dat niet in den haak is Uit Londen terug. Maandag namiddag zijn de koning en de koningin van Zweden, uit Londen naar bun land terug- keerende, door België gereden. De vorsten kwamen om 5 ure te Schaar beek aan en na de verandering der lokomo- lieven zijn zij om 5 u. 11 terug vertrokken. Bijzondere politiemaatregelen waren ge nomen. Maandag avond rond 7 ure kwam de land bouwer Jozef Van Wicle met eene driewiel- kar, geladen met klaver, van bet veld terug. Hij had zich boven op de lading gezet 0[i ongeveer 100 meters van zijne woning geko men moest hij eonon boomezel voorbij rij den. Door de slechte haan, sloeg de boom eenigszins op zijde en trof do poolen van liet paard van V411 Wiele. Het verschrikte dier ging op hol. Door den schok viel Van Wiele voorover van de kar. De man viel voor de wielen welke hem over het lijf liepen, spoedig kwamen ge- buren en ook de vrouw van Van Wiele die van op haar hof het ongeluk had zien gebeu ren, toegesneld en namen het slachtoffer op. De ongelukkigo gaf geen teeken van leven meer. Spoedig liep men om geneesheer en priester, doch dezer hulp kon niet meer baten. Het slachtoffer was op den slag ge dood geweest. Van Wielen laat eene weduwe met dertien minderjarige kinderen achter, waarvan het oudste slechts 15 jaar is. W\ Z. M. Koning Albert en H. M. Koningin Elisabeth, beginnen thans hunne bezoeken aan de vreemde hoven. Hun eerste bezoek geldt liet Duilsclie hof. Wij laten hier onder eenigo bijzonderheden over de reis van ons vorstenpaar volgen. Het vertrek Zondag avond vertrokken Koning Albert en Koningin Elisabeth met den express-trein van 11 ure 24 naar Keulen. Deze trein was Zaterdag avond in de statie van Schaarbeek op eene versporende lokomotief gebotst. Drie kwart uurs vóór bet vertrek van den trein bevonden de vorsten zich reeds in de statie. Niettegenstaande hel late uur verdrongen zich talrijke nieuwsgierigen voor de Konink lijke herlien welke aan den trein gehecht was Toen Koning Albert en Koningin Elisabeth op de kaai kwamen werden zij geestdrifli, toegejuicht. De eerste raadsheer van het Duitsch gezantschap te Brussel sloot zicli bij het talrijk gevolg hunner Majesteiten aan. De reis De reis liep goed af. Niets meldenswaardig gebeurde en de trein kwam op bet gestelde uur in de statie van Wild-Park (Potsdam) aan. De aankomst Do Koning en do Koningin der Belgen zijn Maandag avond om 5 ure 15 m. in de statie van Wild-Park nabij Potsdam aangekomen. Zij werden op de kaai verwacht door den Kroonprins, die zijnen vader, Keizer Willem verving, door de Keizerin, de Kroonprinses, de prinsen EilelFriedrich en August Wilhelm met hunne eelilgenooten, prins Oskar, prin ses Victoria-Louiza en de andere prinsen en prinsessen van het Keizerlijk Huis en van de regecrendo Duitscho huizen thans to Potsdam verblijvende. Waren nog tegenwoordig De keizerlijke algemeeno staf, onder de leiding van generaal von Plessen en al do generaals in werkelijken dienst thans te Pots dam in garnizoen, de staatssekretaris var het keizerlijk ministerie van Buitenlandsclic Za ken, baron de Schoen, de leden van liet Belgisch gezantschap met hunne echlpenoo- ten, de Duitsehe gezant to Brussel, baron von Plotow, de gezant van Beieren, graaf von Lerchonfeld, de politieprefekt, Von Starek en de policieopziener, baron von Kleist. De eerowaebt werd gevormd door een bataljon jagers der keizerlijke wacht, met al de officieren, onder bet bevel van generaal- bevelhebber von Loauwenfeld. Op liet oogenblik dat de trein de statie binnenreed speelde het muziek doBrahanron- ne. De koning, dio liet uniform droeg van zijn dragonders, met het groot lint van den Zwar ten Adelaar, en de koningin werden hartelijk door de keizerin en door den kroonjirins ver welkomd. De ontvangst was ter zolfdertijd plechtig en eenvoudig. Do statie was gchoel versierd met palboomen en lauwriers. Na de gewone voorstellingen en bot in oogenschouw nemen der eerowaebt, begaf men zich naar het nieuw Paleis. Ondanks den hevigen stortregen bevond zich eeno over- groote menigte in de straten door den koninklijken stoel doortrokken. Eimlelooze Hoeks - en welkomstgroeten worden hen door de menigte toegestuurd. Daar liet ophield van regenen werden de rijtuigen geopend en zulks vernieorderde nog do geestdriftige toejuichingen waarmede onze vorsten door het Duitscho volk begroet wer den. In het Keizerlijk Paleis In het nieuw Paleis werden zij ontvangen door Keizer Willem die door eene zweer aan de band gedwongen is eenige dagen rust to nemen omringd door al do hooge amb tenaars van het Hof. Daar ook werden onze vorsten recht har telijk ontvangen. Na de gebruikelijke voorstellingen werden de vorsten naar hunne appartementen geleid. 's Avonds werd een familie-ontbijt aange boden aan Koning Albert en Koningin Elisa beth. Al de Keizerlijke Prinsen on Prinsessen woonden liet ontbijt bij. Na het ontbijt ontving Koning Albert den Belgischen Gezant te Berlijn, baron Greilidl, waarna alle genoodigden hunne kamers be trokken. De feestelijkheden Dinsdag morgend werd vóór het paleis de jaarlijkscho parade van liét garnizoen van Potsdam gehouden. Deze parade werd zeer door Koning Albert bowonderd, daar de plaats waarop de parado- marsch gehouden werd eerder klein is en er talrijke regimenten op rond marcheerden. 's Middags werd een licht ontbijt opgediend in hel stadspaleis. Al de genoodigden prinsen, prinsessen, hooge ambtenaars, enz. namen deol er aan. De grootste plechtigheid zal slechts lieden Woensdag plaats hebben, namelijk de grgote Lenlewapenschouw, waaraan dertig duizend soldaten zullen deelnemen. De Duitsehe bladen Alle Duitsehe bladen begroeten in geest driftige artikelen het bezoek der Belgische vorsten aan bet Duitsehe Hof en beschouwen het als een bewijs der goede betrekkingen tusschen beide landen. De Duitsehe vorsten te Brussel Er wordt verzekerd dat de Keizer en do Keizerin van Duitschland aan onze vorsten bun bezoek zullen terugbrengen in de maand September na £e groote herfstlegeroefenin- en. (NADERE BIJZONDERHEDEN) Do ongelukkige Cornelius Bullorvs goot eonon zak stekskons uit, toen de zak door eene as gevat werd. De werkman wilde hem terugtrekken, doch hij zelf werd medogerukt on verschei dene malen rondgeslingerd. Het slachtoffer wei d armen en boenen let terlijk aan stukken geslagen. Hij bezweek kort nadien. Dullervs was slechts 18 jaar oud en een doorbrave jonge ling, steun zijner ouders, welke arme werk lieden zijn. Het parket. Het parket van Oudenaarde is Maandag namiddag ter plaats gekomen, oin het onder zoek, dal door den policiekommissaris, M. Th illy, begonnen was, voort te zetten en de verantwoordelijkheid vast te stellen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1