WIJ of ZIJ Zij hebben het gevonden 'T EEN EN 'T ANDER Brusselsclie briefwisseling Het vergaan van de Pluviöse 16. Het Staatsblad Zestiende jaargang n' 800 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 7 Juni 1910 DE VOL ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle poslbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie s Kerkstraat9, AALST, j Telefoon I 14. Alle raededeelingen te zenden aan het bestuur der - Volksstem - J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4* bladz. per kleine regel 0,20 fr 3e r 0,30 fr. 2° r ljOO fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 In 1912 zijn er algemeene kiezingen in de 4 provinciën des lands, waar er thans in 1910 goene hebben plaats ge had. Bovendien zullen er op vele plaat sen, nieuwe volksvertegenwoordigers dienen bijgekozen te worden, daar het getal inwoners op vele plaatsen mer kelijk is gestegen. Tot hiertoe heeft men in ons land 1 volksvertegenwoor diger op 40,000 inwoners. Alles laat voorzien, dat men aan deze verhouding zal getrouw blijven. Alzoo komen er binnen 2 jaar 18 zetels bij, nagenoeg als volgt verdeeld 4 in Brussel, 2 in Antwerpen (mis schien 3), 1 in Charleroi, Mons (Ber gen), Gent, Dendermonde, Luik, Ton geren, alsook 1 te Mechelen, Turnhout, Oostende, Roesselaere en Neufchateau. Voor de 2 eerste plaatsen en de 6 laatste zullen er gedeeltelijke of bijge voegde kiezingen plaats hebben, daar er in die arrondissementen dit jaar "kiezing is geweest, voor do 0 overige distrikten is het algemeene verkiezing. Aan wie gaan die nieuwe zetels ten deele vallen Om dit te verstaan geven wij hierbij een weinig uitleg, hij is zeer eenvoudig. Op de plaatsen, waar er maar 1 ze tel bijkomt en waar ergeene algemeene kiezingen plaatsgrijpen in 1912, daar komt de zetel toe aan de partij, die de volstrekte meerderheid der stemmen behaalt. Wij zjjn verzekerd, dat op de (3 plaatsen, waar zulks bat geval is, die tj zetels aan de katholieken zullen toe komen. Dus eene winst voor ons van 6 zetels. Op al de andere plaatsen werkt de evenredige vertegenwoordigingofwel omdat er daar algemeene kiezing is ofwel,omdat er daar verschillende nieu we gekozenen moeten bijkomen, zooals het geval zich voordoet te Brussel en te Antwerpen. Hoe staat daar of omtrent onze kans in de onderscheidene streken Indien wij mogen voortgaan op de uitslagen der laatste kiezingen, zullen wij daar het volgende getal zotels winnen. Te Brussel 2, te Antwerpen 1 en als 't meevalt 2 daarbij naar alle waar schijnlijk 1 te Gent, te Dendermonde' te Luik en te Tongeren. Van de 18 nieuwe zetels bestaat er voor de katholieken de vaste hoop er 12 a 13 te bemecsteren. Wat zeggen de liberalen en socialis ten daarvan Ge moet het niet vragen daar zij met den grooten buit niet kunnen gaan loopen, is die verdeeling weeral eens te meer onrechtvaardig. Ook bedrei gen zij hot katholiek ministerie met oproer, indien het dezen maatregel durft doordrijven. Wij vragen ons af Waarom zouden de katholieken deze handelwijze, volkomen in overeenstem ming met de grondwet, waarom zou den zij die niet mogen volgen Wij zijn van meening, dat de katholieken haar op hunne landen moeten hebben, en dat zij de beginselen der wet niet alleenlijk mogen, maar dat zij ze moe ten uitvoeren. Zóó Zóó Omdat wij er goed voor staan, omdat de kans ditmaal ons voor- deelig schijnt, omdat de overwinning ons van verre tegenlacht, daarom zou de wet niet mogen uitgevoerd wor den Onze tegenstrevers zijn van het goed jaar. In 1902 stond het land voor het zelfde geval, er kwamen ook meer gekozenen bij, alsdan heeft, men juist dezelfde handelwijze gevolgd, en won der genoeg, toen vonden de liberale en socialistische bladen het allen voor- tredelijk in overeenstemming met den geest der wet. Wij verstaan niet, waarom iti 1912 slecht zou zijn, wat in 1902 in dezelfde voorwaarden goed word bevonden De liberale - Etoile - mag nog tien maal roepen Wij trekken ons niets aan, hoe het of wat er in 1002 gebeurd wij antwoorden haar kalm maar vastberaden Voor ons bestaat er geene ernstige reden om verandering- te brongen in de verdeeling der nieuwe zetels. Wij stellen alleen deze vraag Als gij, liberalen, in onze plaats moest zijn,het is te zeggen,als gij de meerder heid moest hebben, en zoo gij door het toepassen van eene wettige regeling eene voortreffelijke kans moest bezitten, om als meerderheid eenige zetels bij te winnen, watzoudt gij doen En moesten dan de katholieken, als minderheid, afkomen en schrijven wat gij nu schrijft, beweren dat gij de wet niet moet, dat gij ze zelfs niet moogt uitvoeren, wat zoudt g'ons vierkantig uitlachen, hé De katholieken zullen wel doen zich niet meer aan uw geroep te storen, dan dat het waard is. Het zou er nog moeten aan - man- keeren -dat de liberalen en socialis ten ons de les al kwamen spellen, van af ze nog minderheid zijn. Daarvoor mogen ze nog eenige jaren wachten, en dan zullen we zien. De uitverkorenen van den volkswil, tot nogtoe, zijn wij, niet zij De Chronique heeft een wonder ont dekt. Men vroeg in eene statie te Brussel een gids, maar zie, de Fransche waren uitver kocht en men gaf, o schande men gaf een Vlaamschen gids. En weet ge, lezers, wat de Chronique daar in gevonden heeft. Brus sel in plaats van Bru-xellesAalst in plaats van Alost, Dendermonde in plaats van Bouche de la Dendre, oh verschooning Termonde wil ik zeggen enz. enz..,. De Chronique vindt het ongehoord, dat de vreemdelingen kunnen te weet komen, dut er hier in ons land een Vlaamsche volk be staat. En als de vreemdelingen nu eens moesten weten, dat de Vlamingen over de 4 millioen zijn tegen 3 millioen Franschen, en dat zij zoolang onderdrukt zijn, als vrij onafhankelijk, krachtig volk, in hun eigen vrij en onafhankelijk vaderland. Verjaringen. ,1 Juni 1810. Geboorte te Laeken van prinses Charlotte die later keizerin van den Mexique wierd. 7 Juni 1879. De kamer der volksver tegenwoordigers stemt de ongelukswet over het lager onderwijs, dio vijf jaren later op den onvergetelijken 10 Juni 1S81 moest in duigen vallen. 7 Juni 1885. Groote katholieke betoo ging te Aalst ter eere van M. Woeste, die zoo lier als minister gevallen was in Oktober 1884. Land can Aalst brengt aan den moedigen volksvertegenwoordiger eene welverdiende hulde. De vreemdelingen ie Ant werpen De Belgische Bond, gesticht met het doel vreemdelingen naar België te lokken, deelt ons het getal vreemdelingen mede, welke in de maand Mei, Antwerpen bezochten Duitschers, 1X15 Amerikanen, 103 En- gelschen, 090; Franschen, 743 Hollanders, 003 vcrecheidenen 1095, totaal 4935. Voor Brussel wordt hel getal vreemdelin gen in de zelfde maand,als volgt opgegeven Duitschers, 2910 Amerikanen. 1350 En- golschen, 1990Franschen, 1130; Hollan ders, 1480 vcrscheidenen, 3,800, samen dus 15,090. De Duitsche bieren in België In 1908 werden in Belgie 111,255 hekto- liters Duitsch bier gedronken, 't zij dus ongeveer twee-en-twintig miljoen, twee hon derd een-en-vijftig duizend demis Alles laat voorzien,dat dit cijfer voor 1909 niet zal bereikt geworden zijn. Dit wil nu juist niet zeggen, dat wij zooveel niet gedronken hebben, verleden jaar. Verre van daar de Belgische bieren zijn zooveel te beter door het keelgat geloopen. Onze vorsten in Romanië Uit Bucharest wordt gemeld,dat onze vorsten einde Juni de Roumaansche vorsten zouden gaan bezoeken te Sinai. Daar het Roumaansche hof in rouw is zou het enkel een familiebezoek zijn. Koning Albert en Koningin Elisabeth zouden eenigo dagen op het koninklijk kasteel van Sinai verblijven en in het omlig gende do petroolbronnen van Curtea de Argesh bezoeken. De Duitsche vorsten te Brus sel. Er is nog geen datum vastgesteld voor het bezoek van liet keizerlijk Duitsch echtpaar te Brussel. Men denkt echter algemoen, dat het be zoek in de maand Oktober zal plaats hebben. Eene werkstaking geëin digd.De been hou wersverecniging van Verviers is overeengekomen met het gemeen tebestuur en zal nu wederom hare beesten koopen op do markt en zo in liet slachthuis laten slachten. Men weet, dat het nu ruim ander half jaar was, dat geen enkele slachter nog een voet zette op de markt of in het slachthuis, tol groote schade van alle nering doenden uit den omtrek. In de regimenten der genie. Voortaan zullen elk jaar een twintigtal onderofficieren, gekozen in de verschillige infantcriercgimentcn een jaar dienst doen bij het regiment der genie. Deze onderofficieren zullen er praktisch onderricht genieten en mol hunne makkers den dienst in do kompag- nies en in het kwartier verzekeren. De bij zondere leergang wordt op den - livrei vermeld. Staatkundig Overzicht Frankrijk. Men eer zekert, dat M. Briand, aanstaanden Donderdag, eene be langrijke ndnisterieële verklaring zal afleg gen. De mededeelt ng zal gevolgd worden van vele interpellaties, over de algemeene poli tick, welke verscheidene zittingen zal innc men. Duitschland. De gezondheidstoestand van den Keizer van Duitschland verbetert van dag tot dag. Hij is reeds in staat de talrijke stukken te teekenen, die sedert eenige dagen op zijne schrijftafel waren opge hoopt. Een wetsontwerp is aan den Pruisischev Landtag voorgesteld, voor doel hebbende,drij millioen en half mark te stemmen, waarvan er twee millioen ter beschikking zouden ge steld worden van het Keizerlijk huis en ren millioen en half als reservefonds' Dit wetsontwerp zal zonder eenigen twijfel door den Landtag aangenomen worden. Oostenrijk. Men meldt ons uit Weetien, dat men zich daar overgelukkig gevoelt, omdat de Hungaursche kiezingen ceucn zege- praal verschaft hebben aan de huidige regee ring en ook omdat de reis des Keizers zulken gcwcuschtcn uitval heeft gehad. Turkeye. Groote bekommering in Jur- kege en in Griekenland. Zoude er een oorlog uit voortspruiten De onderhande lingen duren intusschen voort. Griekenland heeft 100,000 manschappen ouder de wapens geroepen, ten einde de grenzen van zijn land te bereiken, China. De opstand vermeerdert. Op verschillige muren der stad. zijn plakschrif ten gevonden, die den dood cisehen van (die vreemdelingen. Vele Europeesche ambtenaars hebben de stad Nanchin verla ten. Japan. Eene geheime samenzwering van socialisten is ontdekt. Verscheidene bommen zijn aangeslagen, die bestemd wa ren om den Voorzitter van den Baad en de bijzonderste ambtenaars tedoodeu 4 3 Juni. Indien gij de geschiedenis onzer kiesstrij den sedert lange jaren doorbladert, zult gij bestatigon dat onze tegenstrevers, telkens dat zij geklopt waren, altijd hunne nederlaag ten laste gebracht hebben van het kiesbedrog of, om beter te spreken, van het kiesstelsel. En nochtans zij hebben op hun geweten zoo nog al eenige ernstige aanslagen tegen de gewetensvrijheid der Belgen Zie eens na. Toen zij in 1878 het beheer verwierven, welke was do eerste daad van het liberaal ministerie I De heer Graux begon met een besluit te nemen dat met eenen pennentrek, meer dan 70.000 kiezers van hun recht be roofde. Later liehben ze een wet gestemd, de wol dor bekwaamheidskiezers,, die door Victor Jacobs in kernachtige woorden be stempeld wierd - Het is riep hij uit, het al gemeen stemrecht der Staatsbeambten. Dit is al wat de liberalen op gebied van uitdrij ven van kiesrecht ooit afgehaspeld hebben. Al de andere wetten die hedendaags aan iede- ren belg den weg tot de stembus geruimd hebben, zijn het work der katholieken ge weest. Geen enkele liberaal, zoo behendig of zoo welsprekend hij ook mogen wezen, zou mij daarover kunnen tegenspreken. Nu is er weer een amler liedje aangeheven. De kiezingen van 22 Mei hebben aan hun streven en aan hunne hoop niet beantwoord. Zij hebben niets bekomen dan den armen zetel van Nijvel en wie weet hoe duur deze hun nog zal kosten, huiten de drie maal honderd duizend kogeltjens, die een Pruis- sisclie jood zich reeds heeft moeten ge troosten. Indien zij niet gelukt hebben van het katholiek bestuur omver te werpen, ligt het alleenlijk aan do evenredige vertegen woordiging, die vervalscht is en aan hel meervoudig stelsel dat, volgens hen, eene fopperij is. Er zal nooit in ons land, dit is besloten. eene billijke en eerlijke kieswet bestaan, dan die, welke aan de liberalen de over macht zal leveren en de katholieken dood eenvoudig zal wegcijferen. Het plan onzer tegenstrevers is dus afge- teekend. Zij gaan, hand in hand met de socia listen, eenen nieuwen veldtocht beginnen te gen de E. V. en tegen het meervoudig stel sel. Dat zulks volkomen in hel plan der roo- den stemt, is zonder moeite te begrijpen zij hebben nooit de E. V. aangenomen als een - pis-aller r zoo men in hel fransch drukt. Alfred Defuisseaux noemde de E. V. het «alfrushewijk propor-cn er waren verschillige congressen noodig 0111 aan de socialistische gelederen wijs te maken dat.indien zij eenige zetels in het walenland zouden verloren heb ben, zij. ook hunne mannen in de Vlaamsche gewesten zouden ingebracht hebben. Onnoo- dig er op aan te dringen over hunnen strijd ten voordeelc van liet zuiver of ljet onzui ver, gelijk gij weet, algemeen stemrecht. De nieuwe veldtocht der Ansoelistcn schijnt mij dus zeer natuurlijk, het blijft in hunnen gewonen trant rumoer en lawijd maken. Maar wat ik minder versta, dat is de rol der liberalen. Men heeft hot meermaals 'ge schreven de geschiedenis is een eeuwig herbeginsel... Denken zij niet meer op de slechte dagen van 1902 l In hel begin was het spel op te slechte wijze ingericht libe ralen, socialisten en... groenen, liepen talrijk naar de meelingen, naar de betoogingen, waarin hel zuiver A. S. aangepredikt werd. Blauwe, roode en groene vlaggen verbroe derden,dat men er tranen van aandoening zou hij gestort hebben. Dc linkerzijde der Kamers stemde een dagorde ten gunste van het A. S. Nooit was er zoo schoonc, zoo krachtige ver- eeniging der partijen voorgekomen lot het verwerven een er hervorming... Ja, maar het spel moest niet lang duren... Do liberalen zouden volgaarne aan hunne hondgenooten het onnoozel lot opgelegd hebben der Kal dio ten voordcel van den aap do aardappelen buiten hel vuur haalt... Zij lieten de rooden in hunne aanslagen togen de openbare rust volheiden maar, van het oogenblik dat de beweging ernstig werd. dan trokken zij zich achteruit. Lachen is lachen, maar men mochl niet te verre gaan... De socialisten gingen vooruitoveral sloegen zij ruiten aan stuk ken overal werden de huizen der Katholie ken aangerand overal was hot land in rep en roer overal moest do burgerwacht er tusschen komen. En wat gebeurde c l De liberalen lieten de socialisten zitten on deze mochten alleen legen de openbare macht ko men botsen. Wie liberaal bloed zegt, zegt valsch bloed. Nu, in de hoop van eenige betoogingen tegen het bestuur te zien oprijzen, drukken zij de hand aan de socialisten. Dat deze op hunne hoede zijn. Een oud spreekwoord zegt, dal men nooit mot carlhago mag onderhandelen en, ik voorspel het hun, de lijden zijn niet verre, dat zij aan hunne blauwe broeders op nieuw het woord van Demblon in 1902 mi het aangezicht zullen mogen spuwen. - Gij hebt ons verraden. r Staatsspoorwegen. Het ont slag der heeren Dumont. statieoverste van 2*' Idas, Goffinot, onderbureeloverste en Geens, hoofdklerk, wordt aanvaard. Zij mogeu hunne rechten op pensioen doen gelden en zijn gemachtigd don eorelitol van hun ambt te dragen. Koninklijke Vlaansche Aca demie. Wordt.goedgekeurd, het besluit gonomen door de Koninklijke Vlaamsche Academie in hare zitting van 20 April laatstleden, waarbij M. Bellefroid, briefwisselond lid, titelvoercnd lid gekozen wordt, in vervan ging van M. Glaes, overleden. De Monitcur van Zondag kondigt de wet ten af bevattende de hegrootingen van spoor wegen, posterijen en telegrafen en van bui- tenlandsclie zaken voor het jaar 1910. De ophaalwerken. Zaterdag avond om 0 ure, orbegonnon do lichters,waaraan de Pluviöse gohecht was. to vlotten. De sleepboot Lc Moufflon heeft dan wederom het vlot gelrokken en het recht over do Casino van Kales op eene zandbank doen stranden. Bij laag water zou men alsdan de kelens zoover mogelijk inhalen en trachten de on derzeeër tot in de haven te slepen. Een nieuw ongeluk. Zaterdag avond, toen de werken reeds go- staakt waren, brak eene kolen waannedo de- onderzeeër aan don voorsten lichter beves tigd was. Daardoor droef de lichter wal over en weder. Daar de andere ketens zoo ver mogelijk in gehaald waren, "botste het torentje van den onderzeeër plotselings tegen den lichtor, Deze bekwam een lek en zonk eenige oogenblik- ken later op de Pluviöse. Men heeft den lichter weggesleept en ver vangen. Zondag morgend kon meu bij lage lijd liet torentje van de Pluviöse boven water zien uitsteken. Het torentje stond open. Men zou hij de volgende lago tij eene lijkkist mede nomen en trachten hol lijk bereiken van den matroos/lie zich volgens hel reglement in het torentje moest bevinden. Twee geneesheeren Zijn aangeduid om deze pogingen hij te wonen. Daar er Zondag namiddag wederom een hevige wind was, moesten do werken op nieuw geslaakt worden. Aan hunne gezellen In eenen winkel te Kalos ziet men eeno groote prachtige kroon, geheel uit zwarte parels vervaardigd, en anderhalven meter hoog. Aan de kroon prijkt een breed drie kleurig lint. met het opschrift Aan onze vrienden der Pluviösedo bemanning dor I entöse. - De lijkplechtigheden De meier van Kales heeft verklaard,dat de lijkplechtigheden niet voor Vrijdag zouden plaats hebben. De lijken zullen voorloopig in eene kapel goplaals worden, en waarschijn lijk daags vóór de begraving naar hel stad huis gebracht worden, van waar de stoet zicli naar do Onze Lieve Vrouwkerk zou he geven. Naden lijkdienst zullen de lijken naar dc kapel teruggevoerd worden en daar ter be schikking der familièn gesteld te worden. El ke lijkkist zal op het affuyt van een kanon ge plaatst en dóór vier paarden getrokken wor den. Drie matrozen van do Vcntósc zullen on der hel bevel van duif geneesheer-majoor do lijken ophalen. De matrozen zullen voorzien zijn van veiligheidshelincn. M. Fallières, voorzitter der Fransche Rc- pubiek en M. Briand, kahinolsoversle, zullen de lijkpleehligheden hijwonen. Hel 3" bataljon en hel muziek van het 8" linie, in garnizoen te St (luiaars zullen zich ook nuar Kales begeven om do lijkplech tigheden hij te wonen. 150 gendarmen zullen den ordedienst waarnemen.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1