BUITENLAND. Uit onze kolonie WAT ZEGT G'ERVAN, WERKLIEDEN 'T EEN EN T ANDER Het vergaan van de Pluviöse Het Staatsblad Zestiende Jaargang n' 800 17. 12 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 8 Juni 1910 bul DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten burecle dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redakties Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededcelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen on clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tokoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr 3° 0,30 fr. 2® 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 We hebben de gelegenheid bij de hand en we willen ze niet laten voor bijgaan, om onze werklieden te toonen, hoe onze tegenstrevers handelen tegen over katholieke werklieden. liet feit is gebeurd te Eindhoven in Holland. Mr Fhilieps, een fabrikant van gloeilampen, heeft over eenige dagen aan al zijne katholieke werklie den eene formuul doen bestellen. Pit papier bevatte hun ontslag als lid van den katholieken volksbond en tevens de verklaring,dat zij nooit zouden deel- maken eener kristene vereeniging, zoo lang zij op de fabriek werken. Dit ontslag en die verklaring moesten door al de katholieke werklieden geteekend worden onder de bedreiging van afdan king. Op die zelfde fabriek waren er insgelijks socialisten. Deze maken deel van eene socialistische vereeniging. Welnu, geen enkel dezer mannen werd door Mr Philieps verontrust. Men ziet duidelijk met welken persoon men bier te doen heeft. In Holland evenals in België vrij waart de Grondwet de vrijheid van vereeniging. Eenieder is dus volkomen vrij zich te vereenigen... Er is dus hier een zware aanslag gepleegd op het recht der Burgers. Ook werd dit nieuws overal met verstomming vernomen. Wat deden nu de Katholieke werklie den Ah verre van bun recht te mis kennen, hebben zij hetzelfde krachtda dig verdedigd. Bijna allen hebben den patroon geantwoord 117/ en doen dat nietWat meer is, vele katholieke ar beiders, die bij de vakvereeniging no; niet waren ingelijfd, hebben zich laten inschrijven. De patroon heelt ze allen buiten gezet. Maar zoo talrijk kwamen nu de ontslagen, dat de eigenaar dei- fabriek zal genoodzaakt worden zijne fabriek stil te leggen, zoo hij dien fana- tieken maatregel niet terug intrekt. Gelukkig hebben de katholieke werk- lioken goeden steun gevonden. De deken van Eyndhoven en al de pastoors der nabijliggende dorpen hebben in hunne kerken een protestbrief afgelezen tegen de ongehoorde handelwijze van den fabriekbestuurder. Zij prijzen de moedige houding van de Roomschge- zinde arbeiders en arbeidsters, zij zet ten de betrokkenen aan, zoo spoedig mogelijk om ander werk te zoeken en doen een warmen oproep op den stof- felijken en zedelijken steun van alle weldenkende lieden. Die oproep is aanhoord geworden op eenige uren tijds,schreven 10 perso nen van Eyndhoven in voor meer dan 10.000 frank. Wij brengen met ontroering hulde I aan de dappere werklieden van Eynd hoven. Er behoeft moed en zelfopotfe- I ring toe, om te weerstaan aan zulke hatelijke bedreigingen van broodroo- verij. Wij hopen nochtans, dat onze Vlaamsche kristene werklieden er hun voordeel zullen weten uit të trekken In onzo moderne nijverheidsinrichting met zijne veelvuldige werkverdeeling, is het meer dan ooit voor eenieder noodig zich aan te sluiten in eene ver eeniging. Onze kristene werklieden jnoeten zich aansluiten als een man bij hunne katholieke vereeniging. Daarin en daarin alleen,zullen hunne belangen belangloos worden ter harte genomen. Wat doen inderdaad de socialisten Ze schrijven volle kolommen met groote ronkende titels, wanneer er ergens een enkel geval van verdrukking zich voor doet, al is het op de uitgelegendste plek van Amerika, ze barsten van ver ontwaardiging, wanneer er in Congo een aanslag plaats beeft op do vrijheid der wilden. Nu over eenige dagen schreef - Le Peuple nog een hevig artikel tegen een patroon, die, zoo het schijnt een zijner onderhoorigen zou gedwongen hebben met eene kaars in de processie te gaan. Vrijmoedig antwoorden wij, dat ook wij zulke han delwijze niet goedkeuren, wanneer dit feit bewezen ismaar wat we honderd maal meer laken, het. is de handelwijze der socialistische bladen, zij die zoo hoog oploopen met de verdediging der werkmansklasse, dat zij nog niet eens die kwestie van Eyndhoven aanraken. Hier nochtans geldt het. geen uitzonder lijk gevalhet is een brutale aanslag op de massa, het is het verloochenen van het groot princiep der werklieden beweging. Daarom ware het plicht geweest niet alleen van ons, katholie ken, maar van alle rechtzinnige bladen, in eene spontane beweging op te ko men tegen eenen dwangmaatregel, die door niets dan godsdiensthaat kan zijn ingegeven. Onze Vlaamsche werklieden kennen sedert lang de handelingen onzer soci alisten en daarom ook zullen zij meer als ooit de socialistische werking strem men en al hunne macht inspannen, om onze katholieke organisatie in bloei en kracht te doen toenemen. -V Verjaringen. 8 Juni 1831. De afgezanten van liet Belgisch bestuur hebben te Londen een eerste gesprek om hem te verzoeken van het koningdom van België te aanveerden. 8 Juni 1832. Graaf Felix de Merode, staatsminister, stelt aan de kamer de inrich ting voor van liet nationaal orde der Een dracht. M. Dumortier vraagt de benamin; van Leopold's orde. Dit laatste voorstel is aangenomen. Peary in België. De ontdek kingsreiziger Peary is Maandag te Brussel aangekomen, met den trein uitoostende. De aankomst had schier onopgemerkt plaats, daar enkel Mr Georges Leeointe, van het Observatorium zich op de kaai bevond om M. Peary af te halen. Slechts eenige minuten later is een der sekretarissen van het Amerikaansch gezant schaj» M. Peary komen vervoegen. M. Peary gaf 's namiddags eene voor dracht over zijne poolreis, in de feestzaal der Tentoonstelling, 's Avonds sprak hij ander maal te Antwerpen. Bloemen in de kazernen. Met genoegen vernemen wij, dat verscheide ne kazernen, onder anderen deze van het 3® regiment geschut, te Thienen van de ja gers te voet, te Doornijk en van het 2" gid sen, te Brussel, thans met bloemen versierd zijn. In deze laatste kazerne zijn al do ven sters, welke op den koer uitgeven met bloe men versierd. Overal tot zelfs in de kleinste hoeken zijn er bloemen aangebracht. Het vertrek der Fransche Ministers MM. Jean Dupry, minis ter van handel en Ruau minister van land bouw, hebben Maandag morgend per bijzonderen trein Brussel verlaten. M. Beau kwam de ministers aan do statie groeten. MM. Trouillot en Chapsal zullen eerst eenige Belgische steden bezoeken vooraleer te vertrekken. De landverhuizersAlhoewel het seizoen der landverhuizers thans voorbij is, zijn de cijfers voor de maand Mei toch nog groot. In April waren er 9121, meest al deze landverhuizers zijn langs Antwerpen naar de nieuwe wereld vdrtrokken. Onder deze landverhuizers der maand Mei bevonden zich 1208 Belgen. Er waren 2242 landverhuizers voor Que bec. 3*198 voor Ne a-York, 111 voor Austra lië en 45 voor La Plata. Al deze lieden vertrokken op 10 transat- lantiekers, waarvan 4 vaarden onder Belgi sche vlag, 1 onder Engelsche vlag en 2 on der Duitsche vlag. De heropening der Kamers. Daar de 1® November dit jaar een Dins dag is, is het best mogelijk dat de Kamers, dien dag geopend worden. Men verzekert, dat Koning Albert ter dier gelegenheid, opnieuw de troonrede zou uit spreken. Men weet, dat er sinds 1894 gecne troonrede meer uitgesproken werd. Koning Albert zou alsdan gelegenheid heb ben nauwer het programma uitcon te doen, dat hij reeds in korte woorden uitlegde bij zijne troonbeklimming. Naar Fransch Lourdes - Op 14 Juni aanstaande, zullen 1500 Anlwerp- schc bedevaarders, waaronder honden! vijftig zieken naar Fransch Lourdes trekken. Uit de Journal de la Groile een blad, dat te Lourdes uitgegeven wordt, nemen wij de volgende cijfers der bedevaarders Voor Juni zijn er 05 bijzondere treinen uangekondigd met 25.000 bedevaarders voor Juli, 15 treinen met 17.000 bedevaar ders voor Oogst, 80 treinen met 35.000 be devaarders en voor September 50 treinen met 21.000 bedevaarders. Daarin zijn natuurlijk niet begrepen, de kleine groepen,welke met agentschappen op reis zijn en de reizigers die te Lourdes eenige weken de zieken komen vorzorgen. Staatkundig Overzicht Oostenrijk De Keizer is tc Wccnen teruggekeerd ran zijne reis, die hij in Bos nië ondernomen had. Hij Jtce/l zijne groote voldoening uitgedrukt over de manie waarop hij onthaald geweest is. Spanje De republikeinen ran dit land, hebben Zondag laatst eene meeting gehouden om te protestveren tegen de handelwijze van M. Canalejas, die men beschuldigt aan het bewind gekomen te zijn uit eerzucht. M. Mclquades Alvarezde leider der republikeinsche rechterzijdeheeft voorge steld twee onafhan keiijke partijen te vormen, te weten de rechterzijde en de linkerzijde, met verdwijning van alle andere kleinere partijen. Hij houdt staan,dat de vereeniging met de socialisten hoogst noodzakelijk is, om tot de revolutie te kunnen komen. Italië Sedert eenige dagen is de Koning van Griekenland te Rome. Uit de verschil lende onderhandelingen met den Koning van Italië is er beslist, dat er een interna tionaal kongres te Rome zal gehouden wor den, om de zaak van Crets te bespreken. China De toestand blijft voortdurend onrustwekkend. De inhuldiging der tentoon stelling van Nankin is nochtans zonder eenige stoornis afgeloopen. Men had voor zorgen genomen en de wapens ontnomen aan 7000 inwoners der stad. Ook zijn de oorlogs vaartuigen der vreemde mogendheden <>p het punt te ontschepen. Katanga Het ministerie van Koloniën houdt zich neerstig bezig met de goede inrichting van Katanga, «laar valt niet de minste twijfel aan. Eene eerste ploeg policioagenton isle Elisa- bethstad aangekomen, andere zijn vcrledene week te Southampton le scheep gegaan. O]» einde September, zullen ongevoer drij duizend manschappen der openbare macht, in Katanga verspreid zijn. Met rasse schre den vorderen do werken van den ijzcrwcg en weldra zal bet spoor onze grens bereiken. Vele andere maatregelen liggen uitvoerens gereed, vernemen wij. Die pogingen zijn hoogst prijsbaar Katanga is immers, naar eenieders meening, de toekomst onzer kolmie. Men ontmoet er uitsluitelijk groote hoog vlakten, ruim 150(4 meters hoven den zee spiegel gelegen. Dp die vlakten is het klimaat gezond en oprecht aangenaam voor de Belgen. De gemiddelde warmte bedraagt er 23 gra den, daarbij is de lucht koel en frisch. Zulks is toe te schrijien aan de passaatwinden, die aldaar lieerschen. Die passaatwinden verja gen nog de microben naar de valleien de slaapziekte is er dus onbekend en 'l vee kweekt er gemakkelijk, daarliet ongedierte de dieren niet kwelt. De ezel, de os, de geit. en bet schaap zijn er reeds inheemsch gewor den, en onder huis vogelen bekleedt het hoen de eerste plaats. De grond is hijzonder vrucht baar, 't water spoelt er langs alle kanten loor de velden en maakt er schoone akkers en rijke weilanden van. Proefnemingen wer den gedaan in drie hoeven, door de - l'nion minière gesticht. Deze gaven de beste uit slagen. Men won er in overvloed, niet alleen lijk do inlandsche planten als maïs, bananen en maniok, maar ook rijst, tarwe, aardappels en alle Europeesche groenten. Men zegt ten huidigen dage, dat ons Va derland te klein is voor de bevolking en dat men liet uitwijken moet aanbevelen. De overname van den Kongostaat heeft dat maatschappelijk vraagstuk opgelost, daar Katanga uitermate geschikt is voor uitwij keling. Doch daartoe wordt nog de hulp van den Staat vercischt. België, dat te zijnent zoozeer vooruitging in zake van voorzorg en mutualiteit, zal zijnen plicht weten le vullen: maatregelen, ernstige maatregelen boeven genomen te worden, om de uitwijkelingen niet aan bun zeiven ovor te laten. En daarom juichen wij bovengemelde pogingen zeerst toe Wat nog de aandacht vestigt op Katanga, is voorzeker de rijkdom zijner mijnen. Men vindt er ijzer, tin, zink en koper in over vloed. Een tiental kopermijnen werden tol hiertoe in't bijzonder onderzocht men ont dekte er minstens 2 milliocn ton metaal, die op eene waarde van 3 duizend milliocn fran ken mogen geschal worden. Goud en zilver zijn or niet onbekend, en laatst ontdekte men er kolenlagcn. Die rijkdom is voorzeker niet vreemd aan do lasteringen, den onafhankelijken Kongo staat, in do laatste jaren van zijn bestaan, door de Engelsclien toegeworpen. Krijgsschool. De leerlingen-onderluite nanten hierna vernield, die voldaan hebben aan de examens van de artillerie en van de genie worden in deze regimenten ingelijfd. In de artillerie MM. Rongé, Kaqucz, Du Four. Montens. Rochet. Bemrer. Hermans. Modard, Smodts, Lebon. In de genie MM. Oudenne, Luyten* Ber- trand, Moulin, Lebon, Michel, Brouhon. Van Langendonck en De Brouwer. Nationale Bank van België. M. De Lantsheere, gouverneur der Xationalo Bank van België, is voor een termijn van vijf jaar in zijn ambt behouden. Rechterlijke orde. M. Simons, rechter bij do rechtbank van eersten aanleg tc Leu ven. is voor een termijn van drie jaar onder zoeksrechter l»enocmd bij voormelde recht bank. Rechtstreeksche belastingen, douanen en accijnzen. MM. Rons en Van Ualck, ont vangers der rechtstreeksche belastingen en accijnzen te Kaprijkeen le Herentbals, worden gemachtigd hunne rechten op pensioen tc doen g'clden. Lager onderwijs.Het onslag van M. Du mas. leefaar aan de lagere staatsnormaal school, wordt aangenomen. 11ij mag zijne rechten op pensioen doen gelden en d -n eere- tilol van zijn ambt voeren. Staatsspoorwegen. Hel ontslag van M. Martinol, statie-lioofdbriefdrager wordt aanvaard.. Ilij mag zijnerccliten op p nsiocn doen gelden. Bosschen en wateren. MM. ollignon en Rosseels. voorloopige algemeene wach ters van bosschen en wateren, worden algo- mocno wachters ]>enoemd. Eereteekenen. Aan «le volgende perso nen, die zich tijdens besmettelijke ziekten onderscheidden, worden eereteekenen toege kend bel kruis van 1' klus aan M. Van Eecke, geneesheer te Izegem hot kruis van 2" klas, aan den Eerw. Heer Oarlicr, pastoor te Marbais-la-Tour. De lichter verdwenen Maandag morgend is admiraal Belluo rond 7 ure in zeo gegaan om de ophaal werken na te zien. Het weder was wederom zoo slecht dat er niets kon gedaan worden. De lichter welke op de Pluviósc gezonken en eenige meters verder gesloopt was,, is door de strooming medegesleopl geworden. Er is geon spoor meer van te vinden. De sleepboot Mouflon welke de Pluviósc tot nabij Ivales gesleept beeft, is moeten do haven binnen vluchten, daar het weder zoo slecht werd. Er is niets meer van do Pluviósc te zien. Men vreest dat nog andere ketens ook zullen doorbreken en dat do Pluviósc wederom zal zinken. De familiën der slachtoffers zijn verwittigd geworden dat zij hunne reis naar Kales voor- loopig nog moeten uitstellen. Men verzekert dal de voorraad geneesmid delen van de Pluviósc op bet strand van San gatte teruggevonden werd. De municipale raad van Kales beeft oen adres van deelneming aan de familiën der slachtoffers gezonden. Ook hebben al do raadsleden zich verbonden, al de kredieten to stemmen, welke noodig geoordeeld worden voor de lijkplechtigbeden. Eene prachtige kroon, zal in naam der stad Kalos, o]> de kisten gelegd worden. HOLLAND. Vreeselijk ongeluk In eenen bazar van Rotterdam, is de kabel van oenon ophaalbak gebroken. Drie perso nen werden gedood en vier anderen levens gevaarlijk gewond. FRANKRIJK. Charcot te Parijs De Zuidpoolreiziger Charcot is te Parijs aangekomen. Hij werd in do statie door den minister van onderwijs ontvangen. Eene talrijke menigte bracht hem eene geestdrif tige ovatie. Bij de spoorwegwerklieden De stokers en machinisten van de groep Parijs,lot do Noordercompagnie behoorende, hebben l»esloten in werkstaking to gaan. Zij laten aan hunne best uurloden vrij over den dag te beschikken, wanneer de werkstaking moet uitbreken. Do stokers en machinisten van de Noordor- coinpagnie zullen trachten de beweging uit te breiden. DUITSCHLAND Een poederfabriek ontploft. Do bliksem is op de poederfabriek van Leudenschewl gevallen. De fabriek vloog mot eenen ontzettonden knal in de lucht. Men weet niet of er slachtoffers in de buurt zijn. In de fabriek zelf was niemand aan wezig,toen «te ontploffing plaats had. De schade is overgroot. De schouw eener fabriek', gelegen op twee kilometers afstand van de plaats der ramp, werd door do lucht verplaatsing omvergeworpen. Kwade bierdrinkers Woedend, omdat de herbergiers bun bier opslaan, hebben eenige verbruikers eene her berg afgebroken en twee anderen in brand gestoken. Deze laatste herbergen werden met drie hurgcrslitiizcn ten gronde vernield. Eene windhoos Tussclien dc statiën van Swisclienalin en Bocholl werd een koopwaren trein door cone windhoos verrast. Negen rijtuigen worden omgeworpen en geheel vernield. Ontslag van den Minister van Koloniën M. Dernburg. Duitsche Minister van Ko loniën, beeft zijn ontslag gegeven, omdat hij in zake der algcmeene politiek, met bol. gou vernement niet goed kon overeenkomen. SERBIË Verbannen Uit Belgrade wordt verzekerd, dat prins Joris zich naar Vicliy begeeft, en uil Scrbië verbannen is. Vóór zijn vertrek zou bij eenen geweldigen twist gehad hebben met zijnen vader.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1