De wraak eens verraders BUITENLAND. Het vergaan van de Pluvióse NIEUWSBERICHTEN. VIJFDE HOOFDSTUK. FRANKRIJK. DUITSCHLAND ENGELAND ITALIË TURKYE. RUSLAND AMERIKA AZIË AFRIKA. HET ONWEDER De reddingswerken worden krachtdadig doorgedreven. Eene afdeeling karahinicrs en eene afdee ling mijnwerkers, onder do bevelen van in genieurs zijn ter plaats om lijkon op te zoe ken. De schade te Valluta aangericht Ls onbe rekenbaar. Meest al de openbaro gobouwen zijn inge stort. Talrijke personen werden gekwetst. Van onder de puinen werd reeds een lijk opge haald. In de omstreken van Bonevento, kou men dezelfde zonderlinge verschijnselen vaststel len.als bij de rampen van Messina en Reggio. Gelukkiglijk is het nu zoo erg niet. Het ge tal slachtoffers zal waarschijnlijk niet meer zijn dan 20, meest allen in Galitri. In deze gemeente zijn gansche straten versperd door ingestorte huizen. Do inwoners der gemeenten,liggende in de nabijheid van den Vesuvius, verschrikt door de hevige schokken, zijn naar Napels ge vlucht. Do opschudding is groot in do volks wijken. l it Pohn/.a wordt gemold,dal lo San Polo vijf personen in één buis gedood werden. Mou weet anders slechts van twee gekwet sten. De Hulp Z. 11. Pius beeft, van zoodra hij het nieuws der aardbeving vernam, onniiddelijk al do inlichtingen gevraagd. Hij beeft dan aan do geestelijkheid ter plaats bevel gege ven de ongelukkigen zooveeL mogelijk te helpen. Toen Koning Victor Emmanuel do nieuwe Tamp vernam, wilde hij onniiddelijk vertrek ken om zich ter plaats te begeven. Do Koningin wist hem echter te bepraten en zij ging mede. Onder andere zegde de vorstin tot haren gemaal - Men zegt. dat mijne tegenwoor digheid noodig is onl een feest goed to doen lukken. Ik zou dus nog veel minder mogen laten nu te gaan, waar er verdriet is en waar men in stervensnood is, om er mijnen plicht als vrouw en moeder te doen. M. Luzzati beeft in dé kamer een krediet van 200,000 lire aangevraagd ton voordcele der slachtoffers. Do prefekt van Alvclinno vraagt enkel geld en zegt,dat hij dan wel voor het overige, zal zorgen. )pzichters van don gezondsheids- dienst zijn ter plaats getrokken. Geen vooruitgang. Admiraal Bellue is Dinsdag dc werken aan de Phn ióscgaan nazien. Het weder w as zoo slecht,«lat er niet moest aan gedacht wor den een duiker te laten afdalen, alhoewel er maar 5 meters water boven den onderzeeër moer is. Oin de werken met goed gevolg te kunnen voortzetten, moet er ton andere eene kalme zee zijn. Do ligging der Plu rinse is niet veranderd. Ken persoon goed «>p «le hoogte van de zee- werken, heeft verklaard dat men de minste verbetering van het weder moet ten nutte maken om den onderzeeër binnen de haven to slepen. VRIJ NAAR IIKT FRANSflI DOOR Diomède Grootjans 17® vervolg. De echtverbintenis. De eremijt van hot hosch, zijn verhaal her nemende, dat hij reeds menigen keer had on derbroken, zegde tot vreugde en geluk. Mswanneer het onweder voorbij is. voegde hij er bij, en dat het gerommel «les dom Iers noch het schuifelen van hot tont- peost meer laten hooren. dan verdrijft do e«>rste zonnestraal welke de aardê toelacht, welhaast het ontzettend ttiferoel der ontklui- sterde elementen. In» bloe.mcn schudden het slijk af, waarmede zij bedekt zijn, en rechten zich frisch en bloeiend op «Ie vogelen in hunne nesten ver kleumd, hernemen hunne vlucht en hun ge kweel onder den blauwen hemel. Ook in de vlakte en op «Ie heuvelen huppelt hot schaap uitgolatener en blydor. Zelf de mcnscli, verre van zich dé aandoeningen verwijderende, welk hij heeft onderstaan, verlustigt ieh in «tebe spiegeling an het schouwspel, dat hij onderdo oogen heeft. Alles in de natuur herneemt beweging, leven en bevalligheid alles wordt weder frisch en toelacliend. Zoo was het met de Beaujeu's den 10 l>cto llet vinden der kist met geneesmiddelen op het strand van Suugatc, wordt te Kales zeer druk besproken. Daar de kist van grooto afmetingen is, kan hot heel gemakkelijk gebeuren, dat ook de opvarenden van don onderzeeër door de opening langs waar do kist weggespoeld is, verdwenen zijn. De ongelukkige scheepslieden zouden dan reeds in het diepste van den Oceaan hun graf hebben.... Terug aan 't werk Dinsdag namiddag was hel weder verbe terd en men ging opnieuw aan 't werk. Nog twee nieuwe ketens werden aan de Pluvióse bevestigd. Indien zich geene onvoorzien, gevallen meer voordoen, hoopt men den onderzeeër Woensdag in veiligheid te brengen. Bij de spoorwegwerklieden De stokers en do machinisten hebben nog goepo nieuwe vergadering gehouden. Men vreest, dat do stokers zelf do werkstaking zullen uitroepen, zonder de beslissing van het komitcit af to wachten. Men verwacht er zich aan, dat de w erkstaking eerlang zal uit breken. Nog steeds sploenen t In het fort van Nacquevillo op 12 kilo meters ten Westen van Cherbourg, zijn drie sluitstukken van kanonnen gestolen. Do sluitstukken zijn niet geheim, dus kun nen de spioenen er geen voordeel uit halen, doch do kanonnen waartoe deze stukken be lmoren, zij totaal onbruikbaar. Drama der zinneloosheid. In het dorpje Torvilliers,wierp de eclitge- noote Vaillant haar achtjarig zoontje in eenen put en sprong hem dan met haar zes jarig kindje in de armen achterna. Drie uren later werden zij ontdekt. En kel het jongste kind leefde nog. Bloedig drama. I)o goponsionneerde kapitein Moellenhof, wonende op liet domein van Asthoff, nabij Hamm, kreeg twist met de gebroeders Jur- ging, «le eene poortier, dc andere hovenier. Moellenhof liep in huis.groep een jachtgeweer en loste de twee schoten op zijne bedienden. De eene werd op den slag gedood. De andere werd levensgevaarlijk gewond. De moordenaar is aangehouden. Vreeselijk automobielongeluk Dinsdag morgend, tijdens do koers voor den beker van Prins Hendrik, is te Ohcr- liausen, juist aan den tribuun van den Auto- Club, een band gesprongen van hel rijtuig van M. Frans Eino, van Hanover. Do auto werd met vreeselijk gewold tegon oenen boom geslingerd. Twee dor inzilteden werden op den slag gedood een derde wer£ levensgevaarlijk gewond. Ook een toeschouwer werd erg gekwetst door de stukken van den automobiel De koers is gestaakt geworden. Zonderlinge zelfmoord. Een Duitsche griffiersklerk, Karl Kurz, werd op hevel van den onderzoeksrechter van Mainburg (Beieren) in het gevang opge- ber, liet is te zeggen ongeveer «lrie maanden na de sombere gebeurtenissen, welke wij ko men te verhalen. Die dag was een dag van feest op het ka steel «lo vreugde, het lawijd, de bezieling waren overal. 'T was een «lier scboone herfstdagen, welk nog schooner schijnen, wanneer de vroolyk- hcid des harten zich vermengt met «Ie vroolyk- der natuur. Hel blijde trompctten-geschal üee«l het hosch «loor zijne harmonische toonen weergalmen, en het kanon dat alle oogenblikkcn bulderde «leed de torens dreunen. Eene menigte odelen, van alle kanten toe gestroomd, verdrongen zich in de heilige kapel, «lie met eenen ongemeenen luister ver sierd was. Eene plechtigheid, vol ernstige on zoeteaan- tloeningen, ging op den Zwarten Burcht plaats hebben de jonge en beminnelijke dochter van Beaujeu, ging zich door de huwelijksban den met den ridderlijken Odo van Sonnac ver eenigen. Al «Ie bewoners dezer streken waren toege- loopen «»in iu de vreugde van hunnen graaf te deelen, en hunne geestdriftige betoogingen, hun onophoudend gejuich en hunno heil wen- solien getuigden genoeg, «lat de dagen van ramp hunno verknochtheid voor hem niet ver minderd haibleu. Het was een dag van verrukkende blydschap, van vertrouwen en vergeting!... De vergeting en nog korts geleden klopte het ongeluk aan aller «leuren en verwoestte deze streken Wees er niet over verwouderd. Één zonne straal doet het onweder vergeten j «'«én dag van geluk en vrede doet jaren van rouw en kommer vergeten. sloten wegens liet verduisteren eener som van 1000 mark. Op zijne aanvraag werd hij in de fabriek van cigarenkistjes geplaatst. Daar wist hij een twintigtal puntige nagel tjes mede te nemen en dreef zo zich in dén schedel. 's Anderendaags was Kurz erg ziek en 's avonds is hij bezweken in «le schrikkelijk- sto pijnen. M. Asquith bij Koning Joris. De gekende staatsman Asquith is door Ko ning Joris V ontvangen geworden. Dat deze ontvangst eene gewichtige politieke beteeke- nis heeft, lijdt geencn twijfel, daar de leiders der behoudsgezinden op eene vergadering uit- genoodigd werden om samen met M. As quith den toestand te hespreken. Een Belg uitgeleverd. De magistraat van Rowstreet heeft beslo ten do uitlevering van den juweelcndiof I)e- ville toe te staan. Deville heeft nueen drietal dagen tijd om in beroep le gaan tegen het besluit van den rechter. Dood van Dr Secchi. Dr Secchi, die in het proces van graaf Bommartine met Luida Murri veroordeeld werd en onlangs naar een gesticht to Gan- versana was overgebracht, is aldaar over leden. Eene windhoos Uit Gagliari wordt gemeld,dat een vreese lijk cycloon over de streek is losgebroken. De gemeenten Lonusei, Tortoli, Ilbeno, Elini, Barisardo en Jcrzy zijn bijna geheel verwoest. Men weel niet zeker of er slacht offers zijn. doch men vreest, dat verscheidene herders omgekomen zijn. De schade is zeer aanzienlijk. Eene moorderij in 't verschiet. Men seint uit Aevali, dat de Grieksche be volking met eene moorderij bedreigd is. Een vijftigtal Turken hebben twee Grieksche magazijnen geplunderd. Vrijwilligerslegers worden gevormd met het oog op eenen oor log nopens de Kretakwestie. De cholera Heel het bestuurlijk arrondissement Ros- tov-aan-den-Don zijn andermaal door de vroe- selijke smetziekte aangetast. Ook te Sebas- topol deden zich wederom gevallen van cholera voor. Eene muiterij in Mexiko. Y ij ft ig duizend mui Iers hebben Valladolid aangevallen en stormenderhand ingenomen. Al de hoogere staatsambtenaars werden vermoord. De oproerlingen hebben «lan de wapendepots dér stad geplunderd en op het volk geschoten. Talrijke inwoners zijn ge vlucht. Do telegrafisten worden ook gedood en do spoorbaan 20 mijlen rond Valladolid vernield. 1 Do muiters hebben nog drie andere steden aangevallen, doch er onkel de ambtenaars mishandeld. Het gouvernement zal zes honderd solda ten zenden om do orde te handhaven. De evenredige vertegenwoording. President Welleman van Urugay, heeft de nieuwe kieswet, onderteekend. Deze kies- De vergeting het is de voorzienigheid der ongelukkigen De kalmte en de rust hadden overigens reeds sedert eenigen tijd aller harten terug gewonnen. Sedert zijne stoutmoedige rerschijning op den Zwarten Burcht niet één had er sedert in deze streek moer plaats gehad noch de onheilspellende kreten der waanzinnige, noch hare noodlottige voorzeggingen hadden zich aan de bevolking meer laten hooren. Niets, in een woord, dat nog de tegenwoordigheid had doen vermoeden der geheimzinnige j»er- sonaadjes van het woud. Ook was welhaast de algemtene meening. dat de man der spelonken en zijne gezellin de landstreek hadden verlaten. En in die over tuiging hadden al de bewoners dier oorden hunne werkzaamheden, en eonigermatc hun no onschuldige vermaken hernomen, en de Beaujeu's zelve, onder den invloed van aan gename bezorgheden, waren er toe gekomen zich af te vragen of zy wellicht niet dc speel bal geweest waren van een schrikwekkende» droom. Waaruit was zulke verandering gesproten Wie had er voor allen die volle verzekering teweeggebracht, die uitbundige blijdschap, aan dewelke Aglaé's verloofde alléén mis schien zich niet volkomontlijk overgaf Oh om u dit te zeggen hel» ik noodig eenen «xigenblik mijne gedachten hyeen te zamelen, want zulke herinneringen ontroeren en be nauwen ons. En het voorhoofd des grijsaards, een oogen- blik verhelderd, bedekte zich weéreens met eene droefgeestige tint. Het was, voegdo hij er na eenigo oogonblik- keu stilxwjjgens hg, liet was den tweeden «lag na dazen, waarop de man der pelonkan den wet is geheel opgemaakt volgens de grond beginselen der evenredige vertegenwoor- (liging. Eene Zuidpoolexpeditie I'll Yokohama wordt gemeld, dal «le Japanners aldaar een Zuidpoolexpeditie op touw zetten. Niet trouwen De Chineesche minister van oorlog heeft aan al de Ghineezen,welke m vreemde landen hunne studiën voltrekken, verboden met vreemde meisjes in liet huwelijk te treden. De toestand in Marokko. Daar Mouley-Halid de loonen zijner solda len niet wil betalen,vluchten deze met liunne wapens en gaan zich bij de tegenstrevers van Mouley-Halid aansluiten. Een geheel regiment, dat van Fez ver trokken was om eene bende muiters te kastij den, heeft zich bij de muiters aangesloten. Mouley-Hafid had aan «len berechten Er- raissouli beloofd hem gouverneur van Eclia- zar te benoemen, mits 'L betalen eener grooto som. De som is betaald geworden, doch Errais- soult wacht nog Dinsdag heeft wederom een vreeselijk on weder over België, Frankrijk en Duilscliland gewoed. In België Te Waohtebeke sloeg «le bliksem in eene hut, waarin een vijftigtal personen waren gaan schuilen. Vier hunner werden lichtelijk gekwetst en half lam geslagen. Te Lokeren viel er zoo geweldig veel wa ter, dat de Roomslraat en de Groote en Kleine Kaai spoedig overstroomd waren. De aangerichte schade is zeer groot. Op de Spoele werd een boom in splin ters geslagen. Een paar meters verder stonden twee kin deren onder eenen anderen boom. Over de Oude Brug, werd Marie Laureyns door den bliksem ten gronde geworpen, toen zij onder eenen boom stond to schuilen. Hel haar der vrouw werd geheel losgerukt doch verder bekwam zij geen letsel. Tusschen Lokeren en Daknam werd eene danstent door den rukwind opgenomen en een twintigtal meters verder geslingerd. De schade bedraagt hier ongeveer 250 fr. Te Ninove viel de bliksem op het Stadhuis, gelukkiglijk zonder erg schade te veroorza ken. Op den Burgdam, stond het water na de stortregens wel eenen huiven meter hoog. Al de kelders der huurt stonden onder water. Dc hagel heeft de veldvruchten erg bona- decligd. Tc Pamel slak dc bliksem do herberg De Kroon, in brand. Niets kon gered worden en de herberg werd met al wal zij bevatte ten gronde vernield. Te Zelc is dc bliksem op de hoeve gevallen van August Mertens, op dc wijk Halsvoldo. Daar alles met strooi gedekt was, stond in een oogwenk geheel de hoeve in laaie vlam. Niets kon gered worden, meubelen, klcede- ron, vee, landbouwlialm enz. bleven de prooi der vlammen. De schade bedraagt 7000 fr. Er is verzekering. graaf van Beaujeu in zijne woning was komen uitdagen, en in zyn aangezicht den smaad en de bedreiging werpen Het was bij hot aanbreken der morgend- schemering.... De kalmte en de stilte lieer- schen overal op deze plaatsen, treffende te genstrijdigheid met liet gerucht en de duizen- «le beroeringen der voorgaande dagen. Ik zat op den dorpel mijner hut. Do knieën ter aarde gebogen en de oogen naar den stil len hemel gericht, bad ik met vuur myne ziel van de aarde ontheven, was tot vóór den Allerhoogste geklommen en smaakte de ver rukkende zaligheid der uitverkorenen. Hoe lang mijn gebed duurde, kan ik u niet zeggen: het geluk telt zijne oogenblikkon niet. Ik wilde opstaan maar, o verrassing dicht by mg stond de man der Spelonken en aan schouwde mij bewogen. Ik deed een gebaar van onvrywilligen schroom. Vrees niet, zegdehy mij, met een bitte ren glimlach en schier bevend ik wil slechts kwaad aan degenen, welke er mij berokkend hebben. En aanstonds zijne ruwe gelaatstrekken hernemende, welke een woifelige straal kwam te verzachten, ging hij mij verlaten, toen zjjne blikken naai- tien Zwarten Burcht keerende, hij plotseling bleef stilstaan. Wat is dat murmelde hij doof. Een man volgde het pad der rots en richtte zich haastig naar ons. Zyne wapenen glinster den in de doffe klaarte der schemering. - Wat is dat hernam de bandiet met eene brieschende stem, als die van den leeuw... Men zou durven Wee roekelooze En hij rekte een pistool uit zyncn gordel. En die man richtte zich weder op in al zijne hoogte uit zijn oog straalde een vreemd vuur; hij schudde zyne lange haren, welke de adem Te Elversele sloeg «le bliksem het dak af bij de weduwe. Steens-Van Hove. Hier werd gelukkiglijk geen brand gesticht. Te Wervik sloeg de bliksem de schouw van het buis van M. Delue, drong dan langs liet gat in de kamer en wierp het -1 jarig dochtertje, des huizes in eenen hoek. Het kind bezeerde zich niet eri na een kwart uurs bewusteloos gelegen te hebben, ging bet wederom spelen. Te Komen werd de schouw van liet klooster der Werkvikstraat afgeworpen. Er werd niemand gekwetst. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Te Luik duurde het onweder zes vollo uren. Overgroote hagelsteenen richtten overal verwoestingen aan. De bliksem viel op verscheidene plaatsen, doch zonder groote schade aan te richten. Te Vcrviers werd de policieagent Hen drik B... op het oogenblik, dal hij een ven ster opende door den bliksem getroffen, eerst tegen den muur en dan van de trappen geslingerd. De policieagent had kneuzingen aan armen on heenen. Vandaar drohg hij in de schuur en slak er den voorraad in brand. liet vuur kon spoedig gobluscht worden. In Duitscnland Toen het 177'- regiment voetvolk zich naar het kamp van Koenigshurch begaf, viel do bliksem op de 3" kompagnie. 18 soldalen worden ten gronde geslingerd. Drie hunner hieven op den slag dood en do 15 anderen werden min of meer erg gekwetst. In Frankrijk. Eene echte waterhoos is over Epernay gevallen. Al de lagere wijken der stad staan onder water. Op verscheidene plaatsen ligt er eene slijklaag van ruim 50 centimeters dikte. In do Vogeezen is geheel de oogst totaal weggeregend. De landbouwers zijn er geheel ten onder gebracht. To Roubaix viel de bliksem op verschei dene plaatsen, doch zonder ergo schade of doodelijke ongelukken te veroorzaken. Tc Groix viel de bliksem op een tramrij- Luig. Geen der reizigers bekwam een letsel, doch het tramrijtuig was geheel onbruikbaar. Te Plers Breucq sloeg «le bliksem in dc stallingen van den landbouwer Mazure en doodde er eenen stier. Brussel. Xa eene meeting. Dinsdag had wederom eene meeting van de koffic- liuishedienden plaats gehad. Na afloop der meeting gingen de gareons» eene betooging houden voor dc koffiehuizen der Bcursplaats, Plotselings liepen zij in een koffiehuis bin nen, sloegen er de ruiten uit, wierpen do drinkglazen der kliönten 'omver enz. Eene paniek maakte zicli van de verbruikers meester. Dc policie werd verwittigd, doch toen «leze ter plaats kwam,hadden do koffie- huïsbedienden reeds liet verwoeste huis ver laten. Een tiental aanhoudingen werden ge- daan. Verdronken. De dokwerker, Frans Verstegen, 81 jaar oud. nam Dinsdag avond een had aan de Barkkaai. Eensklaps ver dween de man onder water. Toen hij na een drietal minuten niet te zien was. bcgreepmon «lal hij verdronken was. liet lijk werd spoe- dig opgezocht, maar allo zorgen waren vruchteloos. De dood had reeds haar werk volbracht. Verstegen was gehuwd en woonde in do Land van Luikstraat. der morgendkoelte deed golven hij strecl- dc zijne wapenen en wachtte schrikwekkend. Het was «le vernederde handiet niet meer onder de schaamte en do wroeging verpletterd er was in hem, nu by zonder op dit oogenblik, eene treffende grootschheid. Het was de koning der duisternissen, welke zich in zijne sombere majesteit vortoonde. Het was inderdaad een aanrander die op ons aankwam immers niet zoodra had hij den man der Spelonken gezien of hij bedreig de hem met een gebaar van diepen afkeer. Hij naderde met versnelde stappen. Welhaast, mijn God!., herkende ik hem. Het was de zoon van Sonnac met zijnon stalen wil, met zynen koudon moed, maar ook on-, wankelbaar gelijk de rots Lij dewelke do strijd ging plaats hebben. Hij was alleen.... Zijn gang was fier... Hoog en trotsch hield hij liet voorhoofd. Mijn God Wat ging er tusschen dio man nen plaats grijpen God wezc gezegendriep de onversaagde Gdo uit, vermits, voogile hij er hij op ecnon toon vol verachting, ik heb don booswicht ontdekt, dio uitdaagt en daarna de hossclien noodig heeft om zich te verschuilen. De hoon was bloedig.... Ik verbleef voor f)d«j. liet scheen mij, alsof ik den man der Spelonken als oen gokwetstc leeuw zich op den jeudigen Sonnac zag storten en hem omler zich verpletten maar onbegrijpelijke man hij verroerde niet. Hij was ongevoelig gebleven aan den schicht, hy, dc woedende, de bruisen de. Zijn aangezicht getuigde noch van gram schap noch van haat meer. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2