SCHRIKKELIJKE KINDERMOORD TE WETTEREN Eindelijk opgehaald ZUSTER CANDIDE. 'T EEN EN 'T ANDER <x v m Ü3e Fluviêse daags vóór de ramp Zestiende jaargang n' 800 22. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dijnsdag 14 iunl 1910 ABONNEMENTEN Zes maand <4 frank. Een jaar Q frank. Inschrijving in alle postburcelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie: Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan liet bestuur der - Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Grooto aankondigingen en clichés volgons accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tokoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 1° bladz. per kleine regel 0,20 fr 3® r n 0,30 fr. 2° - 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 Leest op ons tweede bladzijde de nadere bijzonderheden Het was niet te verwonderen, dat de goddelooze bladen deze gebeurtenis zouden hebben gerekt en uitgebreid zooveel zo maar konden. Dat ligt nu eenmaal in hunne gewoonten, en slechte gewoonten zijn lastig 0111 uit roeien. Wij hebben dan goed geoor deeld onze tegenstrevers van alle kleur, eerst eens goed te laten uitwoeden om daarna in volle bedaardheid, en ont daan van alle vooroordeel, de zaak voor te loggen, te ontleden en te he- oordeelen. We meencn, dat wij zoo doende, den j ui sten weg bewandelen, zooals wij hebben voorgenomen het immer te doen. Wie was nu eigentlijk deze veel be sprokene dame. Is zij eigentlijk in het klooster geweest Zuster Candide, maakte inderdaad over veel jaren deel van een kloosterorde, maar zij had zich slechts vóór een jaar verbonden zij moest bare beloften dus slechts een jaar houden en mocht daarna terug uit bet klooster treden... Het is dat wat Zusier Candide gedaan heeft, zij heeft sedert jaren de kap over d'haag gesmeten, 't is te zeggen, zij is uit het klooster gegaan na dit kort verblijf, maar heeft onge lukkiglijk het Zusterkleed behouden. We gelooven toch dat eenieder zal be kennen, dat - het kleed den monnik niet maakt. De jongens, .die eertijds in hel leger hebben gediend, hebben no; al eens de gewoonte met karnaval hun nen soldatentenue aan te trekken en er eens duchtig met rond te springen. Die jongens zeggen niet, ik ben sol daat, maar wol ik ben vroeger ook nog soldaat geweest. En zoo denken alle menschen er over. Zuster Candide ver keert in hetzelfde geval. Het is te na tuurlijk 0111 er langer om te drukken. Zij is een korten tijd in 't klooster geweest, maar thans is zij sinds lan geeno Zuster meer. Door de vervolgingswet werd het klooster, waar zij destijds deel van maakte, gesloten en de zusters verdre ven als misdadigsters. Zuster Can dide stichtte nu op eigenhand een gesticht voor teringzuchtigen. Alras stond zij in de beste betrekkingen met do Fransche landbestuurders, de hate lijkste kerkvervolgers, die ook hare oud-medezusters meedoogenloos had den uit het land gebannen. Zij kende zeer goed Briand en Viviani en andore grootmeesters der Loge, zooclat het genoeg uitschijnt, welke de zielctoe- stand was geworden dier gewezene zuster. Zij kon nog wel een edelmoe dig en liefdadig hart bewaard hebben alhoewel ze nogal veel met godsdienst haters verkeerde... Hare instelling echter, hoe schoon zij ook schijnt bij het eerste oppervlak kige zicht, kan geene hoegenaamde vergelijking doorstaan met onze kris- leno liefdadige instelling. Terwijl onze zusterkens der armen cn onze liefde zusters van huis tot huis, van dorp tot dorp gaan, als nederige boetedoen sters, overal de hand uitstekende 0111 hier en daar eene kleine aalmoes te ontvangen, richtte Zuster Candide alles in 't groot in. Haar gesticht het oude Klooster waai'ze zelve vroe ger had in verbleven werd haar met welbehagen afgestaan door de Fransche regeering. Zij stelde eenen beheerraad aan van 1 groote wereldlijke mannen en eèn heel ieger wereldlijke ziekedienaai s en zie- kediensters... Zij zelve speculeerde in hel groot, stond in betrekking met ver scheidene groote bankiers en Joodsohe juweliers. Zij verpandde en wist zelve fabelachtige sommen to verkrijgen op kostbare kleinoden, totdat ze op het laatst hare schuldeischers niet meer kon voldoen en deze tegen haar eene aanklacht indienden. Dat is in algenïeene trekken den loo- stand weergegeven, gelijk deze zich voordoet. We vragen ons af, wat kan zulks worden ten euvel gerekend aan :1e Katholieken of hoe kon de Katho lieke Godsdienst daarom worden aan kant gesteld Nochtans het heeft er al gegaan in de goddelooze wereld, in dewelke Can dide echter vele, zeer vele vrienden lelde. De beweringen der vijanden aan dan ook hunnen gang. - Ziet ge nu wel, dat we waarheid spraken - Gelijk deze liefdadigheidsinstellingen zijn al hunne werken van liefdadig heid En wij hebben dus gelijk met te eischen, dat alle private liefdadige on dernemingen onder den algemeenen controolvan den Staat moeten staan... Men ziet van hier, wat zulke berede neering inhoudt. Omdat .eene. inrich ting, opgevat door eene afgevallene kloosterlinge en niets gemeens of gelijkaardigs hebbende met do eigen lijke kristelijke liefdadige instellingen, omdat zulk een gesticht slecht is deu gen daarom nu toch onze menschlie- rendc werken ook niet wie maakt men zulke leugens nog wijs in de twintigste eeuw Keen, lieeren goddeloozen, zulke gebeurtenis komt de waarheid der H. Kerk nog eens te meer be vestigen. Buiten den Godsdienst is de zuivere opofferingde teezen/lijke zelfverlooche- ling van 's menschen .eigen persoon eene volstrekte onmogelijkheid. vV- Verjaring* 13 Juni 1885. Eene groote socialistische betooging moest dien dag zijnde Pinxterfeest te Brussel plaats hebben.Na de woelige gebeurtenissen der maand Maart, bad burgemeester Buis deze roode processio verboden. Daar do muiters voornemens, waren dit bevel niet te eerbie digen, werd Brussel door do burgerwacht gansch den dag bewaakt. De stad geleek aan eene woestijn. Met de socialisten is er toch altijd veel te verdienen Oe Belgische werklieden in Duitschland. De Belgisch© werk lieden die zich tijdelijk in Duitschland gaan vestigen, stellen zich aan allerlei moeilijli heden bloot, indien zij zich niet voorzien van de noodige stukken en getuigschriften dooi de Duitsche wet vereischt. De burgemeesters hebben daarover formeele inlichtingen ont vangen. Zij moeten aan eiken Belg, die bel land verlaat, een getuigschrift geven, vermelden de bunnen naam, dag en plaats der geboorte, namen en voornamen der ouders,bun beroep, woonst, nationaliteit cn eene uitdrukkelijke nota of zij aan de krijgswet voldaan hebben. De burgemeesters moeten ook aan de werklieden aanraden aan liet grensburoel eene werkkaart te nemen. De koloniaüe raad Vrijdag aan staande, zal de koloniale raad zijne werk zaamheden hernemen. Aan do dagordo der zitting van Vrijdag slaan twee dekreetontwerpen bet eerste, vaarbij bet distrikt van Kassai van do rechtbank van Leopoldvillo afgescheiden wordt en het afzonderlijk rechterlijk distrikt uitmaakt van Lusambo bet tweede betrek hebbende op de inwijking der vreemdelin gen. De wrïje gedachte. Omdat men in de Tentoonstelling te Brussel, in de zalen toegankelijk voor kinderen, niets toe gelaten beeft dat kwetsend w as onder zede lijk oogpunt, roepen de liberalen dat bet ministerie van sehoone kunsten eene kolos sale beestigheid begaan heeft. Van menschen die zelf bewcren.dat zij van de apen 'afstammen zooals do liberalen, ver wondert Ons zulks geenszins. Hooge bezoekers te Brussel Prins Wilhelm van Hohenzollern, neef van de gravin van Vlaanderen, vergezeld van zijne dochter is thans te Brussel op bezoek. Ook do hertog van Orleans verblijft in onze hoofdstad. Hij ontving cr gisteren het bezoek van Graaf d'Eu. Do Koning van Bulgarie, van Parijs terugkeerende, zal op 't einde der maand andermaal België bezoeken. Groote feesten zullen ter dier gelegenheid gegeven worden Koning Ferdinand zal vergezeld zijn van zijnen zoon, erfprins Boris, en zal nogmaals de Tentoonstelling bezoeken. Eens aardige ontdekking Degeleerdo professor Ehrlich, der boogeschool van Frankfurt, beeft eene remedie ontdekt tegen de gierigheid. Dat deze remedie bij vele personen heilzame uitwerkselen zal hebben, valt niet te betwijfelen, doch wij mcenen. dat weinige apothekers bet pro- dukt zullen moeten bestellen, juist tor oor- zake van den zonderlingen naam. De uitvinder beeft inderdaad goed gevon den zijn produkt te bestempelen mot den naam Dichlorhydrat-doxydanistobenxol. De naam zal eerder afkeur verwekken en liensvolgens nog de gierigheid doen toe nemen. Gevaarlijk. De matrozen van de Ventöscbet zusterschip der verongelukte Pluviósehebben aan de voorsteven van bun schip oen kruisbeeld gehecht. Het is algemeen gewoten,dul do matrozen voor bet algemeen in God gelooven, doch de FranSCbe. staatshoofden gêlocKon er niet in en 't is te vreezen, dat de bevelhebber der Ventóse eene goede pijp zal krijgen, om bet kruisbeeld op zijn schip toegelaten Ie hebben. Staatkundig Overzicht Duitschland. Eene officircle nota ver klaart, dat het Duitsche rijk voornemens is zijne legermacht derwijze uit te breidendal zij in staat zij aan alle krijgsvereischten tc beanticoorden. Deze verklaring is eene echte teleurstelling voor dezen die de vredelieven de gevoelens van den Keizer gedurig roem den. Het is waar dat zij nu hel spreekwoord hunnen doen gelden Si vi pac'em, para hel ium. Om vrede tc maaien, moet men oorlog zaaien. Italië. M. Luzzatti, kabinetsoverste, komt eene belangrijke verklaring af te leg gen nopens de vrijheden der katholieken Het schijnt dat er aldaar ook verscheidene verbeteringen zullen gebraoht worden. Japan. liet Russisch-Japaneesch ver drag is geteekend. Het bespreekt de regeling van zekere punten in het Oosten, onder an dere deze van het beheer van den ijzcren- weg van Korea naar Mandchouri. Perzië. Een telegram me!dl,dat de En - geischen zich meester gemaakt hebben der Perzische stad Hampour. Men vreest, dot gansch Zuid-Per zie zal overweldigd wor den door dn Engelsehen en gansch Xoord- Persië door de Russen. Turkeye. De toestand door de Krela- hweslie veroorzaaktis meer cn meer ge spannen. De Turken zijn zeer opgewonden, omdat Griekenland hen schijnt uit te dagen, door eene redelooze bezitneming van Kreta. In de Turhsehe zeehaven hebben de Grieken nog al tc lijden. Griekenland gaat intus- schen voort met oorlogstoebereidselen te ma heil. Rusland. Do Douma komt na derde lezing het wetsvoorstel te stemmen betreffende I inland. Zij heeft ook een under wetsvoor- stel aangenomenwelk luidt dat niet de minste bepaling der gestemde wet kan of mag veranderd worden, zonder de uitdruk kelijke toestemming van den Czaar. Dit geeft eenen gevocligen krak aan de vrijheid ran /•'inland en terecht riep een afgevuar- digde na de zitting uit Finis Finlandioe Engeland. Heden is eitc Londen eene belangrijke verklaring afgelegd aangaande de aangeknoopte onderhandelingen der regeering met de behoudsgezinde partij betreffende de grondwettelijke hervorming Men verwacht weinig goeds van deze pogin gen, daar de liberalen er.weinig toe geneigd zijn cn slechts zullen toegeven om te voldoen aan de uitdrukkelijke begeerte va- Koning Joris, Eindelijk Do oefeningen om de lichters mot de Plu vióse in do haven van Kales te slepen,gel uk- ten Vrijdag nacht op bijzonder prachtige wijze. Zaterdag morgend om 3 ure werd de Plu vióse gestrand in de lage haven, rechtover de Koiomkaai. Het water is daarbij lage lij slechts 2 meters diep, zoodat de Pluvióse alsdan drie meters boven de watervlakte zou uitkomen. Rond 41/2 ure trekt bot water af. Do lichters ruston weldra op den onderzeeër, doch men verwijdert ze. Eene diepo ontroering maakt zich van de aanwezigen meester. Om 8 ure is geheel liet bovenste godcelte van de Pluvióse boven water. De werklieden stoppen oniniddelijk alle openingen langs waar hot water nog zou kunnen binnen dringen, en een lek aan den achtersteven om bel toe te maken. De lijken Bij middel eener boormachien neemt men de platen weg, welke de wanden bekleed en, ten einde dc lijken te kunnen uithalen. Het werk vordert slechts zeer langzaam. De Ventóse is naast de Pluvióse komen liggen. Do matrozen bobben aan den voorsteven van de Ventóse een kruisbeeld geplaatst. De ziekendieners der vloot hebben hand schoenen en schoeisel in caoutchouc. Rond 9 ure opent men de groote klep en men vindt spoedig een lijk. Men verbergt bot voor het publiek, dat eerbiedig bet hoofd ontbloot. Het lijk wordt in eén laken gewikkeld en in een roeibootje gelegd. De ontroering is algemeen. Do zeelieden wcenen. Het lijk is dat van den trimmer Lebrelon Het werd door de matrozen van de Ventóse herkend in de plaats,welke als doodenhuisje ingericht is. Lebreton bevond zich op zijnen post, toon de dood hem overviel. Het lijk is niet geschonden Daar de booge tij rond 10 ure opkwam, moest bet werk gestaakt worden. Het was 8 ure s' avonds toen do Pluvióse terug zichtbaar werd. Door de plaats waar Lebreton gevonden werd, tracht men nu in den oefeningspost te dringen, waar men hoopt een tiental lijken te vindon. Na een half uur werkens,gelukt men er in de afsluiting te openen. Eene pomp wordt in werking gesteld en bet water uilgepoinpt. Een kwart uurx later wordt'oen tweede lijk gevonden, 't Is dat van den sclteeps- vaandrig Engel. De geneosbecron be luiten tot eene schielijke dood door verdrinking. De opzoekingen in de oefenkamer worden voortgezet. Het schouwspel is akelig in de klaarte der elektrische lampen. Zaterdag nacht wórden geene lijken meer gevonden. Zondag morgend Stond liet water op bel laagste peil. I)e zjekendieners baat- don bij middel van koersen de lijken naar de opening. Tweo nieuwe lijken zijn gevonden deze van de kwartiermeester Liol en Manach. Ondanks de werkzaamheden der duikers kan de Pluvióse nog niet drijven. Zondag avond, rond 10 ure, is een genees lieer der vloot geheel in caoutchoux gekleed en liet aangezicht door oen masker be schermd, in don onderzeeër afgedaald om do lijken te balen. Na vijftig minuten zoekens, vond bij een eerste lijk, dat bij naar do opening duwdo De ziekenverplegers namen bet daar aan en brachten het ook naar bet doodenhuis. Het was bel lijk van den bevelhebber Callot. Kort daarna wordt een zesde lijk opge haald. Het is onherkenbaar. Een zevende lijk wordt opgehaald om 11 ure 30. In bet doodenhuis berkent men zo voor de kwartiermeesters Brezilloen Lemoel. Maandag morgend om 3 ure waren nog geene andere lij kon opgehaald. Als helden gestorven Bevelhebber Callot is op zijnen post go- storven. Toen do geneesheer zijn lijk vond, hield bij nog met beide banden den periscope (uitkijk) omklemd. De scheepsvaandrig Engel werd gevonden in de houding als wilde bij den toegang tol do kijkgaten versperren. De eerste ziekenverplegers, die do lijken poogden uit te iialon,verklaren dat zij in do oefenkamer achter bet lijk van den scheeps vaandrig Engel eene gansche groep lijken gezien hebben, welke elkander omklemd biel den. Deze lijken bobben zich verplaatst bij de nieuwe booge tij. M. Engel zal dus, toen de matrozen ver rast door dcn'plotselingen inval van bet wa ter, naar de eenige plaats drongen waar er nog lucht was, belet bobben dat zij zouden do kleppen openen. De toestand van de Pluvióse. Do onderzeeër is erg beschadigd, eerst door de aanvaring met de Pas de Calais, daarna door do schokken met do lichters. Men zal de buitenste dekplaten op verschei dene plaatsen afbreken, ten einde bot binnen ste omhulsel te kunnen openen. Het lek in den achtersteven door de Pas oe Calais veroorzaakt, is vijf nieters lang en 50 centimeters breed. Men zal trachten bet gat te stoppen bij middel van bijzondere briketten en «iment. Daarna zal men het water uitpompen en men hoopt zoodoende de Pluvióse vlot te krijgen. In het doodenhuis Hel zijn do hangaars der Koiomkaai welke in doodenhuis herschapen zijn. Geheel de zaal is met zwarte draperien behangen. De zeven en twintig lijkkisten staan naast elkander en bij elk liggen nationale vlaggen en schilden waarin do lijkkisten gewikkeld worden naar mate do lijken aangebracht worden. Rond elke lijkkist, waarin reeds een lijk rust. wordt eene oorewacht van 1 soldaten opgesteld. Niet verdronken Do geneesheer, die het lijk van Lebreton onderzocht, zegt «lat hij niet verdronken is, maar bij gebrek aan lucht is omgekomen. Do ongelukkige trimmer was dus leveml begraven in een ijzeren graf en zal denkelijk nog verscheidene uren geleefd hebben. Do doodstrijd van den man moet vroesclijk ge weest zijn. Wie weet, heeft hij «le pogingen niet ge bot ml, welke door dc moedige duikers gedaan werden om de kelens aan hel gezonken schip vast le maken De lijkplechtigheden Deze zullen grootse!» zijn. I(mh> soldaten der voelvolkreginienten en I schadrons ruite rij, zullen aan den lijkstoet deelnemen. Ook d«- mariniers die aan «le reddingswer ken deelgenomen hebben zullen in den lijk stoet optreden. Do prefekt van Kales heeft verkl.iard.dat «Ie lijkplechtigheden slechts zullen plaats hebben drie dagen nadat het laatste lijk uit de Pluvióse gebaald is.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1