BUITENLAND. De wraak eens verraders Schrikkelijke kindermoord NIEUWSBERICHTEN. Het Staatsblad FRANKRIJK. DU ITSCH LAN D RUSLAND TURKYE. ITALI Veranderingen in het Ministerie Een man neergeschoten te Merxem Burgerlijk eereteeken Het burgerkruis van 1" klas wordt toegekend aan \lr van Sc herpenzeel Thim algemeono konsul van België te Tunis en de medalie van 1° klas aan MrAybar, konsul van België te San-Domingo en aan de hoeren Coquelle en Saint-Martin, briefdragers. Koninklijke Bibliotheek MM. Tiber- ghien en Grosjean, bedienden van 1" klas in do Koninklijke Bibliotheek worden hulp boekbewaarders benoemd. M. Tassin, bediende van 1" klas in dezelfde inrichting, wordt bureeloverste benoemd. Wateringen M. Vos, wordt voor een termijn van zes jaar behouden in het bestuur der wateringen van Sehuelensbroek op het grondgebied van Herch-Stad. door den tropedo 232 aangevaren geworden. De vischsloep zonk onmiddelijk. De beman ning werd gered. Landverrader gestraft. Een genaamde Louis Tassin, oud-teekenaar der genie to Nancy, die aan eeno vreemde mogendheid belangrijke inlichtingen ver kocht had over de versterkingen der 6' 20" legerkorpsen, werd door de Boetstraffe- lijko Rechtbank van Reims veroordeeld tot 5jaar gevang, 3000 fr. boet en 10 jaar ont zegging van verblijf. Onweders. Ten gevolge der hevige onweders der laatsto dagen, is do Indro to Cluiteauroux 05 centimeters hooger gestegen dan in Januari laatstleden. Allo huizen der Sl Christoflelwijk slaan onder water. De brug tusschen deze wijk en do stad wordt erg bedreigd. Te Londen is een huis ingestort. Twee kin «leren werden gedood en twee anderen doo- delijk gewond. Hunne paoeder en hunne grootmoeder wer den ook levensgevaarlijk gewond. Zes an dere personen werden licht gekwetst. Groote brand in de Vogee2en. Eene groote groèp werkmanshuizen toe- behoorende aan eenen nijveraar van Fer- drupte, is te Remcremont door eenen reus- achtigen brand geheel vernield geworden. Door eene slang gedood. Een 12jarig meisje, Josephine Hosanna, werk to te Néronde in hot veld, toen zij door eeno slang gebeten werd. De patroon van het slachtoffer reed onmid delijk met haar naar Balbigny om eenen geneesheer op te zoeken, doch hij vond er geen en het meisje bezweek na eenen schrik kei ij ken doodstrijd. Onder eene grafzerk verpletterd. De grafmaker van La Roebelle werkte aan eenen grafkolder,toen de zerk plotselings omsloeg en oj» den grafmaker terecht kwam. De ongelukkige werd de ruggraat gebroken en bezweek kort nadien. Onder eene instorting begraven. To Cunolières werd een jonge werkman, Pierre Barbier, in eene zandgroef onder eene instorting begraven. Wanneer men hem kon verlossen, had do ongelukkige den schedel en «Ion buik verpletterd. Hij bezweek kort nadien. Vischsloep aangevaren. De vischsloep Klcbervan Concarneau. is VRIJ NAAR HET FRANSgil DOOR Diomède Grootjans 21" vervolg. Maar eeno andere stem spreekt op hare Iieurt tot zijn hart. 't is de stem des Homels, 't is «Ie stem der wroeging maar met de stem des Hemels welko ik verloochend heb en die voor mij niets meer is, zegde hij mot eene sombere wanhoop,... is er ook eene machti gere stem 'tis do stem van... Wat ging ik zeggen Wees gelukkig, Odo,... voor u zal ik het hoofd buigen,... voor u zal ik mij vernederen, ik, do trotsch en do heersch- zuchtige, en wellicht zal ik de genade vinden voorde menschen en voor.... God, voegde hij er heel stil by, als haddo hy dien naam niet durven uitspreken. En een traan rolde over de w angen van dien buitengewonen menscb. De burggraaf stond mot eene mengeling van verrassing, schrik on wanhoop geslagen maar plotseling verhelderde een holsch gedacht zijnen geest - Zie, zegde hij buiten zich zeiven, zie I n hij toonde hein den graaf van Beaujeu, door vreugde opgeruimd by hei aanschouwen zijner dochter. op <lit zicht rechtte de bandiet zich eens- klap w "dor ""li blik som straalde uit zijn oog.... ilansell zyn haat, al dc zwarte driften zijns levens kwamen op dit oogenblik zijn hart bestormen. Door eene onbekende duizeling Kindermoordenaar aangehouden. Te Wels, nabij de Oostenrijksche grens werd een landlooper aangehouden, die ver klaarde Strobel te heeten. Toen men zijnen burgerlijken stand onderzocht, ontdekte men dat het zekere Brandstetter was, die in 1908. een meisje van Pforzheim zou vermoord heb ben. In de maand Oktober laatsleden werd eene gelijke misdaad bedreven in den omtrek van Freyburg-in-Brisgau. Het signalement, dat toen van den moordenaar gegeven werd, komt goed overeen met dat van Brandstetter. Men denkt dat Brandstetter ook nog an dere misdaden op liet geweten heeft. Dynamiet gestolen. L il do poederfabriek van Saint Igbert, bij Sarrebruck is eene kist bevattende 25 kilo dynamiet en 000 meters wiek gestolen. De ledige kist werd in een naburig bosch terug gevonden. De overheden verdenken twee anarchisten, behoorende tot de groep Mann heim, den diefstal gepleegd tc hebben. Vreeselijk onweder. Zondag avond is over Berlijn en omstre ken een vreeselijk onweder losgebarsten. Talrijke personen gingen te Plootzenses to gen eonc haag schuilen. Eensklaps sloeg de bliksem in de haag, dooddo zes personen en kwetste er dertien levensgevaarlijk. Men hoopt nochtans do gekwetsten te kunnen redden. Automobielongal ukken Een luitenant van het 132" regiment voet volk. in garnizoen te Strassburg, die per mo- tocyclet de ronde der forten deed, werd nabij het fort van Roon door eenen automobiel omvergeworpen en verpletterd. Het slacht offer bezweek kort nadien. Hij was nauwelijks twintig jaar oud. Een automobiel waarin Mr Bour, van i Ibernai en oen chauffeur hadde plaats geno men is in volle vaart op eenen hoorn gebotst. Do automobiel werd geheel verbrijzeld en de twee mannen levensgevaarlijk gewond. De hitte te Berlijn Zaterdag morgend had men to Berlijn 35 •raden warmte. De scholen moesten gesloten worden en do lessen werden in de opene lucht egeven. Daar talrijke kinderen ziek werden ten gevolge dor hitte,werden de scholen voor acht dagon gesloten. De vrijheid van drukpers. Het Sl Petersburgsche dagblad Finlandia is door het gouvernement aangeslagen ge worden. 't Gaal langs om beter in Rusland. Bandieten. In het klooster van Vestlouga, drongen bandieten binnen en stolen er 10,000 roebels. Kort daarna werden vier der bandieten aan gehouden. Men vond de gestolen som in hun bezit. Eene ramp te Tiflis. Dc velden en hovingen van Tiflis zijn ge heel verwoest door eene geweldige hagelbui, Verscheidene huizen werden door eenen stortvloed medegesleept. Er zijn talrijke doodeu. Treinontriggeling. Een trein uit Europa komende is op de do brug van Lule-Burgas, ontriggeld. Ver scheidene wagons zijn in het water geval len Een persoon werd gedood en negen erg gekwetst. Naar het schijnt was er een aanslag ge richt tegen Mahmoud Chefkot Pacha, want de riggels waren losgemaakt op eenen af stand van GO meters van de brug. Een onderzoek is geopend. Nieuwe aardbeving. Te Ca li tri en te Avellino werden nieuwe aardschokken waargenomen. De bevolking is verschrikt op de vlucht gegaan. Er worden gcene slachtoffers vermeld. Vreeselijk drama. Drie karabiniers ontmoetten to Vagliarj oenen landbouwer. Een der karabiniers, ze kere Langu, begon den landbouwer lo mis handelen. Een andere karabinier, Poru, kwam tusschen, doch werd door Langu neer geschoten. De derde vluchtte verschrikt weg. Langu kwam in de kazerne terug en be schuldigde den gevluchten karabinier de moord bedreven to hebben. Poru had echter vooraleer te sterven kunnen verklaren, hoe de misdaad afgespeeld was. Langu is opge sloten. Zoon van Sonnac, vermaledyding over u riep Dg uit iu zyne woede, in zijne raaskal ling. Over u mijn haat, over u my ne wraak y hebt het gewild, verga met hen In tusschen knielen de verloofde neêr en buigen het hoofd voorden priester, die toona- dert om hen te zegenen.... De burggraaf ziet hen en de nyd, met zijnen vergiftigden angel, doorboort zijne gedoemde ziel.... Hy stamp voet van spijt, hy wringt zich mot ongeduld Tien sekonden vliegen aldus voorhy Tien eeuwen voor hem De man der Spelonken laait.... daalt gedurig... Maar het huwelijk zal voltrokken wozen De burggraaf, wan hopend, vat een pistool en houdt ze krampach tig in zyne sidderende vuist geklemd 1... Reeds houdt de bedienaar Gods de hand •ver het hoofd van Odo en dit van Aglaé ge heven.... Reeds spreekt hy de woorden uit welke hier op aarde vereenigen. Plotselinj weërgalint een schot in de kapeleen kogel lluit voorbij üdo's ooren en heeft eventjes Aglaé's kleed aangeraakt. Een tweede knal volgt op den eersten de triester valt zielto gend vóór hunne voeten, door het moordend lood in het hart getroffen. De zoon van Sonnac springt op, bevend van eeno «Iele woede, en snelt naar de plaats van waar de schoten gelost werden. Maar op «lit «ogenblik doet zich een d«>f en onderaardsch ge- «Iruisch hooren, gelijk aan het hortend gerom mel des donders, en een schok doet de kapel tot in hare grondvesten daveren.... De schrik maakt zi"h van al «le aanwezigen, meester alles beweegt zich, alles dreunt on der hunne voeten. De kreetRo«lden wy ons vliegt uit aller boezems en wordt honderinaal herhaald.Aglaë,Odo naast zich nietmeerheb. Er loopen allerhande geruchten over wij zigingen in het Katholiek Ministerie, voor binnen eenige weken, M. Renkin, minister van Koloniën, zooals het door velen sinds lang wordt voorspeld, zou Algemecnc Gouverneur over Congo wor den benoemd. Mijnheer Descamps zou Minister van Ko loniën worden; Do afdeeling van Schoone Kunsten en Openhaal' Onderwijs zou aan het Ministerie van Binnenlandscbe Zaken worden toegevoegd, 't welk M. Schollaert voorts zou besturen. M. De Lantsheere, Minister van Rechtswezen, zou aftreden en worden opge volgd door M. Berry er. M. Tibbaut, zou Minister van Landbouw worden. Vele Katholieke bladen deelen deze ver anderingen mede, andere loochenstralfen ze. Wat er ook van zij, wij gelooven ook dat er verandering zal plaats hebben, maar niet ge- heol en gansch, zooals hierboven wordt aan gegeven. De toekomst zal het uitwijzen. Gisteren kwaart na den middag.stonden do gebroeders Janssens, in hunnen sigarenwin kel, op de Bredalaan, in gezelschap van M. Jos. Dingenen. zo«jn van den oud-hoofdon derwijzer. M. .T. Dingenen is bezig met een revolver te kuischen. Hij heeft een kogel in de hand en rolt dien tusschen zijne vingers Hij steekt hem op den revolver en al gek scherende, mikt hij er mede. Plot-; echter keert het lachen om in weemoed. De revolver gaat af en do kogel treft den heer Frans Janssens, juist onder de ribben langs den linkerkant. De gesckotene valt neer op den vloer en roept luide om hulp. De heer J. Dingenen valt van schrik in bezwijming. Do beer doctor Timmermans, uit de gebuurte, stuurt om de wieg van 't gasthuis, waarmede eenige edelmoedige werklieden hem naar het gasthuis van Antwerpen dragen. Daar werd hij met de Xstralen onderzocht. De toestand van het slachtoffer is bedenkelijk. Wanneer toch zal men eens overtuigd gera ken, over het gevaar der vuurwapens Men heeft nogal dikwijls de gewoonte te lachen met voorzichtige menschen, die men dan al spottend bangerikken noemt. De gebeur tenissen bevestigen dagelijks dat zij" echter gelijk hebben. voortgoz\v«M»ptlaaide hy vieren vier de tre-1 bende, door eonenhoop puin van baren vader den van «len wenteltrap af. Igescheiden, zoekt eene schuilplaats achter het altaar dat, op denzelfden oogenblik, zich op heft noêrstort en in den grond zinkt, en aan Aglaë den ingang van eenen donkeren en smallen gang laat zien, waarvan zy zelf liet bestaan niet vermoedde. Gedreven door liet instinkt van oigenbe- lioud, waagt zy zich in denzelvcn.... Dra ont waart zy eenen draaionden trap. Zinneloos van schrik en door het noodloot voortgejaag<l, daalt zij haastig deszelfs treden af. Welhaast ziet zy zich door eenen muur tegengehouden. Nochtans, zegde zij tot zich zelve, die gang moet ergens eene uitkomst hebben. Ik weet niet of een heilloos voorgevoelen haar op dit oogenblik kwam bestormen al thans zeker is het dat eenen ijskoude huive ring door hare aderen vloog en zij terug wilde keeren naar boven maar eene heimelijke val deur opent zich onder hare voeten Aglaë zakt op zich zelve neder, en aanstonds slaat de deur met gedruisch weder toe. De dochter van Beaujeu bevond zich in eene donkere en vermufte plaats Het bange meisje liet zich vallen zondereen woord tc si «reken en bleef eenige oogen blikken vernietigd Aan verbaasdheid ei schrik. Langzamerhand kwam zij van hare gevoelloosheid terug. Korst meende zy dat zij zich onder het beheer van eenen afgryselyken iroom bevond maar die begoocheling ver dween aldra, en de wezentlykheid, de akelige wezentlykheid vortoonde zich welhaast in gansch hare naaktheid vóór hare oogen. Zy herinnerde zich de ceremonie van haar huwe- lyk, do twee schoten, hot onderaanlsch gc- Iruisch dat men had gehoord, de vernieling der kapel en hare vlucht in den geheimzinni- gen gang. Alsdan kwam haar bet nare ver haal liaars vaders terug in liet geheugen zy begon te denken aan dien schrikkelyken te "Wetteren Weeral komt eene vreeselijke moord op een klein onschuldig meisje gepleegd, onze streek in opschudding te brengen. Een negenjarig meisje werd Maandag morgend te Wet teren op vreeselijke wijze vermoord gevonden. Onmiddelijk trokken wij op inlichtingen uit en ziehier wat wij van de zaak konden te weet komen. Eene familie in onrust. De echtgonooten De Bruycker-Van Brus sel, van de wijk Gransvelde, waren Zondag avond zeer ongerust, daar zij sedert 4 ure namiddag hun negenjarig dochtertje Celina niet meer gezien hadden. Het meisje was uitgegaan om mei vriendin netjes te spelen en was door hare broertjes en zusjes of door hare vriendinnetjes niet gezien geweest. Niet langer meer kunnende wachten, gin gen de echtgenooten De Bruycker inlichtin gen inwinnen bij do geburen, doch niemand had iets gezien. Inmiddels was het geheel donker gewor den en met een beangstigd hart trok elkeen op zoek. Geburen gingen lantaarns enz. halen om opzoekingen voort te zetten, doch alles bleef vruchteloos. Toen het Maandag morgend klaar werd, had men nog niets ver dachts kunnen vinden. Eene akelige ontdekking. Policie en gendarmen werden verwittigd en gingen ook op zoek. Rond 3 ure werd liet meisje door haren vader en geburen op den kant van don gracht achter het Dof van den lamlbouwcr Van Puy- broeck, gevonden. Het arme kind was vreeselijk vermoord geworden na afgrijselijke martelingen door staan te hebben De wanhoop van den armen vader, toen hij zich op het lijkje van zijn kind wierp, was hartroerend. Het onderzoek. Onmiddelijk werd do policie op de hoogte ebraclit der akelige ontdekking. De gen darmen kwamen ter plaats, alsook een ge neesheer, doch dezes hulp kon niet meer baten. Het kind was reeds verscheidene uren dood. De gendarmen openden onmiddelijk een onderzoek, doch niemand der aanwezigen kon eenige inlichtingen geven. Niemand had het kind gezien, niemand had in den avond of Zondag nacht iets gezien. Het parket ter plaats Dc gendarmen gingen in den omtrek al de geburen ondervragen of zij geen verdachte persoon gezien hadden, doch niemand wist iets te zeggen dat zou kunnen tot do ontdek king van den eerloozen laffen schurk leiden. De gendarmen verwittigden onmiddelijl; het parket van Gent, dat reeds in den mor gend ter plaats kwam. Het parket onder vroeg ook talrijke personen, doch alles was en bleef vruchteloos. De opzoekingen in d« streek worden voortgezet. De dader. Men verdiept zich in gissingen wie de vreeselijke euveldaad mag gepleegd hebben. Algemeen wordt geklaagd over do groote hoeveelheid landloopers die gedurig over do wegen trekken en 's nachts nu in deze dan in gene schuur vernachten, onder weg veelal van roof en bedelarij leven en waaronder er velen zijn wij zeggen niet allen die vooralle soort van misdrijven vatbaar zijn. Het slachtoffer. De kleine Celina was de 5" van 12 kinderen. Hel was oen levenlustig meisje dat evenals de kinderen van haren leeftijd veel van spelen hield. De ouders van hel arme kind kunnen maar niet begrijpen hoe het meisje zich door eenen persoon dien zij niet kende zou laten meelok ken hebben. De opschudding. De akelige tijding verspreidde zich Maan dag morgend bliksemsnel in dc streek. Do verslagenheid gepaard bij verontwaardiging, was algemeen. Na do vreeselijke misdaden van Deerlijk, na den afschuwelijken aanslag van Lokeren, nu de ijselijko zaak van Metteren, 't is vol doende om allo moeders zinneloos te doen worden van angst, bij de gedachte dat ook hunne kinderen gevaar loopen in de handen der dierlijke monsters te vallen. Geheel den morgend was liet in het huis der echtgenooten Do Bruycker waarheen het lijkje der kleine Celina was'overgebracht eene ware begankenis van personen die het kleine slachtoffer kwamen zien. Eene aanhouding. Rond den middag is met den tram van Lokeren een persoon aangebracht die nabij kalken aangehouden was. Men weet nog niet in hoeverre deze aan houding betrok heeft met de misdaad. Hoe de misdaad bedreven werd. Het lijkje werd gevonden nabij do baan van den buurtram, op nauwelijks 500 meters afstand van het huis der ouders Do Bruycker. Het arme kind was verwurgd. Men donkt evenwel niet dal de misdaad gepleegd werd op de plaats waar het slacht offer gevonden werd. Vader De Bruycker werkt in liet geslicht te Wetleren. Hij houdt ook herberg op Gransvelde. nacht dat hare zuster Ysaure was verdwenen en achtervolgd door eenen struikroover, en hare overgeprikkeld inbeelding deed haar den onbarmhartigen gier zien, door de waarzeg ster voorzegd, gereed om op haar zelve neder te storten. Toen begon zij uit al hare macht te roepen hare kreten, welke van echo tot echo herhaald werden, deden slechts haren schrik nog aangroeien. Zij zweeg en alles werd weder stil. Dan begon zij in al hare leden te beven.... Te midden der duisternissen van den nacht vlogen er haar gestadig schimmen voor bij de oogen welke zij gesloten hield zy ver roerde niet meer en durfde zelfs niet meer ademen. Vele uren vlogen aldus voorbij', wel ke haar als zoovele eeuwen toeschenen. Kon licht gerucht deed zich eindelijk boven haar hoofd hooren. Aglaë sidilerdc, hot ge rucht naderde en werd duidelijker. Zij begreep dat iemand boven het gewelf harer verblijf plaats stapte en haar naar toe kwam. De per soon bleef welhaast staan, deeil vervolgens eenige stappen, bleef nogmaals staan en begon opnieuw te gaan alsof hij geluisterd hadde of niet eenig gerucht, eenig bewy's van Aglaé's tegenwoordigheid tot hem zoude doorgedron gen zijn. Was het een vriend of een vijand Had zich dit geheimzingig wezon in don donkeren gansch gewaagd om aan Aglaé de verlossing of «len dood to brengen Aglaé was besluite loos... Moest zy nu tot hom om hare hulp- roepen, of moest zij stil zwijgen en hem onbe wust laten van liet. somber verblyf waarin zij zat Hot arme meisje was hangend tus schen hoop en vrees. De stappen naderen... Ervan kome wat wil; zou zij niet sterven in dit van hare familie en vrienden onbekend verblyf l Hare bevende stem laat eenijï* gesmoorde klachten hooren. Lede. Rijwielongeluk. Zondag mor- end, rond 11 ure, kwam Remi Janssens, schrijnwerker te Impe, door den wijk Over- impe, per velo gereden. Zich willende afwe ren van kinderen, dio voor het rijwiel wilden loopen, viel hij op zijnen schouder en bo- kwam eene ontwrichting, die gelukkig kon onmiddelijk werden ingezef door eenen ge neesheer die zich daarjuist Ier plaats bevond. Zondag, om G uro 's avonds, poogde, het achtjarig knaapje van De Meyer, wonen- do Noenstraat, achter op eenen velo to klimmen, toen hij afslecrde en zijnen groo- ten teen tusschen achtertandwiel en keten werd letterlijk afgemalen. Korts nadien ont ving hij do noodige geneeskundige hulp. De - Corstjo Tahaco gebreve- teerd is de fijnste rooktabak vraagt staal aan R. VAN BIESEN, AALST. Nieuwerkerken.Dieven. De nacht ridders, die sinds drij vier maanden onze ge meente onveilig maken,hebbon tusschen Za terdag en Zondag nacht, weder van zich la ten hooren. Zij hebben in do melkerij St. Antonius op 't dorp een dertigtal kilos boter gestolen en op 't hof der kinderen Schinckaert, dat paalt aan de melkerij, hebben de schelmen 12 kie kens gerobberd. 't Ware tc wenschen dat de gendarmen die laffe schurken bij de lurven konden vat ten en eens goed doen booten voor hunne heldenfeiten. Herzele. OnderscheidingMejuffor Agnès Matthys, leerlinge van de damen ka- nunnikersen van Lede, heeft met wclgeluk- ken haar examen van ziekenverpleegster af gelegd. Proficiat Dendermonde. Ziekenverpleegsters. Veertien kloosterlingen van de Zwarte Zus ters hebben le Gent. met den besten uitslag liet examen afgelegd van ziekenverpleeg sters. Onze beste gelukwcnschon aan dat voorbeeldig moederhuis, dat nu reeds in do vijftig' gediplomeerde ziekenverpleegsters lelt. 'lp denzelfden stond gaat de geheimzinnige deur boven haar hoofd open en het licht eener lantaarn verdrijft de duisternis welke haar omhult. - Wie zyt gij roept zy uit.... Waar ben ik Genade Aglaé, zegde eeno sterk bewogene stem., ik ben een vriend.... ik kom u redden..., Ach dank, dank u, sprak Aglaé byna bezwijmend. De onbekende biedt haar zijnen arm aan en leidt haar uit dit graf. Nauwelijks heelt hy eenige stappen gedaan of hij blijft besluiteloos stilstaan en keert plotselings, na eenen oogen blik overweging, op zijne stappen terug. Aglaé werpt op hem eon verdenkenden blik. Een breede mantel met kap omhult hem van hoofd tot de voeten. Waar leidt gij my henen, stamelde zij... In de armen uwer moeder, Aglaé. Aglaé toegevende aan eene beweging van dankbaarheid, vatte hem de hand De hand van dien man was brandend en sidderend. Gij beeft, Mijnheer, voegde hem Aglaé toe. De onbekende antwoordde niet, en bleef nogmaals staan. Maar op dit oogenblik opent zich schielijk eené onzichtbare deur langs den egenovergestelden kant der plaats lans waar die man in Aglaé's verblyf gédrongen wa-s, en eene korte, gebiedende slem sprak op verontwaardigden toon deze woorden Hier, hier dan Ken man, insgclyksin eenen mantel gewik keld, trad ooruil. Aglaé wierp zich in zyne armen als in de armen eens verlossers. Kn deze man had den moed haar te zeggen, met een hclschcn lach (Wordt voortgezet). D I'll u rav 5er wai lut ser >e 1 Q ec

De Volksstem | 1910 | | pagina 2