BUITENLAND. Hoe vroeger, hoe thans 'T EEN EN T ANDER Het vergaan van de Pllivióse De schrikkelijke kindermoord DAGBLAD IK KI ESKRON IJ K Zestiende jaargang n' 800 CENTIEMEN NUMMER Woensdag 15 Juni 1910 ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en len.bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie a Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendi Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9 AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4° bladz. per kleine regel 0,20 fr 3® n 0,30 fr. 2° 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 ïste. 3n ïgen Een wonderlijk verschijnsel heeft zich over eenige dagen voorgedaan in de politieke wereld. Hoofdminister Briandhoeft zijn regeeringsprogramma voorgelegd aan de nieuwe Fransche Kamers. We gaan trachten in breede trekken de bijzonderste brokken uit die groote rede weer te geven. Onze lezers zullen dra bestatigen dat er vele schoono woorden en zelfs vele edele gedachten in voorko men. Het blijft natuurlijk te bezien, wat er van zal in huis komen. Rechtvaardigheid ongelijkheid moe ten niet alleen bestaan in het land voor de aanhangers van d'eeno of d'andere partij, maar allen moeten er gelijkma tig van genieten. In de werking van het Parlement moeten orde en methode heerschen, men heeft tot nu toe al wat gewerkt voor de stoffelijke en zedelijke opbeu ring der democratie maar er moet doorgewerkt worden voor hervormin gen én op politiek, én op fiscaal én op huishoudelijk, én op sociaal gebied. Ge ziet, er is brood op de planken. ;De gekozenen moeten rekening houden met het algemeen welzijn, en met de eldelijke middelen van het land. Men moet vooral de overhaasting vermijden, wat bijzonder voorkomt op het laatste der zittingen. Die overhaasting brengt de zenuwachtigheid in het land en heeft een nadeeligen invloed op den goeden ang der handelszaken. De plicht van een landsbestuur. Het moet zorgen de vrijheid en de rechtvaardigheid te doen heerschen, ze zooveel mogelijk uit te breiden, maar in de palen te blijven der wettelijkheid. De openbare ambtenaars moeten van die goede voorwaarden eveneens kun nen genieten, klaar een landsbestuur heeft als hoofdplicht te regeeren Het mag geene misbruiken dulden, jeene tuchteloosheid in de staatsambten toelaten. De Kieshervorming Een afgevaardigde moet het alge- neen, het nationaal belang stellen boven de plaatselijke belangen. Eerst in vooral voor Frankrijk en daarna ieder voor zijne streek. In de kiezing noot het princiep der meerderheid leerschen, maar eene minderheid die Jeschikt over eene betamelijke macht, noet ook in de grenzen harer belang- ijkheid vertegenwoordigd zijn. Om flit »oed te verkrijgen moet do omschrij ving, niet per departement, maar oer er per arrondissement geschieden. Standregelen der Openbare Ambtenaren. Deze beambten moeten nauwkeurig lunno plichten en hunne rechten ken- len en daarom moeten deze worden pgegeven De Staat moet er voor zorgen, dat ijne beambten een waardig bestaan ;enieten. Hij moet ze beschermen tegen He willekeur en tegen het heerschende ivoritismoDo bestaande wctsre- pling behoeft ook verandering, zij is 1 oud en moot in overeenstemming jebracht worden met den hedondaag- ihon toestand en de tegenwoordige bodwendigheden De maatschappelijke vraagpunten. Hier blijft, er ook nog veel te doen. ooraf het werk der pensioenen, leeds 20 jaren werd het beloofd en »g hebben de Fransche werklieden len cent ontvangen, het wordt dus tl). De collectieve arbeidsverdragen toten worden ingevoerd, de reehts- svoegdheid der syndicaten moeten worden uitgebreid en een werkerscre diet worden ingesteld. De landbouw werklieden moet men helpen om zoo veel mogelijk zelf eigenaars te kunnen worden en hunnen welstand te ver meerderen. De nationale verdediging. Het Stadsbestuur moot zorgen voor het behoud van den in- en uitwendigen vrede. Een land moet zijn voor den algemeenen vrede, maar 't moet nood zakelijk steunen op eigen verzekering. Het moet de vriendschapsverbonden versterken, maar het moet ook zijn rang houden in de rij der natiën en trouw blijven aan zijne bondgenooten om ze desgevallend te kunnen steunen met de macht waarover een land kan beschikken. Het volk moet zich do grootste opofferingen mogelijk kunnen getroosten en voornamenlijk zorgen tot het uitbreiden der zeemacht. Van waar het geld Maar koken kost geld, zegt Briand en hierin heeft hij overschot van ge lijk. Waar gaan wij het halen In een nauwkeuriger berekenen der begroo ting en eene hervorming in de belas tingen. Wij rekenèn er op, dat allen zullen meèmerken om die werken uit te voeren in het belang van het alge- Zooals men ziet, heeft M' Briand vele en schoone dingen gezegd. Zou men nu meenon, kunnen veronderstel len, dat diezelfde Briand vroeger nog socialist, laat ons zelfs maar zeggen, soms verdediger is geweest van het anarchisme. Maar, ziet ge, vroeger moest Mr Briand er nog komen en thans is hij er boven op. Vroeger kon hij afbreken zooveel hij begeerde, zoo veel belooven als het maar kon, thans heeft hij zelf het Staatsroer in de han den en dient hij af terehenen, gelijk ieder ander mensch, met de werkelijk heid vroeger in zijne droomen was Briand, socialist, thans nu hij zelf de zaken moet of liever kan of nog beter, mag regeeren, nu heeft Mr Briand kazak gekeerd. Wij herhalen het, hij heeft vele schoone dingen gezegd, maar dat is soms gemakkelijk. Heel wat anders is het, die zaken uit te voeren. -V Staatkundig Overzicht Frankrijk. Maandag zijn in de Fran sche Kamer de interpellaties begonnen, over de verklaring der regeering. Er zijn elf sprekers ingeschreven. Socialist Thomas beknibbelt het voorstel, ddar het niet de minste lotsverbetering voor den werkman bevat. Hij hemelt het socialistisch program ma op, dat, zegt. hij, gemakkelijk is om Verwezentlijken. Turkye. Het Turksch landsbestuur heeft aan de verschillende mogendheden laten weten dat een algemeene opstand op het punt is in Turliye uit te bersten. Griekenland van zijnen kant, beklaagt zich over de aanvallen en de vervolgingen, die de Grieken in de Turhsche haven te lijden-heb ben. Flet eilaucl Samos komt te verklarendal het insgelijks als Kreta vurig verlangt dc Turhsche dwingelandij af ie schudden. In beide landen zijn de gemoederen zeer opgewonden en men verwacht erge voor- vallei/. Rusland.De Douma besprak gisteren het recht van kiesbaarheid. Ecu ontwerp der regeering had voor strekking de Poloneezen uit tc sluiten uit het openbaar gezag. Er wercldoor dc oppositie hevig verzet aange- teehend en men heeft eene wet moeten slem- men die,beslist, dat de Polen een derde moe ten bekomen der ambten van het uitvoerend gezag. Serbië. Dc Skoupchinaof Serbische Iiamcr, bomt eene wet te stemmen, verbie dende aan alle reehtsambtenaars in de omschrijving van hun ambtsgebied, hen voor te stellen als kandidaat voor de Kamer. Daar de regeer ing spar tij niet meer in meerderheid is, komt gansch het Serbiseh Kabinet zijn ontslag aan den Koning aan tc bieden. VerjaringeBi. 14 Juni 1823. Een besluit van Koning- Willem der Neder landen sticht te Leuven een philosophisch Collegie tot de vorming- der Katholieke romeinsche priesters bestemd... Een protes tant die zich bemoeide met het opkweeken onzer geestelijken 14 Juni 1870. Wetgevende kiezingen diode Katholieken aan het bewind brengen met 20 stemmen meerderheid... Lap de spoorwegen. De minis ter van spoorwegen, posterijen en telegrafen heeft besloten het loon te betalen aan de bedienden en werklieden, die zich moeten verwijderen om door den Beroepsraad ge hoord te worden nopens den tuchtmaatregel, welke tegen hen genomen is. Deze gunst wordt niet toegestaan aan de getuigen dio door de belichten mogen gedagvaard worden. Het hwweSïjk van prinses iKSementina. Op het einde van September aanslaande zal het huwelijk van prinses Klementina ingezegend worden in Italië. De prinses verblijft thans te Villack in Gorinthie. Vandaar zal zij zich naar Venetië en dan naarTurvnen begeven, alwaarprinses Clotildis, moeder van prins Napoleon, ver blijft. Zij zal op het einde dezer maand in België terugkeeren en eenige dagen - aan het Hof doorbrengen. Een kongres van kanton- nsers.Zondag hielden de kantonniers der provincie Antwerpen hun kongres te Turnhout. Verscheidene redevoeringen wer den uitgesproken door afgevaardigden, als ook door M. Versteylen, katholieken volks vertegenwoordiger van het. arrondissement Turnhout. Ec» verjaardag, Heden Dins dag, was het een jaar geleden dat kolonel Alhrechl der jagers-verkenners, te Antwer pen, eenen sabelhouw toebracht aan M.Grote, die hem deed opmerken dat hij in 't Vlaamsch moest bevelen geven. Men weel dat de kolo nel dan later betiteld werd met den spotnaam Major Kopaf Mei osigeluk van de Leo pold vil Ie De Leopoldville zal eerstdaags naar Belfast gezoBTlen wordeh om er onderzocht te worden of er geene avarij aan de kiel is na de stranding op de Afri kaan sche kust. De stoomer zal op de lijn Antwerpen-Boma vervangen worden door de Mardingo van de lirma Elder Dempoteo. Praphtige uitslag in de Gemeentekiezing te Vilvoorde. M. Bal, katholiek, heeft 1854 stemmen bekomen, zijnde eene aanwinst voor onze vrienden van 300 stemmen. Men ziet hoe de katholieken overal averechts achteruitgaan. De liberalen bekwamen 1306 en de socialisten 1035 stemmen. Er zal toekomenden Zondag balloteering zijn tusschen den heer notaris Bal en den heer Pool, liberaal. Naar het schijnt zullen de socialisten kom- plot slagen met de liberalen. Wat er ook van zij, de katholieken van Vilvoorde mogen te vreden zijn, zij hebben goeden vooruitgang gemaakt. Akelige arbeid Maandag morgend werd te Kales de akelige arbeid om de lijken uit do Pluviöse te halen voortgezet. Machtige pompen worden aan het werli gezet om het water uit het ruim van Pluviöse te verwijderen. De stoompomp der pompiers is ook ter plaats. Rond 10 ure 3/4 zijn tweeziekenverplegcrs, in duikers gekleed, in den onderzeeër afge daald om de lijken op te speren. Na eenige opzoekingen wordt het achtste lijk opgehaald, dat van den trimmer Fon taine. Een halve uur later wordt ook het lijk van Prunonnee gevonden. Beide woonden te Kales. 's Middags moest het werk gestaakt wor den daar het hoogetij was. De negen gevon den lijken zijn deze welke men van eerst af in de oefenkamer gezien had. 's Avonds om 10 ure werden de opzoekin gen voortgezet, doch Dinsdag morgend om 3 ure had men nog geene nieuwe lijken gevon den. Deze zullen dus in een ander deel der Pluviöse liggen. Men is er nog niet in gelukt den onder zeeër te doen vlotten, ondanks de lekken gestopt zijn en men een groot getal ledige vaten aan de PluvJóae gehecht heeft. FRANKRIJK. Nieuwe overstroomingen De Garonne en dezer bijrivieren staan allen sterk gezwollen. Te Toulouse staat het water 2 m. 50 boven liet gewoon peil. De Garaudhavon, on al de omliggende wijken staan onder water. To Pamiers is do Ariège ook buiten hare oevers getreden. En nog steeds valt do regen hij stroomen in Zuid-Frankrijk. De werkstakingen. In de maand Mei laalsledeiT lieten 200 werklieden eener groote meubelfabriek van het St Anloino voorgeborchte te Parijs hel werk staan. Zes werklieden hieven aan den arbeid. Sedert, hadden dagelijks woelingen plaats in den omtrek der fabriek. Maandag avond stonden minstens 2000 meubelmakers voor liet werkhuis. De policie wilde hen uit eendrijven. doch men wierp uit de omlig gende herbergen met al wat onder de han den viel. Talrijke agenten werden gekwetst. De overmacht bleef evenwel aan de zijde der po licie en vier werkstakers werden aange houden. DU ITSCH LAN D Nog het onwederte Berlijn. Het onweder dat Zondag avond over Ber lijn woedde, was recht vreeselijk. Er stonden minstens twee honderd wande laars tegen de haag te schuilen, te Ploetzen- ses hij Berlijn, toen de bliksem in den hoop sloeg, men kon tot nu toe slechts een lijk herkennen, dat van een soldaat der wacht. De lijken der vijf andere gedooden zijn nog niet horkend. Onder de gekwetsten zijn er verscheidene erg getroffenen. Een meisje heeft de spraak verloren. Anderen hebbon erge brandwonden of werden lam geslagen Overstroom ingen. Geheel do vallei der Aarstraat staat onder water. Do spoorbanen overstroomd zijnde, moest de dienst opgeschorscht worden De schade aan oogst enz. is overgroot. ENGELAND De Koninklijke eed. Het gerucht wint veld, dat het gouverne ment zinnens is eene nieuwe formuul van eedaliegging aan tc bieden. Men weet dat de oude formuul zeer belee- digend was voor de katholieken. Generaal Kitchener Men had aan lord Kitchener het algemeen opzicht aangeboden over de Zuid-Afrikaan- sche en Middclandsche krijgsmachten. Lord Kitchener wil echter in werkdadigen dienst blijven en heeft het aanbod geweigerd. ITALIË Nog altijd aardbevingen. Te Quaglielta werden Maandag namiddag nog aardschokken gevoeld. Verscheidene huizen werden gescheurd en moesten door dc bewoners verlaten worden. PORTUGAAL. Erg ongeluk Tijdens den doortocht eener processie to Blasa, is oon verhoog, waarop 200 personen hadden plaatsgenomen, ingestort. 4 personen werden gedood en 32 anderen erg gekwetst. SPANJE Botsing tusschen republikeinen enCarlisten Te Valencia hebben erge hotsingen plaats gehad tusschen republikeinen en Garb's ten. Langs weerskanten werden de wapens ge bruikt en vielen er verscheidene gekwetsten. Dientengevolge deed de policie een onder zoek in het lokaal der Garlisten en vond er 92 versch afgevuurde kardoezen, doch geene wapens. AMERIKA M. Roosevelt, politieker Tijdens een banket gehouden door don Roosevelt-Club te Saint-Paul, Minnesata, heeft zekere M. Pinchot verklaard, dat eene nieuwe politieke partij moet gevormd wor den en (lat M: Roosevelt, liet hoofd dezer partij moet zijn. Eene ramp in Kanada. Uit Montreal seint men, dat de bureelen van de Daily Herald aldaar door eenen reusachtigen brand vernield zijn geworden. Een toren A an het gebouw stortte in en viel door het dak van een naburig huis. Een veertigtal vrouwen, die zicli in liet huis bevonden,werden gedood. TE WETTEREN. Cecile De Bruyclver Eene getuige van de misdaad In tegenstelling met hetgeen eerst gemeld werd, was er toch een getuige geweest van de schrikkelijke misdaad. De kleine Cecile De Bruycker, had Zondag avond gespeeld met het kameraadje Louiza Van der Stuyft uit de huurt, doch Zondag avond had het meisje gezegd, dat zij Cecile, niet gezien had. Toen zij Zondag morgend nogmaals onder vraagd werd, ditmaal door don policiokom- missaris Lambert, zegde het kindje na ecnig aarzelen, dat de kleine Cecile acliter liet hof van Van Puybroeck in do gracht moest lig gen. "De policiekommissaris deed liet kindje aankleoden en medegaan naar do plaats waar het lijkje gevonden werd. Het was dan eenige minuten na 3 ure. De policiekommissaris ondervroeg het kindje verder over het geon zij wist en dan verhaalde de kleine Louiza, dat terwijl zij achter de rolbaan van Van Puybroeck aan het spelen waren tusschen 8 cn 8 1/2 ure, een persoon uit de richting van Laarne, van tusschen de velden gekomen was en tot dc kleine Cecile gezegd had. Kom eens hier, dan krijgt gij een cent. Cecile ging, uit vrees dat de man zou kwraad geweest zijneer- wijl Louiza achter eene haag kroop. Het meisje zag van uit haren schuilhoek, dat de onbekende inet geweld Cecile ten gronde wierp en ook viel. Toen hij opstond, trok hij het meisje hij de kleoderon eenige meters verder, liet haar in de gracht vallen en vertrok tusschen de velden. Do kleine Louiza ging hij Cecile, doch ziende, dat zij niet meer leefde, bep zij zoo spoedig mogelijk naar huis en ging zich on- middelijk te lied leggen. Toen de ouders der kleine Cecile, des avonds naar hun kind kwamen vragen, zegde Louiza van niets te weten... De schrik. Dat de kleine Louiza niet geroepen heeft, toen de kleine Cecile zoo vreeselijk ver moord werd, is lichtelijk te begrijpen. Indien zij weggeloopon ware, zou zij ongetwijfeld aan de personen die in do herberg van Van Puybroeck met de kaart speelden en waar onder zich de vader der kleine Cecile be vond, of aan degenen die vóór de herberg met de bollen speelden, kunnen zeggen heb ben, dat zij moesten gaan zien in den wegel achter het hof. Doch, zij had zich achter de haag verdo ken en zoodoende, was zij getuige geweest van do vreesolijkc misdaad. Dat do euveldaad zelve en daarna hel zicht can hel ontzielde lijkje van haargezellinnetje ip haar eene vreeselijke uitwerking had, hoeft niet gezegd to worden, 't Is hetgeen haar deed zwijgen, ondanks haar zelf. Het parket. Het parket van Dondermonde, dal Maan dag morgend ter plaats kwam, was samen gesteld uit de hoeren Scliramino, prokureur des Konings, Pardoen, onderzoeksrechter, Van Vlemmeron, greffieren de heer Seruels, weisdoktor. Hel parket ondervroeg de ouders van het kleine slachtoffer, alsook de kleine Van der Stuyft en keerden rond 1 ure naar Dendermonde terug.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1