r Blijven of weg BUITENLAND. E: TEEN ENT ANDER ten. Het vergaan van de Pluviöse DAGBLAD BRU 16, A Een held Koninklijke Vlaamsche Akademie Het Staatsblad KI ESKRON IJ K HOLLAND. FRANKRIJK. G. H. LUXEMBURG jdestiende jaargang n' 8ÖÖ 25. CENTIKIVIEIN HET NU MM EK Vrijdag 17 Jun» 1910 nstf ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureéle dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9 AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over to nemen enz., •10 centiemen voor 2 groote regels. -1° bladz. per kleine regel 0,20 fr 38 - 0,30 fr. 2° - 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 ilhof in dl tiseh ïuila nl-.ba uvp: scli1 slccl üiddol H. M. Koningin Elisaboth en H. II. de gravin van Vlaanderen hebben .reeds meermaals de wereld ten toon- R stelling van Brussel bezocht. Hun eer ste bezoek echter hebben zij gebracht aan de afdeoling van den vrouwenar beid. Als men in deze plaats binnen treedt, dan voelt men iets smartelijks en iets medelijdends in zijn hart. Daar, aan den middengang zitten jonge meis van 17, 18 en 19 jaar. Zij vervaar digen allerhande handwerk, eenigen zijn aan 't naaien, mazen en bordu ren, anderen maken tapijten, kleede ren of vlechten biezen stoelen. Velen der meisjes bezien u met hel dere blikken, 't is juist alsof z' u vra- 1 .loc gen of hun werk u aanstaat, of g'er over tevreden zijt... Zij zitten er met ij reien ondereen, maar tussehen hen is let doodstil, geen woordje wordt er 10 tesproken en geen wonder, wij staan lier te midden van doofstom men. Maar je moest gaan zien, hoe vlug die han- ien zijn, hoe zwierig die bewegingen sn hoe meeslepend hun arbeid. Dank iofdpi inn hunne bezigheid, is het levensbe- taan hun veel draagzamer geworden. Daar tegenover zit een andere groep eugdige meisjes. Deze zijn begaafd net de spraak en het gehoor, maar ijn beroofd van de schoonste gave van le natuur. Zij missen het gezicht. \ooit kunnen ze rondom hen de hoonheid, noch de gullighoid, noch iet levensgenot aanschouwen, het is ;oor hen eeuwigdurende nacht Voor .en die niet blind zijn, zou zulk lot on- raaglijk wezen. Hoe droevig voor die inderen,nooit hunne ouders te kunnen ,en, nooit den heerlijken lichtgloed ie den aardbol omringt, te mogen anschouwen En toch schijnen die rave blinden gelukkig, omdat zij niet eten wat het licht is, omdat ze niet eten wat kostelijke gave ze niet be tten. Thans werken zij, en juist ge- jk bij ieder ander mensch, adelt de rbeid hun gevoel en is hij voor ben Mie onuitputbare bron van genot. CL king q 5YJ j Blinden en doofstommen Dat zijn li wel 2 klassen van menschen die FE [luden mogen klagen over de onge j t-S» 78. nalat: lierstolli 1 kbeid der toestanden. En nochtans ,e wezens, in onze oogon zoo diep Hgelukkig, zij zijn blijde, want zij ■zitten de vrede des harten en 't is .ist daarin dat hot geheim van 's men hen geluk gelegen is. Wie heeft die doofstommen, wie ■eft die blinden geholpen, wie had er idelijden met hun deerniswekkend t Wie bezat er dat buitengewoon duld, wie toonde die lange zelfopof- ing om die misdeelde schepselen op fA ET (beuren Zusters zijn het, die dat ootsch en edel werk hebben aange- rfd en verricht. Zeker ontvangen zij sc: arvoor de onbeperkte dankbaarheid alle edelmoedige zielen zeker, irden ze met bewondering begroet or ons katholieken en door vele ldenkendenmaar ziet eens, hoevele tan inol Jsdiensthaters, die hen, niet omwille hunnen persoon maar omwille van i kleed, bespotten, misachten, ver ten, ja zelfs verwenschen. ij, het edelste dat er bestaat, zij rdon uitgemaakt voor al wat slecht, >r al wat leelijk is... Gij, Lezers en s teressen, als gij de Tentoonstelling it bezichtigen, bezoekt dan die oone afdeelingvan vrouwenarbeid, enktdoor uwe belangstelling een troost voor de dierbare misdeel- denkt met ontroering aan de we- s, die hun leven hebben vereenzel- d met deze ongelukkigen. Zusters van liefde en zelfvoldoe ning, hoe zeer andere betreurens- rdige personen uw edel hart ook ist zich NG. Sals eederen v jaals, pan< leverd. an 0,16 mogen kwetsen, wij zullen het zalven met u onze volste dankbaarheid en de warmste liefde te schenken. En zijn er dan verdwaalden, die den onverstaanbaren kreet durven slaken, de kloosterlingen moeten weg dan roepen wij duizendmaal vuriger en met ons heel het Vlaamsche volk Blijven moet ge Verjaringen. 17 Juni 1879. Vermaarde redevoering van prins de Ligne, Voorzitter van den Senaat, tegen de onge lukswet van Piet Van Humbeeck. 17 Juni 1888. Dood van Z. D. H. MBr' Bracq, Bisschop van Gent. In het paleis van Brussel Burggraaf de Santo Thurso, heeft aan den Koning zijne geloofsbrieven als gevolmach tigd gezant van den Koning van Portugaal overhandigd. Koning Albert, ontving ook liet groot-lint der drie portugeesche ridderorden. Bij Z» Vc. den Paus M. Blancas, ezant der Argentijnsche Republiek te Brus sel, is deze week door Paus Pius X, in bij zonder gehoor ontvangen geworden. Het bezoek van M. Blancas te Rome, viel juist samen, met het leggen van den eersten steen der nieuwe kerk van Onze Lieve Vrouw der 7 Weeën, door de katholieken van Ar gentina, aan den H. Vader aangeboden, ter elegenheid van den honderdsten verjaardag der onafhankelijkheid Vcfn Argentina. VoortieeBend hoornvee. De 5° nationale Tentoonstelling van voort- teelend hoornvee, zal Zaterdag en Zondag in het Jubelpark te Brussel plaats hebben. Van Brabant-Henegouw en Haspengouw zullen er 300 dieren tentoongesteld zijn van de polders 100 van Gondroz 175 van Her- veland 50 van Veurne-Ambacht en liet Vlaamsch ras, 100 in het geheel dus een duizendtal stuks hoornvee. Het geheele der Tentoonstelling zal dus een prachtig overzicht geven van de ver- schillige hoornveerassen, welke in ons land gekweekt worden. \San waar komt ons de ra zernij. Een confrater beweert, dat het langs het Zuiden van Luxemburg en West-Vlaanderen is, dat meest gevallen van razernij vastgesteld worden, dus dat de vree- selijke ziekte ons van Frankrijk overwaait. De schuld er van is, dat de Franschen in het Noorden veel te slordig zijn. Algemeen meent men, dat een hond moet gebeten zijn van een razend dier om le kunnen door do razernij aangetast worden. Niets is minder waar. Een ziek dier laat overal mikroben der razernij achter en de eerste de beste hond neemt ze mede. In het gesticht Pasteur te Brussel, worden thans twaalf personen verpleegd. Onae vorsten in Holland* Te Rotterdam wordt hel gerucht verspreid, dat het bezoek van M. Fallières, voorzitter der Fransche Republiek, zou samenvallen met het bezoek dat de Belgische vorsten ook aan Amsterdam zullen brengen. Nog de Fransche begroo ting. Gisteren zegden wij in ons Staat kundig overzicht dat de Fransche begrooting wederom met een tekort van 200.000.000 fr. zal sluiten. Naar het schijnt had men op 200.000.000 fr. overschot gerekend, waar mede men de arme werklieden hun pensioen zou betaald hebben. Zooals men ziet, hebben de feniksen zich nog al wat misrekend. Nog lotelingen. Woensdag heeft men te Namen nog voor twee jongelingen in 1881» geboren, moeten loten. Beiden. Hector Mathot, van Gembloers en Alfons Absil van Beez hebben een slecht nummer gehaald, Mathot 43bis en Absil 53 1 Zij zullen als deserteurs aangeteekend worden want de eene woont in Amerika en de andere in Spanje. Twee kanonniers, Louis Gerdav, van Gembloers en Victor Lagnean, van Saint Servais, komen daardoor van den dienst vrij. Dal beiden zullen lachen over die onver wachte kans, hoeft nauwelijks gezegd to worden. Eenige weken geleden liep het gerucht in Amerika en Europa, dat onze Eerwaarde Pater Conrardy, op zijn Chineesch eiland, ook door de vreeselijke lepra aangetast was. Pater Conrardy heeft zulks door de bladen vernomen, en hij heeft nu van zijn eiland geschreven, om zijne talrijke vrienden en bewonderaars gerust te stellen. Uit zijn schrijven nemen wij het volgende over Neen,ik lijd nog aan de lepra niet, maar omdat men wist dat ik ziek was, zal men onmiddëlijk gedacht hebben dat ik de ziekte reeds betrapt had. Ik heb nog geene voortee kenen op mijn lichaam bemerkt. Ziehier wat er van mijne ziekte is. Van een dorp lepralijders terugkeerende, werd ik door eenen vreeselijken stortregen over vallen, wat mij eene longontsteking bezorgde. Ik was op weg. Nog vijf kwart uurs moest ik gaan om mijne arme zieken te gaan verplegen. Ik bleef onderweg liggen, uitgeput en hulpeloos. Hoe ik tebeen kwam weet ik zelf w niet heel goed, doch iets is zeker Thans ben ik weer in orde.Ik bewoon nu het eiland. ;lat ik voor mijne lepralijders gekocht heb. Ongelukkiglijk heb ik voor de inrichting, de aankoop van het eiland enz., meer dan een derde van het mij toevertrouwde geld moeten uitgeven. Ik heb wel veel werk met mijne zieken, die gewoon zij nteluierikken en zich zelfs nog niet wasschen. Ik heb hen elk een hofje be zorgd waar zij groensels in geplant hebbenen nu verzorgen zij dal hofje, dat het een waar plezier is om zien. Ik bezorg hen ook zaad,en noodige werktuigen. - Verleden jaar moehde ik dal mijn laatste uur geslagen was. Mgr. de bisschop van Canton, had mij reeds eenen opvolger gege- n, doch de goede God wil mij hier nog voor mijne zieken. Mijn toekomstige opvol ger is zelf ziek en er is weinig hoop dat hij er nog zal doorkomen. Mijn toestand is bier verre van gemak kelijk. Ik ben hier de eenige blanke tussehen 000 Cliineesche lepralijders. Ik versta noj bijna hunne taal niet, daar ik geene meesters of boeken heb. En niettegenstaande dat moet voor alles zorgen lichamelijke en gods dienstige hulp. Twee zieke kinderen van 16 jaar, die reeds 5 jaar aan de vreeselijke ziekte lijden, helpen mij. Hun huis krijgt slechts luchten licht door de deur, welke dan nog voor schouw moet dienen. En zóó zijn bier meest alle huizen. Het liout dat zij als brandstof gebruiken komt van doodkisten. De lcpralij ders gaan ze in de kerkhoven ontgraven en eigenen ze zich toe... Ik verveel mij hier niet, want de dagen zijn voor mij nog veel te kort. Het bijzon dorste is, dat de goede God mij maar gezond late Ik ben tevreden en ik bedank den Allerhoogste mij Verkozen tc hebben voor het werk der lepralijders in China. Ik werk om Hen mijne erkentelijkheid uit te drukken voor zijne verleden en tegenwoordige wel daden.... Dal noemt men helden, en het is onkel in den katholieken godsdienst' dat men zulke zelfverloochening en edele opoffering vindt. Duitschland De Pruisische Heereuha- uier heeft zonder bespreking het tcetsontieerp betrekkelijk de verhooging van den burger lijken lijst van den Keizer aanvaard. Oostenrijk. De geheime fondsen van het Oostenrijkseh budjet zijn gestemd gewor- den met 239 stemmen tegen 212, na de aamafrocping Spanje. Koning Alfonso heeft H'oens dag namiddag plechtig de Cortes geopend en de troonrede afgelezen. Op geheel den iceg, van aan het palcis tot aan hel Cortes was eene dubbele rij soldaten geplaatst. Bij zondere policiemaatregelen waren genomen. De duikers hebben Woensdag gewerkt om al de openingen in de romp van de Pluvk'isk te stoppen. Men zal niet meer in den onder zeeër afdalen, zoolang hij niet is vlot ge bracht, omdat men het water er niet kan uitkrijgen en ook omdat de goneesheeren verklaard hebben, dat het uiterst gevaarlijk wordt de lijken te behandelen. Wanneer de Pluviósk zal vlot gebracht zijn, zal men eerst de binnenafdeelingen ge heel moeten ontsmetten. Op de groote opening van het kijkgat, langswaar de andere lijken uilgehaald wer den, heeft men eene soort v^n schouw ge- plaats, ten einde liet water te beletten er binnen te dringen en gedurig versehe lucht in het ruim van het schip te laten. Een lichter wordt uit Cherbourg, verwacht om de Pluviósk naar eene ondiepere plaats te brengen. Staatkundig Overzicht Frankrijk. De ondervragingen nopens de verklaring der regeering duren voort M' Aubriot, socialistdrukt den wensch uit het nieuwe kiesstelsel zoo spoedig mogelijk in werking te zien. De radikaal Hay on laakt de strekking der socialisten en hoopt de hervormingen te zien in het rechts- en bestiturwezenalsook in het onderwijs. Vereenigde-Staten. Op het einde dezer week komt President Roosevelt terug van zijnercis, in New-York. Gansch Amerika wedijvert om hunnen Oud - Voorzitter schitterend tc ontvangen. Nooit zal een koning zulke ontvangst gehad hebben. Met buitengewonen geestdrift zal bij als een Napoleon, terugkeerende van Elbabegroet worden. Men verzekert dat Roosevelt zicli aan het hoofd gaat stellen van eene nieuwe politieke partij. Engeland Een telegram uit Londen logenstraft het gerucht als zoude Frankrijk een kon gres uitgeroepen hebben te Londen om de Krelahweslie tc bespreken. Een ander telegramook uit Londen verzonden maakt ons bekend met de onderhandelingen die plaats hebben tussehen de regeering en de behoudsgezinde partij, ten einde de grondwettelijke krisis te verhelpen. In de laatsto Zitting der Koninklijko Vlaamsche Academie, werd onze stadsge noot, Doktor Isidoor Bauwens, op eervolle wijze, benoemd tot Briefwisselend Lid. Onze geleerde medeburger is aan 't schrij ven van een Wetenschappelijk en Genees kundig Woordenboeken zond reeds in bot lichtDcc in van Aalstdrama, ook in ro manvorm verschenen, Lijkbchandcling en Rouvyplechtigheden bij de meeste Volken, Lijkbehandeling bij do Christen Volken enz. Hij is reeds lid der Zuid-Nederlandsche Maatschappij van Taalkunde, uitheemseh lid der Société Franoaise d'hygiène enz. Wij bieden den koenen Vlamingonze har telijkste gelukwenschen aan. 10° Juni Leopoldsorder. M. Reguard, raadsheer bij liet Beroepshof to Brussel, wordt, lot don rang van officier verheven. Rechterlijke orde. De volgende ont slagen worden aanvaard M. Regnard, van zijn ambt als raadsheer bij het Beroepshof van Brusselhij wordt gemachtigd zijn rechten op pensioen te doen gelden en den eeretitel van zijn ambt te dragen M. Vasté van zijn ambt van rechter bij de handelsrechtbank van Verviers van M. Streel, van 'zijn ambt an deurwaarder hij de rechtbank van eersten aanleg te Luik. Notariaat. Het ontslag van M. Moreau als notaris te Gosselies wordt aanvaard. M. Moreau wordt gemachtigd den eeretitel van zijn ambt te dragen. Middelbaar onderwijs.M. Tollet, wordt ontheven van het wettig getuigschrift en be paald benoemd tot opzichter in het koninklijk Atheneum te Brussel. Het ontslag van Mcd. Vander Auwera-Davant, van haar ambt als regentes bij de Middelbare school voor meis jes, te La Louvière wordt aangenomen. Het ontslag van den Eorw. Heer Lanch- paep, leeraar van godsdienst bij de Staats middelbare scholen voor jongens en meisjes to Lier, wordt aanvaard. Do E. H. Lanchpaep mag wegens ziekelijkheid zijne rechten oj pensioen doen geldon. Hun eigen balk. Iedereen kent de geschiedenis van den liberalen volksvertegenwoordiger van Ant werpen, MrL. Augusteyns. Bestuurder zijnde an het liefdadigheidshestuur der stad Ant worpen, had hij te kiezen tussehen deze plaats en zijn mandaat in de Kamers. Mr Augus teyns is en blijft in de Kamers en thans beeft het komiteit van hel liofdadigheidsbureel hem ontslagen uit den dienst van bestuurder maar heeft hem daarentegen tol hoofdinspec tcurxan betzelfde werk benoemd.Hij heeft nu o in zoo te zeggen, niets meer te doen en zal niettemin de duizenden franks van vroeger voorts mogen opstrijken. Dal zijn nu die groote mannon dio voort durend zwetsen op hunno tegenstrevers. Van zulke opofferingen ten voordeele van liefda digheid, van wege zulke personen, verlos de arme weezen Eeno oude misdaad. In April 1908, werd te Achen een lTjarig meisje vermoord, in een bosch gevonden. De ongelukkige Laura Klinkenborg genaamd, was vreeselijk mishandeld geworden. Talrijke aanhoudingen werden gedaan doch de dader werd niet ontdekt. Onlangs beschuldigde een Duitsclier die le Haarlem, in het gevang opgesloten was, zich zelf, de misdaad gepleegd te hebben. Het parket van Achen, zond oen onder zoeksrechter naar Haarlem, om den Duit sclier, zekeren Gliarie, te onderhooren, docli toen de onderzoeksrechter te Haarlem kwam. was de gevangene ovorleden. De genade van Liabeuf. De Fransche revolutionnairen zetten hun nen veldtocht om de genade van Liabeuf to bekomen onverdroten voort. Gustaaf Ilervé, die thans eene gevangenisstraf uitdoet om in liet oponbaar den Ipf van den ellendeling Liabeuf gemaakt te hebben, heeft uit het go- vang eenen brief gezonden aan president Fal lières om hem de genade af te smeeken voor den moordenaar, die, naar hij beweert, door eeno onverdiende straf eenen hevigon baat tegen de policiemannen opgevat had. De dramas der ellende. Te Evreux poogde de ochtgcnoole Gham- boux, die door haren man verlaten was, zich met hare vijf kinderen t»> laten verstikken. Twee kinderen welk haar door eeno gebuur- vrouw tocvortrouwd waren, deelden bijna hot lot. De geburen opmerkzaam gemaakt dooi den rook, stampten de deur in en konden allen redden. Een familiedrama. Nabij het dorp Panissière. wonen de land- houwers Teraillon, vader en zoon, in eeno afzonderlijke hoeve. De zoon Teraillon had het vee van zijnen vader verkocht en daar hij niet onmiddelijk liet geld afgaf, bracht do vader bom vier messteken toe. De oude mail ging zich daarna verhangen. De reis van M. Fallières. Uit Parijs wordt de reis welke M. Fal lières in Holland en België zou doen.beves tigd. De reis zou op het einde van den Zomer plaats hebben. Nieuwe onderzeeër. Woensdag namiddag werd le Cluilons-sur- Saóne een nieuwe onderzeeër, van hclzelfdo maaksel van do Pluviósc te water gelaten. Schrikkelijke zelfmoord Op de baan van Bevaux naar Obercorn, vonden werklieden liet vreeselijk verminkt lijk van den mijnwerker Jan Schrobiltger, 21 jaar oud. afkomstig van Hobsclieid. Deze was 's avonds in do buurt nog gezien ge- woest. Uit d<- lijkschouwing bleek dal Schrobilt ger een dynamiotkardocs in don mond gesto ken had en zo bij middel eener wiek had doen ontploffen. Het hoofd word van de romp ge slagen. De oorzaak dezer wanhopige daad is niet gekend.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1