BUITENLAND. Frans Van Oauweiaert 'T EEN EN 'T ANDER De vreeselijke spoorwegramp Zijne studentenjaren Zijn Ideaal. Zijn Doorzicht en zijn Invloed. liet Staatsblad Koloniaal hulletijn. Een tweegevecht in eenen protestantsehen tempel. Strooming tot verandering der algemeene Kiezing ABONNEMENTEN 3 Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie i Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 114. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der - Volksstem J. Van Nuffel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr 3® a i» f> 0,30 fr. 2® r a 1,00 fr. en 2,00 fr. Rechterlijke herstellingen per regel fr. 2,00 We willen U vandaag, beste Lezers en Lezeressen, een jongen man doen kennen waarop heel het Vlaamsche land tier gaat, een man uit een stuk, met 'n mannelijk voor komen, katholiek van kop tot teen, die de bewondering afdwingt van al die met hem in aanraking komen. Het is de nieuwe Katho lieke Volksvertegenwoordiger van Antwer pen. Frans Van Cauwelaert was uit Ünze- Liove-Vrouw Lombeeck, een dorp in Brabant, door zijne ouders, naar het klein Seminarie van Hoogstraeten gestuurd geworden. Wel haast kenmerkte hij zich door zijn buitenge woon sprekerstalent en door zijne prachtige uitslagen in de maandelijksche concoursen of prijskampen. Gedurende geheel de huma niora had er een ridderlijke en aanhoudende strijd plaats tusschen hem en Theodoor Van Tichelen, thans priester en ook een der schit terendste leerlingen uit Hoogstraeten. Als student reeds, sproot er uit hem een mannelijke blik. Zijno houding, zijne beweging, zijn omgang, geheel zijn handel en wandel, vertoonden toen al klaarblijkend eene zeldzame wils kracht en eene buitengewone beheersching van zich zelve. Hij was wat weinigen in dio jaren zijn hij was zich zelve bewust. Toen het 's Zondags zijn beurt was om voor dragen, dan was het feest bij de studenten. Zoo aangrijpend was zijne uitgalming Toen hij aan do Hoogeschool van Leuven studeerde, hielden zijne oud-makkers hem nauwkeurig in 't oog, wel een bewijs van den grooten invloed dien hij op hen had uitge oefend, en den diepen indruk dien hij had achtergelaten. Bij de Leuvensche studenten was hij al even ras gekend. Op alle land dagen, in elke studentenvergadering, op alle katholieke studentenfeesten was hij aanwezig en voerde er bijna standvastig het woord Geen een is werkdadiger, niet een omvatten der van werking geweest dan hij Hij is uit de Hoogeschool van Leuven ge treden als doctoorin Natuurwetenschappen, candidaat in de geneeskunde en als doctoor in de Thomistische wijsbegeerte. Thans studeert hij nog de rechten.-Vandaar heeft hij zijne studiën aan de Duitsche Hoogescho- len van Leipzig en Borlijn voortgezet en is Hoogleeraar geworden te Freiburg in Zwit serland, welke bediening hij thans nog tij delijk vervult. Doch Van Cauwelaert was daar als 'n ge- vangon vogel, die telkens als hij er gelegen heid toovond zijne vlerken uitsloeg om hier in Vlaanderen te komen zingen. Hij was dan ook vast besloten in Vlaanderen zijn leven te slijten en er te werken met de volle kracht van zijne vermogens tot het welzijn van ons volk. Wat wil hij nu Welk is hel plan, dat hij zoekt te verwezentlijkcn Het einddoel van alle groot- en edeldenkende Vlamingen De heropbeuringde her wording van ons Vlaamsche volk. Hij wil do Vlaamsche mon schen hooger opvoeren in verstandelijk op zicht, hij wil ze tot hoogere beschaving bren gen. Daarom werkt hij tot het uitbreiden van het Vlaamsch onderwijs op elk gebied. Hij wil de onderwijsinrichting ingevoerd en uit geoefend volgens hedendaagscho gezonde zielkunde en methodeleer. Hij betracht vurig het algemeen uitbreiden van beroepsonderwijs en landbouwscholen en het oprichten van technische gestichten. Hij weet, dat van de goede leiding van onderwijs- en opvoedingsgestichten de groot heid van een volk afhangt, en daarom maakt er hij zijn levensideaal van. Dc overtuiging in zijn werk put hij in zijnen godsdienst. Van Cauwelaert is een echt, een voelend, een be grijpend, een pratikeerend katholiek. En dit niettegenstaande, noemen ernstige vijande lijke bladen hem eene edele figuur, waarvan het land veel mag verwachten. M. Van Cauwelaert wist, dat hij alleen zijn doel niet kon bereiken. Albrecht Roden- bac-h, de eigentlijke stichter der Vlaamsche Studentenbeweging, riep het over 24 jaren - De Toekomst hoort der jeugd. De lezers en wij, we weten dat even zoo goed als Van Cauwelaert, maar bij dat opptcrvlakkig ken nen der meesten, was hij daar diep van over tuigd. Hij zag daar voor zijne machtige ver beelding, na jaren werkens en ongeduldig voorbereiden, dan juist wanneer velen wan hopig in den einduitslag worden, dan zag hij daar helblinkend den zekeren uitslag in hot wezen zelf van het Vlaamsche volk. En hier in ligt juist de groote verdienste, de reuzen- trek van Fr. Van Cauwelaert, hij heeft zich zelf tot eene kracht gevormd en zijne mede studenten, die allen zijne vrienden zijn, die heeft hij tot eene zelfstandige, onweerstaan bare macht opgevoerd. M. Van Cauwelaert kan ook spreken tot den minderen man. Wanneer onze eenvou dige, brave werklieden dien jongen, zwart- harigen, en slanken geleerden man hooren spreken, dan hangen z'aan zijne lippen, niet een die verroert en velen houden van tijd tot tijd hun adem in uit vrees van de stilte, al ware het maar een weinigsken, te storen. En beweegt er soms een kop, dan doet deze een toeken, waarmede hij wil beduidon aan een zijner kennissen 't Is ne kerel, hé -ne felle En dan weer even spoedig met den mond een weinig opengespannen, met de oogen onbeweeglijk, met de ooren gespitst en toegeluisterd om dan op het einde los te barsten in een gejuich zonder einde en een gejubel dat diep, ongezocht en onbedwongen, in begeestering en bewondering uit het bon zend harte opwelt.... Dan ziet men het aan zijn wezen, als men het nauwkeurig gade slaat, dat dio toejuichingen van zijn Vlaam- scho volk hem deugd doen, dan is hij blijde, omdat hij voelt dat z'n volk met hem mee voelt en dat het Vlaamsche volk geschikt en vatbaar is om hooger op te stijgen. Dan zou hij zich gansch uitstorten en zich geheel en al ten beste geven voor zijn volk, alsdat z'n trouwe vrienden hem niet Jïijtijds verwittig den en hem dwongen zich te besparen. Thans heeft heel het Katholieke Vlaam sche land, laat ons liever zeggen heel het Vlaamsche volk, en met ons vele vreemdelin gen, het oog op hem gericht. Wij hebben hem aan onze lezers willen voorstellen en we zijn verzekerd dat z'er zul len om tevreden zijn. We kunnen er nog iets bijvoegen. Hebt g'ooit de gelegenheid hem t'hooren, laat het niet na, want hem hooren, 't is hem beminnen en u zelve in vervoering brengen. WV 22 Juni. Burgemeesters. Worden burgemeester benoemd M. Roelants, te Massonhoven M. Roger, te Peissant M. Ghislain, te Rance. Rechterlijke orde. Het ontslag van M. Steppe, hulpgriffier bij de rechtbank van lcu aanleg te Dendermonde, wordt aanvaard. Leger.'De sergeant Henry, van hetS'1'' regiment jagers te voet, wordt onderluite nant der reserve benoemd. Bank van België. De diensten van den staatskassier, vastgesteld door do overeen komst van 23 Juni 1900, worden nog voor een termijn van 10 jaar verlengd, tot op 30 Juni 1920. Dienstster. M.M. Cuciniello, beroeps- rechter Rutten, staatsprokureur Arcq, hoofdkrijgsrekenplichtige, en Halm, genees heer van 1'' klas, worden gemachtigd do dienstster met 3 strepen to dragen. M.M. Roselli-Lorenzini, substituut van den staats prokureur Mastropiotro, krijgsagentRo gier, hoofdkrijgsrekenplichtige en Cassard, hoofdklerk, deze met twee strepen. Orde der Kroon. Do Z. E. H. Kanun nik Maurice Carton de Wiart, is ridder be noemd. Mev. «Ie gravin Horace van der Burch wordt met dezelfde orde vereerd. Burgerlijk Eereteeken. De medalie val 1° klas wordt toegekend aan M. Droogmans, algemeenen sekretaris bii het ministerie van koloniën. Personeel. M. Van Bleyenberghe, toe gevoegde substituut, wordt bureeloverste be noemd in het ministerie van koloniën. Hoogere raad. Het ontslag van baron E. De Moor, als lid van den Hoogeren Raad wordt aangenomen. Plaatselijk beheer Het ontslag van M. Colin, kapitein-bevelhebber van 2'" klas wordt aanvaard. M. Descovillc, wordt wederom onderluitenant der openbare macht, alsook M. Mieroo M. Haentjens wordt wederom krijgsagent. Worden scctoroversten van 2" klas benoemd M. Jorisson, gelicencieerd in handelswetenschappen te Loxbergen en M. Heyse. id. te Gent. M. Derche wordt terug opperadjunkt van 2" klas. Verjaringen. 23 Juni 1878. Het stichten van het ministerie van openbaar onderwijs is door de liberale associatie van Gent, als de eerste maatregel van strengheid tegen de katholieken toegejuicht.Het is voor gesteld als do gift van blijde intredo der liberalen. 23 Juni 1902. Plechtige inzegening van het nieuw klooster der Trappisten, te Westmalle. De rouw voor wijlen Leo pold II. De minister van oorlog heeft aan de troepen eene dagorde gezonden, mel dende dat de rouw voor wijlen Koning Leo pold II, sinds 18 Juni geëindigdis. Diensvol gens moeten de vaandels en standaards niet meer met rouwlloers omgeven zijn en moeten do officieren geen rouwstrik aan den sabel meer dragen. Onze handel met Bolland In den loop der maand Mei zond België 30 miljoen kgr. steen, 20 miljoen kgr. kolen, 0 miljoen kgr. koorn, 12 miljoen kgr. schei kundige voortbrengselen en 8 miljoen kgr. ijzer en staal. Holland zond ons daarentegen 12 miljoen kgr. graan, 1,5 miljoen kgr. visch, 0 miljoen kgr. groenten, 30 miljoen kgr. metalen voor werpen, 6 miljoen kgr. ruw hout. De Ilollandsche invoer bereikte 128 mil- lioen 274,239 kgr. en had eene waarde van 21,190,191 fr. België voerde uit, 180,428,912 kgr. koopwaren ter waarde van 25,298,008 franken. De handelsbetrekkingen tusschen deze twee kleine landen,zijn zooals men ziet, zeer belangrijk. Hij heefer genoeg voor uit gegeven. Men weet dat M. May de nieuw gekozen liberale volksvertegenwoor diger voor Nijvel, nog al eom'ge briefjes van duizend franks heeft moeten uilgeven, om gekozen te wordon. Hij wil nu trachten eenige schadeloosstel ling te bekomen en hooft reeds zijno vrijkaart op den staatsspoorweg aangevraagd. Van Nijvel naar Brussel is niet ver, ten ware hij ergens op de Duitscho grens woonde. HoogeschoSen en studen ten. Duitschland en Italië hebben meest hoogescholen. Zij tellen er niet min dan 21. Daarna komen Frankrijk met 10 hoogescho len, Engeland, met 13, Oostenrijk, met 11, Rusland en Spanje, met 9. Voor wat het getal studenten betreft is het nog Duitschland dat aan het hoofd komt, met rond de 59,000 studenten. Frankrijk plaatst zich tweede met 32.000studenten. Oostenrijk volgt met 30,000, Engeland 25,000, Italië 24,000, Rusland 23*,000. Eindelijk, do hoogeschool van Berlijn is deze welke meest leerlingen telt thans zijn er 13.884 leerlingon ingeschreven, tegen 12,000 voor de hoogeschool van Parijs. In den protestantsehen tempel van Roch Grech, Willamsbury, (Kentucky. JL A.) heeft een tweegevecht plaats gehad,tusschen twee dominéés, Robert Van Over en Isaac Perry. Robert Van Over had eene tuchtstraf op- s-eloopen en was vervangen door Isaac Perry. Van Over wilde echter kost wat kost toch lot zijne parochianen spreken, hetgeen Perry hem wilde beletten. Vuistslagen werden gewisseld en spoedig stonden beiden met een mes in de hand tegen over elkander. Eensklaps sprong Blaine Perry, neef van Isaac, zijnen oom ter hulp. Hij greep Van Over vast en nu slak Isaac Perry zijnen tegenstrever het mos in de keel. Van Over zonk neder en was een lijk. Eene vreeselijke paniek ontstond. Alle aanwezigen vluchtten verschrikt buiten. De twee Perrys werden aangehouden. De bloedverwanten van Van Over hebben verklaard dat indien de moordenaars niet op gehangen wordon, zij zelf rechters zullen spelen. Men weet dal vele kiezers de kiezingswijze zouden willen veranderen. Men wenscht namentlijk de afschaffing van het vierkant boven den lijst om alzoo meer vrijheid aan de kiezers te geven. Heden zijn liet de kiesko- miteiten in alle partijen welke don lijst der kandidaten opstellen en deze alzoo hunne kiezers opdringen. Wij geven hieronder het gedacht weer van eenige onzer katholieke confraters. Do gazet van Dinant meent dat iedere kandidaat een gelijk aantal stemmen moet ontvangen van de lijststemmen. Geen wer king meer ten voordeelo der eersten en ten nadeele der laalsten. Men voeg' dan bij het deel der lijststemmen door iederen kandidaat bekomen do verkregen e voorkeurstemmen. Volgens het vroegere stelsel kent. men het aantal zetels toe door iederen lijst bekomen. De kandidaten die alzoo de meeste stemmen hebben behaald door hun deel in de lijststem men en hunne persoonlijke voorkeurstemmen, zijn gekozen. Dit stelsel dat de weerde bezit van klaar en eenvoudig te zijn, in het toekennen van 't stemmengetal der kandidaten,duidt echter niet aan of men best met volledige of onvol ledige lijsten opkomt. De gazet van Henegouwen - Le Hainaut ziet ook ernstige mistoestanden in de heden daagscho manier van stemmen. Het zijn de kleine komiteiten die do orde der kandidaten vaststellen en de kiezers heb bon het maar goed te keuren. Men beneemt alzoo do vrijheid der kiezers. In Gent is er een - Bond voor do vrije stemming tot stand gekomen. Als eere- voorzitters werden aangesteld MM. Beer- naert, Duponl en Janson. Het eerste doel van dezen bond is het doen verdwijnen van het vierkant boven den lijst. Het is goed, meenen wij, deze verande ring in de openbare mcening aan onze kiezers kenbaar le maken. Staatkundig Overzicht Argentina. Sedert eenige dagen zijn dc feestelijkheden begonnenter gelegenheid van den hondersten verjaardag der stichting der Argentijnsche Republiek. Het program ma vermeldt onder andere plechtigheden ook deze van godsdienstigen aard. Openbare diensten van dankzegging hebben plaats gehad, zoowel in de protestantsche als in de katholieke tempels. Alle landen om zoo te leggen hadden hunne gezanten naar Beunos-Ayres gezon den, om aan de feestelijkheden deel te nemen. België was vertegenwoordigd door den Ambassadeur Rens, die als dusdanig door den voorzitter der Argentijnsche Republiek werd ontvangen. De feestelijkheden zullen nog verscheidene weken duren. Frankrijk. De kamerzitting van Maan dag laatst was zeer woelig. Men zette de bespreking voort over dc politiek der regee ring. M. Chappeldelaine, katholiek, verweet aan de regeering haren vervolgingsgeest tegenover liet vrij ondertcijs. De uiterste linkerzijde maakte een helsch gedruiscli en de zitting moest opgeschorst worden. Duitschland. De Duitsche regeering heeft ook hare bijtreding gezonden, aan het voorstel van Engeland voor wat de Kreta kwestie betreft. Men verwacht zich aan eene algemeene vergadering, in de welke dc be trekkingen zullen geregeld worden der Turkschc ambtenaars in.Kreta verblijvende. De gezondheidstoestand van den Keizer is r\iet onrustwekkend, doch hij moet nog verscheidene dagen eene behandeling onder gaan, die hem belet zijne kamer te verlaten. IN FRANKRIJK. De lijkplechtigheden der slachtoffers Donderdag 23° dezer zullen de lijkplechtig heden der ongelukkige slachtoffers plaats hebben. De gewone dienst is thans op de banen her nomen geworden. Eene verklaring van den minister van openbare werken. Dc spoorwegramp van Villepreuv had voor gevolg, dat bet bestuur van den West- Staatsspoorweg lievig aangevallen en ge laakt werd. Men beschuldigt liet bestuur van onachtzaamheid en de diensloversten van dc treinen met slecht materiaal samen te bron gen. Do minister van openbare werkon heeft daarover liet volgende verklaard Gij zegt mij niets nieuws met mij te komen zoggen, dal het materiaal dezer kom- pagnio in slechten toestand is. Wanneci wij hot materiaal overgenomen bobben, hebben wij vastgesteld dat hot materiaal zóó slecht was, dat ik de Kamer alsdan verwittigd heb, om zoodoende alle verantwoordelijkheid van mij te schudden. Wij hebben begonnen met in dezen toestand to verholpen. Helaas alles was opnieuw in te richten, en men zal be grijpen dat er daarom tijd van doen is, zoo veel te meer, daar ook de werkhuizen der Compagnio veel te wenschen lieten. Wij hebben reeds het oudste en slechtste materiaal vervangen. De oorzaak der ramp. Verscheidene ingenieurs zijn gelast met het onderzoeken der oorzaak van de ramp. De machinist Leduc is aangehouden. Men denkt evenwel dat hij spoedig zal in vrijheid gelaten worden en als vrije betichte ver schijnen. FRANKRIJK. Tegen den grond gevlogen. Op het vliegplein van Rouaan was do vlieger Bathiat zich aan het oefenen, toen hij van eene hoogte van 40 meters ton gronde plofte. Bathiat werd omniddelijk opgenomen en naar de vcrpleegzaal gebracht, waar men vaststelde dat hij enkel onbeduidende kneu zingen bekomen had. Het toestel was geheel verbrijzeld. Slachtoffer der Alpen Een telegram uit La Grave meldt dat de Duitsche leeraar Kuliz, met den 15 jarigen zoon van den gids Savoye, van een hoogte van 300 meters gevallen zijn. De vermorzelde lijken werden naar La Grave gebracht. Eene Internationale Tentoonstelling te Parijs De nijverheids- en handelsgroep van den Senaat, heeft eene vergadering gehouden en besloten voetstappen aan te wenden om in 1920 eene internationale tentoonstelling to houden te Parijs. Werk6taki ngs-on I usten De stakende gaswerklicden van St-Etienne hebben geweigerd liet werk te hernemen tot den terugkeer van den bestuurder. Eenige woelingen hebben plaats gehad, doch de policio kon er nog al spoedig in ge lukken, de kalmte te herstellen. Torpedo beschadigd Do torpedo 120 die proefnemingen deed ten zuiden der Hyèrcn-eilanden, bekwam eene avarij en kon niet moer vooruit. Een sleeper moest ter hulp gezonden worden. Familiedrama Te Wavrans, bij Sl Pol, werd in de familie Dumont. do geboorto van een zoontje ge vierd. Twist ontstond tusschen Dumont en zijnen neef, den mijnwerker Hurtrel. Deze greep een geweer en doodde zijnen oom door hem een schot in liet hoofd te lossen. Moorddadige instorting. Te Flanulle, werden vier werklieden onder eene groote zandafschuiving begraven. De vier werklieden Lamers, Dauny, Lebbeke en Gollin, werden na oen kwartuurs op zoekingen gevonden. Gollin was reeds dood, Lamers was de beide boenen verpletterd, Lebbeke was erg gekwetst aan het hoofd en den rechterarm verpletterd, Dauny kwam er niet gebroken schouder van af. Ongeluk tijdens eenen schietwedstrijd Tijdens eenen schietwedstrijd te Chaltrait- bij-Reims, beging de markeerder, Amedé Duvert, de onvoorzichtigheid door een der doelen to willen zien. Hij kreeg eenen kogel in het hoofd en werd op den slag gedood. Bandieten aangehouden. Eenige weken geleden werd te Moulins- bij-Metz, de herbergier Schoor, zijne vrouw en zijne dochter erg gekwetst, door eene bende Italianen, die daarna geheel het huis plunderden. Alle opzoekingen om do daders terug te vinden bleven vruchteloos. Thans zijn de twee bijzondorste plichtigen aangehouden. Zij hebben hunne medeplich tigen kenbaar gemaakt en men hoopt weldra lieol de bende achter slot te hebben. Moord te Lyon Uit do Borne is liet lijk opgehaald van Mev. Faugeron, bewaakster in liet gevang van Lyon. Uit do lijkschouwing bleek dat do vrouw eerst don schedel verbrijzeld word vooraleer in bet water terecht te komen. Do policicis op hot spoor der moordenaars. DUITSCHLAND Nationale voorspoed. Een eigendom in Saksen, wefko eenige jaren geleden voor 270,000 mark verkocht werd, werd verleden jaar voor 500.000 mark verkocht. Thans is een aanbod van 750,000 mark gedaan voor denmlfden eigendom. De Keizerin in rouw Prinses Feodora vnn Schleswig-Holstoin, jongste zuster van do Keizerin van Duitsch land, is Dinsdag morgend to Ohersasbach, in het kasteel van do baronnes do Roeder over leden. Zij leed aan eene hartziekte. JjfttiettMDg Sö. Üi ÖKNTIIEMÉN HET S- 11 'i 'c r O»—as Oóndterflag 91 imti

De Volksstem | 1910 | | pagina 1