1 Onze Vorsten te Parijs. 'T EEN EN 'T ANDER Donderdag 14 Juli 1910 JDAX3rWiKjA.JD Verraad in Vlaanderen Zestiende jaargang n' 800. 47 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Ze^maand 4 frank. Een jaar 6 frank. Inschrijving in alle posihureolen en ten bnreele dezes Kerkstraat, O, Aalst. Bestuur en Rsdaktie t Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon 0 14. Alle mededeelingen te zenden aan het J 1 oestuur dor Volksstem 3. Van NuffehDe Gandt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN a [Voor alle aankondigingen KERKSTKAA1 5 A A L S Tj Grooto aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, to huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 gToote regels. 4® bladz por kloine regol f0,20 fr.' 3® 0,30 t'r. 2® m 1,00 fr. en2,00fr. Rechterlijke herstellingon per regel 2,00 fr. Antwerpen, Gent, Brugge, St Ni klaas, Lokeren, Lier en vele dorpen in gansch het Vlaamsche land, de om streken van Aalst niet uitgesloten hoewel het ons van harte spijt te heb ben moeten bestatigen, dat te Aalst de beweging op verre na niet algemeen is zooals in de overige Vlaamscho sleden op al die plaatsen is de Gulden Spo renslag gevierd geworden als een na tionale feestdag. Alle politieke par tijen deden er aan meê, alle politieke partijen, zoo meenden we tot hiertoe, doch het is verkeerd, met droefheid moeten weaanteekenen, dat «Vooruit* verraad pleegde aan dn Vlaamsche be weging 'j S 'Volgens Vooruit is het geen ge- tuk Belg te zijn, waar do rijken 4 en de armen maar 1 stem hebben, 't gene niet waar is voor de kamerkiezingen, waarin niemand meer dan 3 stemmen kan bezitten. Overigens hoevele huis vaders zijn er niet die over 2 en zelfs over 3 stommen beschikken?In Frank rijk heeft ieder kiezer 1 stem, maar ge vergeet er bij te voegen dat do stem ming publiek is, alzoo de 9 tienden der kiezers verplichtende te kiezen voor de mannen onder wier duim z« liggen. In dat geval verkiezen we wijd uit maar 1 stem te hebben en ze naar onze goesting uit te brengen. Als we onder Frankrijk stonden, hadden onze kinderen zeker onderwijs. Maar weet Vooruit dan niet, dat do bevoogde overheid zelf heeft moeten bekennen, dat er in Frankrijk 10,000 kinderen zijn, wier naam zelf op de schoolregis- ,ers niet staat... En wie belet de Bel gische ouders hunne kinderen ter school te zenden Zijt gij Vooruit un zijn al uwe handlangers niet volko man vrij hunne kinderen te onderwij zen En wij houden hier staan dat in dsgroote centrums hht voornamelijk d® ouders zijn, die noch van God noch zijn gebod willen weten, die het minste zorg dragen voor hunne kinderen. Er kunnen wel uitzonderingen aan zijn, maar we spreken in algemeenen regel. In Frankrijk gaan de werklieden 1 fr. daags pensioen krijgen. Gaan krijgen is niets, beste Vooruit dat duurt zooal 20 jaar, maar hebben is beter, zeggen ze bij ons. In België krijgen de oudjes sinds jaren 65 fr. en ieder Belg die intijds eene kleine opof- i'aring doet, kan gemakkelijk een pen sioen bekomen van 365 fr. Daarbij zijn we stellig overtuigd, dat de katholie ken uit eigen beweging en zonder lat zij uwe berekende hulp noodig hebben do pensioenwet nog degelijk /.uilen verbeteren. Volgens uw schrijven hebben de Fransche werklieden een h >oger loon on korter werkuren, alsook meer vrijheid omdat er meer gelijkheid be staat. Om zulke gelijkheid en zulke vrijheid, daar danken wij voor. In Parijs wonen duizenden naaisters die heele lange uren werken moeten om een klein dagloon te verdienen. En -ijn er sommige werklieden die wat "meer verdienen, de volksvertegen woordigers trekken er wel 15000 fr, de loonen moeten ook hooger zijn, omdat de huishuur, omdat de dage- Fijksche verbruikswaren, als koffie, suiker, zout, brood, tabak en meer andere gewone artikelen, er veel, veel duurder zijn als bij ons. Ge wilt voor ons volk, boete, ge vang en zweepslagen, want dat is het onvermijdelijk gevolg van allen dwang en verplichting, wij vragen voor ons volk onderwijs, opvoeding en bescha ving. Vooruit beweert als zouden de Vlamingen niets anders zijn dan Franschmanshaters. Dat is volstrekt onwaar 1 Do Vlamingen vieren den Gulden Sporenslag niet als zijnde ge richt tegen Frankrijk, maar wel als dankbare hulde aan onze voorouders, voor hunne prachtige zelfopoffering waardoor zij ons de vrijheid en de on afhankelijkheid hebben voorbereid en gewaarborgd. En wat grooter schat voor een volk als vrij to zijn en zelf standig. Go vergt altoos en altoos vrijheid en onafhankelijkheid voor ieder mensch afzonderlijk on waar het de vrijheid en de onafhankelijkheid geldt van een heel volk, van ons volk, daar haalt ge de schouders voor op V— Zoo zoo Vooruit gij hebt met onzen Vlaamschen strijd niets temaken omdat wij eerst uwe werkstakingen die meest met een politiek doel ge- geschieden en uwen dwazen strijd niet ondersteunen Inderdaad, daar bestaat de Vlaamsche beweging niet voor, deze wil de heropbeuring van ge heel het Vlaamsch volk. Ge zegt dat ge voor 't onderwijs zijt, het is te zeg gen als het verplicht is want anders deugt het niet, hé maar is het dan eender hoe dit onderwijs gegeven wordt. Voor ons Vlamingen verschilt dat oneindig en wij zijn stellig over tuigd dat ons Vlaamsche volk steeds minderwaardig zou blijven, als het zijn onderwijs niet genoot in en door zijne taal. 't Is de zedelijke ontwikke ling die de menschenmassa de noodige kracht schenkt om zich verstandelijk op te heffen en 't is uit de verstande lijke en zedelijke ontwikkeling van een volk dat zijn blijvende en voortdu rende vooruitgang vloeit. Daartoe werken wij Vlamingen en al diegenen die waarachtig het welzijn van ons volk betrachten, doen daaraan mee. Staatkundig Overzicht Engeland. Over eenige dagen heeft Koning Joris den aartsbisschop van Cantor- burg en andere prelaten in bijzonder gehoor ontvangen. In de welwillendste bewoordi- gingen verklaarde de nieuwe Koning dat hij immer de voetstappen van zijn overleden vader zal volgen en dat hij altijd de bedie naars van den eeredienst in hunne heilzame werking zal helpen en ondersteunen. De zeeoefeningen der Engelsche vloot zijn begonnen. Meer dan vier honderd schepen verdeeld in drij vlotenleveren op dit oogenblik slag langs het Noord-Óósten van Ierland. De telegraaf zonder draad levert groote diensten op. Het Lagerhuis heeft de verhooging gestemd van de jaarwedde van het Konink lijk huis. Honderd twee en veertig duizend pond sterling zijn er gevoegd bij de reeds bestaande toelage. Daardoor is deze toelage geklommen tot zes honderd tioee en veertig duizend pond sterling. Een pond sterling is 25 frank. De stemrecht vrouwen hebben sedert eenige dagen groote betoogingen ingericht ter eere van den volksvertegenwoordiger Shackleton, die hen ondersteunt. Alhoewel de uitbreiding van het kiesrecht der vrou wen voor de Wetgevende Kamers, weinig kans heefl van aangenomen te worden, laat men toch de ticeede lezing van dit voorstel toe. Frankrijk. De Fransche Kamer is Maandag na eene zitting die tot 10 ure 's avonds duurde overgegaan tot de samen stelling van eene kommissie om het nieuw voorgesteld kiesstelsel te onderzoeken. Onder die leden der kommissie is de groote meer derheid geneigd tot het invoeren der evenre dige vertegenwoordiging Spanje. In zijne hoffelijke handelwijze met Spanje heeft het Vatikaan altijd gehan deld met eene uiterste omzichtigheid en weerdigheid. Tegenover de kwaadwillige inbreuk van Spanje heefl deze houding allen lof ingeocgst. De toestand is nochtans niet gemakkelijk. Indien het Vatikaan toegeeft, beschuldigt men het van flaiachertigheid indien het zijne rechten tracht te behouden, werpt men het den blaam toe van oninschik- kclijkheid en hardnekkigheid. Elk persoon nochtans met gezond oordeelbemerkt ge noeg welke oorzaken aanleiding tot deze moeilijkheden geven en van welken kant zij uitgaan. Een ministerraad heeft plaats gehad om dei pauselijke nota, die in zeer krachti ge uitdrukkingen is geschreven,te bespreken. Het oponthoud te Felgnies. Aan de grensstatie van Feignies, namen de personen die aan den dienst van Koning Albert en Koningin Elisabeth zullen gehecht zijn tijdens hun verblijf te Parijs, in den De toestand wan lna woeste, j unninklijken trein plaats. Deze personen zijn: Staatsminister Woeste, vergezeld van generaaj Davignon, contre-admiraal Bachm, |4*«> Juli S870. Republikeinsch feestmaal te Brussel, ter gelegenheid van het innemen der Bastille. De voorzitter, ge zel Van Gaubergh, stelt een heildronk voor aan de Fransche Republiek, on drinkt op de vereeniging van Frankrijk en België. zijne dochter M®Lutens,verblijft te Lausanna het senatorium van dokter Bourget. De eerste dagen van zijn verblijf aldaar was zijn staat tamelijk goed. Daarna heeft hij eenen geweldigen aanval gehad der maagziekte die hem doet verkwijnen. kolonel de Cornelig-Lucioièr©, van het mili taire huis van president Fallières en kapitein Dnry, krijgsattaché bij het gezantschap van Frankrijk te Brussel. Daar wordt voor de eerste maai aan onze eersten, de militaire eer bewezen door eene deParijzenaars dat Koning Albert cn Konin gin Elisabeth zijn aankomen. Een piket van de Republikeinsche Wacht biedt de wapens, terwijl het muziek achtereenvolgens de Braban?onne en de Marseillaise speelt. De Koning slapt eerst uit den trein, gevolgd door de Koningin on door den Belgischen ge zant te Parijs. Na de gebruikelijke voorstel lingen en groeten, biedt president Fallières den arm aan Koningin Elisabeth, terwijl Koning Albert den arm biedt aan Mad. Fal lières. Zoo doortrekken zij het ontvangst salon en begeven zich buiten. Een oorverdoovend juichen stijgt uit de menigte op. Men hoort enkel Leve de Ko ning Leve de Koningin Leve België Koningin Elisabeth en Mev. Fallières stij gen met generaal Davignon in het eerste ga larijtuig. Do Koningin met hare gekende minzaamheid groet bevallig do menigte, en onophoudend klinken de toejuichingen. Ko ning Albert «tapt met president Fallières in het tweede rijtuig. De Koning beantwoordt op militaire wijze de toejuichingen der menigte. De personen van het gevolg stijgen in de andere rijtuigen en de stoet stelt zich in beweging. Een triomftocht En nu begint voor onze vorsten een war» triomftocht door Parijs. De mannen zwaaien met hunne hoeden, de vrouwon met de zakdoeken. De toejuichingen schijnen nog te verdubbelen. Do stoot be geeft zich langs de Boulogneboschlaan en de Elyzeesche Veldenlaan naar de Orsaykaai, waar het ministerie van buitonlandsche za ken gelogen is. Aan alle vensters, op do daken, in de stra ten, verdringt zich eene ontelbare menigto. Het onthaal is zoo mogelijk nog geestdrifti ger als te Berlijn. In het Ministerie van Buitenlandsche 2aken Het is 4 ure 40 toen de stoet aan het Mi nisterie van Buitenlansche Zaken komt. In de verte hoort men do 101 kanonschoten van het Hotel der Invalioden. De Belgische en Fransche vlaggen wappe ren op het hotel. Eene afdeeling van het 104° linie biedt de wapens, terwijl het muziek do Brabangonne en de Marseillaise speelt. Koning Albert bedankt den luitenant-kolo nel die het bevel voerde over het geleide in den stoet, en drukte hem de hand. De vorsten werden in het ministerie ont vangen door Mev. Pichon, echtgenoote van den minister van Buitenlandsche Zaken, die Koning Albert en Koningin Elisabeth naar hunne kamers bracht. Onze vorsten onderhielden er zich eonige oogenblikken met M. en Mev. Fallières waarna dezen afscheid namen en naar hun paleis terugkeerden. Ten einde aan Koningin Elisabeth alle vermoeienis te besparen, had het bezoek ten huize van President Fallières niet plaats. Na eenige minuten rust, ontving Koning Albert de vreemde gezanten te Parijs. Baron Guillaume, Belgische minister te Parijs, deed de voorstellingen. Koning Albert onderhield zich met eiken gezant. Het gaUontbijt in het Eiyseum. Indien het lijden voortduurt zal dokter j kompagnie van het voetvolk, met vaandel en Bourget tot oen heelkundige bewerkingmuziek. moeten overgaan, De koning van Btilgarië te Antwerpen. Koning Ferdinand van Bulgarië is Dijnsdag om 10 u. 22 m. te Ant werpen aangekomen. Hij was vergezeld van prinsen Boris en Cyriel. Hij werd aan de statio verwelkomd door den heer Strauss, Bulgaarschen gezant te Ant werpen en den heer statieoverste Maclos. De hooge bezoekers begaven zich naar den Dierentuin waar zij langen tijd de verzameling der dieren hebben bewonderd. Na een ontbijt hebben zij de kathedraal en de haven be zocht. Den II Juli. De verjaardag van den Gulden Sporenslag is in gansch het Vlaamsche land gevierd geworden. Doch do palm komt toe aan Gent, de hoofdstad van het Vlaamsche land. Sedert weken had men woorden en muziek in alle wijken der stad uitgedeeld en gansch de stad mag men zeggen, zonder onderscheid van denkwijze, heeft aan deze Vlaamsche betooging deol genomen. Eere aan de inrich ters van zulke vaderlandsche feesten. Het huwelijk van prinses Clementina. Damenkomileilen wor den in alle steden gevormd, met het doel een huldeblijk te goveu aan onze beminde prinses ter gelegenheid van haar huwelijk met prins Victor Napoleon. Alle inlichtingen zijn te bekomen bij de prinses de Ligne ©n de gravin Smet de Naeyer. te BrusseL Baron Guillaume, Belgisch gezant te Pa rijs, was naar Feignies gekomen, om er de Belgische Vorsten te groeten. De aankomst te Parijs Heel Parijs had Dinsdag avond een feeste lijk uitzioht, maar bijzonderlijk het deel, zich uitstrekkende tusschen het Boulogne- bo8ch en de Concorde. Aan alle vensters en balkons, van de Ely- seesche Veldenlaan wapperen Fransche en Belgische vlaggen. Van alle kanten drongen gansche groepen nieuwsgierigen naar de lieve statie van het Boulognebosch om er de Belgische Vorsten te zien. Geheel het garnizoen van Parijs is te been om de haag of de ©erewacht te vormen. Om 3 ure 40 m. kwam de landau van M Fallières langs de Elyzeesche Veldenlaan gereden, begeleid door twee schadrons rui terij. Het rijtuig houdt voor de statie stil en M. en Mev. Fallières worden er ontvangen door M. Briand, kabinetsoverste, de andere ministers, de onder-staatssekretarissen, den groot kanselier van het Berelegioen, het per soneel van het Belgisch gezantschap en tal rijke hooggeplaatste ambtenaars. Het Staatshoofd begeeft zioh op de kaai om den Belgischen Koninklijken train af te wachten De statie van het Boulognebosch was prachtig versierd. Juist om 4 ore reed de Koninklijke trein de statie binnen. De trein was versierd met Fransehe en Bel gische vlaggen. Het kanon verkondigt aan ten waren hier en daar geplaatst. Koning Albert en President Fallières zetten zich naast elkander in het midden der tafelKo ningin Elisabeth, links van den president, had aan hare linkerzijde M. Anthonin Du- bost, voorzitter van den SenaatMev. Emiel Loubot en M. Briand, kabinetsoverste. Mev. Fallières, naast den Koning zittende, had aan hare linkerzijde M. Henri Brisson, voorzitter der Kamer, Mev. Anthonin Dubost on M. Emiel Loubet. Do leden van het ge volg van Hunne Majesteiten, do senators, enz., woonden het ontbijt bij. De heildronken. President Fallières dronk op de vriend schappelijke betrekkingen welke België en Frankrijk steeds onderhielden, on hoopt dat België steeds zal voortgaan op den weg welke het thans volgt. Koning Albert, voegt M. Fallières er bij hooft door zijne rechtschapenheid en door zijne wijsheid zich reeds overal doen waar- deeren. Frankrijk weet zulks ook en door de toejuichingen waarop het Koning Albert onthaalde kunnen do Belgen oordeelen, hoe zeer zij hier hooggeschat worden. Frankrijk weet ook hoe Koningin Elisa beth door hare goedheid en liefdadigheid in België aller harten gewonnen heeft. Hier heeft do minzaamheid der Koningin aller harten tot haar getrokken. President Fallières droeg boven het zwart hahiet het groot lint der Leopoldsorde. De Fransche uitgenoodigden droogen do Belgische dekoraliön welke zij hadden, ter wijl de Belgische genoodigden, de Franscha dekoratiön droegen. Tijdens het ontbijt speelde het muziek der Republikeinsche wacht een prachtig koncert. Ik drink, besloot M. Fallières, op het geluk van hunne majesteit den koning en de koningin dor Belgen. Ik drink op den voor spoed van België Koning Albert beantwoordde den heildronk van M. Fallières. Hij bedankt vooreerst in naam der koningin en in zijnen naam voor liet gulhartig onthaal dat zij genieten hij bedankt voor de goede wenschen hij be dankt voor de prachtige medewerking van Frankrijk aan de Tentoonstelling van Brussel. Koning Albert drukt den wensch uit, de betrekkingen met Frankrijk steeds op beteren en vriendschappehjken voet to mogen zien voortgaan, en daaraan te kunnen werken naar zijne beste vermogens. Koning Albert dronk op don voorspoed der Fransche natie. Beide heildronken werden rechtstaando aanhoord door do aanwezigen. Na het ontbijt werd een kunstavond ge houden in de groote feestzaal, waaraan de bijzonderste Parijzer kunstenaars hunne deelneming verleenden. Het was na middernacht, toen onze vorsten naar hunne appartementen in het ministerie van Buitenlandsche Zaken terugkeerden. De Koningin was zeer vermoeid en zon waarschijnlijk Woensdag morgend Koning Albert niet kunnen vergezellen naar Ver sailles. De dekoratlën Koning Albert heeft de volgende eeretee- De Belgische vorsten verlieten om 7 ure 50 kenen toegekend Generaal Brun, generaal «t miniHtftPiA van Rmtenlandsche Zaken om £)ajslejn( MM. Dubost en Brisson, krijgen het het ministerie van Buitenlandsche Zaken om zich naar het paleis van het Elyzeum te he geven, waar door den voorzitter der Fransche Republiek een ontbijt tor hunner eere gege ven werd. Zij kwamen er om 8 uren aan. Onderweg werden zij nogmaals geestdriftig toegejuicht en onthaald op de kreten Leve de Koning Leve de Koningin 1 De salons van het Ely zeum wareB bijzonder prachtig versierd. Het 28" regiment yoetvolk bewees vóór het Elyzeum de krijgseer aan de Belgische vor sten Het muziek speelde de Braban^onne en de Marseillaise. Koning Albert en Koningin Elisabeth werden ontvangen door MM. Ra moudoa, algemeenen sekretarisvanden voor zitter der Fransche Republiek, Mare Varen nes,bijzonderen sekrotaris van M. Fallières en dezes ordonnancie-otficieren. Onze Koning droeg het uniform van opper bevelhebber des legors, met het groot lint van het eerelegioen. Koningin Elisabeth droeg een prachtig toilet van mauve zijde, met kant afgewerkt. In het haartooisel droeg zij eeü prachtig diadeem van briljanten. President Fallières en zijne dame kwamen de Belgische vorsten te gemoet en leidden hen naar het salon Murat, waar zich reeds ongeveer 200 genoodigden bovonden. Na nog eenige voorstellingen, bood Koning Albert den arm aan Mev. Fallières, M. Fallières den arm aan de Koningin en gevolgd door de genoodigden begaf men zich naar de groote feestzaal, waar hot galaontbijt opge diend werd. De tafel was in den vorm van een hoefijzer opgericht in de prachtig ver sierde zaal. De muren waren bedekt met oude Gobelyntapqten en andere kunstschat groot lint der Leopoldsordegeneraal Davig non en M. Mollard krijgen het groot lint van de orde der Kroon Contre-admiraal Bachm wordt groot-officier van de orde der Kroon en kapitein Duruy officier MM. de Fouquièree en Touchement worden groot-officier van het Leopoldsorde. President Fallières heeft benoemd Graaf Jan do Mérode, generaal Jungbluth, baron Beyensen baron de Woulmont, tot groot officier van het Eerelegioen bovelhebberi du Roy de Blicqny en Ruffin officier van het eerelegioen luitenant Cattoir, ridder van het eerelegioen MM. Bastin en De Ridder, worden ook officieren van het eerelegioen en M. Garcia ridder dor Zwarte Ster van Benin.. De geestdrift te Parijs. Nooit werden vorsten zoo geestdriftig te Parijs ontvangen, als ons Koningspaar Dijna- dag avond. 'i Is dat de Parijzenaars Koning Albert en Koningin Elisabeth hoogschatten wegens hunne deugden, en omdat onze vorsten don 14*D Juli te Parijs zullen zijn en dus de Fran sche nationale feesten zullen bijwonen. M. Briand, ondervraagd over hot bezoek der Belgische vorston zegde: Parijs is ge lukkig met dit bezoek. De Koningin en da Koning, zullen er zich van kunnen ovortni- gen. Frankrijk is fier over de vriendschaps betrekkingen met het onafhankelijkste en werkzaamste land der wereld. M. Dolcassé, gaf als volgt zijn oordeel t - Albert I® is het hoofd eener natie waarvoor Frankrijk zich solidair verklaard heeft. Dat zegt alles. -

De Volksstem | 1910 | | pagina 1