BUITENLAND. In hunne ware Gedaante Uit onze kolonie 'T EEN EN 'T ANDER Dijnsdag 19 Juli 1910 Telefoon 114. j Wat wij ei' nil van gehoord hebben. Waarom men het zoo geheim houdt. DE REIS ONZER VORSTEN- DE KOERSEN VAN OOSTENDE LORD BURGOYNE, overwinnaar van den Grooten Criternm Het Staatshlaa De Provincieraden Zestiende jaargang n' 800. 51 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 6 frank. Inschrijving in alle postbnreolon en ten bnreele dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Redaktie i Kerkstraat, 9, AALST. I AANKONDIGINGEN i Voor aïl» asnkondifinjen KERKSTRAAT,' 0 J AAtST? Groote aankondigingen en clichés volgens accoerd. Alle mededeehngen te tendon aan het I Gevrljg5a en aangeboden plaatsen, te bestuurder Volksstem I. Van Nuffel-Oe Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. ,IUr9"' t«li00Pe0' 0Ter 18 nomen eal 40 centiemen voor 2 groote regels. 4* blad*, per kleine regel 0,20 fr.' 3* 0,30 fr. 2- 1,00 fr. en 2,00 fry Rechterlijke herstellingen per rogol.2,00 fr# toil kost toot kost de kroon spannenDe ler- landers verzetten zich zeer tegen deze dwaze uitgaven. Rusland De Keizer met zijne familie is aan boord van den Standaard naar Riga vertrokken. Montenegro —Het is den 28 Oogst aan staande, dat prins Niklaas als Koning van Montenegro zoude uitgeroepen worden. In gansch het prinsdom, heerscht eene bniten- gexoone geestdrift en reeds heeft men de hand aan het werk geslagen om toebereidse len tot grooUche feesten te maken. To Anderlecht is er over eenige weken een feit voorgevallen dat door de katholieke dagbladen wel is mede gedeeld maar waarop naar onze be scheiden meening, wel wat meer mocht gesteund worden. Het gebeurde in den nacht van 21 tot 22 Mei, dus juist voorde, kiezing. Eenige belhamels de naam is nog te schoon voor zulke kerels vonden er behagen in het houten Christus beeld, dat op den openbaren weg is geplaatst 's nachts te onteeren. Met een ijzeren voorwerp hadden zij geheel het wezen doorkloven, de neus was afge kapt en in de oogen 2 holten gevormd: Geheel het lichaam was bekleed met slijk en ander vuiligheid. 's Morgens als de, boerenmenschen ter vroegmisse gingen, zagen zij het vandalenwerk en de gruwelijke heilig schennis. Welhaast stond er eene groo te menigte rond het kruis geschaard en de verontwaardiging van het volk was ten top. Velen zelis, die anders ver I van kerkgezind waren,konden den walg niet verbergen, dio zulke laagheid 1 'eweegbraebt. Vele mensdien stonden i' weenen bij het kruis. Het waren bijzonder zij die dit kruis diep in ver dring hielden. En die waren talrijk, immers gansche provinciën komen jaarlijks naar Anderlecht toe en men mag zeggen dat niemand het Kristus- beeld voorbijging zonder eerst te gaan knielen, oen Onze Vader te bidden en eene waskaars te ontsteken. Zelfs zij t die dikwijls de Zondagmis verzuimen I bouden eraan dit beeld te vereeren. En om bunnen duivelachtigen, hunnen bij na onverklaarbaren haat te blusschen, gaan echte nachtsdiuimers, terwijl ieder in ruste ligt, heimelijk een hou- j-n Kruis beschimpen, bekladden cn ernielen r^tt niemand in den weg ,.tond of kwaad berokte, maar integen deel de troost was van duizenden gods dienstige gezinnen. Gij hebt allen gehoord van de boet processie die er nog donzelfden dag werd ingericht. Heel Anderlecht ging :nwè in don optocht en in begeestering klonken de' gebeden en gezangen tot eerherstelling van den geboonden 1 '.hristus. Weken zijn reeds verloopen, maar 'iet feit heeft, zulken indruk teweeg ge bracht, dat het nog kersversch ligt in ieders geheugen en het moeilijk zal zijn, het ooit te doen vergeten. Men meende voorzeker dat niemand zulk werk kon verrichten dan verblinde en misleide werklieden, en men hoorde elan ook luidop zeggen nooit of nooit kiezen wij nog voor de socialisten. De overheden van Anderlech' heb ben onafgebroken het onderzoek voort- L-ezet en wij geven bier weer wat wij van de zaak persoonlijk hebben verno men. De persoon die het ons vertelde, Ikon niet vermoeden, dat zijne gezegden jepenbaar zouden geraken,... Het on- lmTzoek heeft het al zoo ver gebracht, dat men zeker is van 2 personen, die er aan mede hebben geholpen. Die 2 personen zijn geene werklieden, maar integendeel rijke goddelooze kerels. iZij moeten 's nachts per automobiel ter ['plaats zijn gereden en eene ladder bij (gehad hebben, zonder de welke men (■ie hoogte van het kruis niet kon be reiken. Het zal overdreven schijnen en toch I s bet de waarheid. Moesten de inwo ners van Anderlecht den persoon, of ie personen kennen die dit onmensche- rïjk schelmstuk hrbben bedreven, ze cwamen niet meer levend uit hunne •landen, ze werden letterlijk gelyn- cheerd of van een getrokken. Dat geeft u een gedacht, hoe bet volk dit laf werk verafschuwt... Het kan ook niet genoeg herhaald en onze katho lieke bevolking ingepompt worden, de strijd der tegenstrevers dient niet om de economische toestanden te verbete ren, hij dient eerst en vooral om den godsdienst uit te roeien en de katho lieke bevolking te treffen, in hare tee- dersto en heiligste gevoelens. De aanslagen tegen onzen godsdienst kunnen wij niet genoeg kenbaar ma ken, opdat de oogen van alle Vlamin gen mogen opengaan, immers de recht zinnige Vlamingen eerbiedigen de vrijheid van eenieder en nooit zullen ze gedoogen, dat ons Vlaamsche volk beleedigd of verdrukt worde, om zijne godsdienstige gevoelens. Verjaring* 19 Juli 1899. Eene overeenkomst wordt gesloten tusschen M. Buis, burgemeester van Brussel, en de be stuurleden van het volksbuis te Brussel. In de toekomst, zullen er bijzondere commissa rissen door den rooden volksbond aangesteld worden, om de openbare rust te handhaven, bij do vertoogingen en bijeenkomsten in de olie lucht gehouden. Deze laatsten zullen toegelaten worden op de voorwaarde dat de ljjst dier vereenigingen aan het bestuur dat zal oordeelen over de plaats, gestuurd wor de. De Koninginnedag. De Kar dinaal Aartsbisschop van Mechelen, komt aan de bestuurders der vrije scholen eenen brief te zenden, ten einde hen aan te sporen, den geest van vaderlandsliefde in de jeugdige herten der kinderen te planten en hen aan te moedigen om weerdiglijk den verjaardag van onze beminde Koningin te vieren. Voor onze spijsbereiders. Nu dat er nog al veel gebruik gemaakt wordt van groenten, geven wij een klein middeltje om ze zoo rein mogelijk te maken; werpt een handvol zout in het water, waar inen het groensel een tijdje laat weeken. Alle rupsen wormpjes en slekjes zullen er weldra afvallen. De toestand van 1*1. Woeste. Zooals gebeurt in alle heelkundige be werkingen, was de operatie gevolgd van hevige pijnen, die eenige uren geduurd heb ben. De geneesheeren hebben verklaard dat de operatie hoogst noodig was. Gisteren, Zon- j, hebben zij beslist dat M. Woeste, op het eind der maand naar Brussel mag terug- koeren. Van alle kanten ontvangt de achtbare Staatsminister blijken van oprechte deel neming. Zelfs onze tegenstrevers hechten groot bolang aan M. Woeste en zijn geneigd om hunne bewondering en hunne achting voor dien weerdigen man te uiten. Zij ook, zij hebben eenen zekeren eerbied voor dien koenen strijder, die in de laatste tijden zulke edele manhaftigheid heeft aan den dag ge legd. Zij ook, zij eerbiedigen dien man, die zoowel in zijn politiek als in zijn privaat leven, zonder vlek is bevonden en die een der uitstekendste figuren uitmaakt van het Bel gisch Parlement. Die lof welke door onze tegenstrevers zelve wordt toegezwaaid, is de schoonste eerekroon welke men op het hoofd van onzen achtbaren Staatsminister kan plaatsen. De Lorcf-mayer te Antwer pen. Een officieel bericht kondigt aan dat het bezoek van den Lord-mayer te Ant werpen waarschijnlijk zal moeten verschoven worden. Dien dag immers moet de Lord- mayer officieel aan het Londensch volk de kroning van Koning Joris aankondigen. Dus zal hij heden Dinsdag te Antwerpen niet aan komen, indien deze formaliteit niet ka° ver daagd worden De Albertville uit Kongo terugkeerende, is Zondag namiddag om 3 ure te Antwerpen aangekomen. De 84 passagiers bevonden zich in goede gezondheid. M. Knockaert echter deed in Kongo eene oogziekte op en is thans geheel blind. Onder de terugkeerenden bevindt zich de Italiaansche luitenant di Nucci, van de Open bare Macht, die gelast is geweest met het onderzoek betrekkelijk de schermutseling tusschen de Negers van Fransch en Belgisch Kongo, waarbij do scherpschutters moesten tussclienkomen en welke een tijdje dreigde ernstige verwikkelingen te veroorzaken. Thans is alles vereffend. Aan boord bevond zich ook een neger, M. Luce, die eenige jaren geleden door M. Le Marinel te Lusambo opgenomen en naar België gebracht werd. Luce ging te Elsene naar de school en studeerde er zeer goed, en keerde dan naar Kongo terug om er in dienst te treden der Congospoorwegen. Hij is thans onderstatieoverste te Leopoldvillo, 26 jaar oud en heeft eene jaarwede van 4,000 fr. Luce komt nu zijn verlof doorbrengen bij M, Le Marinel. Wie ook bijzonder veel beziens had, was een zeer slimme aap, Pascal genaamd, die door M. di Nucci medegebracht werd. De kooplieden die gewoonlijk de aankomst van de Kongoboot afwachten om te koopen wat er te koopen valt, betwistten zich liet dier. Pascal vond het echter op het schip onuit staanbaar en zich onder de passagiers men gende wilde hij zonder gerucht den A Ibert- ville verlaten, 't Kostte heel wat moeite om Pascal te behouden. Er is weinig belangrijk nieuws in Kongo. Bevelhebber Bastien en luitenant Wanger nee, zullen naar Kongo gezonden worden, om er met de Duitsche en Engelsche gevolmach tigden, de grenzen van het distrikt Ruzizi- Kimiai te teekenen. De werken der spoorweglijn van de Groote Meren, gaan goed vooruitde riggels liggen reeds tot aan den 300*n kijometer. Staatkundig Overzicht Spanje. De berichten icelke wij uit Spanje ontvangen, zijn onrustwekkend. De oproerlingen, op de grens vergaderddrei gen ondersteund door de socialisten en repu blikeinen, op Barcelona aan te rukken. Men verwacht zich aan erge tooneelen die waar schijnlijk deze van ver/eden jaar zouden overtreffenDe troepen zijn binnengeroepen. De Spaansche pauselijke gezant bij den HStoel, is, om gezondheidsredenen in onbepaald Verlof. Engeland De bespreking over de bui tengewone begroeting en immer stijgende onkosten gevergd door de zeevlootis in Engeland en. Duitschland het voorwerp aller gesprekken. Men maakt er nogmaals eene zaak van \jdelen roem van. Engeland Op het oogenbïik dat Koning Albert, Ko ningin Elisabeth en hun gevolg, den Fran- schen bodem verlieten, heeft de Koning het volgend telegram aan M. Fallières gezonden Quévy, 15 Juli 1910. a Aan den heer Voorzitter der Republiek Parijs. Op het punt van in België terug te kee- ren, waar de Koningin en ik, eene onuit- wischbare nagedachtenis sullen bewaren der prachtige feesten, welke men te Parijs ter onzer eere heeft ingericht, is het met een waar genoegen, dat ik aan U, Mijnheer de Voorzitter, alsook aan het gouvernement der Republiek, nogmaals onze erkentelijkheid uitdruk voor de prachtige en gulhartige ont vangst welke ons te beurt is gevallen. Ik ben gelukkig nog de golegenheid te hebben u mijne groote vriendschap voor de Fransche natie en voor den doorluchtigen man die het bestuurt uit te drukken. (geteekend) Albert. De voorzitter der Republiek antwoordde aan den Koning door het volgend telegram Aan Z. M. Albert, Koning der Belgen Brussel. Zeer gevoelig getroffen door het bemin nelijk telegram van Uwe Majesteit, bedank ik er u "hartelijk om. Het gouvernement der Republiek is gelukkig te zien, dat Uwe Ma jesteit van zijn verblijf te Parijs den indruk uiedeneemt van de levendige vriendschap welke het Fransche Volk zijne buren, de Belgen, en zijne doorluchtige vorsten toe draagt. Ik bid Uwe Majesteit, aan H. M. de Ko ningin mijne eerbiedige.huldeblijken te willen aanbieden en met mijne ware vriendelijke groeten, de wenschen te willen aanvaarden welko ik vorm voor haar geluk, voor dat der Koninklijke Familie en voor den voor spoed van Belgie. (Geteekend) Fallières. -i-: .--Tc Het seizoen te Oostende is volop in gang. Kursaal, golf- en polospol, paardenkoersen,' alles er wederom in werking en van alle kanten stroomen do vreemdelingen wederom naar de Koningin der Badsteden. Zondag werd op de renbaan van Oostende de Groote Criterium of Ziftingswed- strijd geloopen. Er waren zestien mededingers, behoorende tot de beste Fransche en Bel gische stallen. Do eerste prijs, 50.000 fr., werd veroverd door bet paard Lord Burgoyne, toebohoo rende aan M. Ed. Blanc, een Franschman. M. Edmond Blanc houdt zicli reeds lang met koerspaardon bezig. Eenige jaren geleden kocht hij in Engeland het paard jfYywip' fox voor een miljoen fraai?. Bijna al de paarden welke M. Blanc in zijne stallen heeft zijn afstammelingen van Flying Fox of hebben toch zijn bloed in hunne aderen. De afstammelingen van Flying Fox hebben aan hunnen eigenaar reeds voor meer dan vijf miljoen frauken prijzen opgebracht. Do jockey Stern, die het paard Zondag bereed, won ook reeds groote koersen, onder an dere den grooten prijs van den jockeyclub te Parijs, den prijs der stad en den prijs van don Voorzitter der Fransche Republiek. Stern is gehecht aan de stallen van M. Edmond Blanc, doch rijdt ook voor M. Alhman, van St Denys-bij-Gent. 17 Juli MIddenbNheer. Het Burgerkruis van 1° klas wordt toegekend aan de heeren De Boungne en d» Behault-Demon, onderbureel- ovorsten het burgerkruis van 2® klas, aan M. Cornez, klerk de medalie van 1® klas, aan M. Van Hamme, klerk. Leger. Het militaire kruis van 1® klas is toegekend aan M. Batta, kapitein-kom- mandant, gehecht aan don staf. NAMEN De raad heeft verleden Zaterdag 2 zittin gen gehouden onder het voorzitterschap van M. de Mevius. Het 1® punt der vergadering betrof het uit drukken van een wensch, waardoor de Staat zich zou bouden aan zijne verplichtingen te genover de stad Namen, voor wat de groote werken aangaat uitgedrukt in de conventie van 5 Februari 1907. Deze wensch werd eenparig gestemd. De federatie van de mutualiteiten ont vangt 1000 fr. toelage. Met algemeene stommen stemt men de nieuwe taksen op de automobiels: Motocycletten 20 fr., 30 fr. en daarbij nog 10 fr. voor elke paardenkracht op de auto mobiels, tot ten hoogste 300 fr. voor de on dernemers van het reizigersvervoer 3 fr. per paardekracht met een minimum van 30 fr. en een maximum van 100 fr. Een voorstel om de aanwezigheidspreffii o te verhoogen voor de provincieraadsbiden wordt verworpen. De toelagen voor de vrije lagere s.cholen en de vrije normaalscholen wordt g obracht van 29000 tot 32000 fr. Deze toelag en wor den gestemd met 37 stemmen tegen .12. Met algemeenheid wordt de wen sch aange nomen om het bouwen van eene b rug over de Maas in Heer te bekomen. OOST-VLAANDERF.N Geopend ten 3 u. 15, door M. Do Rie- maecker De gemeenten Volkegem., Wortegem, Leu- pegem, Vlierzele, Sint-Arr.andsberg, Herder- sem, Etichove, Nukerke en Waerschoot krij gen toelage. 5000 fr. worden gestemd om de Pouc quesbeek en do - Neerschuurbeek te Nevele, Poesele, Lootenhulle en Zeygem to verbeteren. Ter verbetering van den Gentschen Steen weg te Zele, wordt ook eene som toegestaan. De raad dringt aan om de toelagen aan onze kunstenaars gewetensvoller toe te kennen en daarom wordt er voorgesteld eene bijzon dere kommissie aan te stellen. Dit voorstel wordt verzonden naar de Beslendigo Af vaardiging. Wijzigingen worden toegebracht aan do grenzen der gemeenten Wondclgem, Ever- gem en Ooslacker. Het bestek tot de hcropbouwing van het bisschoppelijk seminarie wordt geschat op 1,278,000 f. Het Departement van Rechts wezen zal voor een zesde tnsschenkomen. EXAMENS AFGELEGD De volgende heeren, oud-studenten van St Jozefscollege, hebben in de Hoogescbool van Gent, hun examen afgelegd M. Fritz Pauwelst van Aalst, examen van Kandidaat in Rechten, met onderscheiding. M. August Renneboogvan Aalst, examen van Kandidaat in Geneeskunde, met onder scheiding. M. Edward Schelfhout, van Aalst, vierde examen van Kandidaat in Geneeskunde, met ondorschoiding. FRANKRIJK Schrikkelijk onweder. Over de streek tusschen Rouaan en Ld Havre, is een vrooselijk onweder losgebors- ten. De schade is onberekenbaar. Heel do oogst werd vernield. Op velo plaatsen hadden grondinzakkingen plaats, ten gevolge dor hevige stortregen*. Andere straten staan onder water. Hei verkeer is geheel onderbroken. In de vallei, tusschen de tunnels van Ma- launey en Pissy-Poville, is een overgroot® hoeveelheid aarde van de bergen neergek» men op de spoorbaan. Een koopwarentrein werd bijna begraven, Talrijke hoeven zijn door den bliksem in brand gestoken en vernield. Alle telegrafische en telefonische verbin ding is afgesneden.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1