BUITENLAND. AAN ONZE LEZERS r li Waarom wij don SPORENSLAGvieren 'T EEN EN 'T ANDER De moord op de Engelsche tooneelspeelster 'Zestiende jaargang nr 800. 59 Donderdag 28 Juli 1910 Telefoon 114. Een verhaal uit de beroerde Mexikaansche tijden Het Staatsblad Staatkundig Overzicht Onze Kolonie 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maand 4 frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bnreele dezesI Kerkstraat! 9, Aalst. Bestuur en Bedaktiei Kerkstraat, 9, AALST. AANKONDIGINGEN i Vooralle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST. Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Alle mededeelingen te zenden aan het i Gevraagde en aangeboden plaatsen, te bestuur der Volksstem J. Van Nu!f el-De Gendt I Kerkstraat, 9 Aalst. hur6n' tek°°Pen. ÜTOr t0 nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote rogels. 4" bladz. por kleine regel 0,20 fr. 3* 0,30 fr. 2° m m 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstellingen per regel 2,00 fr. Ons mengelwerk of feuilleton is ten einde. Morgen beginnen wij eene reeks novellen allen om ter boeiendst, waarna wij een uiterst prachtig mengelwerk zullen afkondigen dat door onze lezers en lezeressen tijdens de lange winter- uren graag zal gelezen worden. De verhaal-novelle welke wij mede- deelen is den Da ar i en. loot Vooruit antwoordt nu op ons artikel van 13 Juli 1.1. Wij zijn geluk kig te zien dat hij zelf bekent dat, hoe wel de titel nog al hard klonk, do inhoud integendeel tamelijk matig en beleefd was. Wij zeggen gaarne aan Vooruit dat wij strijden voor gedachten en dat de leuze van den H. Vader Bemin nen wij de menschen, maar bestrijden wij de dwaalleer tot het uiterste ook onze leuze is. Overeenige dagen vierden de Oosten- rijksche Polen nog in Cracovie de herdenking van den grooten veldslag hunner voorouders te Grünewald Be Polen van Duitschland en Rusland zijn echter zoo diep ongelukkig dat het hun zelfs niet veroorlooffl is deze groolsche herdenking mede te vieren. Waarom zouden wij niet den slag der Gulden Sporen herdenken Vooruit kan de moordenarijen van 1302, al hadden zij de Belgische Onafhankelijkheid medegebracht 't gene voor Vooruit niet waar is, niet mede herdenken. Maar als de anarchisten of andere revolutiemakers hunne domme aanslagen plegen, wan neer zij de schuld zijn van de dood van vele onschuldigen zooals onlangs ook nog to Barcelona gebeurd is, dan kun nen de socialisten de daders dier laffe aanslagen wel verdedigen en verheer lijken. Nochtans zijn de anarchisten zelf de aanranderé zonder dat zij door iemand uitgedaagd worden. Maar onze voorouders van over 6 eeuwen verre van aanranders of overrompelaars te zijn, werden zelf aangevallen en bepaal den zich bij eene zelfverdediging. Be Franschen wilden Vlaanderen tot den laatsten man uitroeien, heel Vlaande ren uitmoorden mochten do Vlamin gen als echte lafaards, zulks laten begaan Onze voorouders wilden niet onder drukt, gebonden liggen, zij wilden een vrij volk zijn en blijven en dat hebben ze gewonnen als helden. Wij verheer lijken niet dat bloedvergieten, maar we verheerlijken de grootsehe helden daden onzer voorouders, die zich er niet bij bepaalden de. liefde tot de vrij heid, de liefde tot den vadergrond, de lielde tot hunne landzaten, de liefde tot hunne vrouw en kinderen uit te ba zuinen in w^ordengekletter, maar zij offerden grootmoedig, als nederige en eenvoudige.menschen en daarom des te grooter helden, zij offerden hun goed, hun bloed, hun bestaan en hun leven voor Vlaanderen en voor het Vlaamsche volk. En alle de gewesten die weleer op den zelfden voet als Vlaanderen een leengoed uitmaakten van de Fransche Kroon, zijn met den tijd allen door het Fransche Koning dom overrompeld en vereenzelvigd geworden. Alleen Vlaanderen is recht gebWen als eene zelfstandige staat kundige eenheid, het Vlaamsche volk is oen eigen volk gebleven, met zijne eigene karaktertrekkon, met eigen doening, met eigen volksrechten. En wij zouden die heerlijke weldadige ge beurtenis niet vieren luidruchtig en feestelijk t Waarom doen dan de so cialisten mee in Gent, in Antwerpen en elders Ah, ge poept het uit, Vooruit «Weg met alle rassen en klassen a, en ge begrijpt, ge ge voelt zoo goed als wij, dat het volko men onmogelijk is de klassen weg te cijferen, dat zegt alleen reeds het ge zond verstand. En wat de rassen be treft, door de eeuwen heen hebben zij bestaan en niemand uwer zal ze doen verdwijnen. Niemand zal de Aziaten, de Amerikanen, de Afrikaanders, de Australiërs, de Europeanen met hunne verscheidene volkeren in een groot ras versmelten. Zulke hersenschim- merij kan den geest van een ziekelij- ken droomer verleiden maar in het werkelijke leven, het loven waarin do wereld steeds voortleeft, daar haalt men om zulke gezegdens medelijdend of glimlachend de schouders op. Wij herhalen Ieder beschaafd, ieder ontwikkeld, ieder vrij volk, her denkt de heldendaden der voorgeslach ten. Wij gaan trots op ons verleden, zijn fier op het heden en blikken hoop vol de toekomst in, omdat wij verze kerd zijn dat zoo de Belgen willen er nog een heerlijker dageraad voor ons vaderland opdaagt. Wij houden staan wat w'over Frank rijk schreven en voegen erbij Het stemrecht dat niet geheim is, is de vernietiging van het stemrecht. Is het geen bittere spotternij het on derwijs op zijn Fransch, waar volgens de getuigenis van eenieder, het onder wijs eerder achter- als voorwaarts gaat. Wij meenen te mogen besluiten dat g'ons gelijk geeft dat in Frankrijk de loonen hooger moeten zijn omdat de levensvoorwaarden er duurder zijn,' Buurder de huishuur,duurder de aard appelen, duurder het brood, duurder do suiker, duurder de tabak, duurder het geheele dagelijksche leven. Daarbij is de soldatendienst er veel lastiger, de belastingen er veel hooger, de ver drukking der gewetens veel, veel nij pender en de algemeene gedachten- strooming zeer weinig tevreden, 't gene een volk onmogelijk gelukkig maken kan. Een tevreden volk alleen is een gelukkig volk, Het doet ons genoegen dat ge hekent dat we een der schoonste en rijkste Staten van de wereld zouden zijn, waren wij met Holland vereenigd. We mogen daaruit wel besluiten dat België inderdaad een rijk en een schoon land is, want ware het arm en onschoon, het kon onmogelijk met Holland een der schoonste en rijkste landen der wereld vormen. Dat is zon neklaar Zoo waar is het, dat met onhevooroordeelden geest beschouwd, eenieder bekennen kan en bekennen moet, dat België hedendaags in een ongewonen voorspoed verkeert. Laten we dan samen den ingeslagen weg op wandelen, verbeteren wij wat er billij kerwijze te verbeteren valt, met een innig betrachten, om den algemeenen welstand volgens de gezonde rede en in de mate van het menschelijko door te voeren. Beloven wij het volk geene gouden appelen, waar wij zoo gelukkig zijn het al blozende en sappige vruch ten te kunnen aanbieden anders zul len zij zelf niet tevreden zijn met die gezonde en krachtgevende vruchten Daarom doen wij het volk tasten, zien en ondervinden, dat het leeft op den milden bodem, die bevracht is met een rijken oogst van volkswelzijn, en het zal er de tevredenheid en den welstand in vinden. En door ons volk de tevre denheid te schenken en het beset te geven van zijn welstand,maken wij het gelukkig, en dit is wel de hoogste be trachting die wij moeten kopsteren. Vetharingen. 28 Juli 1857. Huwelijk van prinses Charlotte van België met aartshertog Maxiiniliaan van Oostenrijk. 28 JuK 1878. Inhuldiging van de afdamming der Gileppe. De rattenvanger van Lon den. John Jams, uit Coraberwell, is door den graafschapsraad van Londen, mits eene jaarwedde van 1200 frank, aangesteld om de ratten te vangen. Zijn vader en ook zijn grootvader bekleedden dezen post. Hij heeft een middel, dat hij stipt geheim houdt, om de ratten te bedwelmen. Het uitwerksel van dit middel op deze dieren gelijkt aan dit 'van chloroform. Wanneer hij 's nachts met zijne lanteem de onderaardsche gangen doorkruist, heeft hij zich enkel de moeite te geven ze allen be dwelmd in eenen zak te steken. Deze levende ratten, want doode hebben geene weerde, verkoopt hij dan aan 3,75 fr. het dozijn. Het weder. Gaan wij wederom eenen Zomer hebben gelijk verleden jaar Het schijnt van ja. De koude regenvlagen zouden ons doen gelooven dat wij inde maand Maart zijn, in plaats van in de zomermaand Juli. De hotels van de hadsteden hebben ver leden jaar een zeer slecht seizoen gehad en dit jaar opnieuw laat het veel te wenschen. Ware het goed weder, de toeloop van be zoekers in de tentoonstelling zoude nog groo ter zijn dan nu. Ook voor onze nijveraars, bijzonderlijk voor deze die den handel drijven in kanten en zomerkleedingstukken, is dit winterweder ook eenen grooten tegenslag. Onze landbouwers wachten met ongeduld naar droog weder, om den oogst af te pikken. Hopen wij dat de lieve zon welhaast haar aangezicht naar ons zal keeren en in de maanden Augusti en September de geledeno schade zal herstellem 0|J reis. Dijnsdag 20 Oogst aan staande zal de Koning met de Koningin naar Posenhoven vertrekken, alwaar zij eenigen tijd zullen verblijven hij de hertogin Karel- Theodoor, moeder van onze beminde Ko ningin. Ontvangst. Maandag namiddag heeft H. M. de Koningin het damenkomiteit Bij nader onderzoek op het eilandvond men 16 vreemdelingen vast geketend en in eenen ellendigen staat. Vele menschen geraamten voorden op het eiland gevonden. Italië. De kiezingen van Zondag te Rome, zijn zeer woelig gciceest. De repu blikeinen en socialisten leverden zich over aan gewelddaden, drongen in de bureelen verbrijzelden de stembussen en de tafels. Het volk juichte deze euveldaden toe. Rechtover de wijdvermaarde Sint Pie terskerk te Rome, hebben rijke protestanten eenen grond gekocht, op den welken een Protestantsche tempel zal gebouwd wor den. Frankrijk. De regeering is meer en meer betrokken in de zaak Rochette. Verscheidene bewijsstukken zijn vernietigd en andere zouden aan Rochette gegeven zijn mits 80,000 franken. Ar. Lepineprefekt der policie bekent bevel gegeven te hebben aan zijne onderhoo- rigen, eenen aanklager te zoeken. Verders blijft er over die zaak een dichte sluier hangen, daar de policiebeambten het groot ste stilzwijgen bewaren. 27 Juli Het Staatsblad van heden kondigt de wet af, de konsulaire overeenkomst bekrach tigende welke gesloten is tusschen België en Denemarken, alsook het Koninklijk besluit den verkoop en het gebruik van het loodwit in België regelende. Burgemeester. M. Michotte wordt bur gemeester benoemd te Ronquières (arrondis sement Zoningen). Konsuls van beroep. M. L. Callinus, licenciaat in handels- en consulaire weten schappen, is tweede drogman benoomd in het algemeen konsuiaat van België te Smyrna. Bruggen en Wegen. Worden benoemd in het middenbeheer van Bruggen en Wegen: afdeelingoverste, M. Bonnet, bureeloverste bureel-overste, M. Verliaegen, onder-bureel overste. Spoorwegen. Worden ingenieurs van 2® "oou uo AwuxugAu not uauicuAuuiutai klas benoemd de heeren Desprets, Ronsse, ontvangen, dat zich gelast had met den ver- Willaert, Laviolette, Gaeremynck, Leroy, koop der rozen voor het werk der teringlij- Gillain, De Droog, Meeussen en Lefils. der. De gravin d;Oultremont *as aan het Leger. - De eerste onderofficieren Hal- hoofd der afveerdrgmg; twee damen uit elke jkux ld6 karabiniers Olivier (in onbe- pnmncie vergezelden haar. De Koningin paaldverloi) en CoUinetvan het 12» linie, heeft hare vold.ening uitgedrukt over het j £orden reseI.Te-onderluitenanten benoemd, bijzonder welgeiukken der onderneming. Terugkeer van M. Woeste.— Heden Donderdag zal onze Staatsminister, gansch hersteld van zijne heelkundige bewer kingen, te Brussel aankomen. De Volksstemvoegt zich bij de talrijke vrienden van den moedigen strijder om hem hare gulhertigste gelukwensciien aan te Lie den. Ferrer. In de gemeenteraadszitting van Maandag laatst is met 16 stemmen tegen 12 en 2 onthoudingen, een voorstel gestemd waardoor aan zekere openbare plaats der stad Gent, den naam gegeven wordt van Ferrerplaats. De liberalen zelve waren hel niet eens over dit voorstel. Oostenrijk.De vriendschapsbanden tus schen Oostenrijk en Turkye tcorden meer en meer toegehaald. In eene onderhandeling heeft Rilaat-Pacha verklaard dat Turkye wenscht meer en meer de goeds betrekkingen met Oostenrijk ie onderhouden. Er is zelfs spraak van in het kamp van Brück bij U eenen,veer tig Turksche officieren te zen den. Turkye, De Turksche regeering komt eene nieuwe klas onder da wapens te roepen. Dit moet nochtans niet aanzien worden als een oorlog toebereidsel. Hel is veeleer een tuchtmaatregel en een middel tot het beletten der uitwijking van de Macedoniërs. Servië.Een handelsverdrag met Oosten rijkkomt tusschen beide landen gesloten te worden. Het is de aanhechting aan Oosten rijk van het wingewest Bosnië, die dit ver bond heeft vereischt. Portugaal. De gouverneur van Macao heeft aan de Portvgeesche regeering ver9'tg gezonden over de beschieting van het eilu C olowan. De Chineesche zeeschuimers maakten de kusten onveilig en toen men hen vervolgde verscholen zij zich in de spelonken der rot senalioaar het onmogelijk was hen te ge naken. Daarom had men besloten het eiland te beschieten. Te middernacht werd het teeh'en van den aanval gegeven 00 zeeschuimers teerden gedood44 ge kwetst en 30 gevangen genomen. Pensioenen. De volgende pensioenen zijn verleend aan de leden van het onderwijs-' Mevr. P. Beghin-De Rudder, onderwijzeres. Gent, 1017 frank mevr. wed. A. Wackens- Erras, id., id., 871 frank mej. De Koyzer, id., Berchem-Oudenaarde, 1389 frank MM. D. Steyns, onderwijzer, Gent, 1944 frank T. Van Coillie, idem, Rouselare, 538 frank enP. Alderweireldt, id., Roesbrugge-Harin- ge, 1461 frank. Gisteren meldden wij reeds onder Ant werpse!) nieuws dat Crippon, de tandarts van Londen, die aldaar zijne vrouw, eene tooneelspeelster, vermoordde en met eene zekere Miss Le Nève vluchtte, uit Antwer pen naar Kanada vertrokken was met den stoomer Montrose. Een nauwkeurig onderzoek daarover le Antwerpen gedaan, laat thans nog niet toe die tijding te bevestigen. In het agentschap der Red Star Line te Brussel, werden twee plaatsbewijzen afge leverd op naam van John Robinson on zoon. De zoon zager zoo wat 18 lot 20 jaar oud uit. De Engelsche bladen waren daar achter geraakt, en zelfs deelde een Engelsch blad mede, dat het argwaan van een officier van den Montrose opgewekt werd, doordien hij- bemerkt had dat de dikke wenkbrauwen van. M. Robinson valsch waren en niet al le bost aan het vel geplakt waren. Andere matrozen deden dezelfde vaststel ling. Men vroeg om inlichtingen in het Lon- densch policiebureel van Scotland-Yard, doch daar was niets te vernomen. Een bediende der policieprefektuur van Londen heeft echter aan eenen dagbladschrij ver verklaard, dat do jonge Robinson, aan boord van hel schip plotselings onwel word en naar zijne kabien moest gebracht worden. Daar ging de scheepsdokter hem bezoukon, niet alleen om hem to verzorgen, maar meer nog om te zien of de vermoedens, betrekke lijk de vermomming van vader Robinson ge grond waren. De geneesheer stelde ook vast dat vader Robinson vermomd was, doch be vond dat de zoon Robinson eigonlijk een meisjo was.De scheepsdokter verwittigde den kapitein en deze meldde op zijne beurt de ont dekking aan de bureelen van de Canadian- Pacific C" eigenares van de Montrose. Dezo stelde zich op hare beurt in betrek king met de policie van Scotland Yard. Men denkt dat de gehoimo policieagent Dew de vluchtelingen zal aanhouden te Rimouski, daar de Laurentic aan wiens boord Dew zich bevindt, aldaar eenige uren vóór de Montrose zal aankomen. Do Daily Express beweert bij middel van den draadloozen telegraaf te weet gekomen te zijn, dat een lid der bemanning van do Mon trose eenen twist tusschen Crippen en Miss Le Nève afluisterde. Dezo twist liep over de vlucht der twee personen. De officieren zou den alsdan het koppel aangehouden en in afzonderlijke kabienen opgesloten hebbeu. Beiden worden dag en nacht bewaakt. Zaterdag, 30 Juli, zullen met den Albert- ville naar Kongo vertrekken Voor den StaatMM. Weber, 5® vertrek, prokureur-generaalBa taille, kapilein-kom- mandant van 2® klas; Dignef, 3® vertr., en Flood, 2® vertr., onderluitenanten der open bare machtSlaes, 2* vertr., Tognini, 3® vertr., en Hollanders, 2* vertr., militaire agenten De Backer. 3® vertr., militaire hoofdrekenplichtige Goderie 2® vertr., en G. Jansson, 2® vertr., 1® onder-officieren Gramme 3® vertr.1° onder-officier wapen maker Brissoni, 4® vertr., en Giachetli, 4e vertr., secteuroverste van 2® klas L. Colin, 4® vertr., hoofdsektie-overste A. Dumont, 2* vertr., sektie-overste van 2® klas Gomréo en C. Dumont, 3® vertr., ondersektie-over- sten Sidoli, 3® vertr., Mauen en Migrain, werkhewakers Van den Branden en Pons, geneesheeren Boigelot, Repetto, Delogu Van Diest en Gorin, geneesheeren van 2® klas Hellestoe, veeartsMarcoz, Marcliisio e Passaniti, apothekers Sindorff, 2® vertr belastings-verificateurJacquemart, land meter Sibret, 3° vertr., bestuurlijk agent van 2® klas Viérm, 3® vertr., en Thiebaut, bestuurlijke agenten van 3® klas F. Glaer hout, 3® vertr., Guyot, 2® vertr., Caudron 2® vertr., en Roy, 2® vertr., hoofdklorken ^ehaene, Dewa ndel, J. Lambert, Tilemans. Vanhoudt, A. de Sauvage-Vercourt, Ch. Col- lard, J. Meriens, VanJerweyen en Aerts. klerken va.n 2® klas An. ne, 2® vertrek hovenier Saelens, mekanicien van 2® ltlae Mclardi, 3® vertr., telegraafplaatserVan Praet, baanleggor Andrianne, paswerker- monteerder Pillards, metser Havlange, telograaf-ontvangor van 2° klas, 2® vertr. Peuinan, bijgevoegde postvangerJanot, postklerk van 1® klas, 2® vertrek. FRANKRIJK Moge het waar zijn Een Fransch ingenieur heeft naar het schijnt een stelsel uitgevonden, waardoor alle spoorwegrampen totaal onmogelijk ge maakt worden. Groote brandrampen. Dijnsdag morgend is brand ontstaan in do hangaars der Handelskamer van Marseille, ten gevolge van het gisten van coprah. Dooreenen hevigen wind aangewakkerd, nam het vuur spoedig zulke uitbreiding, dat weldra op eene groote uitgestrektheid, al de, hangaars in brand stonden. Al de stoomers welke aan de kaaion lagen, moesten in allerijl weggesleept worden. Al het materiaal werd vernield. De schade beloopt tot verscheidene miljoenen. Te Henin, bij Roubaix, ontstond ten ge volge van het ontploffen eener alkoollamp, braud in eene likeurstokerij. Daar het water ontbrak, deelde hot vuur zich aan eene groep huizen mede. Vier personen werden erg verbrand. De schade bedraagt ongeveer een miljoen frank. Uit Toulon wordt gemeld dat nabij Baudol hevige branden woeden, welke onder den hevigen wind eene uitgestrektheid van ver» schcideue kilometers beslaan. Af deelingen troepen zijn ter plaats gezon den, doch het is onmogelijk hot viur te be- meesteren. Verscheidene personen die aan de bluschwerken medehielpen zijn gekwetst. Akelige ontdekking. Nabij de brug van Neuilly, heeft men uit de Seine een lijk opgehaald, zonder hoofd of zonder voorarmen. Uit de vaststellingen blijkt dat het lijk reeds meer dan een jaar in het water moet liggen. Er was niet veel meer dan een ge raamte over.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1