BUITENLAND. Uit onze kolonie 'T EEN EN 'T ANDER Briisselsehe briefwisseling. Zestiende jaargang n' 000. 63 DAG-BH.A.I3 Vrienden, hier is het antwoord. Wie heeft fls meerderheid !n 't land Staatkundig Overzicht Het Staatsblad DU ITSCH LAN D. ENGELAND 2 CENTIEMEN HET NUMMER Oijitsilag 2 Oogst 1910 ASONEgEfiSENTEH Zes maand 4 fi'asik. Een jaar 5J franb. Inschrijving in alle postbnreelen en tenbui'eele dezes: Kerkstraat, 9, Aalst. Bestuur en Hcilakiiei Kerkstraat, 9, AALST. Telefoon (9 4. Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Ffuilel-Dc Gcnüt Kerkstraat, 9 Aalst. AAKKONDiSIKSEM a Voor alle aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALSTJ Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, ovor te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr, 3® - 0,30 fr. 2* 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstellingen per regel 2,00 £r. Sommige vijandelijke bladen kondi gen met groot gecijfer een manifest ai waarin zij op hunne manier den toe stand uilslallen van de sterkte der verschillende partijen en aan den anderen kant de werking door onze partij tot stand gebracht, afbreken of eenvoudig doodzwijgen. Vvo meenen het noodzakelijk, die valsche bewerin gen, al ware het nu reeds voor de 100" maal, te wederleggen. Onze vijanden gaan een hardnckkigen en orverpoos- den strijd aanvangen. We verwittigen hen nochtans dat wij ze nauwkeurig willen gadeslaan en het terrein voet voor voet zullen verdedigen met al de kracht die in ons leeft en met al de geestdrift die we putten kunnen in ons groolscli ideaal, Het manifest beweert dat de antikle rikalen de meerderheid van 't kiezer- korps zijn. Met de officieële statistie ken in de hand, antwoorden wij dat de katholieken in 1908, 533,507 stemmen en ju 1910, 689,458 stemmen hebben behaald, hetzij een totaal van 1,822,965 stemmen. In 1908 behaalden de anti klerikalen 643,914 stemmen, en in 1910, 558,056 stemmen 't zij een totaal van 1,201,970 stemmen. Wij bezitten dus voor de 2 kiezingen te zanien, of voor geheel bet land eene meerderheid van 20995 stemmen, zon der de stemmen der afgescheurde kristene democraten te rekenen. liet manifest beweert nog dat de antiklerikalen veel sterker'zouden zijn, indien de katholieken alle mogelijke valsche middelen niet gebruikten. Zie, dat heet men durven Iedereen weet wat er te Nijvel ge beurd is, hoe men er honderden kiezers heeft uitgekocht, zoodat zelfs een der hoofdmannen der socialisten zei, dat hij niet wist of men die kiezing niet hoefde te verbreken. In een der kiesbureelen te Antwer pen had een liberale kandidaat oiuler zijnen hoed een heele feeks stembrfe-; ven wpggedompeld, stembrieven die alleen stemmen voor de katholieken bevallen. De hoeren antiklerikalen zijn slecht gekomen om te gewagen van kiesbe drog, van omkooperij en drukking van allen aard om de uitdrukking van den wil der natie te vervalschen. De katholieken zijn van 50 stemmen op 6 stemmen meerderheid gevallen. Dat is waar, maar hoe is dat geschied? De grootste vermindering is toch wel toe te schrijven aan het invoeren der Evenredige Vertegenwoordiging .Daar door hebben de katholieken grootmoe dig vele hunner zetels opgeofferd, ten voordeele der liberale partijdie anders zoo goed als dood en begraven ware geweest. En nu dat zij bij middel der Evenre dige Vertegenwoordiging terug in de Kamers geraakt zijn, nu dat zij hopen eindelijk toch eens wederom de centen van den Staal naar welbehagen te kun nen verbrassen, nu zouden ze die zelfde evenredige vertegenwoordiging, die hunne partijen het leven heeft weei'ge- schonkon, nu zouden zij die willen ver anderen of verknoeien' naar hun uit- sluitolijk belang voor de Kamer- en Senaatkiezingen, terwijl ze van den anderen kant niet ophouden dezelfde evenredige vertegenwoordiging te eischen voor de provincie- en gemeen- tekiezingen In den loop der 26jaren hebben wij liet- Katholiek openbaar krediet ten gronde gebracht, zoggen die bladen. En alle vreemdelingen, waarvan de meesten antiklêrikaal zijn, verkondi gen de wereld door de grootheid, den rijkdom, den wonderen voorspoed der Belgische natie. In meer dan een geval werden de tegenstrevers zelve gedwon gen zulks te bekennen, maar dan was diebloeiende toesi ud niet toe te schrij ven aan het Belgische Bestuur, maar uitsluitend aan de werkzaamheid der Beigen... Maar als zij of hunne vrien den ergens aan 't bewind zitten, dan moet alle voorspoed, alle welgelukken toegeschreven worden aan het wijs be leid hunner vrienden. W hoorden zoo over eenige maanden nog beweren dat de Franschen zoover vooruitwaren in de vliegkunst, daar die wetenschap op bijzondere wijze door de Frausche be windvoerders werd ondersteund en aangemoedigd. Zouden die mannen nu denzellden lof brongen aan onze be stuurders, nu onze Belgische vliegers aan den spits komen der vliegkunst Duizendmaal neen Wat denk! ge wel Hier in ons land is dat te wijten aan de koenheid der vliegers zelf. Heel juistmaar we meenen dat het elders evenzoo het geval is, Het manifest gaat voort met meer dere ezelarijen uit te balken. Voor vandaag houden wij ons te vreden met h bovenstaande. In het volgende artikel zetten wij de bespre king voort. Verjaring. 2 Augustf 1831. De malrooztm der llolland&ohe vloot steken Cal- loo en de naburige gemeenten in brand en begaan onbeschaamde plunderingen. RstWS* Malle. Het programma der feesten, gegeven ter gelegenheid van den vijf honderdsten verjaardag der Kerk van O. L. Vrouw van Halle, bevat vijf vertoo ningen van het tooneelstuk Maria's Leven te weten den 28 Augustus en den 5, 17, 18 en 26 September, telkens om 2 ure namid dag. Met de verschillende groepen van het too- neel heeft men don Maria stoet gevormd, welke reeds tweemaal den ommegang heeft gedaan en zulken grooten bijval heeft geno ten. De 15 Augustus en de 4 September aan staande zullen er nog twee luisteriijke om megangen plaats hebben. Soort noekt soort. Met het oog op de wetgevende kiezingen hebben libe ralen en socialisten eene vergadering gehou den in Ons Huis», alwaar het kartel in princiep^is aangenomen. Deze gebeurtenis zal eene groote verandering teweeg- brengen in den gemeenteraad van Genft De socialis ten, wélke voor kenspreuk hebben liever Turhsch dan Paapschzullen de hand rei ken aan de behoudsgezinde liberalen, die zoo zeer aan hun zetelken en hunne meesier- schap op het Sladhuis houden, en mits eenige toegevingen van den liberalen kant, zullen zij maken dab M. Braun, die schipbreuk gele den had in eene kom soep, wederom op 't droog kan komen en als burgemeester den driekleurigen of liever tweekleurigen sluier wederom zal kunnen aangorden. Vogels van dezelfde pluimen vliegen geerne te samen, doch onze buitenbevolking, zelfs deze die vroeger voor de liberalen slemden, zullen nu Diet zeer geneigd zijn door hunne stem de socialisten le bevoordeeligen, die op dezelfde lijst met de liberalen zullen staan in de toe komende wetgevende kiezing. Daarvoor is ons volk van den buiten nog te braaf en te deftig en indien de hoofdmannen lafbertige overeenkomsten maken met de socialisten daarom zullen juist hunne Kiezers hen niet volgen. önde?*ïSGlieiï?ï*tge»i. Meer dan twee honderd ih-i, -steno eoieteekens zijn in Frankrijk uitgedeeld, ter gelegenheid van het bezoek van onze vorsten. Eenige dagen voor hun vertrok raar Parijs was er door de Fransche regeling eene lijst opgemaakt van alle de personen die eereteekens ver dienden. Mie uwe peïfiafaonnefnenten. Daar men zekere bedriegerijen had vast gesteld, gepleegd met rei>>ahonnementen,van 5 en 14 dagen, is het formaat veranderd en leest men op den buitenkant de dagteekening en zekere andere aanduidingen, die bij den eersten oogslag ontwaard worden. Met huwelijk va» prinses Clementina» De plechtigheid van het huwelijk zal te Farnborough in Engeland plaats hebben, alwaar prinses Eugenia ver blijft. De getuige van prins Victor Napoleon is de hertog van Aoste, die den koning van Italië zal vertegenwoordigen. Doze van prin ses Clementina is den aartshertog van Oos tenrijk. QgjgepaGt. Te rekenen van 1 Oogst zijn er verscheidene veranderingen gebracht inden dienst der treinen. Deze veranderingen zijn bijzonderlijk aan te slippen op de lijnen Brussel-Luxembuig, Blankenberglie-Brugge, Gent-Antwerpen. Frankrijk. M'' Janrésvoorzitter der •ondersoeks hommissie in de zaak Rochet te, heeft verklaard, dat hij nog gedurende gansch de maand Augusli zal zetelen, ten einde gansch die duistere zaak op te klaren en de verantwoordelijkheid der plichligen vast te stellen. Engeland. Het Lagerhuis heeft na derde lezing de verandering der formuul van den Kroningseed oangenomen.Te naaste toeek zal er nog eene zitting plaats hebben, toaarna het Parlement zal opgeschorst zijn tot in de maand November, Spanje. Mr Canalejas heeft den Spaan- ach en gezant bij het Vatikaan terug geroe- 1oen, ten einde te onderhandelen met de wet gevers. In den gespannen toestand is er nog niet de minste verandering Uit Marokko is het nieuws aangekomen dat er een vervroed gevecht heeft plaats ge had, tusschen Marokkanen en Spanjaards. Er zijn een negentigtal dooden, waaron der dertig Spaansche soldaten Hongarië. Een wetsvoorstel is met eene groote meerderheid gestemd, de regeering machte- Io, eene leening aan te gaan van 560 millioen frank. De minister van geldwezen werd hevig aangevallen ter oorzake dezer leening, doch hij bewees in krachtige be woordingen dat de nationale toestand geen gevaar leedaangezien de vaste weerden des lands verre de schulden overtreffen. Turkye. Verscheidene diplomatische moeilijkheden dagen voor Turkye op, Voor eerst in Macedonië en Armenië. De aanhouding van een Armenisch volksvertegenwoordigerdie men naderhand in vrijheid moest stellen, heeft ook inwih- kelingen veroorzaakt. Verders heeft de Griehsche minister geeischt dat de Turhsche regeering een valsche intervieuw, kwetsend voor den Koning van Griekenlandzoude herroepen. Eene bestelling is gedaan van eenige oorlogschepen, modrt Brauhelm. Ook wordt het leger ten lande versterkt. De Misionarissen In Kongo Wij lezen in de Gazette de Liège f Het kolonisoeringsleisel was zeer een voudig in Belgisch Kongo workton de offi cieren en de zendelingen eensgezind, men mat 'zeggen, dat in dezen edelpli strijd voor God i en Vadeniand, do zendelingen beter lukten dan de krijgslieden. lp der daad de inboorlingen en bijzonder 'lijk die van het groote woud, bewezen meer dan eens, dat zij verre van voldaan waren over de komst der blanken, talrijke en bloo- - dige opstanden hadden plaats, en geen jaar ging voorbij of eenige ambtenaars dienden ais maal aan eenige kannibalen Een enkele vertegenwoordiger van Bel gtë mag ongefitWerd door do nog woeste streken van Belgisch Kongo trekken» in eene prauw den grooten stroom bevaren, in de Jhutten der inboorlingen wonen: het is de 1 missionaris. Het is de Eerwaarde Pator. J De zendeling mag overal gaan, zelfs in de hardnekkigste heidensche dorpen, zullen alle button steeds open zijn om hem te ont- I vangen. I Er zijn geene voorbeelden, verklaarde I onlangs een missionnaris, uit Kongo terug- 1 gekeerd, dat een onzer zendelingen ooit ill Kongo aangevalen of mishandeld werd. De zendeling leeft ongehinderd, waar een bestuurder zou vermoord worden. Alleenlijk zorgen wij er voor, altijd onze komst een tweetal dagen op voorhand aan te kondigen, men neemt ons aan riet voor burgerlijke- of kriigsoverheden, want anders zou ons lot onder de mensohenetende stammen onmidde- lijk beslist zijn. Waarlijk roerend is dat vertrouwen door de wilden, als dieren levende inboorlingen, in den zendeling gesteld. Zij ontvangen gul hartig den vredesapostel, den zendeling, die voor alle wapen slechts een houten kruis, en voor aanbeveling slechts zijne ruwe, half versletene kleedij hoeft. Burgerlijk eereteeken. Hot staatsblad kondigt eene lange lijst bediendon en werk lieden van de staatsspoorwegen af, die het burgerlijk eeretoeken bekomen hebben, voor diensten bewzon tijdens hunne loopbaan. Rechtstrea sche belastingen, douanen en aocijnzen. M. Durieux, naziener der doua nen van 4de klas to Weelde, wordt ontvanger der douanen en accijuzon benoemd, te Mee- nen-Barakken. Handelstoestand Het officieel KongobulMijn deelt de vol gende inlichtingen nïede over don handels toestand van Belgisch Kongo. In 1909 bereikte de algemeene handel bet cijfer van 106.496.601 fr. 25ctm., zijnde 78.014.360,18 fr. voor den uitvoer en 28.482.241,07 fr. voor den invoer. De handelsbeweging is belangrijker voor hertgeen de waarden betreft, dan in 1908, ten gevolge van den prijsverhooging van de caoutchouc. In den uitvoer valt eene vermindering aan te stippen voor eenigo produkten, terwijl andere produkten merkeüjken vooruitgang deden. Onder deze laatste is het goud, dat 534 ki logrammen meer opbracht dan in 1908. Do bijzondere invoerhandel is een weinig ver minderd. De machienerijen en de geweefsels zijn wat verachterd, doch integendeel zijn de metalen, de kruiderijen, de wetenschappe lijke toestellen veel vermeerderd. België heeft natuurlijk liet grootste deel van den invoer in Kongo. Het voerde voor 52.085.699,77 fr. waren in Kongo in, terwijl hot, voor 15.506.690 fr. waren uit Kongo trok, samen dus bijna voor 70 millioen. Brussel, 31 Juli. De wetgevende verkiezingen zijn reeds verre van ons en men denkt weinig aan de nieuwe politieke worstelingen die ons weer te beurt staan. Men moot uitrusten van al de vermoeie nissen welke men ondergaan heeft, de Ten toonstelling is daar met hare begoochelingen, men spreekt van niets anders meer als van de verbazende vertooningen welke dagelijks te Stockcl plaats grijpen, de vakantiën zijn daar... Gaat nu eens spreken van politieke werken. Men zal u vierkantig uitlachen. Tot morgen de ernstige zaken Dit is de algemeene leuze. Wat wilt gij daartegen opkomen De-wereld is oud, zegt men, maar hij verandert niet, wel te verstaan onder op zicht van het menschelijk karakter. Van den oogenblik dat er kwestie is van feest vieren, is men altijd gereed... Dat 't alle dagen kermis was, En Zondag in de week, Dat eten en drinken een ambacht was. Wij werkten geene steek Ik ben dus ook eens naarStockel geweest. Spreekt er mij niet meer van. Wat volk 't Is om er stijf zot van te worden.Honderden politiemannen, gendarmen bij de vleet, kun nen de menigte niet bedwingen. Ik begrijp dat het schouwspel indrukwekkend is on ik breng volgaarne hulde aan die stoutmoedige luclitvliegers die zooveel aan den vooruitgang bijbrengen. Het is met hunne uitvinding gelijk met vele anderen gelegen. De eersten die ze be ieveren leggen er soms bitter aan toe. En bij het aanschouwen dier edele proefnemingen, dacht ik aan den armen De Groef die, reeds in 1875, op het terrein van het hedendaagsch Jubelpark, ook de droom van Icarus wilde verwezentlijken. De sukkelaar had een arm zalig toestel, hij gelukte er niet in van zich in de lucht te verheffen en hij werd duchtig uitgefloten. Wanhopig over zijn mislukken wilde hij nochtans de pijp aan Maarten niet geven en weinige dagen later trok hij naar BmggQ om daar nog eens do kans te wagen. Hij verhief zich lot eenige meters in de hoogte, maar plotsolings-brak zijn mekaniek en do ongelukkige uitvinder bleef dood ten gronde liggen. Zoo waar is het dat iedere uitvinding bloedvlekken draagt en dat de eene de andere uit den weg ruimt. Vroeger was een luchtbalopstijging een groot voorval, men kwam er van alle kanten naartoe gestroomd. Over zoo wat viji en dertig jaren, waren de Brusselaars stapel zot om de opstijgingen van Godard bij te wonen. Nachtopstijgingen, als hot u belieft, in do gansch verlichte warande. Godard was de stoutmoedigste dor mannen, hij stak onder zijnen ballon, nadat hij zich op zijnen trape zium verlus' had, een prachtig vuurwerk af. Gaat nu eens spreken van luchtbal feesten Toen in 1879, do eerstö wielrijders voorkwamen, wierden zij met de grootste nieuws-giorigheid begroet. Nu is de automo biel gekomen,gelukkig is het dat die rijluigoa niet in het vermogen vallen aller beurzen, anders zou men nooit zeker zijn van met zijne gebeenten geheel 't huis te geraken. Die helsche machienen hebben reeds menige voetganger in do eeuwigheid gezwierd, hun getal groeit gedurig aan en men vraagt zich angstig af hoe men zich in onze steralen wel dra nog zal dui ven gewagen. H«l is niet dat de Brusselsche overheid zich er niot op toelegt om de ongevallen te ver mijden. Aan al de groote kruiswegen slaat nu een policiebeamte met een witte slok in de hand die het bestuur heeft van het open baar gerij. Dit was zolcer niet overbodig bij het schrikkelijk gedrang dat dagelijks nog vermeerderd Le Brussel on dat nog moet toe nemen bij den vakantietijd. liet is zeker te voorzien, dat, gedurende den tijd der ten toonstelling, de gemeenleoverhedon strenge maatregels zullen moeten nomen tegen auto mobielen en wielrijders. Anderzins zal men hier menige ongelukken te betreuren hebben. Ik ben volstrekt niet tegen den vooruitgang, maar ik zeg rechtuit dat ik er weinig aan houd aan al de nieuwe uitvindingen die ons zoo vervaarlijk rap doen gaan. Wij weten zeer goed dat wij eens aan het kerkhof «uilen geraken maar ik zal er voor zorgen, om voor die reis den boemcltrein of Ban- lieue te nemen en niet op do malle des Iridos te springen, 't Zal al rap gonoeg gaan, zonder al die snelheid en do tolaat- komers zullen er toch nog te vroeg zijn... PlERXE VaNIIBLMET. FRANKRIJK Een moordenaar zelfmoordt zich. Een bediende, Coudroux genaamd, die ts Vincennes opgezocht werd wegens moord op vrouw Michel, heeft zich gezelfmoord toen hij in handen der policio giDg vallen. Coudroux had eerst vier revolverschoten gelost op de policioagenten. Zinneloozengesticht In brand. Hot zinneloozengesticht van Bailleul ia Zondag morgend door eenen brand vernield geworden. De schade wordt op 200,000 fr. geraamd. De zinneloozen konden in veiligheid ge bracht worden. Dramatische zelfmoord van eenen kapitein Kapitein Faessler, van de dragonders van Colmar, dio het geld eener verzekeringskas voor officieren verhuist had, heeft zich ge- zelfmoord. Rijsel onder water. Zondag morgend rond 5 ure is over Rijseï en omstreken eene ware wolkbreuk losge broken. De riolen konden onmogelijk het water slikken, en moest allo kelders liepen onder water. De pompiers moesten 'op vele plaatsen da kelders gaan ledigen. De schade is zeer aanzienlijk. Dramatische zelfmoord In Beier®*. Te Schondorf (Beieren) is do weduwe van den bevelhebber Seugl met hare 26 jarig® dochter Elsa in het Ammermeer gesprongen. Beiden verdronken. De twee vrouwen had den zich bij middel van eonen lederen riem aan elkander gebonden. Liefdoverdriet schijnt de oorzaak dor wanhopig© daad to zijn. De bestuurbare luchtballen De Duitsche bestuurbare luchtballen van het leger hebben Zaterdag allen oefeningen gehouden. Te Gotha, Bitterfeld en Tegel stegen do luchtballen op en allen volbrachten merk waardige Iuchtritten. Alleen do Parseval VI, te Bitterfeld opge stegen, daalde te Slrullendorf neder, daar hij door een onweder uit zijne richting gedre ven werd. De luchtbal zal slechts Dinsdag zijne reis kunnen voortzetten. Dramatische brand. Te Accrington is ten gevolge eener kort sluiting brand ontstaan in een magazijn dat letterlijk opgepropt was met kliënten, Allen drongen naar de uitgangen, en men dacht dat allen gered werden, doch Zondag morgend bij de opruimingsworken vond men drie vrouwelijke bedienden en twee damen half verkoold in de puinen liggen. De schado bedraagt 500,000 fr. Dr. Crippen Is aangehouden. De policicoverston van Londen hebben van den agent Dew een telegram ontvangon, meldende dat Dr Grippen en Miss Lo Nèvo aan boord van den Monlrose aangehouden zijn. Zij boden geenen tegenstand.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1