BUITENLAND. De misdaad van Lenden 'T EEN EN 'T ANDER Een Amsi'ikaanscli ontwerp 33A.OB1L.AI3 Bob staat het met het ouderwijs Het gerookt sn het Iiooge openbaar Bestuur Do sociale fagadeweUeu Het Vlaamscli rechtskundig Congres tiet Staatsblad FRANKRIJK G. H. LUXEMBURG DU ITSCH LAN D. ENGELAND RUSLAND. NOORWEGEN. AZIË >4 AMERIKA iesiiende jaargang nr 800. 65 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 4 Oogst 1910 ABONNEMENTEN i Zos maand 4 frank. Een jaar S frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten burecle dezes KeHkstpaai, 9, Aalst. Bestuur en Redaktiei Kerkstraat9, AALST. Telefoon I 14. Alle mededéelingcn te zenden aan het bestuurder Volksstem J. Van Nuftel-De Gendt Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN i Voor allo aankondigingen KERKSTRAAT, 9, AALST I Croote aankondigingen en clichés volgons accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te nemen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4* bladz. per kleino regel 0,20 fr.! 3" r',:tn fr. 2" 1,00 £r. en 2,00 fr Rechterlijke herstellingen per regel 2,00 fr. HEIT VERVOLG VAN In ons vorig artikel deden wij klaar uitschijnen dat wij katholieken wei fei telijk de meerderheid in hot land be zitten en dat do liberalen en socialisten de verdwijning ol liet invoeren eischon van de Evenredige Vertegenwoordi ging, naar gelang het hun voordeelig is. Het manifest drukt ook op de open bare schuld van België. Als we verge lijken mat andere landen, komen we tot deze bestatigmg. In Holland be loopt de openbare schuld 2 1 /2 mil liard of 410 fr. per inwoner, in Enge land 19 1/2 milliard of 470 fr. per inwoner, in Frankrijk 33 milliard of 790 fr. per inwoner, in België 3 1/2 milliard of 460 fr. per inwoner. Onder't liberaal beheer klom de open bare schuld ieder jaar met 85,671,433 fr., onder het katholiek bestuur klom er slechts met 74,895,000 Ir. Lot wel op dat de liberalen dat geld vooral ge bruikten aan nuttclooze uitgaven, om den schooloorlog te voeren en dat de katholieken dit geld hebben besteed om de bestaande inrichtingen op aller lei gebied te verbeteren. Zoo hebben onder andere de ijzeren wegen van den Staat eene vaste waarde van 2 1/2 milliard, zonder te gewagen van de menigvuldige andere staatsin richtingen en staatseigendommen. Sedert clc laatste 25 jaren, is liet on derwijs op elk gebied, veel vooruiige gaan. Het getal scholen is meer dan verdubbeld en liet getal ongeletterden vermindert zienlijk van jaar tot jaar. Het millioen onlangs gestemd voor de vrije aanneembare scholen is eene zeer kleine vergoeding voor de honderden millioenen welke de katholieken sedert 26 jaren aan het onderwijs hebben ge schonken. Van 79 tof 84 werden er op de 87 rechterlijke benoemingen 86 godde. loozen en juist 1 enkel katholiek be noemd, na 26 jaren katholiek bestuur zijn er nagenoeg evenveel liberalen als katholieken benoemd, hoewel de libe ralen maar een dei-de der stemmen be zitten. Wat de hoogere besturen betreft, eenieder weet dat in het hooger be stuur der ijzerenwegen de hoofdman nen en vele ondergeschikten in groote meerderheid liberaalgezind en zelfs vrijmetselaar zijn. In het ministerie van Koloniën, alsook in dit van Open bare werken is het weinig beter. Al leen in de andere besturen zijn er ein delijk eenige katholieken binnenge drongen. En dat, we herhalen hot, na 26 jaren katholiek bestuur. M. Picard zelf zegde het in eene vlaag van rechtzinnigheid. De katho lieken hebben 24 wetten gemaakt ten voordeele van den werkman, de libe ralen één. En de wetten hebben ten voordeele der werklieden goede uit slagen afgeworpen. Als een tegenstrever als Picard zulks zegt, wat mogen wij dan niet besluiten Doch we stellen eenige vragen aan onze tegenstrevers. Staat België op economisch gebied e.n met verhouding lot zijne bevolking, staat België ja of neen aan 't hoofd dei- landen Kan die wonderbare bloei en voor spoed komen van een dom, onontwik keld volk, en is het onderwijs bijge volg ja of neen, in België op groote wijze uitgebreid Is er één enkel land ter wereld waar de werklieden een beter pensioen trek ken dan bij ons, noemt het en bewijst het? Is het niet onloochenbaar dat het kleine België een aanzienlijko plaats bekleedt in de rij der volkoren en dat het mag gerekend worden tusschen de groote, machtige en voorspoedigste volkeren Dat onze tegenstrevers eens begin nen mot daar op te antwoorden, niet met omwegen, maar regelrecht Gaat voort dan, Katholieke vrien den, op den weg dien gij sedert 28jaar tot stichting van alle uitheemsche par tijen bewandelt. Het en kan niet anders of de Belgische bevolking moet cn zal u getrouw blijven. Verjaring. 4 Augusti 1006. Geboorte te Oostende van prinses Maria-José, derde kind van Koning Albert en Koningin Elisabeth. Tegen de verkwisters. Vol gens etn Engelsch blad, zoude er in Duitsch- land eene wet bestaan, di9 hoewel zekere slechte kanten hebbende, toch groote voor deele kan te weeg brengen. Indien daar namelijk bewezen is dat een echtgenoot ge noeg kan verdienen om zijn huisgezin te onderhouden en nochtans door allerlei kwade gewoonten alles verkwist, kan hij door de wet eenvoudiglijk onmondig verklaard wor den. Dan worden maatregelen genomen opdat zijn meester zijn werkloon Letale, niet aan hem maar aan eenen persoon, die daartoe door de rechters wordt aangesteld en die het dan voor onderhoud van do vrouw cn de kinderen van den kwislzieken- man gebruikt. De policie let er op en belet de man te weige ren van werken. Bijzondere opzichtors zijn aangesteld in elk dislrikt om op de uitvoering dezer wet to waken en die aan den lioofdtoe- zichter alle gevallen moeten kenbaar maken. De Antwerpsche haven. Gedurende de verloopen maand zijn 567 schepen do haven van Antwerpen binnen gevaren met meer dan een miljoen tonnen koopmaren. Het is 15 schepen en 6,775 ton nen meer dan in Juli 1909. Sedert 1 Januari zijn er 3,731 zeeschepen in de Antwerpsche haven gekomen, to samen meer dan 7 millioen tonmaat inhoudende. Verleden jaar gedurende diezelfde maan den ontving Antwerpen slechts 3,725 sche pen, dus eene vermeerdering van, 206 schepen. Deze cijfers loonen aan. hoe de nijverheid meer en meer in onze handelstad bloeit. Benoeming. De E. H. Van Groinbrugge, leeraar aan het groot seminarie te Gent, is conferentiemecster benoemd aan de faculteit van godsgeleerdheid ter hooge- school van Leuven. Troonrede. Hetisde gewoonte, telkenmale oen nieuwe vorst de teugel van het bestuur van een land in handen neemt, dat hij bij de eerstkomende opening der Kamers eene troonrede doet. Daar Koning Albert in eene prachtige redevoering gezegd heeft wat hij te zeggen had, schijnt hot dat hij bij de opening de Kamers geene rede meer zal uitspreken, Staatkundig Overzicht Nederland. Dc regeering heeft ver klaard dat de voorzorgen van nationale verdediging noodzakelijk geworden zijn, daar alle de andere vreemde mogendheden hunne macht op zee vermeerderd hebben. Daarom is Nederland verplicht, in zekere verhouding, ook zijn vloot uit te breiden. Rusland. De Czaar en de Czarin zul len den 23en dezer maandPetershof veria tenom zich naar Darmstadt te begeven, alwaar zij twee maanden zullen verblijven. Het is gedurende die dagen dat er eene onderhandeling zal plaats hebben, met Kei zer XVilliem II. Spanje. Een officieel bevel in het Vati- kaan aangekomen dwingt den Spannschen gezant bij den H. Stoel naar Madrid terug te keeren. Dc katholieken van dit land zijn zeer verbitterd en protesteeren uit alle hunne kracht. De Koning en de Koningin van Spanje, zijn Maandag avond vertrokken in bestem ming voor Engeland. Zij zijn Dijnsdag te Rambovrlet (Frankrijk) aangekomen, al- icaar zij bj den voorzitter der Lransche Republiek het middagmaal hebben genomen. Engeland. Het toelsontwerp tot vcran- dering van den Kroningseed, verleden week door het Lagerhuis gestemdis nu voor de Hoogere Kamer. Er bestaat geen twijfel het voorstel zal doorgaan. Dc hertog van Mors folk, leider der katho lieke partij, heCfl in begeesterende bewoor dingen zijnen dank betuigd aan de regeering en aan de behoudsgezinde partij. Zwitserland. Dijnsdag was het de 619,,e verjaardag van dc stichting der Helvet ia- Confederatie. Deze verjaardag werd geheel Zwitserland door met veel luister gevierd. Bulgarië. Gansch Europa heeft voor het oogenblik de oogen gericht naar Bulga rië. Dc vervolgingen die de Bulgaren in Macadoniëvan de Turken te lijden hebben ij n zeer groot. Eene nota, die bijna mag aanzien worden als een ultimatum, is aan de Turhsche regeering overgemaakt. Men spreekt van onderhandelingen die zouden aangeknoopt zijn tusschen Bulgarië Griekenland en Servië, ten einde eene geza menlijke machtigen dam tegen den verdruk- hingsgeest- der Turken op te werpen. Het VI0 Vlaamsch rechtskundig Congres, dat to Antwerpen zetelen zal op 17, 18 en 19 September a. s., belooft met een schitteren den uitslag te zullen worden bekroond. Het zal samengesteld zijn uit 5 voorname af deelingen. 1* Burgerlijk recht, 2" Handelsrecht. 3® Strafrecht. 4" Notariëel recht. 5*Bestuurlijk en coloniaal recht. Benovens deze afdeelingen zullen advoka- ten en goneeshoeren een paar gemengde zit tingen beleggen., alwaar zal gehandeld wor den over ae ongevallenwet, namelijk door Mr Janssens, Dr Guozburg en ingenieur Tay- mans, alsook over de behandeling der per sonen, onverantwoordelijk of minder verant woordelijk verklaard door de rechtbanken (verslaggevers Mr Gunzburg en D1' Sano). Al deze belangrijke besprekingen zullen afgewisseld worden door prachtige feesle lijkheden don deelnemers der drie lijktijdig- zelelcndo congressen van Nederlandsche wetenschap, aangeboden, zooals eene ont vangst ten sladhuize van Antwerpen met raoutwatertocht op de Schelde met lunch aan boord, liederavond, bciaardconcert, feestmaal, enz. Ook zullen de aantrekkelijkheden der stad: Dierentuin, Mussea en Particuliere Ver zamelingen en Kunstwerken, toegankelijk zijn voor de Congresleden. Alles laat verhopen dat het VI® Congres al wat de Vlaamsche Rechtsgeleerden tot hiertoe aan uitslagen hebben verkregen, zal overtreffen. Toetredingen kunnen voortdurend gezon den worden aan den heer advokaat Arthur Cornette, Eikenstraat, 10, te Antwerpen. Een tweetal jaren geleden, zou het waag stuk van Blériot, later door Rolls nog ver beterd, het is te zeggen de vlucht over het Nauw van Kales, met eene vliegmachien, aan allen onmogelijk toegeschenen hebben. Thans echter dat die luchtreizen van Blé riot en Rolls voltrokken feiten zijn, willen de Amerikanen niet ten achter blijven en kondigen met veel beslag aan, dat zij eerst daags zullen pogen over den Atlantischen Oceaan te trekken met eenen bestuurbaren luchtbal. M. Vaniman, do ingenieur die met de luchtreiziger Wellman het waagstuk zal ondernemen, is overtuigd, tot eenen goeden uitslag te zullen geraken. Binnen eenige dagen dus, zal de bestuur bare luchtbal Amerika op de Amerikaansche kust van den Atlantischen Oceaan gebracht worden. De luchtreizigers hopen dat de wind hen rond 20 Oogst zal gunstig zijn en zij alsdan den overtocht zullen kunnen be proeven. Volgens de luchtschippers is het totaal on mogelijk niet te gelukken. Zij zullen uit New-York vertrekken, en trachten Engeland of zelfs Londen te bereiken. M. Vaniman heeft te dien einde eene zee kaart opgemaakt en hoopt, bij middel van een zeekompas, zich in de goede richting te kunnen houden om in Engeland aan te landen. De America zal niet hooger dan 100 me ters boven de zee gaan. Ondervraagd of hij zinnens was met de groote transallantiekers eenen strijd aan te gaan, zegde M. Vaniman dat het zeker dat hij rnet den bestuurbaren luchtbal voel rapper zou kunnen reizen dan niet de paket- booten, doch dat de reis nu wel zes dagen zal duren. 3doa Oogst. Leopoldsorde. M. Van de Veldo, lee raar van versierkunst bij de Groot Hertoge lijke Akademie van Woimar is ridder be noemd. Middelbaar Onderwijs. M. Delouvroy, is lid van den beheerraad der Staats Middel bare school van Ronso benoemd. Krijgseereteeken. Het Staatsblad doelt eene lange lijst van nnder-olticieron en on dergeschikten mede, die het militair eeretee- ken bekomen hebben. Leger De tweede kapitein van don staf Morissens, van het 4de lansiers, wordt aide- de-camp van generaal-majoor Glooien be noemd do tweede kapitein Grade, van het lste artillerie, wordt adjudant-major benoemd. De aankomst der vermoedelijke moordenaars te Québec Eene overgroote menigte bevond zich op de kaaien van Québec toen de Montrose aan legde. De ordedienst werd er waargenomen door 36 policieagenten. Crippen werd de eerste aan wal gebracht. Hij wierp eenen wanhopigen blik in het ronde, een blik, die duidelijk te kennen gaf, dat hij alles zou wagen, liever dan zich aan zijn lot te onder werpen. Miss Le Névo volgde, bevend en bleek. Voor het gelaat droeg zij eene dikke vool, baar door eene reisgezellin gegeven. Dr Crippen werd onmiddelijk voor don rech ter Panet-Angers gebracht, terwijl Miss Le Néve op aanraden der geneesheeren naar bet gasthuis gebracht werd. Crippen werd met eene vriendin van de vermoorde tooneelspeelster gekonfronteerd. Deze herkende hem onmiddelijk. Crippen heeft aan den onderzoeksrechter verklaard dat hij zich tegen do uitlevering niet verzette, daar hij overtuigd was on schuldig te zijn. Hij voegde or bij zekor te zijn, zijne vrijspraak te zullen bokomen. Een incident De matroos die op den transatlantieker met de bewaking van Miss Lo Nève gelast was, zegt dat hij overtuigd is dat Miss Le Nève onplichtig is en niets van de moord wist. Al de personen die haar aan boord gezien hebben, zijn ten andere van hetzelfde gedacht. Toen men aan Miss Le Nève den brief harer moeder overhandigde, barstte zij in een hartverscheurend snikken los. Zelfs hare bewakers stonden met de tranen in do oogen. Toen men Miss Le Nève wilde aftasten, wierp zij iets over boord. Men is niet kun nen te weet komen, wat zij weggeworpen had. De premie De premie van 6,250 fr., uitgeloofd voor de aanhouding van Crippen en Miss Le Nevo, zal waarschijnlijk aan kapitein Kendall, be velhebber van de Montrose uitbetaald wor den. Mijn ontploft. Nabij de Sinte-Margaretha-eilanden is eene onderzeescne mijn ontploft, toen men ze in eene sloep wilde bergen. Tweo matro zen werden gedood, een andere doodelijk gokweLst en verscheidene erg gewond. Do sloep werd erg beschadigd. Doodelijk ongeluk. De 19jarige mijnwerker Achicl Iluchen, van Lióvin, is aan de harreel van La Plaine, door eene lokomotief omvergeworpen on overreden geworden. Het slachtoffer werd erg gekwetst en be zweek kort daarna. Zelfopoffering. In het bosch van Nouzon, werd een 6jarig knaapje door eene giftslang gebeten. Een schoolmeester, M. Séchcret, zoog on middelijk de wonde uit, zoodat hot knaapjo thans buiten gevaar is. De toestand van den schoolmeester is zeer bedenkelijk. Schrikkelijk ongeluk. Een soldaat van het 3® huzaren, Julos Culas, in garnizoen te Verdun, nam aldaar eenen verkeerden trein om naar Coligny, waar zijne ouders wonen te gaan. Te Coligny stopte de trein niet en Culas sprong er uit. Hij rolde onder de wielen, werd armen en beenen afgesneden en het hoofd verpletterd, Laffe moord te Parijs. Gisteren avond werd een jongen vodA raper, Jules Gilot genaamd, nabij zijne wo ning door eenige kerels aangevallen. Een dezer loste twee revolverschoten op Gilot, dio door oen kogel in de borst g^troffott word. Het slachtoffer vluchtte terug in huis, terwijl do moordenaars do vlucht manen. De ongelukkigo Gilot bezweek kort nadien. De moordenaars zijn apachen, met wie Gilot vroeger in betrekking geweest was. Rentenierster vermoord te Parijs Een 60 jarige renteniers tor, Mev. wc tl., Durin, wonende Groenen Weg, te Parijs, werd gisteren morgend vermoord in hare kamer gevonden. Hel lijk lag in eenen broe-1 don bloedplas ten gronde uiigeslrekt. Eono koord was rond den hals geslagen. Zware, vermoedens wegen op verscheidene kerels dio daags te voren in haar gezelschap gezien werden. Twee vrouwen verdronken. De echtgenoolen Henry, Grand jean on Fulbert.die le Laroche bun waschgoed spoel den in de Chiers, vielen in het water ten go- olge van hot breken der planken, waarop zij stondon. Vrovw Grandjean kon spoedig gered wor den, doch de twoeaudereu verdronken. Hun ne lijken wurden kort nadien opgehaald. De aarde beeft. De waarnemingstoestellen van Laibach teokenden gisteren morgend eene reeks ge weldige aardschokken aan, welke ruim eene uur duurde. Do aardbeving moest minstens 4000 kilo- metors van Laibach plaats hebben. Spoorwegongeluk. Nabij de statie van Friedrichslrasse, is een gewone trein de signalen voorbijgereden en op e6aen internationalen trein gebots. Acht landverhuizers die zich in dezen laat- sten trein bevonden werden erg gekwetst. Vijftien toeristen verdronken Uit Trauenkirchon (Beieren) wordt, ge meld, dat negentien inwon*» dezer stad op eone sloep ingescheept waren om over het Trauenmeer to varen. Daar een onwedor op- slak, trachtte men zoo spoedig mogelijk don oever te bereiken. De sloep sloeg echter om en de toegesnelde visschers konden slechts 4 der opvarenden redden. Vijtien personen verdronken. Vreeselijk drama. Te Marbach goot do schoenmaker Gunther petrool op zijn bed, legde er zich op cn stak er hot vuur aan. Men vond slechts zijn ver-, koold lijk terug. Toen men zijn huis doorzocht, vond men in don kelder het lijk van vrouw Gunther. Deze was mei dolksteken vermoord gewor- den. Men denkt dat Gunther zijne vrouw dooddo en zich daarna gezelfmoord heeft. Door eene vliegmachien gepletterd Mad. Franck, dio op het koersplein van' Bolden, proefnemingen deed, botste met, haar toestel tegen eenen paal en plofte naar. beneden, tusschen de menigte.Een kind werd onder liet toestel verpletterd en bleef op don slag dood. Verscheidene personen werden, erg gekwetst. Mevr. Franck, brak zich een been en wordj erg aan den hals gewond. Geruchtmakende zelfmoord Graaf Tolstoi", hofmeester, lid van don', gouvernemenlsraad, heeft zich verleden nacht gezelfmoord. Graaf TolstojL was 73 jaar oud. Vreeselijke ramp Nabij Vladivostock (Russische haren van Siberië) worden 30 vischsloepen door oono zoehoos vernield. Meer dan 200 visschers verdronken. De slachtoffers van het gebergte. De scheopsluitenant Christiani, dio met, eenen andoren officier van het Duitsche pant-' serschip Gneisenau eenen ijsberg wilde be-j klimmen, deed eenen val en hleof op deut slag dood. Politieke moorden in Perziê. Alin'Shamid Khan, gekende nationalist,'- neef van het raadslid Takigade, is met eenen J anderen nationalist vermoord geworden, j Men denkt dat de moordenaar do dood van Sye-Abdulla, die eenige dagen geleden ook vermoord werd, wilden wreken. Woelige werkstakers. Uil Winnipeg wordt gemeld dal de staken-J de spoorwogwerklieden het rollend matoriaal( van den Canadian Norlhen Railway ver brand hebben. Dorlig waggons zijn vernield^

De Volksstem | 1910 | | pagina 1