BUITENLAND. Voor onze Landbouwers NIEUWSBERICHTEN. HOLLAND. FRANKRIJK DU ITSCH LAN D. ENGELAND RUSLAND. OUD KRIJGSMAN ITALIË SPANJE. MONTENEGRO AZIË AFRIKA n. Do verdwijning van M, Vermeerscü. Eer. geschil met China Ton gevolge van moeilijkheden, opgerezen wegens do inburgering van Chineezen in Hollandse)) Indie, is de Chineesche gezant te Den Haag naai- zijn land teruggeroepen ge worden. Door een vliegtoestel gedood Mev. Lejart, dio oenige dagen geleden door het vliegtoestel van Van der Eupen, te Issyles-Moulineaux gekwolst werd, is aan do gevolgen harer wonden overleden. De zaak Rochetie Rochetto is door den onderzoeksrechter Dalale onderhoord geworden over cene klacht, welke hij eenige jaren neerlegde tegen M. Delacherie. Deze weigert echter te antwoorden en wil enkel met den syndic der faling van het mijnkrediet handelen. In den onderaardschen spoorweg. De werklieden van den Melropolitain, te Parijs, hebben besloten niet in werkstaking te gaan. Ter dood veroordeeldo voor het gerecht. Het assisenhof van Nizza heeft thans hot proces van zekeren Grand,een ellendeling dio bijzonderlijk kleine meisjes vermoordde, te heoordeelon, wegens eene moord te Grasse gepleegd. De schurk werd reeds door het Assisenhof van Marseille ter dood veroordeeld, wegens moorden gepleegd in de Alpen en in Bre- tanje. Dy nam ietaanslagen Nabij de werkhuizen Clement,teLevaillois- Perret, is eene dyuamietbom ontploft. De schade is zeer aanzienlijk. Aan het huis van M. Chuicnt werd eene tweede hom gevon den. Deze was gelukkiglijk niet ontploft. Er zijn goene persoonlijke ongelukken. Men donkt dat hier eene wraakneming in het spel is. Belangrjike oefeningen. De Duitsche bladen molden dat Keizer I Willam eene grooto wapenschouw zal hou den op Dinsdag 16°» Oogst. Terzelfderlijd zullen do bestuurbare militaire luchtballen in de streek tuchtoefeningen doen. Ook de krijgs-vliegtoestellen zullen or aan doel nemen. De krachs. Do bestuurder dor bank te Dortmund is aangehouden op hot «ogenblik dat hij in de Nederduitscho bank binnentrad. De bank van JLuneu is ook in faling verklaard. De versla genheid te Dortmund is groot. Drama der zinneloosheid To Peuerbach, eene kleine badplaats in Wurlemberg, hooft een jonge ingenieur, Meuscli genaamd, zijno vrouw, met wie bij slechts twee maanden gehuwd was do keel afgesneden, terwijl zij in een hotel het mid dagmaal namen. Meusch gaf sinds eenigon tijd teekens van zinsverbijstering. De werkstaking van Glasgow Na eene nieuwe vergadering d«r stakende havenwerkers, heeft de werkliedenvereni ging besloten hot werk te hernemen. De toe stand is geruststellend. Dc voorzitter der Douma in het gevang. M. Goutchkof, voorzitter dor Douma, die tot cone maand vestingstraf veroordeeld werd, wegens een tweegevecht mot graaf Owarof. heeft zich in do Peter en Paulus- vesting gevangen gogovon. HET LEGAAT VAN EEN VLKVOLO. Napoleon drong niet verder aan. Welnu dan gebrekkig hoofd hernam hij daar gij nog zoo stijfhoofdig zjjt, blijf dan hjj uw regimentik zal u niet vergoten. Ja, ja, een slecht hooM heb ik, dit is het rechte woord sprak do oudo soldaat, de hand aan zijn muts slaande, en don keizer groeten de waarop hij eenige stappen deed om zich to verwijderen, maar zich plotseling omkec- rende, hervatte hij A proposkoizerik hob u straks gezegd dat ik niets noodig had rn* aar als ik Mare Chaussard beet, ik ben cv» leugenaar. Hebt gij niet een oude kapot voor mij want gij ziet dat deze zijne beste dagen gehad heeft en slechts tot menmrio nog op mijne schouders fladdert... Dit is het eenige wat ik vraag, keizer, cn dan züD effen. Napoleon kon zich niet weêrhouden van to glimlachen. Een oude kapot I hernam hij. ik zal er u een doen geven... Gij hebt den tijd niot 0111 lang to wachten, niet waar 1 Noen,keizer,gij hebt het wel begrepen, ik hen or hard om verlegen. Napoleon droeg om zijne polonaiso van groen fluweel mot bout gevoerd, eeuon blau wen mantel, die Constant, zijn eerste kamcr- dieuaart_yoorziclitiglijk over zijne schoudors geworpen had, toen bij zag dat het begon te sneeuwen. Mof. eono s «lle beweging ontdeed de kei»«r «»«*h mantel, en hem d»n grenadier op hethoofü werpende, sprak i^j De terroristen. Tijdons eene tooneelvoorstelling in den schouwburg der voorstad Wlomlavek, werd M. Novilow, policieoverste van Warschow, vermoord. De moordenaar gelukte er in de vlucht to nemen. De cholera. Zestig ten honderd choleralijders bezwij ken. In het kolenbekken van Don ligt alle werk stil. De toestand is zeer ernstig. Men vreest onlusten. Vorsten uitgenoodigd. Men verzekert dat Koning Vicior-Emma- nuel, Koning Alfons uitgenoodigd heoft heriï in do maand December aanstaande te gaan bezoeken. Ook Koning Manuël zou uitgenoodigd zijn, docli deze slechts om in de maand Maart, de inhuldiging van het standbeeld van zijnen grootvader te gaan bijwonen te Rome. Een gevecht te Barcelona. In de Middenafdeeling heeft eene botsing plaats gehad tusschen Carlisten en Republi keinen. Een Republikein kreeg eenen dolksteek in den buik en werd zeer erg gekwetst. De policie moest verscheidene malen chargee ren. De gemoederen zijn zeer opgewonden. Troonafstand. Men verzekert dat de erfprins Danilo, ter gelegenheid dei- jubelfeesten afstand zal doen van den troon ten voordeel© van zijnen broeder prins Mirko. Fanatieke chineezen. Uit Ying Tkqui, wordt gemeld dat de Chineezen, woedend omdat de spoorbaan Ganton-Hankéou te dicht bij de graven ligt, vier statiën vernield en talrijke werklieden gekwetst hebben. Overstrooming In Marokko Ten gevolge van het verbinden van het meer van Mar-Chica, met de Middelandscho Zee, is het water van het verbindingskanaal buiten zijne oevers geloopen. De omstreken zijn onder water gezet. Men vreest voor het Spaansch kamp van Zoco Erba-Quebdana. Ontslag van den groot-vizier Na eenen twist met Mouley-Hafid, heeft de groot-vizier, El-Glauni, zijn ontslaggege- ven. Men vreest dat de sultan van Marokko hcra in hechtenis zal doen nemen. Fransche officier overleden Luitenant kolonel Bouquero, bevelhebber van den Franschon post op den rechteroever van de Moulouya (Marokko) is aldaar over leden. Er staat in de wereldtentoonstelling van Brus sel een lief paviljoen, dat wij niet genoegzaam aan de welwillende aandacht onzer lezers kun nen aanbevelenwij bedoelen den stand der nnamloozo maatschappij - Anglo-Continentale, vorm^Ohlendorffscbe, Guano- Werke van Ant werpen. liet is te zien in het paleis van den Land bouw n rechts van den ingang. Wij hebben ons do moeite gegeven deze ten toonstelling nauwkeurig te onderzoeken, en waarlijk w(j moeten het bekennen, er is voor onze landbouwers veel te leeren. Vooreerst bemerkt men daar 27 stalen van Ziedaar, neem hem dit is wel zoo goed als een kapotHij is voor u, verstaat gij Do verLaasde soldaat bekeek beurtelings den mantel en den keizer. Hij wilde nieuwe aanmerkingen nnken, doch Napoleon kwam hem voor en sloot hem den mond, op ernsti- gen toon zepgondo Neem hom, zeg ik u, ik begoor het. Best, ik bedank u, keizer. En Napoleon verwijderde zich, terwijl Mare Chaussard, met eenen verzwakten arm den mantel des keizers zegepralend om hoog hou dende, een zijnen makkers zocht om hem net jes over zijne schouders te hangen. Tor droes, de kleine korporaal heeft ge lijk, sprak de grenadier dit is beter dan eene oude kapot. Ziedaar een groot keizer die zich uitkleedt om een zijner soUaten to kleedeu Ik liad hem misschien niet moeten aannemen. Maar stildo kleine korporaal heeft liet bevo len en do grenadier moot aan het kommando gehoorzamen. Mare Chaussard keerde, naai* het peloton soldaten terug, dat thans nog van het 48Jle regiment overbleef, llij dacht nu niet meer aan züno kwetsuur cn ondanks do raadgevin gen van den geneesheer en van zijn kolonel wilde liij het regiment nimmer verlaten. Het Fransche leger zotte zijno retraite voort, terwijl hot dapelijkshevigegovechton te door staan had. waarbij het de eer zij Der adelaren waardiglijk handhaafde. De Ponsen haddon reeds vooraf ücszelfs graf, temidden van de onoverkomelijke sneeuw- en ijsvelden be paald hunne vervolging werd inot eiken dag heviger, liet was eene worsteling op levon od dr>od Pii den weg dien het overschot van de Fransche regiment volgde, was root lijken verschillende soorten Guano's, rechtstreeks ge zonden uit Peru, of uit de eilanden van den om trek. En hoe dikwijls hooren wij niet zeggen, dat er gcene goede guano's meer bestaan, dat dc beste lagen uitgeput zijn. Welnu, dat is eene groole dwaling. Er zijn nu, evenals vroeger, nog vele goede soorten van echte Peru-guano's, on der andere van de Chinchas eilanden, Corcovado, Ballcstas, enz. enz. Er is cene soort van guano die ten huidigen dage niet meer in den handel is, onder andere de Damaraland guano en die men nochtans uu, evenals eertijds, den landbouwer aanbiedt. Wij roepen de ernstige aandacht onzer lezers op dat feit, alhoewel deze soort van guano, volgens het Fransch tijdschrift L'Engrais van den IS De cember 1903, niet meer bestaat. Ziehier wat voor meld blad daarover zegtDe maatschappij van Damaraland guano komt de ontginning dezer soort van guano te staken aan de Kaap Cross in Damaraland (Zuid-Westkust) omdat de lagen uitgeput zijn Verdere uitleg is diensaangaaade overbodig en wij hopen dus wel dat onze landbouwers zich niet meer zullen laten beet nemen. Mcu ziet er ook eenige platen die zeeschepen verbeelden, geladen met Peru-guano, en inge voerd worden op het adres der naamlooze maat schappij Anglo-Continentale voornoemd. En deze invoer is groot, want in den laatsten tijd bedroeg hij gemiddeld per jaar 50000 ton, ieder van 1000 kgr., zijnde dus 50 millioen kgr. Dat is voorwaar een groot geluk voor den Belgi schen landbouw, omdat onze boeren op die ma nier de gelegenheid hebben goede en echte waar aan te koopen, zelfs met een hoog stikstofge- halle. Zoo heeft de heer Crispo, bestuurder van 't Staatslaboratorium te Antwerpen, twee stalen Peru-guano eigenhandig genomen aan boord der scheepsladingen Swanliilda en Askoy aangekomen op den naam der maatschappij - An glo-Continentale en die den volgendeu inhoud hebben Swanhilda groot 3550 ton of 3 1/2 millioen kgr. 13,42 */o stikstof8,6 fosfoorzviur 1,92 •/o pctasch. - Askoy groot 2350 ton of 21/3 millioen kgr. 11,31 stikstof; 9,77 fosfoorzuur 2,49 potasch. En iedereen weet welke goede uitslagen de eclite Peru-guano geeft bij den teelt van aardap pels, hop. tabak, graan en voedergewassen enz. Talrijke proeven bewijzen zulks. Ten andere, tal van landbouwers hebben ons dit jaar verze kerd,dat overal waar men bij den teelt van graan gewassen guano heeft gebruikt, de planten niets geleden hebben van de overvloedige regens in tegendeel daar waar men soda-mtraat heelt aan gewend, liggen de granen in den grond. Dat bewijst eens te meer dat echte Peru-guano eene uitstekende meststof is. In voornoemd paviljoen treft men ook een staal kalk-stikstaf (mtrollm) aan. Deze meststof wordt vervaardigd door de North Western cya- namide compagny, Limited Londres waarvan de maatschappij Anglo-Continentale de eenige vertegenwoordiger van het grootste gedeelte van Belgie »s. Deze meststof welke gemiddeld per 100 kgr. 18 tot 19 kgr. stikstof bevat, wordt vervaardigd uit do vrije stikstof der lucht die gevestigd wordt. Men weet dat de lucht op 100 deelen 79 doelen stikstof inhoudt. Welnu 1 hectare opper vlakte, tot op eene hoogte van 80 kilometers bevat zooveel stikstof als er in de gansche we reld per jaar voor al de teelten noodig is. En 't is die stikstof der lucht welke men in Noorwegen weet te vestigen om ze in den landbouw te benut tigen onder den vorm van meststof. Deze vette verdient insgelijks de ernstige aandacht der landbouwers, en wij raden hun aan er ook eenige proeven mede te gewagen. Wie begeert zich op de hoogte te stellen van het doelmatig gebruik van guano of van de uit slagen verkregen door de talrijke proeven, die in den loop der laatste jaren op allerlei planter werden ondernomen, hoeft zich maar de brochu- ron aan te schaffen die, in den stand, ter beschik king der landbouwers werden gelegd. bezaaid. Te midden van die groote wanorde, van die ontsteltenis, hot onvermijdelijk gevolg van deze vrceselijken rampspoed, gehoor zaamden ovenwei nog vele corpsen aan de wetten der krijgstucht; zij hadden hunne kaders bewaard on rukten voort alsof zij nog geheel voltallig waren. Een hunner het S4,lc regiment trok alle blikken door zijno hold- haftige houding, en in zijne dun gezaaide gele- deron deed zich een soldaat door zijnen blau wen mantel opmerken, waarvan de luxe zeer afstak op de ellendige plunjes zijner kamp-a den. Ilij was altijd de eerste in het vuur, ofschoon hij slechts eenen sabel droeg. Zijne door de koude verstijfde vingers waren niet meer in staat om een geweer te hanteeren maar bij moedigde zijne krijgsmakkers door woord en voorbeeld aan, hij bestuurde de fusillade, en moer dan een Russisch officier, dien liij voor de Fransche kogels aanwees, viel als het slachtoffer van eén oud-soldaatwat hem aanging, geen kogel trof hem hij scheen onkwetsbaar, of liever, hij geloofde zulks to zijn onder den mantel van zijn keizer. Mare Chaussard behield dien beschermen den mantol intusschen niet altijd voor zich, zag hij een zijner makkers van koude ver- kleund, dan snelde hij toe, en sloeg zijnen /.waren mantel om hem heen, ten einde zijne verstijfde ledematen te verwannen. Ilij had op eene plechtige wijze verklaard dat do man tel van Napoleon aan hot 84"* regiment toe behoorde. Tot aan den overtocht van de Beresina gin gen voor hem de zaken tamelijk goed. Hij stak de rivier over onder het schrot van den admi raal Tchischokow en van den graaf Ilableu, en begaf zich met een dertigtal zijner wapen makkers, dio iiifgpRjks aan d*ze laatst© cata strophe ontsnapt waren, naar Wilna, doch Dagelijks ontvangt M. Cumc, onder zoeksrechter te Versailles, die met het onder zoek der zaak Vermeersch gela§t is, talrijke brieven over dc geheimzinnige verdwijning. Allen bevatten echter slechts veronder stellingen welke onwaarschijnlijk zijn. Volgens sommige briefwisselaars zouM. Vermeersch vermoord cn in zijnen eigendom ofwel in het boscli van St-Gcrmain begraven zijn. Eene andere getuigenis schijnt nochtans ernstiger te zijn. Een oud Spaansch ambtenaar. M. M..., thans te Villeneuve-St-Georges wonende, heeft aan den onderzoeksrechter verklaard dat hij in de maand Maart laatsteden met M. Vermeersch ontbeten heoft. M. Vermeersch zou hem gezegd hebben dat hij zinnens was eenigen tijd op TenèrifFe te gaan doorbrengen. M. M... gaf dan talrijke inlichtingen over Teneriffe aan M. Vermeersch. Deze wilde hem medenemen, êoch M. M... weigerde. M. Coine zal inlichtingen doen nemen te Teneriffe en in al de havens welke in betrek king zijn met Teneriffe. Brussel. Gauwdief.Terwijl M. Aug. D.... handelaar te Elsene, in de Aschstraat, eene openbare verkooping bijwoonde, heoft een behendige schurk hem van zijne brieven- tescli, 580fr., een abonnement der Tentoon stelling en andere papieren inhoudende, ont last. Nog een hind verlaten. - Woensdag avond werd in de Celtenlaan een 7 jarig knaapje gevonden, dat erbarmelijk weende. Het kind verklaarde Maurice Paul te heeten en te Luik te wonen. Het kon echter verder zijne woonst niet opgeven. De kleine ver klaarde dat hij met zijne moeder naar Brus sel gekomen was en op de plaats waar hij zich bevond door zijne moeder achtergelaten was. Het kind is naar het gesticht der verla tene kinderen overgebracht. Doodelijke val. - Eenige dagen ge leden, viel de eclitgenoote De Gloedt, 55 iaar oud, wonende Vaartstraat, in hare woning van de trappen. De vrouw werd den schedel gebroken en is verleden nacht aan do gevolgen overleden. Doodelijk rijioielongeluh. Vrouw Seis, wonende Volderstraat, die Maandag avond op de Zuidlaan door eenen wielrijder omvergeworpen werd, is Donderdag aan de gevolgen bezweken. Wielrijder verpletterd. De 16 ja rige Henri Van den Bossche, die per rijwiel langs de Anspaclilaan reed, werd door eenen kamion omvergeworpen. De wielrijder werd door do paarden vertrappeld en een der wie len liep hem over het lijf. De ongelukkige werd erg gekwetst naar bet gasthuis overge bracht. De slachtoffers vau den drank. De brouwersgast Désiré Donckelaers, wonende te Schaarbeek, viel op den steenweg van Elsene van zijnen bok en rolde onder de wielen. De man werd erg gekwetst en moest hij hoogdringendheid naar het gasthuis ge bracht worden. Het ongeluk moet aan de dronkenschap van het slachtoffer toegeschreven worden. Stoutmoedige dief. Nabij de Naara- sche Poort werd Mad. Verleggen, wonende Kruisvaartstraat, te St-Gillisdoor eenen net gekleeden persoon tegen het lijf geloopen, toen zij in een tramrijtuig steeg. Weinige oogonblikken later stelde zij vast dat haar gouden uurwerk met keten gestolen was. Banque Centrale Gantoise, Naaml. Maat. Huring Brandkoffers 10 frs. 's jaars. Zie annonce. daar voltooide de wanhoop ©n het gemis van de zoo noodige krijgstucht, de desorganisatie van bijna alle korpsen. Bij een groot aantal militairen maakte de edelmoedigheid plaats voor eigenbelang. Dikwerf werd zelfs het oigendom niet meer geëerbiedigd do dolende Soldaat, wiens fortuin in eenige aardappelen en redelijk goede kleedingstukken bestond, kon moeilijk aan de hebzucht der baan- stroopers ontsnappen, welke zonder onder- «tebMrt ""'nssen en Franschen uitplunderden. Onye'n'rfcig soldaat die zich te ver van de kolonnen bevond! hij werd meedoogenloos uit geschud en somtijds betaalde Jiy met zijn leven het verzet tegen zulke droevige aanran dingen. Nu, het gebeurde dikwerf dat Mare Chaus sard door onvoorziene voorvallen opgehouden werd do behoefte aan rust noodzaakte hem meer dan eens om achter te blijven. Hierdoor was hij blootgesteld aan noodlottige ontmoe tingen, verwijderd van zijne trouwe kamera den van het 84,lezijn mantel dreigde meer dan eens verderfelijk voor hem te worden, want hu wekte de begeerlijkheid van velen, inzonderheid van officieren op. die over het algemeen niet beter gekleed waren dan de soldaten maar Mare Chaussard was met een zouderling geloof betraafdhij steunde op de onschendbaarheid van den mantel des keizers. Hij geloofde vastehjk, dat niemand, wie dan ook, eene misdadige hand aan dit kleeding- stuk zou dursen slaan. Op zekeren dag ontmoette hij drie Saxisehe kurassiers, die, van hunne paarden beroofd, denzelfden weg volgden als hij. Op bet gezicht van den zilveren haak die den mantel op de schouders van den ouden grenadier bevestigde keken die snaken elkander bedenkelijk aan en maakten zich gereed om zich meester van Elsene. Inbraak. Verleden nacht zijn ongekende dieven bij middel van valscho sleutels in een labakmagazijn der Troonstraat gedrongen. De schurken plunderden geheel het magazijn en braken in het aanpalend bu reel eenen lessenaar open, waaruit zij eeno som van verscheidene honderden franks roof den. Men heeft geen spoor der dieven. Loth. Lijk opgehaald. Uit de vaart van Charleroi heeft men het lijk opgehaald van een persoon, waarschijnlijk een schrijn werker, die een veertiental dagen in het wa ter moet gelegen hebben. De drenkeling had gcene identiteitsbewijzen op zich. Anderlecht. Dieven geknipt. Eeri tweetal dagen geleden word ten nadeele van eenen handelaar der Broeckstraat, to Ander lecht, uit eenen hangaar, eene belangrijke partij koopwaren gestolen. Een onderzoek, spoedig gedaandeed weldra de daders ont dekken. Het warende gen aamden Emiel D... en Henri B... In hunne woning vond men belangrijke hoeveelheden gestolen koopwa ren. Beiden zijn aangehouden. 7.ij weigerden hunne medeplichtigen te doen kennen. Diefstal in het gemeentehuis. Ver leden nacht zijn ongekende dieven in het gemeentehuis gedrongen en hebben or do bureelon van den gemeenteontvanger open gebroken. Uit eenen lessenaar stolen zij eene som van 58 frank,waarmede zij de vlucht namen. Vilvoorde. Verdwenen. Een beheer der van hot rood Volkshuis, M. Mertens, die Woensdag naar Brussel en Neder-over- Heembeek gegaan was om geld te ontvan gen, is spoorloos verdwenen. Men vreest een ongeluk. Putte. Erg ongeluk. Tijdens eene afwezigheid zijner ouders, wilde de 10 jarige Jan Albers krieken plukken. Hij verloor liet evenwicht en viel op eene vork welk© met de tanden omhoog tegen den boom stond. Do kleine werd vreeselijk gewond en moest ter verzorging naar het gasthuis van Antwerpen gebracht worden. St.- Gillis. Levend verbrand. De 2i jarige Maria Nallen, meid in dienst van de echtgenooten Meert, Amerikaanschestraat, goot Woensdag petrool in de brandende kachel. De kruik ontplofte en het meisje was weldra door vlammen omringd. Toen men haar kon helpen, was de on voorzichtige reeds zoo erg verbrand, dat men voor haar leven vreest. - Rigolo is de beste der oude genevers.* Gent. Doodclijke afloop. Gisteren meldden wij dat do kleine Joris Smoeck, wonende in het beluik genaamd, 't Begijn- hoveken, op den Dendermondschen steenweg: gelegen, Dijnsdag namiddag in een ketel kokende loog was gevallen en zeer erg ver brand werd. Het arme wichtje is lieden nacht rond 11 ure na de vreselijkste pijnen onder staan te hebben, aan de brandwonden over* leden. Erge vallen. Gisteren namiddag,1' rond 4 uro, was een loodgietersgsst, zekeren Blaes, wonende Slijpstraat, werkzaam aan ile nieuwe gehouwen der Florida. Hij zat op het dak en moest zich overhellen om eenige kleinigheid te vermaken aan eene goot, toen hij eensklaps'naar heneden stortte. Toege snelde personen namen den bewusteloozcn jongeling op, welke erge en vele verwondin gen had opgeloopen. Na eene eerste verzor ging ter plaats, werd hij naai* zijno woning overgebracht. Twee uren later gebeurde een ander onge luk dat ook erge gevolgen had kunnen hebben. Een loodgieter was werkzaam aan het lier-, stellen van een der goten van de Pompiers- wacht, in de Academiestraat. De werkman plofte naar beneden. Toegesnelde pompiers namen den ongelukkigen werkman op, welke het linker been was gebroken en nog talrijke' andere verwondingen had bekomen. Men voerde het slachtoffer naar het gasthuis. den mantel te makenzij staken reeds de handen daar naar uit. Spitsboeven riep Mare Chaussard, raakt dezen mantel niet aan, want h(j behoorde den keizer. Die woorden, met eene ongewone geest kracht uitgesproken, waren voldoende om den Saksische soldaten de handen te doen terug, houdenhet scheen hen dat zjj eene heilig schennis zouden begaan door het bestolen van den geblesseerden grenadier. Die mannen bloosden over hun misdadig voornemen en boden zolfs aan om hem te beschermen. Chaus sard had aan hunne hulp groote behoefte^ want zijne wond was weer open gegaan en niet dan met groote moeite bereikte hij op den arm van een dier kurassiers leunende, einde lijk de stad Wilna. Destijds lag het 84!l° regiment, of liever heft overschot daarvan, niet meer in die oudoj hoofdstad van Linthansende divisie van denj generaal Loison, uit verscli aangekomene# troepen bestaande, had dezelve bezet. Mara Chaussard achtte het no plichtmatig om zich( in een der militaire hospitalen welke men to die stad gevestigd had, te doen verplegen. herinnerde zich den raad van Napoleon el*' bovendien zou het hem toob niet mogelijk: geweest zijn om verder te gaan de langdu rige vermoeienissen en ontbeeringen vau allerlei aard hadden zijn krachten zoodanig uitgeput, dat h\j zich nauwelijks meer op de beenen staande houden kon. Do oude grena dier kwam dus eeno schuilplaats in een der hospitalen verzoeken en do geneesheor bij zonder guustig voor hem ingenomen door de bekende geschiedenis van den mantel, beijver-^ de zich om aan hem alle hulpmiddelen zjjneri kunst te besteden. Doch het was te laat (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2