buitenland' Hevig enweder te Brussel NIEUWSBERICHTEN. FRANKRIJK DU ITSCH LAN D. RUSLAND OUD KRIJGSMAN SPANJE SERBIË TURKYE AMERIKA ra. Wederom twee agenten vermoord te Parijs Vrijdag namiddag redon twee kerels in antotaxi langs den Boulevard Sehastopol, toeneen hunner, zekere Renard, slager, 23 jaar oud, twist zocht met den chauffeur,onder voorwendsel dat de auto niet snel genoeg I reed. f De policieagent Ricard wilde tusschcn- Jcomen, doch Renard trok een revolver en Hoste drie schoten op Ricard, terwijl hij riep i Leve Liabeuf Een agent in burgerskleedijPelter ge kaamd, wilde tusschen komen, doch hij kreeg .een kogel in het oog en werd op den slag ge- •dood. De verontwaardigde menigte wierp «sich op Renard en sloeg hem vreeselijk, zoo- dat hij in deerniswekkenden toestand naar fhet gasthuis moest overgebracht worden. De agent Ricard heeft ook tweo kogels in 'het hoofd. Zijn toestand is hopeloos. Genade. Mr Fallières heeft-de doodstraf door het assisenhof der Youne uitgesproken tegen den moordenaar Jacquiard, veranderd in eeuwig- idurenden dwangarbeid. Men zal zich herinneren dat Jacquiard, nauwelijks 16 jaar oud. in gezelschap van «enon nog jongeren makker, zijne bazin on drie dienstboden vermoordde, om ze te kun- 'i non bestelen. Belangrijke diefstal. Te Drugeac, is eene gewezen dienstmeid aangehouden, die eenige. jaren geleden, ten nadcole harer meesteres, eene som van frs. 150,000 ontvreemd had. De meid bekende deze diefto, doch loochent de 92,000 fr. gestolen te hebben welke ook uit de kas barer meesteres verdwenen zijn. Vreeselijke zelfmoord. De 44 jarige Colestin Amat, gehuwd en vader van 2 kinderen, die reeds herhaalde malen het inzicht had te kennen gegeven zich te zelf moord eu, heeft in de omstreken van Marseille, waar hij aan den oogst hielp, bij middel eener zeis den hals afgesneden. De wanhopige bleef op den slag dood. Een model-bediende Een dertigjarige kerel, Alfons Van der Eist, was eenige dagen geleden in dienst ge treden van prins Stirley, te Parijs. Hij had uitstekende getuigschriften. Gisteren middag verscheen hij niet om do tafel op te dienen en toen men ging zien, vond men de kaniers der patroons en al hunne meubelen openge broken. Do dief is met eenen rijken buit ver trokken. Vitriool drama. Een 79 jarige rentenier Nicolas Tonloupo, wonende te Maisons-Laffltc, was verliefd ge braakt op de 52 jarige weduwe Demarine, i tij no huishoudster. Daar doz® zijne Hef de niet beantwoordde, goot de rentenier haar eene llesch vitriool over het hoofd. Do vrouw word gelukkig-lijk niet erg ver-* brand en de oude verliefde is opgesloten. Soldaat verongelukt Een soldaat van het C* bataljon Alpenja gers, Lendes genaamd, is van ecnen bergiop van 250 meters hoogte gevallen. De onge lukkige werd rjselijk vermorzeld en bleef op den slag dood. Drama der zinneloosheid. Een tooneelspeler, Albert Aumann ge naamd, heeft te Holle, zijne vrouw met een revolverschot gedood en zich daarna gezclf- xnoord. Het 15-jarig dochtorljo van Aumann vond do twee lijken toen zij van eene boodschap terugkeerde. Brand aan boord van een schip. Vrijdag is brand ontstaan aan boord van het Russisch schip Dunageladen mot spring stoffen. Het schip uioost geheel onder water gezet worden, om te beletten dat het in de 4ucht vloog. het legaat VAN EEN 3* VERVOLG. Mare Chaussard betrreep spoedig dat hij aan liet leven en zyn geliefden mantel moeten .zeggen de opoffering van het eerst»- kostte hem minder dan liet verlaten van het laatste. Ondauks het aangenomen gebruik had by zijn mantel bij zich gehouden en de regle menten van het hospitaal hadden rooien «wichten voor den onverzettelpkon wil van Hen geblesseerde, die dreigde de hulp van den keizer zelf te zullen Inroepen over den smaad dien meu ztfnen mantel wilde aandoen. Mare Chaussard, drie honderd'uren van zijn vader land stervende, trooste zich met welgevallen kot onderpand van achting beschouwende, Hat hij van zijnen keizer ontvangen had, en 1 welk aan het voeteneinde van zijn leger ten toon gehangen was. Intusschen hield hem een denkbeeld ven srijie voorzorg geheel bezigaan wieu zou hij sijn dierbaren mantel nalaten aan wion zou hu dien schat vermaken Och was het 84"* regiment maar te Wilna present hij zouden dappersten,ongetwufeld denkolonr» tot zijnen De cholera. Vrijdag werden te Sl Petersburg, 100 mieuwe gevallen van. cholera vastgesteld, waarvan 30 een doodelijken afloop hadden. In de gasthuizen bevinden zich meer dan '700 choleralijders. Spoorwegramp. Te Espeluy, in de provincie Jaen, is eene vrachtlokomotief op eenen reizigerstrein ge botst. Er zijn tweo dooden en negen gekwetsten. Een telegram uit Belgrado meldt dat prins Joris, wiens gezondheidstoestand thans ge ruststellend is, nog tot 2° September te Oos tende zal verblijven en dan naar Rome zal vertrekken, alwaar hij een bezoek zal bren gen aan de Italiaansche vorsten. Uit Constantinopel wordt gemeld dat de troepen, welke naar Hauran gezonden wer den om er eenen oproer te beteugelen, aan het muiten gegaan zijn. Een gevecht is ont staan met de andore troepen. Er zijn talrijke dooden eu gekwetsten. Stoomer vergaan De stoomer President May van de Cana dian Pacific, dienst doende tusschen Vancou ver en Alaska, is met man en muis vergaan. Aan boord bevonden zich, benevens de be manning, nog 150 passagiers. Een later telegram meldt echter, dat het vergane schip de Princesee May is en dat al de opvarenden konden gered worden. Vrijdag avond rond 51/4 ure is over Brus sel en omstreken een hevig onwedcr losge- borsten. Bliksemschichten en donderslagen volgden elkander onverpoosd op, terwijl een ware hagelhoos neerviel. Rond 51/2 ure sloeg de bliksem in een huis, gelegen op den hoek der Noordlaan en Mechelsche straat. Onmiddelijk steeg eene dikke rookwolk uit het huis op. Brand was ontstaan. De telefoon werkte niet meer, en een ge- buur moest per automobiel naar do kazerne der pompiers rijden, wat eene groote ver traging veroorzaakte. Het was slechts rond 5 3/4 ure dat do pompiers ter plaats kwamen. Zij werden door de toeschouwers, die van niets wisten, uitgefloten. Een tiental lansen werden onmiddelijk in het werk gesteld en na eene halve uur wer- .kens was allo gevaar geweken. Do schade is zeer aanzienlijk. Te Elsene werd een muur omgeworpen in de Viadukt- straat. In de Weyenbergstraat stortte ook een muur in. De afsluitingsinuur van het muzeum van Elsene werd gedeollelijk vernield. In de Zomerstraat en Kroondreef werden door den hevigen stortregen, grondinzakkin gen veroorzaakt. In de Tentoonstelling sloeg de bliksem op eenen vaandelstok, aan het paleis van wate ren en bosschen. De stok werd lot splinters geslagen. Eene groote opschudding heerschte in de Tentoonstelling. In de Galilóestraat nabij de Schaarbeek- poort werd een boom in stukken geslagen. De Maelbeek moest natuurlijk ook hare perten spelen... Talrijke huizen liepen onder water. De pompiers wisten niet waar begin- meu om het water uit de huizen te pompen. Een meisje ging langs de Kruidtuinslraat te St-Joost-ten-Noode haastig huiswaarts, loen do bliksem op eene stelling viel, aan den hoek der Poslstraat. De stelling stortte <11 het meisje kreeg eenen balk op het hoofd. Het slachtoffer, de 14 jarige Marie Mos- -selwyns, werd erg gekwetst en moest naar hei gasthuis der Wauwermansstraat overge bracht worden. erfgenaam aanstellen. Voorts kendo hij de verschrikkelijk oorlogskansen en het gevaar i.lat z\jn legaat loopen kon als hij liet niet aan een eerUiken bewaarder toevertrouwende, die de bepalingen in geschrift stellen wildon zij behoorlijk uitgevoerd worden en ongelukkig lijk kon hij noch lezen noch schrijven. Mare Chaussard zag zich dus genoodzaakt om do goede diensten van een secretaris in te roepen, hit waren de deukbeelden die zijn brein ver vuld» n, toen bij op zekeren avond den aide- major, die hem steeds veel belangstelling beloond had, bij zich verzocht. Majoor, dus sprak liij hem aan, heb ik nog vo»>r dagen credit De geneesheer trok de schouders bedenke lijk op zonder een woord te zeggen. Mare Chaussard begreep dat stilzwijgen. Bnst, nu weet ik genoeg, sprak hij wilt <re mij nu een laatsten dienst bewijzen,waard© majoor 1 Volgaarne, Wat hebt gij aan de hand misschien uwe vrouw schrijven 1 Loop. heen. majoorik heb nooit willen trouwen ik heb gedaan zoo als mijn broeder ik ben nrpnbnwd p»-leren. Aan uwe moeder misschien vroeg de wondarts. Nog veel minder, aangezien ik haar nooit gekend heb. Aan wien dan aan uwen vader, of aan Brussel. Gauwdief. Een franschman Felix Auger, werd gisteren avond in de Brussel-Kermis van eene bricventesch, 400 fr. inhoudende, ontlast. De gauwdief wordt opgezocht. Verwachte dood. Eenige dagen ge leden werd een 9 jarig meisje, dat aan eene hoofdziekte leed, in het St-Pietersgasthuis opgenomen. Gisteren bezweek zij schier on middelijk. De geneesheer heeft geweigerd de begravingstoelating te geven. Diefstal. Verleden nacht zijn onge kende dieven bij middel van valsche sleutels in de woning gedrongen der echtgenooten V... Zuidslraat en hebben er geheel het magazijn geplunderd. In de slaapkamer braken zij eene kas open èn stolen eene be langrijke geldsom.' Erqe automobielbotsing.Twee auto mobielen reden achter elkander langs de Bisschofsheimlaan, toen de eerste chauffeur aan zijnen kollega teeken deed dat hij de Blé- riotslraat zou inrijden. De andere in plaats van te vertragen,wilde voor het eerste rijtuig doorrijden. Eene bot sing tad plaats,en deze was zoo geweldig dal de tweede automobiel omkantelde. M. Robinson, bijzondere secretaris van het Amerilcaansch gezantschap te Lissabon, die zich in het rijtuig bevond, werd er gekwetst. M. Robinson heeft eene klacht tegen den onvoorzichtigen chauffeur neergelegd. Anderlecht. Knaapje verdwenen. De 12 jarige Eugeen Demeuter, met zijne ouders iu de Inzamelaarstraat wonende, is sinds Dinsdag spoorloos verdwenen. Daar het knaapje veel ging zwemmen denkt men dat hij verdronken is. Kuregem. Dieven op de vlucht.Don derdagavond waren twee kerels bij middel eoner ladder in een magazijn der Plantijn- kaai gedrongen. Toen zij terugkeerden, elk met eene baal koopwaren geladen, werden zij door voorbijgangers bemerkt. Deze gaven het alarm,waarop de dieven de vlucht namen, ladder,inbrekerstuigen en koopwaren achter latende. Ondanks eene ware klopjacht konden de dieven niet ingehaald worden. Vorst. Erg tcerkongeluk. Vrijdag namiddag zijn twee mbtserdienders, Viktor Legrand en Karei Ostyn, toen zij eene ladder opgingen, aan een inopbouwzijnde huis der Van Volxemlei, ten gronde gevallen, daar Victor Legrand, die de eerste ging, het evenwicht verloor en op zijnen gezel viel. Beiden werden erg gekwetst en moesten bij hoogdringendheid naar het gasthuis over gebracht worden. Hal. Bloedig gevecht. Het parket is te Hal afgestapt om een onderzoek te doen nopens een bloedig gevecht, dat Donderdag avond nabij de statie had plaats gehad tus schen twee werklieden van Anderlecht, Alexander Boone en Omer Van de Gasteele. Deze laatste was erg mishandeld geworden door Boon. Hij vluchtte in de wachtzaal der statie en werd er opnieuw door Boon aange vallen. Van de Gasteele greep alsdan eene ijzeren staaf en bracht er zijnen aanrander eenen geweldigen slag op het hoofd mede toe, zoodat hij met gebroken schedel ten gronde stortte. Zijn toestand is hopeloos. Van de Casteele is aangehouden, doch men denkt dat hij terug in vrijheid zal ge steld worden, daar bij sinds lang door Boon mishandeld werd. Antwerpen. Revolverschoten. Vrij dag morgend heeft een genaamde Frans De- villers, diamantslijper, 37 jaar oud, wonende Lange Bceldekensstraat, drie revolverscho ten gelost op zijne vriendin, Maria Geens... Hot meisje werd door een der kogels aan de linkerwang getrofton. Devillers heeft de vlucht genomen en werd nog niet teruggevonden. De vitriool. Twee meisjes, Maria Everaerts en Maria Clement, beminden den zelfden jongeling. Eenige dagen geleden be toonde den jongeling meer genegenheid te hebben voor d« laatste. De andere was daarover zoo woedend, dal zij Vrijdag morgend eene flesch vitriool naar bare mededingster slingerde. Het meisje werd slechts licht verbrand, doch Maria Everaerts heeft beloofd te zullen herbeginnen. uwen broeder of aan een uwer bloedverwan ten Neen, majoor, gij raadt het nietAan de 3d® compagnie van de 2de bataillon van het 84<te linieregiment.... waarvau ik de e«rgei heb deel te -maken moet er geschreven wor den want ik zie wel in dat ik niet langer meer onder de levenden zal zijn. De geneesheer haalde aanstonds pen, inkt en een b' napier. Laat nu zien wat gij op het geweten hebt sprak hij, zich gereed makende om de laatste wilsbepalingen van den stervende op te teeke nen, ik ga schrijven. En Mare Chaussard dicteerde hem de vol gende bepalingen Aan mijne vrienden de grenadiers van de 3d* compagnie enz. Waarde kameraden, Ik blijf te Wilna, en wel voor zeer laDgen tijd... TTet D nmt -«wen oude niot, meer Tvïn- gelijk om tien passen ver te marcheeren. Ik .vermaak en schenk u in vollen eigendom. (want niemand hoeft een centiem van mij te preteudeeren) een prachtige heerlijke blauwe mantel, van eerste kwaliteit... welke mantel alles is wat ik iD eigendom be it... Het was onze keizer die mij denzelven te te Orcha geschonken heeft... De heer Ossan- n don, geneesheer van het hospitaal, hier pro- sent, is belast met hem u te overhandigen..» Erg ongeluk. De dokwerker Jan Smyers, 30 jaar oud, wonende Valkenrui, is in het ruim van den stoomer Archter, ge meerd aan nummer 72 der kaaien, gevallen. De ongelukkige werd erg aan rug en becnen gekwetst. Na verzorging is hij naar het Stuy- venberggasthuis overgebracht. Onrustwekkende verdwijningDe 17 jarige Julienne Goris, met hare ouders in de Oude Beurs wonende, is sinds een drietal dagen spoorloos verdwenen. Alle opzoekingen door policie en familie gedaan, bleven tot hiertoe vruchteloos. Borgerhout. Ongeluk. Het 6-jarig meisje Julia Van den Broecke, wonende Lichtstraat, is op de Draakplaats, door eenen zwaargeladen wagen omvergeworpen. Het meisje werd erg gekwetst opgenomen en naar het Stoyvenberggasthuis gebracht. Lier. Doodelijke val. Gisteren mor gend viel Frans Tuerlinckx, 49 jaar oud, wonende Begijnenstraat, in zijne woning van do trappen. De man werd erg gekwetst en in hopeloozen toestand naar het gasthuis ge dragen. B rugge. Brusseïsche dief aangehouden In do statie van Brugge werd gisteren een Brusselaar geknipt, toen hij er eenige geld beugels en uurwerken trachtte te robberen. De schurk is opgesloten. Gent. Zonderlinge vondst. Gedu rende opzoekingen, gedaan in de Abdij van St-Baafs hebben de werklieden van den ondernemer Poelman, twee lijken gevonden welker voeten aaneen waren gehecht, bij middel van kettingen. De opzoekingen worden voorzichtig voort gezet. Hamme. Diefstal. Vrijdag namiddag, had zekere F. Van Acker, werkman bij den heer Arthur Van Haute, zich een oogenblik uit de werkplaats, waar hij bezig was, ver wijderd. Toen hij wederkeerde, bestatigde hij dat zijn uurwerk uit zijnen jas verdwenen was. Klacht is ingediend. Val. Donderdag avond, kwam land bouwster Tassyns, wonende op de Broeck- straat, met kar en paard, uit het veld huis waarts. Aan eenen omdraai viel de vrouw van het voertuig. Sinds dien ligt zij te bed en klaagt aan hevige inwendige pijnen. Dendermonde. Motorboot gestolen. Ten nadeele van M. Deiespaul, van Dender monde, had men te Gent een motoryacht ge stolen. Het yacht werd gezien te Gentbrugge, Weiteren en Antwerpen, zoodat men dacht dat de dieven er mede naar Holland gevlucht waren. De policie werd verwittigd en Zater dag morgend kreeg do policie van Dender monde een telegram meldende dat men te Middelburg de dieven gevat had. M. Deiespaul is naar Middelburg vertrok ken om zijn yacht te herkennen. St.-Gillis-Waes. Erge val. Zaterdag voormiddag kwam Goleta De Looze, meid bij Louis Pauwels, wonende in de Pompstraat met kar en os uit hot veld. Het hondje van Kamiel Van der Heyden sprong al blaffende naar den os die wegsprong. De meid viel van de kar en de wielen liepen haar over het hoofd. Geheel haar aangezicht is met wonden overdekt. Haar rechteroog zal verloren zijn. Wervik. Zelfmoord. De 31 jarige echtgenoote Plays, is nabij de Halotbrug in de Spierevaart gesprongen en verdronken. Ellende schijnt de drijfveer der zelfmoord te zijn. Dam pre my. In eenen aanval van zenuwzwakte. Vrijdag morgend heeft de echtgenoote Leonard, 43 jaar oud, die sedert cenigen tijd erg ziek was, heimelijk hare woning verlaten. De vrouw ging zich in den waterput verdrinken. Haar lijk werd ontdekt eene halve uur na dat men hare verdwijning vastgesteld had. Namen. Moordpoging. Eenige jon gelingen die wat te voel gedronken hadden, kregen twist in eene herberg te Sauvenière- Namen. Een hunner, Jozef Dufoy werd ten gronde geworpen en bekwam verscheidene dolksteken. Zijn toestand is wanhopig. De aanranders zijn gekend. Lonzée. Doodelijk ongeluk. De mijn werker Arthur Procés zou gisteren morgend zijn werk aanvangen, toen plotselings een groote steen aan het gewelf losraakte en op hem viel. De ongelukkige werkman werd vreeselijk gekwetst. Zijn toestand is wan- hopig. Wacht een weinig, vriend, sprak de ge neesheer hem in de rede vallende, wat drom mel wilt gij dan toch dat de geheele compagnie met uwen mantel doen zal Wacht wat, wacht een weinig, mijnheer! ik heb nog niet gedaan. Schrijf maar toe Ik versta en ik begeer dat b\j de ontvangst van den voornoemden mantel, de regiments- kleermaker aenzèlven in gelijke deelen snfj- den zal, volgeus bet effeclioi van «ie com- paguie, zoo dat elk man eene gedachtenis van keizer... en ook van den armen Mare Chaussard... hebben kan. Deze gedachtenis zal hen dierbaar zyn, zeide do geneesheer de laatste woorden van don testamentairen epistel schriivende. Mare Chaussard kon ter nauwernood zijn naam schrijven bij teekende hem dus zoo goed en kwaad als hij kon, aan den voet van den brief, geholpen door den wel willenden ge neesheer. En nu,waarde majoor, sprak de sterven de, moet ik u mijne schuld voldoen maar ik heb geen geld. Ziedaar dan raün eerekruis, mijn kruis van WacraniBewaar het goed ik scheuk het u, waarde majoorhet zal u geluk aanbrengen. De heer Ossaddon ontving het kruis, en de reeds verstijfde hand van den ouden grenadier drukkende zeide hij hem met innige aandoe ning Ardooi. Driewoonst afgebrand. Eene driewoonst, bekend als do Kerkhuizen en- staande op de Sterre. is door eenen geweldi gen brand vernield geworden. Meest alle meubelen bleven in de vlammen. De buizen waren bewoond door do gezinnen van Strubbe, Tack en Priem, drie land werkers, die verleden week naar Frankrijk getrok ken zijn. Biersit-Awans. Schrikkelijk ongeluk Verscheidene werklieden waren te Bierset- Awans, in de werkhuizen Warin bezig met het rangschikken van ijzeren poutrellen, loen een der werklieden, Theodoor Vande Voorde 44 jaar oud, van Montenaken, tusschen twee poetrellen gepletterd werd. De ongelukkige werd vreeselijk gekwetst en moest in hopeloozen toestand naar het Engelsch gasthuis, te Luik gevoerd worden. De man is gehuwd en vader van 4 kinde ren. Briefwisseling. Wij ontvangen liet volgende schrijven Waarde Lezers, Ofschoon ik de eer niet heb gehad Ued., voorgesteld te worden, toch mag ik mij ver ontschuldigen, voor U ©en onbekende te zijn. Sedert maanden liet het bestuur van uw puik opgesteld dagblad mij toe dagelijks een door mij uitgevonden produkt te adverteeren Allen hebt gij reeds van THEOBROMA gelezen en kent gij de versterkende kracht- vernieuwende en bloedaank'weeken de eigen schappen, van het nieuw geneesmiddel. Met innig genoegen neem ik deze gelegenheid te baat om Ued., geachte lezeressen eu geëerde lezers, kenbaar to maliën dat de ruchtbaar heid aan den THEOBROMA tot hiertoe ver leend, de troostendste uitslagen lieeft opge leverd. Van alle kanten van het land komen er lieden bij onzen generalcn agent, M. DE MOOR, Burgstraat, 38, Gent, liet nieuwo geneesmiddel halen en hetgeen volkomen met onze berekeningen overeenkomt, al degenen die het gebruikt hebben zijn er tevreden over en bevelen het hunne vrienden en kennissen ten hoogste aan. Dank er over, niet alleen in mijnen naam maar ook in naam der menschlievendheid. Geen zoeter voldoening kon mij te beurt vallen als de overtuiging van toch eenige zwakke, krachtelooze ontzenuwde lieden in hun lijden te hebben geholpen. Sedert verscheidene jaren reeds getroffen als ik zag hoevele lieden flauw, krachteloos buiten adem zijn, niet bekwaam om te v. ken, heb ik mij afgevraagd of er toch gcoi, middel was ons verzwakt menschengeslacht op te beuren en onze bevoLaing hare vroegere gezondheid terug te geven. Het ware onbescheiden openbaar te verkla ren wat moeite en wat geld mijne eerste proefnemingen gekost hebben. Laat ons daar over zwijgen, 't bijzonderste is dat THEO BROMA toch is gevonden en genoeg acht ik rnij beloond bij de gedachte dat mijne pogin gen toch niet vruchteloos voor hefr mensch- dom zijn gebleven. De auteur van THEOBROMA. Waar kan men THEOBRAMA verkrijgen 1 In alle apotheken. Prijs 3 fr. Gansch het land door ge zonden, tegen postbon van 3,15 fr. Te Aalst, in alle goede apotheken. Kriebelachtig. Het was in de laatste dagen van het schooljaar en volop in den jruimentijd. De Onderwijzer gaf aan zijne leerlingen de volgende berekening Kinde ren, luistert goed I moest gij met drij leer lingen 68 pruimen verdeelen wat zou ieder kind hebben En seffens waren zij aan 't cijferen de minst gevorderden op hunno lei, de besten van buitenhoofdrekenen 60 pruimen te ver deelen onder 3, dat ware elk 20; dus 66 ware voor elk 22 maar 68 met 3 dat was moeilijk en zij geraakten er niet uit. Stien, die geen dommerik en was ge zult het seffens hooren scheen het subiet vast te hebben., hij had nog geen enkel cijfer geschreven en hij stak al den vinger op en knipte en riep Meester 1 Meester 1 Eli wel Stien, moesten 3 kinderen 68 prui men verdeelen, wat zou ieder £ind hebben ?- Buikpijn Meester 1... Wees gerust, brave krijgsman, ik zal den mantel en den brief goed bezorgen. Twee uren na het tooneel, dat den kranke zoo zeer had aangedaan, kwam de geneesheer terug om hem te bezoeken, doch hij had opge houden te lijden zijne wezenstrekken waren kalm en leverden geene sporen van de laatste stuiptrekkingen des doodsalleen hielden zijne vermagerde handen den mantel van den keizer, die hem geen enkel oogenblik verlaten had, vast aan het hart geklemd. Toen Napoleon op den 2 Mei 1813 bet slacht» veld van Lutzen bezocht, vertoefde hij eenigen tijd in liet dorp van Kaya, dat het tooneel van een moorddadig gevecht geweest was. Hij vroeg tot welk regiment de soldaten behoor- don die met hun leven de verovering van de. Russische en Pruissische batterijen gekocht-, hadden daar lagen 150 grenadier» bfj de vij andelijke kanonnen op den grond uitgestrekV die zij schenen te bewaren. Het was de 3de compagnie van het 2* batail lon van het 84»* linie-regiment; elkè officier en al de soldaten die dezelve uitmaakten, droegen op de borst een lapje blauw laken zij allen waren de erfgenamen van Mar® Chaussard, want het testament van Wilna waa> trouw ten uitvoer gebracht. EINDE*

De Volksstem | 1910 | | pagina 2