BUITENLAND. Werklieden zorgt, er dreigt groot gevaar 'T EEN ENT ANDER Telefoon i 14. Werklieden, gaat in eene werkloozenkas ?r 101 sch^a Een Yi'ssselijk overtocht ZestsERsre jaargang n 330. S3 2 CENTIEMEN HEIT NUMMER Cijnsdag 9 Gogsi 1910 t ABOHMEMEIITEH g Zes maand <S frank. Een jaar 8 frank. Inschrijving in alle postbureelen en ten bureele dezes Kcrksiraai, 9, Aalst. BesEuetp en Redaklici Kerkstraat, 9, AALST. 1' uitgaaf, 6 ure 's avonds Alle mededeel ingen te zenden aan het bestuur der Volksstem J. Van Ntzflef-De Gendi Kerkstraat, 9 Aalst. AAN KG NS! SIK GEN s Voor alle aankondigingen KERKSTRA A*T 9 AALST, Groote aankondigingen en clichés volgens accoord. Gevraagde en aangeboden plaatsen, te huren, tekoopen, over te neinen enz., 40 centiemen voor 2 groote regels. 4® bladz. per kleine regel 0,20 fr. 3® 0,30 fr. 2® f> 1,00 fr. en 2,00 fr Rechterlijke herstellingen per regel 2,00 fr. Zoonis we Vrijdag schreven staat er ons eeno krisis voor de deur die bij geene andere zal kunnen*" vergeleken worden nocli voor hare uitgestrektheid, noch voor den duur, noch voor hare gevolgen. De krisis, welke zal voort spruiten, zooals we in ons eerste artikel zegden, uit de lieurszwenkingen, den mislukten oogst, den duur der levens middelen en vooral de ontbinding der trusten, zal niet alleen ramp en ver nieling en ellende in Amerika brengen, maar tevens ook geheel do wereld en bijzonder de Europeesche landen aan doen. Daar het bijna zeker schijnt, dat wij de krisis in den loop van toekomend jaar zullen beleven, is het voor ieder mensch een plicht, op tijd on stond uit te zien naar reddingsmiddelen. Het gevaar afweren kunnen wij niet, maar de gevolgen zooveel mogelijk trachten te verzachten, dat kunnen wij en wat moeten wij daarvoor doen Werklieden, gaal in de vakverenigingen. Alleen staan in de verdediging is altijd slecht, men moet zich samen voegen, zich vereénigen, een lichaam en een ziel vormen om tegen den strijd in te gaan. Daar in de vereenigingen kan men best de toestanden bespreken, de noodige middelen gebruiken en de rampen en tegenspoeden bet meest verzachten. Daarom kunnen wij het onze werklieden niet genoeg op het harte drukken. Uwe plaats, vrienden, is in de vakvereeniging, in de krislene vakvereenigingwaar ge niet recht zinnigheid en ware liefde zult worden geholpen. Maar het is niet genoeg puur en simpel in eene vakvereeniging te zijn, ge moet deelmaken van eene wcrkloozenkas. Ieder van u, de beste zoowel als de minder bekwamen, kunnen en 't is bijna zeker, zullen eens zonder werk komen. Dan ook moet er geleefd en geëten worden en daartoe lioeft ge ondersteuning, welke maar alleen afdoende is te vinden en te krijgen als ge lid zijt eener werkloozenkas. De krisis welke ons nu te wachten staat en bijna zeker zal uitbreken, zal niet alleen eenige bedrijven aandoen, maar zij zal zich uitstrekken over heel de beschaafde wereld, en niet honderd duizenden werklieden werkloos stellen zooals dit het geval was in 1907 maar zij zal millioenen arbeiders treCën. En wij herhalen bet, niemand kan voor zien welke nijverheden er zullen wor den door aangetast. En zij die zich het sterkst wanen, zouden kunnen g gen worden gelijk het machtigste schip ten gruize wordt geslagen door een orkaan. Het komt er op aan te zorgen nu het nog tijd is. Laat het niet bij een ongeloovig schuddekoppen, laat Gods water niet over Gods akker loopen, alsof er achter vandaag geeno andere dagen meerkomén zullen. Gij hebt te zorgen voor een vast bestaan, niet alleen voor u, maar jvel meest voor de uwen, voor uwe vrouw en uwe kinde ren. Ge moet kunnen gerust leven voor den dag van morgen en dat gaat niet zoo gij u niet aansluit in eene vakver eeniging en geen lid wordt eener werk loozenkas. Wij doen een dringend beroep op de katholieke maatschappelijke wer kers, op onze priesters en leeken, op dat zij met den moed, welke eigen is aan de maatschappelijke wroeters, den toestand zouden kenbaar maken aan onze brave, kristene werklieden. Wij kunnen niets anders dan onze waarschuwing nog eens herhalen en we doen hét met de gevoelens der warmste toegenegenheid welke wij onze arbeiders toedragen. Knijpen wij onze oogen niet dicht voor liet gevaar, beschouwen en blikken wij hot vlak, regelrecht in het wezen, maar zorgen wij, en zorgen wij ook voor onze ken nissen en vrienden, dat zij zich voorbe reiden en wapenen om den aankomen den vreeselijken slag met de minste schokken mogelijk te doorstaan. Werklieden, wij hebben a in tijds verwittigd, aan u nu op uwe beurt de handen uit de mouw te steken en te... HANDELEN. ^erjairSfrcgen. 9 Aug us ti 1832. Huwelijk van Koning Leopold I met de prin ses Louisa-Maria van Orlèans, dochter van Lodewijk-Philippus, Koning van Frankrijk. 9 Augusti 1810. De afgezanten der Ver- eenigdeDuitsche mogendheden en van Frank rijk, ontvangen de toelating van het traktaat te beteekenen door hetwelk Engeland zich verbint diegene der oorlogvoerders te bestrij den welke den Belgischen bodem overtreden zou. 9 Augusli 1889. Wet op de werkmans woningen. ftSaai* Kongot Men. verzekert dat Koning Albert ook een bezoek aan on2e kolo nie zal brengen. Hij moet er onderhandelen met de besturen van den Kongo over zekere hervormingen die moeten toegepast worden. Eene lading van 100,000 frank muntstuk ken van 5 fr. 2 fr. 1 fr. en 50 centiemen, is verleden week uit Antwerpen naar Kongo verzonden. 0e toren van Rocholt. De loren is eindelijk zoo ver voortgeschoven dat hij op zijne juiste plaats staat. Nu moet men niet anders meer doen dan hem vast zetten en dan kan men aan de vergrooting der kerk be ginnen. Uit O|»r?ei®-Kongo wordt gemeld dat Mer Roelens, apostolisch vicaris van Opper-Kongo, erg ziek is. De vreemdelingen in België Het is ongelooflijk hoe groot het getal vreemdelingen is dal deze dagen België be zoekt. Natuurlijk is het de tentoonstelling van Brussel, welke ze aanlokt, doch terzei ver tijd is het eene goede zaak voor de hotelhouders en handelaars van alle steden. Het getal vreemdelingen die Brugge bezoeken, is dit jaar tienmaal grooterdan de andere jaren. Ook aan de bidplaatsen is er meer beweging dan ooit. Politiek in het leger, Elkeen weet dat 'het verboden is in het leger zich met politiek te bemoeien. De algemeene ver- eeniging der oud-officieren had ter gelegen heid der wetgevende kiezing van 22 Mei een manifest uitgegeven waarin men verzocht werd eene voorkeurstem te geven aan zeke ren gekenden liberalen kandidaat. De minis ter van oorlog komt aan de officieren van het leger in werkdadigen dienst te verineden voortaan nog deel te maken van deze veree- niging. Z. M. de Koning schijnt ook zijne hooge bescherming aan de sociëteit te Hebben ingetrokken. vloot een nieuwen kruiser te meer. Het is het grootste en verschrikkelijkste oorlogschip welk in de wereld bestaat. Het heeft eene lengte van 213 meters op 27m. breedte. De stoommachienen hebben 70.000 peer den kracht. De torens die de kanonnen bevatten zijn draaiend gemaakt,zoodat de vreeselffke{ tuigen naar alle zijden kunnen gekeerd worden Perzië.In Téhéran zijn een duizendtal soldalen in opstand gekomen omdat men hunne ver achter de solde niet betaald. Zij hebben barikaden opgesloten in de hovingen van Téhéran en weigeren hunne wapens neder te leggen. Frankrijk. De voorzitter der Fransche Republiek heeft nogmaals genade verleend. Ditmaal is het zekere Corbin van Solesmes, een terdood veroordeelde waarvan de straf gewijzigd wordt. Duitschland. Zaterdag zijn de feeste lijkheden begonnen ter herinnering van den 40" verjaardaq van den Duitsch-E ranschen oorlog. Te Wissenburg is een groote stoet gevormd, die zich begeven heeft naar de plaats waar een gedenhteehen is opgericht. Duitschland heeft nog twee oorlogsche pen aan Turkge verkocht. De Duitsche re geering zoekt zich te ontmaken van de oude om te beginnen van 1912 telhenjare een nieuw oorlogschip, gebouwd vólgens dé laat ste verbeteringen te doen van stapel loopen. FRANKRIJK Eene herkiezing:. M. Monp?ofit, die in de laatste Kamerver kiezingen gekozen werd, doch wiens kiezing groote Europeesche hoven. Hare gezondheid is ten andere veel verbeterd door haar ver blijf in de tropisch^streken. Nog eene vlootrevue. Na Amerika, Duitschland en Engeland, wil Italië ook eene vlootrevue houden. Deze zal gehouden worden in de Adriatischo zee, te Angers, met meer dan 2000 stemmen f deelnemen- meerderheid op zijnen ra dikalen tegenstrever. |Bet huwelijk van den hertog der Abruzzeri Da moord op da polioiaagentan te Parijs u Re?.d? veel1 ,er f °TOr hot I huwelijk van den hertog dor Abruzzen met de Renard, do slager, die Vrijdag namiddag j schatrijke Miss Elkius, dochter van eenen te Parijs don policieagent Peller doodde en Amerikaareschen miljardair. Nu eens werd den agent Ricard erg kwetste, heeft aan den-f het gerucht gelogenstraft en dan weer he- onderzoeksrechter verklaard, dat hij aijne fvestigd. 't Schijnt dat het nu toch tot con daad zeer betreurt en hij nooit iets tegen do huwelijk zal komen en dat de bekendmaking agenten gehad heeft. j. der verloving neg enkel eene kwestie van lijd Renard is erg gekwetst, ten gevolge der Izou zijn. bekomeno slagen. TURKYE Een andere kereldie den lof maakte van ji Een geschil met Frankrijk. Liabeuf en Renard, werd ook erg mishan- M M Ke;nach Picard, leden van het G I Fransch letterkundig geslicht van Athenen, Een drama op het paleis van Justitie fczijn te Kavala aangehouden, toen zij zich Mevr. Medaille, echtgenoote van eenen naar Thasos begaven, om cr eeno zending U Parijzer kunstschilder met wien zij thans in li voltrekken. echtscheidingsproces is, weigerde haar doch- ji Ondanks hunne protestatiën werden zij go- ter Ije aan haren echtgenoot toe te ver- fi ruimen tijd opgesloten. OOSTENRIJK Oudsheidskooper aangehouden. Een oudheidskooper van Parijs, Samuel Staatkundig Overzicht Zweden.Het vredeskongres is geëindigd De Egyptische gezant heeft gevraagd de Egyptische kwestie in de naaste vrede- vergadering te zien bespreken. De Poolsch'e afgeveerdigden drukken hun misnoegen uit omdat de belangen der Poloneezen in het Kongres niet besproken zijn. Het Vredeskon gres van 1911 zal te Rome gehouden wor den. Spanje. Heden Djnsdag stil het antwoord van het Vatikaan naar Spanje verzonden worden. Een Spaansche ^esonde- is persoonljh naar Rome komen onder handelen met den Staatssecretaris kardinaal Merry del Val vandaar heeft hij zich bij den Raad van buitengewone omstandigheden begeven. De Spaansche katholieken waren voornemens eene grootsche belooging in te richten te St.Sebastiaan. De regeering heeft deze belooging verboden. De katholieken hebben zonder verzet aan te teekenen hen ondertoorpen aan dit besluit. IntusschSn is er groote beweging en verplaatsing van troe pen, ten einde alle voorvallen te voorkomen. Engeland. in zijne krijgskoorts om aan hel hoofd te blijven der zeemachtheeft de Een Engelsch sphip komt te Antwerpen aan met 7 gekwetste matrozen. De Engelsche viermasterbark Dowanhill onder het bevel van kapitein Owens uit Sydney naar Ajitwerpen vertrokken, heeft een reisje gehaif, dat wellicht nooit uit hel geheugen der scheepslieden, die het mode- maakton, zal verdreven worden. Na eene reeks tempeesten, welke de be manning der Dowanhill erg; uitputten, bevond do bark zich op 25 Maart op 50°50 Zuider breedte en 111° Oosterlengte. De zee stond zeer hol en de wind loeide verschrikkelijk. Plotselings keerde do wind in cykloon, en kwam van West-Noord-West met vreeselijk geweld opzetten. De baren bereikten schrikwekkende hoogten, en het keeren van den wind was zoo plotselings, dat het schip op de zijde ge worpen werd. Het was met de Dowanhill en zijne beman ning gedaan... De scheepslieden hadden evenwel een blind vertrouwen in hunnen kapitein, eene oude zeerat die meer dan eens reeds zijne lieden uit noodlottige toestanden gered had. Zoo goed zij konden, klommen zij allen naar den achtersleven, om daar zijne bevelen te ontvangen. Kapitein Owens begreep dat er in deze ellendige positie slechts een redmiddel was. Een deel der zeilen moest prijs gegevón wor den. Zulks bracht ook het verlies van koord- werk enz. mede. Maar hoe zou men er toe geraken de ketens door te hakken... Het schip werd bijna gedurig onder de baren be graven eïTmen liep onophoudend gevaar ver pletterd of door de woeste zeo medegesleept te worden. Eenige moedige matrozen offerden zich op. Gelijktijdig zetten zij zich aan 't werken met een oorverdoovend gerucht, dat ver boven het geloei en gebulder van wind en baren gehoord werd, vlogen de kelens aan stukken. De zeilen waren los en aan flarden.... Het schip kwam wederom recht. Doch nu vertoonde zich een ander vreese lijk schouwspel aan de blikken van het ter neergeslagen scheepsvolk zeven matrozen lao-en met verbrijzelde ledematen op 'tdek.. Een hunner was het been op twee plaatsen gebroken en de beenen staken dwars door het vleesch... Wanneer kapitein Owens zijn schip weder om in orde gebracht had, deed hij de ge kwetsten in zijne kabien brengen, en met de middelen welke hij in de scheepskast vond, vermaakte hij de gekwetsten. Hij zette de breuken zoo goed ineen, dat toen het schip eenige dagen later te Queen- slown aankwam om er eenigen voorraad in te neihen, en een geneesheer aan boord ont boden werd, deze niet kon nalaten kapitein Owens geluk te wenschen om zijne heelkun dige kennissen. De gekwetst© matrozen werden voorzich tigheidshalve te Quecnstown achtergelaten en zijn thans allen genesea en eevds terug In dienst. trouwen. Zaterdag moest het drietal voor den vrede- Q rechter verschijnen en het meisje weigerde ty beslist haren vader te volgen. Woedend haalde de vader eenen revolver te voorschijn en loste verscheidene schoten op zijne vrouw, die zeer erg gekwetst werd. DUITSCHLAND. De Russische vorsten Eene bijzonder strenge waakzaamheid wordt ingerieht rond het kasteel van Fried- berg, in Hessen, waar de Russische vorsten eenigen tijd zullen doorbrengen. Vagel, is aangehouden toen hij aan het mu- zeum van Budapest een prachtig antiek stuk in email der 12 eeuw te koop aanbood. Het oud kunstwerk was te Gluny, Frank rijk gestolen. RUSLAND Ijsbergen op wandel De ijsbergen van Kasbeck zijn sinds eenige dagen aan het schuiven en bedreigen ver- t .7scheidone dorpen. De bevolking neemt voor- In eene afhankelijkheid van het kasteel U sorgen ora de streek te verlaten, wordt een heel leger detektieven gekazer- neerd, die het omliggende van het kasteel I e c o ora moetèn bewaken. I Zaterdag werden te St Petersburg 102 Het is ten andere schier onmogelijk het t?ieuw.e gevallen vermeld. 29 lijdere bezwe- kasteel te naderen. Allerwege zijn ijzePen hekkens aangebracht. De zware houten deur, is door eene groote ijzeren poort vervangen, waarachter nog eene ijzeren barreel is aangebracht. ken. Sinds het uitbreken der smetziekte zijn reeds 57,720 gevallen vastgesteld waarvan 25,564 eenen doodelijken afloop hadden. Liefdedrama. Graaf Potocki, 40 jaar oud, een groot Al de tvaterloopen en loopgrachten welke eigenaar van Polen heeft zich in Finland ge- 1.„.,1 zelfmoord, na de 17 jarige Anna Korotska met dolksteken gedood te hebben. Graaf aan het kasteel palen zijn van elektrische ij verwittigingsloestellen voorzien. De Kroonprins op reis. Het gewoon orgaan der rijkskanselarij, de Gazet van Noord-Duitschland meldt dtft de Kroonprins in de maand November aanstaande eene studiereis in het Oosten zal ondernemen. Hij zou bijzonderlijk Indië^ Japan en China bezoeken. Prins-toondichter Prins Hendrik van Pruisen, broeder van Potocki beminde het meisje doch gravin Potocki wilde van geene echtscheiding hooren. Verstrooide kanonniers Het artillerie-schooleskader van de vloot der Baltischo Zee, schietoefeningen moetende houden, richtte het vuur op de gemeente Koppel. Twee kanonballen vielen in de hovingen, !een andere vloog door eenen muur, juist boven een bedwaaruit de eigenaar van het huis juist was opgestaan. Andere kogels trof fen de kerk en richtten er oronto schade a matrozen. ENGELAND De misdaad van Londen. Men meldt uit Toronto dat Dr Grippen twaalf jaar geleden nog met eene andere vrouw in Kanada geleefd heeft en dat deze noch zijne eerste vrouw noch de tooneelspeel- ster was. Deze vrouw is ook spoorloos ver dwenen. Da zinneloosheid. Eene statistiek in de Daily News van Lon den verschenenbetoont dat het getal zinne- loozen in Engeland op onrustbarende wijze aangroeit. De statistiek meldt dat de vrouwen van boven de 65 jaar grootendeels zinneloos of kind8ch worden de mannen worden meest met zinneloosheid geslagen onder <5e35 jaren. Het blad geeft de ourzaak dier droeve kwaal niet op. De Koning van Spanje In gevaar. Terwijl de Koning van Spanje, in gezel schap van zijne schoonbroeders een boot tochtje deed op de Solent, is eenjnast gebro ken en bijna oï> AJfous Xin e-evallon. Nie mand werd gelukkigiijk gekwetst. Een zondvloed. Sinds vijf dagen regent het te Londen on ophoudend. Ook de omstreken der wereld stad deolen natuurlijk mede. Hel kamp van Bordon and Broxhead, is overstroomd en de soldaten moesten midden in den nacht grachten delven om het wator te laten wegloopen. ITALIË.1 Altijd op rala De hertogin Helena van Aoste, nauwelijks teruggekeerd van eene lange reis in Kongo maakt zich reeds gereed om in Oktober aan staande in Midden-Afrika de streek rond het meer Kivou en Boukoba te gaan bezoeken. De hertogin verkiest het leven in die dorre streken, ver boven de plichtplegingen der fen de kerk en richtten er groote schade aan. Eene paniek ontstond onder de bevolking. Een onderzoek is geopend. AZIË De toestand in Perzië Teheran is in staat van beleg verklaard. De openbare plaatsen zijn door de troepen en de gendarmen ingenomen. De oproerige Fi- daïs hebben zich in de omliggende hovingen verschanst en weigeren zich over te geven. Hun aanvoerder, Sattar Khan, eischt dc» betaling der achterstallige soldij vooraleer zjj hunne wapens inleveren. Daarop hebbon de reguliere troepen heel den omtrek waar de Fidaïs verschanst zitten, omsingeld. Een hevig gevecht wordt geleverd. De Duitsche en Turksche gezantschappen hebben gepoogd eene verzoening te bewer ken, doch het gouvernement hoeft geweigerd eischt de onvoorwaardelijke onderwerping der ministers. AFRIKA Do wreedheden van Mouley-Hafid Al de gevangenen j^an Pez-Dojedid, zijn op bevel van den sultan van Marokko in d© ijzers geklonken geworden. Talrijke gevangenen die poogden te ont snappen, werden aan do voeten opgehangen en gegeeseld» AMERIKA Eeno dillgoncio aangevallen Eene postkoets van Mogollon naar Silver- Cily (Nieuw Mexiko) rijdende, met 100,000 dollars goud» «Ur«n, is door struikroovers overvallen geworden. De voerman word ge dood en de staven medegenomen. De ban dieten lieten de zakken brieven onaange roerd liggen. Er wareu geene reizigers in do koet*. De beredenpolicle I» op -«öek gegaan en I heeft een deel van het goud teruggevonden.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1