Hoofd omhoog BUITENLAND. 'T EEN EN 'T ANDER Telefocn 114. a Wat blijft er nu te doen? De Luchtverovering Zestisnile jaargang ij' SOO. 77 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag «9 Oogs* 1910 ABONHESVIEHTEFJ s Zes maand 4 J^assk.-Een jaar g frjr:i8s. Inschrijving in alle poslbureelen en ten bureole dezes Kerkstraat, 9, Aalst. Bssfuup en E?edaüiSies Kerkstraat, 9, AALST 1" uitgaaf, 6 ure 's avonds H' 'JS Alle mededeelingen te zenden aan het bestuur der Volksstem 3. Van ftiiiSfeS-De Genii Kerkstraat, 9 Aalst. AANKONDIGINGEN j Kleine aankondigingen (1 tot 4 kleine rogels) o fr. 0.60 Aankondigingen (per kleine regel) r fr. 0.30 Finantiëele aankondigingen (per regel) o fr. 2, Reklamen, (per regel) Q fr. o Onder de nieuwstijdingen, (tweede blad) a c fr. 3.— Rechterlijke herstellingen (per regel) fr. 2.— O verlij dens, (por regel). fr. 2, De verschrikkelijke, onschatbare en betreurenswaardige ramp die verleden Zondag de blijde jubeldag van ganscb het Belgische Vaderland in enkele uren in een volslagen rouw veranderde, wordt in al de dagbladen van bet bin nenland en ook in al do groote bladen van het buitenland breedvoerig bespro ken .De studie van zoovele geleerden, gedurende zoovele jaren,het opbouwen en bijeenzamelen van die machtige kunstgewrochten, de vrucht van het eensgezind streven van duizenden va derlanders wordt daar plots vernietigd en do mensch is genoodzaakt machte loos het alvernielend element in zijne boosaardige werking aan te staren. Uit alle werelddeelen waren er nij verheden kwistig ten toon gespreid, uit allo landen kwamen er bezoekers naar de tentoonstelling, t'allen kante roemde men de bedrijvigheid van het Belgische volk, de grootheid van het volbrachte werk, de ontwikkeling van het maatschappelijk gebouw, den uit zonderlijken welstand van ons vader land. En inderdaad de tentoonstelling was als de spiegel die het beeld weerkaatste van gansch het Belgische volk, daar kon men het Belgische volk beschou wen en bestudeeren in zijne nijverheid, in zijnen handel, in zijnen landbouw, in zijn onderwijs, in zijne kunst, in zijne letteren, in zijne groote mannen, in zijn vurigste betrachting. De we reldtentoonstelling was de echte weer- galooze verheerlijking van wat ons volk is geworden in de laatste jaren. De Belgen waren trots op bun werk, zij wisten dat het hun land was dat dit wonder had verwezentlijkt en waaraan de vreemde volkeren hunne hulde kwamen brengen en hunne schatting betalen. En juist toen het voltrokken werk, bet hoogste punt moest bereiken van den buitengewonen bijval dien het reeds sedert maanden had genoten, toen kwam het verslindend vuur het reuzgngewrocht der Belgen als een kaartenspel dooreen werpen, niets achterlatende dan puin, droefheid, ellende en verslagenheid. De Duitsche dichter Schiller zegt Mit der Gefahr wachst der Mut on wij vullen bet aan en zeggen Het is in bet gevaar en in den tegenspoed dat men vooral de grootheid, de macht, de hoedanigheden kan schatten, die een volk bezit. De slag, boe wreed liij dan ook is, mag ons wel een oogenblik in mijmering laten en ons met eene droevige bedenking bekommerd laten, maar na dit eerste oogenblik van ver slagenheid, moet men met bedaardheid en kalmte en moed de ramp in de oogen durven zien. Nu eerst vooral komt het erop aan te werken om den tegenspoed te boven te geraken, nu moeten wij de vreemde volkeren kunnen toonen dat er in ons volk, energie, wilskracht huist en dat het waard is van dien bloei, eenig in de wereld, die het thans sedert zoovele jaren heelt mogen beleven. Richten wij dan het hoofd wederom fler omhoog in de lucht, brengen wij ons deel bij om de gevolgen dier onmetelijke ramp zooveel mogelijk te verzachten. Den ken wij nu aan de groote uitvinders in den loop der eeuwen, en die zoo dik wijls de vrucht van een gansche leven van werk en opsporing zagen vernielen en toch telkens weder herbegonnen met nog, krachtiger iever dan te voren nemen wij een voorbeeld aan de vlie gers, die hoewel zij hunne broeders ia de vliegkunst hunne stoute daden met de dood zien bekoopen, niettemin nog des anderendaags met meer stout heid de lucht zien doorklieven geden ken wij onze missionnarissen en zende lingen die soms jaren en jaren hebben gewroet, geleden en gezocht om een kerkje en een missiebuis op te richten, om het dan op het onverwachts door 't onweer, de overstrooming of de wil den te zien in gruis slagen, en hoe dan die wakkeren eorstvoorgoeddehanden aan 't werk slaan om het Verzwonden werk weder op te richten en nog meer uit te breiden. De ramp van Zondag is een natio nale ramp, die nationale ramp moet door eene nationale heropbeuring ge volgd worden, waar al de Belgen het zich als plicht zullen rekenen, aan mede te helpen. Wij deelen op het derde blad het plan der tentoonstelling mede, de puntige lijnen duidt aan wat er van de tentoonstelling is vernield en wat er van is recht gebleven. ¥ei*ja ringen.19 Augusti 1832 Intrede te Brussel, waar de cholera» heerscht, van Koning Leopold I on van Koningin Louiza-Maria. 19 Augusti 1906. Groote processie te Doornik ter gelegenheid van het H. Sakra- mentskongres. Huwelijk* Hot huwelijk van baro nes'Vaughan met baron Durieux dat Maan dag laatst moest plaats hebben is om onbe- ende redens plotselings uitgesteld. Na de inhuldiging der nieuwe veeartsschool van Anderlecht, heeft er eene belangrijke voordracht plaats jehad, over de eigenschappen welke de melk neet bezitten. Er werd beslist dat men de regeering zoude moeten aansporen, ten einde eon wakker toezicht in te richten in de koeistallen en melkerijen. De ongezonde stallen, welke zelden gewit worden en die onzuivere lucht bevatten, hebben een groot uitwerksel op de dieren welke er moeten in leven en bij gevolg ook op de hoedanigheid van de melk, die in zulke omstandigheden somtijds kiemen be vat van ziekten. Wij zijn insgelijks van gevoelen dat een Staatstoezicht hoogstnoodig Lag3gia. Alhoewel men tracht te Gent de liberalen en socialisten onder de vlag van het kartel te vereenigen is men nog ver van het oogenblik te begroeten, waarop zij aan elkander pollenhandjes zullen geven. Ferrery. Zooals men weet hadden de geuzen van den gemeenteraad van Gent met 16 stemmen tegen 12 beslist dat den naam van Ferrer zoude gegeven worden aan zekere openbare plaats der stad.. De gouver neur van Oost-Vlaanderen heeft deze beslis sing geschorst. Het is Z. M. de Koning die uitspraak zal moeten doen in dit geschil. Congres te Antwerpen. Bij koninklijk besluit van 4 Augustus 1910 is de heer Jacobs, procureur des konings te Ant werpen, benoemd tot ondervoorzitter van de commissie voor het voorbereiden van don vijf den zittijd van het internationaal congres dat in 1911 te Antwerpen zal bijeenkomen ter be spreking van de vraagstukken betreflende patroneering van ontslagenen en bescherming van zedelijk verwaarloosde kinderen. 83e groote sfedeei der we reld.Ziehier volgens de laatste officieele optellingen, het getal inwoners der grootste steden van de wereld. Londen,7,450,000; New-York,4,423,000; Parijs, 2,745,000; Chicago.2,166,000; Ber lijn, 2,103,000; Weenen, 2,021.000; St-Pe- tersburg,1550,000; Philadel phia1,533,000; Moskow, 1412,000; Buenos-Ayres, 1,147000; Calcutta,993,000: Bombay,987,000: Birmin gham,975,000; Hamburg.866,000; Glasgow, 860,000; Buda-Pest, 812,000; Liverpool, 763,000; Brussel (mot voorsteden,) 700,000; Kaïro,693,000: Manchester, 649,000; Rio de. Janeiro, 636,000. Lsföerafien, neemt aelatS Wij roepen geheel ernstig do aandacht der gentscho liberalen op'de houding barer pers. Indien zij van zin is de aanstaande onder handelingen voor het -kartel te doen misluk ken, dan doet zij het uitstekend. Na «La I^landre» is het nu de beurt aan «Vaderland»», om te spreken overliet kleri kaal socialistisch monsterverbond. ©©ede maatregel. Het Be stuur der Algemeene Spaar- en Lijfrentkas komt te beslissen dat van heden af den ouder dom van 20 jaren, vereischt voor welkdani- ge verzekeringen, gesteld is op 16 jaren. Er is ten andere ook besloten geworden, dat voortaan de verzekeringen op het leven' waarvan het bedrag de 200 fr. niet te boven gaat en die bestemd zijn om de onkosten van ziekte of van begrafenis te dekken, mogen aangegaan worden van den vijfjarigen leef tijd. Ter» herin roeping. Het is Zon dag, 21 Oogst, om 4 ure namiddag, dat in de groote zaal van de Oinquantenairehet prachtig Peter Benoit - Koncert zal plaats hebben. Staatkundig Overzicht Bulgarië. De verbitterde Bulgaren val len de Turken aan oceral icaar eene gele genheid zich voordoet. Zij hebben het huis van den Turhschen gouverneur te Uskula belegerd. Spanje. Uit Madrid zijn door den pau selijken gezant, Kardinaal Vico, tien pak ken documenten naar het Vatikaan gezon den. Binnen kort zal deze prelaat zich bij den II. Vader begeven, alwaar ook de aartsbisschop van Sevilla verwacht wordt. Eene encykliek zal door het Vatikaan aan de Spaansche bisschoppen gezonden worden. Oostenrijk. De graaf d'A er enthal, mi nister van Oostenrijk en de 'Iurksche groot vizier Hakki pachahebben een onderhoud gehad welk twee uren geduurd heeft. Eene nieuwe onderhandeling zal in de maand September plaats hebben. Frankrijk. De voorzitter der Fransche Republiek is uit Zwitserland teruggekeerd. Deze reis heeft op de Zuniserschc bevolking, die Frankrijk weinig genegen was ter ooi*-' zake der tolrechteneencn gelukkigen in druk gemaakt. Toch zal de voorzitter der Zwilsersche republiek geen tegenbezoek ge ven, daar dit strijdig is met de Zwitsersche gewoonten. Gedurende de reis naar Zwit serland heeft Mi Fallière? het officieel be richt ontvangen van twee groote rampen, die op denzelfden dag plaats hadden, deze van den brand der Fransche afdecling in de schrikkelijke spoorwegramp van Saujon. Chili. Men kondigt het overlijden aan van den voorzitter der Republiek van Chili. Signor Petro Montt is Dijnsdag avond om II ure ten gevolge eener beroerte gestorven. Turkyë. De Turschc leening geniet in Frankrijk den gewenschten bijval niet. Dc Franschen zien met leede oogen de vriend schapsbetrekkingen van Turkyë met Duitsch- land en Oostenrijk en dit is de reden dat zij nu zoo bereidwillig niet zijn om aan Turkyë het gevraagde kapitaal te bezorgen. Amerika. De schatkist van den Slaat Minesota heeft een overschot van meer dan twintig millioen. De gouwheer stelt voor de inwoners te'ontslaan van alle belastingen. De Roede van Frankrijk per vliepacbien De aankomst te Parijs van do deelnemers aan de Ronde van Frankrijk, nam te Parijs het uitzicht van een belangrijk sportfeest. Van af 3 uren 's morgends stonden talrijke groepen personen nabij do standplaatsen dor rijtuigen, en toen deze ter plaats kwamen, werden zij letterlijk door het publiek be stormd. Hot weder was prachtig. Geen windje was te bespeuren. Op het oefeningsplein van Issy-les-Mouli- neaux, waar de vliegers moesten aanlanden, was eene overgroote menigte samenge stroomd. Weldra werden berichten op het vliegplein aangeplakt, meldende de vertrekuren der vliegers te Amiens. Leblanc, de vermoedelijke overwinnaar, groote favori, was vertrokken om 5 ure 3 luitenant Letheux, om 5 ure 7 Aubrun, om 5 ure 9 Legagneux om 5 ure 15 luitenant Aquaviva, om 5 ure 17 luitenanten Gam- merman en Vuillerme om 5 ure 20 luitenant Bielovucie om 5 ure 32. Luitenant Lucas vertrok uit Salory en kwam to Amiens aan om 6 ure 35. Hij ver trok naderhand ook naar Parijs. De minister van oorlog, vergezeld van al de opperofficie- ren to Parijs verblijvend, was reeds vroeg op het plein van Issy-les-Moulineaux, waar do aankomst moest plaats hebben. Rond 6 ure 45 ziet men to Issy oen vlieger in do verte, hij nadert zeer snel, vliegt hoven den Eifleltoren en wendt zicht recht naar het vliegplein. Het is n. 22 Leblanc. Hij daalt neder om 6 ure 50 m. 2 s., begroet door de geestdriftige toejuichingen van het publiek, f Om 7 ure 10 verschijnt een ander vlieger. Deze is nog veel hooger dan Leblanc zoo even. Op 400 meters hoogte legt hij den motor stil en eene prachtige gestrekte vlucht daalt hij neder. Hot is juist 7 ure 13 m. 55 s. Het is Aubrun. Leblanc en Aubrun worden in triomf rondgedragen. Zij verklaarden zich meer op liun gemak te voelen in hun vliegtoestel, dan op de schouders hunner bewonderaars. Luitenant Cammerman met luitenant Vuil lerme is om 9 1/2 ure to Issy aangekomen. Beiden werden ook geestdriftig toegejuicht en door de krijgsoverheden geluk gewenscht. Legagneux komt om 11 ure 45 aan. Toen hij wilde landen, botst zijn toestel met geweld tegen den grond en het wordt gedeeltelijk verbrijzeld. De andere vliegers konden de reis niet eindigen. Eene vlucht Parijs-Londen. Een vlieger, de Amerikaan Moisant, die slechts 3 weken aan 't vliegen doet, is met zijnen mecanicien als gezel, op een een vlak ker vertrokken uit Parijs om Londen te be reiken. Hij moest eene eerste maal landen te Amiens, en eene tweede maal te Kalos. Dan vloog hij over het Kanaal en kwam gelukkig boven Tillmanstone. Beid vliegers leden echter zoo vreeselijk aan koude, dat zij nogmaals landden. Daar beidon erg ongesteld zijn, zouden zij eerst Donderdag hunne reis naar Londen, voortzetten. Moisant deed nu zijne vijfde reis. De ronde van Duitschland. Do vlucht Frankfort-Mamheim werd slechts door twee vliegers geëndigd Wiencziers in 25 minuten en Joannin in 33 minuten. Th el en is te Ilechtsheim moeten nederdalen daar een cylinder gebroken was. De vliegschool van kiewit. De prachtige vluchten worden thans ge daan door ridder de Laminne en M. Ver- schaeve, nog eon nieuweling. Deze laatste vloog 54 minuten met M. Georges Vinckon- bosch als passagier. Ridder de Laminne is naar het kamp van Beverloo gevlogen en deed er eene prachtige reeks vluchten met de officieren van liet regi ment gidsen. FRANKRIJK Misdadige aanslag. Uit Boyeux wordt gemeld dat men Dijns dag gepoogd heeft den sneltrein van Cher bourg to doen ontsporen. Do bedienden kon den in tijds 31 halken wegnemen, die gestolen waren in het magazijn en op de sporen waren neergelegd. Apachen. Een tiental Apachen, waarvan de oudste hoogstens 25 jaar kon zijn, hebben gisteren nacht in de rue Sl Sauveur te Parijs, eenen twist met revolvers uitgevochten. Toen de verschrikte bewoners der straat op het ge rucht der schoten aan hunne vensters ver schenen, zagen zij de bandieten vluchten, een der hunnen op het terrein achterlatend. Toen men hem wilde helpen, bemerkte men dat bij dood was. De policie vond in zijne zakken geen de minste aan wijziging over zijne identiteit. Van de moordenaars geen spoor. Ongelukken. De uitstapjes van 15 Augustus, van Mar seilles naar St0 Baume, zijn dit jaar geken merkt door twee ongelukken. Zekere C. van Marseille vroeg in eene herberg een verfris- schenden drankenmenschonk hem...vitriool. De toestand van don ongelukkige is hopeloos. M. Lang, juwelier van Marseille, is van den pic des béguinnes naar beneden gestort, en was op den slag dood. Door eene bom gedood. Te Sl-Sorlin (departement Drone) is een onbekende door eene bom, die hij voor een huis wilde leggen, aan stukken gescheurd en gedood. Aardbeving. Uit Moutiers wordt gemeld dat men in heel de streek Dijnsdag morgend te 7 ure 19 een zware schok van aardbeving heeft ge voeld, die omtrent 27 seconden heeft ge duurd. Vergiftigd. Eenige kinderen van St-Bouzaires, ver maakten zich met zeepblaasjos in de lucht te zenden. Do twee kleine jongentjes van den heer Grolóas, oud 4 en 5 jaren die waar schijnlijk een deel van het zeepsop hadden ingezwolgen, kregen krampen in den buik en stierven eenige uren later. Nog de spoorwegramp van Saujon Nu kent men de juiste oorzaak van de ramp. De gansche verantwoordelijkheid weegt op den signaal wachter Désafit, die vrije baan hud aangeduid, alhoewel den weg versperd was door den locomotief van den koopwarentrein, welke don pleziertrein kwam botsen. Désafit zal voor do rechtbank te verantwoorden hebben voor onvrijwillig den dood veroorzaakt te hebben aan 43 rei zigers en een groot getal personen to hebben gekwetst. De compagnie, want die lijn behoort niet aan den Franschen Staat, zal aan de familiq dor slachtoffers schadeloosstelling moeten betalen. DUITSCHLAND Gasontploffing te Kiel. In de gasfabriek van Kiel, ontplofte gister een zuiveringsloeslcl. Twee werkers werden gedood en vier zijn erg gewond geworden. Geld gestolen. Woensdag morgend zijn uit de postverzen ding van Forbach naar Kleinrossoln, twen geldzakken, de eene 50,000 en 30,000 mark inhoudende gestolen. Een onderzoek leidde tot de aanhouding van don voerman Rolland, die do zonding moest vervoeren. Alles is terug gevonden. Moord in een hotel. In het hotel De Witte Leeuw, te Nuren- berg, heeft een reiziger, die onder den naam llenry Dick, van Wurtzburg, was afgestapt, de moid, Betty Drescher, in zijne kamer ver-j moord. De schurk is kunnen vluchten. Hij logeerde reeds verscheidene malen in het hotel, doch men denkt dat hij een val- ;chon naam heeft opgegeven. OOSTENRIJK. Branden In Tirol To Gassensass, in Tirol, is brand uitge broken. In korten tijd waren tien huizen met' nevengebouwen in asch gelogd. De brand-] weer van de plaats en van naburige gemeen ten waren ter plaats. Veel kuurgastea ver trokken. Het schoone hotel aan de Karersee, is ins gelijks geheel door brand vernield. Het hotel was vol toeristen. De meesten konden enkel het leven redden. Eene Holiandscho dame heeft den voet gekroken. Anders werd ni©-' mand gekwetst. Het gerucht dat de koning der Belgen ia liofc I»otol -rcrl'locf is angogrooJ, 1. AJ. I/O- vond zich te Toblach. RUSLAND. De cholera. Sedert 'tbegin der cholorabesmettingvan dit jaar, zijn er 81,000 gevallen waargenomen. Do mijnwerkers van Zuid-Rusland ontvluch ten nog steeds de werkplaatsen uit vrees voor de cholera. De Russisch-Belgischo raijnmaat- schappij heeft hare hoogovens moeten uitdoo- ven, bij gebrek aan werklieden. Het gebrek aan kolen bedreigt ernstig de werkzaamheid der havens aan de zee van Azof en de Zwartt Zee. AFRIKA Vergiftigd Uit Gabes wordt gemeld Dinsdag werdoiY op 7 kilometers van Laskhire vier inboorlin gen uit Tunis, die paarden verkocht hadden, vergiftigd door een Arabisch inboorling, die hen 700 fr. ontstal. Naam en signalement van den inboorling zijn onbekend. Engelsch-lndiërs Men gaat aan de Kaap ook meer en meer de mededinging van den Engelsch-Indiër voelen. De kamer van koophandel te Kaap-, stad heeft in een besluit aangedrongen op eene wet, waarhij immigratie van Indiërs,, tenzij voor bijzondere doeleinden, wordt ver-j boden. Gedurig verdringen Engelsch-lndiërs,» zoo zegde men bij de beraadslaging, Euro- peesche winkeliers. Te Kaapstad zijn er, heele straten, waar vroeger blanken hun 1 zaak hadden, door Indiërs ingenomen. Daar-( bij werd er gewezen op hot gevaar voor da gezondheid, die or in do onreine woningen en manier van leven van de Indiërs ligt. i Gestrand Uit Tanger wordt gemold dat eene Engel- sche stoomboot gestrand is op Kaa.p Spartel, ingevolge don mist. Men kont dem naam vaa het schip niet. AMERIKA Burgemeester Gfuynor. Burgemeester Gaynor, van New-York, komt eiken dag wat verder van den rand van het graf, waar de Amerütaausche dagbladen hem gebracht hadden. liet gevaar voor bloed vergiftiging kan nu zachtjes aan als geweken beschouwd worden. Rufus Gaynor, eijn zoon, verwacht, dat hij het gasthuis binnen tien dagen zal kunnen verlaten en dat hij dan naar do Adirondacka zal gaan, om op zijn verhaal te komen. Hij denkt, dat zijn vador over eene maand zijn ambt weer zalkunnen aanvaarden. De wond-, meestors zijn hot nog niet onder elkander eens, of zij den kogel al of niet moeien uit snijden. Rijk geworden. Over eon vijftigtal jaren liet zekeren Mil ler-, van New-York aan elk zijnor kinderen 3,500 frank na. Dit geldt heeft zulke groote winst afgeworpen, bij middel van den handel dio zij dreven, dat hunne gezamentlijke for tuin nu 125 millioen frank bedraagt.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1