M: IDo T&ir&uci.ck in cio "VfT'ezreld'tezx'toozi.S'tellizi.S' 't& Brussel ÖQ d it. in werking werd gebracht door eenen kleinen dynamo, onderzocht. Het parket heeft het toestel aangeslagen. Nog de verantwoordelijkheid Woensdag werd in het Ministerie van Binnen- landsche Zaken eene vergadering gehouden,waaraan de heeren ministers Schollaert, Helleputte, Liebaert, De Landsheere en Staatsminister Beernaert tegen woordig waren. Algemeen was men van oordeel, dat de Staat niet verantwoordelijk kan gemaakt worden, noch in een enkel proces kan betrokken. De ministers waren ook van gedacht dat do Maat schappij der Tentoonstelling hoogstens voor het bedrag van haar maatschappelijk kapitaal, dus ten beloope van 2 miljoen franks kan betrokken worden. M. Beernaert, persoonlijk ondervraagd, zegde dat het Staatsbestuur niets «kan ten laste gelegd worden. De Staat was hier enkel toezichter en beschermer en in dat ambt kan hij niet vervolgd worden. Wat de maatschappij der tentoonstelling betreft, indien het bewezen wordt dat deze zich iets te ver wijten heeft door gebrek aan voorzorgen enz., zal zij aansprakelijk gemaakt worden. Het is de taak der experten en van het parket zulks vast te stellen. De beheerders kunnen slechts persoonlijk verant woordelijk gesteld worden, indien er voor hen per soonlijke schuld gevonden werd, doch zulks is hier het geval niet. M. Beernaert meent ook, dat hier dezelfde oor zaak moot gew eest zijn dan in den brand van den Bazar de la Charité te Parijs het gebruik van ve lumsvoor het versieren der zalen. Meer voorzorgen zijn noodig. In den gewonen tijd is do wacht dio bestendig in de Tentoonstelling opgericht is, voldoende, doch niet zoodra is er een ongewone toestand of daar blijkt reeds dat de wacht onvoldoende is. ïtfat er vernield Werd. Gisteren gaven wij de opsom ming van wat er nu nog in dö Brusselsche Tentoonstelling te zien is, van hetgeen gespaard bleef. Op hierbij zijnde plan tusschen de puntenlijnen geven wij op wat de vlammen ver slonden en vernield hebben De ingang der Belgische af- deeling, met een groot deel dezer afdeeling de afdeeling der Belgische Electriciteit do Engelsche afdeeling; het Fran- sche paviljoen der Voedings middelen het paviljoen van Parijs en Brussel-Kermis. liet vuur heeft ook op de Solbcsehlaan, tusschen de Bel gische en Fransche afdcelingen eene reeks Villas vernield. Deze waren echter in de Tentoonstelling niet begrepen en worden dus niet vermeld. De ware oorzaak van den brand Het parket zet zijn onder zoek nopens de oorzaken van den brand voort. Gisteren kwam het nog maals ter plaats. Het was vergezeld van ex perten die gelast waren zoo mogelijk do oorzaken van den ontzettenden brand vast to etellon. Deze experten waren Mijn- liecren Cayaerts, commandant der Brussolscho pompiers Welsch, kommandant der Gontsclie pompiers Alfrein, luitenant-kolonel dor genio Henrion, ingenienr-elektricicn der stad Luik en Rabozó, offi cier der genio. M. Gilet, fotograaf van hof parket, was gelast zichten van liet puin to nemen. Geen court-circuit of kortsluiting De veronderstelling dat eeno kortsluiting onstond moet wor den opgegeven. Dit blijkt uit eene mededeeling van het grootste belang wclko M. Le pere, overste van het postbu- reel in do Tentoonstelling, heeft afgelegd. M. Lepere heeft, schijnt het, Zondag avond om 8 uur 50, toen hij in zijn bureel was, door de ruiten eener deur, vlammen bemerkt plots opgaande met ongelooflijk geweld uit een stand, in do hal geplaatst, dicht nabij 't postbureel, waar tijdons den dag eenigè werken werden vervaardigd voor het publiek. Ten gevolge van deze be langrijke verklaring Hoeft het parket vermelde experten ont boden. Heft onderzoek der ex perten. Terwijl de magistraten en de experten zich nabij het puin wan den ouden hoofdingang der Tentoonstelling bevonden, kwam M. Acker, bouwkun dige der World's fair toe, en gaf juiste aanwijzingen over de plaats waar 't 't bureel van hei uitvoerend komit.eit was, waar 't postbureel en de ver schillende deuren die aldaar bestonden, gelegen waren. De magistraten en do expor ten begaven zich dan to mid den van het puin, achter den hoofdingang. Daar hebben zij lang een mechanisch brocheertoestel, Pompiers zijn er niet genoeg. En dan, men heeft er soldaten geplaatst die in geval van brand of andere ongelukken weinig of geene hulp kunnen bieden. Hadde men Zondag avond een handvol soldaten der genie gehad, onder het hevel van eenen onder officier, deze zouden wel handelend opgetreden zijn, 't een of 't ander doen springen hebben, en zoo in eens de vlammen gestuit hebben. Nu moesten de soldaten de wacht houden om het plunderen te beletten en in de bluschwerken konden zij weinig goed werk verrichten. Toen de kanonniers ter plaats waren gekomen en den planken vloer van de Internationale zaal weg kapten, nabij de Fransche en Italiaanscho afdcelin gen, konden zij het vuur stuitten. 't Is hetgeen van eerst af zou moeten gedaan ge weest zijn. Men denkt dat eene afdeeling geniesoldaten nu bestendig in den omtrek der Tentoonstelling zal ge legerd worden. De deelneming van Holland. Onze Noorderburen geven ons op waarlijk edele manier een blijk hunner deelneming in do nationale Belgische ramp. Aan hun paviljoen, hebben zij de Nederlandsche vlag half-top gehangen. De talrijke bezoekers die in de laatste dagen de Tentoonstelling bezochten, waren door die roerende handelwijze diep getroffen. De herinrichting der vernielde afdeelingen. Al de vernielde afdeelingen zullon binnen weinige dagen heropend worden in andere lokalen. De stad Luik heeft haar paviljoen ook aangebo den. De Engelsche afdeeling zal in eene andere zaal opgericht worden, alsook do Belgische. Do Fransche en Italiaansche afdeelingen zullen morgen wederom open zijn.

De Volksstem | 1910 | | pagina 3