Hel Ei van Colombus. De brand AGB3L.AD 'T EEN EN 'T ANDER Taft on Roosevelt De eereprijskamp Oer Beiaardiers te Meclieien Het Staatsblad ia lis Wereldtentoonstelling 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 24 Oogst 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 fraaken. Een jaar 8 franken. Inschrijving 111 alle postbureelen van het land. TWEEDE UITG, 7 uren Zestiende jaargang n' 800. 81 BUREELEN TE BRUSSEL 230, Naachtschen Steenweg, 230* TE AALST kerkstraat, 0 Telefoon 114. BestuurderJ, Van Nuffel'De Gendt. Kt. aank.Tl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (grooto regel) fr. 1,00 4® bladz. (grooto regel) fr. 0,60 Financ. aankou. (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Voor alle aankontmglvoex, zich wenden E. TAMINSAU, 217, de «VSérocfestraat, Brussel. AANKONDIGINGEN Nu de ijsalijke ramp over de Belgi- ■seho Wereldtentoonstelling' is neerge komen, worden er allerhande veron- jstellingen gemaakt en bedenkingen geópperd waarvan sommige misschien reden van bestaan hebben, maar waar van de meesten ongetwijfeld niet op het gepast uur verschijnen. De Wereld tentoonstelling, die naar het schrijven en bevestigen van alle bevoegde man nen de schoonste is welke ooit een land heeft opgericht, de tentoonstelling voldeed niet aan al de vereischteu. Welk werk door racnschenlianden ver richt, bereikte ooit de volmaaktheid en welk werk j!al die volmaaktheid ooit bereiken? Men weet eigenlijk niet welke de wezenlijke oorzaak i.s van don brand. De kortsluiting, welke men eerst vermoedde heelt zich met voorgedaan en toch gaan er hier en daar naar aanleiding van dit voorval Stemmen op tegen tiet gebruik der elektrioke drijfkracht in eerie, tentoon stelling, hoepel de electriciteit geen schuld heeft aan de oorzaak dezer ramp. Mogelijk is ze toe te schrijven aan de onvoorzichtigheid van een onbekenden rooker. Maar waar en wanneer zal men die onvoorzichtigheden kunnen beletten in zulken ongemeenen volks- drang immers men mag niet uitliet oog verliezen dat er den Zondag van de ramp nagenoeg 150,000 personen de tentoonstelling hebben bezocht. Men spreekt over het oprichten van afzonderlijke hallen; ieder land diene alzoo zijne eigene aldeeling,zijne eigene gebouwen en inrichtingen te bezitten. Welnu, rechtuit gesproken, wij kun nen dat gedacht tocli niet goedkeuren. Het aantrekkelijkste, het schoonste van de gansclie lentoonsselling voor de overgroote meerderheid der bezoekei-s, was toch zeker die prachtige aan blik, in die. grootsche gebouwen. Ons dunkt moest dat ziclit uit de tentoon stelling verdwijnen, zij zou een groot deel, zooniet het grootste deel van ha ren bijval, ol toch zeker van hare aan trekkelijkheid verliezen. Wij vinden dat we thans zoo plots niet mogen omkeeren in ons oordeel over de overheerlijke wereldtentoon stelling, nu een betreurensweerdig voorval dit reuzenwerk gedeeltelijk is komen vernielen. Wat we vooral af keuren, het zijn die persoonlijke aan randingen,of toch die persoonlijke zin spelingen en aantijgingen tegen de in richters van de wereldtentoonstelling. Weihoe, die mannen hebben al gedaan wat mogelijk is om de tentoonstelling te doen gelukken cn zo waren er in ge slaagd, ware do noodlottige gebeurte nis achterwege gebleven, en thans nu die inrichters toch ook wel het schoon ste van hun werk zien verslonden wor den, nu zij een der eersten zijn, die zoo niet stoffelijk, dan toch zedelijk lijden onder dezen droeven toestand,nu meer als te voren, vinden wij dat die mannen behoefte hebben om door alle Belgen te worden bijgestaan en aange moedigd om het vernielde werk m de mate van het mogelijke lo herstellen. Wij doelen het gedacht dat men a] mor; doen wat zedelijker wijze noodig is mo oJlce ramp te voorkomen, maar dan diene men zulks niet achter de schennen te vezelen, maar behoort men het luidop te zeggen als hel nog tijd is. We weten wel dal het gemakkelijk is als men maar te pralen" heeft. Doch, eens dat men 'zelf persoonlijk voor '1 bsoltjo staat, dan veranderen de pa pieren. 't Is liet gelijk eene moeder die haar fcindjo komt to verliezen. Ah ware ik piet mijn klnrl naar genen geneesheer gegaan, of ware ik wat vroeger go- gaan, of had ik zus of zoo gedaan, het ware niet gestorven En toch, wie weet, ware het dan nog niet slechter afgeloopen Wij betreuren die Belgische ramp, wij betreuren ze diep, maar alvorens ons vonnis ongenadig uit te spreken, deden we misschien best ons zelve eens te raadplegen en te vragen Waren wij iu hunne plaats geweest, zouden wij wel met zekerheid mogen zeggen, dat zulke ramp zich niet zoude hebben voorgedaan 1 En nog eens zeggen wij :goede raad dient gegeven niet nu, maar vóór den tijd en er hoeft dan niet heimelijk maar openlijk over gesproken en ge schreven te worden. UerjariftgSBai Hevige schrik in de omstreken der Hoogstraat te Brussel. Men strooit het nieuws uit dat do Hallepoort van aanzienlijke behoeften van poeder voorzien is. M. Verhaegho doet daarover eene onder vraging in de Kamer Generaal do Liens, mi nister van oorlog, antwoordt dat de Halle poort slechts eene onbeduidende hoeveelheid van kardoezen bevat, Het getaB 07 e» de familie 'Bona Be lettors, don naam Napoleon Bonaparte vormende, zijn ten ge- ialjê van 17. Napoleon II werd geboren in 1808, waar van do samengetelde cijfers ons ook 17 ge ven Keizerin Eugenia werd geboren in 1820, jaartal waarvan de samengestelde cijfers, evenals van haar huwelijk, 185*3, ook 17 ^even Van 1853, tot 1870 verliepen er 17 jaar. Napoleon do IV was bij de dood van zijnen vader, slechts 17 jaar oud. Hij bezweek in Afrika, aan de gevolgen van 17 lanssteken hem door de Zoulous toegebracht. Rons Victor Bonaparte werd geboren in 1862, wat samengesteld ons wederom 17 geoft. Bij do dood van Napoleon IV was hij 17 jaar oud. (Jnderaijzepsvergadering. De katholieke onderwijzers van het arron dissement Audenaarde, hebben Zondag na middag eene vergadering gehouden. Met algemeene stemmen hebben zij beslist een stelsel te bestrijden, voorgesteld door een zekeren bond, dat het gebruik van school- bons zoude willen invoeren. Be geBdstufckesi in BCongo. Tot hiertoe geschiede nog alles door ruiling. Nu komt bet geld in den handel cn de staats bedienden van den Kongo trekken nu bun loon in klinkenden munt. Op de markt bezien de inlanders de nïckelslukkcn van 10 cen tiemen met mistrouwen. Doch met den tijd zal dit wel in de gewoonten komen. Het tientallig stelsel van maten en ge wichten komt ook in den Kongo ingevoerd te worden. Ks*edïei wan 50 miiSïoen. De regeering zal een krediet vragen van 50 inillioen om nieuwe locomotieven, goederen wagens, rijtuigen voor reizigers enz. lekoo- pen. (spoafe wSóetggspajskastrap, In 1911 zal er een groole vliegprijskamp lilaals hebben. De af te leggen weg is Parijs, Berlijn, Brussel, Londen, Parijs. Er zijn reeds voor 200,000 fr. prijzen uitgeloofd. Bezoek aan Konansjsn Wsl- iieltnina. Het is den 15"en, 10'"° en 17ceu September, dat ons Vorstenpaar hun officieel bezoek aan Nederland zullen doen, VliegRiactiieiien. Do Fransche fabrikanten van vliegmachienen zijn overlast van werk. Reeds zijn er 800 toestellen afge maakt, doch alle dagen komen er bestellin- gen bij, zoodat er nog wel duizend tever- veerdigen zijn. Tot hiertoe hebben wij over onze streken nog geene vliegers zien voorbij snellen, doch binnen eenigon tijd zullen zij in zulk groot getal de lucht doorklieven, dat wij ons do moeite niet zullen geven, nog omhoog te zien. £3aar» Heden D ij-na- dag heeft Kardinaal Vanutelli België door reisd. Hij is O]» weg fi- ar Engeland alwaar hij zal inschepen voor Kanada om het Hei-1 lig Sakramenlskongres van Monlréal voor te zitten. De prins de Croy, pastoor-deken van Ber gen. wachtte te Brussel den kardinaal om gezamenlijk do reis naar Kanada voort te zelleD. Staatkundig Overzicht Spanje. De Epoca bevat een belangrijk artikel, dat eene groots verandering brengt in den polit Leken toestand. De Epoca is het orgaan van Mr. Maura, den leider der be houdsgezinde partijDit artikel steunt min of meer den Kabinetsoverste Canalejas. In hetzelfde artikel raadt men het Valihaan aan geen gehoor te geven aan zekere over- dreverte berichten, als zouden de Spaansche ■heken op hel punt zijn in het harnas te *gm.nyeu om iot hst uiterst toe eenen gods dienstoorlog te. volvoeren. Neen, roept de Epoca uitde ko.thohehen, begeren den wede en de overeenkomst en men zal er toe ge raken Heeft M. Maura, toegevingen in de zaak van Al. Co. onlcjas 'ontvangen 'i 'lis hetgeen later zal bi-j ken. De laatste berichten melden ons dat hei artikel rei -schenen in de Epoca in -niets de gevoelens verraadt van MMauradaar hij ganseh weerad is aan dit artikel. Nicaragua. M. Madriz heeft zijn out slag als voorzitter der republiek van Nicara gua gegeven. M. José Estrade, broeder vic den leider der revolutie, is tot president uit geroepen. Madriz en zijne familie zijn ge vlucht. IIel leger van Estrado vervolgt hen en bevindt zich voor Managua. Madriz zoekt het buitenland le bereiken. Het Staatsblad van Washington kondigt de overioinning aan der revolutionnairen. Rusland. De Russische regeering heep verzet aangeteekend tegen eene erge grens- schennis door de Turken gepleegd.. Zij hebben namenljk de Perzische wacht aangevallen en er verscheidene onder hen gedood. Polen. De keizer en de keizerin var Duitschland zijn op het oogenblik in Polen, uil de redevoeringen door den keizer uitge sprokenblijkt dat er toeinig verandering u venoachlen is in den toestand der Polen. Portugaal. Het smeulend vuur van den oproer is loederom als vlam opgeschoten. Men heeft een kornplot ontdekt, tegen de Portugeesche regeiring gericht. liet leger zoowel Ier zee als ten lande, is opgeroepen. Het Portugeesch gouvernement weigert dit meuios te bevestigen, doch de Portugeesche bladen geven breedvoerige uitleggingen. Roosevelt was eeno klopjacht gaan hou den in Afrika, maar hij had, naar liet schijnt, een ervaren jager gehuurd, die in zijne plaats het wild neervelde en waarvan hij dan do pluimen op don hoed stak. Na die klop jacht bezocht hij Egypte cn kwam dan in de bijzonderste landen van Europa om toege juicht te cordon. Zijn zoon heeft in de een voudigste woorden het schoonste portret van Roosevelt geschilderd: Is mijn vader op eene bruiloft, zoo zegt de zoon, dan zou hij ei- bruid willen zijn, worden er bij een doode lijkredenen, dat natuurlijk lofredenen moe ten zijn, uitgesproken dan zou hij den doode willen wezen. Rot "ouin 1912 gaarne terug Voorzitter du opabliek worden en Taft zou het willen blijven. Daaruit vloeii van zelf dat er tusschen die twee mannen in nerlijke strijd en naijver bestaan. Roosevelt meende over eenigo dagen voorzitter van de Republikeinsche Conventie te worden geko zen hij viel door de mand. M. Sherman werd als dusdanig uitgeroepen. De vrienden van Iloosevelt zijn erover ontstemd en zullen nu hun uiterste best doen om Roosevelt er toch door te krijgen. Van den anderen kant sla gen de democraten munt uit de verdeeldheid der Republikeinen... Nu wordt er overge briefd dat Taft en Roosevelt beiden op kies- rondegaan. Dat belooft echt Amerikaanscb te worden en ook stukken van menschen te zullen kosten. Op geld zal er natuurlijk niet gezien worden. Hoe die strijd zal afloopen is lot limrloe nog tamelijk moeilijk zoo niet on mogelijk te voorzien. Maandag namiddag om 4 1/2 ure begon de eereprijskamp. Ondanks den regen stond eene dichte volksmenigte op de plaatsen, waar het klok kenspel goed gehoord werd. De zes kampers moesten twee stukken gaar keus en de Andante Cantabile, door den voorzitter der jury, M. Jef Denyn, voor den prijskamp geschreven, uitvoeren. M. Alfons Rolliers, van St Nikolaas, laat zich do eerste liooren. Hij speelt Les Cloches de Corne- ville - en liet Lied van den Smid v - i Audolhof. M. Fernaud Redoute, van Ber gen, geeft La Voix des Chênea en Les jPêcheurs de Perle3 M Jules Van den Plas, van Leuven, geeft de Préludes van Tan den Ghevrt en a L'Enciume van Par- low. M. Emiel Verrees, van Turnhout, speelt Les Rameaux van Fa ure, Quand l'oiseau chante van Tagliafico en Cavale- ria Ruslicana M. Schynkel, van Oude naarde, speelt eene marsch van Alfons Mailjy en La Prière d'Elisabelh M. Karei De Mette, van Aalst, voert de Audanle de la symphonie de Haydn, en Le Doux Pays, oii Deunt l'Oranger, uit Mignon - op. Wederom wordt deze warm toegejuicht. Na eene lange beraadslaging wordt om 8 ure 's avonds, de volgende uitslag uilgeroo pen le prijs, M. Jules Van de Plas, van Leu ven, oud-leerling van Jef Denyn 2e M. Rol'* liers, van Sl Nikolaas, oud-leerling van Jef Denyn 3e prijs M. Fernand Redoute, van Bergen, oud-leerling van Jef Denyn -1" M. Karei De Mette, beiaardier des Konings, te Aalst 5e M. Schynkel, van Audenaardv. oud-leerling van M. De Mette G° M. Ver rees, van Turnhout, oud-leerling van Jef Denyn. 'l Zijii «Jus drie oud-loerliDgon van den voorzitter der jury, die zich volgens de jury meest onderscheiden hebben. Na deu einduitslag wordt de prijs des Konings toegekend aan Alfons Rolliers do 2e prijs aan Fernand Redoute en eene eer volle melding aan M. Van de Plas, van Leu ven. 23 Oogst Het Staatsblad kondigt den tekst af der wet, de internationale overeenkomst voor de bescherming der letterkundige en artistieke werken, te Berlijn gesloten op 13 November 1908, goedkeurende. Rechtstreeksche belastingen accynzen en douanen. MM. Douven en Badoux, onder bureeloversten, worden bureeloversten be noemd MM. Counet en Van den Dungen. eerste klerken, worden onderbureeloverslen benoemd. M. Bruaux, ontvanger der accynzen te Antwerpen (2 wijk) wordt ontvanger der rechtstreeksche belastingen benoemd te Ant werpen (6 wijk) M. Tollenaer, ontvanger der rechtstreeksche belastingen en accynzen le Hooglede, wordt te Kruishoutem benoemd; M. Damien, id. id. te Avelgem, wordt te Zwevegem benoemd M. Bertrand, id. id. le Ninove, wordt te Nazareth benoemd M. Hofman, id. id. tePillem, wordt te Wakken benoemd M. Scoliy 1° klerk bij hot beheer te Gent, wordt te Piltem benoemd M. De Geeter, verificatein der douanen, te Antwer pen, wordt ontvanger benoemd te Oost- Vleteren M. De Welle, klerk van 1° klas in het provinciaal beheer van Antwerpen, wordt ontvanger benoemd te Kortomarch M. Vanhove, id. id. van Oost-Vlaanderen, wordt te Hersselt benoemd. Enregistrement en domeinen. M Ealeman, ontvanger der domeinen te Antwerpen, wordt ontvanger der burgerlijke akten benoemd te Antwerpen-Zuid. Arrondissementskommissaris.Mijnheer Goethals, advokaat, is arrondissements commissaris benoemd to Korlrijk, in vervan gingvan M. Reynaert, ontslaggever. In-en doorvoer van Engelsch vee.Daar het bestaan van mond- en klauwzeer in En geland is vastgesteld geworden, is tot verde re schikking, de in- en doorvoer verboden van runden, schapen en varkens, herkomstig van Engeland. De rechtstreeksche doorvoer van deze dieren, zal, desgevallende, enkel mogen geschieden per spoor in met lood ge sloten wagens en zonder overlading onder- wege. Koloniale wetgeving. Het Staatsblad deelt het Koninklijk Besluit mede, waardoor het tiendeelig metriek stelsel van gewichten en maten in heel do uitgestrektheid der kolo nie toegepast wordt. Ook het dekreet over de overeenkomst tot dienstverhuring en werving van arbeiders in de kolonie is verschenen. TE1 332=ïl"CJ" SS£11Li. In den gemeenteraad van Elsene. Ten gevolge eener betwisting, ontstaan tusschen de verschillige pompierkorpsen die aan de reddingswerken geholpen hebben, heeft eene bespreking plaats gehad in den gemeenteraad van Elsene. M. Durav heeft er op aangedrongen, dat de pompiers van Elsene, met huune auto- pomp ck> eerste ter plaats waren en dat zij, wegens hun moedig optredon, de gelukwen- sclien ontvangen hebben van de Fransche en Engelsche algemeene kornmissarissen. Uitleggende, waarbij het kwam» dat de pompiers van Elsene niet met meer vrucht konden werken, verklaarde M. Duray dat op het oogenblik dat do pompiers boven op het terras kwamen, er geen enkele ande re le zien was. De pompiers van Brussel hadden juist hunne lansen op den dichtst hij zij nden watering geplaatst. Daar was echter geene drukking genoeg. De bevelhebber der pompiers van Elsene vroeg alsdan aan de pompiers van Brussel hem die watering af Le slaan, om er do auto- pomp op lo plaatsen. Hij liep eene weigering op en alsdan nam hij bel besluit in Brussel-Kermis te trekken, om daar den vooruil gang der vlammen te stuiten. Ongelukkiglijk moest hij tien minuten wer ken, om de barreden te verwijderen, welke den ingang van Brussel-Kermis belemmerden. De voorzorgen De burgemeester van Elsene beeft" ook verklaard, dat hot gemeentebestuur zich groote opofferingen getroost heuft, zooals de aankoop eener auto-pomp, het inrichten van een bijzonder pompierskorps van 35 man enz. Jammer is hel och ter, to moeten vaststel len, dat do waterleidingen van Brussel niet kondon gebruikt wordeu door de pompiers der voorsteden, daar deze eeno groolere door snede hadden dan do gewone waterleidin gen. Na den brand van het Hotel Métropole, in de Tentoonstelling-, had Elsene een geheel stelsel verbindsels aangekocht, om al de wa- termonden der Tentoonstelling te kunnen gebruiken. Do drukking Do waterleiding van Elsene voorziet, eene normaio drukking van 4 1/2 atmosfeeren. Indien er nu geeue drukking was, dan kan zulks enkel voorkomen door het groot getal lansen, welke in werking gebracht werden. Daarom zou het gebruik der auto-pomp liier hoogst noodzakelijk geweest zijn. Een wijs besluit Ten slotte werd in don gemeenteraad van Elsene voorgesteld, al de voorsteden van Brussel te verzoeken, drie afgevaardigden to benoemen, welke eene intercommunale com missie zoudon vormen, om de eenmaking van sommige diensten te onderzoeken. Dq diefstallen en het onderzoek in do kazernen M. Oscarus dor Turksche afdeeling, heeft de politie verwittigd dat hom tijdens den brand voor omstreeks 2,500 frank kostbaar heden waren ontvreemd. De heeren gebroeders Laventuro, juwe liers te Parijs, werden bestolen voor onge veer 20,000 frank, terwijl een ander juwe lier 't verdwijnen vaststelde van 2 gouden hemdsknoopjes met paarlen, ter waarde van 3,000 fr. Op hooger bevel kregen de bevelhebbers in de kazernen Zaterdag order aldaar een nauw keurig onderzoek in te stellen. Zondag ge schiedde dit onderzoek. Niemand werd daar van uitgesloten. Enkele soldaten werden in 't bezit gevon den van kostbaarheden, voortkomende van stands uit de Tentoonstelling deze voor werpen zijn aangeslagen. Er zijn slechts zeer weinige schuldigen. Dezo zullen moeten ver schijnen voor eene gerechterlijke commissie bestaande uit den kapitein-bevelhebber Deis- ser, der grenadiers, luitenant Leboux, van do karabiniers, kapitein Van Langendonck en li''' -ant graaf de Meeus, van het 1® gidsen. Eene nieuwe Inhuldiging Het Uitvoerend Komiteit heeft de teoke- ningen en plannen van den nieuwen voorge vel,aan al onze konsuls en aan al do Belgische Vereenigingen in het Buitenland gozondon. Eene nieuwe inhuldiging zal gehouden wor den. Van nu af hebben Koning Albert en Ko ningin Elisabeth beloofd deze feesten te zul len bijwonen. De feesten zullen denzelfden luister heb ben als deze der maand April laatstleden. De Tombola. De bezitters van loten welke in eene voor gaande trekking prijs wonnen, zullen natuur lijk niets verliezen door den brand. Do reeds aangekochte prijzen welke ver nield werden, zullen vervangen worden. Voor het aankoopen van prijzen, zal een KoninklijkBesluilaan de volraachlhebbendon toelatfjn, ook le gaan koopen bij dozen dia bunnen stand in de tentoonstelling niet meer zullen vernieuwen, vermits zij toch aan da tentoonstelling deel genomon hebben. In Brussel-Kermis Men zou zeggen dat het in Bruasel-Korrtiia spookt. Van Zondag avond, tot Maandag na middag, zijn de geraamten van 15 huizon als uit den grond opgerezen. En door bet ge brekkig licht, kon men dan nog niet door werken. Verscheidene dezer huizen zijn reeds onder dak. Uitgenomen op de plaats waar het Luna Park stond, zal weldra niets meer de vreesolijko brandramp herinneren.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1