De honden van Gonstanfinspe! 'T EEN EN 'T ANDER Zesliende jaargang n' 800. 82 Donderdag 25 Oogst 1910 33iLG-BLiLI3 PE GiOOTSTEOEN Op zoek naar den Noordpool. DE VOLKSSTEM Het Staatsblad DE BRAND in de Wereldtentoonstelling te Brussel 2 CENTIEMEN HÉT NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. BUREELEN AANKONDIGINGEN TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. TE AALST Kerkstraat Telefoon 114. Bestuurder TE BRUSSEL Kaachtschen Steenweg, 230, Van Nuffel-De Gendt. 230. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3° bladx. (groots regel) fr. 1,00 4® bladx. (groots regel) fr. 0,60 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perregol) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, herstel!. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (por regel) fr. 2,00' Voor alle aankondigingen, zich wk.ydrn E. TAM1NIAU, 217, de Mérodeetraat, Brussel. Van tijd tot tijd laten sommige or ganen uit iedere partij een galm hooren, waaruit duidelijk is op te maken dat zij geneigd zijn de voorge- borchten van de groote steden met die steden zelf te versmelten. Dit zou namentlijk het geval zijn te Brussel, te Antwerpen, te Gent, te Luik en te Charleroi. Als men die organen leest, dan zou meu zeggen dat die samensmelting alleenlijk geeischt wordt met het ooL op het algemeen, op het hooger belang der bevolking. Maar als men wat die per in de zaak gaat, dan ziet men al spoedig dat juist de dagbladen, of wel de personen die een overwegenden rol spelen in die bladen, joist bladen en personen zijn uit die grootsteden. Daarentegen zijn de meeste organen uit de voorsteden en de belanghebben den uit deze belangrijke gemeenten tegen de versmelting met de stad zelve. Zij eischen hun zelfbeheer, hun zelf standig gemeentelijk bestaan. Wonder komt het al gelijk voor, dat bladen die anders zoo bard op schan daal roepen, als er een vinger aan de vrije rechten der gemeenten wordt ge raakt, ef als ze eenvoudig meenen dat er aanslag is op die gemeenterechten, dat thans die bladen dat recht zoolicht tnet de voeten treden. De eenige oorzaak van die dubbel zinnigheid, is bet eigen belang dat in die zaken den grootsten rol speelt, bier op politiek gebied, daar op be stuurlijk ol economiek gebied. Sommige diensten van de grootste den met de voorsleden konden wel is waar met elkander in overeenstem ming gebracht worden, zoodanig dat do eene inrichting de andere kwam volmaken. Maar de diensten met elkan der doen samenwerken of ze goed en wel samensmelten, daarin ligt er een •groot verschil. De gemeenten of ze nu in de nabijheid van een groot centrum liggen of niet, hebben rechten op eigen bestaan verworven, en wij vinden het heel verstaanbaar dat de besturen dier gemeenten die rechten staande houden. Overigens wanneer al te groote uit gestrektheden onder eene macht wor den geplaatst, dan worden er al te gemakkelijk plaatsen vergeten en wor den er andere al te zeer bevoordeeligd. Ondertusschen blijft het immer be langwekkend de verschillende meenin gen over dit hangend punt te hooren uiteenzetten en ze te overwegen. We vinden er tot hiertoe maar oene groote begeerte in, eene begeerte die van ouds af gekend is en die hierin bestaat, dat de groeten steeds kieren om de kleineren in te slikken. Over een paar dagen heeft de ge meenteraad van eeno der voorsteden van Brussel eenparig oen voorstel ge stemd om uit iederen gemeenteraad der voorsteden van Brussel 3 afgevaardig den te benoemen ten einde een komi- teit to vormen. Dit komiteit zou gelast worden de middelen en do mogelijk heid te onderzoeken de bijzonderste diensten der verschillende gemeenten te doen samenwerken, maar in geen geval te dulden dat de gemeenten een voudig door Brussel zouden worden ingepalmd. Zulke inrichting, wanneer Ze 'op goeden grondslag wordt opge bouwd, zal veel licht in de zaak bren- ;en en door hare werking de argumen- :n tegen het 'bestaan dor voorsteden, wel doen verdwijnen. De gemeenten zijn een kenmerk van ons Belgisch volksbestaan, men diene die instellingen ook met den meesten eerbied te behandelen. Het coraiteit der poolexpeditie Mikkelsen te Kopenhagen, heeft van luitenant Laub van het poolschip Alabama, een telegram ont vangen uit Aolesund, meldend dat de expe ditie te Aolesund, aan boord van een boot, komend uit Groenland, is toegekomen. Het schip Alabama werd verpletterd door do ijshanken op einde Maart 1900. In den Herfst 1909 trokken drie leden der expeditie in slede naar Lambcrtland. Zij vonden enkel lijken van Eskimozen, die zij bij Broenluna hebben begraven. Op 3 Maart 1910 verlrok- kon Miknelsen en Iversen uit de baai van Dove naar Dammarsfjord, aan de expeditie toelatende den lsleu Oogst 1910 naar Dene marken terug te keeren. Mikkelsen en Iversen waren den 7st(?D Oogst niot teruggekeerd men vermoedt dal zij hunnen tocht hebben voortgezet naar de Kaap York, langs bet Pearykanaal, of den Zomer doorbrachten op de plaats waar zij zich bevonden om terug te koeren langs de Ooste lijke kust. De expeditie bouwde een winter verblijf op 't eiland Shawnois en liet.er voor 2 jaar levensmiddelen achter voor 2 mannen. Men weet dat de stad Gonstantinopel ver geven is van honden. Er liepen er in de stra len niet min dan 80,000, nu zijn er nog maar eenigen. De honden van Gonstantinopel zijn verbannen en ter dood veroordeeld. De ver nietiging is gruwelijk en hartverscheurend geweest. De overblijvcnden heeft men in bootjes weggevoerd naar het eiland Oscia. Iederen dag brengt men hen water en brood. Daarop werpen zij zich als razenden en daar door ontstaan er hevige gevechten waarin er verscheidene dood ter plaats blijven. Andere springen in 't water en zoeken al zwemmende don anderen oever te bereiken, maar dan is hun lot ook geworpen, zij verdrinken onder- wego. De honden leefden in Constantinopel in kleine gezelschappen en vormden alzoo 8 a 10,000 groepen. Nooit deden zij kwaad aan de menschen en leefden in den grootsten vrede. Ieder slach van honden had zijn kwartier, daarin waren zij de bazen. Nooit zouden zij verder gekomen zijn, want dan was het te laat. Ieder groep had zijn koning, dat was de sterkste. Maar deze bleef ook maar zoo lang koning totdat hij de sterkste was. Wanneer zij nu voedsel vonden, dan werd er voort ge vochten, maar eens dat een der honden het tusschen de tanden had dan was hij de over winnaar, en de andere honden mochten er niet meer aankomen. Gebeurde het dat een der honden het be proefde af te nemen, dan kwam de koning, welke de nietdeugende hond de noodige straf toediende. De honden gingen ook niets stelen, liopt ge met iets in uwe handen, ze zouden het u niet hebben ontnomen. Iederen nacht stierven er iets van 70 tot 90 honden. Thans heeft men die goede beesten ter dood veroor deeld, men laat ze eene schrikkelijke dood sterven. Waarom men die dieren niet een zachte dood laat sterven, dan kan men niet weten. Is het wreedheid of onwetendheid we denken het inderdaad te moeten toeschrij ven aan de onbedachtzaamheid. Mochten de andere dieren nu maar spoedig van hun lijden verlost zijn. Het doet pijn aan do gevoelige harten te denken aan do wreede martelingen die niets kwaadvermoedende en niets kwaad doende dieren moeten ondergaan. Constantinopel, de stad der honden in vroegere jaren, zal nu ook die eigenaardig heid niet meer bezitten. Kceskronijfei Voor hot jaar 1909- 1910 waren er in België 9S6,499 kiezers met ééne stem cn 685,894 meerstemmige kiezers die 1,671,458 stemmen uitbrachten. Vlaamscla an hel onderwijs. Bij het overloopea van den prijzenlijst der Sinf Alojsius- en der St-Bonifaciuscolieges, heeft do XX" *?ide/e-l)eBtatigd dat de eerste prijzen van de Vla^nscho taal te beurt vielen aan twee Parijzena&rs, een Lyonnees en een Rus. Wat bewijst dit? Dat de opmerking dor Walen die beweren dat het Vlaamsch ct*r.e onmenschelijke laai is om aan te h eren,o: o grond-is, aangezien de Franschen en zelfs de Russen onz«» taal kunnen machtig worden. Ges^Ê4e. De langsto lieden van Westeb; Europa worden in Kalalonië, Nor- mandiê, Xwkslur» en de Ardennen gevon den. Prui/.' n krijgt 7,i;»n langste soldalen uit Sleeswijd-Iiolstein Oostenrijk uit Tyrol. In Italië neemt do lengte der bevolking af, doch de Aibaneezen k> Turkije zijn nog forsch gebouw d on de inboorlingen van de landen aan de Kaukasus zijn nog even gespierd en mager als in de dagen der Argonauten. Een Op de bou levards to Parijs was dezer dagen groote opschudding om eene dame met een eeudek- ker-hoed (monoplao). De hood had precies den vorm van een eendokker Blériot en was op het hoofd be vestigd met twee groote spelden, eindigende in ebonieten luchtschroeven, bij wijze van knoppen, die luslig in den wind rond draaiden. Hot nieuwe model wekte zooveel belang stelling, dat de dame een taxi-rijtuig moest aanroepen. Maar tot groot vermaak van het belangstellend volk, kon zij met haar hoed niet door het portier van het rijtuig. Do kap moest neer gedaan worden, voor zij in kon stappen. Dij Koninklijk besluit van 21 Augustus laitst, wordt hetrauilbanden der honden verpachtend gomaakt iu de provinciën Luik en Luxemburg, omdat er aldaar verscheidene gevallen van razernij bestatigd zijn. het best ingelichte volksdagblad op poli tiek, sociaal, rechterlijk en sportief ge bied, verschijnt dagelijks rond 5 uren. Van nu af tot Nieuwjaar kost De Volksstem slechts 2,50 fr. Men schrijft in op alle postbureelen van het land. Ues*jaring« Augusti 1S30. Ver tooning der Stomme van Partici op de Muntte Brussel. Na de ver'ooning plundert de menigte de huizen van Libri Bagnono en steekt het vuur aan de woning van minister Maanen. De SeSfjische Staaft en «fie crfgenarnQn v«n CioRgsifi Leo pold. De Belgische Staat en do erfge namen van Koning Leopold zijn, naar de - Patriots meldt, or niot in geslaagd de kwestie van do Coburgslichting tot eene min nelijke oplossing te brengen. Gravin Lonyay en do schuldeischers hand haven hunne rechten, do Belgische Staat eischt de bezitting in zijn geheel op. Staatkundig 0/erzicht Spanje. M. Canalejas heeft aan eencn correspondent van de New Fbeie Presse verklaarddat hij in de maand Oktober een wetsvoorstel zal neerleggen op de klooster- gemeenten. Indien deze wet niet voldoende is,zal de regeering andere maatregelen moe ten nemen. M. Moretoud-eerste minister van Spat je, heefl zijn ontslag gegeven als poli- tieken strijder. Hij heeft zijne vrienden ver zocht zich te scharen rond M. Canalejas. Het ontslag van M. Marina, opperbevelheb ber van het Spaansche leger is ook 'ingezon den. Bulgarië. Koning Ferdinand van Bul garia is vergezeld van prins Boris te Monte negro aangekomen, om aan de feestelijk heden deel te nemen. De plechtigheid is begonnen met cenen salvo van 21 kanon schoten en het luiden der klokken. De Koning van Bulgarië werd hertelijk door den prins Nikolaas ontvangen. Na hel ontbijt trok Koning Ferdinand naar het gezantschap van Bulgarië, alwaar prins Nikolaas een tegenbezoek bracht. Japan. De aanhechting van Korea accn Japanis officicël door 6 mogendheden er kend. Het eiland Korea is dus aan Japan ge hecht. Griekenland heeft wel verzet aangc teekend, doch is in de onmogelijkheid zich te verdedigen. Alle pogingen tot tegenstand werden door de Jajiaansche troepen, die het eiland ingenomen hebben, wreedelijk beant woord. Ziedaar de gevolgen wanneer een land zonder verdediging is. Griekenland. Alhoewel de Grieksche gemoederen eenigen tijd zeer opgewonden waren legen de Turken, ter oorzahe der Ma cedonische en Kretgnsrhe kwestie, zijn de kiezingen van Zondag £-■ nochtans zeer halm afgeloopen. De alga urne uitslag geeft eene meerderheid aan de volhskandidaten tegenover de txcce o.ndere lijsten. Laatste berichten. De volledige uitsla gen der kiezing, zijn nu gekend. Het is de triomf der volhsger.inden en de heer Vcrti- selos, de leider der volkspartijzal aan het hoofd staan van het Grieksche kabinet. Dit zal de oplossing van het Kreta vraagstuk ver gem a hhel ij ken Polen. Wij hebben gisteren gemeld dat de Keizer van Duitschland maar hoel ont vangen was in Polen. Heden ontvangen te.„ daarover nog de volgende tijdingen De Poolsche volksleiders hadden bevel ge geven zich van alle betooging te onthouden. Indien de Keizer toegejuicht werd, was het alleenlijk van de Duitsche ambtenaars in Polen verblijvende.j 7- IIet Poolsche volk had bij den doortocht van den Keizer deuren cn vensters gesloten en de schoolkinderen weigerden op post te zijn om den Keizer toe te juichen. Een Poolsch hotel dat 's avonds zijne vensters had verlicht ter eere van den Duitschen Kei- er, is aangevallen en beschadigd geworden. China. Bij zijnen terugkeer uit Europa heeft de prins Tai-Tao, welke aan het hoofd van het gezantschap was, zich aanstonds bij den regent begeven. Hij hee/t een onder houd met hem gehad dat van ten 6 ure 's mor- gends tot rond den middag geduurd heeft. Dc regent stemde ten volle in met het ge voelen van den prins. China is ten ach teren en veel ten achteren onder het oogpunt van beschaving en instellingen. Het verslag van dit gezantschap zal aan leiding geven tot menigvuldige hervormin gen.welke eerlang in het Chincesche lijk zullen ingevoerd worden. te Meclielen (Nadere bijzonderheden) Een doode cn 10 gekwetsten De gedcode treinoverste. Het lijk van den ongelukkigon treinover ste, Gustaaf Van de Wielo, van den depot van Brussel, doch te Gent wonende, was vreeselijk om aanschouwen. De ongelukkige werd den schedel verplet terd en erg verminkt over heel hot lichaam. Het lijk werd slechts fond half zes, door eenen werkman, die aan do opruiraingswer- ken hielp, gevonden ou under het toezicht van het parket naar het doodenhuis overge bracht. De gekwetsten. Do volgende treinbedienden werden brj de ramp gekwetst M. Louis Thirionnet, machinist, 39 jaar oud, gehuwd en vader van 3 kinderen, wo nende Van Gullickstraat, te Laken, heeft eene zware wonde aan het hoofd, eene breuk aan het linkerschouderblad, en erge brand wonden aan do linkerhand en is verder over heel het lichaam gekneusd M. Frans Van Royen, stoker, 29 jaar oud gehuwd en vader van een kind linkerarm gehroken en de hand half gepletterd, wonden in het gelaat en erg verbrand aan den rug, den linkerbil en de twee beenen Jozef Knapen, treinwachter, 30 jaar oud, gehuwd, wonende Maasstraat te St.-Jans- Molenbeek, wonden aan het been en aan het het hoofd Van Rossem Jozef, 36 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen, machinist, wonen de te Laken linkerbil gehroken, wondon aan beenen en hoofd Van Hoey, 29 jaar oud, wonendo Brus- selschen steenweg te Mechelon, treinkuis- scher, deed sinds eenigen tijd dienst als stoker, wonden aan het hoofd en erg ver brand over heel Jiet lichaam. Do andere gekwetsten zijn reizigers van de reis van Oberammergau, ingericht door de Gazet van Antwerpen. Dezen lieten zich in naburige woningen of in de statiën verzor gen en zetteden dan do reis naar Antwer pen voort. Een roerend tooneel De vrouw van Van de Wiole, zijne beide zonen en twee dochters, verwittigd over do ramp maar niet over den dood van hunnen echtgenoot en vader, kwamen zien 's morgens of vader was ontsnapt. Men oordeelo over hunno wanhoop, toen men hen voor het lijk van den ongelukkige bracht. De toestand van Willem Van Hoey De toestand van den stoker Willem Van Hoev, zei Dr Lamborello, is zeer onrustwek kend. De arme jongen lijdt verschrikkelijk. Zijn toestand schijnt hopeloos te zijn. Zonderling toeval Knapen en Van de Wiele bevonden zich in den zelfden fourgon. Toon de botsing gebeurde, stond Knapen aan 't eerste uiteinde, aan don tender, tor- wijl Van de Wiele, wiens plaats min gevaar lijk was, aan 't andere uiteinde van den fourgon stond. En toch werd do laatste op den slag gedood. Do stoffelijke schade Een der ingenieurs, welke Dinsdag ter plaats was, verklaarde ons, dat de schade op verscheidene hondovd duizenden franks moot worden gerekond. Do schok moet verschrikkelijk zijn ge weest. Stukken houtwerk worden ver ge slingerd/ 24 Oogst. Wereldwedstrijd van sierplanton. Wer den benoemd tot leden van den keurraad der bestendige wereld wedstrijden voor ofbouw-' kunde, bloemen versiering, blijvende en een jarige planton, kweeken van sier- on fruit- boomen MM. Anthierens, tuinbouwkundige te De Pinte-bij-Gont Dervaos, boomkwoe- Uer Wettcren J.-B. Haerens, van do firma Haerens en Wille, tuinbouwkundige te» Zomergen Van Heden, boomkwoeker te Wetteren. Examen. Op 3 Oktober aanstaande zal' te Antwerpen een vergelijkend examen plaats hebben tot het bekomen van eene bediening van mekanicien-paswerker van do stoomboot der torpedisten- en vuurwerkerskompagnie. Aanvragen aan den heer minister van oorlog, vóór 15 September. Enregistrement en domeinen. M.TIoyse onderbestuurder van het algemeen bohoer der domeinen, is ten persoonlijken titel tot- bestuurder benoemd. Bruggen en Wegen. Worden lid be noemd der watering van Boisschot-Wcst- 'orbeek. op het grondgobied der gemeenteni Boisschot-Westmeerbeek, Westerloo, Hulst hout, Houtvenno eu Heyst-op-den-Berg De heeren Van Kerekhoven, rentenierde Bois- 8chot (dijkgraaf); Van den Broeck, gemecn-| teontvanger te Houtvonne en Verduycht, landbouwer te BoisschotM. Lommens, ge meen tesekretaris, te Boisschot, is socretaris- schatbowaarder dezer watering benoemd. Nijverheids- en Beroepsonderwijs.Mej- Foerster, wordt leeraar van bordeeren be noemd in do stedelijke beroepsschool voor jonge meisjes, Puntstraat, te Brussel. De Engeische deskundigen. Een Engelsch vakblad-schrijft, dat men in! Europa nog ver ten achtera is,, voor betgeonl den strijd tegen het vuur betreft. I11 Engeland is men volgens het vakblad* reeds een heel einde verder. Do opsteller van het vakblad heeft reeds1 de opmerking gemaakt, toen het Café Mc- tropole in do Tentoonstelling geheel vernield werd. Men kon dan bestaligen, dat de ofii- cieelen weigerden toelating te goven, om eonigo wateringen te gebruiken, terwijl hot bevel gaf andere wateringen te sluiten. In dat geval, schrijft het Engelsch blad, was het gemakkelijk te begrijpen dat er wel dra van het koffiehuis niets meer overbleef. Het blad haalt ook nog een geestig inci-j dent aan, dat toen met eon der officieelent voorviel In de machionengaandorij stelde een En-1 gelsch machienbouwer eene pomp tentoon, welke gedurig kon werken, en steeds bet zelfde water gebruikte, doordien hot onop houdend tusschen twee vergaarbakken go- zonden word. Er werd dus geen wator ge nomen aan de waterleidingen der tentoon-- stelling. i Toen de brand uitgeborsten was in het Café Métropole, werd bevel gegeven da waterleidingen van alle tentoonstellers ta sluiten, om drukking te hebben voor de pom-' piers. Een der officieelen bemerkte als dat' het water in de vergaarbakken van den En- gelschen tentoonstelier, nog steeds over onl weder gejaagd werd, cn alhoewel hij wist,< dat bier geen versch water genomen werd, rnousit do tentoonsteller zijne pomp stilleggen,- om zoodoondo bet werk der pompiers niot ta hinderen. Arme lieden. Dinsdag morgend hebben de worlcloozo bedienden dor Tentoonstelling oeno vergade ring gehouden in het Maison du People ta Brussel. Na langdurig hunnen toestand besproken te hebben, besloten zij een komiteit te stich ten,dat onmiddelijk aan het werk moest gaanj om do volledige lijsten op te maken der wer- kcloozen en aan het uitvoorond Komiteit to vragen wat het zinnens is to doon mot het geld, dat het voor do werkloozon ontvangen! heeft. Dinsdag namiddag hield* het Komileitf zijne eerste vergadering. Uit dc lijsten bleek, dat er ongovoer 500 werkloozen zijn, waarvan, minstens honderd van alles beroofd zijn. De verdeelors Hot Uitvoerend Komitoit heeft M. Delan^ noy, voorzitter der Brusselsche Handels-- kamer e.. M. Dupret, Senator, verzocht zich! to willciugelasten met de verdeeling dor ingo-i zamelde golden onder de werkloozen den' Tontoonstclling. Het onderzoek - Het parket beeft in do laatsto dagon tal-* rijke personen onderhoord, die van het begim van den brand af getuigen zijn geweoat, dochj

De Volksstem | 1910 | | pagina 1