Geen wetsontwerp. De Eersle H. Communie m 'T EEN EN 'T ANDEB Os Dnitsciie katholiekendag Zaterdag 27 Oogst 1910 DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. TE BRUSSEL Het Staatsblad DB VOLKSSTBM Het vliegen en de Koninklijke Akademie van België. De Gentsche bioementecsten in !9I3 Zestieiitls jaargang nr 800. 84 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in allo postbureelcn van het land. BUREELEN AANKONDIGINGEN i TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. TE AALST KZerlcstraat, O Telefoon 114. 230y Haachïschen SJeanweg, 230. KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0,G0 3C bladzr(groote rogel) fr. 1,00 4e bladz. (groote regel) fr. 0,00 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 8,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3,00 Recht, hers teil. (per rogol) fr. 2,00 Ovcrlyden (per regel) fr. 2,00 Voor alle aankondigingen, zten wenden E. TAM1MEAU, 217, c3e Mérorfcstraat, Brussel. De liberale dagbladen uit de hoofd stad, nagepraat door die van andere steden, maakten hunne lezers wijs dat M. Verhaegen volksvertegenwoordiger van Gent en voorzitter van den Belgi schen Volkshond, een wetsontwerp ge reed had, dat mits gelijkstelling van alle scholen, het princiep der verplich ting huldigde. Sommige katholieke bladen, dit nieuws als waarheid aannemende, had den daarover eenige bedenkingen ge voegd. Een opsteller van Het Volk was daarop M. Verhaegen gaan op zoeken en hem vragen wat er van dat alles aan was. Is het waar, vroeg men hem, dat gij een wetsvoorstel op het lager onderwijs gaat aanbieden, of aangeboden hebt M. Verhaegen antwoordde kort en goed neen. Het vraagstuk van 't la ger onderwijs, hoogst gewichtig in politiek en in godsdienstig opzicht vergt volgens mijne overtuiging, meer dan het optreden van eenige leden der Kamer. Het eischt. de tusschenkomst van het Staatsbestuur U biedt dus geen ontwerp aan, we- dervroeg men hem. Neen, antwoordde M. Verhaegen. In zake van onderwijs heb ik vaste ge dachten. Ik zou in staat zijn heden nog een wetsvoorstel met uitleggingen en voorzien van aanzienlijke handteekens op het bureel der Kamer neder te leg gen. Ik doe het niet. Ik heb mijne vrienden sedert jaren in en buiten de Kamer verwittigd. Do grondige kennis van den gods dienst en zelfs het geloof nemen af in d'e groote steden en gemeenten van België, welke door onze tegenstrevers bestuurd worden. Het ware voor mij dringend noodig de wet van 1895 te wijzigen, de volle gelijkheid en de ge wetensvrijheid beier dan heden ie waarborgen en het schijnheilig stelsel van de niet confessionneele opvoeding af te schaffen,dat thans in voege is in al de officieële klassen waar slechts één leerling door zijne ouders vrijgesteld wordt van de godsdienstles. Dat is klaar en afdoende geant woord. Er is geen wetsvoorstel van M. Verhaegen. We krijgen het voor gevoelen dat er ditmaal eene oplossing zal gevonden worden die door ai de leden der meerderheid eenparig zal kunnen worden aangenomen. Waar M. Verhaegen zinspeelt op den echandigen toestand waardoor een en kel leerling de macht en de iceltige macht bezit, hij alleen al de leerlingen zijner klas te berooven van een gods dienstig onderwijs, dat is maar al te waar. We meenen dat velen onzer lezers dien wezenlijken toestand niet kennen en daarom leggen wij hem wat breedvoeriger uit. 1 Ge hebt nu eene klas van 30 leerlin gen, de ouders van één der leerlingen, verklaren dat hun zoon ontslagen is van de godsdienstlessen, welke gevolg geeft die verklaring? Vooreerst de jon gen moet de lessen van de catechismus niet volgen en vervolgens, de onder wijzer mag in zijne andere lessen, dus in bijna geheel zijn onderwijs, nietmeer spreken over God of zijne geboden of iels dat godsdienstig is. Eenieder van onze lezers zal willen bekennen dat zulle een toestand ten hoogste onrechtvaardig is. Wij kennen dien leerling, en de ouders van dien leerling, het recht toe geen godsdien stige lessen te verlangen, maar wij ontkennen hen volstrekt het recht, al de andere leerlingen van het godsdien stig, het confessionneel onderwijs te berooven. Daaraan hebben zij niet in het minst iets te zeggen en daarom ook is het hoogst noodig aan dien toestand verandering te brengen. TVij zijn gelukkig te bestatigen, dat hoe meer de katholieken zich uitlaten over het onderwijs, hoe meer het uit schijnt dat zij in deze primordieëele, in deze hoofdzakelijke kwestie, in den grond eensgezind zijn over de te nemen maatregelen of ten minste over het te vorkrijgen doel. De aanstaande zittijd zal ons de ge legenheid geven dia eensgezindheid van al de katholieke gekozenen vast te stellen. Wij hebben niet kunnen na laten het nu reeds aan onze lezers ken baar te maken. Mot eendracht naar den grooten strijd van 1912, door de eendracht naar den zegepraal Verjaringen. 27 Augusti 1847. Geboorte te Rolleghem van Z. H. Mgr Waf- felaert, bisschop van Brugge, en te Belceil van baron Descamps-David. 27 Augusli 1899. Inhuldiging te Gent van het standbeeld van Jan Frans Willems. Kongres van het Davids- fondSt Het lcongres van het Davids- fonds zal op 4 en 5 September aanstaande te Sint Niklaas plaats hebben. Zondag 4 Sep tember, om 3 ure, ontvangst aan de statie der vreemde maatschappijen en optocht naar het stadhuis. Om 4 ure feest vergadering om 7 1/2 ure tooneelkundige opvoering. Vergadering van den 8e!- gsschen Veikshond. Op Zondag 11 cn Maandag 12 September, zal de Bel gische Volksbond te Nijvel zijne jaarlijksche algemeen e vergadering houden. Ziehier eenige inlichtingen Zondag 11 September, solemneel© mis, bijgewoond door Z. E. Kardinaal Mercier. Om 111/2 uro groote openings vergadering, 's Namiddags en den volgende dag zullen spreken M. Godfried Kurtb over de arbeids- inriebtingen in de middeleeuwen; M. Levie over de werkmanspensioenen; M. Verwilgen over do volksbeweging M. Francotte over de schoolwet. 8Q00 jaren huwelijk, Op 22 September zal in Fransch-Vlaanderen, in het dorpje Morbecke het oude Moerbeke kanton Ilazebrouck, een zeer eigenaardig feest plaats vinden. Inderdaad, dit plaatsje van 3000 zielen zal dien dag de gouden brui loft vieren van tien oude koppels. Te zamen hebben de twintig oudjes dus 1000 jaar in de huwelijksschuit rondge dobberd. Fransche ooHogschepen te Antwerpen. Twee krijgsvaartuigen, de Andacieiix en de Bougainvillezijn op dit oogenblik in de haven van Antwerpen. De bevelhebbers en de algemeenen konsul van Frankrijk zijn op het stadhuis ontvangen en de dienstdoende schepen heeft ln naam van den lieer burgemeester hen bedankt om hun bezoek in de Antwerpsche haven. öe Eiraj^B van een*oorlog, De Duitsche algemeene staf heeft eene sta tistiek cpg-emaakt van den Fransck-Duitschen oorlog van 1870-1871. Het Duitsche leger verloor 129,610 man, waarvan 6251 officieren en 125 geneeshee- ren en militaire ambtenaars. Iu dit getal zijn ook begrepen, de 12,854 man door do Fransclien krijgsgevangen ge nomen, en welke nimmer den Duitschen grond terugzagen. - De verhouding der gedoode officieren is bijzonder hoog 1 op 16 gedooden, 1 op 21 gekwetsten. Er werden daarbij nog 20 gene raals gekwetst en 5 gedood, 51 kolonels ge kwetst en 27 gesneuveld. Do eerste officier, die op het slagveld viel, was luitenant Wuisloe. Do maand Oogst 1870 was de bloedigste 64.090 man werden gedood. In den strijd tegen het keizerrijk vielen 7S.130 man; in den strijd tegen de Republiek 31.380... De Fransche verliezen bedroegen 250,000 man, waaronder 120,000 gedood werden. De oorlog van 1870-71 veroorzaakte de dood aan 250.000 soldalen, Fransche en Duitsche. Akelige statistiek Én zeggen dat de opperofficieren aller landen er nog steeds op uit zijn moorddadiger wapens te zoeken, om meer mannen buiten gevecht te stellen. De stierengevechten van feaSPaïen, De maatschappijen tot Be scherming der Dieren teekenen verzet aan te- gon de stierengevechten van Namen. Do slieren worden er wol is waar niet ge dood, maar toch erg gepijnigd. De H. Communie derhalve langor uit te stellen en voor het ontvangen ervan een rijperen leeftijd vast te stellen, is geheel verwerpelijk en door den H. Stoel 'herhaald-"lijk veroordeeld. Zoo ver oordeelde Pius IX z. n. in een brief van kardi naal Antonelli aan de bisschoppen van Frankrijk van den 12 Maart 1866. krachtig de gewoonte, die in sommige diocessen begon te ontstaan, om de Eerste II. Communie tot latere cn te voren vast gestelde jaren uit te stollen. De II. Congregatie van het Concilie heeft den 15 Maart 1851 dan ook het hoofdstuk veranderd wan het provinciaal concilie van Rouaan, waarin aan kinderen verboden wordt beneden twaalf jaren tot de H. Communie te gaan. Op gelijke wijze handelde de Congregatie dor Sacramentön in de kwestie van Argentina, den 25 Maart 1905, waarbij, toen die Congregatie ge vraagd werd of kinderen van dertien of van veertien jaren tot de II. Communie konden wor den toegelaten, voorgesohreven werd dat jongens en meisjes, wanneer zij tot de jaren des onder- scheids of tot het gebruik hunner rede gekomen zijn, tot de II. Tafel moeten toegelaten worden.» Dit alles rijpelijk overwogen hebbende, heeft de II. Congregatie dor Sacramenten in haar al gemeene vergadering den 15 Juni gehouden, om bedoelde misbruiken geheel te doen verdwij nen, en opdat de kinderen reeds van de jaren van hunne prille jeugd af, zich aan Jezus-Christus Zijn leven en bescherming vinden tegen de geva ren der verleiding, het noodig geoordeeld de volgende regels vast te stellen voor de eerste H. Communie der kinderen, die overal moeten on derhouden worden. I. De leeftijd des onderscheids, zoowel voor de Biecht als voor de II. Communie is dio,. waarin het kind zijne rede begint te gebruiken, dat is ongeveer het zevende jaar, hetzij iets vroeger of iets later. Op dien tijd begint de verplichting van te voldoen aan het voorschrift van de Biecht en de H. Communie. II. Voor do eersto Biecht en de eerste H. Com munie wordt niet vereïscht een volle cn vol maakte kennis van de Christelijke leer. Het kind moet echter naarmate het ouder wordt, den ge- heelen catechismus geleidelijk leeren. III. De kennis van den godsdienst, die in het kind voreischt wordt, opdat dit voor de eerste II. Communie naar behooren zich kan voorbereiden, is die, waardoor het de geheimen des geloofs, noodzakelijk volgens do noodzakelijkheid des middels, naar zijn begrip bevat en het Eucharis tische Brood te onderscheiden weet van het ge wone en het lichamelijke brood, zoodat het met die godsvrucht, die zijn leeftijd medebrengt, tot de H. Eucharistie kan naderen. IV. De verplichting van het voorschrift tot de Biechten de H. Communie, die op het kind rust, valt vooral op hen die met zijne zorg belast zijn, dit is op de ouders, den biechtvader, de onder wijzers en den pastoor. Aan den vader echter, of aan hen, die zijne plaats bokleeden en aan den biechtvader komt het volgens den Catechismus Romanus toe, het kind tot de eerste H. Commu nie toe te laten. V. Eens of meermalen in het jaar moetende pastoors voorschrijven en doen plaats hebben een algemeene Communie der kinderen, en daartoe niet alleen de nieuwelingen toelaten, maar ook hen, die, zooals bovengezegd, met toestemming der ouders, of van den biechtvader reeds vroeger liet eerst aan het altaar de heilige gaven benut tigd hebben. Voor heide (categorieën) moeten eenige dagen van onderricht en voorbereiding voorafgaan. VI. Die belast zijn met de zorg over kinderen, moeten met allen ijver er voor zorgen, dat na de Eersto II. Communie die kinderen meermalen tot de II. Tafel naderen ,en zelfs, indien dat gebeuren kan, ook dagelijks zooals Jezus-Christus ep onze Moeder de II. Kerk wensclion, en dat zij dit doen met die godsvrucht van ziel, welke hun leeftijd medebrengt. Verder moeten zij, op wie die zorg rust,gedachtig zijn aan den allerzWaarsten plicht, waardoor zij gebonden zijn, om te zorgen, dat de kinderen voortgaan het openbare catechismus onderricht bij to wonen, of ten minste op eene andere manier van godsdienstonderwijs aan te vullen. VII. De gewoonte om kinderen niet toe te laten tot de Biecht, of nooit hun de absolutie te geven, wanneer zij tot de jaren des onderscheids gekomen zijn, is geheel te verwerpen. Derhalve moeten de bisschoppen zorgen, desnoods met de middelen hun door het kerkelijk recht gegeven, om die gewoonte uit te roeien. VIII. Verderfelijk is geheel en al het misbruik om de II. Teerspijze en het H. Oliesel niet toe te dienen aan kinderen die tot de jaren des verstar.ds gekomen zijn, en liet te begraven volgens den ritus van kleine'kinderen. Tegenover hen die deze gewoonte niet laten varen, moeten de bis schoppen gestreng optreden. Dit alles door de cardinalen van die congre gatie bekrachtigd, heeft Z. H. Paus Pius X in de audiëntie van den 7en dezer goedgekeurd en bo- volon dit decreet openbaar to maken en te verspreiden. Aan do bisschoppon heeft de Paus bevolen ditzelfde decreet niet alleen aan de pastoors en de geestelijkheid bekend te maken, maar ook aan bet volk, aan het welk hij gewild heeft, dat het ieder jaar gedurende den Paascli- tijd voorgelezen worde in de' moedertaal. De bisschoppen moeten, allo vijf jaren, tegelijk met de andere zaken van liun bisdom, ook'over het decreet verslag uitbrengen aan den H. Stoel. Non obstantibus contrariis quibustibet. Gegeven te Rome, in het gebouw van de II. Con gregatie der Sacramenten, 8 Augustus 1910. Cardinaal FERRATA, prefect. PII. G1USTINI, secretaris. - 26stön Oogst. Pensioenen. De volgendo pensioenen worden toegekend aan de leden van het on derwijzend personeel M. Van Kalken, te Brussel, 5000 fr. Mev. Nachtergaolc-Simoens, te Gent, 855 ff. Mev. De Vuysdere-Matlhys, te Eekloo, 605 fr. Mev. Hollebergh-Van den Bosch, te Schaarbeek, 1107 fr. Mej. Hoste, te Gent, 785 fr. M. Van Gysegem, te Lettcrhaulem, 1527 fr. M. Pendris, te Mechelen, 1650 fr. Mev. W° Dehaut-Aardening, te Schaarbeek, 458 fr. Automobiel verkeer. Het gouvernement van hot groot Hertogdom Luxemburg heeft de overeenkomst betrekkelijk het aulomo- bielsverkeer, lo Parijs goteekend op 11 Oktober 1909 aanvaard. Rechterlijke orde. Het ontslag van M. Quaidbach, plaatsvervangend vrederechter voor het kanton Héron wordt aangenomen. Worden benoemd Plaatsvervangend vrederechter voor het kanton Charleroi- Noord M. Rousseaux, advokaat te Char leroi, in vervanging van M. Gambicr, ont slaggever. Griffier bij het vredegerecht van hot kan ton Nijvel, M. Hamme, griffieklerk, in ver vanging van M. Minet, ontslaggever Pleit bezorger bij de rechtbank van eersten aanleg te Luik, M. Forgeur, kandidaat-pleitbezorger te Luik, in vervanging van M. Forgeur, overleden Deurwaarder bij do rechtbank van eersten aanlog te Brussel, M. Boils, kandidaat-deur waarder te Elsene, in vervanging van M. Cuius, overleden Deurwaarder bij de rechtbank van eersten aanleg to Luik, M. Leonard, kandidaat-deur waarder te Luik, in vervanging van M. De- cbenno, ontslaggever Deurwaarder bij do rechtbank van eorsten aanleg te Namen, M. Ghristophe, kandidaat deurwaarder te Namen, in vervanging van M. Lalment, overleden. eveneens God cn Vaderland. Jaarlijks wor den er duizenden voordrachten gegeven voor het volk. Overal richt hot Volksvcrein bij zondere kursussen on leergangen in hot verspreidt talrijke vlugschriften on steunt wakker do katholieke drukpers. Op 20 jaren tijd werden er meer dan 50,000 voordrachten gegeven. Sedert 1893 beloopt het aantal verspreide vlugschriften meer dan 143 miljoen. Verleden jaar alleen werden er 20 miljoen 700,000 uitgedeeld. In iedere belangrijke gemeente bczilton zij eene volksboekerij D1' Drauns bewees daarna met talrijke do- cumenten do tegenstrijdigheid van socialis- mus met catliolicismus. Men kan onrhogeljk katholiek en socialist zijn Vole bisschoppen woonden de onderwijzers- vergadering bij. Hier ook was er plaats lo kort. Do katholieke landdag van 1010 is over-* heerlijk gelukt. het best ingelichte volksdagblad op poli tieksociaal, rechterlijk en sportief ge bied, verschijnt dagelijks rond 5 uren. Van nu af tot Nieuwjaar host De Volksstem slechts 2,50 fr. Men schrijft in op alle postbureelen van het land. te Augsburg. Deze landdag is evenals vorige jaren schit terend gelukt. Men spreekt van 4 a 500000 deelnemers aan de verschillende plechtig heden. Do redevoeringen werden bijgewoond door duizenden en verwierven den grootsten bijval. DeE. H. Kan. Wagner besprak liet gods dienstig onderwijs. De strijd tegen den gods dienst in de scholen is begonnen rond do jaren 1848. Thans staat het vorbond der Prote- stantsclie onderwijzers op do bres om bet godsdienstig onderwijs te bekampen. Daar tegen staat het machtig vorbond dor kristeno onderwijzers. Hot Duitsche katholieke volk doet natuurlijk mee met de katholieko onder wijzers. De kristene moraal moet de grond slagder opvoeding blijven. De katholieken moeten vooral op dit terrein hardnekkig voet bij stuk houden. Het is tegen do vrijheid van geweten en dus gewetensdwang, de ouders to dwingen hunne kinderen naar scholen te zenden waar alle godsdienstig gedacht is uit verbannen. De katholieke ouders willen van geene scholen, waar de godsdienstige gedach te is vervangen geworden door eeno onbe paalde wereldlijke zedenleer. Het Volksverein hield zijno algemeene vergadering Dijnsdag. 5 a 6000 personen woonden de zitting'bij De groote nijveraar M. Frans Brandts van Gladbaoh zat voor en gaf verslag over don huidigen toestand. Dit jaar zijn er in Bavière 14000 leden bijgekomen. Over twintig jaar telde hot Volksvoroin 148,000 leden en thans 660,000. Het Volks verein zoekt door alle mogelijke en eerlijke middelen hot stoffelijk, verstandelijk en zede lijk welzijn van don lageren stand en do kleine burgerij to bevorderen. Het slaat gansch, ten dienste van het volk en dient In hot programma der prijskampen voor 1913, uitgeschreven door de klas ven lette ren, zedelijke en politieke wetenschappen, der Koninklijke Akademie van België, komt de volgendo vraag voor Opzoeken, welke maatschappelijke ge volgen er kunnen voortspruiten uit den voor uitgang der luchtvaart. Dat men nu nog komo zoggen dat do aka- demiston nog altijd voor den ouden slenter zijn. Een prijs van 800 fr. wordt voor hot besta antwoord gegeven. Staatkundig Overzicht Duitschiand. Wij hébben gemeld dat de Duitsche erfprins F reder ik tot rector mag nificus gekozen is van de hoogcschool van Kcenigsbcrg Deze hoogcschool werd gesticht ten jare 1544. Zij telt een duizendtal studenten. Prins FredetHk is de vierde Duitsche prins welke tot deze weerdigheid verheven wordt De twee oorlogschepen Weiscnburg en Kunfurs t Fr ieder ich verkocht aan Tur- kyë, zijn gister naar Konstantinopel ver-, trokken. Portugal Prins Leopold is te Lissabon aangekomen. Hij bracht aan koning Manuel het eereteehen van den Zwarten Arend Deze Duitsche prins werd aan de static afgeioacht door den koning zelf. Er had eene kleine wapenschouw plaats van het re-\ giment van het garnizoen en 's avonds ont-j haalde de koning den prins op een groot gastmaal. Spanje Bij zijnen terugkeer uit Frank rijk heeft koning Alfons zijn ministers vergaderd in eencn raad, welke hij zelf voorzat. Mr Canal (jas heeft lezing gegeven van het antwoord van het Vatikaan. Er werd besloten de onderhandelingen voort te zetten. Amerika. M. Taft zal in het toekomend kongres een voorstel doen om de tarieven van de douanen te wijzigen. Het huidig slelseli geeft aanleiding tot zekere misbruiken al- waar het eigenbelang der bedienden nieti vreemd aan is. Montenegro. De feestelijkheden wor den voortgezet. Een wapenschouw heeft, plaats gehad in de tegenwoordigheid raw Koning Victor Emmanuel, van Koning Fcr-, dinand, de Koningin Helena cn de prinses Militza, den prins Doris en de leden van hel hof, het gevolg cn de gezanten van OostcnA rijh-Hongarië, Rusland en Frankrijk. Na den wapenschouw heeft de Koning van Ita lië het diplomatisch korps en de hoofden der Ilaliaansche kolonie ontvangen. Daarna had een groot gastmaal plaats ter cere van deii' Koning en de Koningin van Italië. Prins, Niholaas heeft van verscheidene vorstenhui-\ zen kostbare geschenken ontvangen. Bolivië. De regeering van Bolivië heeft aan Frankrijk eene bestelling van kanon nen gedaan. Alhoewel er nog 20 maanden moeten vor- loopen vooraleer deze bloomenfecsten, ten toonstelling enz. moeten plaats hebben (einde April 1913) zetten de inrichters zich van nu af roods aan 't werk. Er zijn slechts 763 prijs- kampon, verdeeld over 27 groepen... Het ko-, miteit, dat met do inrichting gelast is, be staat uit de lieeren Romain en Arthur Do Smet, Edgard Wartel, Victor Heursol-Do. Meester en Lucion De Cock. Al do vakken van hof, land en tuinbouw-* kunde zijn in do prijskampen voorzien.

De Volksstem | 1910 | | pagina 1