BUITENLAND. ycMspolere m a 1 ->;•> «- AGBLA 'T EEN EN 'T ANDER Co H&ilandsciia Sociale Week De slachtoffers van het vliegen Zestïent5e Jaargang 83' ESQ. S3 Dijtïsdag SÜ Oogst Iölo M Bestuurder SPiBt J. Van Nu ff el* De Gendt. Troon en Antaar omver Bet lager en do vrijmetselarij. Socialisms en CatMicisiims. DE MISDAAD VAN LONDEN. Staatkundig Overzicht Het Staatsblad CENTIEMEN HET NUMMER 'Fpp K£?£S5 ABONNEMENTEN: Zes nmr.den 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. !E>; TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds TE MLST ïCerl's traat Telefoon 114. BUREELEN TE BRUSSEL AANKONDIGINGEN 230| Kaschtschen Sieonvjegf 230. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr.-0,60 3° bladz. (groote regel) fr. 1,00 4" bladz. (groote regel) fr. 0,G0 Finauc. aankon. (por regel) £r. 2,00 Keklamen (per regel) fr. S,00 Gemcagd nieuws (per rogel) £r. 3,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Voor aïar aankondigingen, ztoh wkndfn E. TAMlNi^U, 257, de Mérodestraatj Brussel Over eenigo dagen had te Brussel het internationaal congres plaats, van de Vrije Gedachte. Die besprekin gen, die voorzeker de draagkracht niet te huilen gingen van eene gewone anti klerikale meeting, waren de moeite waard om na te gaan. Wij hebben zo gevolgd in Lb Peuple, en 't gene wel beduidenswaardig voor komt, wij hebben geen enkel liberaal blad gevonden dat hot verslag volledig heeft weergegeven, of zelfs het ken merkendst van de redevoering hebben, kenbaar gemaakt. Wat beteckent zulk stilzwijgen Wat moeten wij er uit besluiten Er wat moet II. Max, burgemeester van Brussel, vies opkijken, bij, die de dom heid beging die kwasten te ontvangen nu hij ziet dat zijnepartijbladen, zelfs de meest vooruitstrevende, minder voor uitstrevend in deze zaak zijn geweest dan bij, M. Max zelf, de zoogezegde, gematigde liberaal. Twee gedachten die in elke rede voering zonder onderscheid, voor kwamen, waren de razende aanvallen tegen de kerk en liet koningdom, tegen de priesters en de vorsten. Wat moeten die Koningen toch kortzichtig zijn, die zelf hunnen steun verkenen aan zulke hatelijke en heimelijke sekte. Om deze bovengestaande gezegden te staven, hebben wij slechts eenige uitgesproken zinsneden aan te halen. De lieer Magalhaes uit Portugal riep uitHet Congres moet kortelings de afgevaardigden te Lissabon bijeen roepen en dit op den dag dat Portugal, de republiek zal uitroepen. En Koning Alfons ontving het vol gende compliment van een zijner onder danen, den heer Losano Wij zullen de republikeinsclie vlaggen op hot Koninklijk paleis en de vlagge der; Vrije gedachte op de kathedraal van Madrid planten. We kunnen niet nalaten onze godde-i loozo militaristen te wijzen op het ge zegde van Dornela Nieuwenhuis uit' Holland.die zoo klaarweg de volgende^ verklaring deed onder de levendige toe juichingen der vergadering Er slaan voor 's menschen geluk 2\ hinderpalen in den weg, de godsdienst en hel mililarismusWij moeten ze alle 2 vernietigen, want het zijn de nacht nerriën der maatschappij Welnu, wat zeggen de militaire overheden daarvan En moeten be kennen dat er in België niet min dan 1500 officieren van de Vrijmetselarij deelmaken. Is het niet in hot opperste belang van 't leger, o, gij lievige mili taristen, dat men de officieren formeel verbiede deel te maken van zulke niet alleen goddelooze, maar tevens ook antivaderlandsche instelling Het con gres te Brussel lieeft het nu zoo duide lijk als 't maar zijn kan, bewezen. Hier op deze gewichtige kwestie werd er zonder omwegen geantwoord. De beer Hins zei De gekscheerderij van de godsdienst is privaalzaak heeft nu al lang genoeg geduurd. Hel moet daarmee uit zijn. Wij moeien ver klaren dat hel socialismus en de vrij metselarij, onaf scheidbaai' zijn. Dat ook ten minste is klaar en af doende gesproken. Wij tei-kenen die verklaringen aan en zullen er meer maals do gelegenheid toe hebben er op terug te komen. Voor ons katholieken was die toe stand sinds lang gekend, maar de groote liberale doctrinairs zullen niet weinig do ooren voelen tuiten hebben bij die ongemaskerde bedreigingen. De zitting der vrijmetselaars is on der alle opzichten waardig geweest, van de personen die er op tegenwoor dig waren. Niet een persoon van groot gehalte nam er aan deel. Het was een hoop vol razenden godsdiensthaat, vol dweepzucht en bezield mot de dubbele gedachte Dood aan den Godsdienst en het Vaderland Wes'jarlï^gesï»30 Augusti 1S13. Moedige houding van prins Leopold. (Leo pold I) te Ruim waar van Damme gansch zijne artillerie verlust en mot 6000 mannen gevangen wordt, op het slagveld ontvangt de prins het eerekruis van 3® Idas van Rusland. 30 Augusti 1830. Het aankomen der Hollandsche troepen maakt de bevolking van Brussel woedend. De Hollandsche overheden verklaren dat de soldaten de stad niet zullen binnentreden. De veiligheid zal door de bur gerwacht verzekerd worden tot den dag dor terugkomst dor afgevaardigden die aan den Koning de herstelling -der Grieken gaan vragen zijn. E&aafregel. Het Staatsblad kon digt een ministerieel besluit af, waardoor de bepalingen der wet van 19 Oktober 1908, betreffende de reizigers herkomstig of uit de met cholera besmette streken, wederom zullen toegepast worden te beginnen van heden 29 Augustus. Lijst van kiesbaren uoop 'ft Senaat, Het Staatsblad kondigt de lijst af der kiesbaren voor bet Senaat in België. Zij zijn ten getale van 1520. Om Senator te kunnen worden moet men 40 jaren oud zijn en ten minste 1200 fr. rechtstreek- iclio belastingen betalen. EüeSossningen, De minister van IJzefonwegen heeft besloten geldelijke be looningen te geven aan een groot getal amb tenaars en bedienden van den ijzeren weg om! zekere daden van oplettendheid, koelbloedig heid" en zelfopoffering, die zij met groot voordeel van den Belgischen Staat, gepleegd bobben. 0|3g<5|3SSft l Op 1 September zullen er verscheidene veranderingen plaats hebben in den dienst der treinen. Er zullen 31 treinen afgeschaft worden onder eenige die den dienst doen Brussel-Oostende. (Je ve*i»fooniBsgera vara HaB. Zondag namiddag haddon nogmaals de op- vooringen plaats van de verbeeldingen van het loven van do II. Maagd Maria. De zaal was propp ens vol en de bijval was buitengewoon groot. Voorwaar het is eene stoute onderneming, doch do prachtige en kunstige wijze waarop de bijzonderste schet sen van liet heilig leven van Maria wederge geven worden, laten oenen boilzamen cn on- uitwischbaron indruk in de ziol, die baadde in al dit verheven schoono. De moordenaars In Engeland terug. Uit Kanada teruggebracht, door de policie- opzichters Dew en Mitchell en twee vrouwe lijke bewakers, zijn de Amerikaansche dokter Grippen en zijne machienschrijfster, Miss Le Nève, to Londen aangekomen. Eene overgroote menigte verdrong zich in den omtrek der statie. Alhoewel talrijke policio agenten rond de statie hadden post gevat, kon do orde slechts niet de grootste moeite gehandhaafd worden. Bijzonder strenge maatregelen waren ge- iinen. Do menigte jouwde do gevangenen uit. werden spoedig in oenen auto-taxi ge- du on naar de rechtbank van Bow street gevoerd. De beschuldigingsformaliteiten wegens be raamde moord werden spoedig vervuld. Beide gevangen onthielden zich eene opmer king te maken. Miss Le Nèvo barstte herhaalde malen in snikken los. De zusier van Miss Le Nève, in hare armen haar jongste kind dragende, dwaalde in den omtrek van liet gerechtshof rond, hopende de toelating to verkrijgen liare zuster te mo gen zien Toon het reeds zeer Iaat was, stonden nog talrijke groepjes personen rond liet tribunaal van Bow Street. Hot pcliciekommissariaat, gehecht aan de rechtbank heeft bijzondere maatregelen ge nomen om le beletten, dat de dagbladschrij vers de gevangenen naderen. De policie heeft de zusters van Miss Le Nève ontvangen en haar medegedeeld dal de medeplichtige van Dr. Grippen goed verzorgd wordt, doch dat de toelating haar een bezoek te brengen, niet kan toegestaan worden. Duitschland. Heden Maandag heeft dc Keizer zich naar Ncufeldwasscr begeven, alwaar krijgsoefeningen plaats hebben van de volledige Duitsche vloot. Meer dan 300 officieren nemen cr deel aan. Vrijdag heeft de Keizer zich met zijne familie naar Danizig begeven, alwaar hij standaarden overhandigde aan vier infante rie regimenten. Bij elke bijgevoegde fdozing is een socialistisch lid in den Reichstag gekomen. Het is de achtste socialistische gekozene sedert weinige maanden. Men is verwonderd over de uitbreiding der socialistische gedach ten in Duitschland. Chili. De\Ckiliaansche regeering heeft besloten in September een oorlogschip naar Duitschland le zenden, om hol lijk van den voorzitter Monit af le halen. Argentina. De Argeniijnsche republiek heeft de volgende maatregelen genomen 1° Daar het mond- en klaiaozecr woedt in Argentinais de uitvoer van alle vee verbo den. 2° Alle schepen uit streken komende alwaar de cholera hcerscht, moeien ontsmet worden, vooraleer de haven binnen te varen Spanje. M. Canalejas heeft verklaard dat hij het verbod van voortaan, nog nieuwe klooster gemeenten in Spanje te stichten, niet zal intrekkenaangezien dit de taak is van den Senaat, die de toet met eene zekere meer derheid aanvaard heeft. Het vaükaan heeft aan den zaakgelastig den van Spanje, markies de Gonzales, eene lange nota overhandigd, in antiooord op deze der Spaansche regeering. In dit antwoord worden alle de vroegere beweringen en uitleggingen nogmaals be- kraclditj d. Turkye. De Sitltaan, Mekmed V, is voornemens eene reis te doen naqr Parijs, Londen er naar andere voorname steden van Europa. Rusland. Daar Turkye immer volherdt in het uitbreiden der vloot,heeft de Russische regeering besloten 4 oorlogschepen, model Dreadnought en 20 torpedobooten te doen bouwen, om dienst te doen in de Zwarte Zee. Het zijn de werkhuizen van Nïkolaeff en Sebasteptol, die er mede gelast zijn. Do Sociale Week van Holland werd dit jaar gehouden te Amsterdam in het lokaal der Katholieke Werklieden. Vele honderden sociale werkers namen er aan deel. M. Ponys de Beerenbroek was de algemeene voorzitter. Telegrammen van eerbied on dankbaarheid werden gezonden naar den Paus, de konin gin, do koningin-moeder en naar den bisschop van Haarlem. Paler Hendricks sprak over de Kerk in verband met do Sociale Kwestie. Ilij deed den nadecligen invloed kennen, dien het libe- ralismas in de maatschappij had teweeg ge bracht. De Kerk is geroepen om den toestand terug normaal te maken. Dokter Noyons sprak over do algemeene ziekten en in het bijzonder over de tubor- culose. Van alle kanten wordt er gezocht naar een afdoende redmiddel en wordt er steun verleend aan do zieken. Do Heer Noy- ons vraagt dat de katholieken een sanatorium zouden oprichten, uitsluitend door katholle- ten beschermd. Pater Hormann handelde over de alcool- plaag. Het is eene plicht van liefde die vroe- selijke plaag tegon lo werken. Wij vragen maatregelen, wij eischon niet of wij zijn niet voorde gehecl-onthouding,inaar wij zijn voor de matigheid. M. Teve was voor het meerder oprichten van coöperatieven door do katholieken, ten einde do werklieden en beambten te bevoor deel! gen. Pater Do Grheve drukte op de plichten dio wegen op de rijken en de ontwikkelden. Verder werd er nog gesproken over het bouwen van werkmanswoningen, het oprich ten van boerenbonden. Pater Been Jansen en de bekende socio loog Aengenent, alsook M. Aalberse spreken over de belangrijkste maatschappelijke pun ten, betwerkkonlrakt, do werkstakingen do vakvereeniging. De sociale week van Holland is evenals do 4 vorige sociale woken zeer zaakrijk geweest. De bevoegdste personon namen aan de be sprekingen deel en 't is to voorzien dat, uit die aanhoudende socialo werking, langzamer hand maar zeker en duurzaam eene sterke sociale inrichting zal volgen. Die sociale verbeteringen zullen dan noch socialisten, noch veel minder de liberalen op hunno reke ning moeten schuiven, maar zij zullen het werk zijn van de katholieken die als een man de groote sociale richting, ons door Paus Leo de dertiende gegeven, hebben gevolgd. Zaterdag zijn wederom drie vliegers met hunne toestellen ten gronde geploft. Twee hunner kwamen cr met zware ver wondingen van af. De derde heeft er onge lukkiglijk het leven bij gelaten. In Frankrijk Op het vliogplein van Bordeaux is do vlie ger Lesire, door eene fout aau zijnen motor ten gronde geploft, Loeu hij over do velden, wilde vliegen. Hot toestel werd geheel verbrijzeld en Lesire erg aan hoofd en boenen gewond. To Le Havre is de vlieger Legagneux die aan do vliegmeeiing deelnam, togen eeiien paal gevlogen en ten gronde geploft. Men snelde hem onmiddelijk tor hulp, doch de ongelukkige Legagneux zat geheel ineengedrongen op zijn zeteltje. Hij verloor overvloedig veel bloed uit eene gapende wonde aan het hoofd en klocg over hevige inwendige pijnen. Na verzorging werd hij naar zijn hotel overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgwek kend, doch niet hopeloos. 1n Holiand Eindelijk te Arnhem is de vlieger Van Maasdyck als eerste slachtoffer der vliegtoe stellen in Holland, gedood geworden. Reeds had hij twee gelukkige vluchten gedaan mot zijn tweevlakker Sommer. Rond 6 ure steeg hij andermaal op. Ten gevolge van het onregelmatig terrein, steeg liij veel te loodrecht naar omhoog. Reeds in de eerste rondo zag men dat er iets aan zijn toestel niet in orde was. Hij vloog evenwel op eene hoogte van 50 tot 60 meters, toen hij plotselings ten gronde stortte. De ongelukkige werd door don motor de borst geplettord en bleef op den slag dood. Clement Van Maasdyck was nauwelijks '5 jaar oud. Hij bad reeds deel genomen aan vliogmoe- tingen te Heerenveen en te 's Gravenhage. De droevige reeks. Do martelaarsrij wordt hier dus nogmaals verlengd en wie weet waar het zal eindigen. Ziellier de reeks der slachtoffers 1907 11 Septomber, Fort Meyer, Ver- eenigde Staten N. A. Luitenant Selfridge 1908 7 September, Juvisy Lefebre 1909 22 September, Boulogne-aan-zee kapitein Ferber; 1909 6 December, Nizza: Fernandez 1910 4 Januari, Bordeaux Delagrange: 1910 2 April, San Sebastian: Le Blon-, 1910 13 Mei, Hauvette Miche- lin; 1910 2 Juni, BudapestZosely; 1910 10 Juni, Breslau Robl 1910 3 Juli, Reims Wachter 1910 12 Juli, Bourne mouth (Engeland) Rolls 1910 15 Juli, GentDaniël Kinot1910 3 Oogst, Stockel-Brussel Nikolaas kinet1910 20 Oogst, Civita-Vecchia (Italië) luitenant Vivaldi Pasqua; 1910 29 Oogst, Armhem: (Holland) Van Maasdyck. 28 Oogst Burgerlijk eereteeken. Het kruis van 1 klas wordt toegekend aan M. Fiévez, ge neesheer lo Amay. De medalie van 1° klas wordt toegekend aan M. Iluybrechls, geneesheer aan het godshuis van den Kalvarieberg le Elsene. Handelsrechtbanken. Het getal refe rendarissen. gehecht aan de handelsrechtban ken, wordt als volgt vastgesteld To Brussel 8, to Antwerpen 7, te Luik en te Gent 2. Het getal hulpsgriffiers voor do handels rechtbanken wordt als volgt vastgesteld Te Brussel 4, te Antwerpen 4, to Luik 2, te Gent 1, to Bergen 1, te Namen 1, to Ver- viers 1, to Doornijk 1. De thans bestaande plaatsen van griffie- ldorken zullen afgeschaft worden, naarmate de benoemingen als hulpgriffiers kunnen ge daan worden. Middelbaar onderwijs. Het ontslag van M. Simar, als professor van rhetorika aan de middelbare school van Thuin wordt aan vaard. Leger. M. Quinet, muziekoversto bij het 1° linieregement, te Gent, gelijk in rang met de adjudanten-onderofficieren, wordt ge lijk gesteld met do onderluitenanten. HOLLAND. Onrustwekkende verdwijning. Uit Oosterboek wordt gemeld, dat een 18jarig meisje, afkomstig van Amsterdam, dat aldaar diende, sinds een drietal weken spoorloos verdwenen is. Zij liet haar goed in baren dienst achter. Alhropzookingen om haar terug te vindon, bleven tot hiertoe vruchteloos. FRANKRIJK Vrees voor de cholera Do bewaking der grenzen aan den kant van Italië is verdubbeld, ingevolge verdachte gevallen, die in de Rivlorra van Genua zou den zijn voorgekomen. Een trein met Itali- aansche pelgrims naar Lourdes zal waar schijnlijk niet worden doorgelaten. Een dorp vernield Een hevige brand heeft heel het dorp Neu- ville, op twee buizen na, vernield. Er was voldoende hulp Ier plaats, maar gebrek aan water beletto te blusschen. De Pluvióse Deze onderzeeër, welke zich op zulke tfeu- rige wijze berucht maakte, zal tegen 1 No vember wederom zeeklaar zijn. Schrikkelijk drama in eenen stal. Op de grensscheiding van Frankrijk en Luxemburg, ligt hot dorpje Bóhon. De pacli- ter Legrand, hoorde een ongewoon gerucht, in zijnon poerdenslal. Ilij ijlde or boen met zijnen zoon en zag er eenen jongen stier, van zeer kwaden aard, welke zich losgetrokkon had on met do peerden vocht. Bij het binnen komen in den stal stootte den stier de hoornen in den huik van den pachter, die stervend neerviel. De peerden sloegen met hunne hoe ven en raakten den zoon die met vermorzelden bil werd opgenomen. Ook de pachteres cn een jonge werkman van 15 jaren werden gevaarlijk gekwetst. Eindelijk kon men den stier uit den stal verwijderen, nadat hij do poerden mot zijne hoornen schrikkelijk had gekwetst. Een der peorden was letterlijk den buik opengereten. Do diefte eener mltralljeuso. De korporaal Deschamps, van hot ÏOG1*® regiment voetvolk, te Clhilons, die deserteer de, na eene mitrailjeuse gestolen te hebben, en ze aan Duitschland ging verkoopen, werd naderhand aangehouden. Op aanvraag zijnor familie, werd zijn gees testoestand onderzocht. De geneesheeren hebben nu bun verslag neergelegd en besluiten tot de gcheelo ver antwoordelijkheid van Deschamps. Deze zal dus vervolgd worden wegens hoog verraad. DUITSCHLAND. De bespiederszaak. De zaak dor Engelscho bespieders neemt meer en meer uitbreiding. Twee zijn er reeds opgesloten in liet gevang te Kiel, doch men zoekt hunne medeplichtigen.Uit het onderzoek blijkt dat reeds sedert verleden jaar, zij de plannen der Duitsche vorstorkingen zijn ka men opmaken. ENGELAND Dreigende staking. 't Schijnt dat er onder de spoorwegarbei ders onrustbarende verschijnselen waar te nemen zijn en er gedreigd wordt met staking waar bet syndicaat der spoorwegarbeiders ecliter tegen is. De secretaris van het syndi- kaatis van gevoelen, dat de maatschappijen onrechtvaardig ziin geweest in do uitlegging! van de scheidsrechterlijke beslissingen en huil eigen uitlegging hebben opgedrongen zonder do scheidsrechters to raadplegen. NOORWEGEN. De Spitsbergenkwestie. Rusland en Zweden hebben liet op de voor- loopige conferentie to Kristiana ontwikkeldo plan voor een bestuursregeling van Spitsber gen aangenomen. Dit plan is met Noorwe-' n 's wenschen in overeenslomming. RUSLAND. Voor den vrede. Daar de Turksche vloot zoo zeer vermeer derd wordt, heeft Rusland nu ook besloten de vloot der Zwarte Zeo te verslorken mot vier groote pantserscliepen en twintig lorpedos. De pantserscliepen zullen gebouwd wordett te Nicolaïef eu le Sebastopol. ITALIË Een Grieksche gezant. Een bijzondere Grieksche gezant, M. Vonï- zelos, heeft to Rome een lang onderhoud ge had met M. di San Giuliano, minister van Buitenlandscho Zaken. M.Venizelos ia daarnet naar Athonen teruggekeerd. SPANJE. Nieuwe onlusten te Bilbao. Do laatste telegrammen-uit Bilbao melden dat in eene bijeenkomst met do afgevaardig den van Madrid, besloten werd de algemeeuo werkstaking niet uit te roepen. To Bilbao heeft cone groep werkstakers

De Volksstem | 1910 | | pagina 1