BUITENLAND. 3de Sociale Week te Leuven. Dramatische schermpartij DE BERGBEWONER NIEUWSBERICHTEN. FRANKRIJK ENGELAND TURKYE ITALIË OOSTENRIJK. AZIË AMERIKA 3*° dag. Het is een feit dat de VI. Soc. Week al meer en meer gezag verkrijgt en dat ze als een belangrijke gebeurtenis van onze arbei dersbeweging mag aanzien worden. Ook de hoogstgeplaatste personen houden er aan ze openbaro blijken van goedkeuring te geven. Zeer belangrijke punten waren ter bespre king gelegd. M. A. Verhaeghen, Volksvertegenwoor diger en Voorzitter van den Belgischen Volks bond. sprak over de leiding der Vakvcrceni- gingen. Ik veronderstel, dat de leden hun plicht .vervullen, dat ze met kracht en slipt aan bun leiders, die ze zelf kozen, gehoorzamen. Do vakvereeniging moet geleid worden evenals eenekapitalistische maatschappij met kennis van zaken, met voorzichtigheid en met versland. Ken bekwame raadgever en zoo mogelijk een welbetaalde bestuurder moet dus aange worven worden. Maar soms gebeurt het, dat de patroon en kei wil onderhandelen met de werklieden van zijne fabriek en niet met de leiders der vakvereeniging. Dan moet er tusschen deze werklieden een bond gesticht worden en zij moeten alzoo optreden, slipt de voorschrif ten volgend van hunne vakvereeniging. Wij moeten soms ook met andersdenkende broe ders kunnen gczamentlijk optreden, want onzo onderlinge verdeeldheid ware dan di dood onzer vakbeweging. Daarom gemengde komiteilen gesticht Hit de bespreking bleek,dal die comiteiten enkel gevormd worden, als 't nood doet, niel bestendig zijn en do omlerhandelingonschrif- ti lijk gebeuren,om niet gefopt te worden door do socialistische jioliii-Mis. Den spreker bedankend,uitte K. P. Rullen nogmaals den wcnsch weldra de onderwij zeis, zoo talrijk bier vertegenwoordigd recht lc zien geschieden (luidruchtige toej.) M. Ad. Rutten, doktor in sociale en poli ticko wetenschappen, broeder van Pate Ilutlcn, hield eene puike, stevig berede- .nco-rdo voordracht over arbeidsduur. Do Slaat bcetl ongetwijfeld het recht den arbeid te beperken, zooals hij reeds deed voor vrouwen en kinderen. In het opmaken van 't werkcontract is de arbeider e«n zwakke tegen den patroon er. dan moet do zwakke ontegensprekelijk be schermd worden. Van do vakbeweging alleen die inkrimping verwachten, is niet redelijk en wordt alleen gedaan door lien die er im mer legen waren (toej.) Om do gezondheid, liet loven en de werk kracht van don arbeider te bewaren, om zijne zedelij ko onverstandelijke veil effing moge lijk te maken, moet do arbeidsduur bepaald worden. IIet wordt dcor feiten be wezen dat de voortbrengst bierdoor nu i ei- mindert, maar veeleer vermeerdert. De Staat moei dus een maximale arbeidsduur bepalen voor een middelmatigon arbeider, (lev. toej.) Dezo prachtige les zal gedrukt cn Qj .groote schaal verspreid worden. Om 8 1/2 ure was dc vergadering belegd voor diamantbewerkers nu om 2 uro was "*1 vergadering voor do tijdelijke Vlaainschc mijnwerkers. In beide vergaderingen ging men over lot bet samenstellen van een coini- Icit, om na to zien hoe best de vakbeweging iiraclisch onder deze werklieden in te richten. Om uro kwam do E. II. Lauwers, proost der gilde van Ambachten van Brugge. Spre her die zijne redevoering vergelen had, her innerdo do ware beginselen, helaas door zoo velen vergeten, over naastenliefde en liefda digheid, met toepassing op onzo christelijke vakbeweging. Onze vakboweging beeft als bazis hel rechtsgevoel. Sommige menschen trachtoi .de aanleiders to paaien met wat men noemt liefdadigheidswerken. Men mag do liefdadigheid niet verwarren met de christelijke naastenliefde. Deze is ons kenmerk en bcheerscht heel ons loven. Zij gel >icdt ous oerst en vooral aan iedereen te geven wat hem toekomt en wat er ons dan nog overschiet, gebiedt zij mede te deelen uit liefdadigheid. Het beste werk van liefdadigheid is den evennaaste to helpen verkrijgen, wat hem toekomt. De liefdadigheid moet een sacrificie zijn, een waar goed schenken en niet gedaan zijn om mcnschelijke redenen. Door liefda digheid kan niet bijgelegd worden w al aan de rechtvaardigheid te kort is geda n. En het is een onrechtvaardigheid aan do werklieden het natuurlijke te weigeren. Schoolsoep ge ven is goed, maar 't ware beter te zorgen dat iedereen zelf zijn soep kon koken De bijzondere liefdadigheid zou meer de vakbeweging moeten helpen, en helaas voor vakbeweging of vakonderwijs een ondersleu ning verkrijgen bij dio liefdadige menschen is moeilijk, zoo niet onmogelijk Onze werk lieden hebben enkel noodig wat hun toekomt. De slechte opgevatte liefdadigheid kweekt lamlendige menschen, zonder eergevoel en bewustzijn Do openbare liefdadigheid zou hetzelfde moeten doen, maar deze deugt niet Sinds lange jaren is de kwestie der veran dering op de wet der openbaro liefdadigheid ter bespreking. Wanneer komt er iets van (Langdurige toejuichingen). Pator Rutten, den spreker bedankend, drukt er op dat de vakbeweging steunen, de eerste plicht is der openbaro als der bijzon dere liefdadigheid, zoo spoedig mogelijk moet de wet op de openbaro liefdadigheid herzien worden. (Hevige toejuichingen.) We komen soms in plaatsen om de vakbe weging in te richten en we sloolen er op de koppige weigering van steun en erkenning van zulke verceniging; dan moeten wo open baar durven zeggen, dat die lieden onrecht vaardig bandelen, al zijn zo ook provinciaal raadslid of burgemeester van welke stad ook! Ev. Van Quaquebeke van 't algemeen se kretariaat, van Gent, over sociale politiek der vakvereenigingen. Paus Leo XIII heelt gezegd dat de Kerk, de Staal en de vereeni- gingen moeten samenwerken om de verschil lende ellenden van het volk tekeer te gaan. De vcreenigingen moeten dus invloed uitoe fenen op de openbare besturen om wetten cn maatregelen te hekomen, dio inwerken op ilen welstand der werkende klas. Spreker duidt do plichten aan van Slaat, Provincie en Gemoento, besturen tegenover hun eigen en jlle arbeiders voldoende loorten, normale arbeidsduur, vcreenigingsrecht, gezondheids maatregelen, drankbestrijding vakonder wijs, vooruitzicht enz. De arbeiders wenschen wijziging der wet op beroepsverenigingen, anmoediging van vakvereeniging enz. Vcr- etering der wet op de werkongevallen, re eling van den arbeidsduur voor volwasse nen enz. Niets in onzen godsdienst verbied! ons zoo krachtdadig als wie ook do werkers- belangen te verdedigen. Die sociale politiek moet krachtdadig maar voorzichtig gevoerd worden in pers, betoogingen enz. De vakvr v- ccnigingen, zonder mee te doen aan partij politiek, moeten hunne stem doen gelden in lo wederzijdsQhe politieke kringen om de mnlen van hun programma door alle partijen f.o zien aannemen. (I.ev. toej.) Tijdens de vorige bespreking werd er ge wezen op den ellcndigen toestand der schip- pcrsbcvolking. Nu werden ook misbruiken aangeklaagd die ook te Gysegem bestaan d» meestergasten der schoonmakers, zijn daah meest allen herbergiers M. Van Buggenhout van Vilvoorde Tc Vilvoorde worden verschillige belangrijke leergangen der vakschool in 't Fransch ge geven. De leerlingen verstaan er niets van Allo toelagen aan die school geschonken, zijn dus nutteloos. Kan ecu ministerieel besluit niet cischcn dat alle leeraars ton minste de taal hunner leerlingen zouden machtig zijn. (Toejuichin- gon.) Pater Rut ten. Dio wensch zal aan den Mi nister cn de pers overgebracht worden. M. C. Van Spaeybroeck, vertegenwoordiger van den Soc. Studiekring van Mcrxem, spreekt over de propaganda, die zij maken tot 't ver spreiden van 't volksonderwijs. Pater Rutten brengt hulde aan de katho lieke bladen, die uitvoerigo verslagen gaven van do werkzaamheden der sociale week. Gisteren avond was 'l groole liederavond. In do schermzaal Damollo, te Dieppe, Frankrijk, gebeurde dezer dagen een droevig ongeluk, dat eene diepe ontroering verwekte. Twee uitstekende schermers, de heeren de Romilly en A. Aubry, schermden er eene partij met den degen. Daar beiden nagenoeg van de zelfde sterkte waren en al de knepen en fijnbeden van het degenschermen kenden, was de kamp zeer hevig. Eensklaps, bij het kruisen derdegens, deed M. de Rcmilly eenen verrassenden aanval. Hij bad niel bemerkt dat de schutstop, op het punt van den degen, afgevlogen was cn trof M. Aubry onder den linkerarm7 in de ijde. De degen drong diep in het lichaam van M. Aubry. De eerste oogenblikken van ontroering oorbij, werd M. Aubry naar het dichtbij ge legen gasthuis gebracht. Een geneesheer, M. Fabre de Parrel, slel- do onmiddelijk vast, dal de wonde zeer ge vaarlijk was, daar vermoedelijk de linker long doorboord zou zijn. Op zijne aanvraag werd de gekwetste naar bet hotel gebracht, waar hij met zijne jonge vrouw was afgestapt. Eenigo minuten later bezweek hij er, aan de gevolgen cener in wendige bloedstorting, ondanks de zorgen. De droefheid van M. de Romilly, onvrij willigo oorzaak van hot drama, is hartroe rend. 1 le VERVOLG, zcide Do heer KUngton is niet meer hier Jacob spotachtig lachondo. En waar is hu clan hernam Karei meer en meer verbaasd. Hij is s<lert drie dagen vertrokken. Vertrokken hervatte do jongeling, op den toon der hoogste verwondering. - .la vertrokken mot zijne vrouw en Clarv, fij hebben allo meulclen medegenomen. Wist gij dat dan niet Ik wist het niet. Keert hij niet meer terug Ik geloof het niet. En weet gij, waar zij naartoe zijn ge i Noen. Hij heeft hel mij niet gezegdmaar ik heb gehoord dat hij mijn vader last licoft gegeven, oin de brieven die voor hom kwamen naar Londen te zonden. Weet gij in welk land Londen ligt Ja zekerdan is hij naar Tm geland, zijn vaderland, teruggekeerd. Hemelwat verveelde zich de bravo man hier; hy heeft goed gedaan; doch neen, hij heeft niet goed gedaan. Ik bcmindo den En- gclschman en zijne vrouw on dochter ook zij hadden mij steeds iets aangeuaams te zeggen Bovendien was hjj rijk, hij betaalde goed. Van t(jd tot tfid gaf hij mij eone goede fooi... Maar wat is dat, wilt gij mij reeils verlaten Inderdaad, Karei, aan wie het verveeldo de dwaze en begeerigo opmerkingon van Jacob aan te hooren,vertrok, terneder geslagen door door het vertrek vau eeu man, dien hij had Incident in eenen schouwburg De vertooning in het Chalelel, te Parijs, werd gisteren avond tusschen do 2® en 3® akte onderbroken, door eene slaking der machinisten. Zij verklaarden zich ten stel ligste to verzetten tegen bet afdanken van 12 hunner en vroegen ook de afschaffing van een artikel in hun contrakt, 't welk alle macht tot wegzenden geeft aan het bestuur. Do beheerder beeft beloofd de klachten over te maken aan den bestuurder, dio nioi Parijs is. Het publiek, dat aan dergelijke incidenten reeds wat gewoon wordt, beeft voor goeden munt genomen, dat do opschorsing van drie Uwart uurs veroorzaakt v. as door een onge val aan de machinerieën. Vreeselijk ongeluk. Een ingenieur van Rijsol, M. Besson, be proefde eeno nieuwe machine tot het plette ren van oliehoudende zaHen. Toen hij een luk hout wilde grijpen,dat in een raderwerk "-as geraakt, werd hij de twee-banden ver pletterd. Do ongelukkige 28 jaar oud, vroeg zelf oin de handen af le zetlon. Miss Elkins. Miss Elkins is nog altijd te Parijs, maar zij is van hotel veranderd om aan de dagblad schrijvers to&.itkomen. Haarvader, senator Elkins, word, uit Antwerpen verwacht. Hare moeder bevindt zich nu in Londen en zal den kelijk op 't einde dor week te Parijs zijn. Dure tijden. Het comitcit van de confederatio du tra vail heeft besloten in 't begin der toekomende weck de plakbrieven van protostatie tegen dc duurte der levensmiddelen, welke liet aan schandelijke speculaties toeschrijft, aan tc plakken.Er zullen ook meetings worden inge richt in heel Frankrijk. Van de omstandigheid maakt liet comiteit ook gebruik om reclaam te maken voor de coöperatieven en allen aan. le zetten daar alles te koopen, tot de prijzen weer verminderd zijn. De samenzwering in Indië. De bijzondere rechtbank, die vijf weken lang heeft gezeten, om het geding to voeren tegen de dertien Bengaleezen, die eene samenzwering tegen het Engelsche gezag op touw hadden gezet, heeft volgens een telegram uil Calcutta, zijn vonnis geveld. Zes van de beschuldigden zijn veroordeeld tot zeven jaar verbanning, drie tot vijf jaar en do andere twee lot drie jaar. Twee zijn er vrijgesproken. De samenzweerders behoorden tot den ge goeden stand. De misdaad van Londen. Dr. Crippen is naar het gasthuis der ge vangenis van Brixton overgebracht. Zijne zenuwen schenen geknakt le zijn. Ofschoon er nog geon definitief besluit is gonomen, schijnt de beschuldiging legen jufvrouw Le Ncve met gehandhaafd to zul len worden. Vreemde werkkrachten. Er zijn in Londen tusschen do 160.000 en 180,000 buitenlandsche kellners. In eene vergadering van do vereeniging van Engel sclio kellners zijn deze verbazingwekkende cijfers meegedeeld. Men besloot do vereeni ging op anderen leest te schoeien, ten einde aan de buitenlandsche mededinging beter liet hoofd lo kunnen bieden. Stoomschip verbrand. De Belgische stoomboot Maria Reind varende van Salonika naar Smyrna, geladen met pelrool is ten gevolge van eenen brand bijna geheel en gansch vernield. Voorde choleralijders. De Koning heeft eene som van 100,000 fr. geschonken ten eind© de choleralijders ter hulp te komen. De godsdienst in het onderwijs. Do regeeringsoversten hebben plechtig verklaard dat het godsdienstig onderwijs door do wet van 18G5 in do scholen voorge schreven, onmisbaar is voor de opvoeding der jeugd. Hongersnood in China. In Oost Mongolië heerscht een gewei dige hongersnood. De laatste rijsoogsten waren mislukt en dit is de oorzaak der schaarschheid der levensmiddelen. Schipbreuk. De Duitsche stoomboot Schulauvertrok kon uit Antwerpen, beeft schipbreuk geleden op de kusten van Chili. Al de passagiers zijn ered. loeren hoogachten, cn dien hij reeds als cei vader beminde, en aan wie hij eene grootr erkentelijkheid verschuldigd was. Hetgeen hem meest verwonderde en niet minder be- droofdo. was, dat hij hem van zijn verlang*-; om het dorp te veil «ten, niets gezegd had. Iiy verdiepte zich in gissingen maar vol strekt niets van het vroeger leven van Kling- ton wetende, noch van zijnen rang in do maat schappij, evenmin do oorzaken ke.-ie ,:r welko hem gedwongen badilen zijn vaderland te verlaten cn in een eenvoudig gehucht door te brengen, kon hij volstrekt niot begrijpen waarom lord Klington zoo zonderling gehan deld had. In zijno gevoeligheid gekwetst, gaf hy ziel geheel aaa alles over, hetgeen zijne kwade luim tegen do mcnschon in het algemeen in boezemde; hij beschuldigde hen van bedrog, hy beschouwde de erkentelijkheid als een alleen bij name gekende deugdhij raaskal"i tegen de ondankbaarheid en stortte tranen van spijt. Haastig keerde hij naar zijne moeder teru; om te vernemen of zy niot onderricht was van het vertrek der Engelsche familio en of me haar misschien ook belast had, om do groete- nissen te doen; maar zijne moeder was, on eenig landelijk werk to verrichten reeds uit gegaan. Toen begaf hy zich rechtstreeks naar de w*> ning van den ouden Peter. De goede grysaan zataan tafel en gebruikte zijn eenvoudig ont bijt. Komaan vriend, zeide Peter, toen hi hem zag. zijt gy eindelijk weer op do been Kom, zooveel te heter zet u neder. Karei, zonderde vraag vau den grijsaard t" beanlwóórden, vroeg of hij niet wist, dat d verlaten, en of het waar was, datzy reeds drie dagen vertrokken aren, Ja. antwoordde Poter, ik wist het. Voor /.ijn vertrek liet hij mij verzoeken bij hem te komen, cn na mij gezegd te hebben, dat hij Ion volgenden dag ging vertrekken, om deze stroken niet meer terug te zien, belastte hij mij met een pakje voor u; IIij bepaalde er bij, dat ik, voor het geven, drie of vier dagen wachten moest. Ik beloofde hot hem, en was van plan u vandaag to komon bezoeken, om mijne boodschap to volbrengen. Wat do oor zaak van zijn overhaast vertrok is, weet ik niet, en ik had ook geen recht er hem naar te vragen. Jkken ook de redenen niet, die hem aangezet hebben,om u goen vaarwel te komen zeggen. Deze woorden verwekten niet minder ver wondering bij Karei, als de tijding van het vertrok. Hoofd en oogen nedergeslagen, bc waarde hij het stilzwijgen met een dieptrourig voorkomen. Id tusschen was Peter liet pak, door den lieer Klington toevertrouwd, gaan halen. Ziehier hetgeen voof n bestemd is, zeide hij, hem het voorwerp over overhandigende Karei kon do nieuwsgierigheid niet weer staan, om to zien wat het inhield, en opende het aanstonds. Een vrougdestraal verhelderde zijn gelaat bij het zicht van hetgeen hot bo- vatte. Hot waren verschillende bock'werken,-welke den jongeling nog onbekend waren. Dij do l> >eken was een briefjo gevoegd van dezen I korten inhoud - Do heer Klington verzoekt Karei, om ten teeken van dankbaarheid en als ene herinnering van een man die hem hoog- i -ht, deze boeken aan te nemen.Geen woord mee'r, geen enkel woord van waarwei stond heer Klington met zyuo familie het land had in het briefje vermeld. Extra fijne koffie is gemakkelijk om ma ken.Gebruikt do Bitterpeeën der «Trappisten* Vincart. Overal te vinden Brussel. Doodclijke hoefslag. De 22jarige Jan-Baptist Dierick, voerman eene brouwerij der Mariemontkaai, had zijne paardon ontspannen en bracht deze naar den stal, toen een der paarden neerviel en zijn val Dierick eenen ergen hoefslag toe bracht. Do ongelukkige is eenige uren later overleden. Dierick woonde te Molenheek in de Osse- ghemstraat en laat eene weduwe en tweo kinderen achter. Geknipt. De magazijnier van een groot handelshuis der Nieuwstraat werd Donderdag betrapt, toen hij het magazijn wilde verlaten met eene groote hoeveelheid koopwaren, welke hij onder zijne kleedcren verborgen had. In zijne woning ontdekte men eene groote partij gestolen voorwerpen. Rigolo is de beste der oude genevers. Blijde terugkomst. Zekere V..., van ezemael-Vlasselaer, dio 's morgends van Amerika, waar hij tien jaar verhieven had, teruggekeerd was, ging door de Koninklijke straal, om te Schaarbeek een famielid te gaan bezoeken. Hij werd dooreen tram om vergeworpen en erg aan armen en beenen •ekwelst. Het slachtoffer is naar het gasthuis over gebracht. Onder zijnen wagen. De voerman Pieter Sreed met eenen verhuiswagen loor de Gallaitstraat, toen hij aan den hoek der Demoerkerkestraat onder de wielen viel. werd erg gele wet st en moest naar het gasthuis gevoerd worden. Diefstal. Verleden nacht zijn dieven het magazijn gedrongen van M. Edward handelaar in modeartikelen, Henegouw- laan. De schurken stolen er eene gioote hoe veelheid modeartikelen en konden mei hun nen buit vertrekken zonder verontrust to worden. Tuischers. Do policieagent Lemaire heeft op het plein der aantrekkelijkheden n do tentoonstelling, drie kerels aangehou den, die er het winstgevend stieltje van bon- neteur uitoefenden. De kerels, drie Duitschers, zijn ter beschik ing van den prokureur des Konings gesteld. De liefde.... Een 19jarige jongeling ri O..., beminde hartstochtelijk een meisje dat van liem niet weten wilde. Woensdag avond, bood hij haar nogmaals hart en hand n, doch evenals de voorgaande malen, liep hij een blauwtje op. Wanhopig dwaalde hij eenigen lijd in do stad rond, richtte zich dan naar liet half op gevuld Handelsdok, en sprong in het... slijk. De arme dwaas gelukte er niet in, zich to erdrinken en was genoodzaakt, geheel be- sluikt naar huis terug le koeren. Hij kwam er rond 3 ure aan, ging recht- trceksch naar den zolderen verhing zieli. Toen men hem rond 5 1/2 ure vond, had hij opgehouden to leven. Brand. Gisteren nacht is brand ont staan, in een werkhuis van fijne lederen arti kelen, toebehoor en de aan M. Georges Thy 3 •n ingericht in een oud gebouw der Bag- cn Nachlslraat. Do talrijke gezinnen welke het overige van het gebouw bewonen, vluchtten in allerijl weg. De pompiers snelden spoedig ter plaats en konden na een half uurwerken de vlammen uitdooven. Het werkuis was echter met den nhoud geheel vernield. De schade is zeer belangrijk. Eene hom. Eene groote opschudding heorschtte gisteren in de Wolstraat, daar inon voor het konsulaat eener Zuid Ameri- kaansche Republiek eene boni had gevonden. De lont was roods gedeeltelijk opgebrand. De policie der Regentiestraat werd ver wittigd en de adjunkt Spitaelsging zien wat het was. Hij vond eene.... oudo elektrische zuil. Of or gelachen werd. Dieflen hj middel van valsche lons. Een onbekende, schijnende 45 jaar oud, gelukte er Donderdag morgend in, in een ma gazijn der Nieuwstraat, een stuk laken van 40 meters af to truggelen, hij middel van eenen valschen bon. In de Koolstraat kwam een knaap in eenen winkel van zijde artikelen en vroeg er, op vertoon van een bon, een groot stuk zijde. De bedienden herkenden onmiddelijk dat de bon valsch was, doch gaven het gevraagde aan den knaap, en deden hein bespieden. Aan de Noordlaan overhandigde do knaap zijne boodschap aan eenen jongeling die er stond te wachten. Deze werd aangehouden en naar het policiebureel der 4° afdeeling gebracht, waar hij herkend werd als belioorende tot eene begoede familie. Een onderzoek is ge opend. Banque Centrale Gantoise, Naaml. Maat. Haring Brandkoffers 10 frs. 's jaars. Zie annonce. Wat zult gij met die boeken doeu vroeg Peter. Kunt go daarin lezen 1 Eon schoon go- schenk op mijn woord Peter wist niet dat Karei zijne studie onder leiding van den heer Klington had voortgezet hij wist wol, dat Klington hem eon weinig bo ter dan vroeger liad leeren lozen en schrijven, maar dacht dat dit ook alles was. Dit geschenk hernam Karei, is mij aan genamer cn dierbaarder dan goud bij mij kan zyn. Indien ik in die boeken niet lezen kan, hoop ik toch, dat het mij met den tijd geluk ken zalen zij zullen steeds voor mij eene kostbare herinnering zijn, die ik gedurende mijn geheel leven zal bewaren. Laat ons over andere zaken spreken, zeide Peter. Wat zult gij gaan doen, nu gy weer hersteld zyt? gij moet werk zoeken. Binnen korten tijd beginnen do tochten naar de ijsbergen weder ik zal voor gids aan de reizigers dienen, cn van nu af tot den Winter, zal ik mij hierdoor con vast en winstgevend work verschaffen, hetzij hier of elders later ga ik misschien wel naar Frank- ryk. Deze laatste woorden hoorende, hief Peter verbaasd het hoofd op zij beantwoordden misschien zekere mededeelingen, hem door sir Klington gedaan, en welko hy moest ge heim houden. Ilij zag Karei strak aan maar op het kalm gelaat van den joDgeling bespeurde hy niet, dat dit i>lan van landverhuizing hem door zijn ongelukkigen toestand werd ingegeven maar voDd hetzelve zeer natuurlijk. Kom zeido Hij, wij zullen zien. In alle ge val, wij hebben deD tijd voor ons laat eorst het jaargetijde der tochten naar do ysbergen voorbijgaan. Ik zal trachten u work te ver schaffen, gedurende de dagen, waarop gij niets anders te doen moclit hebben. Ik weet niet waarom de heer Klington u zulk een geschenk heeft gaf maar ik zie die boekon toch niet gaarne in uwe handen. Karei, ik hoop dat de smaak voor het lezen u de smaak tot den arbeid niet zal ontnemen. De boeken zullen u geen brood verschaffen laat dat aan de rijke lieden en geleerden over vergenoegd u in uw gebedenboek te lezon. Bedenk dat gij uwe moeder to onderhouden hebt, die weldra niets meer zal kunnen doen. Wees gerust, antwoordde Karei. Ik zal altijd, hetgeen ik myzelven cn mijne moeder verschuldigd ben, gedenken terwijl ik tevens met eerbied deze kostbare herinnering aan den heer Klington bewaren zal. Verre van mij van den arbeid terug te houdon, zullen die boeken mij meer smaak geven en in alle ge val, zullen zij my den arbeid gemakkelijk maken. Vriendschappelijk drukten zij elkander de hand en scheidden. Gedurende verscheidene dagen was Karei treuriger dan gewoonlijk. Men zag hem soms alleen, diep in gedachten verzonken, in de velden ronddwalen. Somtijds bleef hij een kwartier onbewegelijk, liet hoofd op de borst gebogen staan. Indien hij zich des 's avonds bij anderen bevond, sprak hij zeer weinig, en vertrok voor het avondeteD, hoezeer men ook bij hom aan- droDg, om nog eenigon tyd te blijven. Te huis gekomen en na eenige oogenblikken met zijne moeder gesproken te hebben, haalde hij uit een oud koffer een der hoeken, welke de heer Klington hem gegeven had, en studeerde tot laat in don nacht. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1910 | | pagina 2