Nieuwe miderdom voor de Eerste Oommuniekanten 'T EEN EN 'T ANDER 3rte Sociale Week te Leuven. Trig's?. Mercier JLD JO JÜj Z&. JÖ* De maekt dar Ferk ea des Paiisdoms? Ds iuvisei der Kerk. a'.söltesids laargang n' 809. 93 2 CENTIEMEN HET NUMMER 2oadag 4 en Ifisasu&ag 5 September 1910 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fcS» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN AANKONDIGINGEN 9 TE AALST ICerlcstraat, Telefoon 111. Bestuurder i 233> TE BRUSSEL Kazchióclieo Sèeeii'jfeg, 233. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0,G0 3® Mati*. (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Financ. aankan, (per rcgpl^fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 2,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 3.00 Recht, kerstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 J. Van Nuffe!-De Qendt. VOOR AI.LR A VXKOXDiaiNSE.V ZTCH WEJtDTTf J E. TAHlillfA'J, 217, «Se MérufJeairarl, Qrusse!. Het decreet van den Heiligen Stoel, voorschrijvende dat de kinderen hunne Eerste Communie mogen en moeten dooft als zij tot de jaren van verstand gekomen zijn, brengt overal opschud ding en veel opziens te weeg. Jüe pa'u- ■selijke brief die dezen maatregel uit legt, bewijst zoo klaar mogelijk de noodzakelijkheid van deze hervorming. Natuurlijk dat de vijandelijke bladen daar geen vrede mede hebben, maar dit doet niets ter zake, wij katholieken, wij weten waaraan ons to houden. Rome heeft gesproken en van dan af is alle verdere bespreking overbodig. Ondcrtusschon schenken wij een wei nig aandacht op de beknibbelingen van de tegenstrevers. Uit deze beknibbe lingen kunnen wij 2 groote waarheden trekken, waarheden die moeilijk zullen geloochend worden. Vooreerst de macht der Kerk en van 't Pausdom, vervolgens de bekentenis van den groo- ten invloed der Kerk. Wij willen beide waarbeden van wat naderbij onder zoeken. Terwijl de goddeloozen uit alle lan den niet afhouden te roepen dat de Kerk en de Paus machteloos zijn, dat ze liggen te kwijnen om kortelings te sterven, zien wij hoe zij zich beijveren, om ieder woord, iedere daad, die van den Paus uitgaat, te bespreken en alzijdig- te onderzoeken. Zoo handelt men toch met geen machtelooze, met geen kranke, met geen kwijnende, met geen stervende, klaar dat men zulk overgroot gewicht hecht aan het Pau selijk woord, dan moet het wol zijn dat het voorkomt van eeno krachtige, eene 'levende, eene machtige bron, dan moet het zijn dat men heeft af te reke nen met den persoon door wiea het ordewoord wordt gegeven. En zoo is het inderdaad. De H. Kerk telt in haren schoot 250 miljoen loden en zeker is het, dat het woord van den Paus ook weerklank vindt in de harten van vele protestanten. Ieder openbare daad of heler ieder openbaar schrift dat uitgaat van den Heiligen Vader heeft de beteekenis eener groote we reldgebeurtenis. Geen beschaafd land, geen beschaafd volk waar dit schrijven niet wordt overwogen, besproken en in praktijk gesteld. Wij hebben hierboven reeds in woorden aangeduid, door redeneering laten zien, de groote macht van Paus en ICerk. Wij kunnen dien invloed op tastbare wijze doen gevoelen met eenige woorden uit do Belgische goddelooze bladen, naar aanleiding van den pause lijken brief over de Eerste Communie. La Chronique en Le Peuple en roet hen een heele reeks andere bladen drukken ofwel do vrees, ofwel de blijdschap uit over dezen nieuwen maatregel, maar natuurlijk aanzien zij den toestand slechts op verstandelijk gebied. Sommige liberale bladen meenen dat de kinderen nu niet meer zoo alge meen uit de school zullen blijven eens dat zij de Eerste Communie hebben gedaan. Do meeste andere daaren tegen zijn van het gedacht, dat de on wetendheid schrikkelijk gaat toenemen daar de ouders zullen meenen dat de kinderen eens 7 of 8 jaar geworden en bekwaam om hunne Eerste Communie te doen, ook in staat zullen zijn om te gaan w erken. Moet men uit die laatste verklaring niet aannemen dat «Ie vijan den zelf onrechtstreeks bekennen, dat de Kerk een grooten en gunstigen in vloed heeft uitgeoefend op do verstan delijke ontwikkeling der kinderen, Het is immers dank aan de Kerk dat vele ouders hunne kinderen tor school zenden om hen toe te laten hunne Eerste Communie te doen. Dat beken nen die bladen zelf. Dat de vroegtijdige Communie echter nadeel zal doen aan de verspreiding van het onderwijs, daar is w einig of niet voor te vreezen. Al meer en meer worden de gewone menschen gewaar, dat het in het bedendaagsche leven meer en meer noodig wordt verstande lijk ontwikkeldtezijnen daarom mogen wij er stellig op betrouwen, dat het schoolgaan, dat nu in België reeds op zulken goeden voet staat, nog meer en meer zal toenemen, dank zij da goede overtuiging die de Belgischs huis vaders bezielt. Die overtuiging moeten wij nog aanvuren en algemeen maken en eens dat wij die overtuiging alge meen zullen doen geworden zijn hij onze Belgische huisvaders, dan mogen wij zeggen, dat wij het pleit voor goed hebben gewonnen. Staatkundig Overzicht China. Het hemelsch keizerrijk aanziet met leede oog en de inlijving van Korea. In het hert vein Manchourie leven er 700,000 uitgeweken Koreanen, die nu aan Japan toe behooren. Voor Japan is het eene dubbele goede zaak. Niet alleen lijft het Korea in, doch neemt daarenboven nog bezit van den ij'andelijken grond, alwaar 700,000 nieuwe onderdanen reeds gevestigd zijn. Oostenrijk. De minister van Bui/en- landsche Zaken van Italië is heden terug naar zijn land vertrokken. Graaf d' Aeren- thal evenals zijn bezoeker waren zeer vol daan over tram under'iivux*. De keizer heeft het eerekruis van de Leopoldsorde aan den minister van Italic geschonken. Amerika. Voorzitter Taft heeft in de Amerikaansche bladen een langen brie/ laten verschijnen in denwclke hij de republi keinen aanzet om de handen uit de mouwen te steken en te werken om in November aan staande den zegepraal te bekomen in de wet gevende hiezingen. De demokraten werken uit alle hunne kracht om den oud-voorziiter Roosevelt xoederom aan het bewind te krij gen. Spanje. Heden Zondag zal de minister raad vergaderen om het antwoord tc be spreken, dat door den minister van Buiten- landsche Zaken is opgesteld. In dit antwoord wijst de minister op de rechten der burger I jke macht en op de onmogelijkheid de wet van den Cadenas in te trekken. Ilct Valikaan aanziet den toestand als zeer erg en vreest dat de afbreuk met Rome het gevolg der moeilijkheden zal zijn. Verjaringen. 4 September 1866. Plechtige inhuldiging van het standbeeld van Ambiorix te Tongeren. 4 September 1899. Dood van Mgr. Decroliere, bisschop van Namen. 5 September 1854. Beroerten te Brussel ter gelegenheid van den opslag van het brood. Burgemeester de Brouckcre doet de Hoogstraat en de Trapstraat waar do opstand dreigend geworden is, door de grenadiers en de ruiterij ontruimen. De ParajsciJie ge snee site ra ad te 3russe2. Het is don 24 Septem ber aanstaande dat de Parijsche gemeente raadsleden officieel te Brussel zullon ontvan gen worden. Het programma behelst een feestmaal, eene galavertooning en bezoeken aan de tentoonstelling en do openbaro ge bouwen. Zij zullen den 27 September Brus sel verlaten vooraleer naar Parijs terug tc keeren, zullen zij ook een bezoek aan Ant werpen brengen. De nieuwe miüciswet.Vele personen begrijpen nog niet zeer goed de bepalingen der nieuwo leger wet. Daarom zullen wij in hot kort er dc bijzonderste trek ken van geven. Alle jongelingen zijn gehouden zich to doen inschrijven van den ln tot den 30n Juni van liet jaar waarin zij 49 jaar worden. Deze die er eene groote schade zouden door lijden, mogen reeds binnen gaan op den ouderdom van IS jaren, ofwel bunnen dienstplicht ver schuiven tot zij 24 jaren bereikt hebben. Op dezo wijzo kan de oudste zoon, met eenige jaren uitstel, doir zijn jongeren broeder als steun des huisgezins dienen. De jongeling welke verlangt zijnen dienst plicht uit te stelleen, moot dit kenbaar maken aan de gemcenteoverheid op hot oogenblik van zijne inschrijving. De leerlingen Ta godsgelecrdheid zijn vrij voor een jaar. nóch zij moeten het jaar na hunne inschrijving gedurende drij maanden oenen leergang volgen van ambulancio zie kenverpleger. D« bedienaars van den eere- dionst zijn volkomen vrij van allen krijgs- plicht, doch dit ontslaat den volgenden broe der van den dienst niet. kogels 5:1 fccsschon. Een dui delijk bewijs vair, den grooten invloed ten goede, dien de vogels ook op de houlcultuur oefenen, is in de Staalsllosschen waargeno men. De streken waar, wegens gebrek, aan water, vroeger Iiijna geen vogels werden aangetroffen, had b n de verschillende hout soorten telkens veel van de rupsenplaag te lijden. Eenige jaren geleden heeft do houtvester bij hel Staalsbosêhbcbeer op een tweetal plaatsen in dc bossehen cementen drinkbak ken van een meier middellijn en Ier diepte van 35 cm. doen aanbrengen, welke steeds voorzien zijn van w^ter. Hel gevolg was dat do liossclien meer door het gevogelte l>ewoond zijn. liet g&l&l nam toe en alle schadelijke in- scklon en rupsen verdwijnen tot groot voor deel van hot lioulgewas. 4en dag. Leuven, don lcu Sopt. Donderdag, 't is vandaag de laatste dag En toch nog evenveel volk. Nog immer ver dringen zich werklieden, priesters, semina-, 'islen en anderen zich om de tafel waar een lieelo keus boeken ten verkoop liggen uiige- X iJ.c-ii iV.k'L -A- schriften en propagandaboekjes er hier aan don man zijn gebracht. Nu om 9 uren zaten we weer allen op onze plaats. E. H. Van Raebroeckx, pastoor van Sint-Jan tc Mechelen moest den rol van den priester in de vakbeweging aantoonen. In feite hebben onze priesters immer een •rooien rol vervuld in onze christelijke vak beweging en daardoor hebben zij de hartelijke goedkeuring onzer hooge kerkelijke Over heid verkregen. En lieeft iedere priester den plicht do vakbeweging te steunen en te ver dedigen in alle klassen der maatschappij,deze die ah stichter, raadgever of opvoeder in de vakverceniging optreedt, heeft eene gansch bijzondere zending te vervullen.En hier geefl do zeer bevoegde spreker zeer practische aanduidingen nopens de wijze, waarop zoo gauw en zooveel mogelijk de werklieden zelf hunne vereeniging moeten besturen, ze lei den en er voor optreden. Hij drukte voorna melijk op het groote gewicht van een welin- •erichlen studiekring. Warm tocgejijiclït, en met rede, werd den Ecrw. Spreker een verdiende hulde gebracht door P. Ruiten. Do E. H. Van Raebroeckx is een voorbeeld van den echton volkspriester die Goddank, van dag tot dag talrijker wor den. Wat bepreking en vragen, een beelje rusttijd en weer liep P. Ruljen do koer over aljinlcelend met zijn belletje M. De Bruyne van Gent begint zijne les over de begrooting van een arbeidersgezin. Met vele cijfers en op uitsluitend weten schappelijke gronden, bewees hij dat een nor maal arbeidersgezin met vier a 5 personen om in al de kosten van huisvesting, verwar- warming, voeding, kleeding, ontwikkeling, verzekering en ontspanning, met een woord om een menschwaardig beslaan te leiden minstens over een inkomst van 31,15 fr. per week moet beschikken. Hij stelde daartegen de loon en en hij moest moest hesluiten dat het groote deel onzer arbeiders en bedienden niet op behoorlijke wijze in hun levensonderhoud kunnen voor zien. Do cijfers die hij aanhaalt, zijn waarlijk bedroevend. Vergeleken met do Engelsche arbeiders o. a. winnen ons Belgische werk lieden 2/5 minder en werken ze 1/5 langer Onze arbeiders om in hun onderhoud tc voorzien zijn dan gedwongen in krochten van woningen hunnen intrek le nemen of trachten hun tekort aan to vullen door b. v. het openen van eeno herberg. En in elk ge val is het drankmisbruik bevorderd En zoolang deze plaag in ons werkvolk woekert is liet machteloos en lot niets waard. Spijtig dat deze les zoo rap werd voorge dragen toch maakte ze veel indruk en werk lieden die tot het geven van zulke lessen bekwaam worden door eigen studio, mogen gerust nevens vele leden der boogere standen staan. üapdmaal i.a2*tsSs2sscho^ was? Giechelen ondes* wiens hooge beschepmin» d® Sociale Week van Leuven slond« Mgr. Mercier, de geleerde en beminde Aartsbisschop, laat geemro guiegciirreiu on touw - alle werken van maatschappelijke en godsdienstige heropbeuring van zijne onderdanen aan te moedigen. Het groot Congres der Katholieke Werken to Mcclielen dankte een goed deel van zijnen bijval aan den hijzonderen steun van zijno Eminontio den Kardinaal Aartsbis schop. Hij moedigt allerlei werken aan zoowel door zijne stoffelijke als zedelijke medehulp en meestendeels, als do gelegenheid het hem toelaat, luistert Hij de vergaderingen op door zijno doorluchtige tegenwoordigheid. Hier zit hij de vergadering voor der St-Vincentianen, daar is hij tegenwoordig bij het openen van eene nieuwe school of een nieuw gasthuis in die stad gaat hij pensoonlijk eeno kerk wijden, in die gemeente dient hij het H. Vormsel toe. Te Mechelen geeft hij jaarlijks een ontbijt ter ecre van de Eerste Communiekanten en hunne ouders hij woont do groote feestelijkheden bij in de maand Augustus te Hoogstraeten en te Averbode. Zoo werkt hij onverpoosd, onvermoeibaar en geeft aan ons allon hot schoonste voorbeeld van werkzaam heid en opoffering door zijn cigeu levenswandel. De Sociale week te Leuven welke Hij een groot weigelukken had toegewcnscht, heeft aan den geëerden Kerkvoogd con warmen brief van bedanking geschreven. Mgr. Mercier bemint zijn volk en vooral, hij bemint do werklieden, maar hij bemint zo met ecu rechtzinnig hart. Geene valsche beloften, gcenc groote woorden, zal hij hen toesturen, maar hij v "vdc menschen immer den weg wijzen dien zo te volgen hebben, om waarlijk tevreden en gelukkig te zijn. Romo is fier op Kardinaal Mercier, België roemt op hem als op eene nationale fierheid... Wij groeten hem met vollen eerbied en blijde onderdanigheid. Tijdens de bespreking dio hierop volgde, riep Art. Katteeuw de belangstelling in op den toestand der vlasbowerkors uit do Leic- streek en met recht, want er zijn daar nog zeer vele mistoestanden. Ook G. Van Haver van Sleendorp gaf een kijk op hel ellendige slavenleven zijner werk- broeders, de steenbakkers van Steendorp die zwoegen van 4 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds voor 20 en soms 15 fr. per week Er werd dan door P. Rullen, den tekst voorgelezen van den bedankingsbricf te zen den naar Z. Era. Kardinaal Mercier ert naar H. H. Hoogwaardigheden de Bisschoppen van Gent, Brugge en Luik. Een telegram werd ook naar Z. M. den Koning gestuurd, om hem le bedanken voor zijne volksgezinde bewoordingen der Troon rede. Weze het ook aangestipt dat er nog tele- grammon aankwamen van M. M. Schoilaert en Helleputte. En nu trad H. Van Hoymbruggo, houtbe werker, te Boom, het verhoog op. Wij werklieden zijn liet voorwerp dezer sociale week en wij juichen, en eerbiedig na deren wo tot U, Pater Ruiten, do ziel van deze vergadering. (Toejuichingen.f (Pater Rutten, doet wanhopige teekens tot zwijgen maar heviger wordt het gejuich.) In roerende laai, met ongemeen talent, schetst hij dan hot leven van Pater Rutten als kloosterling als geleerde, als hartstochtelijke werkmans vriend. Gij zijt verschenen als do Messias van de nieuwe tijden en hebt aan 't werkersvolk ge bracht, het geloof en do redding der maat schappij, door do kracht van hel lirislendora, de hoop op een menschwaardig bestaan, voor ons en onze kinderen, do liefde tot don ar beid, die anderen doet haten, maar die ons veredelt, omdat ook de Zaligmaker heeft go-, zwoegd. (Geestdriftige ovatie.) Pater Rutten, diep ontroerd, omhelst don eenvoudigen werkman. Dit oogenblik is eert onvergetelijke stond. Ook in naam der jongere werklieden en in naam der priesters, werd Pater Rutten eeno dankbare hulde gebracht voor zijne onver poosde opoffering aan de edele w erkmans- za?k. Pater Rutten diep ontroerd antwoordt Laat ons alles vergeten wat er hier ge zegd is, enkel uwe belofte van golrouwheid aan do vakbeweging, wil ik onthouden. Ik aanzie het, als een plicht, al mijne' krachten to wijden aan do heilige volkszaak. En als zoodanig ben ik enkel do vertegen-) woordiger van de priesters, dio allen met dc-' zelfdo gevoelens bezield zijn dan ik en mot meer volksliefde nog van hior weg zullon gaan, om Hem na te volgen, dio eon werk man was. (Toejuichingen.) Laat ons toch immer meer cn meer wer ken en een voorbeeld nemen op onze tegen strevers. 4 Volo werklieden zijn bij de socialisten in gelijfd, omdat zij denken dat wij katholieken do werkcrsbclangen niet durven verdedigen en dat wij priesters enkel ons gezag willen gebruiken om hen aan leibanden te houden. Gij werklieden, weet hoe valsch dat dit gedacht is. Gij weet dat wij priesters u harts tochtelijk beminnen en enkel uw goed willen. Pater Rutten eindigt met zijno medewer kers le bedanken. t Hij doet nog een beroep op ieders belang stelling voor do huisarbeidsters en do vrou wenbeweging, en sluit do 3*® sociale weck met den kreet: Geloofd zij Jcsas-Christus

De Volksstem | 1910 | | pagina 1