Terug tot Christus Het Congres van 't Davidsfonds TB 'T EEN EN 'T ANDER 'lis voor ons kristen Volk Zestiende jaargang n' 800. 92 'Z2 CÈNTIÈMEN HET NUMMER Dijnsdag 6 September 1910 Staatkundig Overzicht Een vrouwelijke kampioen Het ongeval van de Belgique III De bestuurbare luchtbal boven de Duitsche afdeeling. ABONNEMEN' ïcs fia&nden 4 franken. Een Inschrijving in alle postbureelen EERSTE UITGAAF, 4 uren 's TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's r E N jaar 8 trankcn. van het land. avonds. «g» avonds. «ijl AANKONDIGINGEN BUREELEN TE AALST I TE BRUSSEL 13, Kerkstraat, I 230, Haaclitschen Steenweg, 230. Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® blad*, (groote regel) fr. 1,00 4® bladz. (kleine regel) fr. 0,30 Fioanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rcklamen (per regel) fr. Gemengd nieuws (per rogel) fr. Recht, herstell. (por regel) fr. Overlyden (per regel) fr. 2,00 3.00 2.00 2,00 Voor ai.lk aanrondioinqrw, zich wehdkn E. TAMiNiAU, 217, de Mérodestraat, Brussel. Terwijl Tan den eenen kant, de god- delooze partijen al in 't werk stellen om het lager© volk, de kleinere stan den van den godsdienst af te trekken en het alzoo feitelijk te berooven van den grootsten zedelijken welstand en het opperste geluk, zien wij overal het verheugend verschijnsel dat voortdu rend tusschen do meest ontwikkelde menschen, verdolen schapen, tot den schaapstal wederkeeren. De grootste dichters, Verleine, Bru- netière, Bourget, Francois Coppée, Louis Veuillot, Huysmans, waren voorop gegaan. Thans ook is de groote dichter van Denemarken, Jan Jörgen- sen tot de katholieke kerk gekomen. Hij echter leefde te midden een Pro- testantsch volk en hoewel ongeloovig is hij niet tot hot proteslantismus maar tot het katholicismus overgegaan. In de katholieke kerk vond hij de leerstel lingen van Christus, overgeërfd door dë eerste kristenen, in de katholieke kerk zag en vond hij de stad op den berg gelegen to midden der wereld geschiedenis en beglansd door het volle daglicht en daarom is hij tot de kerk teruggekeerd. Gomes Leal, de groote, zooniet de grootste dichter van Portugal, komt zich op zijne beurt tot het katholiek geloof te bekeeren. Toen zijne moeder stierf had hij ze in zijne armen laten rusten. In haren laatsten strijd vroeg de moeder aan God de hekeoring van haren teergeliefden zoon. Bij het geven van den laatsten snik, had er in het binnenste van Gomes Leal, eene groote ommekeer plaats. Sedert eenige we ken heeft de groote dichter den laat sten beslissenden stap gedaan. Het dagblad de Libert ad van Lis sabon ontving op 1",J A ugusti een schrijven van Gomes Leal, door de welke hij de dwalingen afzweert waar in hij zoolang had j Portugal is heden in handen van verwoede goddeloozen, daarofn zegt Gomes LealIk heb in alle openhar tigheid het republikeinsch ideaal ge diend, maar op dezen plechtigen stond van de geschiedenis mijns vaderlands, trek ik mij volkomen af van eene poli tiek die geheel en gansch in strijd is met mijne godsdienstige overtuiging. Mijn ideaal staat vastvoortaan zal ik strijden voor den versmaden Chris tus en zijne vervolgde dienaars, met al den gloed dat zulk een oogwit verdient en, moest ik bezwijken in den strijd, ik zal den roem hebben te vallen te faidden van martelaars. De taal van dit schrijven is manne lijk en men voelt dat zij doordringt tot de ziel. Hoe spijtig echter dat zoovele eenvoudige zielen van den godsdienst worden weggerukt en voor goed ver loren geraken daar zij de geesteskracht niet hebben door eigene studie, de waarheid van het geloof te doorgron den. Niet alleen de dichters, maar ook geleerden op allerhandig gebied, hoog- leêraars, kunstenaars, oversten van Protestantsche kloosters zien wij tot de kerk komen en dat niettegenstaande de goddeloozen op alle mogelijke wijze en door alle middelen den godsdienst zoeken afbraak te doen. Die groote be- kceringen zijn een weldoende ver schijnsel voor alle geloovigen. Het bewijst op een klare wijze dat het ge loof niet in strijd is met de wetenschap en dat de II. Kerk na een afgebroken strijd van negentien eeuwen, tegen de grootstemachten der wereld, nog altijd even sterk en onoverwinhaar staat als in haar eerste bestaan. Nederland. H. Af. Koningin Wiïhelr mina tal den 20"* September aanstaande in persoon de Staten Generaal openen. Spanje. - Een scheidsgerecht tusschen Spanje en Italië is den 2Um September te Sint Sebastiaan gevormd. De kabinetsoverstewelke voornemens was de tentoonstelling van Brussel (e bezoe ken heeft verklaard, dat hij om reden van den beroerden toestand, Madrid niet mag verlaten. Italië. De Ilaliaansêhe bladen bespre ken met koelheid alle de voorkomendheid en hoffelijkheid welke Oostenrijk betoond heeft bij het bezoek van markies di San Qiidinno, Minister van Buitenlandsche Zaken. - De Secülo kondigt nochtans aan dat graaf d'Aerenlhal, minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenrijk een tegenbezoek zal brengen. De bijeenkomst zou te Venetië in de maand Oktober plaats hebben. Turkye. De regeering der Jonge-Turken dacht,dat niets hare verwaandheid kon stui ten. Nu echter komt Engeland eene ernstige vermaning aan Turkye te sturen. Reeds was de Engclschc minister van Bui tenlandsche Zaken te Londenden Turk- schen gezant gaan vinden en had hem ver klaard dat hij niet langer de vervolgingen dulde, welke de christenen van dc Turken te lijden hébben. Leze verwittiging heeft aan dc Turken reden gegeven tot nadenkenie meer dat het Engeland is die Griekenland ondersteund in het eischen eener som van twintig millioen franken van geledeneschade door de Turken aangericht. De uitbreiding der Turksche vloot heeft de Russische regeering met wantrouwen vervuld. Er worden daarover uitleggingen gevraagd. Te Konstantinopel wordt het ge rucht verspreid dat men op de Zwarte Zee de onzijdigheid onder de bescherming van Turkye beoogt. Dit nieuws wordt door Rus land met verkropte verbittering ontvangen. Amerika. - Te New-York is bericht ontvan gen, dat op de Filippijnen in de provincie Nueva Bizeaya, een opstand is uitgebroken. Simeon Mandacde vroegere gouverneur van Hoeos Norte, een man die gerechtelijk vervolgd wordt, moet de leider zijn. Er zijn afdeelingen policietroepen uitgezonden om de orde te herstellen. binnen tien jaar elke BeJg waarschijnlijk zijn eigen huis zal hebben. O dat ongelukkig klerikaal Belgenland dat recht naar den dieperik loopt 111 Verjaring.6 September 1889. Ontploihng der kardoezerij Corvilain te Au- struweel, bij Antwerpen. Er zijn meer dan honderd dooden. De nieuwe postzegels* De Belgische regeering heeft M. Permeus go- last de teekening te maken Toor de nieuwe postzegels met de beeltenis van Koning Al- bert. Terzelvertijd heeft de heer minister der posten ter arsenaal van zegels, gelegen te Mechelon verwittigd, dat zij alle schikkin gen mogelijk moeten nemen om aanstonds het vervaardigen der nieuwe zegels to kun nen beginnen. Dagelijks vervaardigt men in het arsenaal van Mechelen twee millioen postzegels en postkaarten. Sedert de maand Juni is de verkoop vermeerderd. Bijzonder lijk te Brussel is de vraag naar postzegels van 5 centiemen grootedeels vermeerderd. Teruggekeerd. Heden Maan dag, 5 September, is Z. M. de Koning mot dc Koningin en de kleine prinses Marie José terug van hunne reis naar Possenhoffen, te Brussel aangekomen. De vliegkunst in het Bel gisch leger. Generaal Hellebaat, minister van Oorlog, is van zin twee vlieg- machienen te koopen, om eenige officieren toe te laten zich te oefenen in de vliegkunst. Het weder in September. De oude majoor heeft do volgende voorspel lingen gedaan Van 1 tot 4 September schoon weder van den 4 tot den 8 regelmatig van den 8 tot den IS prachtig weder van den 18 tot den 22 kouder, en soms eene regenvlaag van den 22 tot den 30 nog al schoon doch koude avonden. O dat ongelukkig klerikaal België. Eenige dagen voor de laatste wetgevende kiezingen schreef het liberaal blad De Carillon, dat België den dieperik in ging. Nu vertelt datzelfde blad dat op 13cn Oogst laatst in bet kleine stadje Aarlen alleen 1200 koepons afgeleverd zijn van 5 dagen. Wanneer men ziet, dat in dit klein stadje van 9 tot 10 duizend zielen er 120O personen zijn die zich die onkosten kunnen getroosten, wanneer men die vrouwen ziet, versierd met gouden ringen en halssnoeren, dan moot men toch bekennen dat de welstand in ons land algemeen is. Dat men niet zegge dat het volk geen sparen meer kent. Nooit ontving do Spaarkas meer kleine kapitalen en hot getal kleine eigenaars groeit gedurig aan, bij zooverre dat men zal mogen zeggen dat Het verbond der Kristene Beroepsvereeni- ginge» van België doet een oproep tol al de katholiekon. Wij nemen met vreugde hunne mededeeling op en hopen dat huu werk overal goed zal ondersteund worden. In de Wereldtentoonstelling te Brussel i: er eene bijzondere inrichting van den huis arbeid. Deze instelling heeft den grooten prijs der Tontoonstellmg ontvangen. Deze afdeeling, ingericht door een onpar tijdig komileit, waarin het verbond der Be roepsvereonigingen vertegenwoordigd is door den E P. Ruiten, heeft voor doel, tastbaar aan te tonnen den togenwoordigen toestand der huisnijverheid in België, onder oogpunt van looncn, werkuren, werkyoorwaarden, werkmiddels, ent. 't Is onbetwistbaar dat die tentoonstelling eer.o wetgeving op de liuisnij verbeid voor gevolg zal hebben, die er brood noodigis. om de schreeuwende misbruiken te doen verdwijnen waartegen onze vereenigin- gen sedert jaren vruchteloos strijd vooron. Ieder van ons heeft or dus belang bij dat de tentoonstelling wel lukke. Het Inrichlingskomiteit is geldelijk ge steund geworden door Slaat, Provinciën, Gemeenten, Vereenigingen en Byronderen. Het staat nochtans voor een aanzienlijk te kort, waarom het besloten heeft een SCHOONEN TOMBOLA in te richten. Aan ons leden der ciiristene Vukvereonigingen aan het welgelukken dier Tombola mede te werken. Ieder lid zou er moeten eene eer in stellen eenige centiemen af te zonderen om lotjes te koopen om aan dit edel menschlio- vend werk medo te helpen. Do prijs der loten is gesteld op 10 centiemen per nummer, om ze in het bereik van iedere beurs te stellen. Loten zijn te verkrijgen bij de Bestuurleden der kristene Beroepsverenigingen. Er zijn dus 8 a 900 prijzen te verloten, waartusschen vele zeer kostbare stukken... Geen twijfel dat dit schoon werk overal een gunstig onthaal zal te beurt vallen. Mej. Helena Dutrieu Wij meldden reeds dat Moj. Helena Dutrieu, de Belgische vliegaler, die pas eenigo weken geleden haar bekwaamheidsdiploma verwierf, Vrijdag morgend van Blankeuberghe naar Brugge vloog en terugkeerde naar haar vertrekpunt. Het feit is meldenswaardig genoeg om er nog op terug te komen. Vrijdag morgend dus, steeg de moedige jonge vrouw om 6 ure op lo Blankenbergho, in gezelschap van haren mecanicien. In snelle vlucht nam zij de richting van Brugge, waar haar plotselings verschijnen boven den Belforttoren, heel wat verbazing verwekte. Zij draaide eerst rond liet Belfort en dan rond de Magdalenakerk. Over het park nam zij dan de terugreis aan en ging te Blankonberghe op 't strand landen. Door deze prachtige vlucht klasseert Me- jufler Helena Dutrieu zich ineens aan het hoofd der vliegsters Zij wint namelijk de vrouwelijke rekords van do langste vlucht, van do hoogte, van de vlucht met passagiers en van de vlucht buiten een vliegplein, 'tis to zeggen van do eene stad naar de andere. Do vrouwelijke kampioen der luchtvero- voring deod daarna nog verscheidene belang rijke vluchten. Er dient gezegd te worden, dat hot weder overheerlijk was en niet het I minste windje waargenomen werd. Do Belgische bestuurbare luchtbal Belgique III die Vrijdag morgend bij na verongelukte, is de eigendom der lieeren Solvay en Coldsehmidt. Vrijdag morgend besloot M. Goidsckmidt, een jong ingenieur, eene opstijging te doen. Rond 10 uro verliet bij zijn hangaar te Boschvoorde. In bet schuitje bevonden zich benevens M. Goldschimdt, nog vijf mecaniciens. De bestuurbare luchtbal zweelde boven de Tentoon stelling, tot groote vreugde der talrijko bezoekors. Eensklaps echter begon do Belgique lil te zinken. Do motor bleef nochtans doorwerken. Eerst daaldo do luchtbal zacht neder, doch plotse* lings daalde hij schrikbarend snel. Een angstgevoel doorliep de toeschouwers. Do luchtbal ging op bet Duitsch paviljoen terechtkomen, toen de luchtreizigers er nog in gelukten een weinig do snelle vaart to ver minderen en hem bniten de omheining der teniuoostelling iu ten beeienveld le doen neer komen. Onmiddelijk snelden talrijke personen naar de plaats waar de luchtbal gevallen was, daar men eone ramp vermoedde. Daar zag men echter dat builea eene liebto breuk aan do schroef, alles zich bij eenig* liclito schade bepaalde. Het ongeluk had echter veel ernstiger gevolgen kunnen hebben. Spoedig werd een ordedienst ingericht. De luchtbal droigde maar steeds er opuleuw van door legaan, en do luchtreizigers konden er niet toe besluiten de gas te laten ontsnappen. Een 200 lal personen hielden den luchtbal in bedwang en brachten hem dan ondor do leiding van M. Coldsehmidt naar degruote hall op hel sportplein dof tentoonstelling. M. Goldschmidt, over liet ongeval ondervraagd, verklaarde dal bier geen ongeluk gebuurdoy daar er niets aan de motors of aan een andor toestel haperde. De schroef was gebroken, toen zij nog draaiend den grond raakte. M. Goldschmidt voegde erbij, dal hij liior enkel eeno proefneming had willen doen. De luchtbal was op eene hoogte van 700 meters, toen ten gevolgo eener vorkeerde handeling de luchtbal te snol begon te dalen. Dan was bet bijna niet meer mogehjk het vallen te beletten. De bestuurbare luchtbal zal in do tentoonstelling, op de plaats waar hij zich thans be vindt, hersteld worden, waarna bij opeigen krachten, naar zij no vroogere verblijfplaat* zal terugkeeren. Ist9 dag. Slecht weer maar buitengewoon veel volk; in den stoet in de dertig vaandels. Op 't stad huis spreekt, do Z. E. H. Kan. Joos hot dank woord uit. Burgemeester Van Naemen ant woordt en belooft krachtdadig le zullen wer ken in 't Senaat om de Vluamsche taalwetten er door te voeren. Professor Vlieberg verklaart zich uiterst gelukkig over zulke gewichtige verklaring. De Eerowijn wordt geschonken on wij be geven ons naar 't Gildenhms. De groote zaal is proppensvol. Er is over de duizend man en juist 't puik van Vlaanderen. Volksver tegenwoordigers Van Raemdonck en Van Brussel, Senator Van Naemon en't Hoofd- bureel van 't Davidsfonds niet do sprekers, zitten op 't verhoog. Professor Vheberg maakt een overzicht van do bijzonderste feiten in den laatsten tijd voorgevallen. De Z. E. H. A. Joos, voorzitter van 't In- richtingskomileit, wen3cht allen welkom en legt do inrichting van 't congres uit. In zeer eenvoudige taal maakt hij alles voor den min ste verstaanbaar. Franscho geest is onvader- landsche geest on geest van verwijfdheid en zinsgenot. Sprekende lot de studenten, zegt hij, dat zij hun Vlaamsch zijn moeten bewa ren, zoo knaap,zoo man; en eons man,zoo zijn zooals zij het in hunne knapenschap gewenscht hadden. Tot do onderwijzers sprak hij:Vader- landscho opvoeding is Vlaamscho opvoeding, liefdo voor streek en stam, voor volk en taal. Do Vlaamsche strijd is een strijd van den geest, doch nog meer strijd van't hart. De vrouwen moeten weton, dat men rijk kan zijn en Vlaanderen beminnen en zijn volk, evenals Mej. Belparo. Wij moeten allen fier heid en stambewuslzijn bezitten. De redenaar werd meermaals geestdriftig toegejuicht en by 't eindigen ceno ovatie gebracht. Dom Laurent Junssensvan Rome weer legt in 't kort eenige opmerkingen. De Vlamingen eischen te veelAls men hen geeft wat recht is, zullen ze niets meer eischen. De Vlamingen Sloren den vrede, zij zijn voor deu vredo maar dio kan alloen bo- siaan als men hunne eor en rechten vrijwaart. Zij zijn verdachte patriotten Alles be wijst dat hoe beter Vlaming, hoe beter Belg. Vlaanderen moet vlaamsch onderwijs heb ben van lang tol hoog. (hartroer. toej.) Adv. Dosfel bespreekt het vlaamsch zijn in dn i verschillende standen. Leopold I en II waren ons niet genegen, koningAlbcrt on koninginElisabeth wel. Vroe ger de hoogero geestelijkheid meest tegen, nu met ons Mgr. Rullen, Mgr. Slillemans, Mgr. Wal'felaert en meest al de orders der geeste-. lijken. In do ministerlën bijna alles Fransch, 't is onze schuld, wij moeten maar mannen kiezen voor Gomeente, Provincie en Staat dio Vlaamschzijn. De middenstanden zijn Fransch om te bohagen aan de hoogere klasse. Vlaan deren moet geheel Vlaamsch worden, gelijk wij geheel Vlaamsch willen zijn. (Ad. Dosfel is een stroeve redenaar en toch is hij wonder om 't aanhooren. Hij werd een© warme ovalia gebracht.) Pator Borgesius De Groef handelt over do vrouw en do drankbestrijding. Ik vraag geea entbousiasm, of daadkracht van een oogea* blik maar doorzettingsvermogen. Ons volk wordt door 'talcoolisme van voelvormogeDd, minvermogend en gaat tot onvermogend. Ik vraag maar 3 zaken: 1® niet te lachen of te spotten mot onze beweging, want niot wij, maar de spotters zijn vreoselijk j belachelijk2° to donkey dat er jaarlyka 1/2,

De Volksstem | 1910 | | pagina 1